کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

هزينه فرار مغزها، 2‌برابر درآمد نفتی

کدخبر:۱۴۷۱۰پنجشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۱:۰۹:۴۷۳۴۰۶ بازدید

بانك جهانی طی گزارشی به بررسی پتانسيل‌های بخش فناوری ايران پرداخته و طبق آمارهای به دست آورده، هزينه فرار سالانه 150‌ هزار متخصص از ...

بانك جهانی طی گزارشی به بررسی پتانسيل‌های بخش فناوری ايران پرداخته و طبق آمارهای به دست آورده، هزينه فرار سالانه 150‌هزار متخصص از ايران را معادل 2‌برابر درآمد نفتي اين كشور اعلام كرده است. جولان عبدالخالق كارشناس ارشد بانك جهاني معتقد است در دهه گذشته به دليل پرونده هسته‌يي، پتانسيل‌هاي اقتصادي ايران تحت‌الشعاع قرار گرفته است، ظرفيت‌هايي كه اگر تحقق يابد تعريف جديدي از داستان توسعه اقتصادي و سياسي خاورميانه و آسياي مركزي ارائه خواهد داد. هم‌اكنون هزاران فناوري بي‌خطر در جهان وجود دارد كه اگرچه آرام آرام اما يقينا آينده ايران و احتمالا منطقه اطراف آن را تغيير خواهد داد و با چشم‌انداز برداشتن تحريم‌ها، بخش فناوري تجاري ايران در چهارراه تاريخي قرار مي‌گيرد. 

به گزارش تعادل ُ در اين گزارش 6‌ اتفاق مورد بررسي قرار گرفته كه آينده تكنولوژي در ايران را رقم مي‌زند، حال كه دولت پشتيباني بي‌سابقه‌يي از خود در بالاترين سطح را ارائه كرده بنابراين ايران به خوبي مي‌تواند به كشوري پيشرو در حوزه‌هاي تكنولوژي و علمي منطقه تبديل شود، اما در دوراني كه 60‌درصد جمعيت ايران زير ٣٠‌سال هستند، نوآوري نمي‌تواند بدون آزادي اجتماعي تحقق پيدا كند؛ به همين دليل تناقض قابليت‌هاي تكنولوژيكي و علمي ايران شكل مي‌گيرد. 


دورنماي وضعيت تكنولوژي ايران

برنامه هسته‌يي ايران زيرمجموعه‌يي از يك مجموعه بزرگ‌تر هزينه‌هاي علمي دولت است. با وجود اينكه ايران زير فشار تحريم‌ها قرار داشته، هزينه‌هاي موثري در ايجاد قابليت‌هاي ملي در زمينه‌هايي مانند نانوتكنولوژي و بيوتكنولوژي، تحقيقات سلول‌هاي بنيادي، ژنتيك، مهندسي شيمي، تحقيقات هوا و فضا، كشاورزي، سيستم‌هاي ارتباطي ليزري، علوم كامپيوتر و الكترونيك و... به عمل آمده است. دولت براي سال ٢٠١٦ تا سال ٢٠٢١ توسعه تكنولوژي را در راس 3 اولويت ملي خود قرار داده است. هنگامي كه تحريم‌ها برداشته شود و فضاي مالي دولت گسترش يابد، بودجه تحقيقاتي تا سال ٢٠٣٠ ،400درصد افزايش مي‌يابد و به ٤‌درصد توليد ناخالص داخلي خواهد رسيد، چنانچه اين ارقام تحقق يابد ايران به خوبي در حوزه توسعه فناوري تجاري تبديل به رهبر منطقه‌يي خواهد شد. اكنون كسب‌و‌كارهاي كوچك از سوي سرمايه‌گذاران سراسر جهان به‌طور جدي مورد توجه قرار گرفته است. با داشتن تنها 3شركت سرمايه‎گذاري و تعداد انگشت‌شماري برنامه‌هاي دولتي كه از شركت‌هاي كوچك و متوسط حمايت مي‌كند، آزادكردن سرمايه‌گذاري خارجي راه آسان‌تري براي توسعه كسب‌وكار در كشور است. با اين حال اين بخش نه تنها نيازمند سرمايه است بلكه نياز به دستيابي بدون محدوديت به تكنولوژي سراسر اين حوزه دارد. هم‌اكنون كه شركت‌هاي تكنولوژي بين‌المللي براي راه‌اندازي فروشگاه در ايران به رقابت پرداخته‌اند احتمالا افق‌هاي خلاقانه‌يي از كارآفرينان تكنولوژي توسعه خواهد يافت و مدل‌هاي كسب‌وكار نوآورانه، منعطف و پيچيده‌يي در اختيار كارآفرينان قرار خواهد گرفت. 


جلوگيري از فرار مغزها

با وجود اينكه ايران جزو كشورهايي است كه بيشترين هزينه‌ها را براي آموزش مردم صرف مي‌كند هنوز صاحبان كسب‌وكار براي استخدام كاركناني ماهر با سختي مواجه‌اند. سالانه ٢٠‌درصد از هزينه‌هاي اجتماعي ايران در بخش آموزش هزينه مي‌شود، به عبارتي بيش از يك دهه است كه ايران به‌طور ميانگين 4.5‌درصد توليد ناخالص داخلي‌اش را در اين بخش هزينه كرده است. اين در حالي است كه سالانه ١٥٠‌هزار متخصص از ايران مهاجرت مي‌كنند و اين امر هزينه‌يي دوبرابر از آنچه از فروش نفت حاصل مي‌كند را بر دوش كشور مي‌گذارد. ايجاد فضاي مناسب براي بازگشت ايراني‌هاي جوان يكي از اولويت‌هاي دولت روحاني است. 

تنها چند ساعت پس از توافق وين، حسن روحاني رييس‌جمهور ايران در توييتر خود نوشت: امروز فصلي جديد به سوي رشد و توسعه كشور آغاز شد، روزي كه جوانان بعد از مدتي به آينده روشن اميدوار شدند. اما اين توافق شامل فرصت و ضرورت است، اين كلمات بر يك واقعيت بزرگ‌تر تاكيد مي‌كند كه از لحاظ اقتصادي بعد از رفع تحريم‌ها چه اتفاقاتي براي ايران مي‌افتد و به اين ترتيب شرايطي جديد براي اقتصاد ايران را ايجاد مي‌كند كه البته ممكن است چشم‌انداز بخش سرمايه‌گذاري در شرايط فعلي كمي دچار تغيير شود. اما سوال اينجاست كه بلوك‌هاي ساختمان جديد اقتصاد ايران از چه چيزي تشكيل خواهد شد. 


لزوم ايجاد كارآفريني در كشور

خلاقيت به‌طور عميقي ريشه در فرهنگ ايراني دارد، اين در حالي است كه روحيه كارآفريني در آنها ديده نمي‌شود. در ديد مردم شغل‌هاي بخش دولتي همواره مطمئن‌ترين راه امرار معاش است. آوردن طيف گسترده‌يي از تحقيقات علمي به بازار ايران نياز به ريسك‌پذيري بالاتري دارد؛ اما تعداد اندكي از كارآفرينان طبقه پايين يا متوسط داراي شبكه‌هاي امنيت اجتماعي هستند تا در صورت شكست از آنها حمايت كند. هم‌اكنون سازمان‌هاي غيردولتي محلي مانند انجمن كارآفريني ايران به اين موضوع پرداخته و در اين راستا كمپين‌هاي آگاه‌سازي و سياست‌هاي حمايتي در جهت ايجاد فضاي مديريتي بهتر براي جوانان ايران فراهم آورده است. به اين ترتيب راه‌هايي فراهم شده تا جوانان بتوانند در جهت پياده‌سازي ايده‌هاي تجاري خود قبل از آنكه تصميمات مهمي بگيرند، راهنمايي شوند. 

ايران در سراسر خاورميانه و آسياي مركزي بيشترين تعداد تلفن‌همراه و كاربران اينترنتي را به خود اختصاص داده است، اما جزو كشورهايي است كه كمترين قدرت را از لحاظ ديجيتالي در اختيار دارد. از سويي قيمت‌هاي بالا و كيفيت پايين خدمات ارتباطي باعث شده ارتباط كسب‌وكارها با مشتريان داخلي و خارجي دشوار شود. طي2 سال گذشته اين مشكل با صدور مجوز اينترنت نسل سوم و نسل چهارم برطرف شده است، ولي اگر ايران بخواهد ظرفيت‌هاي تجاري نوآوري بخش تكنولوژي را به مرحله عمل برساند، نيازمند اقدامات بيشتري است. روشن است كه بخش فناوري ايران تمام عناصر لازم براي تبديل شدن به عنصر پيشرو جهاني را در اختيار دارد، اما اين خود ايرانيان و رهبران آنها هستند كه تصميم مي‌گيرند راه سنتي يا برتري علمي را پيش بگيرند. 


سخت‌شدن رقابت در جهان

در شاخص رقابت‌پذيري جهاني 2014- 2015 مجمع جهاني اقتصاد، ايران در ميان 144‌كشور رتبه 83 را كسب كرده و به‌دنبال كشورهاي درحال ظهور مانند تركيه، مكزيك و اندونزي قرار گرفته است. تحريم‌ها نشان‌دهنده يك فرصت كليدي براي افزايش رقابت با ارائه چارچوبي اقتصادي با ثبات‌تر و پنجره‌يي براي تبديل شدن اقتصاد ايران به يك فرصت است كه ايران را قادر به ساخت يك موقعيت كلان اقتصادي مناسب، ايجاد بازار بزرگ و جمعيت نسبتا خوبي كرده است، اين ويژگي احتمالا بعد از رفع تحريم‌ها ايجاد خواهد شد. 

همچنين درآمدهاي نفتي اقتصاد كلان و حتي قوي‌تر براي سرمايه‌گذاري در آينده، اندازه رقابت و بازار را افزايش خواهد داد، بازارهايي كه كشور را به صادرات بيشتر و بعد از آن اقتصاد رقابتي و تنوع بيشتر سوق مي‌دهد. در نتيجه، دسترسي به منابع مالي، بهره‌وري بيشتر نيروي كار و يك چارچوب قضايي موثر براي حل‌وفصل اختلافات آسان‌تر مي‌شود كه ايران براي رقابت در يك بازار آزاد و جهاني به آنها نياز دارد. علاوه بر اين 2زمينه بهره‌برداري از سرمايه انساني و تجارت ايران يقينا براي ساختن اقتصاد آينده ايران حياتي هستند. 

در مقاله‌يي منتشر شده در ماه مه 2015 توسط كلاوس شواب بنيانگذار و مدير اجرايي مجمع جهاني اقتصاد، وي معتقد است: «آينده از آن تغييرات سريع تكنولوژي و اتوماسيون گسترده عامل تعيين يا محدود‌كننده به نوآوري، رقابت و رشد است و كمتر احتمال در دسترس بودن سرمايه از وجود نيروي كار ماهر است.» در اين زمينه مساله كليدي براي ايران اين است كه با وجود سرمايه‌گذاري قابل توجهي در توسعه سرمايه انساني، به پتانسيل كامل دسترسي نداريم؛ به عنوان مثال، باتوجه به آخرين برآوردهاي مجمع جهاني اقتصاد، شاخص سرمايه انساني و نرخ مشاركت نيروي كار ايران براي افراد بين 25 تا 54‌سال، در جايگاه 123 از بين 124 كشور قرار گرفته است. نرخ بيكاري جوانان بيش از 20درصد است و شكاف جنسيتي قابل توجهي در نيروي كار با وجود ثبت‌نام تقريبا برابر در مدارس و دانشگاه‌ها مشاهده مي‌شود. گام بعدي كه بسيار مهم است، گسترش فرصت‌هاي نيروي كار در بخش‌هاي مختلف با تمركز ويژه روي جوانان و زنان است. 


 گسترش اقتصاد ديجيتالي

آينده اقتصادي ايران نيز، در ارتباط با يك زيرساخت به روز است و موسسه تحقيقاتي BMI پيش‌بيني مثبتي از اين وضعيت دارد؛ 1.4‌درصد رشد در سال در بخش صنعت و ساخت‌وساز ايران براي سال 2015 و به‌طور متوسط 3.1‌درصد بيش از 5سال آينده خواهد بود. عباس آخوندي وزير حمل‌ونقل ايران در زمينه زيرساخت‌هاي راه‌آهن و جاده‌ها تخمين مي‌زند كه پس از وين سرمايه‌گذاري در اين بخش‌ها به ترتيب به 25‌ميليارد و 30‌ميليارد دلار برسد. در گزارش كسب‌وكار بانك جهاني، رتبه ايران در سهولت اخذ مجوز ساخت‌و ساز، 172 از 189 است. با اين حال، يقينا بخش زيرساخت‌ها براي آينده ايران از اهميت خاصي برخوردار بوده و توانايي گسترش اقتصاد ديجيتالي از نكات بسيار مهم است. براساس آمارهاي همين گزارش، رتبه ايران در آخرين آمادگي شبكه‌يي، 96 از 143كشور ارزيابي شده است؛ همچنين سود توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات به‌طور فزآينده‌يي در سطح جهان نه تنها به عنوان ضرورت بهره‌وري، بلكه به عنوان محرك‌هاي اصلي شمول اجتماعي و اقتصادي ديده مي‌شود، همچنين زيرساخت‌هاي ديجيتال در حال حاضر به سرعت به عنوان صنعتي جديد در ايران در حال ظهور است. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اردلان: 1394/5/2901:24:17،
96
20
ببخشید این حرف رو میزنم, ولی 150 هزار مهاجر آمار یک سال خاص بوده, نه همه ساله.
شما خودتون حساب کنید که آمار دانشجویان فارق التحصیل 10 دانشگاه برتر سراسری ایران و 5 دانشگاه برتر آزاد ایران در سال به زحمت به 100.000 نفر میرسه. بر فرض مهاجرت همه اونها با هم, بازهم به عدد 150 هزار نمی رسیم.
در ضمن بنده هم جزو کسانی هستم که پذیرش گرفتند و می خوان برن. با قاطعیت به شما عرض می کنم کسی مثل م.خ هم دوباره سر کار بیاد, جوانانی که برای تحصیل از ایران می رن مثل بنده دیگه بر نخواهند گشت.
شما باشید و بتونید پس از تحصیل توی یک کشوری مثل کانادا یا استرالیا یا نروژ یا آمریکا یا آلمان و ... با حقوق های خوب استخدام بشید و زندگی راحت و آزادی داشته باشید, دوباره حاضرید بر گردید به این مملکت ؟؟
مهران: 1394/5/2910:41:31،
37
58
ما ایرانی ها همیشه راحتی و منافع فردی رو بر منافع جمعی ترجیح می دیم همه می خوان برای خودشون یک حریم خوب درست کنن ولو با مهاجرت به کشورهای دیگه اما حاضر نیستن درون کشور تلاش کنند تا کشور درست بشه نه آلمان و نه ژآپن با همه ی مشکلاتی که بعد از جنگ دوم جهانی داشتن حاضر به مهاجرت به کشورهای دیگه نشدن و کشورشون رو خودشون ساختن ما همیشه انتظار داریم یک معجزه ای بشه و کشور درست بشه اما حاضر نیستیم کوچکترین تلاشی حتی برای اصلاح رفتار خودمون انجام بدیم و همیشه منتقد همه هم هستیم . ما همیشه از تلاش کردن بیزاریم و می خواهیم سر سفره ی آماده بشینیم و تا وقتی خودمون و رفتارمون رو درست نکنیم کشور درست نمی شه. به خلق ا.. دروغ می گیم اون وقت می گیم چرا فلان مسئول دروغ می گه !! سر مردم کلاه میزاریم اونو قت می گیم چرا فساد اقتصادی زیاده و ...در حقیقت اینها بازخورد وجودی این ملته و هر ملتی لایق حکومتشه .
آریا: 1394/5/2911:11:58،
65
14
آقا مهران اگه کشور بستر و عزمی برای درست شدن داشت همه میموندن. ولی هر روز بدتر از دیروز. مگه اونایی که سیستم دستشونه، منافع مردم رو به منافع سیستم ترجیح میدن که مردم هم منافع کشور رو در نظر بگیرن؟
مهران: 1394/5/2911:52:33،
21
43
آریا جان این بستر و عزم از کجا باید درست بشه ؟؟ همه ی کشورهایی که پیشرفت کردن تا مردمشون درست نشدن پیشرفتی نبوده . آلمان بعد از جنگ دوم جهانی نابود شد ولی ده ساله دوباره به شکل اولش بر گشت هیچ آلمانی حاضر نشد کشورش رو ترک کنه مگر اونهایی که آمریکایی ها به زور بردنشون( دانشمندان آلمانی ) ، ما حاضر نیستیم کوچکترین تلاشی برای بهبود رفتار اجتماعی خودمون داشته باشیم با ماشین می آییم توی پیاده رو و اصلا رفت و آمد مردم برامون مهم نیستن خب فردی که به این راحتی به حق مردم تجاوز می کنه اگه دستش به سه هزار میلیارد برسه حتما دزدی هم می کنه واقعیت اینه که مقصر این وضع فقط خودمون هستیم و با مهاجرت از خودمون فرار می کنیم .
آریا: 1394/5/2913:01:49،
43
12
مهران جان حرفت درسته ولی عامل این شرایط کی بوده؟ کی ارزشی بودن رو به تخصص ترجیح داد؟ کی بین مردم تفاوت ایجاد کرد؟ همه اینها باعث شد تا جامعه وارد یه رقابت ناسالم بشه. در اینکه مردم ایران مستعد ناسالم بودن هستن شکی نیست. ولی علت اصلی همونیه که باعث فرار مغزها شده.
آریا: 1394/5/2913:04:59،
41
16
راستی اینو یادم رفت بگم. آیا تو آلمان بعد جتگ جهانی هم گفتن فلانی تو که ارزشی هستی بیا سر کار یا گفتن هرکی متخصصه بیاد؟ تو آلمان هر مسئولی که فساد اقتصادی داشت رو تکریم کردن یا انداختنش زندان؟ چرا احمدی نژاد رو دادگاهی نمیکنن بابت به باد دادن منابع این کشور؟
مهران: 1394/5/2913:48:21،
27
22
دوست عزیز این اشکالاتی که به درستی شما و بقیه اشاره می کنن معلول هست نه علت ، علت ریشه در خودمون داره مگه مسئولین این کشور از فضا اومدن ؟؟؟؟ ما باید منتظر بشیم تا مسئول خوب پیدا بشه ؟؟؟؟؟ 1400 سال هست می گیم عربها به ما حمله کردن اینجوری شدیم ولی در این 1400 سال که چه عرض کنم در این 30 یا 40 سال کشورهایی که وجود نداشتن پله های ترقی رو طی کردن اما ما عقب گرد می کنیم ، خرافات در عمق وجود ما ریشه دوونده وقتی همه چیز رو می سپباریم به آسمون و مسئولیت رو از شونه ی خودمون ور می داریم باید همین نتیجه رو هم بگیریم . وقتی هزینه ی ساندویچ و پیتزای یک ملت از کتاب خریدن بیشتر باشه باید چنین وضعی داشته باشیم ملتی که روزی 3 دقیقه مطالعه می کنه شایسته ی وضع بهتری نیست .
مهران: 1394/5/2913:53:53،
22
17
شاید این رو هم شنیده باشید که یک دانشجوی افغانی از استاد سویسیش پرسیده چرا سوییس و افغانستان اینقدر تفاوت دارند و استادش جواب می ده : فکر می کنی قرعه کشی شده سوییس خوشبخت باشه و افغانستان بدبخت ؟!! و در ادامه می گه اگر مردم افغانستان سالی یک کتاب می خوندن الان مثل سوییس بودن ، بله دوست عزیز ملت ما علاقه ای به کتاب خوندن نداره شما تیراژ کتاب ها در ایران رو با آمریکا مقایسه کن در آمریکا تیراژها یک میلیون جلدی هست در ایران دو یا سه هزار جلد !!! ملتی که تاریخ نمی خونه باید همه ی تاریخ رو تجربه کنه !! به این دلیل هست که می گم ملت خودمون مقصر هستن.
آریا: 1394/5/2914:59:00،
22
9
اینی که شما میگی اول باید طرف خودش رو درست کنه کاملا صحیح. ولی وقتی سیستم اجرایی یه کشور که از قضا اقتصاد، فرهنگ و جامعه هم دستشه فقط طیف خاصی رو وارد کار میکنه و طیف مقابل رو از دور خارج میکنه، تاثیر مستقیم داره رو بد شدن ملت. حالا شانس بد ما اون طیف خاص از بدترین طیف انسانی ممکن هم هست و این ملت رو بدتر هم میکنه. تو ایران اقلیت دارن برای اکثریت تصمیم میگیرن و در طول تاریخ هیچ جامعه ای با همچین شرایطی کامیاب نبوده.
: 1394/5/2920:10:37،
18
18
اگر حرفهای مهران و مهران ها که متاسفانه تعداشان هر روز کمتر میشود را اشخاصی مثل آریا متوجه میشدند ایران هم میتوانست روزی مانند ژاپن پیشرفت کند .
ما عادت کردیم کارهای سخت را دیگران انجام بدهند و ما فقط استفاده کننده باشیم واز همه بدتر اجازه میدهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرن
حتی در اموری که مستقیم به ما مربوط میشود حداقل مشارکت را داریم و فقط سود جویان و فرصت طلبان همیشه در همه جا حاظرند و متاسفانه با ریا کاری و استفاده از احساسات ما به هدف خودشان به راحتی میرسند.
اردلان: 1394/5/3002:33:23،
13
11
حرف های شما تناقض دارد متاسفانه جناب مهران
از یک طرف می گویید مردم 3 دقیقه کتاب می خوانند و خرافه گرا هستند و ... بعد از یک طرف می فرمایید منافع شخصی را بر جمعی ترجیح می دهند آنهایی که قصد رفتن دارند. مگر " منافع " فعلی اکثریت مردم نیازی به افراد تحصیلکرده دارد ؟؟
تکلیف منافع من و شما و هزاران دیگر که موقعیت رفتن دارند چی ؟ بمانیم مردم را به جبر کتابخوان و واقع گرا کنیم ؟ مردمی که شبانه روز پای سریال های ترکی و فارسی بی محتوا وقت تلف می کنند و اکثرا به دنبال پول زیاد و راحت با خرید و فروش ماشین و خانه و هوا و زمین و ... هستند ؟ چقدر طول خواهد کشید ؟ 1 سال ؟ 10 سال ؟ 100 سال ؟؟؟
مگر عمر مفید یک آدم معمولی چقدر هست که بخواهد بهترین سالهای زندگیش را دور بریزد و در کشوری با بدترین شرایط زندگی کند و استعداد و آینده خود را تباه سازد که "شاید" سراب آرمان گرایی همفکران شما به واقعیت بپیوندد ؟
عباس بیکار: 1394/5/2901:30:08،
65
11
برو بابا من سه سال از فارغ التحصیلیم میگذره هنوز بیکارم
-: 1394/5/2901:37:03،
72
9
عبارت "فرار" واقعا بهترین توصیفه.
محمد: 1394/5/2901:38:14،
65
16
فقط خدا میداند که چه مغز های نخبه ایرانی در دیگر ممالک دنیا مشغول خدمت رسانی هسنتد و کشور ما بخاطر این اوضاع نزارش از وجود آنها محروم شده. واقعا جای تاسف دارد من که شرمنده نسل های آینده هستم.
ژنده پوش: 1394/5/2901:48:02،
74
17
یکی به من بگه اینجا کجاست!!! اختلاس های چندصد ملیاردی، بیکاری، تورم، رشد اقتصادی منفی، آخه بمونن چکار!!! والا غیرمغزها هم اگه راه چاره ای داشتن می رفتن
ali: 1394/5/2902:53:36،
71
14
خب منطقیشم اینه کسی که مغزه فرار کنه وگرنه اگه مغر باشه و بمونه علاوه بر اینکه باید به عقلش شک کرد اسمش دیگه مغز نیس ....مغزه
....: 1394/5/2907:21:58،
25
39
این امار وقتی صحیح است که تمام 150000 مهاجر واقعا نخبه باشند.
شرط معدل هرگز بیانگر نخبگی نیست و تنها عده بسیار قلیلی از این مهاجران فرد نخبه هستند و صد البته فراموش نکنیم که تکنولوژی خارج از ایران سبب می شود که همین عده قلیل نخبه شوند وگرنه با استخدامهای بی حساب و کتاب داخلی هرگز این هزینه برای کشور پس انداز نخواهد شد بلکه ضرر هم دارد.
کسانی که خارج می روند بعد از معروف شدنشان باید برگردانده شوند و اینک سود زیادی وارد می کنند مثل پروفسور سمیعی و .....
محقق: 1394/5/2912:48:49،
25
10
باهوش ، وقتى رفت برگشتش سخت ميشه، اين كيه ديگه ، يا برگرده هم ادم سابق نيست ، اين أفكار شما مخرب ترين حرفى بود كه شنيدم، بايد با شناسايي و ايجاد كار انگيزه ايجاد كرد نرن، اينجور افراد حوصله حواشى ندارن
اراد: 1394/5/2914:35:30،
17
12
نخبه به کی میگن ؟ فقط کسی که درس خونده و ضریب هوشی بالایه 140 داره ؟ شخصی که توانایی بالایی در کارکردن (هرکاری حتی کارگری ) داره نخبه محسوب میشه و برایه این کشور میتونه مفید باشه
....: 1394/5/2914:51:13،
13
12
محقق!!! من چندنفر فوق لیسانس را می شناسم به اسم نخبه اومدن صنعت ولی هیچی مغزشون کار نمی کند.هیچی ندارن.فقط معدل.در جهتش بچه هایی هستند که دبیرستانی هستن اما کلی هوش واقعی دارن و در سن کم خلل امنیتی بانکها را کشف می کردن به اینا میگن نخبه.حرف من اینه.فهمیدی عزیزم یا بهت بفهمونم عزیزم؟؟؟
محمد: 1394/5/2908:01:13،
61
9
حالا که مشخص و تعیین تکلیف شد که پای آمریکا حتی بعد از توافق هم قرار نیست به کشور اسلامیمون باز بشه و خدای ناکرده موجب نفوذذذذ آمریکا به کشورمون بشه!! با این رکود عمیق و بیکاری وسیع اقتصادی و نبود بستری برای کار و تلاش مطمئن باشید شاهد موج جدید مهاجرت نخبگان و فرار مغزها و نیروهای انسانی که بزرگترین سرمایه هر کشور هستند ، خواهیم بود

در نظر بگیرین یک جوان که پس از تحصیلات مدرسه وارد دانشگاه میشود و چیزی در حدود 4 الی 8 سال تحصیلات عالیه خود را نیز در این مملکت بدست می اورد یعنی سنی در حدود 25 26 سال ، چه سرمایه گذاری برای او انجام گرفته !! و بااین اوضاع وخیم کشور باید این سرمایه فرار کند!!
عليرضا: 1394/5/2908:25:38،
50
14
من و دوستم تو يكي از دانشگاههاي تهران دكتري فيزيك خونديم اون براي پستاك رفت يكي از كشورهاي اسكانديناوي و حالا با حقوق مكفي داره شاهي ميكنه منم استخدام يكي از دانشگاههاي كوچيك شهرستان شدم با دريافتي ٣.٥ ميليون. نزديك ٢.٥ ميليونش به خاطر قسط وام مسكن داره ميپره. تازه ما خوش شانس بوديم بعد از دوره ما ديگه كارم گير نمياد.
حسن کچل: 1394/5/3000:08:41،
15
19
اگه به جای اینکه این همه زحمت بکشی از دیپلم ریاضی شروع کنی تا دکترای فیزیک درس بخونی میرفتی رشته ی تجربی میخوندی و مثلا یک پزشک متخصص میشدی درآمدت در هر ماه بیش از دو برابر درآمدت در یک سال مالی میشد،
یکم فکر کن ،من فکر کردم به این قضیه و مدتیه افسردگی گرفتم،متاسفانه توی کشور ما به علوم پایه اهمیت نمیدن-در صورتیکه در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه به نخبه های این رشته ها اهمیت فراوان میدن
یاهو: 1394/5/2909:00:27،
41
9
این پدیده ناشی از عوام سالاری و گسترش پوپولیسم در کشور است . فرهنگ ابتذال و لات مسلکی و علم گریزی مانند موریانه همه چیز را می خورد و نابود می کند ! با این وضع عاقبت ما چه خواهد شد ؟!
حامد: 1394/5/2909:14:17،
28
13
مشکل اینه که ژن افراد باهوش تو ایران داره منقرض میشه با یک سرچ ساده میفهمید متوسط ضریب هوشی ایرانیها ۸۴ شده در مقایسه با اسکاتلند که کم هوش ترین افراد اروپا بدلیل فرار مغزها حساب میشن این رقم ۹۷ هستش.
علی: 1394/5/2914:00:30،
13
13
دوست عزیز ، بسیاری از دانشمندان هم هوش مافوق بشری نداشته اند و از هوش متوسطی مثل بقیه برخوردار بوده اند فقط پشتکار بالایی داشته اند بنابراین هوش متوسط یا بالا ضامن پیشرفت یا پسرفت یک جامعه نمی شه .
پیام: 1394/5/2909:21:25،
26
13
مردحسابی پروفسورسمیعی یه جراحه که راست کارش تخصص شخصی هست ولی رشته فنی عوامل مختلفی برای رشدمی خواد که یکیش همگامی صنعت بادنیاست که این فاصله ازعرش تازمینه.ویه رتبه خوب فنی دردانشگاه دراین مملکت به هدرمیرود.چون نهایتن باید برای یه حاجیپولداررانت خوار بادرآمدکم وامنیت پایین شغلی کارکنه.
علی: 1394/5/2909:49:51،
30
16
سلام
به همه
همیشه هم فرار برای همه میسر نیست
منم خودم تو یک شرکت خیلی بزرگ منصوب به رهبری کار میکردم که داشتم خیلی خوب پیشرفت می کردم.اما مدیرانم نتوستند پیشرفت منو ببینند و زیر پامو خالی کردند......
در اوج جوانی دچار افسردگی و نارسایی قلبی شدم....
الان بیش از دو ساله که من بایکت شدم و در گمنامی تمام در حال گذران زندگی هستم......
هر شب می گم که خدا باعث و بانیش را لعنت کنه......
گفته بودی درد دل کن گاه با هم صحبتی/کو رفیق راز داری ! کو دل پر طاقتی
شمع وقتی داستانم را شنید آتش گرفت/شرح حالم را اگر نشنیده باشی راحتی
روزهایم را یکایک دیدم و دیدن نداشت/کاش بر آیینه بنشیند غبار حسرتی
بس که دامان بهاران گل به گل پژمرده شد/باغبان دیگر به فروردین ندارد رغب
ناصر: 1394/5/2910:21:07،
17
15
سادشو بگم کشورهای کم توسعه یافته مثل ترکیه و امارات و قطر هم به فارغالتحصیلای کشورشون ارزش میدن چه مال خودشون چه ایرانی چه هندی و... وحتی اگه دولت برای جویای کار لیسانس به بالا کار نتونه بده بیمه بیکاری درحد مثلا 1 میلیون اینا پول بهش میدن! خوب فارغ التحصیل و نخبه سهله یک کارگر هم آرزوشه که بچه هاش خوب غذا بخورن خوب بپوشن و...
مهدی: 1394/5/2910:47:19،
16
27
قبول دارم که فساد و اختلاس و بیکاری و تورم و هزارتا مشکل دیگه وجود داره ولی مگه غیر از اینه که این وضعو خودمون ساختیم ؟ حالا چیزی که نتیجه ی عمل خودمون بوده ازش فرار می کنیم !!! راه حل فرار کردن نیست اصلاح کردنشه . کسانی که فرار می کنند هیچ تعهدی نسبت به کشورشون ندارند و فقط به فکر آسایش و رفاه خودشون هستند .
من: 1394/5/2912:07:14،
16
7
عزیزم این وضع رو " ما " نساختیم.
کسایی این وضع رو ساختن که یکشبه از دیپلم و سیکل ترقی کردند به دکترا, بدون اینکه معلوم باشه اصلا کجا و چطوری و با چه نمراتی درس خوندند. الان دیپلم گرفتن توی کشور سختتر از دکترا گرفتن شدن برای اون عده خاص. یعنی اینقدر بی خود دکترا می گیرند دوستان و برادران مقرب.
من شخصا دانشجوهایی رو می شناسم توی یکی از دانشگاه سراسری تهران که اصولا سر کلاس نمیان و طرف درس پیداشون هم نمیشه, ولی چجوری میشه که هر ترم قبول میشن و میرن بالا خدا می دونه !!!!! یکی میشه مثل اون, یکی هم میشه مثل بقیه بچه ها که باید شب تا صبح به زور قهوه و سیگار بیدار بمونن و درس بخونن تا بتونن یه 16 - 17 بگیرن که پس فردا معدلشون بالا باشه.
مهدی: 1394/5/2913:57:14،
14
12
منظور من این 5 سال و ده سال و بیست سال نبود دوست عزیز ، برای هر کالایی باید یک خریدار و یک فروشنده وجود داشته باشه وقتی مردم ما خریدار هستند خب فروشنده هم پیدا می شه !! مردم ما خریدار خرافات هستند نمی دونم متوجه شدی یا نه .
رضا:: 1394/5/2911:39:48،
17
9
جناب اردلان،منظور ایشان فارق التحصیلان یک سال نیست، تعداد کسانیکه بدلیل شرایط بد اجتماعی،فرهنگی و نبود زیرساختها و ... از کشور مهاجرت میکنند و اکثریت آنها متخصص هستند،می باشد.
علي: 1394/5/2913:50:07،
16
8
مشكل كشور همينه ديگه
اوني كه ميفهمه ميره
اونيكه هم كه تعطيله ميشه همه كاره
حمید: 1394/5/2919:34:33،
18
8
اشکال نداره در عوض چندین هزار برادران افغانی بجاش میان
سعید: 1394/5/2922:01:19،
11
19
سلام یه نکته خیلی جالب حداقل برای من، خوندن نظرات مردم جذاب تر از خوندن متن خبر و مقاله هست. با تضارب آرای متنوع و چند بعدی روبرو هستیم.ممنون از همه دوستانی که در بحث شرکت می کنند.
جک: 1394/5/3001:13:59،
9
16
مغزم نداشته باشی روزی 50پند کاسبی
علی: 1394/5/3011:37:41،
15
13
مگه اینها مهمه
توکشوری که درهمه چیزاختلاص میشه کسی تره برای این حرف ها خورد نمی کنه
نام شما: 1394/5/3100:10:46،
10
10
حالا مغز هم فرار نکنه و آدم معمولی بره
بازم فرقی نداره چون اون کشور یک انسان بالغو میبره که کلی هزینه بزرگشدنش شده
نام شما: 1394/5/3100:11:55،
11
14
فارسی هم به زور بلدن
چه برسه انگلیسی
فرزاد: 1394/6/114:16:42،
16
13
خب برن مگه تو این مملکت اصلا مغز مورد نیازه؟ بی مصرف ترین چیز همین مغزه!
پوشاندن: 1394/6/118:49:04،
8
6
شما امکانات بدهید ، اشتغال ایجاد کنید تا فرار مغزها صورت نگیرد.
آقا محمد : 1394/6/208:37:23،
9
8
این چيزا رو که میشنوم خندم ميگيره!!! 40 سال پیش به قبل.. کشور ما در همه زمینها اول بود!! همه دنیا دوست داشتن ایران رو از نزدیک ببينن...ایران یه قدرت جهانی بودددددد...کشورهای اطرافمون جرات نمیکردن صداشونو جلو ایران بلند کنن..

الان چی فرق کرده؟؟ شرایط...و چیزای دیکه که خودتون ميدونين و نميشه گفت...
عباس: 1394/6/220:49:35،
7
6
بنده خدا ما نماینده هایی تو مجلس داریم که مسلط به چند زبان زنده دنیا هستن نمونش آقای نادر قاضی پور که به سه زبان زنده دنیا مسلطه.
اینجیلیسی فیرانسه پورتیگالی.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار