کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اختلاف نظر میان وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات بالاگرفت

کدخبر:۱۴۶۵۱سه شنبه، ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۹:۰۶۱۷۸۸ بازدید

به نظر مي‌رسد با وجود برخی ادعاها نه تنها جدال‌های بين وزارت ارتباطات و شركت مخابرات فيصله نيافته بلكه بنابر آنچه از گفته‌های وزير ارتباطات ...

 به نظر مي‌رسد با وجود برخی ادعاها نه تنها جدال‌های بين وزارت ارتباطات و شركت مخابرات فيصله نيافته بلكه بنابر آنچه از گفته‌های وزير ارتباطات تعبير مي‌شود اين اختلافات به شكل شديدتر آن روی ريلي جديد افتاده است. حالا مسئولان وزارت ارتباطات متوجه شده‌اند كه براي فشار به مخابرات به جاي روبه‌رو شدن با مردم بايد به روش‌هاي ديگري روي آورد. بعد از صرف نظر وزارت ارتباطات در قطع خطوط تلفن‌هاي بين‌الملل و اينترنت كه براي فشار به مخابرات براي پرداخت بدهي‌هاي اين شركت اتفاق افتاد ديروز وزير ارتباطات گفته قرار است در هفته دولت براي شركت‌هايي كه در حوزه تلفن ثابت فعاليت مي‌كنند، پروانه كار صادر کند. 
 
محمود واعظي در يك كنفرانس خبري گفته است که شركت مخابرات ايران نبايد متوقع باشد كه هزينه سوءمديريت و مخارج اضافي اين شركت را مردم متقبل شوند. دولت يازدهم به هيچ عنوان زير بار افزايش قيمت خدمات ارائه شده به مردم بدون استدلال و دلايل منطقي نخواهد رفت. واعظي همچنين به ادعاي شركت مخابرات مبني بر زيان‌ده بودن اين شركت اشاره كرده و اظهار داشته است: تنها صرف ادعاي برخي افراد نمي‌تواند باعث پذیرش مسأله شود و مردم بايستي در حد خدمات دريافتي پول بپردازند. 
 
دعوا بر سر چيست؟

شركت مخابرات و شركت ارتباطات زيرساخت هر كدام حرف‌هاي طرف مقابل را نقض مي‌كنند. زيرساخت مي‌گويد شركت مخابرات سالانه بيش از 2 هزار ميليارد سوددهي دارد؛ چطور براي پرداخت بدهي 350 ميلياردي خود از سپر مردم استفاده و مظلوم‌نمايي مي‌كند. از اين سو مخابرات مي‌گويد براي شركتي به اين بزرگي اين مبالغ سود آنچناني‌اي نيست. معاون شركت مخابرات به «آرمان» مي‌گويد اينگونه بدهي‌ها هميشه وجود داشته و طبيعي‌ است و احتمالا اختلافات به موضوع ديگري در پشت پرده مي‌رسد: از روزي كه انتخابات مديرعامل جديد در شركت مخابرات برگزار شد اين اختلافات شروع شد. بنا بر اين اظهارات داوود زارعيان نقطه آغاز اين اختلافات از مجمع هيات‌مديره و انتخاب مديرعامل بوده؛ جلسه‌اي كه در19 ارديبهشت سال جاري برگزار شد و اما و اگرهاي زيادي را با خود به همراه داشت.

جلسه مذكور و تغيير مديرعامل در زماني رخ داد كه كمتر از يك هفته تا زمان برگزاري مجمع عمومي سالانه مخابرات باقي مانده بود كه بر اساس حكم سيدمصطفي سيدهاشمي، رئيس هيات‌مديره شركت مخابرات ايران، كاظم ابراهيمي صدرآبادي پس از گذشت حدود 9ماه از مديرعاملي شركت مخابرات ايران خارج و سيداسدا... دهناد، مدير اسبق حراست و مديرعامل فعلي شركت مخابرات قم به عنوان سرپرست جايگزين وي شد. ايسنا در اين روز گزارش داده بود: اين اتفاق در شرايطي رخ داده است كه از سوي شركت مخابرات ايران هيچگونه اطلاع‌رساني رسمي در اين خصوص صورت نگرفته.

اين خبرگزاري در علت اين تغييرات غيرمعمولي كه نمايندگان دولت هم در آن شركت نكرده بودند، عنوان كرده بود: با توجه به اتفاقات ماه‌هاي اخير شركت مخابرات و تاكيد دائم مديران اين شركت بر خسارت حدود 300 ميليارد تومان آن كه با اجراي طرح هم‌كدسازي تلفن ثابت به وقوع پيوست به نظر مي‌رسد اين جابه‌جايي با موضوعات مذكور چندان هم بي‌ارتباط نباشد و تغييرات ايجاد شده در راستاي پيگيري جدي‌تر مخابرات براي اصلاح تعرفه تلفن ثابت صورت گرفته باشد. پس از اجراي طرح هم‌كدسازي قرار بر آن شد كه تعرفه تلفن ثابت در كل كشور از حالت پالس محور به دقيقه‌اي تبديل شود و بر اين اساس هر دقيقه مكالمه درون استاني 30 ريال و هر دقيقه تماس بين استاني 330 ريال هزينه داشته باشد؛ طرحي كه پس از چند ماه از اجرا مخابرات را با چالش‌هاي متعدد مواجه كرد؛ به گونه‌اي كه رئيس هيات‌مديره اين شركت در مجمع عمومي سالانه همراه اول از ضرر 270 ميلياردي مخابرات به دنبال اجراي اين طرح خبر داد.

بر همين اساس قرار بر آن بود كه اين تعرفه‌ها به‌طور مجدد در كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات مورد بررسي قرار گيرد اما پس از مدتي اين موضوع از دستور كار كميسيون خارج شده و علاوه بر آن به تغيير مديرعامل مخابرات در جلسه‌اي كه نمايندگان دولت و سهام عدالت در آن حضور نداشتند منجر شد و دامنه اختلافات مخابرات و وزارت ارتباطات بالا گرفت، تا جايي كه مجمع عمومي سالانه شركت مخابرات با حاشيه‌هاي متعدد و اعتراضات گسترده سهامداران همراه شد. اين موضوع ماند تا اينكه چند هفته پيش شركت ارتباطات زير ساخت اعلام كرد در صورت عدم پرداخت بدهي 350 ميليارد توماني مخابرات به شركت ارتباطات زيرساخت ازفرداي همان روز محدوديت‌هايي در مكالمات بين‌الملل و خدمات اينترنتي مخابرات در برخي استان‌ها اعمال خواهد شد. البته اين اطلاعيه كمتر از 12 ساعت روي سايت شركت زيرساخت ماند و بعد از آن عنوان شد كه شركت مخابرات پيشنهاداتي داده و بر اساس دستور وزير ارتباطات فعلا اين محدوديت‌ها اعمال نخواهد شد. 

 جنگ روابط عمومي‌ها 

بعد از اين اتفاق در اظهاراتي سخنگوي شركت مخابرات ايران گفت که دولت 700 ميليارد به مخابرات بدهي دارد كه البته بي‌جواب نماند و مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات در پاسخ داد: مخابرات مظلوم نمايي مي‌كند. محمدرضا فرنقي‌زاد مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات به ايسنا گفته بود اين شركت، شركتي سودده محسوب مي‌شود كه در طول سال حدود دو هزار ميليارد تومان سود دارد. با اين وجود شركت مخابرات از پرداخت بدهي‌هاي خود به شركت ارتباطات زيرساخت كه زيرمجموعه‌اي از وزارت ارتباطات است سر باز مي‌زند. اين در شرايطي است كه اين شركت بابت خدماتي كه به مردم ارائه كرده از آنها هزينه‌هاي مربوطه را دريافت مي‌كند و در صورتي كه حتي مشتركي 30000 تومان بدهي داشته باشد خط او را قطع مي‌كند. مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات با اشاره به اينكه شركت مخابرات به عنوان يك شركت ارتباطي در موارد متعدد به سرمايه‌گذاري در حوزه‌هايي غير از ICT پرداخته، اظهار كرد: اين شركت سود خود را در حوزه‌هايي سرمايه‌گذاري مي‌كند كه ربطي به حوزه ارتباطات ندارد، در حالي كه ما به عنوان نهاد حاكميتي به دنبال خدمت‌رساني مناسب به مردم هستيم و بر اين باوريم كه اگر اين شركت سودي دارد بايد براي مردم نيز شرايط ارائه خدمات مناسب را فراهم كند، چرا كه براي دولت مهم‌ترين ركن رضايت مردم است.

محمدرضا فرنقي زاد ادامه داده: با اين وجود اكنون شركت مخابرات سهام بانك انصار را خريداري كرده، يا به‌طور مثال به مبلغ 800 ميليارد تومان در شركت سرمايه‌گذاري دنا سرمايه‌گذاري كرده است كه البته اين سرمايه‌گذاري بازدهي خيلي كمي هم به دنبال داشته، در حالي كه لازم است اين سرمايه‌گذاري‌ها در حوزه توسعه تلفن ثابت و همراه انجام شود. از طرف ديگر معاون و سخنگوي شركت مخابرات در گفت‌وگو با آرمان به اين اظهارات مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات پاسخ داد: دو هزار ميليارد براي شركتي به اين بزرگي و با اين هزينه‌ها چيز زيادي نيست و حداقل كساني كه در اين شركت سهام دارند بايد سالانه 20 درصد سود ببرند كه به سمت بازارهاي طلا و سكه نروند. داوود زارعيان ادامه داد: ما سودي كه حاصل كرديم 1500 ميلياردش لاوصول است؛ يعني از مشتركان نتوانسته‌ايم پس بگيريم كه اين شامل بدهي‌هاي بخش خصوصي، دولتي و خانگي مي‌شود.

وي همچنين گفت: اگر گفته شده است ما مشتركي را هم براي بدهي قطع مي‌كنيم بر طبق مصوبه سازمان تنظيم است كه ما را مكلف كرده است وقتي بدهي به حدي رسيد به آنها اخطار بدهيم و بعد يكطرفه و در نهايت قطع نماييم كه البته ما اين را براي نهاد‌هاي حساس و زيرساختي انجام نمي‌دهيم. به عنوان مثال وقتي صدا وسيما يا وزارت ارتباطات به ما بدهكار باشد ما تلفن آنها را قطع نمي‌كنيم. البته در جوابيه مدير روابط عمومي وزارت ارتباطات آمده كه مخابرات در پرداخت بدهي اش سرباز مي‌زند. زارعيان در اين رابطه گفت: اين به خاطر بي‌اطلاعي ايشان است و اصلا وارد جزييات نشده‌اند چون ايشان يا در وزارت خانه مشغول كار هستند يا شركت ساخت و آمار و اطلاعات ما را ندارند. او ادامه داد: ما به دليل لاموجودي بالا از يكسو و كاهش تعرفه‌هايمان از سوي ديگر نقدينگي نداريم كه پرداخت نماييم. ما هميشه بدهي‌هايمان را پرداخت كرده‌ايم. در پاسخ به اينكه گفته شده 15 ماه مخابرات پول نداده است، هم بايد بگويم از شركت زيرساخت بپرسيد آيا چكي از ما نقد كرده است يا خير؟

 تعرفه حال حاضر تلفن ثابت از تعرفه سال 82 كمتر است

 در اين گفت‌وگو معاون شركت مخابرات اين موضوع را كه شركت متبوع اش در بانك انصار سرمايه‌گذاري داشته رد كرد: شركت مخابرات تنها در زمينه موارد مربوط به ارتباطات سرمايه‌گذاري داشته است. ما در بانك انصار سرمايه‌گذاري‌اي نداشته‌ايم و تنها در شركت دنا بوده است. كل سرمايه اين شركت هم برعكس آنچه مدير روابط عمومي ادعا کرده‌اند که 800 ميليارد تومان است، فقط 250 ميليارد تومان است. اين شركت از شركت‌هاي سودده مخابرات است كه سال گذشته 81 ميليارد تومان سود داشته است، بنابراين اگر ما سرمايه‌گذاري كرده‌ايم، جايي بوده است كه مكمل فعاليت‌هاي خودمان مثل جيرينگ و... بوده است. او همچنين گفت: ما زماني اين سرمايه‌گذاري را هم انجام داده‌ايم كه پول داشتيم. ما با ورود دكتر واعظي در وزارت ارتباطات تعرفه‌اي كه در حال حاضر در تلفن ثابت داريم از تعرفه سال 82 كمتر است بنابراين به‌رغم اينكه ما هزينه هايمان 7 برابر شده است، درآمدهايمان كمتر و نقدينگي‌مان به‌شدت كمتر شده است. 

 مخابرات نبايد مخارج خود را از مردم دريافت كند 

حالا اين اختلافات وارد فاز‌هاي جديدتري شده است. ديروز وزير ارتباطات درباره اختلافات اخير دولت با شركت مخابرات ايران، گفته: اينكه امروز مخابرات با مشكل مالي مواجه است، ارتباطي به تعرفه‌هاي مخابراتي ندارد و اين شركت بايد بداند كه با سيستم‌هاي قديمي نمي‌تواند سرويس خوبي به مردم ارائه دهد. واعظي ادامه داده است: مخابرات بايد به فكر توسعه باشد و نبايد در هر سال اين مقدار سود را براي سهامدارانش هزينه كند، بلكه بايد توجه خود را معطوف به توسعه كند. وي گفته سال گذشته به دليل اجراي طرح يكسان‌سازي كدهاي مخابراتي، نرخ آبونمان تلفن ثابت را از ۳۳ تومان به ۹۰۰ تومان افزايش داديم تا مخابرات ضرر نكند. در اين بين اما تعرفه تلفن ثابت بين استاني كاهش محسوسي داشت. با اين وجود پيش‌بيني شده بود كه درآمد شركت مخابرات ايران ۲۲ تا ۲۵ درصد افزايش پيدا كند: اگر ما مطمئن باشيم كه مخابرات پولي را كه از مردم مي‌گيرد تبديل به توسعه و خدمات مي‌كند، موضوع تغيير تعرفه‌هاي مخابراتي را در كميسيون تنظيم مقررات بررسي مي‌كنيم. واعظي گفته ضرر درآمدي تنها با اصلاح ساختاري تبديل به سود مي‌شود و مخابرات نبايد مخارج دستگاه عريض و طويل خود را از مردم دريافت كند: ما با بازگشت تعرفه‌ها به حالت قبل از هم‌كدسازي مخابرات موافقيم و در صورتي كه مخابرات اين پيشنهاد را به صورت مكتوب به ما ارائه دهد، اين پيشنهاد را قبول مي‌كنيم. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

معین: 1394/5/2708:39:58،
61
10
شرکت مخابرات هم مثل دو خودرو ساز بزرگ سود انحصار خودش رو میگیره و کسی هم جلودارش نیست و زیر بار نظارت نمیره هرگز .به نون مفت عادتی شده .یاد روزایی بیوفتین که یک خط همراه رو چطور با تحویل چند ماهه و با چه قیمتی به مردم بیچاره تحمیل میکرد و اگه اییرانسل نیامده بود هنوز باید چند میلیون تومان بابت هر خط همراه پول میدادیم
محمد: 1394/5/2711:55:43،
30
11
مخابرات و همراه اول = دزد اول و آخر

" کمپین تحریم ADSL مخابرات و بسته های اینترنت همراه اول "
محمد: 1394/5/2713:04:43،
16
9
خاصیت انحصار همینه
پژمان: 1394/5/2713:44:04،
10
10
با سلام
عزیزانم بیشتر این درامدهای هنگفت که شما میگین مربوط میشه به زمان دولتی بودن مخابرات که قبوض تلفن بالاترین قبض هر خانواده بود و قیمت سیمکارت بسیار بالا بود. الان چندین ساله تعرفه های تلفن ثابت مانده است. این ساختار عریض و طویل مخابرات هم که آقای وزیر از آن حرف میزنن در زمان دولتی بودن مخابرات ایجاد شده و دولت ها بودن که نیروهایی که مد نظرشان بوده را در مخابرات آن زمان استخدام کردند و مخابرات فعلی مجبور است که این هزینه ها بپردازد هزینه هایی که در زمان دولتی بودن مخابرات برای مخابرات تراشیده شده بوده و اون موقع فکر میکردند حالا که مخابرات کلی درامد داره پس میتونیم کسایی که دوست داریم را وارد این سیستم کنیم تا درکنار این سیستم تامین شوند و بدون در نظر گرفتن بسیاری از معیارها افراد بسیاری را وارد این سیستم کردند.
جالبه چرا اقای وزیر صحبتی از سیستم عریض و طویل تحت نظارت خودشون نمی کنند.
ممد: 1394/5/2714:01:30،
10
8
کار مخابرات به جایی رسیده که هنوز حقوق ما رو ندادن میگن نداریم.از وقتی این شرکت خصوصی شد بعد اومدن تیکه تیکش کردن بخش موبایل رو فروختن شد یه شرکت مستقل بعدش زیرساخت هم جدا کردن شد یه شرکت مستقل دیگه که الان واس خودش شاخ و دم میکشه و حتی از مخابرات پول طلب داره الان سود مخابرات فقط از تلفن ثابت هست که دیگه استفاده ای نداره مثل قبل خلاصه بگم مخابراتی که سودآورترین شرکت برای کشور بود با اشتباه خصوصی سازی الان داره از بین میره ما کارکنان این شرکت قشنگ داریم حس میکنیم.
پژمان: 1394/5/2714:12:13،
13
8
ادامه>>خود وزارت ارتباطات،سازمان فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات، شرکت زیرساخت مرکز تحقیقات مخابرت و... اینا سیستم عریض و طویل نیستن هزینه این سازمان هااز کجا میاد واقعا چه کارایی برای مردم و نظام داشتند چه کسی باید از شماجواب بخواد؟؟!! مردم عزیز مخابرات توجای جای این مملکت کلی سرمایه وملک و تجهیزات داره که بنظرمن صاحب اصلی اون مردم هستندچون با سرمایه اولیه اونا ایجادشده اماالان بهرشکلی که درست یاغلطشوکار ندارم به بخش خصوصی واگذارشده بنظرتون منطقیه بخش خصوصی که اومده مخابرات خریداری کرده واونو در اختیار گرفته دنبال سود نباشه؟؟این چه صحبتیه آقای وزیر میکنن؟چرا دولت هیچوقت از ده ها و یا صدها برابرکردن هزینه های برق آب گاز صحبتی نمیکنه و اونودست تو جیب مردم کردن نمیدونه. هزینه هر دقیقه تلفن الان فک میکنم سه تومن باشه یساعت صحبت میشه 180 تومن؟؟؟؟فک میکنم حدود نیمی ازاین درامد به دولت میرسه
ی: 1394/5/2709:03:05،
25
9
هر دوشون دنبال پول هستند و بس!
عمله: 1394/5/2709:07:28،
49
9
از بس مکالمه گرون شده دیگه تو تلفن ما کسی فوت نمی کنه
بهلول: 1394/5/2709:14:51،
24
8
مردم ما سالهاست که عادت کردن به استناد توهم "در خطر بودن امنیت" با اشتیاق فراوان مخلص برادران ؟؟؟؟ باشن و از جیب مبارک هم مایه بزارن!
معلومه که برای این آقایون مبالغ درامد یاد شده به عنوان پول تو جیبی برادر کوچیکه هم باید خفظ بشه . . .
محمد: 1394/5/2709:42:23،
19
8
این فقط جنگ زرگری درامد شرکت رو بین خودشون هپولی میکنند و دودش فقط تو چشم کارمندان میره خدا لعنتتون کنه باعث و بانیش
مهندس: 1394/5/2710:55:03،
13
10
شاید تعجب کنید ولی هزینه برقراری یک خط تلفن از پایه واساس از 50 تا 100هزار تومان آب میخورد و هزینه نگهداری همان خط و هزینه های جانبی آن هم ماهی شاید 500 تومان باشد که البته هیچ هزینه محسوسی در هنگام مکالمه مشترک برای مخابرات (حداقل قابل توجه) ندارد (هر کسی تلفنهای سانترال داخل شرکتها را دیده باشد موضوع برایش ملموس تر خواهد بود) الباقی قضیه تلفنهای ثابت فقط دوشیدن مشترک و گرفتن پول است در واقع استفاده بیشتر از تلفن هیچ هزینه ای برای مخابرات ندارد و هر قبضی که صادر میشود به استفاده مخابرات است و درآمد کلان بیشتر !! اینها نتیجه انحصار دولتی است و بس!
حسن از تبریز: 1394/5/2711:08:52،
12
9
مخابرات بعلت مدیران ناکارامدی که دارد نمیتواند بدون اینکه تعرفه را زیادکند خوب عمل کند. افزایش تعرفه فقط پوششی برای ناکارامدی مدیران است وگرنه اگر مدیر کارامد باشد مطمئنا بدون افزایش تعرفه میتواند کلی خدمات بدهد در تبریز کلی پول صرف کردند که تجهیزات اس ام اس تلفن ثابت را ه اندازی کنند نزدیک 10 سال است که تجهیزات خریده اند ونصب هم کرده اند ولی متاسفانه بخاطر اشتباهات مدیران وناکارامدی انها هنوز این سیستم به عموم عرضه نشده است تا درامدمخابرات افزایش یابد همچنین خیلی از مردم در شهرکهای تازه توسعه یافته تلفن میخواهند ولی بخاطر عدم توسعه شبکه نمیتوانند تلفن بدهند تا درامد ی نیز داشته باشنددر زمینه خدمات اینترنت ای دی اس ال نیازی به بحث نیست چون مردم میدانند که چقدر بایستی در صف بایستند تا بیست بیست پاسخ یک سوال انها را بدهد و کم فروشی در سرعت وحجم هم که جای خود دارد .
سینا محبی: 1394/5/2711:58:06،
17
7
همه اختلافات به خاطر اینه که دولت از واگذاری یک شرکت پردرآمد مانند مخابرات به یک ارگان نظامی ناراحته دولت همیشه قسمتهای زیانده رو به بخش خصوصی واگذار کرده و گرنه چرا شرکتهای خودروسازی رو به بخش خصوصی واگذار نمیکنه بعدشم این شرکت زیرساخت که به دولت وابسته هستش باعث افزایش قیمت اینترنت شده یه stm1 رو با هزینه کم میخره ده برابر قیمت میده به مخابرات و شرکتهای ارائه دهنده اینترنت
مجید: 1394/5/2716:10:54،
12
7
با سلام
از مسئولان دلسوز کشور عاجزانه تقاضا داریم که مخابرات را به دولتی برگردانند چرا که ماهی را هر وقت از آب بگیرند تازه است ؛
البته قبل از اینکه این یک مقدار آب تمام شود .
مهندس اشکوری: 1394/5/2721:20:55،
10
6
واقعا جای تعجب است
مخابرات ،بانک و راهسازی ،صنعت نفت و گاز
همه شده متعلق به یک ارگان نظامی
اونوقت اینه نتیجه اقتصاد ما که باید الکی هی تعریف کنیم
برادر اگر سود نداره اجازه بدید یک شرکت خارجی بیاد اینو تحویل بگیره
اونوقت ببینید مثل ایرانسل چطوری عمل میکنه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
قیمت کارخانه ای پژو 206 تیپ 2 و پژو پارس بنزینی افزایش یافت - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار