کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

این وام به‌درد ازدواج نمی‌خورد

کدخبر:۱۷۲۳۲سه شنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۳:۴۷۳۰۰۵ بازدید

پول كه باشد دختران و پسران دم بخت، بي‌دردسر، سامان می‌گيرند. اين روزها پسري كه مي‌خواهدازدواج کند، اگر جيب پر پولي ندارد، دست كم ضامن ...

پول كه باشد دختران و پسران دم بخت، بي‌دردسر، سامان می‌گيرند. اين روزها پسري كه مي‌خواهدازدواج کند، اگر جيب پر پولي ندارد، دست كم ضامن معتبري بايد داشته باشد تا وام بانكي اش را ضمانت كند. در عروسي‌های سنتي، خرج سور و سات مراسم، بر گرده خانواده‌ها بود. از طرف عروس، بساط زندگي جور می‌شد و از طرف داماد مكان زندگي. اين وسط پدر شوهر مالي پشت قباله عروسش می‌انداخت تا خوش يمن باشد و پدر زن صله‌ای در دست دامادش می‌گذاشت. هر چه هم كه خرج می‌شد، ميهمانان بزم عروسي دو چندانش را جبران می‌كردند. نوعروس و تازه داماد، از فرداي زندگي غم قرض و غصه وام نداشتند. 
 
 گران شدن ازدواج

تا پيش از ورود ايران به دوران مدرن (اواخر قاجاريه) فرايند ازدواج بر اساس سنت‌های قديمي و با معدل معيني از سن بلوغ صورت می‌گرفت. خرج مراسم نكاح هم، بخشي از هزينه هايي بود كه خانواده‌ها طي سال‌ها آن را پس انداز می‌كردند. جهاز دختران اندك و كارا بود و طي سال‌ها و به مرور فراهم می‌شد. پسر هم خانه خود را سال به سال چينه به چينه می‌ساخت و كاهگل سقف كه خشك می‌شد، قباي دامادي بر تن می‌پوشاند. طي 50 سال بعد از آن سنت‌های نكاح كه عوض شد، خرج و بَرج‌ها هم رنگ عوض كردند. جهاز دختران يك شبه و از گرانترين كالاها خريداري می‌شد و پسران قبل از پا پيش گذاشتن می‌بايست خانه، ماشين و شغل پردرآمدي را جفت و جور می‌كردند. با اين همه، مراسم رو به راه می‌شد و هر سال گران تر از پارسال. طي دو دهه گذشته، بدايعي به مراسم ازدواج افزوده شده است كه خرج آنها سر به فلك می‌زند. از خريد دست گل تا تعيين مهريه. از خريد حلقه ازدواج تا اجاره پلاتو. اجاره سالن، تدارك شام و خرج‌های مراسم عروسي هم كه جاي خود دارد. اين وسط اگر پاي «رويزرويس» و «هتل‌های چند ستاره» هم به ميان كشيده شود، حساب هزينه‌ها از گنج قارون هم بيشتر می‌شود. 

 دستگيري دولت

از اوايل دهه 80 طرح ارائه تسهيلات به زوج‌های جوان آغاز شد. مجموع اين وام در سال 1382 مبلغ 300 هزار تومان براي زوجين می‌شد و دولت هم منت گذاشته بود كه از زوج‌های تازه نكاح قصد دستگيري دارد، در حالي كه همان زمان، خرج يك مراسم عروسي با حداقل مخارج در ميان اقشار متوسط شهري عددي معادل دو ميليون تومان می‌شد. اين مبلغ البته، تعهدهاي زوج در قبال زوجه از قبيل تامين مسكن و مايحتاج توافق شده را در بر نمي گرفت. از آن سو، تهيه جهيزيه دختر هم تلكيفي بر عهده خانواده عروس بود كه هزينه‌های خود را داشت و دخلي به وام نداشت. آن وام فقط می‌توانست خرج يك مسافرت زوج‌ها شود. در آن سال زوج‌ها اگر خانه‌ای را كرايه می‌كردند، بايد حداقل دو ميليون تومان رهن و 100 هزار تومان اجاره می‌دادند. وام دولت در آن سال ها، آبي بود كه از كوزه می‌تراويد و كام را كه سير نمي كرد، بر عطش هم می‌افزود. 

 حكايت حال

مي گويند: «آدم بايد فرزند زمان خود باشد.» اين زمان هم چاله‌های پر نشدني زيادي براي زندگي تدارك ديده است. با نرخ امروز اگر پسري بخواهد متاهل شود، دستكم بايد 50 ميليون در چنته داشته باشد تا بتواند خرج و بَرج يك مراسم عروسي را از سر بگذراند. فقط خريد سه قلم از جهاز عروس برايش 10 تا 12 ميليون تومان آب می‌خورد. مابقي دارايي هم صرف خواستگاري و عروسي می‌شود كه فهرست بلند بالايي از خريد تا ازدواج را در بر می‌گيرد. بعد از آن نيز همين مقدار پول لازم است تا سقفي بالاي سر زندگي شكل بگيرد. رهن يك خانه 50 متري در محدوده كلانشهري مثل تهران 50 ميليون تومان پول می‌خواهد. متراژ كه بالاتر برود و موقعيت محله هم كه تغيير كند، اجاره‌ای ماهانه يا مبلغي بيشتر هم به رهن خانه اضافه می‌شود. با حساب سرانگشتي، تا عروس بخواهد به خانه داماد برود، دست كم 100 ميليون تومان هزينه برمي دارد. اين ميان اگر قرضي يا وامي ستانده شده باشد، پس دادن دين هم، قوز بالا قوز می‌شود. اگر ماه عسلي در كار نباشد، عروس و داماد از فرداي مراسم بايد آستين‌ها را بالا بزنند و فكر جبران خرج‌ها باشند. 

 بختك ازدواج

سال 1384 تعداد 787818 مورد ازدواج و تعداد 84241 مورد طلاق در كشور اتفاق افتاده است. اين رقم در سال 1393 تعداد 774513 مورد ازدواج و تعداد 155369 مورد طلاق بوده است. نگاهي به اين آمار نشان می‌دهد، طي سال‌های اخير تعداد ازدواج كاهش و تعداد طلاق افزايش داشته است. از ميان علل مهم در بروز طلاق، مسائل اقتصادي رتبه سوم را دارد. اين مسائل دامنه‌ای از فقر مالي تا معضلات ناشي از بيكاري را در بر می‌گيرد. 

 سونامي بيكاري

در حال حاضر دو ميليون و 500 هزار نفر در كشور بيكار و يا جوياي كار هستند. 40 درصد از اين تعداد را فارغ التحصيلان دانشگاه تشكيل می‌دهند؛ جواناني با معدل سني 20 تا 26 سال كه دغدغه يافتن كار آنها را از فكر تشكيل خانواده باز داشته است. چهار ميليون دانشجو هم در شرف ورود به بازار كار هستند. 

 كمك هزينه ازدواج

براساس مصوبه مجلس مبلغ وام ازدواج جوانان در سال 1394 به شش ميليون تومان افزايش يافته است. البته اگر زوج هايي خواهان خريد كالا باشند، مي‌توانند به شرط خريد كالا از شركت‌های معرفي شده 10 ميليون تومان تسهيلات دريافت كنند. هرچند ميزان تسهيلات ازدواج نسبت به سال 82 معادل 20 برابر افزايش يافته است، اما در مقابل افزايش افسارگسيخته هزينه‌های جاري و ثابت، حكم قطره‌اي در قبال دريا را دارد. اقدامات دولت در زمينه امر ازدواج هر چند قابل تقدير است، اما نمي تواند راهگشا باشد. بنابراين، دولت بايد مبلغ تسهيلات ازدواج را متناسب با نرخ تورم و با توجه به واقعيات زندگي، افزايش دهد. غير از اين، دولت می‌تواند طرح‌های حمايتي ديگري را در مورد مساله ازدواج جوانان به اجرا بگذارد. براي نمونه، اگر دولت واحدهايي از مسكن مهر را با شرايط «اجاره به شرط تمليك» در اختيار زوج‌های جوان بگذارد، گره كوري از مشكلات ازدواج آنان باز می‌شود. 

 كفگير به ته ديگ خورده است

محمود گودرزي وزير وزرش و جوانان درباره افزايش ميزان تسهيلات ازدواج گفته است: «بايد به اين موضوع توجه داشته باشيم كه دولت در تامين منابع مالي[اين تسهيلات] با مشكلاتي مواجه است.» بنابراين، حل موضوع ازدواج جوانان و نيز اشتغال آنها را بر عهده خيران واگذارده و گفته است: «امروز در حوزه ايجاد اشتغال و ساير مشكلات جوانان نيز مي‌توان از مشاركت خيران و مردم استفاده كرد.» اينكه يك عزم ملي براي رفع معضلات كشور شكل بگيرد، اتفاقي در خور است، اما اولويت‌بندي صحيح در مورد حل مسائل مهم كشور، وظيفه‌ای است كه بر دوش مسئولان قرار دارد و اگر منابع مالي دولت، بدون لحاظ اولويت‌های عمده كشور، در بخشي از اقتصاد هزينه می‌شود، نمي‌توان با چنين توجيهاتي شانه از مسئوليت خالي كرد. ايجاد اشتغال و فراهم كردن زمينه‌های ازدواج براي جواناني كه بهترين سال‌های بهره‌وري، ذوق و اشتياقشان، در برزخ بي‌فرجامي در حال سوختن است، مهمتر از پرداخت تسهيلات براي خريد خودورو به نظر مي‌آيد. 110 هزار وام پرداختي به اين امر، مبلغي معادل دو هزار و 750‌ميليارد تومان از منابع مالي كشور را به خود اختصاص داده است. با اين مبلغ می‌شد بخشي از هزينه‌های ازدواج 110 هزار زوج را فراهم كرد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

لايق: 1394/8/2608:52:52،
130
9
اين حرفها بايد به نعمت زاده و سيف زد
هویج: 1394/8/2609:07:11،
119
10
دولت اگر به جای تسهیلات برای خودرو تسهیلات ویژه برای ازدواج تدارک می دید به شعار ازدواج از سنتهای پیغمبر است نزدیکتر بود!
رضا: 1394/8/2609:16:46،
114
14
در روزگاری که معنی ازدواج برای دختران در پول و مهریه خلاصه میشود، ازدواج بزرگترین اشتباه زندگیست....
متاهل: 1394/8/2609:19:14،
45
68
ما عروسی نگرفتیم. پولش رو خرج مسافرت کردیم.

در ضمن فکر نکنم هزینه جهزیه بیشتر از 20 میلیون بشه. تازه ما هم چیزامون رو هم خارجی برداشتیم. اگه به جوانهای امروزی باشه، خوب معلومه باید یخچال 2 درب و تلویزیون 55 اینچ و مبل مجلل بخرن !!!

هیچکدوم از اینا لازمه زندگی نیست
عمله: 1394/8/2609:35:29،
65
11
من حساب کردم این وام واسه ازدواج موقت یک ماهه میخوره بشرطی که عیال مربوطه 8 تا بچه هم داشته باشه که از یارانشون خرج کنیم
J: 1394/8/2610:06:54،
57
13
تو ایران هیچ چیز جای خودش نیست حتی اخلاقیات مردم. ایران یعنی سرزمین ویران. الان یه دختر قابل اعتماد که دنبال مهریه و خیانت نباشه کم پیدا میشه دلیلش رو هم باید از مسولین و نهادهایی که میلیاردها دلار بودجه فرهنگی میگیرن پرسید
واقعیت: 1394/8/2610:13:28،
33
19
علت عدم ازدواج خود جوونها هستن . در جمع که میشینی از بی اعتمادی به دختر حرف میزنن در صورتی که خودشون پر عیبن . تاز میگن زن میخوای چیکار توو خیابون فلان چیزش ریخته . برا همین امروز ازدواج رو بدنام کردن پسرها . واقعن متاسفم که از یه طرف جا نماز آب میکشن پسرها و از طرفی بر طبل بازار آزاد میکوبن .. خجالت داره . ایران جیب سانسور نکن .. درسته که واقعیت تلخه
یه جوان: 1394/8/2610:23:16،
55
10
اونایی که خیلی دلشون وام ازدواج بالا می خواد :
بر فرض 20 میلیون بهت وام ازدواج دادند.
فردای ازدواج چی ؟
ماه بعدش چی ؟
واقعا فکر می کنید کسی که برای گرفتن عروسی به وام احتیاج داره, می تونه از پس تامین مخارج یک خانواده بر بیاد ؟؟؟؟؟
فکر نکنید من میلیاردرم, منم با 22 سال سن دارم درس می خونم و پیش پدرم کار می کنم و خونه پدری هم نشستم, اما اینقدر آینده نگری دارم که تا وقتی ماهی 6 - 7 میلیون درآمد ثابت دستم رو نگرفته اصلا به ازدواج فکر هم نکنم.
آدم می خواد زندگی کنه و از زندگیش لذت ببره, اگه ازدواج و زیر بار مسئولیت رفتن فقط استرس و جنگ اعصاب و لنگ پول بودن و ... برای آدم به همراه داشته باشه, همون بهتر که آدم ازدواج نکنه. حداقل خیالش راحته و روانش آرامش داره.
meysam: 1394/8/2610:56:15،
47
8
تو دهه شصت که مردم زاد و ولد کردن باید فکر اینجا رو هم میکردن . خدا وکیلی یه کار این مردم درست نبوده . اون از خودرو . اینم از جمعیت و بیکاری . بابا به خودتون بیاین .
shahin: 1394/8/2611:04:01،
52
8
الان دیگه شرکت هایی مثل گلنار و اینا سود خوبی میکنن . لعنت به این زندگی .
سینا: 1394/8/2611:30:39،
31
11
اینکه دوستان میگن دختر خوب پیدا نمیشه اشتباه هست
دختران خوب بیشتر از پسران خوب هستند

دلیل اینکه پسران تن به ازدواج نمی دهند ، فقط و فقط بیکاری و یا درآمد کم هست ، که اگه با 1000جور وام بتونن خرج عروسی رو در بیارن ، واسه بعد از عروسی به مشکلات شدیدی بر میخورن که اونها رو افسرده میکنه

ولی از اوجا که پسران غرور دارند ، بهانه های دیگه ای میارن و میگن نمیشه به کسی اعتماد کرد
خانواده شهید: 1394/8/2612:04:58،
16
10
تو سایت وام ازدواج زده به کسانی که عضو خانواده شهدا و جانبازان هستند 2 برابر افراد معمولی وام میدهند ولی وقتی به بانک مراجعه کردم میگن بانک اعتبار نداره همین 3 میلیون هم بگیر و خوش باش و تازه باید 2-3 ماه منتظر باشی
ج به خانواده شهید : 1394/8/2613:55:18،
19
12
کشور که به کام شما عزیزانه از شغل دولتی گرفته تا عدم پرداخت مالیات و حق بیمه و... پس بی زحمت به این یه مورد گیر نده
ته دل: 1394/8/2608:54:52،
107
9
این رو به دوست آلمانی مطرح کردم که ما هم تو ایران وام میگیریم...گفت چقدر؟؟ گفتم با پول شما تقریبا 800 یورو...

به من خندید و گفت میتونی باهاش یک کفش نایک بخری و برای همسرت یک توپ بسکتبال
ایرانی: 1394/8/2608:55:36،
89
10
ای دولت تدبیر و امید!!
ما را به خیر تو امیدی نیست ، لطفاً شر مرسان
ali: 1394/8/2608:59:54،
59
12
همه می دونن مشکل کجاست ولی کو گوش شنوا هر کی لابی داره کارشو پیش میبره حیف از عمری که واسه درس خوندن گذاشتیم
سعید: 1394/8/2611:10:05،
29
8
لیسانس مدیریت دولتی دارم.3 سال درسم رو تموم کردم الان بیکارم.هر جا رفتم کار نیست سابقه کار میخواد.از کجا باید تهیش کرد.؟میگم من حاضرم 2 ماه مجانی براوتن کار اموزی کنم جاش شما حسابداری به من یاد بده.میگن نه.میگم ماهی 50 تومنم میدم.واسه اونهایی که نمیدونن تو رشته های مدیریت تمام کار های اداری رو یاد میگیری.تا فوق دیپلم هم درساش با حسابداری یکیه.
وقتی یکی مثل من کار نداره زن بگیره واسه چی.چرا رشته های دانشگاه با جامعه یکی نیست.وام 3 میلیونی به چه درذی میخوره.وقتی نمیشه باهاش حتی دست فروشی راه انداخت.
ناشناس: 1394/8/2609:02:50،
80
7
چه جالب . دولت وام ازدواج رو به عهده خیرین گذاشت اونوقت میلیاردها تومن به لگن سازا وام میده . دمت گرم آقای روحانی . باید از این به بعد باید بگیم رییس جمهور خودروساز . والا بخدا
آرش66: 1394/8/2609:10:59،
47
8
از دو ازدواج، به طور معمول یکی ختم به طلاق می شود. به همین دلیل است که دولت چندان تمایلی به تسهیل دریافت و افزایش مبلغ وام ازدواج ندارد. بازستاندن اقساط از زوجهای طلاق گرفته، بسیار دشوار است و بانکها مجبور می شوند از ضامن های آنها کم کنند که این خود نیز مایه دردسر برای زوج طلاق گرفته می شود. به غیر از مشکلات اقتصادی شدید جامعه، بیکاری بسیار گسترده، تورم افسار گسیخته ی سالهای گذشته که به تازگی نمود پیدا کرده، خود جوانان نیز به همان نسبت گسترش رسانه های دیجیتال، از تدبیر و پختگی لازم برای زندگی مشترک عقب مانده اند. مسکن مهر نیز که می توانست مرهمی برای زوجهای جوان باشد، بیشتر مایه ی عذاب ثبت نام کنندگانش شد. بدین ترتیب وام شش میلیون تومنی که فقط پول خرید یک یخچال می شود، هیچ ارزشی ندارد و بنابراین دولت ترجیح میدهد اصلن آن را پرداخت نکند.
میثم: 1394/8/2609:12:27،
54
8
کلید گیر کرد
علی: 1394/8/2609:29:10،
73
10
آقای روحانی از رای دادن به شما پشیمان هستم.
reza: 1394/8/2615:53:20،
19
8
به دهه شصستیا ناجوانمردانه ظیم شد عاقبت هم ایران هم مسئولین چوبشو میخورن.
جوان ایرانی: 1394/8/2609:51:07،
57
8
یکی از مهمترین دلایلی که دولت و نظام حاضر به پرداخت وام برای خودرو شدند این بود که نمی خواستند این کمپین سرآغازی بشه در جهت اینکه مردم بفهمند میتونن با اعتراض حرف خودشونو بیان کنند.
اگه این کمپین نتیجه می داد مردم میتونستند از خیلی چیزها تو این مملکت خودشونو خلاص کنند گرچه بهر حال مردم یه روز بیدار میشن ....
حامد: 1394/8/2609:53:05،
35
13
دولت در تامین وام خودرو مشکل نداشت؟بخدا باید فرار کرد.اگه خدایی وجود داشته باشه اینا چجوری میخوان جوابشو بدن؟
معلم: 1394/8/2610:19:17،
63
10
جوانان عزیر فکر ازج نباشید که بدبخت میشوید
بنده 25 سال هست ازدواج کردم دو تا بچه دارم و خودم و همسرم کار میکنیم .
حاصل این 25 سال و کار دو نفر :
نزدیک 50 میلیون قرض و بدهی
اجاره نشینی بدون امید به خانه دار شدن
چند سال پزو 206 مدل 81 داشتم که از بس خرج تراشی میکرد با ضرر فروختم . البته با وام خریده بودم که هنوز دارم اقساطش را میدهم
و...
10 ملیون پیش با ماهیانه 500 هزار ت اجاره میدهم .
ماهانه خدود 130 تا 180 بابت قبض های اب برق گاز تلفن ( توجه کنید که چون 2 نفرمان کار میکنیم فقط 8 ساعت در منزل هستیم )
ماهانه 190 ت + 250 ت+ 150 ت + 180 ت+ 800 ت اقساط بانک ملت و ملی و تجارت میدهم ( باسود 24 و 28 در صد )
ماهانه 300ت بابت مخارج تحصیلات فرزند اولم
ماهانه 250 ت بابت مخارج تحصیلات فرزند دوم
یکسال هست برای همسرم و خودم هیچ گونه لباسی نخریده ام
( خدا شاهد هست )
و....
علی: 1394/8/2610:57:23،
32
9
خدا بهت صبر بده
ایرانی: 1394/8/2611:39:32،
31
14
باز برای رای دادن برید و توی صف بایستید!
حقگو: 1394/8/2611:19:29،
23
12
به عقل کسی که نداره و میره ازدواج میکنه این دوره زمونه باید شک کرد...دست دولت هم درد نکنه که وام ازدواج را زیاد نکرده وقتی میدونه بازار آزاد رونقش بیشتره خوب چه کاریه که خرج بیهوده کنه،دولت اگر واقعا مرده،اشتغال ایجاد کنه نه اینکه دلال و اختلاسگر پرورش بده
سهیل: 1394/8/2611:41:57،
33
10
خدا تقاص جوونی هدر رفته نسل مارو از باعث و بانیش بگیره
ماهان: 1394/8/2611:55:08،
20
13
ازدواج باعث میشه پیری زود رس بگیرید بس که مشکلات دنبالش داره به مجردها توصیه می کنم دنبالش نرید. تا وقتی مجردید قدر زندگی رو بدونید.
جواد: 1394/8/2611:58:23،
20
8
«بايد به اين موضوع توجه داشته باشيم كه دولت در تامين منابع مالي[اين تسهيلات] با مشكلاتي مواجه است.»..............

چطور برای خالی کردن پارکینگ لگن سازها با مشکل مواجه نشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
101: 1394/8/2618:20:15،
10
6
اینا همیشه چیزی رو که میخان بدست میارن.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار