کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ترديد كشورهای عربی در خريد محصولات كشاورزی از ايران

کدخبر:۱۷۱۵۷شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۴ - ۲۳:۲۲:۴۴۲۶۴۸ بازدید

استفاده از سموم و كودهاي شيميايي يكي از معضلاتي است كه اين روزها محصولات كشاورزي ايران با آن دست و پنجه نرم مي‌كند. اين محصولات ...
ترديد كشورهای عربی در خريد محصولات كشاورزی از ايران

استفاده از سموم و كودهاي شيميايي يكي از معضلاتي است كه اين روزها محصولات كشاورزي ايران با آن دست و پنجه نرم مي‌كند. اين محصولات به دليل كودهاي شيميايي از ارگانيك بودن در آمده و به سوي ناسالم بودن پيش مي‌روند. 

در دولت نهم و دهم‌، ورود كودهاي‌ شيميايي غيراستاندارد از كشور چين مشكلاتي را در كشاورزي ايران به وجود آورد. اين مشكلات به حدي بود كه محمد مهدي‌پور، دبير انجمن ارگانيك ايران سال گذشته اعلام كرد: «متاسفانه اغلب محصولاتي كه در كشور توليد مي‌شود با سموم شيميايي چيني پرورش يافته‌اند كه ارتباط مستقيمي با رواج بيماري سرطان دارد. محصولي ارگانيك است كه در خاك، آب و هواي سالم پرورش يافته باشد و بتواند محصول سالم به جامعه عرضه كند تا به سلامت جامعه بينجامد. 

مهدي‌پور سم‌هاي وارداتي از چين را هم از قلم نمي‌اندازد و در اين مورد هم مي‌گويد: «اغلب سم‌هاي شيميايي كه امروزه در كشور استفاده مي‌شود شيميايي بوده و به همين علت اثرگذاري درستي ندارد چرا كه به علت وجود تحريم‌ها نمي‌توان سم مناسب از شركت‌هاي معتبر خريداري كرد و مجبور به خريد سم‌هاي چيني هستيم كه بايد 3 تا 4 بار و در برخي مواقع تا 8 بار آن را به خورد گياه بدهند تا اثر داشته باشد و آن را از آفت حفظ كند.»


 معايب و مزاياي كودهاي شيميايي

مصرف بي‌رويه كودهاي شيميايي منجر به تخريب ساختمان خاك و باعث از بين رفتن تعادل متوازن عناصر ضروري خاك و اختلال در حلاليت و جذب عناصر غذايي مي‌شود. علاوه‌بر اين كاهش نفوذ‌پذيري خاك و كاهش ظرفيت نگهداري آب و عناصر غذايي در خاك‌، از جمله معايب كودهاي شيميايي است. استفاده‌ مداوم‌ از كودهاي‌ مصنوعي‌ سبب‌ كاهش‌ عناصر كمياب‌ مانند روي‌، آهن‌، مس‌ و منگنز خواهد شد كه‌ روي‌ سلامت‌ گياهان‌، جانوران‌ و انسان‌ تاثير منفي خواهند گذاشت. 

اما كاربرد سهل و آسان، درآمد كاذب كوتاه‌مدت (بدون توجه به استهلاك سرمايه اصلي يعني خاك و مواد آلي آن) است‌، براي افزايش يك كيلوگرم در هكتار پتاسيم (K) خاك، 2 تا 6كيلوگرم در هكتار پتاسيم مورد نياز است‌، مصرف پتاسيم در پاييز در خاك‌هاي رسي براي آنكه ظرفيت تثبيت چنين خاك‌هايي را پر كند، توصيه مي‌شود كه جزو محاسن استفاده از كودهاي شيميايي است. 


 نظارت عاليه وجود ندارد

رضا ذوالفقاري، مديرعامل و عضو هيات‌مديره اتحاديه سراسري گل و گياه، محصولات گلخانه‌يي، صنايع و خدمات وابسته كشور نيز در گفت‌وگويي با «تعادل» مي‌گويد: «متاسفانه كودها و سمومي با اسم برندهاي مطرح در داخل كشور درحال عرضه بوده كه هنوز نظارت عاليه براي عرضه آنها به جد دنبال نشده است. بسياري از كودهاي ناخالص به اين طريق وارد كشور شده و با عرضه و مصرف آن ضربه سنگيني از لحاظ مالي به توليدكننده وارد شد و نه‌تنها بهره‌وري كشاورزي را به‌شدت كاهش داد بلكه امنيت غذايي را به خطر انداخته است. كودهاي ناخالص هنوز هم در بازار وجود دارد و به دليل عدم آگاهي بعضي از كشاورزان استفاده هم مي‌شود. اميدواريم با نگرش و سياست‌هاي جديد وزارت جهاد كشاورزي، مروجين و كمك تشكل‌هاي تخصصي مربوطه نظارت مناسبي بر مصرف انواع كودها و سموم داشته باشيم. كشاورزها اثر سم را در ميوه حس مي‌كنند چون سموم را مي‌شناسند. اما مصرف‌كننده آن را نمي‌شناسد. امروزه توليد‌كننده براي آنكه سريع‌تر محصول خود را به بازار برساند با ضرب و زور كود و سموم اقدام مي‌كند و سريع بار را برداشت مي‌كند. البته گياهان دارويي در زمين‌هاي بكرتري كشت مي‌شود كه از اين خطر در امان‌تر هستند و درصد خلوص آن نسبت به توليد كشورهاي ديگر هم كمتر است.»

او ادامه مي‌دهد: «حوزه‌هاي مختلفي در دستگاه‌هاي اجرايي هستند كه كمك كنند و بخشي از بودجه‌هاي سالانه خود را به اين بخش اختصاص دهند تا سلامتي و امنيت غذايي جامعه را تامين كنند. مردم هم بدون ترس از موادغذايي مصرفي استفاده كنند.

اين دستگاه‌ها بخشي از بودجه خود را اختصاص داده‌اند ولي كافي نيست و در اين خصوص نه تنها وزارت كشاورزي بلكه دستگاه‌هاي ديگر هم مسوول هستند.»


 كشاورزي حلال‌ترين شغل 

صدرالدين نياوراني، نايب‌رييس اتحاديه صادركنندگان و واردكنندگان ميوه با اشاره به لطمه‌يي كه كود و سموم شيميايي غيراستاندارد و نامرغوب به صادرات محصولات كشاورزي زده به «تعادل» مي‌گويد: «در حال حاضر بعضي از كشورهاي عربي با آزمايش باقيمانده روي محصولات كشاورزي آن را خريداري مي‌كنند. اين آسيبي‌ است كه به صادرات كشور وارد مي‌شود. اين لطمه‌ها ابتدا ابعاد كوچكي را از خود نشان مي‌دهند اما در دراز مدت نشان ابعاد بزرگ‌تري به خود مي‌گيرد.»

عضو انجمن ارگانيك ايران مي‌افزايد: «متاسفانه 100درصد مسبب ايجاد بيماري‌هايي همچون سرطان مي‌شود. اين بيماري‌ها در اثر وجود سموم شيميايي در محصولات به وجود مي‌آيد.» وي در پاسخ به اين سوال كه چرا كشاورزان براي دفع سموم و كود شيميايي از محصولات كارنس لازم را رعايت نمي‌كنند؟ مي‌گويد: «اين آگاهي را بايد وزارت جهاد كشاورزي به آنها بدهد. مطمئن باشيد اگر كشاورزي بداند كه اين كارش به مردم آسيب مي‌زند هيچ‌گاه اين كار را نمي‌كند. يكي از حلال‌ترين شغل‌هاي كشور ما كشاورزي است.»

صدرالدين نياوراني در مورد ارگانيك شدن محصولات كشاورزي نيز تاكيد مي‌كند: «اگر از كود و سموم شيميايي در محصولات كشاورزي استفاده نشود محصول باكيفيت خوبي عرضه مي‌شود. ولي اگر قرار است كه از سموم شيميايي استفاده شود، بايد از سموم و كود نوع خوب و برندهاي خاص استفاده كنيم تا وجود آن براي مصرف‌كننده مشكلي را ايجاد نكند.»

نايب‌رييس اتحاديه صادركنندگان و واردكنندگان ميوه با اشاره به تقلبي بودن برخي سموم و كودها با برندهاي خاص و خوب نيز مي‌گويد: «وزارت جهاد كشاورزي بايد براي ساماندهي اين بازار اقدام كند.»


 به‌دنبال پيشگيري باشيم

دكتر ابوالقاسم عربيون در گفت‌وگو با «روزنامه تعادل» استفاده سموم و كودهاي شيميايي وارداتي را زير سوال مي‌برد و مي‌گويد: «بايد هرگونه وارداتي در بخش كشاورزي لغو شود. اما مشكل اينجاست كه استفاده كودهاي نيتراته و فسفاته به كشاورزي و زمين‌هاي اين بخش آسيب‌هاي بسياري مي‌زند. استفاده از كود و سموم شيميايي از رژيم گذشته در ايران رواج پيدا كرد و بعد از انقلاب استفاده آن بيشتر شد. اين استفاده بي‌رويه به دليل سود بيشتر افراد در اين بخش بود. غافل از اينكه استفاده از كودها به بستر كشاورزي لطمه مي‌زند و توليدات غيرارگانيك را به دنبال خواهد داشت. برخي كشاورزان كه دوره كارنس را رعايت نمي‌كنند، باعث مي‌شوند كه حتي طعم محصول را هم تغيير ‌دهند.»

اين دانشيار دانشگاه تهران در ادامه مي‌افزايد: «در بخش كشاورزي علمي كار نمي‌كنيم در نتيجه باعث واردات كود و سموم شيميايي مي‌شود. بايد بخش كشاورزي تقويت شود. مسوولان دنبال علاج بيماري هستند، در صورتي كه بايد علم پيشگيري را در بخش كشاورزي آموزش داده و پيش بگيريم.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بهلول: 1394/8/2323:29:44،
91
13
ایرادی نداره در عوض مردم ما هستن که بخورن و زیاد هم مهم نیست برای مسولین که سمش زیاد هست چون اصلا مردم مهم نیسن.
سینا: 1394/8/2323:34:25،
55
11
آره اشکال نداره ما میخوریم سونامی سرطانم که تو ایران راه افتاده حالا قیمتها هم که انقدر بالا رفته بخش عمده ای از حقوق ماهانه صرف خرید غذا میشه برای نمردن از گشنگی اینجوری پیش بره ممکنه به وام هم برای خرید مواد غذایی نیاز پیدا بشه در هرصورت اگه خواستن میتونن دوز کود و سموم شیمیاییشم زیادتر کنن یه ضرب بمیریم
آدم فهمیده: 1394/8/2400:56:49،
29
9
خوب دیگه همه نقدینگیه مردم اومد دست خودرو ساز ها ... حالا وقت چیه ؟؟؟

وقت اختلاص !!!! آفرین فرزندانم ... D:

به قول دکتر : پول ها رو لولو برد ...
k: 1394/8/2409:29:00،
17
8
من امثال یکی از عجایب جدید رو دیدم و ان دیدن پرتغال و نارنگی زرد رنگ بود طوری که اولش فکر کردم لیمو شیرین دیدم خیلی برام جالب بود اخه قبلا هرچی نارنگی دیده بودم حتی نوع وارداتیش ،نارنجی بودند حالا توقع دارید بقیه دنیا که هیچ اجباری در خرید محصولات ایرانی مثل ما مردم باشعور و فهیم ایران(مثل خودرو) ندارند ، اصلا خارجی ها عقلشان نمیرسد
siya: 1394/8/2400:25:22،
26
8
لعنت به شما آخه مگه سلامتی شوخی برمیداره کثیف ترین کاری که میشه کرد سهل انگاری تو سلامته پول خرج کنین بازرس بزارین هرکیو که این سمها رو آورده اگه عمدی باشه فورا اعدام کنین
دولت: 1394/8/2414:22:21،
10
7
به روی چشم!!!!!!
رضامیلانو: 1394/8/2401:20:29،
27
9
جهان سوم یعنی ایران
عباس آقا: 1394/8/2402:19:42،
22
8
لطفا ، خواهشا ، التماس ميكنم يكي به من پاسخ بده ...!

جايي مونده كه دولت احمدي نژاد سالم گذاشته باشه ؟؟؟؟؟؟

پس چرا هوامل اين همه مشكلات و كساني كه ازشون حمايت كردن محاكمه نميشن !!؟؟؟
بهمن: 1394/8/2407:35:09،
16
15
هنوز با این عربا داد و ستد دارین شما
کم تحقیر شدیم ؟
کم ادم کشتن ؟
کم تجاوز کردن ؟
چرا اخه دنیا به این بزرگی چرا دست گذاشتین رو این ادمهای کثیف
اینا باید تحریم بشن ولی هر بار که خرابی به بار میاورند پیش مسعولین عزیزتر میشن
****: 1394/8/2408:06:35،
14
16
این دولت نهم و دهم نبود اینا چی میخواستن بگن.....؟؟؟
سیاوش: 1394/8/2408:41:11،
21
10
از مسوولین محترم تقاضا داریم به این موضوعات با اولویت ویژه توجه کنند :
1- نوع کودهای شیمیایی موجود و وارداتی به کشور از لحاظ استاندارد و کیفیت.
2- وجود نهادهای نظارتی در خصوص میزان استفاده کشاورزان محترم از کودهای و سموم شیمیایی.
3- آموزش کشاورزان زحمتکش درباره اثرات کود و سم بر سلامتی مردم.

سلامت غذایی بخش کشاورزی پایه سلامت جسم و روان انسانها است.
از فرهنگمون متنفرم: 1394/8/2411:26:45،
13
7
آقا سیاوش

فکر کردی اینجا کجاست که از مسولان تقاضا داری؟ خیــــــــــــــــــــــلی خوش بینی!!! مسولان اگر به فکر مردم بودند که مسول نمی شدند!
پویا: 1394/8/2409:12:35،
11
8
مهمترین کار اینه که دولت محصولات کشاورزی رو ی کم با قیمت بالاتر از کشاورز خریداری کنه که کمتر از کود و سموم کشاورزی استفاده کنه و کمبود عملکرد برای کشاورز جبران بشه. وقتی هیچ حمایتی از کشاورز نمیشه خوب چه خاکی تو سرش کنه مجبوره واسه جبران هزینه ها از کودهای شیمیایی استفاده کنه
ممیش: 1394/8/2409:18:04،
19
7
هر کی بچه به دنیا بیاره تو ایران ظلم بزرگی به بچه اش کرده تحریم فرزند اوری
بهلول: 1394/8/2413:24:48،
13
9
کاملا باهات موافقم. حداقل فرزند کمتر یکی فقط یکی نه بیشتر نه کمتر.
Z: 1394/8/2414:24:01،
12
10
همان یکی هم زیاد است!!!!!
یاور: 1394/8/2409:44:54،
22
3
سلام به همه
من کشاورز هستم و در آذربایجان غربی ارومیه هستم
کود و یا سموم شیمیایی چینی و نامرغوب را ما کشاورزان وارد نمیکنیم بلکه همون آقایانی که چنگ به ثروت این سرزمین زده اند دارند وارد میکنند.
باور کنید وقتی ما کشاورزان مثلا برای آفت کنه قرمز اروپایی قبلا از سم مرغوب استفاده میکردیم در یک نوبت جواب میگرفتیم اما حالا باید حداقل 3 بار سمپاشی بکنیم تا بتونیم آفت را کنترل کنیم.
این امر نه تنها هزینه های کشاورزان را کاهش نداده بلکه باعث افزایش چندین برابری هزینه ها شده است.
من به جرات دارم میگم اکثر کشاورزان میدونند دوره کارنس چی هست و سعی میکنند رعایت کنند.
سموم نامرغوب در چندسال اخیر خسارتهای جبران ناپذیری را به کشاورزان و مملکت زده است.
مثال میزنم استفاده از روغن ولک نامرغوب وطنی که بر پایه گازوئیل شرکتهای سودجو درست کردند در اکثر باغات باعث خشک شدن تدریجی درختان شده است
حقگو: 1394/8/2410:04:05،
18
5
حالا هی اعراب مسخره کنید،ببنیم کی لایق تمسخر و تحقیر هست،ایرانی یا عرب؟؟؟
رضا:: 1394/8/2413:01:01،
15
12
ایران رو بصورت خیلی خاموش دارن نابود میکنن، و به زودی به اعراب تحویل خواهند داد.عرب پرستان و نامردان .... .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار