کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دلار در بازار تهران دومین روز کاهشی را تجربه کرد

کدخبر:۱۷۰۹۵پنجشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۸:۵۵۲۶۲۰ بازدید

روز گذشته دلار تحت تاثیر سه عامل کاهشی تا کف 3534 تومانی پایین آمد، گرچه در ادامه روز روی بهای 3547 تومان ایستاد، رقمی که 3 تومان کمتر ...

روز گذشته دلار تحت تاثیر سه عامل کاهشی تا کف 3534 تومانی پایین آمد، گرچه در ادامه روز روی بهای 3547 تومان ایستاد، رقمی که 3 تومان کمتر از قیمت نهایی روز سه‌شنبه بود.

این کاهش 3 تومانی پس از برخورد شاخص ارزی به کف انتظارات معامله‌گران، باعث شد انتظارهای افزایشی معامله‌گران ارزی تا حدی تعدیل شود. به گفته فعالان، افزایش تزریق حواله درهم و خالی کردن ارزهای دپو شده توسط برخی از معامله‌گران، دو عاملی بودند که به این افت کمک کردند. عامل دیگری که در تقلیل انتظارات بازار اثر داشت،‌ منتفی شدن بحث کاهش نرخ سود بانکی بود. در واقع با وجود خبرهای حاشیه‌ای که در مورد نرخ سود مطرح می‌شود، وقتی معامله‌گران به این نتیجه برسند که کاهش سود در حال حاضر منتفی است، موقعیت‌یابی خرید و فروش آنها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

کاهش روز چهارشنبه، به‌دلیل نزدیک شدن به « اربعین حسینی» و امکان حضور متقاضیان سفر به عتبات در بازار نیز تا حدی معنادار است و می‌تواند این گونه تعبیر شود که معامله‌گران حداقل تا انتهای هفته جاری انتظار جهش غیرمنتظره خاصی را ندارند. این در حالی است که گروهی دیگر، ‌کاهش روز گذشته را ناشی از تلاش دسته‌ای از جاماندگان نوسانگیری روزهای دوشنبه و سه‌شنبه می‌دانند که در پی نوسانگیری جدیدی هستند. رویه میانه‌ای نیز در بازار وجود دارد که طرفدارانش اعتقاد دارند فضای رفت و برگشتی دلار در روز چهارشنبه و برابر شدن تقریبی روزهای افزایشی و کاهشی در هفته جاری موجب شده است که معامله‌گران بزرگ در انتظار آشکار شدن جهت بازار در روز پنج‌شنبه یا شنبه آینده باشند. روز چهارشنبه، سکه تمام نیز همسو با افت دلار حرکت کرد و با 2 هزار تومان کاهش به قیمت 914 هزار تومان رسید. نزول جزئی اونس نیز در این میان به افت سکه کمک کرد.


دو روی متفاوت دلار

چهارشنبه، شاخص بازار ارز در ابتدای روز در مسیر کاهشی قرار داشت، اما با نزدیک شدن به ساعات انتهایی روز روند قیمتی خود را تغییر داد. در پنجمین روز هفته، دلار معاملات خود را با قیمت 3545 تومان آغاز کرد که کاهشی 5 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه داشت. تا پیش از ساعت یک بعدازظهر، این ارز به روند کاهشی خود ادامه داد و تا قیمت 3534 تومان پایین آمد. از این ساعت، معامله‌گران ارزی در برابر کاهش بیشتر قیمت مقاومت کردند و با آغاز خریدهای خود موجب افزایش نرخ شدند. نتیجه این تحرکات، رسیدن قیمت دلار به 3547 تومان تا ساعت 3 بعدازظهر بود. به این ترتیب، دلار که در روزهای یکشنبه و دوشنبه افزایش قیمت را تجربه کرده بود، در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه کاهش یافت. برخی فعالان اعتقاد دارند که بازار در روز چهارشنبه تعادل خاصی پیدا کرده بود و جهت قیمتی بازار از روز پنج‌شنبه یا شنبه مشخص خواهد شد.

به گفته فعالان، اینکه قیمت در روزهای آینده افزایش یا کاهش پیدا کند، به تلاش‌های معامله‌گران ارزی و موقعیت‌یابی آنها وابسته خواهد بود. انتظار فعالان این است که جرقه این تلاش‌ها در روز پنج‌شنبه یا شنبه آینده زده شود. به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار،‌ زمانی که دلار نوسانات نسبتا زیادی را تجربه می‌کند، خطر انجام معامله پس از این نوسانات در بازار بالاتر می‌رود، چرا که از یکسو امکان دارد، قیمت به سقف خود رسیده و کشش افزایش بیشتر را نداشته باشد و از سوی دیگر امکان رشد بیشتر موجب خواهد شد که معامله‌گران در صورت عدم خرید با ضرر رو‌به‌رو شوند. در این شرایط، رفت و برگشت قیمت در روز چهارشنبه، هراس بیشتری را در بازار ایجاد کرده که دلار به کدام سو گرایش پیدا خواهد کرد. در نتیجه،‌ معامله‌گران سعی خواهند کرد معاملات خود را با آشکار شدن نسبی جهت قیمت آغاز کنند.

 

فشار 3 اهرمی

فعالان بازار، کاهش روز چهارشنبه را ناشی از دو عامل افزایش عرضه و یک عامل کاهش تقاضا دانستند. به گفته آنها،‌ در ساعات ابتدایی پنجمین روز هفته، معامله‌گران ارزی در موقعیت فروش قرار گرفته بودند و با فروش ارزهای دپویی خود به افت قیمت کمک کردند. این دسته به احتمال زیاد کسانی بوده‌اند که در روزهای یکشنبه و دوشنبه ارز زیادی خریداری کرده و در انتظار رشد بیشتر قیمت بودند. اما عدم کشش دلار برای رشد بیشتر موجب شد که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه این دسته تصمیم بگیرند، بخشی از ارز دپویی خود را به فروش برسانند. فروش ارز آنها به تقویت سمت عرضه و کاهش قیمت منجر شد. اما عامل دومی که به تقویت سمت عرضه کمک کرد، مربوط به بازار داخلی نبود و از کانال بازار دبی صورت گرفت. به گفته فعالان، روز چهارشنبه شایعه‌ای در بازار وجود داشت که عرضه حواله درهم افزایش یافته است. این افزایش مانع از رشد نرخ درهم در بازار دبی و اثرات افزایشی آن در بازار داخلی شد. در واقع روز چهارشنبه، ارزش دلار در بازار تهران و دبی تقریبا برابر بود تا انگیزه خاصی برای خروج ارز از بازار داخلی وجود نداشته باشد.

عامل آخری که به افت قیمت کمک کرد، بیشتر روانی و مربوط به منتفی شدن کاهش نرخ سود بانکی بود. این عامل زمینه‌ساز این شد که تقاضای هیجانی از بازار خارج شود و تضعیف تقاضا به کاهش قیمت یاری برساند. در واقع بازي ٢روزه‌اي كه با نرخ سود سپرده‌ها انجام شد تنها فايده‌اش اين بود كه روزهای یکشنبه و دوشنبه سيگنال غلط به سفته‌بازان دلار داده شود تا در كنار ساير عوامل، رشد نسبتا بالايي در این روزها به نرخ دلار تحميل شود. البته با اعلام منتفي شدن داستان، التهاب ارزي هم فروكش كرد. شايد برخي‌ها اعتقاد داشته باشند كه چون نرخ دلار غيرواقعي است پس افزايش نرخ ارز با هر روشي كه انجام شود اتفاقي مثبت است نه منفي. اين نوع نگاه ايراد اساسي دارد؛ چراكه واقعي‌سازي نرخ دلار بايد با سياست مديريت شناور بانك مركزي انجام شود نه با ميل و اراده سفته‌بازان، چون باعث نااطميناني در بازاري مي‌شود كه «شاه نرخ» اقتصاد در آن تعيين مي‌شود؛ بنابراین دولت بايد مراقب باشد كه محيط اقتصادي را مجددا براي بازگشت مخرب سفته‌بازان مساعد نكند.
 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

عمله: 1394/8/2108:31:59،
37
15
بگذارید یارانه ها را پرداخت کنند .بعدش دلار ارزون میشه
سامان: 1394/8/2110:19:06،
18
43
به زودي با گشايش هاي ارزي حاصل از اجراي برجام شاهد افت قيمت دلار تا 3000 تومان خواهيم بود
علی: 1394/8/2114:10:44،
15
10
اقای روحانی شعار بس است دلار را که 3600 کرده اید از ان طرف سود سپرده را 18 درصد و سود وام را 24 درصد تغییر نداده اید این یعنی چی ؟؟?????؟؟ بی جای توجه به خواست مردم که افزایش کیفیت و کاهش قیمت خودرو است وام با سود بالا می دهید و مقابل کمپین به حق مردم می ایستید ..اصلا به فکر معشیت مردم نیستید از رای که دادم واقعا پشیمانم....
vahid: 1394/8/2108:32:07،
26
12
حالا چه حال میده مردم خیلی هاشون چک هاشون رو برگه کنن
خودروسازان چه میکنن؟؟
جعفر: 1394/8/2109:04:23،
59
11
افزایش ها صد تومانی و بی سروصدا
کاهش ها سه تومانی و با این تیتر ها!!!!!!
عمله جواب وحید: 1394/8/2109:10:05،
25
11
اقا وحید خودروساز ها با گرفتن 20% پول از خریدار وجه قیمت واقعی ماشین را گرفته اند .اگه اقساط را پرداخت هم نکنند خودروساز ضرر نمیکنه
پیجیده: 1394/8/2109:15:00،
28
12
آخه ایرانجیب 3 تومنم شد کاهش؟!!! توروخدا اینارو تیتر نزن،
خسرو: 1394/8/2112:20:29،
18
13
از روحانی پرادعاتر و ایجاد بحران اقتصاد بدتر رییس جمهور ایران بخود ندیده بود که اونم دید.بنده به اطرافیان همینو گفته بودم ولی بازم رفتن بهش رای دادن.دیگه ملت خودشون پیشرفت نمی خوان چیکار کنیم!تمام کشورهای پیشرفته و غربی روی آوردن به رییس جمهور و مسئولان جوان زیر 50 سال ولی ایران همش بالای 70 سال
بیطرف: 1394/8/2112:37:40،
18
11
بهتر است ایران جیب مردم را با این تحلیل ها سعی نکنی گیج کنی چیزی که مشخص هست دولت داره بدون اینکه مردم متوجه بشن دلار را شدیدا گران میکنه یعنی مثل کارهای آقای احمدی نژاد خدا به داد مردم برسه
ﻋﻠﯽ: 1394/8/2120:23:35،
14
14
ﺣﺒﺎﺏ ﺩﻻﺭ ﻓﻘﻂ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﺩﻻﻟﯽ ﻫﺴﺖ،ﺩﻻﻻﻥ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺑﻪ ﺑﺎﻻﺗﺮﯾﻦ ﺳﻮﺩ ﺩﻻﺭ ﺭﻭ ﺑﻔﺮﻭﺷﻨﺪ،ﺩﻻﺭ ﻓﺮﻭﺵ ﻫﺎ ﻋﺎﻣﻞ ﺍﺻﻠﯽ ﺍﯾﻦ ﻗﯿﻤﺖ ﮐﺎﺫﺏ ﻫﺴﺘﻨﺪ.ﻗﯿﻤﺖ ﻭﺍﻗﻌﯽ ﺩﻻﺭ ۲۹۹۰ ﺗﻮﻣﺎﻥ ﻫﺴﺖ.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار