کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

طول انتظار برای خانه دار شدن چقدر است؟ + جدول

کدخبر:۱۷۰۱۹دوشنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۸:۴۷۳۵۷۰ بازدید

ایرانی‌ها برای خرید یک خانه 100 متری نوساز در مناطق جنوبی تهران، حداقل 4 و حداکثر 115 سال انتظار می‌کشند! این در شرایطی است که ...

ایرانی‌ها برای خرید یک خانه 100 متری نوساز در مناطق جنوبی تهران، حداقل 4 و حداکثر 115 سال انتظار می‌کشند! این در شرایطی است که برای خرید خانه‌ای با همین مشخصات حداکثر انتظار ایرانی‌ها به 211 و 204 سال نیز رسیده که  اوج این انتظار در یک دهه گذشته، در سال‌های ٨٦ و ٨٧ اتفاق افتاده است. پس از آن بیشترین طول انتظار ایرانی‌ها برای خانه‌دار شدن در ‌سال ٩١ رخ داده که مدت زمان این انتظار ١٧٧‌ سال بوده است. به این ترتیب رکورد طول انتظار برای خانه‌دار شدن در دولت دهم به بیشتر از دو قرن نیز رسیده است. در سال‌های گفته‌شده بازار مسکن پس از پشت‌سر گذاشتن رکود مقطعی، شوک‌های ناگهانی را تجربه کرده و با افزایش شکاف بین قیمت مسکن و حداقل مزد مصوب سال، طول انتظار برای خانه‌دارشدن روند صعودی در پیش گرفته است.

به گزارش شهروند، در یک دهه گذشته، کمترین طول انتظار قشر کارگر (با حداقل مزد مصوب) برای خانه‌دار شدن ١٣٢‌ سال بوده که در ‌سال ٨٤ و در زمان تحویل دولت اصلاحات به کابینه احمدی‌نژاد تجربه شده است. پس از آن کمترین طول انتظار این قشر به ١١٥,٥‌ سال می‌رسد که در ‌سال ٩٣ و پس از پایان دولت دهم به وقوع پیوسته است.بررسی شاخص انتظار خانه‌دار شدن در اقشار ایرانی با سطوح درآمدی متفاوت نشان می‌دهد که تنها مدیران رده بالا با سابقه کاری بیشتر از ١٥‌سال به اندازه میانگین شهروندان کشورهای پیشرفته برای خانه‌دار شدن انتظار می‌کشند و سایر اقشار ناچارند از فرمول‌های دیگری برای خانه‌دار شدن استفاده کنند. افزایش درآمد و اشتغال به ٢ یا ٣ شغل یا افزایش تعداد شاغلان خانواده، خانه‌های ریزقواره یا قدیمی و وام‌های طولانی‌مدت ازجمله راهکارهایی است که جامعه ایرانی این روزها برای کوتاه‌ترشدن زمان انتظار خانه‌دار شدن برگزیده است.

انتظار خانه‌دار شدن چگونه  12 سال می شود؟

این در شرایطی است که مسئولان کشور برای شاخص انتظار خانه‌دارشدن اعداد مختلفی گفته‌اند. به‌عنوان مثال حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در این‌باره می‌گوید: به‌طور معمول مدت انتظار خانه‌دارشدن در کشورهای پیشرفته ٣ تا ٥‌سال است که درحال حاضر در ایران این زمان به ١٢‌سال رسیده است. او درباره معیارهای تعیین این رقم نیز توضیح می‌دهد: اگر یک خانواده متوسط با درآمد ماهانه یک‌میلیون و ٢٥٠‌هزار تومان، ١٢‌سال تمام حقوق خود را پس‌انداز کند، می‌تواند یک خانه ٧٥متری با قیمت هر مترمربع  ٢,٥‌میلیون تومان خریداری کند. البته اگر این شاخص را با محاسبات مظاهریان دوباره حساب کنیم، متوجه می‌شویم یک خانواده متوسط با درآمد ماهانه یک‌میلیون و ٢٥٠‌هزار تومان ظرف مدت ١٢‌سال می‌تواند یک آپارتمان ٧٢ متری با قیمت ١٨٠‌میلیون تومان بخرد. این درحالی است که معیارهای استاندارد شاخص طول انتظار برای خانه‌دار‌شدن اندکی با معیارهای معاون وزیر راه و شهرسازی تفاوت دارد که این موضوع نتیجه را بسیار متفاوت می‌کند. ما برای محاسبه این شاخص، معیار گزارش‌های رسمی بانک مرکزی را درنظر گرفته‌ایم. براساس این معیارها برای محاسبه شاخص دسترسي به مسكن شهري واحد نمونه ١٠٠متری را درنظر می‌گیرند و نه کوچکتر. همین‌طور این‌که در شاخص طول انتظار تمام پس‌انداز ماهانه خانوار درنظر گرفته نمی‌شود و معمولا یک‌سوم این پس‌انداز مبنای محاسبه قرار می‌گیرد. به این ترتیب مدت انتظار برای خانه‌دار شدن به ٣ برابر رقم محاسبه شده مظاهریان می‌رسد. علاوه بر این، برای محاسبه شاخص طول انتظار ایرانی‌ها برای خانه‌دار شدن، سطوح درآمدی مختلف را مدنظر گرفته‌ایم. این سطوح شامل شاغلانی می‌شود که با حداقل مزد مصوب وزارت کار مشغول به کارند و مبنای محاسبه درآمد سایر اقشار نیز سایت معتبر استخدامی ایران تلنت درنظر گرفته شده است.

کارگران 115 ساله صاحبخانه می‌شوند

گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران، متوسط قیمت مسکن در تهران را در ‌سال ٩٣ متری ٢‌میلیون و ٨٣٠‌هزار تومان اعلام کرده‌اند. بررسی فایل‌های آگهی شده مسکن در سطح شهر تهران نشان می‌دهد که با این قیمت می‌توان خانه‌ای نوساز در جنوب شهر تهران و خانه‌ای با قدمت بیشتر از ١٠‌سال در مناطق غرب، شرق و مرکز تهران خریداری کرد. بر این اساس یک خانواده کارگر با حداقل مزد مصوب‌ سال ٩٣ یعنی ٦٠٨‌هزار و ٩٠٦ تومان سالانه ٧‌میلیون و ٣٠٦‌هزار و ٨٧٢ تومان دستمزد می‌گیرد که با احتساب هزینه‌های جاری او و در نظر گرفتن شاخص‌های آماری یک‌سوم پس‌انداز سالانه او ٢‌میلیون و ٤٣٥‌هزار و ٦٢٤ تومان می‌شود اگر برای او واحد نمونه دسترسی به مسکن شهری (براساس شاخص‌های بانک مرکزی واحد ١٠٠متری) را درنظر بگیریم، او پس از ١١٥,٥‌سال ٢٨١‌میلیون و ٣١٤‌هزار تومان پس‌انداز خواهد داشت که این میزان پس‌انداز قیمت حال حاضر یک واحد ١٠٠ مترمربعی در تهران است. البته همان‌طور که اشاره شد قیمت پایه برای این خانه را متوسط نرخ مسکن براساس روایت مرکز آمار قرار داده‌ایم که متری ٢‌میلیون و ٨٣٠‌هزار تومان است. این طول انتظار در شرایطی اتفاق می‌افتد که بازار مسکن رکود شدیدی را پشت‌سر می‌گذارد و این وضع موجب شده است، قیمت مسکن در دو‌سال اخیر ثبات خود را حفظ کند یا با اندکی کاهش مواجه شود. به این ترتیب طول انتظار جامعه کارگری ایران برای خانه‌دار شدن بیشتر از ٢٨.٧ برابر شهروندان کشورهای پیشرفته است.

طول انتظار مدیران رده‌ بالا مطابق با استاندارد پیشرفته‌ها

برای بررسی حداقل این انتظار وضع درآمدی دهک بالای جامعه ایرانی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.  براساس گزارش سایت معتبر استخدامی «ایران تلنت» درحال حاضر حداکثر دستمزد ماهانه در ایران معمولا زیر ٢٠‌میلیون تومان است که به مدیران رده‌ بالا با سابقه کاری بیشتر از ١٥‌سال تعلق می‌گیرد. براساس این گزارش شرکت‌های سرمایه‌گذاری، نفت و گازی‌ها، مخابراتی‌ها و بانکی‌ها بالاترین دستمزد را نسبت به هم رده‌های خود در سایر مشاغل دریافت می‌کنند. رقم دستمزد مدیرعامل در این مشاغل حداکثر بین ١٥ تا ١٧‌میلیون تومان و به‌طور میانگین ١٦‌میلیون تومان اعلام شده است. با این حال، اگر بخواهیم برای این افراد نیز یک واحد ١٠٠متری با میانگین قیمت ٢‌میلیون و ٨٢٣‌هزار تومان قایل باشیم، می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که شاخص انتظار برای خانه‌دار شدن دهک بالای درآمدی ایران به  ٤‌سال می‌رسد که این زمان در بازه انتظار شهروندان کشورهای پیشرفته برای خانه‌دار شدن قرار می‌گیرد.

مدیران میانی با ١١ و مهندسان با ٣٢‌ سال پس‌انداز خانه‌دار می‌شوند

بنابر گزارش ایران تلنت مدیران میانی با سابقه کار ٥‌سال به بالا ماهانه دستمزدی بین ٣‌میلیون و ٣٠٠‌هزار تا ٨‌میلیون و ٥٠٠‌هزار تومان دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر میانگین دستمزد ماهانه مدیران میانی در ایران ٥‌میلیون و ٩٠٠‌هزار تومان است. اگر بخواهیم برای این افراد نیز یک واحد ١٠٠متری با میانگین قیمت متری ٢‌میلیون و ٨٢٣‌هزار تومان درنظر بگیریم، به این نتیجه می‌رسیم که شاخص انتظار برای خانه‌دار شدن مدیران میانی کشور ١١‌سال و ٢ ماه است که این عدد بیشتر از دو برابر زمان انتظار خانه‌دار شدن در کشورهای پیشرفته است. در این گزارش میانگین دریافتی ماهانه کارمندان اداری، کارشناسان فروش و مهندسان کشور با سابقه کاری بالاتر از ٧‌سال بین یک‌میلیون و ٣٠٠‌هزار تومان تا ٣‌میلیون تومان است، بنابراین می‌توان این‌طور نتیجه گرفت که میانگین دریافتی ماهانه کارمندان باسابقه، حدود ٢‌میلیون و ١٥٠‌هزار تومان است. با این حساب کارمندان سابقه‌دار برای به دست آوردن یک خانه ١٠٠متری  در جنوب تهران باید ٣٢‌سال و ٢ ماه پس‌انداز کنند که این انتظار بیشتر از ٨ برابر کشورهای پیشرفته است.
٦٨‌سال پس‌انداز برای خانه‌دارشدن کارمندان جوان و قشر فرهنگی

کارمندان شرکت‌های خصوصی با سابقه کار زیر ١٠ سال، مترجم‌ها، معلم‌ها، روزنامه‌نگاران و منشی‌ها اقشاری هستند که در گزارش ایران تلنت کمترین دریافتی‌های ماهانه به نام‌شان ثبت شده است. بازه حقوقی این افراد بین ٦٤٨‌هزار تا یک‌میلیون و ٤٠٠‌هزار تومان اعلام شده است.  به این ترتیب میانگین حقوق این اقشار یک‌میلیون و ٢٤‌هزار تومان است. برای این‌که کارمندان جوان و اقشار فرهنگی صاحب یک خانه ١٠٠متری در جنوب تهران یا یک خانه قدیمی در مرکز پایتخت شوند باید ٦٨‌سال و ٢ماه پس‌انداز کنند که این میزان انتظار ١,٦ برابر کارگران با حداقل حقوق و ١٧ برابر شهروندان کشورهای پیشرفته است.

 

2pj950o4kp67wua51lpo.png

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زرشک: 1394/8/1807:56:28،
70
6
با این تورم
نیم قرن!
زرشک سیاه: 1394/8/1809:28:55،
17
73
در هر صورت خونه داره رونق میگیره
محمد: 1394/8/1809:53:12،
69
7
درستش اینه که بگی ایرانیا زندگی نمیکنند بلکه جون میکنند وفقط وفقط زنده اند
بردیا: 1394/8/1810:51:30،
45
9
دولت هم فهمیده دیگر مردم قدرت خرید ندارن .......دوستان مردم دیگر توان خرید ماشین داخلی را هم ندارند چه رسد به مسکن .......میخواهند وام 25 میلیونی بدهند برای ماشین 30 میلیونی ؟؟؟؟؟
علی: 1394/8/1811:39:36،
29
7
در کانادا قیمت خانه نوساز با امکانات وتجهیزات کامل و مبله از 50 هزار دلار شروع می شود حقوق کارگر میانگین 3000 هزار دلار است..خانه دم قسط بدون پول پیش یا 5 درصد فروخته می شود توسط دولت قسط از 500 تا 1000 دلار در ماه...یک کارگر تقریبا دو سه ساله صاحب خانه می شود....
علی: 1394/8/1820:41:33،
13
8
جناب پروفسور حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی الحق و الانصاف لیاقت وزیری دارد و صد درصد مغز .. خورده است. اون شخصی که خونه نداره بخواهد فقط هوا بخوره کلی باید به دولت فخیمه پول بدهد و صد البته اجاره خونه هم باید بپردازد پس با این حساب می شه گفت از صدقه سری مدیران لایق با حقوق ماهیانه 16 میلیون تومن من و امثال من احتمالن قبر هم نتونیم بخریم.
من و امثال من فقط بدرد حضور در صحنه میخوریم و لاغیر
20: 1394/8/1808:05:00،
71
8
فقط میشه گفت فنا شدیم
مسعودنجاران : 1394/8/1811:19:17،
46
7
خودمان کردیم که لعنت بر خودمان
خلایق هر چه لایق
یکدلی وجود نداره اگر وجود داشته باشه. سه سوته ریشه هر چی دزد و کلاهبردار.... ازبین میره
زرشک: 1394/8/1808:31:01،
54
7
این محاسبه به شرط اونه که به اندازه تورمی که بانک مرکزی اعلام میکنه بره رو قیمت خونه ها و به همون اندازه هم بره رو حقوق ملت ولی در طول این 30 سال اخیر ما شهد چیز دیگه ای بودیم !!!
حامد: 1394/8/1810:14:25،
23
5
اتفاقا دقیقا همینه چون یه کارگر باید 115 سال دیگه خونه دار بشه و قیمتها افسار گسیخته بالاست و حقوقها پایین خونه رفته تو رکود چاره ای جز پایین آوردن ندارن چون مردم واقعا ندارن که بخرن نه که دلشون نخواد ندارن این طرح وام هم خیلی خیلی مسخره است با اونهمه قسطش به قول بچه ایران مگه یه آدم هزینه دیگه ای نداره هزینه خورد و خوراکش با این حقوقها چی میشه اگه بخواد قسط به این زیادی بده اگر واقعا خواهان رونق خرید و فروش هستن فقط یه راه هست اونم کاهش قیمت مسکن چون حتی با این وام حتی اگه نرخشم بیارن پایین که نمیارن بازم مردم نمیتونن بخرن مگه این وام چند درصد قیمت این خونه ها رو پوشش میده فقط کاهش قیمت راهکار درآمدن مسکن از رکود
من: 1394/8/1808:39:27،
46
12
قابل توجه عزیزانی که فکر می کنن ملت میلیاردی پول قایم کردند تو بانک و دلشون نمیاد خونه بخرن.
این چیزا اشکالی نداره.
مهم اینه غرب نفوذ فرهنگی نکنه !
پوریا: 1394/8/1808:59:49،
34
6
فقط خانه دار شدن نیست.!!! برای خرید همین خودروهای از رده
خارج تولید داخل سالها باید پس انداز کنی تا بتوانی یکی از انها را
بخری.
بچه ایران: 1394/8/1809:12:32،
61
8
اولا که متری 2 میلیون و 800 میانگین نیست و تقریبا کف نرخ خونه است. بعدش شما فکر میکنین یه کارمند یا حتی مدیر قبل از خونه دار شدن اصلا خرجی نداره یعنی همه تو خیابون زندگی میکنن و هیچی نمیخورن و نمیپوشن و فقط پس انداز میکنن. نه عزیزم یه خونواده در بهترین شرایط فقط میتونه 10 تا 20 در صد پس انداز داشته باشه که با این حساب طول مدت خانه دار شدن بیشتر از این حرفاست.
رضا: 1394/8/1811:48:52،
20
8
مثل اینکه ایرانجیب هم بدش نمی اید که قیمت ها افزایش یابد...
الان 3 ساله که مسکن تو رکوده وقیمت ها هم هیچ فرقی نکرده چون تو سال 91 به اندازه کافی رشد قیمت داشته منتهی بعضی ها چون پول لازم بودن زیر قیمت دادن ولی در کل قیمت ثابت بوده پس هی نگید قیمت کم شده ؟ کجا ها ؟ وتقریبا الان قیمت واقیعیشو پیدا کرده ومصرف کننده فقط تو این چند سال خرید کرده ... منتهی با کاهش سود بانکها قطعا بازار بیشتر رونق میگیره چون دلارهم داره میره بالا وارزش پول کمتر میشه ولی افزایش قیمت بیش از این بعید است.
علی: 1394/8/1812:12:24،
23
6
اصلا میگیم درست که گفته 1.250 میلیون حقوق بگیره و هیچی نخوره و 12 سال دیگه میتونه یه خونه 72 متری بخره و .......
یه سوالی دارم که
آیا قیمت یه 72 متری 12 سال دیگه هم همین قیمته !!!!!!!!!!!!!!!!!
پس چرت نگین تو رو به خدا
اکبر: 1394/8/1812:40:54،
24
9
ن فکر میکنم تا روزی که نرخ مسکن متعادل نشود ازرونق خبری نیست چون نگاه به زندگی وازطرفی رشد جمعیت تغیر کرده وازطرفی ازمحدود کشورها بلکه شاید تنها کشوری هستیم که زمین بیش از50%درصد قیمت یک ملک مسکونی راشامل میشه درحالی که بطور معمول درکشورهای دیگه از 15%الی25% قیمت سهم زمین است ودرکشورما چون اساس درامدزایی تولید نیست قیمت زمین دلال گونه رشد دیوانه واری داشته که بااینکار باعث خواب چندین ساله بازار ملک ومسکن شده چون هیچ بهانه ای برای جولان دادن نداره(مثل جنگ،تحریم،مشکل باجهان،یا ان وام 10میلیونی مسکن سال85 وهربهانه ای که بتواند بهانه ای بدست ذینفعان ودلالان بدهد)
داغدار: 1394/8/1819:38:49،
13
6
همه چی مون به همه چی مون میاد.!!!!!
بی نام ماشین شناس: 1394/8/1820:09:44،
12
6
خیلی جالبه. ۱۱۵. سال،،، یعنی من. وپسرمو. نوه ام کارکنیم. نتیجه. بره ی. اپارتمان فکسنی بخره_خوبه تر وقت بفکر خونه بزرگتر بیفته. هم به کل هفت جد وابادش فش میده که جراندو نسل دیرتر بدنیا نیومده تا خونه بزرگتر گیرش بیاد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار