کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فرصت طلایی خريد مسكن در پاييز و زمستان

کدخبر:۱۶۶۰۱دوشنبه، ۴ آبان ۱۳۹۴ - ۰۴:۲۱:۴۷۴۱۸۸ بازدید

براساس گزارش اخير دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، قيمت حقيقی مسكن در سال جاری روند دوسال گذشته را طی كرده و سيری نزولی ...

 براساس گزارش اخير دفتر اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي، قيمت حقيقي مسكن در سال جاري روند دوسال گذشته را طي كرده و سيري نزولي داشته است، به گونه‌يي كه قيمت‌ها در شهريور سال 94 با قيمت اسمي مسكن در فروردين سال 90 برابر شده‌اند، علاوه بر افت قيمت در ماه‌هاي اخير، دولت تصميماتي را نيز براي افزايش تسهيلات خريد و ساخت مسكن اتخاذ كرده كه آينده بازار مسكن را با اما و اگرهايي مواجه كرده و پرسش‌هايي را براي متقاضيان و فعالان حوزه مسكن به همراه داشته است، آيا اين سير نزولي در ماه‌هاي آتي نيز ادامه مي‌يابد يا بسته حمايتي دولت همچنين اجرايي شدن برجام مي‌تواند تحركي در بازار كم رمق مسكن ايجاد كند و به تبع آن قيمت مسكن افزايش يابد؟ آيا بازار مسكن همچنان روند كنوني خود را طي مي‌كند و براي بهبود بازار مسكن بايد چشم انتظار رونق اقتصاد كلان كشور بود؟...

يك كارشناس مسكن با اشاره به نمود ظاهري ثبات قيمت در بازار مسكن به روزنامه تعادل مي‌گويد: در هفت ماه گذشته قيمت هر متر آپارتمان قديمي و نوساز و همچنين كلنگي با مبلغي پايين‌تر از قيمت‌هاي دو سال گذشته به فروش رفته است.

منصور غيبي مي‌افزايد: در بازار كنوني مسكن متقاضيان فروش به دو دسته تقسيم مي‌شوند برخي از صاحبان ملك، با توجه به كاهش قيمت مسكن اقدام به فروش نمي‌كنند، اما عده‌يي ديگر با آهنگ موجود در بازار پيش رفته و ملك خود را پايين‌تر از مبلغ قيمت‌گذاري شده به فروش مي‌رسانند.

وي ادامه مي‌دهد: متقاضياني كه اقدام به فروش ملك خود مي‌كنند مي‌توانند در شرايطي برابر واحد ديگري را خريداري كنند، در واقع بازار مسكن در سال جاري شرايط يكساني را براي خريدار و فروشنده فراهم كرده است.

به گفته اين كارشناس اقتصاد مسكن، اگرچه رصد بازار نشان مي‌دهد كه قيمت مسكن در ماه‌هاي اخير افت كرده اما اين كاهش قيمت با رونق همراه نبوده و بازار مسكن تنها شاهد ثبات قيمت است.

غيبي اظهار مي‌كند: با وجود ركود حاكم بر بازار مسكن و ثبات قيمت‌ها، تصميم دولت براي افزايش تسهيلات مسكن اقدامي مناسب است كه مي‌توان آن را در زمره بسته حمايتي دولت براي خريداران دانست. وي بيان مي‌كند: افزايش تسهيلات مسكن حركت خوبي براي حمايت از خريداران واحدهاي مسكوني با متراژهاي پايين و متوسط است اگرچه اين حركت، تاثيري بر قدرت خريد متقاضيان واحدهاي مسكوني بزرگ ندارد.

اين فعال حوزه مسكن به وجود نشانه‌هايي مبني‌بر تحرك نسبي بازار مسكن در ماه‌هاي آتي اشاره مي‌كند و مي‌گويد: با اقدامات اخير دولت براي افزايش وام خريد مسكن، در زمينه ساخت واحدهاي متوسط و كوچك متراژ نيز رونقي ايجاد مي‌شود اما اين تحرك توان خروج از ركود مسكن را ندارد.

غيبي مي‌افزايد: خروج از ركود مسكن علاوه بر تاثيرپذيري از افزايش تسهيلات به عوامل اقتصادي ديگر نيز مربوط است و تا اقتصاد كلان رونق نيابد نمي‌توان شاهد بهبود واقعي در بازار مسكن بود.

وي بيان مي‌كند: براي سنجش تاثيرگذاري وام‌هاي مسكن در حمايت از متقاضيان خريد، بايد درگام اول به آمار منتشر شده از سوي بانك مركزي و مركز آمار درباره متوسط متراژ قابل فروش در آن سال مراجعه كرد و مبلغ تامين شده از سوي وام‌هاي خريد مسكن را مورد بررسي قرارداد.

اين كارشناس مسكن به بهبود تسهيلات پرداخت شده از سوي دولت در سال جاري اشاره مي‌كند و مي‌گويد: باتوجه به آنكه قيمت هرمتر زمين براساس آمار 4ميليون تومان است با وام پرداخت شده مي‌توان 17 تا 18مترمربع از مساحت يك آپارتمان را خريداري كرد، اين درحالي است كه در 10سال گذشته، وام‌هاي خريد مسكن هيچ كدام هزينه خريد اين سطح از زمين را تامين نمي‌كردند.  غيبي ادامه مي‌دهد: باوجود بهبود بسته حمايتي دولت، اين بسته به تنهايي نمي‌تواند موجب رونق شود و دولت بايد تمهيداتي را در اين زمينه اعمال كند، به عنوان نمونه دولت بايد دركنار افزايش تسهيلات نظارت‌ها را بر روند تسهيلات وام افزايش دهد تا اين بسته حمايتي به ضرر خريداران واقعي تمام نشود.  وي اظهار مي‌كند: نبايد انتظار تغييرات سريع و ناگهاني از اجرايي شدن برجام داشت و مشاهده بهبود بازار مسكن با عملياتي شدن برجام نيازمند 2 تا 3سال زمان به همراه فراهم كردن زيرساخت‌هاي مهم دراين زمينه است.

 

 تداوم كاهش قيمت مسكن با شيبي ملايم

پيش بيني بهبود بازار مسكن و ايجاد رونق نسبي در اين بازار موضوعي است كه اغلب كارشناسان و فعالان حوزه مسكن بر آن تاكيد دارند و معتقدند كه با وجود ثبات نسبي در قيمت‌ها و ركود كنوني، در ماه‌هاي آتي بهبود بازار مسكن رقم مي‌خورد. يك استاد دانشگاه، با اشاره به ثبات قيمت هرمتر آپارتمان در ماه‌هاي اخير به «تعادل» مي‌گويد: با اجرايي شدن مصوبه شوراي پول و اعتبار درباره افزايش تسهيلات در بخش خريد، رونق نسبي بازار مسكن در ماه‌هاي آتي قابل پيش‌بيني است.

عباس اكبرپور مي‌افزايد: با رونق نسبي بازار خريد و فروش مسكن نمي‌توان انتظار خروج از ركود يا تحولي عظيم را در بازار مسكن داشت، زيرا اين تسهيلات تنها محدود به عده‌يي از متقاضيان مي‌شود ضمن اينكه هنوز در دوران تحريم به سر مي‌بريم و نمي‌توان انتظار يك تحول قابل توجه را در اين حوزه داشت.  وي ادامه مي‌دهد: پيش بيني مي‌شود قيمت مسكن در ماه‌هاي آتي افت چنداني نداشته باشد و با شيب ملايم‌تري كاهش يابد، ضمن اينكه امكان ايجاد رونق نسبي نيز با توجه به افزايش تسهيلات وجود دارد.

به گفته اين كارشناس مسكن، با رونق بازار مسكن ديگر شاهد افت قيمت نخواهيم بود زيرا با افزايش تقاضا، ديگر نمي‌توان انتظار كاهش قيمت را داشت.اكبرپور اظهار مي‌كند: انتظار مي‌رود كه قيمت مسكن بيش از اين كاهش نيابد و شاهد بهبود بازار مسكن باشيم ضمن اينكه ميزان تبادلات نيز افزايش يابد.

 

 تاثير برجام آني نيست

وي بيان مي‌كند: تاثير برجام در بازار مسكن آني نيست و يك فرآيند تدريجي و آرام را طي خواهد كرد درواقع پس از يك سال و نيم تا دو سال آينده شاهد رونق در بازار مسكن خواهيم بود ضمن اينكه اصل اول در بهبود شرايط اقتصادي مسكن، ايجاد اعتماد در سرمايه‌گذاران براي بازگشت سرمايه‌شان پس از ساخت مسكن است.

اين استاد دانشگاه با اشاره به فرصت ايجاد شده پس از اجرايي شدن برجام مي‌گويد: دولت مي‌تواند از اين فرصت به خوبي استفاده كرده و با دريافت وام از صندوق بين‌المللي پول يا بانك جهاني، مبلغي از وام را به سمت بازار مسكن هدايت كند.

اكبرپور درپايان مي‌افزايد: باتوجه به رونق بازار مسكن و افزايش ‌تقاضا براي ساخت در ماه‌هاي آتي پيشنهاد مي‌شود كه متقاضيان خريد مسكن در 5ماه آينده اقدام به خريد مسكن كنند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سالار: 1394/8/405:43:20،
120
45
خودرو و مسکن تحریم...
واقعیت: 1394/8/407:24:44،
110
22
مسکن خریده میشه اونم فقط توسط مصرف کننده...
!!!: 1394/8/407:52:53،
36
12
از بابت گرونی خودرو چه کنیم که خود مردم باعث گرونی بودن حالا تحریم میکنن !!!!!؟؟؟ خیلی خنده داره
شهر خيام: 1394/8/408:25:38،
52
16
اين كارشناسه حالش خوب نيست
من واحدمو ٢٠٠ متر دقيقأ در زمستان ٩٠ به متري ١٠٠٠،٠٠٠ خريد كردم
و حدودأ يك ماه پيش يعني مهر ٩٤ همون واحدو به متري ٢،٠٥٠،٠٠٠٠ تومان فروختم
تازه ٤ سال هم از اون واحد استفاده كردم
لازم به ذكر است كه قيمت واحداي صفر تو همين منطقه متري ٢،٢٠٠،٠٠٠ هستش
حالا كجاش قيمتا با سال ٩٠ يكي شده
پیمان: 1394/8/409:16:27،
34
24
مسکن تحریم؟؟؟؟جک نگو,زمستون میخای تو خیابون چادر بزنی دگ؟خخخخخ
واقعا فرصت خوببه الان خونمو راضیم 20 تومن زیر قیمت بدم ولی سال دگ عمرا 1 ریال هم زیر قیمت ندم.
شما هم پول ندارید حرف تهریمو میزنید بزارید 2،3 ماه دگ توافقا اوکی شه اونایی که قدرت خرید دارن ببیینن قیمتا فرقی نکرد همه چی راه میفته
امین: 1394/8/410:30:40،
31
15
ما یه واحد 68 متری تو بهترین جای کرج رو 7 ماهه که زیر قیمت گذاشتیم واسه فروش ولی اصلا مشتری نیست.فرصت طلایی کجا بود
کرمانشاه: 1394/8/412:05:30،
18
13
من سال 91متری 1300خریدم
امروز به قیمت 2400تو برق.کرمانشاه فروختم
فقط میترسم الان که فروختم گرون شه
مهدی: 1394/8/414:25:50،
14
9
مسکن خیلی وقت مرده ، البته فقط برای بساز و و بفروش ها و برای دلال ها و املاک ، برید ببینید چند تا بنگاه مسکن در سال 94 جمع کرده اند ، برید آمار بگیرید و ببینید چند تا مشکن خالی در تهران و شهرستان ها وجود دارد ، یه سرچ کنید ببینید چند تا واحد مسکن مهر در آینده ای نزدیک با توجه به پیشرفت 80 درصدی آماده تحویل می شود ...
بعد یک بررسی بکنید ببینید مردم با کدام پول و نقدینگی و با کدام قدرت خرید ، ملک بخرند ؟
اگر زمانی مسکن رونق داشت و خرید و فروش می شد به خاطر حضور عده ای دلال بود ، که گاهی یا واحد در یک ماه دو بار دست به دست می شد و قولنامه می شد .
بعضی از کسانی که پولشان در ملک گیر کرده و متضرر شده اند لطفا جو ندهند و هر چه زودتر به قیمت خریدار ملک خود را بفروشند و سرمایه خود را به بازاری دیگر ببرند .
من: 1394/8/406:32:33،
46
20
آخرش این مقاله چی میگه:::هم وام باعث رونق میشه هم همزمان باعث کاهش قیمت


اینطور که به ضرر خریداره

پس نتیجه صبر میکنیم
صابر: 1394/8/407:25:39،
49
15
جالب همچین میگید فرصت مناسب خرید انگار تو جیب همه 300 میلیون هست میریم از سر کوچه یه واحد می خریم اقتصاد راه می افته اونم با حقوق 1.2 میلیون تومان خدایا به سرمایه دارامون یه عقلی بده همه مثل شما نیستن
املاکی: 1394/8/408:09:09،
25
19
هنوز قیمت مسکن به قیمت واقعی نزدیک نشده و نزول قیمت نداشته ایم مردم را با این ترفندها گول نزنید قیمت مسکن طی چند سال تحریم ها چنان افزایشی داشته که به یکباره نمیتوان انتظارکاهش داشت.
کارمندان: 1394/8/408:17:30،
29
19
مردم عزیز با تحریم خودرو و مسکن داریم به نتایج خوبی میرسیم حداقل بعد این همه انتظار و مقاومت نزاریم اونهایی که سودهای بالا به جیب میزنن و به فکر مردم عزیز ایران زمین که حقشان این زندگی با این امکانات نیست به اهدافشون برسند. مگر ما چه چیزی کمتر از کشورهای عرب و .... داریم که نیاید از رفاه و آسایش برخوردار باشیم
.
امیر: 1394/8/409:15:51،
23
15
وام 80 میلیونی لااقل قسط یک میلیون و سیصد هزار تومانی داره که از توان پرداخت اکثریت جامعه بر نمی آید و استقبال نخواهد شد. بنابراین تا تحول اساسی اقتصادی در جامعه این رونق اتفاق نخواهد افتاد.
رضا-شهرستان: 1394/8/409:54:06،
22
8
وام خودرو 25ميليون شده باسودي كه روش (نزول)مياد پرايد ميشه 46ميليون حالا برو ماشين بگير باشرايط جديد جلبه نه ؟؟؟؟
آرش66: 1394/8/410:47:49،
13
21
بخرید که اگر نخرید پراید رو سال دیگه بهتون میدن 30 میلیون و پارس میشه 45 میلیون. باور کنید کسی نمیاد به خاطر خوشآیند ما ملت، تویوتا یاریس رو بده 30 م. داروهای بیماران سرطانی یا بیماران خاص گیر نمیاد، بعد شما انتظار دارید با این وضع قیمت نفت و ذخیره ارزی، دولت بیاد گمرکی رو بکنه 5 درصد؟ اون موقع باید سالی 20 میلیارد دلار (از کجا!) جور کنه و بده برای واردات خودرو.
رضا: 1394/8/411:10:19،
21
15
اینقدر با دهن مردم بازی نکنید نه قیمت ها از این پایین تر میاد نه خواهد امد .اونم که شما میگید با قیمت کم تر نسبت به قبل فروخته شده دلیلش اینه که طرف پول لازم بوده زیر قیمت داده وبه تمام خانه ها ربطی ندارد هنوز هم قیمت ها مشابه سال قبله ودرواقع چیزی ارزان تر نشده که مسکن دومیش باشه.... تاریخ 100سال اخیر ایران هم نشان داده که هیچ گاه قیمت مسکن به جز 5 تا 10 درصد ارزان تر نخواهد شد ...
اما مشکل کجاست ؟
1. سود بالای بانکهای عزیز
2. کمبود منابع مالی برای نیازمندان واقعی مسکن به دلیل نبود شغل ودرامد برای جوانان
3. نگاه غیر واقع بینانه به اوعضاع وشرایط کنونی توسط مردم و جوسازی که عمدتادلال هاوسرمایه گذاران عمده این موج رو راه میندازند تا بتوانند زمین ها رابا قیمت پایین تر خریداری کنند مخصوصا مناطق رو به رشد و
الا یک اپارتمان 100 متری چندان سودی ندارد ولی یک زمین 1000 متری
20 درصد کمترچی؟
منطق پسند: 1394/8/411:11:26،
15
16
شک نکنید افزایش قیمت داریم.ملک هیچ وقت ضرر نداشته و نداره.حداقل با تورم.دوست ندارید برید واسه خودتون بدون فکر فقط اظهار نظر با عصبانیت کنید.راحت باشید.ملک تا نود و سه سال و نیمه دیگه در رکوده..این رکودهای مقطعی همیشه بوده از قدیم.ولی......
مهدی: 1394/8/411:13:14،
16
16
صبر کنید نخریییید...بزارید گرون که شد بریزید تو بازااااااااررررر.ایرانی همینه تا قیمت مناسبه نکیخرند ولی تا بالا رفتند همه هجوم میارند.نخرررریید بالا که رفت بخرید .مثل همیشه
سعید: 1394/8/413:22:57،
18
7
احتمال افزایش قیمت در سال 95 هستش ولی نه مثل دوران دلواپسان،اگه افزایش هم باشه در حد 10 تا 15 درصد خواهد بود.کسی که قصد خرید داره اگه پولشو بزاره بانک و سود 25 درصدی بگیره سال بعد همن موقع قدرت خریدش بیشتر خواهد شد.
نظر کاملا شخصی
علی: 1394/8/413:40:07،
16
10
تابستان 92 آپارتمانی در تهران داشتیم که 200 تومن مشتری داشت
آذر همان سال 182 میلیون فروختیم
الان همان اپارتمان فکر کنم حدود 160 باشه
ارشد: 1394/8/416:01:59،
10
10
خواب دیدی؟
خیره
اکبر: 1394/8/414:21:53،
17
9
مثالی هست که میگه هیچ سیری درد گرسنه رانمیفهمه اینجا کاملا صدق میکنه عزیزان ازخواب بیدارشوید وحقیقت را مشاهده کنید یک اپارتمان کمتراز200میلیون پیدا میشه؟ حساب کنید چندسال حقوق 1200000میتونه حتی بدون خرج زندگیش انرا بخرد!!! عزیزان امروزه خونه راباید مصرف کننده بخره که او هم متاسفانه پول نداره گرنه همه ارزویشان است خونه داشته باشند اما باکدام پول ؟حالا رونق هم بگیره مصرف کننده نیست که میخره بلکه همان کسانی هستند که به امید گران شدن وسودکردن میخرند که انهم دیگه بعید است کسی این ریسک را بکند.
فلفل: 1394/8/414:22:41،
14
8
بيخود شايعه نندازيد كسي خانه نمي خرد و مردم هوشيارند وبا اين حرفها وادار نمي شوند ( فرصت طلايي) همه حرف است براي مسئولين مال مردم و بيت المال خور طلايي است0
محمد: 1394/8/417:52:34،
9
11
قیمت آپارتمان نسبت به سال 90 در این رکود بازار هنوز 3برابر هستش!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار