کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازار سکه و دلار منتظر دو اتفاق

کدخبر:۱۷۰۲شنبه، ۱۱ آبان ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۴:۲۶۸۵۷۲ بازدید

در شرایطی که بازار ارز و سکه در ادامه روند باثبات قیمتی خود قرار دارد، وقوع دو رخداد در هفته جاری می‌تواند با تغییر جهت عرضه و تقاضا، بر قیمت‌های آینده این بازارها اثرگذار باشد.
بازار سکه و دلار منتظر دو اتفاق

کارشناسان می‌گویند کاهش بخشی از تحریم‌ها در پی مذاکرات هسته‌ای اخیر در ژنو، می‌تواند متغیر مهمی در مسیر پیش روی بازار باشد. علاوه‌بر این، تعیین تکلیف «وضعیت نرخ‌های سود بانکی» در نشست این هفته شورای پول و اعتبار نیز می‌تواند با تغییر جاذبه سپرده‌گذاری در بانک‌ها، بر جهت‌گیری نقدینگی و قیمت‌های کنونی موثر باشد. 

 بازار در انتظار دو اتفاق

گروه بازار پول- در آخرین روز هفته گذشته نشانه‌های تثبیت نرخ ارز در بازار تهران با قوت بیشتر مشاهده می‌شد. نرخ دلار آمریکا پنج تومان افت کرد؛ ولی تغییرات نرخ آن باز هم در دامنه کمتری صورت ‌گرفت.

پس از مدت‌ها رقم 3 در جایگاه یکان نرخ دلار قابل‌رویت بود. در سال‌های گذشته تصورات نسبت به ریال روندی منفی را طی کرده است و همه از کم‌ارزش‌تر شدن آن سخن می‌گفتند. اخباری مبتنی بر حذف 3 صفر از اسکناس ریالی منتشر شد و امیدها نسبت به ریال ناامید شده بود، اما تغییر تعریف رند در اذهان بازاری‌ها از 5 به یک بعد از این سال‌ها می‌تواند بارقه امیدی برای تصحیح تصور ذهنی به ریال باشد. روز پنج‌شنبه بخش قابل‌توجهی از صرافان نرخ فروش دلار را 3 هزار و 3 تومان روی تابلو‌ها درج کردند. این نوع قیمت‌گذاری از سوی فعالان بازار در سال‌های اخیر نادر توصیف می‌شود. تا چند هفته پیش، صرافان قیمت دلار را با مضرب پنج محاسبه می‌کردند و تغییرات قیمت دلار حداقل با دامنه پنج تومان بود، اما چند روزی است که قیمت در سطح یک تومان تغییر می‌کند. به بیان ساده‌تر کف تغییرات از پنج تومان به یک تومان رسید. این اتفاق نشانه‌ای از نتیجه دادن تلاش‌ها در دو ماه گذشته برای ثبات بخشی به بازار ارز است. 

کمرنگ شدن سفته‌بازان

از تاثیرات مثبت تثبیت نرخ ارز، حذف سفته‌بازان از بازار است که نوسان بی‌مورد و کذایی قیمت‌ها را موجب می‌شدند. در روز پنج‌شنبه بازار یک بار دیگر شاهد تجمع دلالان خرد بود که خطر کنار گذاشته شدن را به صورتی جدی‌تر احساس می‌کنند. آنها دیگر مانند گذشته برای فروش دلار به رهگذاران اصراری ندارند و انگیزه کار را از دست داده‌اند. در گعده‌های جمعی حاشیه خیابان به شوخی پیشنهادهای کذایی را برای فروش دلار فریاد نمی‌زنند. برخی از بازگشت به کارهای گذشته خود سخن می‌گویند. بر خلاف دفعه پیش نیروهای انتظامی، حتی به صورت پراکنده در راسته صرافان حضور نداشتند و فضا آرام بود. پیش‌بینی می‌شود تثبیت نرخ ارز که پیرو کاهش بیشتر دامنه‌ نوسانات تایید می‌شود، امکان سوء‌استفاده دلالان از طریق سفته‌بازی را از بین برده، مکانیزم صادرات و واردات را بهبود ‌بخشد. 

قیمت‌ها در بازار رسمی و غیر‌رسمی

روز پنج شنبه پس از آنکه دلار نرخ 3 هزار و 3 تومان را تجربه کرد با نرخ 3 هزار و 5 تومان به دادوستدها پایان داد. تغییر در دامنه نوسانات برای سکه نیز رخ داد. نرخ سکه تصویر امامی در روز پنج‌شنبه هفته گذشته نسبت به روز پیش از آن با کاهش ناچیز هزار تومانی همراه بود. بهای نیم‌سکه 5 هزار تومان افزایش یافت و نرخ ربع سکه ثابت ماند. در همین راستا نرخ هر گرم طلای 18 عیار نیز تغییراتی ناچیز و منفی را تجربه کرد. بانک مرکزی قیمت دلار آمریکا، پوند انگلیس و فرانک سوئیس خود را افزایش داد. تغییرات اعمال شده هیچ کدام از 5 تومان تجاوز نکردند. این کاهش دامنه نوسانات که توسط بانک مرکزی نیز بر نرخ‌ها اعمال شد، می‌تواند حاکی از ادامه روند قبلی آن به منظور تثبیت نرخ ارز باشد. 

بازار و دو اتفاق مهم هفته جاری

گرچه بازار در حالت ثبات قرار دارد، اما دو عامل می‌تواند به تثبیت این وضعیت یا تحت‌تاثیر قرار دادن این روند کمک کند. عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و یک عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با مثبت خواندن نشست ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد: تصمیم‌های مهم در مذاکرات 16 و 17 آبان ایران و گروه 1+5 در ژنو به بحث گذاشته خواهد شد. کاهش بخشی از تحریم‌ها می‌تواند متغییر مهمی در آینده بازار باشد. در کنار مذاکرات هسته‌ای نشست شورای پول و اعتبار برای تعیین وضعیت نرخ سود نیز برای بازار مهم خواهد بود. 

جلسات شورای پول و اعتبار به طور سنتی سه‌شنبه برگزار می‌شود، بنابر اعلام بانک مرکزی در این جلسه قرار است، راجع به نرخ سود بانکی تصمیم‌گیری شود. احتمال می‌رود یکی از تصمیم‌های این نشست به رسیمت شناخته شدن نرخ‌های غیر‌رسمی کنونی در بازار پول از سوی شورا باشد. تصمیم دیگر آزاد سازی احتمالی در این بازار است به گونه‌ای که بانک‌ها در امر سپرده گیری و تسهیلات بر اساس ضوابطی دارای اختیار عمل باشند. در حال حاضر به گفته برخی مدیران رقابت منفی بین بانک‌ها برای جذب منابع شکل گرفته است. متعادل سازی نرخ سود می‌تواند این وضعیت را تغییر دهد. با متعادل سازی نرخ‌ها بانک‌ها می‌توانند رقابت منفی کنونی را تغییر جهت داده و با ابزار بانکی اقدام به جذب منابع کنند. افزایش ورودی منابع به بانک‌ها موجب کاهش نقدینگی در دسترس افراد و کاهش حملات سفته‌بازانه به بازار‌های ارز و سکه خواهد شد. 

در این هفته مذاکرات بین ایران و آژانس را شاهد خواهیم بود. نمایندگان اقتصادی در کنار نمایندگان سیاسی به گفت‌وگو می‌نشینند و تصمیماتی گرفته می‌شود. در این نشست نمایندگان بانک مرکزی، وزارت راه و وزارت صنعت و معدن حضور خواهند یافت. معاون وزیر امور خارجه، عراقچی در گفت‌و‌گوی ویژه خبری پنج‌شنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به سوابق همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ما همکاری خود را افزایش و گسترش دادیم تا به ابهامات پاسخ داده شود. گرچه برخی از آنها فراتر از موافقت‌نامه پادمان به شمار می‌رفت، ولی به علت آنکه ما به ابعاد صلح‌‌آمیز برنامه هسته‌ای خود اطمینان داشتیم، جمهوری اسلامی ایران تشخیص داد که برای رفع نگرانی‌های کاذب همکاری کند. 

بازار جهانی

در حالی که قیمت هر اونس طلا در بازار آزاد 38 دلار کاهش پیدا کرد، پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش دوباره قیمت این فلز گرانبها است. تحلیلگران بازار طلا بر این باورند که افت تقاضا از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان به خصوص کشورهای درحال توسعه و نوظهور تاثیر زیادی بر کاهش قیمت جهانی طلا داشته است. شورای جهانی طلا در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است به رغم عملکرد ضعیف طلا در سال 2013 میلادی این فلز هنوز نقش مهمی در سبد سرمایه‌گذاری دارد و درخشش و جذابیت خود را از دست نداده است. این در حالی است که کاهش قیمت طلا از ابتدای سال 2013 میلادی تاکنون بیش از 60 میلیارد دلار به صندوق‌های سرمایه‌گذاری جهان زیان وارد کرده است؛ اما با این وجود روند صعودی هفته‌های گذشته بار دیگر نگاه‌ها را به سوی این فلز گرانبها جلب کرده است. 

 ادامه روند صعودی قیمت طلا در بازارهای جهانی موجب شد، تقاضا برای آن در بازار چین با افت رو به‌رو شود. بانک مریل لینچ آمریکا پیش‌بینی کرده است که قیمت طلا به زودی بار دیگر به بیش از 1500 دلار افزایش خواهد یافت. طلا بدترین عملکرد قیمتی را از سال 1997 میلادی تاکنون داشته است و از ابتدای سال 2013 کاهش 20 درصدی را تجربه کرد، اما تحلیل‌های وال استریت حاکی از آن است که قیمت طلا بار دیگر افزایش خواهد یافت. البته گروهی هستند که روند افزایشی قیمت طلا را غیر‌منطقی توصیف می‌کنند. این گروه با اشاره به اجرای محرک پولی توسط فدرال رزرو آمریکا و افزایش 70 درصد قیمت طلا می‌گویند این روند به هیچ وجه منطقی نبوده و کاهش 20 درصدی قیمت آن در سال 2013 میلادی بخشی از این واقعیت را نمایان کرده است. به نظر می‌رسد، اظهارنظر‌های ضد و نقیض در مورد نرخ طلا همچنان ادامه دارد و اعلام نتایج نشست فدرال رزرو آمریکا نتوانست به آنها پایان دهد. 

قیمت طلا از 1250 دلار در اواسط اکتبر به بیش از 1310 دلار رسیده، و همین امر پیش‌بینی‌های افزایشی را موجب شده است. به اعتقاد تحلیلگران دسترسی به سطح مقاومتی 1500 دلار مستلزم آن است که سطح 1433 دلار شکسته شود. در بازار ارز نیز نرخ برابری یورو و پوند نسبت به دلار کاهش یافت. طی ماه گذشته دلار عملکرد قیمتی مناسبی نداشت، ولی چند روزی است که بازار‌ها شاهد افزایش هرچند ناچیز نرخ برابری آن نسبت به برخی از ارزهای اروپایی هستند. با این وجود کاهش نسبتا شدید نرخ دلار نسبت به ین ژاپن حاکی از آن است که دلار روند مثبت را در همه دنیا دنبال نمی‌کند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صراف تهران : 1392/8/1109:13:22،
168
260
دلار تا 20 روز دیگه به 3700 هم میرسه مذاکره باخت باخت تمام میشه و تحریمهای جدید را بعد از مذاکره 17 ابان اعما ل خواهد شد اینم از دولت تدبیر و امیدتون که بهش دل بسته بودید
احمدرضا: 1392/8/1109:33:27،
210
101
این رویای دلالان گرگ صفت هست که بازی برد برد را دوست داران به باخت باخت تبدیل بشه. ولی به لطف خدا دیگه این رویاتون بر باد رفته و کم کم نابود خواهند شد اونایی که از این طریق نون توی خون مردم میزنند و گذران امور می کنند و اسم خودشونم گذاشتن انسان
مهسا: 1392/8/1109:35:28،
206
39
موافقم باهات شدید

نمیشه که هم بگم مرگ بر آمریکا هم مذاکره کنیم!!!!
حرف حق: 1392/8/1109:40:41،
128
83
ولی اون روزا رفت که دلار روزی صد تومان بالا میرفت،نه تنها بالا نخوهاد رفت بلکه به مرور زمان کاهش پیدا خواهد کرد،پیشنهاد میکنم اگه دلار دارین بفروشین.
پشیمان: 1392/8/1109:48:37،
79
44
من با شما موافقم من هم امید داشتم به این دولت تدبیر ولی فهمیدم اینهاراهی به جایی نخواهند برد و همه سرکاریم خبر هم دارم تحریمهای جدید تو راه هست که هر ان احتمال گذاشتنش هست شاید هم بعد از راهپیمایی 13 ابان به اجرا بزارند احمد خاتمی هم گفت ما مرگ بر امریکا را ادامه میدیم همزمان با این شعار انرزی هسته ای هم ادامه میدیم
درجواب حرف حق: 1392/8/1109:54:05،
92
69
الان هم که میبینی دلار بالا نمیره همه منتظر نتیجه هستند که ببینند چی میشه فقط کافی هست دو تا تحریم به اجرا بزارندروز بعد هم بیا صف صرافی ها را نگاه کن تقاظا که برا دلار بالا رفت اون موقع دلار تا مرز 4000 هم میرسه در ضمن تا این تندروها هستن مذاکره راهی به جایی نخواهد برد خودت را دلداری نده
AZ: 1392/8/1109:58:32،
85
72
اندکی صبرسحرنزدیک است آقای دلال.
غلام: 1392/8/1110:10:18،
80
40
توهم که میگی اندکی صبر سحر نزدیک هست خودت را گول میزنی داریم میبینیم ماشین گران شد لبنیات و خوراکی گران شد همه چیز داره گران میشه منتظر ارزانی نباش منتظر افزایش شدید قیمتها باش من با کامنت اولی موافقم خداوکیلی دلال هم نیستم حرف حقیقت را داره میزنه
سامان: 1392/8/1112:50:27،
55
25
صراف محترمي كه فقط و فقط و فقط به جيب خودتون هستيد.امثال شماها هستند كه مملكتو به گند كشوندن.بجاي اينكه چشمت به چپاول جيب مردم از طريق گروني باشه به چرخه اقتصادي مملكت كمك كن.بيسواد...
دکتر صیف زاده: 1392/8/1114:42:41،
39
29
کسیکه حرف ازقیمت دلارمیزنه ومیگه دلارمیشه3700یا 4000تومن واقعابیسوادی بیش نیست
شماها ایدبریدیکدوره"بازاروبورس"روببینیدتابتونیدقیمتهاروپیشبینی کنید
درضمن قیمت تغییرات درحدود5تا7تومن هست وشماهم مثل جناب وزیرصنعت توهم افزایش قیمت بخاطررونق بازارسخت در اشتباهی.چون رونق بازارفقط باتثبیت قیمتهاست نه افزایش
تدبیر وامید: 1392/8/1120:44:56،
31
26
خیلی حالت گرفته است نه ؟وقتی دولت میگفت تقویت تولید باید دوزاریتون میفتاد آقایون !!عقل کل!!
ح: 1392/8/1109:16:37،
75
88
اولا منظور نويسنده "عدد 3 در مرتبه يکان هزار مي باشد"ثانيا ايمان داشته باشيد قيمت دلار به شدت کاهش خواهد يافت(خبر بسيار موثق است).
سامان: 1392/8/1113:34:11،
52
32
دوستان چرا شماها انقد عجوليد.مگه يادتون رفته دولت جديد مملكتو با چه وضعي تحويل گرفتن.چرا شماها فكر ميكنيد يك شبه ميشه همه مشكلاتو حل كرد.گروتي هايي هم كه اتفاق ميوفته حاصل بي برنامه گي و فرصت سوزيهاي رولت قبليه.مطمن باشيد قسمت عمده مشكلات حل ميشه.انقد منفي فكر نكنيد
بانمک: 1392/8/1109:20:42،
32
162
کامنت اولی ام(هنوزم نسلمون منقرض نشده)
ایمان: 1392/8/1111:15:42،
68
27
ملت چرا اینقد بی حوصله شدین صبر داشته باشین و بزارین دولت کارشو کنه ما با دولت عهد بستیم پس اینقد زود پشتشو خالی نکنید دلار 600ارزون شد چرا اینو نمیگین چرا کارای خوبو نمیگین با کوبیدن این دولت آب در آسیاب تندروها میریزین
مهرداد: 1392/8/1111:42:21،
78
28
دلار از4000تومان به3000تومان افت کرد تاثیری هم به حال مردم داشت??!!ایا روند افزایشی قیمتها را گرفت??بزعکس,همه چیز مدام در حال گران شدن است!!مثل مواد غزایی,شویندها,اشامیدنها,وخیلی دیگر!!میخوان فکرهارا به سمت دیگر منحرف کنند و همه چیز را گران و گرانتر!!!!
حرف حق: 1392/8/1111:51:21،
55
19
اینجور که از نظرها معلومه بعضی ها نمی خوان با آمریکا رابطه داشته باشیم مخصوصا دلالها،آقای دلال حتی شماها هم از گرونی دلار سودی نمیبرید اگه خوب فکر کنی،در ظاهر سود میبری ولی وقتی میای یه جنسی بخری سه برابرش میخری یعنی پایاپای میای نه اینکه سود میکنی.
رضا: 1392/8/1115:14:47،
41
26
قدیما میگفتند مگه 6 ماهه به دنیا اومین بابا بزارین 9 ماه بشه بعد
و میدونم همه به این حرف حساس شدین ولی این شب پریشان سحر میشود
رضا : 1392/8/1116:14:30،
46
19
تا زمانی که عوامل تندرو داخل حکومت از جمله آقای خاتمی و امثالهم بخوان به دخالتهای بی موردشان در کار دولت ادامه بدهند امیدی به رفع تحریمها و بهبود وضع کشور و مردم نخواهد بود
حرف حق: 1392/8/1116:59:09،
57
22
جواب جواب حرف حق:یکی از راه های برون رفت از این مشکلات مذاکره با قدرت های جهان هست که این تحریم ها کاهش پیدا کنه و دولت جدید خودش اینو به خوبی میدونه هیچ کس اینقدر انتظار نداشت که در 50 روز در سیاست خارجی این کارها صورت بگیره،با این شرایط انتظار نمیره که تحریم های جدید اعمال کنن.
مهران: 1392/8/1117:11:02،
39
30
والا زخم معمولی هم 3 ماهه خوب نمیشه. ملت پر توقع ما تحت تاثیر تبلیغات منفی تندروها چقدر عجول و بی وفا هستن. بابا این مملکتمونه. 4 تا آدم درست و حسابی پیدا شدن میخوان یه کاری کنن. حمایتشون کنین. خودتونو بزارین جای دولتی ها اینهمه بی وفایی و کم تحملی نوبره والا.
kazeme: 1392/8/1201:54:01،
35
24
شما دیگه چقدر ساده هستین. این ها مملکت رو به باد می دن. هم روحانی و هم ظریف هز دوشون اعضای فراموش خانه هستند. فراماسون های جدید، با برنامه ای جدید از سوی روباه پیر، بریتانیا!
مهدی: 1392/8/1119:27:55،
60
28
من به روزای شاد مشکوکم
ارش: 1392/8/1120:12:42،
35
24
خطاب به دلالهای بازار تا حالا مفت مفت خوردیند .حالا باید پس بدیند.؟مردم اگاه شدند ودیگه پولی ندارند همش را دادند به شما دلال ها .انشا الله روحانی موفق میشه و چشم دشمنای مردم در میاد
قشر آسیب دیده: 1392/8/1121:23:40،
35
27
با سلام
صراف جون این پولها خوردن نداره آخر سر میبری خرج دوا درمان یا و ... میکنی.
علی: 1392/8/1123:44:26،
29
26
منم با آقای صراف موافقم دلار به زودی می ره بالا
بی طرف ولی..: 1392/8/1210:24:54،
38
19
دقیقا تا 3 ماه دیگه اگه وضع تحریم همینطور باشه
و توافق جدی حاصل نشه دلار قطعا بالای 4500تومان خواهد رسید
اما شخصا آرزو میکنم پیش بینیم درست نشه
سعید: 1392/8/1219:52:09،
34
33
من هم موافقم. ملت ما مثل افراد بی هنری هستند که میخواهند از ترس یوقت باختن فوری چیزی را رد یا قبول کند داستان سیما نکش برادره دیگه . ای کاش تو این مملکت هیچ وقت باد نمیامد تا مصدق و خاتمی و..... هم جایی داشتند
جواد: 1392/8/1614:01:45،
30
24
سلام به همگی.
دعاکنیدهمچی درست شه بخدادیگه امیدی ب روزای خوش نداریم همه مغازهاوفروشگاهها حتی اگه جن قیمت قدیم خریدن زدن ب سقف تاچیزی بگیم میگن دلاربالاست تحریمهاشدیدشدن وازاین حرفا.
ب امیدروزهای خوش قبلی.
جواد: 1392/8/1614:02:06،
27
13
سلام به همگی.
دعاکنیدهمچی درست شه بخدادیگه امیدی ب روزای خوش نداریم همه مغازهاوفروشگاهها حتی اگه جن قیمت قدیم خریدن زدن ب سقف تاچیزی بگیم میگن دلاربالاست تحریمهاشدیدشدن وازاین حرفا.
ب امیدروزهای خوش قبلی.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار