کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اقتصاد ایران در وضعیت قرمز

کدخبر:۱۷۱۷۴یکشنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۳:۳۸۶۶۶۶ بازدید

براساس جدیدترین گزارش موسسه مالیه بین‌الملل-IIF- خروج منابع مالی (سهام و اوراق بدهی) از اقتصادهای نوظهور در ماه‌های اخیر چنان شدتی ...

براساس جدیدترین گزارش موسسه مالیه بین‌الملل-IIF- خروج منابع مالی (سهام و اوراق بدهی) از اقتصادهای نوظهور در ماه‌های اخیر چنان شدتی به خود گرفته که از سال 2008 به این سو برای نخستین بار شاهد پیشی گرفتن حجم منابع خروجی از منابع ورودی به این اقتصادها هستیم به‌طوری که بر اساس گزارش مزبور، خالص جریانات مالی خروجی از این اقتصادها به 541 میلیارد دلار رسیده است. جالب اینجاست که در جدیدترین گزارش پیش‌بینی رشد اقتصاد جهان توسط صندوق بین‌المللی پول نیز شاهد تنزل رقم پیش‌بینی شده این نهاد برای رشد اقتصادی این کشورها از 4.2 به 4 درصد هستیم و دلیل اصلی این افت، خروج منابع مالی از این اقتصادها ذکر شده است. 

اکنون یکی از مهم‌ترین نشانه‌های چشم‌انداز نامناسب اقتصاد جهان در کنار تضعیف اقتصادهای نوظهور و مهم‌تر از همه اقتصاد چین، افزایش تنش در بازارهای مالی و به‌دنبال آن افزایش نوسان در این بازارهاست که ریشه اصلی آن همین اقتصادهای نوظهوری هستند که توانسته بودند در سال 2008 از رکود جهانی جان سالم به در ببرند. کاهش ارزش پول رایج در این کشورها، کاهش نرخ‌های بهره و همچنین کاهش شدید درآمدهای صادراتی این کشورها در کنار ترکیب جدید ترازنامه‌های خارجی این کشورها (سهم به نسبت بیشتر سهام در مقایسه با اوراق بدهی در مقایسه با سال‌های قبل از بحران 2008) می‌رود تا از کانال افزایش تنش‌های مالی در جهان، رکودی دیگر را این مرتبه از جانب اقتصادهای نوظهور بر اقتصاد جهان تحمیل کند. 

اکنون ناحیه یورو با نرخ تورم 0.1 درصدی و نرخ رشد اقتصادی 1.5 درصدی (به دلیل اجرای دور دوم سیاست تسهیل کمی در سال 2014) مواجه است. شاخص سهام این ناحیه (یورواستاکس) پس از رسیدن به بالاترین سطح خود در پنج سال گذشته یعنی سه هزار و 800 واحد در آوریل 2015 به حدود سه هزار واحد در شهریور‌ماه سال‌جاری کاهش یافت و در دو ماه گذشته به شدت در نوسان بوده به‌طوری که مجددا به سطح 3300 واحد افزایش و سپس به سطح سه هزار واحد کاهش و اکنون نیز به محدوده 3300 واحد افزایش یافته است. در عین حال، با توجه به چشم‌انداز افزایشی ارزش دلار آمریکا (افزایش احتمالی نرخ بهره در دسامبر 2015) شرایط برای تداوم رشد اقتصاد این ناحیه به ظاهر مناسب می‌رسد ولی از آنجا که مهم‌ترین متقاضیان صادرات کشورهای مهم ناحیه یورو از جمله آلمان، همین اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه هستند، شرایط برای این ناحیه در سال 2016 به‌نظر سخت‌تر از سال‌جاری خواهد بود.

در آمریکا نیز شاخص صنعتی داوجونز که توانسته بود در ماه‌های گذشته به بیشترین سطح تاریخی خود 18 هزار و 300 واحد دست یابد بالاترین سطح این شاخص قبل از بحران مالی سال 2008 که به رکود بزرگ در اقتصاد این کشور نیز معروف است، 14 هزار واحد بوده که همین موضوع باعث شد که رابرت شیلر، برنده جایزه نوبل اقتصاد که توانسته بود حباب بازار سهام این کشور در سال 2000 میلادی و نیز حباب بازار مسکن این کشور در سال 2007 میلادی را به‌درستی پیش‌بینی کند. در فصل دوم سال‌جاری هشدار دیگری در خصوص ایجاد حباب در بازار سهام آمریکا بدهد- با افزایش تنش‌های مالی در جهان به سطح 16 هزار واحد کاهش یافت و مجددا تا سطح 18 هزار واحد افزایش یافت و اکنون مجددا روند کاهشی خود را از سر گرفته و به 17 هزار و 250 واحد رسیده است. در عین حال، بهترین وضعیت مربوط به آمریکاست که عمده دلایل آن رشد قدرتمند صادرات این کشور، سرمایه‌گذاری‌ها و مخارج دولت این کشور است. در فصل دوم 2015، تولید ناخالص داخلی این کشور رشدی 9/3 درصدی و در فصل سوم رشد 5/1 درصدی را تجربه کرد که بر حسب سالانه، نرخ رشد اقتصادی این کشور به دو درصد رسیده است. نرخ تورم در اقتصاد این کشور به دلیل تقویت دلار، کاهش قیمت اکثر کالاها و وضعیت مناسب بازار کار این کشور، کمتر از سطح مورد هدف دو درصد فدرال رزرو قرار دارد (محدوده صفر درصد) در عین حال تمامی شواهد نشان می‌دهد که عاملی اساسی برای ایجاد فشار رو به بالا بر قیمت‌ها وجود نداشته باشد چراکه نه‌تنها کاهش قیمت نفت، فلزات پایه و نهاده‌های صنعتی کوتاه‌مدت و گذار نیست بلکه شواهد (چشم‌انداز نزولی اقتصاد چین و سایر اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه) نشان از تداوم این شرایط در ماه‌ها و فصول پیش‌رو دارد. شاخص قیمت کالاها (بلومبرگ) که در سال 2014 کاهش 18 درصدی را تجربه کرده است از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون حدود 28 درصد دیگر کاهش یافته است.

در عین حال، افزایش نرخ بهره در ماه‌های پیش‌رو نیز خود سیاستی انقباضی به‌حساب می‌آید که اثری برعکس بر نرخ تورم این کشور خواهد داشت و بر این اساس، پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم در آمریکا همچنان در سطوحی پایین‌تر از نرخ مورد هدف دو درصدی قرار گیرد ولی این نرخ پایین فعلا نمی‌تواند تهدیدی جدی برای اقتصاد این کشور باشد. اقتصاد چین نیز در حال حاضر بعد از تجربه چند سال نرخ‌های رشد دورقمی یا نزدیک به دورقمی در سال گذشته نرخ رشد هفت درصدی و در سال‌جاری به احتمال خیلی زیاد رشد 6.7 درصدی را تجربه خواهد کرد و با توجه به وضعیت شاخص‌های پیشرو اقتصاد این کشور، میزان این رشد در سال 2016 در خوشبینانه‌ترین حالت معادل 3/6 درصد خواهد بود. نرخ بهره در این کشور در حال حاضر در پایین‌ترین سطح تاریخی خود یعنی 3/4 درصد قرار دارد.

شاخص بورس این کشور(شانگهای) پس از عبور از قله پنج هزار واحدی (طی تاریخ بازار بورس این کشور، این دومین عبور شاخص بورس شانگهای از این سطح است) دومین ریزش شدید خود را با کاهش از سطح پنج هزار واحد به سه هزار واحد در یک ماه گذشته و مجددا برگشت آن (به پاس کاهش متوالی نرخ بهره از بالاتر از 6 درصد به 3/4 درصد در روزهای اخیر) تجربه کرده است. شدیدترین ریزش شاخص بورس این کشور در سال 2008 از شش هزار واحد به دو هزار واحد است. نرخ تورم نیز در چین هنوز در محدوده دو درصد قرار دارد و احتمال کاهش هرچه بیشتر آن نیز وجود دارد. شاخص قیمت خانه‌های جدید نیز که از اواسط سال 2014 منفی شده بود هنوز هم در محدوده منفی قرار دارد. شاخص PMI این کشور نیز به محدوده 47 واحد کاهش یافته که کمترین سطح آن از سال 2009 به بعد است. 

ژاپن نیز پس از تجربه رشد 2.4 درصدی در فصل نخست سال2014 و تجربه چهار فصل متوالی نرخ رشد منفی ا(از فصل دوم 2014 تا فصل سوم 2015) اکنون شاهد نرخ رشد 0.8 درصدی است. نرخ تورم در این کشور که به پاس سیاست‌های تسهیل کمی توانسته بود در اواخر 2013 بالاخره از محدوده منفی خارج شده و به بیش از 3.5 درصد در آوریل 2014 برسد اکنون به محدوده صفر درصد بازگشته است. 

مادامی که اقتصاد آمریکا به بهبود نرم خود ادامه می‌دهد، فدرال‌رزرو نیز به احتمال خیلی زیاد در آخرین ماه میلادی سال‌جاری سیاست افزایش نرخ بهره را آغاز خواهد کرد. در عین حال، مساله جدیدی که در اقتصاد دنیا پس از اجرای این سیاست شاهد آن خواهیم بود، این است که با اینکه بانک مرکزی آمریکا به‌دنبال افزایش نرخ بهره است، بیشتر بانک‌های مرکزی در جهان (همان‌طور که در سطور پیشین نیز اشاره‌ای شد) به‌دنبال کاهش نرخ بهره هستند و این یعنی ظهور پدیده «واگرایی سیاست‌های پولی» در جهان. به هر روی انتظار می‌رود این سیاست موجبات تقویت هرچه بیشتر ارزش دلار آمریکا را در بلندمدت فراهم کرده و همزمان با آن با توجه به چشم‌انداز عدم افزایش چندان نرخ تورم در این کشور طی دوره یک‌ساله آتی، باید شاهد افزایش نرخ واقعی بهره در این کشور باشیم که هر دو این عوامل بنا بر آنچه به صورت تاریخی نیز مشاهده کرده‌ایم باید موجبات خروج هرچه بیشتر جریان سرمایه از سایر کشورها به اقتصاد این کشور، کاهش رشد اقتصادهای نوظهور (که به طور عمده رشد خود را به همین سرمایه‌ها مدیون هستند) به‌دنبال آن کاهش هرچه بیشتر قیمت کالاها، نفت و فلزات گران‌قیمت را فراهم کنند. البته درخصوص فلزات گرانبها موضوع کمی متفاوت است چراکه به نظر می‌رسد هرچند در چندماه نخست باید شاهد کاهش قیمت این گروه از فلزات باشیم ولی در صورت افزایش تنش و استرس در بازارهای مالی، قیمت هر اونس طلا می‌تواند با وجود شرایط واگرایی پولی در جهان، به علت پررنگ شدن نقش این فلز به‌عنوان ذخیره ارزش افزایش یابد. لازم به ذکر است که در دوره‌های مشابه پیشین افزایش قابل توجه ارزش دلار، افزایش این واحد پولی معمولا یکسان یا یکنواخت نبوده است.

مطابق گزارش موسسه سرمایه‌گذاری بلک‌راک، بررسی موارد تاریخی مشابه نشان می‌دهد که دلار همیشه قبل از اجرای سیاست افزایش نرخ بهره به صورت یکنواخت و متعادلی افزایش یافته و برای حدود یک دوره 8-6 ماهه پس از اجرای فاز نخست این سیاست تلوتلو خورده(که اغلب نیز در این دوره دارایی‌های با درآمد ثابت بدترین عملکرد را نیز به ثبت می‌رسانند) ولی مجددا روند رو به افزایش خود را از سر می‌گیرد. در سال 2016، هرچند خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها حکایت از نرخ رشد اقتصادی 3/3 درصدی برای جهان دارد اما کاهش رشد اقتصادی چین به محدوده شش درصد و تضعیف هرچه بیشتر سایر اقتصادهای نوظهور و تداوم شرایط سخت در کشورهای در حال توسعه به‌خصوص کشورهای وابسته به صادرات کالا، در کنار انتظار کاهش حجم صادرات ناحیه یورو و اثرات نامطلوب آن بر رشد اقتصادی این ناحیه و نیز اجرای سیاست پولی انقباضی (افزایش نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو) در آمریکا و اثرات منفی آن بر سایر اقتصادها (علی‌الخصوص اقتصادهای نوظهور از کانال خروج سرمایه و اقتصادهای تک‌محصولی از کانال کاهش قیمت کالاهای صادراتی)، تماما زنگ خطری برای ورود اقتصاد جهان به مرحله رکودی دیگری است.

نکته قابل تامل این شرایط، وضعیت کنونی اقتصاد ایران است که بنابر آمارهای رسمی دارای نرخ رشد کمتر از یک درصد در نیمه نخست و نرخ رشدی حدودا دو درصدی (خوشبینانه‌ترین حالت) در کل سال 94 خواهد بود که در صورت انقباض شرایط اقتصاد جهان و به‌دنبال آن عدم افزایش قیمت فلزات پایه و همچنین نفت (و حتی احتمال کاهش قیمت) سال به‌مراتب سخت‌تری را در مقایسه با سال‌جاری پیش‌رو خواهد داشت و انتظار رشد اقتصادی 6-5 درصدی (پیش‌بینی‌شده توسط نهادهای بین‌المللی) را تا حد زیادی به امری غیرممکن مبدل می‌کند و می‌تواند در صورت تحقق، شرایط بحران اقتصادی کنونی را که تا پایان سال‌جاری 18 فصل متوالی از زمان آغاز آن سپری خواهد شد، حداقل یک‌سال دیگر تداوم بخشد. این موضوع به‌خصوص برای سیاست‌گذاران اقتصادی دولت بسیار حائز اهمیت است چراکه در سال 93 شاهد آن بودیم که با وجود کاهش شدید قیمت نفت، دولت در بودجه سال مزبور، قیمت هر بشکه نفت را معادل 80 دلار در نظر گرفته بود و معتقد بر این بود که کاهش قیمت نفت موقت خواهد بود اما به واقع چنین تفسیری از شرایط کاملا نادرست بود و دیدیم که تداوم کاهش قیمت نفت چطور توانست رکودی را که شرایط در مسیر خروج از آن طی می‌شد، باری دیگر عمیق‌تر کند. شاید اکنون جا دارد هشداری دیگر به سیاست‌گذاران و مشاوران اقتصادی دولت درخصوص لزوم توجه به شرایط اقتصاد جهانی و اجتناب از طرح شعارها و سیاست‌های متضاد با شرایط مزبور داده شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1394/8/2412:47:52،
299
30
کاملا درسته.کشور از نظر اقتصادی در حال فرو پاشیه.
خیلی اوضاع خرابه.خراب تر از اونی که فکرش رو بکنید.فقط کافیه یه سر به آمار چک های برگشتی و مشاغل بازار و کلیه بانک ها و موسسات مالی بزنید.....
مراد: 1394/8/2413:11:14،
44
229
همش به خاطر نفوذ اآمریکاست
بهلول: 1394/8/2413:38:33،
171
29
بله کاملا درسته فروش 1000 میلیارد دلار نفت طی 10 سال ،شد تورم و رکود در کشور چرا چون سوی مدیریت داریم .اقتصاد سنگاپور باز ترین اقتصاد اسیا ست و مرفح ترین کشور اسیایی چرا چون با تمام دنیا تامل دارد .خط قرمز هم برای هیچ کشوری ندارد .حالا ما تمام دنیا را دشمن میبینیم فقط یمن وسوریه و لبنان و عراق رو با این اقتصاد های نابود دوست میبینیم معلومه که اقتصاد ایران به خط قرمز رسیده .تا کی مخالف اب شنا کردن.
یاهو: 1394/8/2413:42:25،
118
23
کارشناسان بارها وضعیت بحرانی را اعلام کردند و لی بعلت سیاسی
شدن فضای کشور در همه امور راه برون رفت از بحران بسته است .
مهدی: 1394/8/2414:18:49،
100
29
دولت شعار محور
شهاب: 1394/8/2414:34:02،
75
21
تجربه نشان داده میانگین خرد جمعی از خرد سردمداران همیشه بالاتر است. یکی از دلایل رکود و شاید مهمترین آن همین امر است که خرد جمعی خووب میداند که وضع اقتصاد ایران به بن بست رسیده . فساد و ریخت و پاش مالی چنان گند آبی درست کرده که دست به هر جایش زده شود بوی تعفنش همهجا را فرا میگیرد. برای همین مردم کاملا در حالت ایستا قرار گرفته اند تا تکلیف مشخص شود. کافیست نگاهی به پروژه های عمرانی کشور و وضعیت تامین اعتبار مالی آنها و وضعیت اسفبار پیمانکاران بیاندازید تا به عمق فاجعه مالی کشور پی ببرید. کفگیر به ته دیگ خورده و دیگ را هم دارد سوراخ میکند. ملت چاره ای بیاندیشند شاید سریعتر نتیجه بدهد تا چاره اندیشی مسئولین !!
بردیا: 1394/8/2415:32:35،
79
23
از سیل مهاجرت به تهران مشخصه ..یکسر بروید تو متروها و کنار خیابانها همه دستفروش ها و دوره گردها برای کار از شهرستانها به پایتخت امده اند و وقتی ازشون سوال میکنی میگویند در شهرستانها کار نیست و تمام جوانان بیکار هستند و دنبال کار میگردند کسانی هم که کار بلدند کنار اتوبانها صافکاری میکنند و خیلیها هم سر میدانها برای کارگری نشسته اند ....خداوند کمکشان کند امین
م: 1394/8/2416:13:41،
54
22
وقتی این همه نهاد و ارگان و سازمان انتصابی داریم که همشون هم بودجه های مخفی دارند و به هیچ کس هم پاسخ گونیستند و معلوم نیست اصلا کار مفیدشون توی کشور چیه انتظار داشتید اقتصاد وضعش از این بهتر بشه ؟ وقتی دولت منتخب مجری دستوراته غیر منتخب هاست چه انتظاری دارید ؟
رسول: 1394/8/2417:06:02،
27
45
من تو يك ماه تونستم دو تا خونه به مبلغ كل ٦٠٠،٠٠٠،٠٠٠ بفروشم
به نظرتون فعلأ پول رو نگه دارم ؟ يا اين كه تو چه كاري وارد بشم ؟
البته بايد بگم كه واقعأ خوش شانس بودم كه تونستم دو تا خونه تو شهرستان رو بفروشم
انسان: 1394/8/2417:58:20،
51
24
کشور کارمند پرور عاقبتش همین است به جای ایجاد کار و تولید هشت سال درامد هنگفت کشور را صرف ریخت و پاشهای دولت کردند و خوردند و بردند؟؟
کارمند: 1394/8/2419:17:44،
49
20
تا زمانی که فقط شعار دادن و وراجی حرفه مسئولین مملکت و شعار مرگ بر این و آن جزو امور اصلی ایشان است و معیار گزینش افراد برای پست های مهم فقط داشتن ارادت به شخص خاصی است
نمی شود به وضعیت عادی برگشت
شاهی: 1394/8/2419:21:38،
41
29
واقعا آینده این همه جوون چی میخواد بشه با این گرونی و تورم و بیکاری؟؟؟؟ واقعا آینده خطرناکی در انتظار ما جوونا هستش بخدا
amir: 1394/8/2412:48:53،
235
32
امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند با اون تحریمای کاغذ پارش و اون دلاره مسخرش که هر روز قیمتشو چک میکنیم !!!!!!!!!!!
کیارش: 1394/8/2412:51:04،
191
25
اقتصاد ایران خیلی وقته که نابود شده ،از وضعیت قرمز هم گذشته ،بلکه بمب باران هم شده وبا خاک یکسان گردیده !
علي: 1394/8/2412:52:03،
171
25
الان ده ساله تو وضعيت قرمزه الان كه از قرمز رد شده
آرش66: 1394/8/2412:55:30،
188
22
افتصاد ايران به دو دليل عمده محكوم به نابوديست:
1- تك محصولي بودن صادرات (نفت خام و گاز)
2- ناممكن بودن نظارت دولتي (اخذ ماليات و كنترل واردات و صادرات) بر فعاليتهاي دست كم نيمي از اقتصاد كشور كه در دست شبه نظامي ها، آقازاده ها و خودي هاست.

هر رئيس جمهور با هر ديدگاهي كه در ايران به قدرت برسد، تا مادامي كه گروه 2 را براي هميشه از چرخه ي اقتصاد كنار نگذارد (الته اگر بتواند!)، هيچكاري در هيچ زمينه اي نحواهد توانست به درستي برنامه ريزي كرده و اجرا كند و سرانجام كشور، چيزي جز اتحاد شوروي سابق نخواهد شد.
morteza: 1394/8/2413:34:48،
70
32
تعجبه نظرت تایید شد..لایک فراوان
ارسطو: 1394/8/2416:20:51،
68
29
اقتصاد ایران به دو دلیل رو به نابودیست : الف : اختلاسهای بی شمار ب: مدیریت نالایق
Mohsen: 1394/8/2412:56:14،
203
24
تا جايي كه من يادمه تو اين ٣٧ سال هرسالمون بدتر ازسال قبل بوده
Mohsen: 1394/8/2413:00:29،
72
28
ای آقا .. اینکه اصلا مهم نیست!
خبرایه مهمتر بده ایرانجیب.
ناشناس: 1394/8/2413:01:01،
33
118
امسال سال همدلی همزبانی دولت و ملت است اقتصاد مقاومتی.
سلام: 1394/8/2413:12:16،
102
22
اقتصاد ما همیشه قرمز بوده ... کی چراغش سبز بوده !!!؟؟؟
بردیا: 1394/8/2413:24:38،
121
30
فروپاشی در راه هست ... این توافق هم دردی دوا نمیکنه ... فقط صبر کنید و ببینید
حمید: 1394/8/2413:24:52،
78
22
فرار از ریال بهترین سیاست در این وضع خراب است
رضا: 1394/8/2413:28:22،
60
23
كاملا موافقم از افزايش قيمت دلار. وهمچنين ركود بازار در همه قسمتها و عدم
پرداخت حقوق كار مندان دولت به موقعه معلوم كه اقتصاد ايران
بزودي فرو ميپاشد.
اینده مال مردم است فعلا شما بخ: 1394/8/2413:41:35،
57
26
برا کارمندان وزارت نفت ونیرو هیچ مشکلی ایجاد نشده. علی الخصوص نفت بلکه علاوه بر حقوق حدود 3تا19میلیونی که میگیرند، کارت هدیه ماهانه 400
وام مسکن 50 میلیونی
پاراش بهره وری2تا4تونی
ایاب ذهاب و.. وهزینه های درمانی رایگان
رضا: 1394/8/2420:23:14،
27
40
شما مشکل خودتو حل کن به کس دیگه کار نداشته باش کارمندای این دو وزارت خونه گرمای زمستون و سرمای تابستونتو فراهم میکنند پس کار میکنند مثل ادارات دیگه نیستند که فقط پول از مردم میگیرند
یکی: 1394/8/2423:32:50،
35
23
آقا رضا کدام وزارت ما داره درست کار میکنه که وزارت نفت یا نیرو درست کار میکنه که این همه جوش آوردی معلومه که حقوق مفت میگیرین پس الکی فک نزن
اهالی تهرانپارس: 1394/8/2413:46:26،
61
25
موقعی نان بربری 1500 تومان سنگ 1500 تومان, شیر 2600 تومان , ورشکست هم شده باشی لازم نیست خارجی ها بگن وضعیت قرمزه ,همین که مدارس دولتی هر هفته به یک بهانه پول میخواهند و قدرت پرداخت هزینه ها رو نداریم نشان دهنده چیست؟
اکبر: 1394/8/2413:58:38،
52
24
به نظر من توافق هسته ای خودش باعث کناررفتن ان پوشش روی اقتصاد فاسد کشور ما خواهد شد ونمودار خواهد کرد که نابود شده بوده فقط زیر پوشش بهانه تحریم و... ازچشم ماملت پنهان بوده.
siya: 1394/8/2414:01:25،
48
32
تمام سالهاییو که میشد پیشرفت کرد احمدی دود کرد رفت حالا تحریمم نباشه خیلی سخته یکم اوضاع بهتر میشه ولی چی میتونست بشه ایران یه حسرته خدا میدونه باز کی یه فرصت دیگه پیش بیاد
فرزاد: 1394/8/2414:07:09،
37
73
من نمیدونم چهارتا مجله و روزنامه غربی هر روز واسه ما آمار میدن که اوضاع اقتصاد ایران خرابه خرابه برو بابا کجاش خرابه؟
شماها فکر پول مملکت خودتون باشید که هر روز داره گرون میشه کجا تو ایران گرونیه؟!
بنده خدا: 1394/8/2417:13:15،
41
24
آخه آدم چیز فهم پول اونا که گرون نمیشه ریال ماست بی ارزش تر از قبل میشه یکم کلتو از زیر برف درار
کمی دقت ...جنوبی : 1394/8/2422:20:34،
28
25
دوستان چرا به فرزاد منفی دادید ؟

اون یه دستی راه میزنه و منظورش خیلی واضح است ...

خط آخرش بخونید که میگه فکر پول خودتون باشید که هرروز داره گرون میشه

!!!؟ از علامت سوال وتعجبش دیگه شما باید بگیرید که منظورش چیه ...


مشتی: 1394/8/2414:11:02،
44
21
تا مادامی که دولت خودشو از مردم ندونه و مردم هم در تمام زوایای زندگی احساس مسئولیت و آینده نگری نداشته باشند و فقط به فکر شخص خودشون و خانواده خودشون باشن همینه
مجيد: 1394/8/2414:29:06،
44
46
دوستان من ايران زندگى نمى كنم و با وجود اينكه اين به نفع منه كه ارزش ريال بياد پايين اما باز دوست ندارم اين طور فكر كنم كه اقتصاد وطنم در حال فروپاشى هستش. دوستان اميد داشته باشين. يه حس درونى داره به ميگه كه امريكا دوباره ميخاد ايران رو كلانتر منطقه بكنه و روابطش با ايران مثل گذشته بشه و اولين قدم ها هم واسه اين موضوع برداشته شده. امريكا اعتمادش نسبت به كشورهاى منطقه كم شده و فقط ايرانه كه امنيت و قدرت نظامى تو منطقه داره. فكر نكنين كه دو كشور دشمن جانى هم هستن، اين دو تا اگه ببينن رابطشون سود آوره دوباره آشتى خواهند كرد. سه سال پيش اين يه جوك بود كه يه مقام ايرانى و امريكايى بخوان سلام عليك كنن اما حالا باهم سر يه ميز مذاكره ميشينن.
به اميد ايران آباد.
اکبر: 1394/8/2414:47:53،
57
22
هم وطن عزیز متاسفانه مشکلتنها روابط حسنه با کشورهای مترقی مثل امریکا واروپا نیست،مشکل خیلی ریشه ای است ومشکل فساد ورانت ویک عهده ازمابهتران و...است ولذا تااین مشکلات است چیزی عاید مردم عادی نمیشه.
مسعود: 1394/8/2414:50:24،
61
30
مراقب قیام پابرهنه ها باشید. دودمان همه را به باد خواهد داد
ترنم: 1394/8/2415:13:04،
53
16
اگه آمریکا عرضه داره بره جلو دلارشو بگیره که هر روز بالاتر میره و ارزش پیدا میکنه
سعید: 1394/8/2415:51:28،
29
35
منافع خیلیا تووی ایران اجازه رابطه با ایران و غرب رو نمید.همچنین کشورهای عربی و اسرائیل مانع سرسخت در انجام این امر هستن.امیدوارم که مردم کاسه داغتر از آش نباشن و اجازه بدن که سیاستمدارای کارکشته ما کارشونو انجام بدن.مردم باید فکر درآمد و آینده اقتصادی خودشون و بچه هاشون باشن و به چیز دیگه ای فکر نکنن.به ما چیه که تووی سوریه کی حکومت میکنه.هر کی هست باشه.منافع ما تامین بشه کافیه
ادامه دارد : 1394/8/2418:33:18،
36
26
مردم ايران با شنيدن رفع تحريم ها خوشحال شدند و آغاز شكوفايي و پويايي كشور را در اين اتفاق رقم مي زدند و به تصور اينكه دولت با هجوم آوردن كشورهاي صاحب نام اروپايي براي مشاركت همه جانبه در صنايع مادر كشور اين تصور مي رفت كه دولت دست حمايت خودش را روي سر مردم نگه ميدارد كه متاسفانه اين اتفاقات رويايي بيش نبود ... با پا پس كشيدن كشورها از مذاكرات و هدف و مشخص نبودن وضعيت سياسي و اقتصادي ايران كشورهاي دنيا و مردم ايران هنوز از افكار دولت در بهت و حيرت هستند .
اما دولت ما رفتارهاي عجيب و غريب اين خوشحالي را بكام مردم تلخ كردند و با گراني دلار ، ماليات ، ارزش افزوده ، بنزين ، خودرو ، وام هاي نامتعارف و غير منطقي مشكلات را بر مردم مظاعف كردند و همچنان تورم و ركود و فساد و ... ادامه دارد .
امیر: 1394/8/2419:49:40،
30
24
میشه بگی کدوم اقتصاد؟؟؟؟؟؟
رضامیلانو: 1394/8/2420:49:58،
38
26
انشاالله ورشکستگی را جشن میگیریم.
خیام: 1394/8/2500:02:46،
25
22
هیچ وقت شرایط این مملکت بر خلاف میل کاسبان تحریم نخواهد شد.
جرج: 1395/3/220:51:46،
22
6
متاسفانه شش ماه اومدم ایران با اینکه دو سالی نیست رفتم از ایران فقط میتونم بگم با عرض معذرت احساس کردم ملت دارند همدیگر رو میخورند و همه مشکلات از دلار است و بی ارزش بودن پول ایران ...تاسف هر کشوری رو بررسی میکنی بهتر از ایران ..
ملت دارند در جنگ بین دو دولت قدیم و جدید له میشوند
امید وارم که حل بشه تا جوانان ما حیف نشوند هر کشوری روی جوانان خودش سرمایه گذاری میکنه
غربی ها ایرانی و عراقی افغانی رو میبرند برای ساختن کشورشون ما کی رو میخواهیم وارد کنیم برای ساخت ایران
درود بر شما

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار