کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

كلاهبرداری با مشاوره وام

کدخبر:۱۴۵۶۴شنبه، ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۷:۵۸۱۹۶۸ بازدید

آگهي‌های ارائه شده در فضای مجازی، ‌روزنامه‌ها وپيامك‌های ارسالی توسط اپراتورها و حتي‌ها اعلاميه‌های نصب شده در سطح شهر در حالی از ...

آگهي‌های ارائه شده در فضای مجازی، ‌روزنامه‌ها وپيامك‌های ارسالی توسط اپراتورها و حتي‌ها اعلاميه‌های نصب شده در سطح شهر در حالی از توسعه فعاليت افراد و شركت‌هاي مشاوره جهت اخذ وام‌هاي ميلياردي از بانك‌ها خبر مي‌دهدكه مشخص نيست نظارت بر عملكرد غير‌قانوني اين افراد با كدام نهاد و ارگان است، اين در حالي است كه خبرهاي دريافتي از كلاهبرداري‌هاي مكرر در اين بخش و به باد رفتن اسناد ملكي وثيقه‌گذاري شده براي اخذ اين گونه وام‌ها حكايت دارد. 

سند‌دار بودن كالاي غير‌منقولي چون زمين با انواع كاربري آن مزيت وثيقه قابل قبول از سوي بانكداران را رقم زده است، همين امر عاملي شده تا برخي از كار‌چاق‌كن‌ها يا واسطه‌هاي غيررسمي بين بانك و وام‌خواهان بتوانند در اين بين براي خود بازاري تشكيل دهند كه اين روزها گويا بازار وام‌هاي ميلياردي كه گاهاً تا 80درصد ارزش زمين و ملك مورد وثيقه را شامل مي‌شود داغ داغ شده است، اما در اين بين اين سؤال باقي مي‌ماند كه اطمينان به اين افراد كار درستي است  و آيا نبايد يك نهاد مسئول به كار غير‌قانوني افراد و شركت‌هاي تأمين وام از بانك‌ها پايان دهد؟

   
دليل چيست؟

افزايش نياز مردم به وام‌هاي بانكي و كاهش منابع بانك‌ها براي ارائه تسهيلات  دليل اصلي رشد قارچ‌گونه افراد و شركت‌هاي واسطه جهت تأمين وام از بانك‌ها مي‌باشد.  در چنين فضايي است كه مشاوران اخذ وام‌هاي ميلياردي مجالي براي توسعه مي‌يابند و براي خود دفتر و دستكي درست مي‌كنند و مدعي مي‌شوند كه در قالب شركت‌هاي مشاوره اخذوام بانكي كه فعاليتي موازي با كار بانكي است در حال فعاليت هستند؛ البته برخي از آنها تنها رابط متقاضي و بانك محسوب مي‌شوند و هيچ ضبط و ربط ديگري با بانك‌ها ندارند. 

  ارائه وام به ميزان 70 درصد ارزش وثيقه

طي پيگيري‌هاي به عمل آمده با يكي از اين شركت‌ها كه در فضاي مجازي تبليغ مي‌كند و خود را شركت مشاور وام بانكي مي‌نامد، فرد پشت خط تلفني در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه دريافت وام از طريق بانك است يا شركت مسئول، گفت: وام از سوي بانك يا شركت با توجه به سند ملك شخصي ارائه مي‌شود.  به گفته او، ۷۰درصد ارزش ملك مسكوني وام ارائه مي‌شود كه طي ۵ سال بايد تسويه شود و سود آن سالانه 30 درصد محاسبه مي‌شود.  وي در پاسخ به اين سؤال كه كارمزد شركت براي اين خدمت چه مقدار خواهد بود؟ بيان كرد: بسته به ميزان وام ۱۰تا 15درصد ميزان تسهيلات توسط شركت كسر خواهد شد. 

  رشد قارچ گونه يك معضل

در حالي شاهد رشد قارچ‌گونه اينگونه تبليغ‌ها در شرايط ضعف مالي بيشتر مردم جامعه هستيم كه پيگيري خبرنگار «جوان» از مدير  يكي از بانك‌ها كه نخواست نامش فاش شود در‌باره فعاليت شركت‌هاي مشاوره وام به اين امر منتج شد كه در نظام بانكداري وام‌ها بايد به شكل شفاف و كاملاً قانوني و رسمي اخذ شوند، از اين رو اخذ وام از كانال شركت‌هاي مشاوره بانكي كه كار واسطه را بين وام‌خواه و بانك يا مؤسسات اعتباري انجام مي‌دهند غير‌قانوني است. 

به گفته اين مقام بانكي، اگرچه بار‌ها ديده شده است كه برخي افراد از طريق لابي با كارمندان برخي بانك‌هاي دولتي و مؤسسات مالي و اعتباري چنين وام‌هايي را دريافت كرده‌اند، اما بسيار هم ديده شده افرادي كه  سند ملك و وكالت بلا‌عزل براي اخذ وام به چنين شركت‌هايي داده‌اند مورد كلاهبرداري قرار گرفته و دارايي خود را به باد داده‌اند. 

  كلاهبرداري است

از سوي ديگر يكي از افرادي كه جهت اخذ وام از شركت‌هاي غير‌رسمي مشاوره‌اي وام با اين شركت به مشكل خورده بود به خبرنگار ما گفت: شركت واسط براي اخذ وام از بانك با بيان اين توجيه كه بانك تنها شركت و حساب‌هاي آنها را تأييد مي‌كند درخواست وكالت تام‌الاختيار كرد و متأسفانه بنده اين اشتباه را كردم و سند ملك را به شكل وكالتي در اختيار آنها قرار دادم كه ماجرا و گرفتاري‌ها از همين جا آغاز شد.  وي ادامه داد: بعد از آنكه وكالت‌نامه صادر شد قرار بر اين بود كه چند روز ديگر وام داده شود اما خبري نشد و با پرس‌و‌جو و كسب اطلاع متوجه شدم كه ملك را به چند نفر ديگر فروخته‌اند. 

  كلاهبرداري شبكه‌اي

وي با بيان اينكه فروش ملك بنده كاملاً صوري بوده، خاطرنشان كرد: اين افراد براي آنكه ملك را بالا بكشند ملك را به نام دوستان خود كرده بودند.  براساس اين گزارش، مي‌توان متوجه شد كه برخي از شركت‌ها و افراد مشاوره براي اخذ وام به شكل شبكه‌اي به كلاهبرداري و جعل سند در سطح شهر مشغولند و افرادي كه مشكل مالي دارند را مورد طمع خود قرار مي‌دهند. 

 
سيف : فعاليت شركت‌هاي تامين وام از بانك‌ها غيرقانوني است


در اين بين اگرچه در گذشته بانك مركزي طي مقطعي تلاش‌هاي بسياري كرد تا روزنامه‌هاي كثيرالانتشار چنين تبليغات فريبنده‌اي را در خصوص اخذ وام بانكي چاپ نكنند اما نتيجه نداد، از سوي ديگر، ولي‌الله سيف رئيس كل بانك مركزي فعاليت شركت‌هاي مشاور  را مدتي پيش كلاهبرداري و غير‌قانوني دانسته است اما به رغم اين موضوع باز هم مي‌بينيم كه شركت‌ها و افراد مشاور جهت اخذ وام از بانك‌ها همچنان در حال فعاليت هستند و پرونده‌هاي قابل ملاحظه‌اي در دستگاه قضا در همين رابطه شكل گرفته است.  در پايان به نظر مي‌رسد يك نهاد بايد به موضوع فعاليت غير‌قانوني شركت‌هاي مشاوره اخذ وام‌هاي قابل ملاحظه از بانك ورود كند و بساط فعاليت اين افراد را براي هميشه جمع كند. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

وحيد يوسفي: 1394/5/2416:27:08،
31
17
كي به كيه.
نظارت كجاست؟
هر كس ساز خودشو ميزنه و كسي اينجا نظارت نميكنه.
مگه غير از اينه كه ميگيد كلاهبرداريه. خب چرا جلوشونو نميگيريد؟
فقط بلديد شعار بديد كه بانكداري ما بدون رباست.
خود بانكها هم اذيت ميكنند مردمو موقع وام دادن.
اگه بانك مثل آدم وام بده ديگه مردم نميرند سمت اين شركتها. مردم مجبور ميشن و عدم آگاهي از اين شركتها باعث ميشه كه سرمايشونو از دست بدند.
حمید: 1394/5/2500:57:28،
25
24
پیشنهادمیکنم کتاب به روش خودثروتمندشویداثربرایان تریسی رابخوانید.اولین اصل درثروتمندشدن ازدست ندادن ثروت است
ساسان: 1394/5/2417:01:44،
35
25
هروقت معتادای توی گاردریل یادگار امام رو که دسته دسته با نظم و ترتیب 1گوشه نشستن و مواد میکشن جمع کردن دنبال سایر تخلفات هم میرن
اینا مردم رو انداختن جون همدیگه میگن فقط با ما کاری نداشته باشین
امید: 1394/5/2417:19:33،
26
21
به قول قدیمی ها ، این قصه سر دراز دارد ، اگر مرد رهی بسم الله .
یکه چاله حقوقی که ریشه در نقص قانون دارد ، و ترفندهای متعدد ازاین حفره های حقوقی سر بر می آورند ، و البته ارقام کلان متصل به کار تشکیلاتی منسجم است .
امروز پرداخت به این مسئله ، یک رسالت رسانه ای است ، تا ضمن پرداختن به زوایای متعدد امر ، با ایجاد چالش، راه را برای حل ریشه ای هموار نماید. موضع وام(در کنار بانک) و اسناد رسمی دو مقوله ای است که هسته اصلی بسیاری از ناهنجاریهای کنونی اجتماع است ،بخش اعظم معوقات 90 تا 250 هزار میلیاردی بانکی ، مولود نامیمون همین امر است ، غارت اموال عمومی و خصوصی کلان ریشه در این نقیصه دارد .
کاش سایت ایران جیب در این زمینه شروع کننده ای باشد که تمام کننده شود . هر گز حرفهای فصلی و تصادفی ره به جایی نخواهد برد ، این طبل باید مدام بر آن کوبید ، نباید روزی، ساعتی، از تب تاب بیافتد .
امید: 1394/5/2417:39:53،
24
22
آنگاه می توانید متوجه شوید که چه تعداد از افراد جامعه ممکن است ، به نوعی سرپناه خود را از دست بدهند، و انگاه محاسبه نمایید که احتمال اینکه شما یکی از افراد قربانی باشید چقدر است.
اگر متوسط قیمت هر واحد را در سرتاسر ایران یکصد میلیون تومان در نظر بگیریم و معوقات بانکی را هم 90 هزارمیلیارد تومان فرض کنیم ، آنگاه 900 هزار خانواده ( حدود یک میلیون خانوار) در ریسک از دست دادن سرپناه خود قراردارند.
و اگر رقم معوقات را رقمی که بعضا در گزارشها ارائه می شود در نظر بگیریم ، آنگاه می توان حدس زد که 2500000 خانواده در معرض ریسک از دست دادن سرپناه قرار دارند ( مالک یا مستاجر ).
اگر به این رقم سالهای گذشته را اضافه کنیم ( آنان که در سکوت خبری ، با اجرای اسناد رسمی ، سرپناه خود را باخته اند )، آنگاه عدد بسیار قابل تامل تر خواهد بود .
امید: 1394/5/2417:50:56،
28
14
اگر به خودرو بپردازیم و امثال نگین خودرو و ... را به موضوع اضافه کنیم باز ابعاد فاجعه بیشتر برایمان آشکار خواهد شد. اگر مالباختگان ( متقاضی وام و یا خریدار ملکهای در رهن و یا خریدار ملکهای چند دست فروخته شده و.....) را به موضوع بیافزاییم باز از عمق فاجعه بیشتر مطلع خواهیم شد.
همه و همه بحث وام ( در پناه بانک ) و اسناد رسمی در مقابل اسناد عادی ( تمام قرارداد هایی که در بنگاهها بسته می شوند همه و همه اسناد عادیند و در روز گرفتاری بکار نمی آیند ).
من پیشنهاد می کنم ایران جیب در این زمینه پیش قدم باشد . و سرفصلی مختص برای این موضوع بگشاید . موضوع انقدر عمیق هست که اگر هر روز یک سوژه را درج نماید و شگرد نهفته در یک سوژه را بیان نماید ، سالها طول خواهد کشید تا بتواند صرفا مروری بر شگردها بکار رفته بنماید و مطمئنا هرگز سوژه ها پایان نخواهند یافت .
اما نکته مهم آنست که مرور یکجا و متمرک
امید: 1394/5/2418:03:55،
20
22
اما نکته مهم آنست که مرور یکجا و متمرکز موضوع ، معضل اصلی را نمایان و راه حل را مشخص خواهد کرد .
معضل آنست که تبهکاران جلوتر از قانون حرکت میکنند و ترفندهای آنان بروز تر از قانون است و لذا اعمال آنان کلاهبرداری محسوب نمی شود .
آنگاه که ملکی یا اموالی در وثیقه بانک قرار گیرد ، کافی است وام گیرنده مجهول المکان شود ، انگاه وثیقه ای که دیگر وام گیرنده منتفع آن نیست ( یا فروخته است و یا به رهن داده است و..... )، توسط بانک به حراج گذارده و فروخته می شود و چه بسا وام گیرنده با واسطه ، دوباره وثیقه را به قیمت ناچیز بخرد ( چون از اسناد و سوابق مطلع است ). فردی هم که به موجب اسناد عادی ( اجاره نامه و یا مبایع نامه ) ذینفع است ، از رهگذر قانون چیزی گیرش نخواهد آمد ( اولا باید مجهوالمکان را بیابد، ..... ).
اعتبار اسناد رسمی در مقابل اسناد عادی دیگر حربه تبهکاران است .
امید: 1394/5/2418:13:35،
22
21
برای حل معضل اسناد رسمی در برابر اسناد عادی ، باید یا بنگاهها تعطیل شوند و یا باید اسناد آنها به رسمیت شناخته شود.و جزء اسناد رسمی قرار گیرند .
مالی که در رهن قرار میگیرد باید بانکها با ذینفع ملک همکاری نمایند در این صورت زودتر به طلبشان می رسند ، این در حالی است که بانک اصلا ذینفع ملک را( دارنده اجاره نامه یا مبایع نامه ) را به رسمیت نمی شناسد و پاسخگوی وی نمی باشد.
آری این مقال موضوعی بس عمیق و زخمی بس کهنه و چرکین است . این موضوع دستمایه تجارتی سیاه شده است ، که سوداگران و تبهکاران در پناه قانون به راحتی مشغول تجارت خویشند ، و هرگز پاسخگوی خانواده های از هم پاشیده و به معضلات پیچیده اجتماعی دچار شده نیستند ، آنان هر گز پاسخگوی سرپرستان خانواری که در مواجه سکته کرده وجان خویش باخته اند ، نیستند.
اینست که رسالت رسانه ای اهمیت پیدا میکند و شاید کورسو امیدی باشد .
فرهاد: 1394/5/2419:23:48،
23
20
خود بانکها هم از این داستان استقبال میکنند.بانک سالمم آرزوست.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار