کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دولت به سوی قاچاق نشانه بگیرد

کدخبر:۱۴۵۷۸شنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۹:۴۹۴۰۴۵ بازدید

ترس از واردات و اشباع شدن بازار داخلی کشور از کالای خارجی در پساتحریم که هشدار برخی از دولتی‌ها و خصوصی‌ها بود، تا آنجا پیش رفت که وزیر ...
دولت به سوی قاچاق نشانه بگیرد

ترس از واردات و اشباع شدن بازار داخلی کشور از کالای خارجی در پساتحریم که هشدار برخی از دولتی‌ها و خصوصی‌ها بود، تا آنجا پیش رفت که وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از خطبه نماز جمعه دو هفته پیش، در این خصوص با مردم، مسئولان و فعالان اقتصادی حرف زد. نعمت‌زاده از تریبونی سخن می‌گفت که مهم‌ترین اولویت‌های نظام از آن منتشر می‌شود. مقام اول وزارت صنعت، معدن وتجارت به مردم اطمینان داد که مراودات تجاری با خارجی‌ها به واردات بی‌رویه و آسیب رساندن به تولید منجر نخواهد شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره واردات بی‌حد و اندازه حرف زده اما روشن نکرده است که کدام دسته واردات از «بی حد و اندازه» ‌قلمداد می‌شود.

درحالی‌که یکی از فعالان بخش‌خصوصی نیز معتقد است واردات بی‌رویه مفهومی ندارد و بهتر است دولت از اصطلاح قاچاق استفاده کند، چراکه قاچاق کمر تولید را شکسته است. محمدرضا بوترابی با بیان اینکه مشکل بازار در پساتحریم هم مانند دوران تحریم قاچاق خواهد بود، به «فرصت امروز» می‌گوید: واردکنندگان به هر حال به‌طور منطقی به اندازه نیاز بازار وارد می‌کنند و کسی دوست ندارد سرمایه‌اش در انبار خاک بخورد. بنابراین آنچه در واردات به‌اصطلاح بی‌رویه اتفاق می‌افتد باید ریشه‌یابی شود. فکر نمی‌کنم بخش‌خصوصی سرمایه‌اش را صرف واردات بی‌رویه کند.

به گفته رییس هیات مدیره انجمن واردكنندگان فرآورده‌های بهداشتی، آرایشی و عطریات ایران مدیریت تعرفه تا به حال موفق عمل نکرده و ممنوعیت‌ها همیشه موجب بالاتر رفتن آمار قاچاق شده است. بوترابی ادامه می‌دهد: وقتی کار برای واردکننده رسمی سخت است و بوروکراسی تحویل کار همچنان زمان‌بر است بدیهی است که قاچاقچی با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر اقدام به واردات می‌کند، دولت باید راه را درست برود و کار را برای آنها سخت کند. به گفته وی دولت قبل از سختگیری برای تعرفه‌ها باید پیکانش را به سوی قاچاق نشانه برود.

همچنین محمدحسین برخوردار، رییس مجمع عالی واردات معتقد است آنچه باید برای پیشگیری از واردات بی‌رویه برای آن برنامه‌ریزی کرد، قاچاق است چراکه مسئله واردات بی‌رویه به میزان قاچاق برمی گردد. وی که مدیریت تعرفه را نیز مهم می‌داند به «فرصت امروز» می‌گوید: تعیین تعرفه برای کالاهای مصرفی که ارزآوری بالا دارند باید با حساسیت انجام شود.

او بیان اینکه تمام فکر و ذکر دولت باید قاچاق و چگونگی مبارزه با آن باشد، ادامه می‌دهد: نباید با تعرفه ذهن مردم را منحرف کرد. به گفته وی مبارزه با قاچاق باید اولویت باشد چون ارزآوری و مالیات ندارد. علاوه بر این اشتغال را هدف گرفته و ذائقه فرهنگی جامعه را تغییر داده است. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می‌افزاید: قاچاق انبوه معمولاً به سوی مراکز مصرفی به‌خصوص شهرهای بزرگ و تهران سرریز می‌شود. این فعال اقتصادی لازمه مبارزه با قاچاق را فرهنگ‌سازی عنوان کرده و معتقد است صداوسیما و تلویزیون مسئولیت زیادی دارد و با برنامه‌سازی‌های هدفمند برای مردم باید تشریح شود که با خرید هرقلم کالای قاچاق چقدر به سلامت خودشان، چرخه تولید و اشتغال فرزندان‌شان ضرر می‌رسانند.

به گزارش "فرصت امروز" اگرچه نعمت‌زاده در اظهاراتش درخصوص ممانعت از واردات بی‌رویه به برنامه‌ریزی دولت بر این محور تأکید کرده است، اما زیرکانه و در بخش دیگری از سختانش از مردم خواسته تا برای مبارزه با قاچاق کالا، کالای داخلی خریداری کنند. همچنین از اصناف توزیعی درخواست کرد از توزیع این کالا‌ها خودداری کنند. خواسته‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت از جایگاه نمازجمعه تهران نشان می‌دهد که در مبارزه با قاچاق دست به دامان مردم و اصناف شده است و در مبارزه با قاچاق همچنان برنامه کاربردی و هدفمند وجود ندارد و همچنان دیدگاه در پساتحریم، برای مبارزه در مبادی ورودی جایش را به آخرین حلقه یعنی مصرف‌کننده می‌دهد. آمارهای ستاد مبارزه با قاچاق نشان می‌دهد بیش از 20 میلیارد دلار چرخه مالی در قاچاق وجود دارد و این درحالی‌ است که برخی آمارهای غیر‌رسمی با احتساب تمامی موارد قاچاق از رقمی نزدیک به دو برابر این رقم می‌گویند.

به نظر می‌رسد در مسئله قاچاق که بخش وسیعی از حوزه اقتصادی در کشور را آلوده کرده و از چرخه مالی بالایی برخوردار است، دولت آنطور که باید چالش نمی‌کند. اگرچه برخی دولتی‌ها و خصوصی‌ها معتقدند قاچاق در پساتحریم تیغش دیگر برنده نخواهد بود اما برخی از فعالان بخش‌خصوصی قاچاق را ریشه‌دار‌تر و برنده‌تر می‌دانند و این سوال پیش می‌آید که دست‌اندرکاران آن به چه قیمتی از 20 میلیارد دلار خواهند گذشت.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

narsis: 1394/5/2421:04:03،
99
22
خرید خودروی صفر ممنوع.
405 رو تا خرخره بار زده. همین کارارو میکنین که ایران خودرو میره اریسان میسازه. خخخ
مبهم : 1394/5/2421:17:59،
29
22
راستی دولت خودش بعد مصادره اموال به قول خودش قاچاق وارد فروشگاهای زنجیره ای میکنه و رو کارمنداش و مردم میفروشه و حالشو میبره
خوب تولید کننده رو حمایت میکنی خوب
داریوش: 1394/5/2509:03:53،
22
18
به بار زدن 100 ابمیوه تو ماشین سواری که نمیگن قاچان.این هم جنسهاییه که بصورت بار ملوانی به مردم جنوب خود دولت میده.قاچاق قانونی داریم که بصورت کانتینر کانتینر از خود گمرک خارج میکنن و یا از ارز دولتی استفاده میکنن که کمر تولید و شکسته-نمونه این جنسها که تو ایران تولید نمیشه که بخواد ضرر انچنانی برسونه.کیفیت جنسهایه داخلی ببرید بالا و قیمتش درست کنید مردم خارجی نمیخرن
دهه شصتی: 1394/5/2421:06:13،
85
19
چطور روک راست به ملت بگید برای جبران کمبود بودجه از بابت کاهش قیمت نفت قصد داریم با افزایش عوارض تعرفه و مالیات آروزی ارزانی و رفاه رو به گور مردم و سرای آخرت حواله کنیم!!!........عجبببب از این همه بی تدبیری و بی وفایی به وعده ها
شاهین: 1394/5/2421:15:22،
28
19
هر اتفاقی بیافته بهانه ای برای سخت تر شد وضعیت مردم هست
هم دنیا رو از دست دادیم هم اخرت
جیگر: 1394/5/2421:29:35،
26
18
دمشون گرم....بایدم قاچاق کنن...چون پول نفت واسه آقازاده هاست نه بدبخت بیچاره ها
جهت اطلاع: 1394/5/2421:30:50،
28
21
الان یکسال هست تا جایی که بتونم جنس قاچاق میخرم. دلیلی نمیبینم مالیات ارزش افزوده و عوارض الکی دو دستی تقدیم کنم به آقایون که اونها هم بخورن، به سادگی منم بخندن. دیگه تموم شد. ملت ایران یک ذره احترام ندارن، اما دیگه بسه. دوران احترام به ملت ایران رسیده.
حمید: 1394/5/2421:52:40،
22
17
سالیانی بس دراز است که نفسی راحت از این عملکرد اقتصادی سیاسی و ...... مسولین این مملکت نکشیده ایم . بخدا قسم صبح که از خواب برمیخیزی نمیدانی امروز در بازار چه کاره حسنی . قسم میخورم بدین به یک بیسواد بهتر اوضاع اقتصادی این مملکت را می چرخاند .
حمید: 1394/5/2422:13:02،
26
16
مگه میشه به سمت خودشان نشانه بگیرند مگه میشه مگه داریم یا بابد بندازن گردن قبلی ها یا استکبار !!!!!!!!!!!!!
فیس: 1394/5/2422:31:42،
25
23
آخه جنس قاچاق نخریم چیکار کنیم بریم ماشین صفر بخریم
هم ارزونه هم با کیفیت
سیاوش: 1394/5/2422:36:02،
26
20
بعنی به سمت خودشون نشونه بگیرن؟!؟
کیا: 1394/5/2423:38:35،
24
22
خب با قانون مصوب سال92 که برخوردشدید با کالای قاچاق وجریمه زندان ومصادره رو درپیش گرفتند
چه چیزی جایگزین کردند تعرفه ها و تورم رو در قیمتها هم که ازمبادی رسمی توسط افراد معلوم الحال وارد میشوند
کمر مصرف کننده ها و ملت فقیر رو خم کرده

تکلیف مرزنشینها چیست؟ چرخه زندگی میلیونها نفر با تجارت مرزی
میگذرد
به بهانه تنبیه شرکتهای کره ای در شرایط تحریم که مثلا با ما همکاری نکردند و قوانین بین المللی رو رعایت کردند
تعرفه اقلام اونها رو بالا بردند!
الان ما تنبیه شدیم یا اونها ؟سودش که مال شماست
نیما: 1394/5/2502:59:18،
28
15
منظورشون از تغییر ذائقه ی مردم بعد از استفاده کردن از جنس قاچاق اینه که مردم وقتی جنس مرغوب خارجی با قیمت مناسب یا حتی قیمت گرون استفاده می کنن دیگه پول بابت جنس بنجل ایرانی نمیدن!!!
خب معلومه همه جای دنیا مردم همین رفتار رو دارن و باید هم اینطور باشه. وقتی دولت و تولیدکننده های وابستش دائم جنس بنجل تولید می کنن و با قیمت گذاف به مردم می ندازن و تازه با بالا بردن گمرک قیمت کالای مرغوب خارجی رو زیاد میکنن اینجاست که پدیده ی قاچاق پیش میاد.من هم تمام سعی ام اینه که جنس مرغوب خارجی که قاچاق باشه و گمرک که پول زور هست نداده باشه بخرم.اصلا درود به شرف هرچی قاچاچی که اگه نبودن بازار سایر کالاها هم میشد مثل بازار ماشین انحصاری.
قاچاقچی: 1394/5/2508:24:35،
34
19
اگر قاچاق نباشه دولت خون مردم را تو شیشه میکنه و یه گوشی آیفون را باید 5 میلیون بخریم.... قاچاق جلوی افزایش بی رویه قیمت ها را میگیرد.
مرد: 1394/5/2607:54:01،
15
14
ایول،خدا وکیلی تفسیر شما خیلی از دولتمردها که در صدر کار هستن بهتره
امین: 1394/5/2516:19:55،
18
17
وای براین مسئولین که دستشون تو جیب مردم.
hjhg: 1394/5/2607:52:14،
17
18
ایرانجیب عزیز کارد که دسته خودشو نمی بره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار