کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلارهای بلوکه شده ایران کجاست؟

کدخبر:۱۷۲۸یکشنبه، ۱۲ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۸:۵۲۴۱۲۹ بازدید

در حالي كه در سال 1387 رئيس‌جمهور وقت پس از تصويب قانوني، مأمور اجراي قانون وصول مطالبات معوق جمهوري اسلامي ايران از کشورهاي سودان، تانزانيا، نيکاراگوئه، اردن و کره شمالي شد تا‌طلب‌هاي عقب افتاده از اين کشورها ...
دلارهای بلوکه شده ایران کجاست؟

در حالي كه در سال 1387 رئيس‌جمهور وقت پس از تصويب قانوني، مأمور اجراي قانون وصول مطالبات معوق جمهوري اسلامي ايران از کشورهاي سودان، تانزانيا، نيکاراگوئه، اردن و کره شمالي شد تا‌طلب‌هاي عقب افتاده از اين کشورها را بازپس گيرد گزارش‌ها حاکي است که پس از گذشت پنج سال نه تنها همچنان بخشي از مطالبات دريافت نشده بلكه فهرست كشورهايي كه به ايران بدهي دارند نيز طولاني‌تر شده است. به طوري که کشورهاي چين، هند و کره جنوبي و شركت‌هايي مانند شل و حتي افرادي نظير بابک زنجاني در چند سال اخير به فهرست بدهکاران نفتي ايران افزوده شده‌اند. 

با اين تفاوت كه‌طلبي كه در طول اين پنج سال (بويژه دو سال اخير) ايجاد شده چندين برابر كل مطالباتي است كه قانون سال 87 به دنبال وصول آن بود. در چنين شرايطي تنها كشور چين 22 ميليارد دلار بابت نفتي كه خريداري كرده به ايران بدهكار است. هر چند تاکنون اعداد و ارقام مختلفي براي بدهي هند اعلام شده است، اين کشور نيز براساس آخرين برآوردها حدود 10 ميليارد دلار بدهي نفتي به ايران دارد كه مجموع بدهي اين دو كشور به ايران با منابع صندوق توسعه ملي برابري مي‌كند. اين در حالي است كه مديرعامل وقت شركت ملي نفت ايران در نخستين روز ارديبهشت‌ماه سال‌جاري كل‌طلب نفتي ايران از كشورهاي ديگر را حدود 4 ميليارد دلار اعلام كرده است كه با اعدادي كه اخيراً اعلام شده فاصله بسيار زيادي دارد. 

در کنار اين دو وارد‌كننده عمده نفت ايران ژاپن و کره جنوبي نيز کشورهايي هستند که بخشي از نياز نفتي خود را از ايران تأمين مي‌کنند. بر همين اساس در سال 1390 يکي از خبرگزاري‌ها از بدهي حدود 5 ميليارد دلاري کره جنوبي خبر داد که به دليل مسدود شدن راه‌هاي انتقال پول امکان پرداخت آن وجود ندارد. هر چند محمود بهمني در واکنش به اين گزارش هر گونه بدهي نفتي کره جنوبي را تکذيب و اعلام کرد که هند نيز دو سوم از بدهي خود را به ايران پرداخت کرده است. اما يکسال بعد رستم قاسمي وزير نفت دولت دهم، حسين فرجي يکي از ديپلمات‌هاي سابق وزارت امور خارجه را به عنوان «نماينده وزير و رئيس شوراي اجرايي مطالبات خارجي» مأمور وصول مطالبات نفتي ايران کرد. 

شرکت نفتي انگليسي شل نيز که تا پيش از اعمال تحريم‌هاي اتحاديه اروپا يکي از خريداران نفت ايران بود پس از تحريم از ادامه خريد انصراف داد ولي بابت 8خريد 4 محموله بزرگ معادل 20ميليون بشکه نفت خام مبلغ دو ميليارد دلار به ايران بدهکار است که هنوز راهي براي پرداخت آن پيدا نشده است. 

يکي از اتفاقاتي که در وزارت نفت دولت دهم افتاد حذف شرط پالايشگاه داشتن براي خريداران نفت بود که موجب شد پاي دلالان و افراد حقيقي به معاملات نفت خام باز شود. يکي از شناخته شده‌ترين اين افراد بابک زنجاني است که بخشي از نفت ايران به او فروخته مي‌شد. ولي در ابتداي دولت يازدهم مشخص شد که زنجاني حدود 2 ميليارد دلار به شرکت ملي نفت ايران بدهکار است و به دليل تحريم توانايي پرداخت اين مبلغ را ندارد. بنابراين با يک حساب سرانگشتي خواهيم ديد که حدود 41 ميليارد دلار از خريداران نفت‌طلبکاريم. 

برداشت اول 

در دسامبر 2011 همکاري با بانک اسلامي نور امارات و در مارس 2012 ارتباط با شبکه سوئيفت قطع شد و اين موجب شد تا دسترسي ايران به راه‌هاي رسمي مبادله پول محدود شود. تحريم كه به انتقال پول نفت رسيد شرايط مبادلات ايران با ساير كشورها تغيير كرد. تحت اين شرايط راهکارهاي سه گانه مبادله با ارزهاي غير از دلار و يورو، مبادله با طلا و در نهايت مبادله پاياپاي با کالا به ترتيب در دستور کار دولت قرار گرفت ولي با محدود شدن خريد طلا از سوي ايران يکي از اين راهکارها نيز کنار گذاشته شد و مبادله پاياپاي به عنوان گزينه پيش رو مطرح شد. براساس تحريم‌ها پول نفت ايران مي‌تواند صرف خريد دارو و کالاهاي اساسي شود. 

اين در حالي است که برخي از خريداران نفت ايران با بهره‌برداري از شرايط موجود و با هدف حداکثر استفاده، در انتقال پول نفت به ارزهاي معتبر به کشورهاي تعيين شده همکاري مطلوبي نکردند تا بتوانند کالاي توليدي خود را جاي پول نفت به ايران صادر کنند. 

در ابتدا مشتريان نفت ايران از اين‌كه به راحتي نمي‌توانند پول نفت را بپردازند نگران شدند ولي پس از گذشت مدت كوتاهي به اين واقعيت پي بردند كه تحريم بهترين فرصتي است كه نصيب آن‌ها شده است به جاي نفتكشهايي كه نفت ايران را به آنسوي مرزها مي‌بردند كشتي‌هاي تجاري با انواع و اقسام كالا، از برنج گرفته تا كنجاله و لوازم الكتريكي به سوي ايران گسيل مي‌شدند. در همين زمينه اروگوئه و پاراگوئه نيز به ايران پيشنهاد کردند تا بدهي‌هاي نفتي خود را با صادرات پشم، چوب و برنج پرداخت کنند. 

ديگر امكان انتقال پول نفت صادراتي ايران وجود نداشت و خريداران سنتي نفت ايران با نهايت بهره‌برداري از شرايط به‌وجود آمده اقتصاد خود را سروسامان مي‌دادند. هند كه در ابتدا تنها 45 درصد پول نفت را با روپيه مي‌پرداخت در پيشروي روشني قول دريافت كل پول نفت به ارز محلي اين كشور را از مقامات دولت دهم گرفت. هندي‌ها با قولي كه از دولت دهم گرفتند براي سال 2013 صرفه‌جويي نزديك به 8/5 ميليارد دلاري را هدف قرار دادند تا علاوه بر نفتي كه دريافت مي‌كردند در نحوه پرداخت پول آن هم سود كلاني ببرند. 

يكي از روزنامه‌هاي هندي با اعلام اين‌كه بانك‌هاي هندي به پول نفت ايران كه در اين كشور نگهداري مي‌شود هيچ گونه سودي نمي‌پردازند ابعاد ديگر اين مبادله ناعادلانه را روشن كرد. سرمايه‌هاي حبس شده ايران در بانك‌هاي هندي زماني بيشتر خبرساز شد كه رسانه‌ها از افت بي‌سابقه ارزش روپيه هند در ماه‌هاي اخير خبر دادند. بر اين اساس بسياري از صاحبنظران اعلام كردند كه افت بيش از 30 درصدي ارزش روپيه موجب مي‌شود دارايي‌هاي ايران در اين كشور روز به روز كمتر و كمتر شود. 

در سال 1390«عباسعلي نورا» عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت بدهي نفتي هند به ايران را در آن زمان 5 ميليارد اعلام کرده که مي‌توانست تحول اقتصادي را در کشور به وجود آورد. وي گفته بود: يکي از علت‌هاي افزايش حجم بدهي هند به ايران، ضعف مديريتي در انجام معامله‌هاي اقتصادي است که بايد هر چه سريع‌تر اين ضعف برطرف شود. نورا با تأكيد براين که مشکلات موجود در فروش نفت ايران به کشور هند بر اقتصاد کشور تأثير منفي گذاشته است، تصريح کرده بود: مسئولان اجرايي بايد با برنامه‌ريزي دقيق از افزايش حجم بدهي هند به ايران جلوگيري مي‌کردند. 

چين هم به عنوان كشوري كه از سال 84 به بزرگترين شريك تجاري ايران تبديل شده است در پي اختلاف نظري كه در مورد نحوه پرداخت پول نفت ايران پيش آمد، پول مورد نظر را نزد بانك‌هاي خود پس‌انداز كرد و روز به روز بر حجم آن افزوده شد. پالايشگاه‌هاي چيني پول نفت ايران را همواره به يورو مي‌پرداختند ولي با محدوديت‌هايي كه در اين بخش به وجود آمد پيشنهاد تهاتر با كالا و دريافت يوان روي ميز آمد. 

بر اين اساس خريد کالا از چين براي تسويه بدهي اين کشور در دستور کار قرار گرفت و انواع و اقسام کالاي چيني وارد ايران شد. اميرعباس سلطاني نماينده مردم بروجن در مجلس هم اخيراً در گفت‌وگو با سايت مجلس در تشريح دلايل امضاي خريد دکل‌هاي حفاري چيني، بيان كرد چين يکي از بزرگترين خريداران نفت ايران بوده اما در شرايط کنوني اين کشور در پرداخت بدهي‌هاي خود بابت خريد نفت با مشکلاتي مواجه شده، از اين رو واردات دکل‌هاي حفاري از چين، يکي از راه‌هاي پرداخت پول‌هاي نفت کشور عنوان شده است. همچنين امير جعفرپور معاون توسعه حمل‌ونقل ستاد مديريت سوخت ايران در مصاحبه‌اي با خبرگزاري تسنيم اعلام کرده که ساخت ۳۱۵ واگن متروي شهرهاي اصفهان، شيراز و تبريز به دليل‌طلب‌هاي ناشي از فروش نفت ايران به چيني‌ها واگذار شده است که اين تصميم «اعتراض شديد» سازندگان داخلي را به دنبال داشته است. 

جعفرپور توضيح داد «واقعيت اين است که پول خيلي زيادي از فروش نفت نزد چيني‌ها داشتيم و چيني‌ها واگذاري اين پول به صورت نقدي را ممکن نمي‌دانستند. آن‌ها پرداخت اين پول را به خريد تجهيزات حتي به قيمت‌هاي بيش از قيمت‌هاي منطقه‌اي منوط کرده بودند.»به گفته وي چيني‌ها حتي پيشنهاد ساخت ۵ هزار کيلومتر شبکه ريلي درون‌شهري را داشتند که چون قيمت‌ها نسبتاً بالا بود با آن موافقت نشد.» 

ميزان بدهي نفتي چين به ايران به حدي افزايش يافته است که پس از گزارش دولت به مجلس فعلي لاريجاني رئيس قوه مقننه با هدف وصول‌طلب نفتي راهي پکن شد. در همين زمينه محمد باقر نوبخت معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهوري در مجلس اعلام كرد: در حال حاضر بيش از 22 ميليارد يورو پول کشور در چين است و نمي‌توان اين پول را وارد کشور کرد، اما در جهت مراودات سياسي چين اعلام کرده است که آمادگي دارد اين مبلغ را به صورت فاينانس مشروط بر اينکه پيش پرداخت 7. 5 درصد معادل ريالي اين مبلغ باشد به ايران بدهند که اين ميزان را ما در اختيار نداريم. بدين ترتيب اگر 6 درصد از صندوق توسعه در اختيار دولت قرارگيرد به عنوان پيش پرداخت 7. 5 درصد فاينانس به کشور چين پرداخت و بيش از 20 ميليارد دلار وارد کشور مي‌شود. 

پيش از اين نيز (سال 1388) علي اكبر تركان در گفت‌وگو با روزنامه حيات‌نو هشدار داده بود: پول ايران در بانک‌های چين سرمايه‌گذاری شده و چين از محل پول ايران اقدام به فاينانس (تأمين مالي) پروژه‌ها می‌کند. بنابراين مقامات ايران به دليل مشکلات مالی در تأمين اعتبارات پروژه به همان قيمت «مورد قبول» چين قرارداد نفتی را با چين منعقد می‌کنند. به گفته وي «در اصل چينی‌ها با درصدی از همان پولی که ايران در بانک‌های اين کشور سرمايه‌گذاری کرده، فاينانسر قراردادهای نفتی و گازی ايران می‌شوند». 

برداشت دوم 

باوجود تمام محدوديت‌ها و تحريم‌هايي که با آن مواجه هستيم دولت يازدهم از بدو کار خود از تداوم امتيازات ويژه به خريداران نفت جلوگيري کرد و خواستار يافتن راهي شد که در آن تنها يک کشور سود نبرد. منصور معظمي سرپرست وقت معاونت بين‌الملل وزارت نفت در اين باره گفته بود ايران در فروش نفت به هند و دريافت پول آن به شرايط برد- ‌برد نزديک مي‌شود به گفته وي توافق‌هاي جديد دو کشور بايد به گونه‌اي باشد که دو طرف از آن سود ببرند نه اين که تنها يک کشور از شرايط منتفع شود. 

دولت يازدهم در حال حاضر ديپلماسي بسيار فعالي را براي بازگرداندن مطالبات نفتي ايران که سال‌ها در ساير کشورها حبس شده آغاز کرده است. در شرايطي که کشور به دليل مشکلات اقتصادي با کسري شديد بودجه براي تأمين ضروريات خود مواجه است بايستي درآمدهاي کلان نفتي به کشور بازگردد تا زمينه رونق اقتصادي را فراهم کند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بي نام1: 1392/8/1211:59:07،
86
30
به خداي بالا سر اصلا دوست ندارم اون پول ها رو به ايران بده چون اصلا براي ايران خرج نميشه ميره تو جيب حزب الله و عراق و افغانستان و سوريه . جز دردسرش چيزيش به ما نميرسه پس همون بهتر كه تو امريكا باشن
مهدی: 1392/8/1217:48:06،
25
59
کاشکی یه کم فکر هم می کردیم
اگه حزب الله و سوریه و لبنان نبود که امریکا و اسرائیل الان پشت در خونه شما بودند
....چطور امریکا می تونه با پول متحدان خودش که هیچ، حتی گروه های تروریستی که با مخالفین امریکا می جنگند رو هم تقویت کنه
اما ایران حق نداره؟
از بازی سیاسی چیزی نمی دونیم بعضی از ماها
رادمهر : 1392/8/1218:33:31،
32
19
دلارهامون تو سوریه و لبنان و فلسطینن
اصلش هم میره جیب روسها
رضااا: 1392/8/1212:09:00،
106
24
41 ميليارد دلار!!!!!!
اونوقت تاوانشو مردم مظلوم ایران باید بدن؟
بازم برید بگید مرگ بر امریکا اینا نازه کممونه بیشتر از اینا باید سرمون بیاد
فرید: 1392/8/1216:47:13،
42
22
بله ما میریم میگیم مرگ بر امریکا اونا هم درعوض ما رو تحریم میکنند. این وسط ما هر روز بدبخت تر و فقیرتر میشیم ولی اونا نه تنها مرگ سراغشون نمیاد بلکه هر روز پیشرفته تر و ثروت مندتر میشن.
خدایااااااااااااااااااااااااااااااااا تا کی باید گروهی ملتمون رو سوار بشن و دارایی هاشون رو چپاول کنن و خونشون رو بمکن!
نیما: 1392/8/1212:09:00،
66
17
مگه فرقی هم می کنه دلارها کجا باشه!!!
ح: 1392/8/1212:30:11،
65
16
اگر آقايان (دست اندارکاران داخلي)دست از پنهان کاري بردارند و نمايشهاي پشت صحنه را تمام کنند اون موقع دلارهاي بلوکه شده ،نمايان خواهد شد.
مجتبی: 1392/8/1212:38:08،
73
18
شما ها که به همه کشورها باج می دید به امریکا هم بدید تا دلارهای بلوکه ازاد شوند مثل اکثر کشورهای مسلمان
وطن پرست: 1392/8/1212:50:27،
61
14
41000000000*3000=X حالا چنتا از اين x ها جاهاي ديگه هزينه شده خدا ميدونه.بعد ميگن صرفه جوئي کنيد تا نسل اينده راحت باشن.خودتون که نسل منابع ملي رو کنديد
مسعود: 1392/8/1212:52:57،
57
20
غزه-لبنان-سوریه.کمی هم برای تبلیغات بر علیه بحرین.این پولها برای ملت ایران حرام ابدی است.
مردم: 1392/8/1213:19:12،
52
17
تاوان اين همه بي مسوليتي وبي تدبيري كه باعث فشار بر گلوي بچه هاي مظلوم ايران زمين شده را در اين دنيا وان دنيا بايد پس دهيد هر كس كه ميخواهيد باشيد در محضر خداوند شاه وگدا ،ريس جمهور ، وزير در يك خط ميايستند.وبه بي عدالتي وحيف ميل بيت المال رسيدگي ميشود .""آن روز نزديك است""
احمد: 1392/8/1213:21:20،
49
17
اینکه اگر این دلارها به ایران باز گزدد و به فرض اینکه با سود آن وحتی 1000 برابر آن را آن کشورها به ایران باز گردانند باز هیچ مشکلی طبق معمول از گره مشکلات مردم ایران حل نخواهد شد
پس بروید دنبال سر نخ مشکلات بگردیم و آن را حل کنیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اسمر: 1392/8/1213:46:15،
41
16
مردم بدبخت ایران هر روز بدبخت تر از دیروز،هر روز ذلیل تر از دیروز!!! ای خدا به تو پناه میبریم از شر این آدما.پس کو اون آه مظلوم که دامن ظالم رو میگیره؟
مهدی: 1392/8/1214:30:49،
45
14
سودان ! کره شمالی!سوریه!اونا مگه پول پس میدن ادم عاقل مگه کاری میکنه که بدوه دنبال پولش
علی: 1392/8/1215:25:22،
38
20
متاسفانه خیلی از مسولین میگن کشور در اوج اقتداره اما وقتی این خبرها رو میخونیم و وضعیت فلاکت بار زندگی مردم و کشور میبینیم میفهیم که هر کشوری سعی داره در این اوضاع یه سودی از ایران ببره و اگه میتونه این سود بیشتر از بقیه باشه مثل چین و روسیه که از این اوضاع کمال استفاده رو کرده و خوب دارن از ایران میکنن. مگر خدا کمکمون کنه
پرشیا: 1392/8/1223:06:31،
18
19
شعار دروغ که خناق نیست.
ایرونی بیچاره: 1392/8/1219:28:12،
25
18
ای ی ی ی ی خدا ایرانی که میگن در اوج اقتداره تبدیل شده به یه لاشه مردار که هر جانوری بهش میرسه سهم خودشو ازش میکنه خدا به داد این سران مملکت برسه میخان چطور قیامت پاسخ این ملت بیچاره رو بدن یا به آخرت اعتقاد ندارن.
سعید: 1392/8/1221:33:41،
20
22
شماا که همه به نظرات مخالف رای مثبت دادید پس کی همش داره تو همایش ها وگردهماییها شعار مرگ بر آمریکا میده
مگه اونا مردم نیستند/.؟
كارمند 0: 1392/8/1310:01:04،
21
12
كارمندا و دانشجوها و محصلين بعلاوه 4 درصد اقليت جامعه كه صاحب همه تريبونه هستن
فهیمه: 1392/8/1222:22:51،
22
21
فردا با افتخار فریاد میزنیم مرگ بر آفریقا
پرشیا: 1392/8/1223:04:51،
28
17
اینا مثل همون گداهایی هستن که گدایی 1 قرونو میکنن ولی میلیارد میلیارد حیف و میل میکنن. بعد هر روز نگران 18مبلیارد دلار تو خونه ها هستند. حالا خائن کیه؟والا آمریکا این همه ظلم نکرده که داخلیا کردن.
احسان: 1392/8/1223:05:32،
24
20
بازم بگید مرگ برامریکا
حامد: 1392/8/1311:05:26،
22
24
امریکا غیر اعتماد تر از اونی که بشه باهاش مذاکره کرد.
فریاد یا محمدا: 1392/8/1313:35:36،
22
16
عنان مال خود سپردن به غیر کم از گدایی نیست...بابا تو رو خدا نگاه کنید یه نیروگاه 1000 مگا واتی اتمی اونم تازه معلوم نیست که چیزی از توش در بیاد یا نه به چه قیمتی داره واسمون تموم میشه این همه که روسیه ازش خورد حالا بقیه کشورها به نوبه خودشون دارن به بهانه هسته ای نابودمون می کنن بخدا نخواستیم این انرژی هسته ای رو
بهرام: 1392/8/1322:06:50،
11
19
اقا 41میلیارد دلار به عبارتی میشه پول یارانه حدود4سال تمام ایرانی ها!
اونوقت میگن که دولت احمدی نزاد بیشترین درامدو داشته این بدبخت که اینهمه طلبکاری گذاشته واسه دولت تدبیرو امید!!!!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار