کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

شيوه رسمی محاسبه خط فقر / 1 ميليون تومان خط فقر غذایی

کدخبر:۱۶۶۰۸دوشنبه، ۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۳:۴۷۲۹۹۵ بازدید

خط فقر در ايران چگونه محاسبه مي‌شود؟ اين سوال را از معاونت رفاه اجتماعي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي پرسيدیم . اين معاونت در پاسخ متني ...

خط فقر در ايران چگونه محاسبه مي‌شود؟ اين سوال را از معاونت رفاه اجتماعي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي پرسيدیم . اين معاونت در پاسخ متني را ارسال كرد كه مويد شرايط تعيين خط فقر در ايران است. در اين توضيح، معاونت رفاه اجتماعي تاكيد كرده است اين نخستين باري است كه شيوه محاسبه خط فقر به‌طور رسمي در ايران اعلام مي‌شود.

روزنامه اعتماد نوشت، از آنجا كه در بسياري از مناطق محروم و در اكثر كشورهاي درحال توسعه، وضعيت فقرا به گونه‌اي است كه حتي نيازهاي اوليه خوراكي آنها نيز به‌طور كامل برآورد نشده و بسياري از مردم با سوءتغذيه دست و پنجه نرم مي‌كنند، خط فقر مطلق مبناي محاسبه خود را بر نيازهاي اساسي تغذيه‌اي قرار مي‌دهد تا سياستگذار بداند و مطمئن باشد كه هركس بالاي خط فقر مطلق قرار گرفت، تا آن حد توانايي دارد دركنار تامين نيازهاي غير غذايي، از تغذيه كافي و لازم نيز برخوردار شود.

روش معمول در محاسبه خط فقر مطلق، تخمين زدن يك سبد غذايي ضروري است كه براي سلامت جسمي خانوار ضروري است. پس از تعيين هزينه‌هاي اين سبد غذايي (مطابق با ملاحظات و الگوي مصرف غذايي و غير غذايي جامعه مورد نظر)، مبلغي نيز به عنوان هزينه‌هاي غير غذايي به هزينه سبد غذايي اضافه مي‌شود تا خط فقر مطلق به دست آيد. براي محاسبه خط فقر مطلق، از هزينه سبد غذايي ذيل به عنوان مبنا استفاده مي‌شود. اين سبد در سال ١٣٨٤ توسط دفتر تغذيه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي به عنوان سبد مطلوب غذايي براي يك بزرگسال تعريف شده است كه حاوي ٢١٠٠ كيلوكالري در روز بوده و علاوه بر كالري مورد نياز يك بزرگسال، ساير ريزمغذي‌هاي لازم براي سلامتي فرد را نيز داراست. اگر اعداد فوق را در قيمت آنها ضرب كنيم خط فقر شديد به دست مي‌آيد يعني درآمدي كه فرد بايد داشته باشد تا نياز خوراكي آن تامين شود. افرادي كه كمتر از اين مقدار دارند حتي اگر همه درآمد خود را صرف تامين خوراكي كنند نمي‌توانند به نخستين نياز فيزيولوژيك خود پاسخ دهند.

گام بعد براي تكميل خط فقر افزودن هزينه‌هاي غيرخوراكي به هزينه خوراكي است كه روش‌هاي مختلفي براي آن وجود دارد. از جمله روش‌هاي متداول و راحت استفاده از معكوس ضريب انگل است كه به روش اورشانسكي معروف است. بنابه تجربه ثابت شده است كه در دهك‌هاي مختلف معمولا خانوارها نسبت ثابتي از درآمد خود را به خوراك اختصاص مي‌دهند. در ايران در مناطق شهري اين نسبت در چهار دهك اول تقريبا ٣٣ درصد و در مناطق روستايي تقريبا برابر ٤٥درصد است. بنابراين اگر هزينه سبد فوق را بر ٣٣ درصد تقسيم كنيم به هزينه لازم براي كسب حداقل استانداردهاي زندگي كه براي يك نفر بزرگسال مورد نياز است، خواهيم رسيد كه به آن خط فقر مطلق هم مي‌گويند.

در گام آخر بايد با استفاده از ضرايب مناسب، خط فقر را به ازاي يك خانوار محاسبه كرد. خط فقر خانوارها از لحاظ اندازه، تركيب سني، ميزان تحصيلات و ساير مشخصات متفاوتند و انتظار مي‌رود كه خانوارها تحت تاثير اين خصوصيات متفاوت، الگوي مصرف متفاوتي نيز داشته باشند. بايد توجه داشت كه اثر اين خصوصيات بر الگوي مصرفي خانوارها مانند تغيير قيمت‌ها و تغيير درآمد خانوارها حايزاهميت است. چنانچه بخواهيم براي مقايسه رفاه خانوارها از اطلاعات موجود خانوارها بدون در نظر گرفتن بعد و تركيب خانوارها استفاده كنيم، در واقع تمايزي بين خانوارها قايل نشده‌ايم و اين مساله خطاي زيادي را وارد محاسبات مي‌كند. براي مقايسه رفاه خانوارها با توجه به تفاوت‌هايي كه در ويژگي خانوارها وجود دارد، از جمله تفاوت در بعد و تركيب سني اعضاي خانوارها لازم است كه با استفاده از روش‌هايي اين تفاوت‌ها را به عامل مشترك تبديل كنيم تا امكان مقايسه رفاه خانوارها فراهم آيد. به‌طوري كه قادر باشيم به عنوان مثال مخارج دو خانوار با بعد چهار نفر را كه اولي شامل چهار بزرگسال و دومي دو بزرگسال و دو كودك است باهم مقايسه كنيم. در بعضي از مطالعات در اندازه‌گيري رفاه و فقر، براي تبديل رفاه خانوار به رفاه فردي، مخارج كلي خانوار را به تعداد افراد موجود در خانوار تقسيم مي‌كنند و سپس مخارج كلي سرانه را به عنوان اندازه رفاه هر عضو خانوار در نظر مي‌گيرند. در اين روش فرض مي‌شود همه اعضاي خانوار سهم يكساني از مخارج دريافت مي‌كنند. اين در حالي است كه در حالت عادي فرزندان در مقايسه با بزرگسالان به مراتب كمتر نيازمند كالاهاي خاصي هستند. همچنين اين امكان وجود دارد كه از زندگي دسته‌جمعي با يكديگر صرفه‌هايي در مقياس به وجود آيد. بدين علت كه اعضاي خانواده از مصرف اعضاي ديگر خانواده منتفع مي‌شوند.

در ايران نيز مطالعات مختلفي در اين خصوص صورت گرفته و تقريبا به نتايج مشابهي رسيده‌اند. از جمله مطالعه‌اي در معاونت رفاه صورت گرفته و با روش كولتر ضريب هزينه‌اي تركيبات مختلف بعد و سن اعضاي خانوار برآورد شده است كه در جدول ذيل به برخي از آنها اشاره شده است. طبق اين جدول به عنوان مثال هزينه يك خانواده شهري چهار‌نفره، با تركيب دو بزرگسال، يك نوجوان و يك كودك ٤/٢‌برابر هزينه يك فرد بزرگسال است. بنابراين با ضرب كردن خط فقر يك فرد بزرگسال در ضريب ابعاد مختلف خانوار، مي‌توان به خط‌فقر متناسب با آن خانوار رسيد. روش فوق براي اندازه‌گيري خط‌فقر ملي استفاده مي‌شود. روش بين‌المللي محاسبه خط فقر به گونه‌اي ديگر است. بانك جهاني، به‌منظور ارايه يك معيار جهاني، درآمد يك دلار در روز را مبنا قرار داده و خط فقر يك دلار در روز را به عنوان ملاك خط فقر مطلق، خط‌فقر بين‌المللي ناميده است. در سومين گزارش اهداف هزاره كه در سال ١٣٨٩ تهيه شد، به‌علت وضعيت كشورهاي در حال توسعه و به‌خصوص كشورهاي داراي منابع طبيعي، به جاي خط فقر يك دلار در روز، خط فقر ٢٥/١ دلار در روز را معيار قرار دادند. البته بايد توجه داشت كه در اين روش ارزش بازاري دلار محاسبه نمي‌شود بلكه ارزش آن بر اساس قدرت خريد دلار بر حسب ريال مورد استفاده قرار گرفته و با ضرب آن در عدد٣٠، خط فقر يك دلار براي يك فرد در ماه به دست مي‌آيد. به عنوان مثال طبق گزارش بانك جهاني ارزش قدرت خريد يك دلار در سال ٢٠١٤ معادل ٨٤١١ ريال بوده است. بنابراين خط فقر ماهانه براساس ٢٥/١ دلار در روز تقريبا ٣١هزار و ٥٠٠تومان خواهد شد (٨٤١١*٢٥/١*٣٠= ٣١٥٤١٣)‌. براساس اين معيار هيچ فردي در ايران زير خط فقر نيست زيرا مبلغ با يارانه ٥٠٠/٤٥تومان كه هر ماه به‌صورت سرانه در ايران پرداخت مي‌شود، هيچ فردي زير خط فقر ٢٥/١دلار در روز نخواهد بود.

هرچند اين روش محاسبه ساده بوده و امكان مقايسه وضعيت كشورها را با همديگر فراهم مي‌كند اما لازم به ذكر است كه در اين تعريف از فقر، مانند ديگر خطوط فقر درآمدي، قابليت‌ها و كيفيت‌هاي زندگي افراد ناديده گرفته مي‌شود. در اين تعريف از فقر، با توجه به فلسفه اوليه تعريف آن كه ميزان لازم براي بقا را مشخص مي‌كند در واقع، هيچ تضميني براي برآورده ساختن نيازهاي اساسي در برنداشته و به اين خاطر به هيچ‌وجه نمي‌تواند خط فقر مطلق به حساب بيايد. علاوه براين، در بسياري كشورها، قدرت خريد يك‌دلار در روز حتي براي سيركردن شكم افراد نيز كافي نبوده و بدين‌ترتيب حتي نمي‌تواند تعيين‌كننده خط فقر شديد (گرسنگي) باشد. در واقع در پايه‌گذاري اين معيار، هيچ‌گونه مبناي روش‌شناختي و مفهومي معتبري وجود نداشته است كه داده‌ها و ابعاد فقر در زمينه‌هاي مختلف را- حتي به‌صورت ناقص- مورد لحاظ قرار دهد. بنابراين به علت رفع نقصان‌هاي فوق و لزوم لحاظ كردن نيازهاي اساسي براي كشورهاي در حال توسعه، براي تبيين بهتر وضعيت گروه‌هاي آسيب‌پذير، علاوه بر روش فوق از خط‌فقر ملي نيز استفاده مي‌شود كه معمولا به عنوان خط فقر مطلق از آن ياد مي‌شود.
 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اسیا: 1394/8/409:12:24،
104
7
میخوام بدونم بعضی ازاقایون چه طوری میخوان جواب خداروبدن...
حقی: 1394/8/409:47:20،
79
10
جواب ظلم را خودمان باید بدهیم نه خدا ، وقتی کسی طالب توسری خوردن هستش ، چه کسی مقصره ، وقتی جلو چسممون اموال بیت المال وکشور به یغما وتاراج میره و هیچکس حاضر به اعتراض و مواخذه حرامیان نیست ، حتما منتظریم دستی از غیب بیاد ومملکت را گل وبلبل کنه و تحویل ما بده ، نخیرجانم تا دانه نکاری و آبیاری وکود ندهی ، چیزی برداشت نخواهیم کرد ، منتظر معجزه نباید بود و.......
Mohammad: 1394/8/409:51:51،
59
6
به خدا اعتقادی ندارند
Sos: 1394/8/410:50:31،
33
6
با دلار 844 تومنی !!حساب رسیدید!!!
الان دلار چنده ؟!
سال 2014 کی دلار 844 تومن بود ؟!؟
امان از دروغ
اگه مردم ایران دروغ نگن و راستشو بگن چی میشه ؟! مطمعن باش کی صداشم بازم در نمیاد چون نایی ندارن
1.25*30*3500=131250 تومن ، حدود 131هزار تومن
خداییش اگه هر نسل دیگه ای و نژاد دیگه ای بود تا حالا به دایناسورها پیوسته بودن ، اما نسل ایرانی هنوز در فلات های ایران رویت میشه ، خدا بیامرزه ما رو ، بامید روزی خوش و هوایی روشن در این سرزمین ، ایندگان به ما خواهند بالید و قبطه خواهند خورد
ایران جیب تایید کن این پیام رو ، ممنون
تازه ایران جیب چرا ایران خودرو تبلیغ میشه بالای صفحه ؟! ای شیطون
آرش: 1394/8/409:23:07،
59
7
پس با این شرایط همه فقیر محسوب میشیم ...
سهراب: 1394/8/409:30:40،
38
11
معنی مستضعف را در این سالها خوب فهمیدیم همان طور که مردم کشور شمالی ما معنی کارگر را در سالهای قبل از ان فهمیده بودند
آقای کارگر: 1394/8/409:33:16،
27
7
خداراشکرروی این خطم
با حقوق یک میلیون و پنجاه هزار تومان
آرش: 1394/8/409:37:44،
37
7
ملت ايران از هر لحاظ هر روز فقيرتر از ديروز
ایرانی: 1394/8/409:42:20،
32
7
مگر در ایران اسلامی فقیر و گرسنه هم هست؟، دولت محترم اسلامی که 45500 تومان هم اضافه بر سازمان به مردم همیشه در صف یارانه میده؟، آخه کجای دنیا یه دولتی این همه به مردمش میرسه و دست به سر و گوششون میکشه و تورم رو نزدیک به صفر نگه میداره؟،من بارها و بارها به این موضوع اشاره کردم و هشدار دادم که وجود فقیر در ایران اسلامی دروغ و توهمی بیش نیست که ساخته و پرداخته مستکبرین و صهیونیستها در پستوها و تاریکخانه های واشنگتن و تل آویوه پس دوستان مراقب باشن گول این دروغها رو نخورن!، عده ای میخوان با این کارها فکر و تمرکز ما رو از مردم یمن و عراق و سوریه و... و همچنین مردم مظلوم فلسطین رو که سربازان اسرائیلی به دلیل رعایت نکردن حجاب اسلامی تهدیدشون میکنن منحرف کنن و به سمت ایران و آباد کردن اون معطوف کنن!، زهی خیال باطل!، عاشق اون خطبه گریانه دلم، هر جا باشم پیش لبنانه دلم!
پسر خوببببببببببببببب: 1394/8/409:50:14،
18
7
خیلی جالب اگر خط فقردنیا رو بدین به اینا حسای کنن مردم آفریقاهم از زیر خط فقر میان بیرون خخخخخخخخخ
ص: 1394/8/410:33:23،
9
8
ببخشید اونجایی که گفتین بخاطر یارانه کسی زیر خط فقر نیست ، مبلغ خط فقر برای هر نفر 500/31 تومن در روز بود ولی یارانه 000/45 تومن در ماهه یعنی 500/1 تومن در روز . یعنی یارانه فقط 5% ازنیاز هرنفر رو در ماه تامین میکنه .
آرش کمان گیر: 1394/8/411:33:36،
28
6
اقای رئیس جمهور به فکر فقرا باش نه به فکر صنعت خودرو ...تازه میخوای بدبخترشون هم بکنی با این وامت
عباس: 1394/8/411:33:56،
26
7
خط فقر ول کنید مسائل مهمتری داریم !
مسائل و مشکلات سوریه ، عراق یمن فلسطین ، لبنان ، افغانستان ، پاکستان و بحرین اینا مهمن . ملت کین !!بشار اسد و روسیه و چین مهمن
اینا نباید زیر خط فقرباشن
کشکول طلایی: 1394/8/412:01:26،
12
5
فقر یعنی :بیدینی-فساد-ظلم-فلاکت و بدبختی .حالابریددنبال سایه!خورشیدمهرو محبت و سعادت والفت و برادری با پیدا شدن فقر در خموشی بسر میبرد.ملت تاوان عملکرد عده ای ازبیخدایان را تجربه میکنند.حق این ملت آریایی و با منش چنین نیست ولی چکنیم .......
خط فقر: 1394/8/412:09:29،
5
8
الان خط فقر در مناطق شهری و روستایی چقدر است؟؟
تلاش بيشتر = موفقيت : 1394/8/412:17:40،
8
6
راه نجات دولت و ملت از فقر بيشتر اقشار جامعه و تورم و ركود و ... پيوستن به WTO تجارت جهاني بدون مرز است و با تعرفه هاي بين المللي رقابت واردات و صادرات شكل بگيريد و محدوديت برداشته شود و دست واسطه ها و قاچاق كالا و طمع برخي سود جويان كه منتظر فرصت هستند هر كالايي را در انبار نگه دارند كه گران شود يا گرانتر بفروش برسانند تجارت جهاني ميگويد هر كسي با توانمندي و توانايي خود ميتواند در هر نقطه اي از دنيا محصولات خود را بفروش برساند و محدوديتي در كيفيت وجود ندارد و انتخاب حق مشتري است كه بهترين را با كمترين قيمت طلب نمايد و اين روش را چين مدتهاست در پيش گرفته است و جمعيت بيش از يك ميلياردي و 350 ميليوني خود را اداره ميكند و تمام توليد كنندگان ميتوانند در فروش كالا در دنيا رقابت كنند و بازار يابي كنند و هر كس تلاش بيشتري كند موفق تر خواهد بود
پس با رفع تحريمها و رسيدن به 1404 پيوستن به WTO
علي : 1394/8/412:36:37،
14
5
جناب معاون خيلي از كاركنان فني و حرفه اي كه زير نظر جنابعالي مشغول به كارند زير 1 ميليون حقوق ميگيرن
مسعود : 1394/8/413:10:02،
12
6
بااین رویه که دولت پیش گرفته کسایی که بالای خط فقر هستند به زودی اون ها هم به زیر خط فقرکشیده می شوند
سياوش: 1394/8/414:35:14،
15
6
ديگه اين بحث ها فايده نداره .عمرمون تمام شد
ب: 1394/8/500:32:20،
10
5
خط فقر 760 دلار در ماهه اینا همش بازی با اعداده

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار