کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

خرد شدن واحدهای سنگ زير چرخ ركود

کدخبر:۱۴۷۶۱شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰:۴۷۲۸۰۱ بازدید

«چندی پيش بود كه دبير كانون سنگ ايران با انتقاد از عملكرد مالياتی دولت يازدهم 5 هزار واحد سنگبری را در معرض تعطيلی خواند. غياثوند كه اخذ ...
خرد شدن واحدهای سنگ زير چرخ ركود

«چندی پيش بود كه دبير كانون سنگ ايران با انتقاد از عملكرد مالياتی دولت يازدهم 5 هزار واحد سنگبری را در معرض تعطيلی خواند. غياثوند كه اخذ ماليات بر ارزش‌افزوده را اهرم فشاري براي واحدهاي سنگبري مي‌داند، افزايش ركود حاكم بر ساخت و سازها را ازجمله دلايل تضعيف صنعت سنگ دانست و نسبت به تعطيلي 5 هزار واحد سنگبري با 160هزار نيروي انساني هشدار داد.

به گزارش تعادل، در اين ميان تشديد تحريم‌هاي بين‌المللي در سال‌هاي اخير نيز مزيد بر علت شد تا صنعت سنگ ايران مشتريان خود را در بازار جهاني از دست بدهد و بازار داخل نيز به دليل واردات محصولات بي‌كيفيت در تسخير رقباي ترك و چيني قرار گيرد؛ حال كه با لغو تحريم‌ها نويد گسترش مناسبات اقتصادي داده مي‌شود، صنعت سنگ با رقباي متعددي مواجه است. اين سطح بالاي رقابت در صنعت سنگ درحالي است كه به دليل مشكلات متعدد اقتصادي، بنيه اين صنعت تضعيف شده است. در اين شرايط رويكرد منعطف‌تر در اخذ ماليات بر ارزش‌افزوده و استمهال بدهي‌هاي توليدكنندگان به دولت ازجمله مهم‌ترين مطالبات فعالان صنعت سنگ است. علاوه بر اين، رفع موانع گشايش «ال‌سي» و اتصال به سيستم سوئيفت از ديگر خواسته‌هاي اهالي صنعت سنگ است تا فعالان اين حوزه خود را براي مبادلات بين‌المللي آماده كنند. فعالان صنعت سنگ اميدوارند تا با رفع تحريم‌ها و ايجاد زيرساخت‌هاي صادراتي، اين صنعت موقعيت پيشين خود را بازيابي كند؛ چراكه با شناساندن اين صنعت در عرصه جهاني، پنجره تازه‌يي در معاملات اقتصادي كشور در دوران پس از تحريم باز خواهد شد. با اين حال موقعيت كنوني صنعت سنگ حاكي از نقاط ضعف متعددي است؛ ضعف‌هايي كه اين صنعت را از درخشش در بازار جهاني بازمي‌دارد.

 

 صنعت سنگ رو به نابودي

در اين راستا، رييس اتحاديه سنگبران شهر ري درخصوص وضعيت نامساعد صنعت سنگ گفت: «درحال حاضر بخش عمده‌يي از مشكلات سنگبري‌ها از افزايش بي‌رويه ماليات بر ارزش‌افزوده نشات مي‌گيرد. معادن و صنوف سنگبري در شهرهايي مثل لرستان، اصفهان، همدان، شهرري و قم از هر گونه خريد و فروش سنگ ممانعت مي‌كنند. واحدهاي سنگبري در اين استان‌ها با تعديل نيرو چند هزار نفري مواجه هستند و اگر اين روند ادامه يابد، صنعت سنگ نيز در كشور رو به نابودي خواهد رفت.» محمد حجاري‌زاده در گفت‌وگو با «تعادل» افزود: «به دليل ركود صنعت ساختمان ۸۰ درصد كارخانه‌هاي موجود در صنعت سنگ روند تعطيلي را پيش گرفته‌اند و تنها 20درصد كارخانه‌ها با ظرفيت زير ۴۰درصد مشغول فعاليت هستند.»
 

 رقابت سخت با تركيه و چين

 وي با بيان اينكه صنعتگران اين حوزه مخالف ماليات ارزش‌افزوده نيستند، تصريح كرد: «صنعت سنگ با تنوع كالا در بازار و رقباي بسياري رو‌به‌رو است. از اين رو انتظار مي‌رود، موديان مالياتي از اقدامات غيركارشناسي پرهيز كنند. در زمينه اقدامات و رفتارهاي غيركارشناسي موديان مالياتي با دولتمردان در جلسات متوالي سخن گفته شده اما متاسفانه هيچ عكس‌العملي در اين رابطه مشاهده نشده است.»  حجاري‌زاده با اشاره به ركود حاكم بر صنعت سنگ اظهار كرد: «متاسفانه افزايش هزينه‌هاي سربار توليد موجب شده تا رمق صادرات براي صنعتگران اين حوزه وجود نداشته باشد. صنعت سنگ ايران در دنيا با رقيب‌هايي همچون تركيه، چين و هند رو به رو است. با به ثمر نشستن توافق هسته‌يي و رفع تحريم‌ها اميدواريم دولت رويكرد حمايتي را در اين راستا اخذ كند تا بتوانيم با محصولات فرآوري شده اين صنعت در عرصه جهاني، حرفي براي گفتن داشته باشيم.» وي ضعف پوششي صنعت بيمه را از ديگر مشكلات اساسي فعالان صنعت سنگ برشمرد و افزود: «متاسفانه اين معضل هيچگاه در جلسات بخش خصوصي و دولتمردان به طور دقيق مرتفع نشد.»


 مسوولان چاره‌انديشي كنند

حجاري‌زاده با اشاره به تضعيف صنعت سنگ در دوران ركود و تحريم تصريح كرد: «متاسفانه با رفع تحريم‌ها نه تنها صنعت سنگ بلكه ديگر صنايع نيز نمي‌توانند قدرت مانوري در سطح جهاني داشته باشند؛ چراكه متوليان امر تا به امروز در راستاي فراهم كردن زيرساخت‌ها چاره‌انديشي نكرده‌اند.» وي با بيان اينكه كارخانه‌هاي سنگبري با ماشين‌آلات به‌روز ايتاليايي تجهيز شده‌اند، اظهار كرد: «ايران از معادن سنگ بسياري برخوردار است. علاوه بر اين در زمينه نيروي انساني از كارشناسان توانمند و خلاق برخورداريم كه اميدواريم دولت موانع را از پيش پاي اين صنعت بردارد تا بتوانيم در سطح بين‌المللي، رويدادهاي خوشايندي را رقم بزنيم.»

حجاري‌زاده تصريح كرد: «با رفع تحريم‌ها از ۶هزار سنگبري فعال ۵۰۰ واحد صنعتي از پتانسيل صادرات و ارزآوري بسزايي برخوردار است. از اين رو انتظار مي‌رود متوليان دولتي با حمايت بيشتر راه ورود به بازار جهاني را براي اين صنعت باز كنند.»


 كاهش ساخت ‌و ساز و نزول توليد

در همين حال، يك عضو انجمن سنگ درباره وضعيت صنعت سنگ گفت: «درحال حاضر صادرات اين صنعت به دليل كاهش ساخت و ساز چين روند نزولي را طي كرده است. ايتاليا نيز به دليل وجود تحريم‌هاي ناعادلانه عليه ايران امكان خريد را از دست داد.» محمدجعفر برادران در گفت‌وگو با «تعادل» درباره وضعيت بازار داخل توضيح داد: «نبود رونق در بازار مسكن باعث از دست رفتن صنايعي همچون سنگ شده است و اكثر معادن سنگ كشور روند تعطيلي را پيش رو دارند.»


 مشكل مالياتي واحدهاي سنگ

برادران در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چه ميزان از تعطيلي كارخانه‌هاي سنگبري مرتبط با ماليات بر ارزش‌افزوده است، تصريح كرد: «درحال حاضر با توجه به اوضاع نامناسب صنعت سنگ و روند نزولي فروش، ماليات بر ارزش‌افزوده نيز مزيد بر علت شده تا كارخانه‌هاي سنگبري در وضعيت نامساعدي قرار بگيرند. به گونه‌يي كه اكثر كارخانه‌هاي سنگبري با ظرفيت كمتر از ۴۰درصد درحال فعاليت هستند.»

وي افزود: «فعالان صنعت سنگ منكر عدم پرداخت ماليات بر ارزش‌افزوده نيستند بلكه سخنان آنها تخفيف دولتمردان با توجه به اوضاع نامساعد بازار است. اگر بازار روند مناسبي را طي كند قطعا ماليات بر ارزش‌افزوده از سوي فعالان اين صنعت پرداخت خواهد شد.» برادران درباره كيفيت سنگ‌هاي داخلي در مقايسه با نمونه خارجي گفت: «از نظر كيفيت محصولات توليد داخل بسيار بهتر از محصولات خارجي هستند. با اين حال متاسفانه دولت قبل در زمينه صنعت سنگ به واردات محصولات مشابه داخل اقدام كرد كه اين موضوع نيز در همان دوره يكي از عوامل مهم براي تشديد ركود سنگ به شمار مي‌رفت.»


 بنگاه‌ها در مضيقه بدهي‌هاي بانكي

وي با بيان اينكه ركود صنعت ساختمان بر صنعت سنگ بسيار تاثيرگذار بود، افزود: «اميدواريم پس از لغو تحريم‌ها رونق چشمگيري در اين عرصه صورت گيرد. به نظر مي‌رسد از ابتداي سال 95 اتفاق‌هاي خوشايندي حاصل شود؛ از اين رو انتظار مي‌رود در اين يك سال دولت با بخش خصوصي همراهي لازم را داشته باشد.» برادران نظام بانكي را يكي از مشكلات گريبانگير صنعت دانست و تصريح كرد: «واحدهاي صنعتي بسياري در مضيقه بدهي‌هاي بانكي قرار دارند. در اين خصوص پيشنهاد مي‌شود دولت براي به حركت درآمدن چرخه توليد از سياست‌هاي پولي- مالي كشورهاي اروپايي الگو بگيرد و بدهي‌هاي توليد به دولت با مهلت‌هاي چند ماهه تسويه شود.»

وي رفع موانع گشايش ال‌سي را از مهم‌ترين مطالبه بخش خصوصي دانست و افزود: «تسهيل در گشايش ال‌سي و راه‌اندازي سوئيفت ازجمله خواسته‌هاي ديرينه بخش خصوصي به شمار مي‌رود كه اميدواريم با گشايش اين دو شاهد رونق فعاليت معادن و صنايع معدني باشيم.»

بلیط هواپیمادیدگاه ها

میثم: 1394/5/3112:07:10،
130
30
اون بابایی که هشت سال مملکتو به این رو انداخته باید محاکمه کنن ... حالا یه عده میان منفی میدن ....
علی: 1394/5/3112:52:45،
56
45
با ابروی اون بابا بازی نکنید چرا هر اتفاقی میفته پاکترین دولت کره خاکی را متهم می کنید نه اختلاس نه تورم نه فساد نه بی ارزش شدن شخصیت ایرانی تو دنیا در انزمان اتفاق نیفتاد
بردیا: 1394/5/3114:09:54،
37
20
دوستان حواستون به ارز و دلار باشه............
پاسخ به بردیا: 1394/5/3115:26:12،
29
13
شما بیشتر حواست به سکه و طلا باشه پسر جون...
محتشم: 1394/5/3116:30:10،
29
16
با این بابایی که بازار رو به این روز انداخت - از رکود و تورم بگیر تا .....- باید چه کنیم !!؟؟
بدبخت ملت که گوشت قربونی عروسی و عزا هستند
یکی مثل شما از قبلی بد میگه
یکی هم میاد از این بد میگه .....
تولید کار: 1394/5/3116:36:32،
37
21
جهت اطلاع حضرت عالی
اموال بلوکه شده قبل توافق 150 میلیارد دلار
همون اموال بعد از توافق 20 میلیارد دلار!!!!!
یه همچین ملت خوشی هستیم ما....
البته اگر به تبلیغات چی های تدبیر و امید بر نخوره
همشون سرتا پا یه کرباس هستند
حالا هی بگن ما خوبیم ! قبلیها بد بودند.....
حیدری: 1394/5/3116:39:16،
25
21
اون زمان گرونی بود ولی کاسبی هم بود
اما الان گرونی و تورم هست ولی کاسبی نیست ، رکود هم که ماشاالله.....
مهرداد: 1394/5/3112:14:30،
65
19
در رابطه با خودرو سازها دولت بیکاری کارگران را بهانه میکنه و به این بهانه با حمایتهای بیخود ایجاد رانت و انحصار میکنه ولی براش بیکاری این همه کارگر مهم نیست فقط به فکر چاپیدن مردمه
کارشناس اقتصاد: 1394/5/3115:29:43،
19
23
تنها راه خروج از رکود در بخش مسکن کاهش قیمت آپارتمان حدود 60 تا 70 درصد قیمت های فعلی هست چون قذرت خرید بشدت کاهش پیدا کرده
بابی: 1394/5/3112:25:38،
45
19
یکی از آشنایان 5 - 6 تا معدن سنگ داشت
2 تا کارخونه سنگبری
رو یه معدنی 2.5 میلیارد سرمایه گذاری کرد که چیزی ازش در نیومد
2 ساله دنباله وام از دولته ندادن بش (البته 100 میلیارد 100 میلیارد به اونایی دادن که حتی اقساد رو هم نیومدن پرداخت کنن) الان 1 معدن براش مونده فقط همه رو فروخت تا قرضاش رو صاف کنه
حدودا 200 نفر از کارگراش بیکار شدن!!!
بی نام: 1394/5/3118:39:42،
19
21
اقساط
تهرانی: 1394/5/3112:27:35،
43
26
قبلا آنقدر در آوردن که ککشون نمیگزه ، هر شغلی بالا و پایین داره
علی : 1394/5/3114:13:32،
25
17
هرچی هم در بیارن نمیارزه
واقعا باید تو کوه بزرگ شی.همیشه خطر.واقعا خیلی دل و جرات میخواهد معدنکاری
با این هزینه ها.من خودم حسابدار یه معدنم.واقعا به دردسرش نمی ارزه
زمستون تو سرما و یخبندان
تابستونم تو آفتاب و گرما و گرد و خاک.
اکثر معدنداران امروزی از بچگی خاک معدن را خوردند که الان معدندار شدند.
فقط یک روز خود را در معدن بگذرانید تا بفهمید معدن یعنی چی
hh: 1394/5/3114:50:57،
27
21
دلیل این بدبختی ها نادرستی و باجگیری بالادست ها و زیادهخواهی
تهرانی: 1394/5/3115:16:07،
27
19
صنعت داره ضرر میده قبول ولی یک دامدار گوسفند چرون داره میگه ضرر میدم تو این گرما وسرما توی این بیابان از صبح زود تا شب گوسفند میچرونم ، آیا کسی به فکرش هست که داره تولید انجام میده؟ حالا سنگ بری ها کارشون خراب شده توقع از کی دارید؟
110: 1394/5/3116:03:24،
26
19
همه بدبختیمون زیر سر دولت قبلیه که چه به روز مردم آورد با اشتباه کاری و اختلاسهاشون
رضا: 1394/5/3116:14:21،
25
21
اونروزی که سنگبریها سنگ رو تنی میخریدند و سانتی 100برابر میفروختند ناراحت نبودندو جیکشون درنمیومد حالا که میخوان کمی پول از جیبشون بدن دیگه دنیا به آخر رسید؟
اینهمه خوردن حالا یه جزییشا بالابیارند چیزی نمیشه که.
اقتصاددان: 1394/6/108:17:30،
17
25
در اقتصاد وابسته به نفت ایران بروز چنین فاجعه ای دور از انتظار نیست حاکمان بفکر حفظ قدرت هستند و اقتصاد را فراموش کرده اند در این وادی هرکی بفکر خودش هست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار