کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

فصل برداشت برنج، زمان بازشدن زخم کهنه شاليکاران است

کدخبر:۱۴۲۶۵سه شنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۹:۵۳۴۰۴۷ بازدید

چند روزی از آغاز فصل برداشت برنج در استانهای شمالي کشور مي گذرد و شاليکاران روزهای پرکاری را سپری مي کنند. درو کردن حاصل يک سال ...

چند روزی از آغاز فصل برداشت برنج در استانهای شمالي کشور مي گذرد و شاليکاران روزهای پرکاری را سپری مي کنند. درو کردن حاصل يک سال تلاش بي وقفه و فراهم کردن روزی خانواده دغدغه شاليکاران در فصل برداشت است. دغدغه اي که هر سال با بروز مشکلات متعدد، بزرگ مي شود و خستگي را در جان کشاورزان اين استانها مي کارد. مشکلات پيش پاي شاليکاران هر سال بيشتر و بيشتر و سودشان کمتر مي شود، با اين حال نه تنها از انجام اقدام اساسي براي ر فع مشکلات اين قشر خبري نيست بلکه هر سال مانع جديدي بر سر راه برنج کاران مي رويد و آنچه عايدشان مي شود خروارها وعده و وعيد است که زمان برداشت امسال را به سال آينده گره مي زند. در کنار مشکلات هميشگي شاليکاران استان هاي شمالي کشور از جمله کم آبي هاي اخير، واردات بی‌رویه ، رشد دستمزد کارگران در دروی محصول، قیمت بسیار کم خرید از سوی خریداران و رشد دلالان، هر سال مشکل جديدي پديدار مي شود که فرآيند برداشت محصول استراتژيک برنج را پيچيده تر و پردردسرتر مي کند.

به گزارش روزنامه جوان، امسال در مقايسه با سال هاي گذشته پديده کمبود بارش و بي آبي در استانهاي مالي کشور سبب شد برخي از کشاورزان مناطق مختلف چون نکا و بهشهر به ناچار قيد کشت برنج را بزنند و بيش از 8 هزار هکتار از زمين هاي اين منطقه بدون کشت باقي ماند.همچنين اين وضعيت مشابه در جویبار، میاندرود، محمودآباد و ساری هم سبب بيکار شدن شاليکاران در فصل کاشت و برداشت برنج شد! مسئله اي که مي تواند تاثير چشمگيري در کاهش محصول برنج اين استان به عنوان قطب توليد برنج کشور داشته باشد. مازندران 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد که سالانه با تولید حدود یک میلیون تن برنج سفید، 42درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند. اما متاسفانه مشکلاتي که در سالهاي اخير گريبانگير شاليکاري اين استان شده جايگاه آن را به عنوان قطب توليد برنج متزلزل ساخته است. مشکلاتي که مي توان گفت منشا اصلي بسياري از انها عدم نظارت و توجه به موقع مسئولان امر است.
 

خريد شالي از کشاورزان به قيمت برنج !

از جمله مواردي که در يکي دو سال اخير توانسته سوداوري برنجکاران را تا حد چشمگيري کاهش دهد عدم نظارت بر خريد شالي توسط کارخانه هاي استان است. مسئله اي که سال گذشته به عنوان يکي از مهمترين مشکلات شاليکاران مطرح شده بود و ظاهرا امسال هم به قوت خود باقي است. یکی از موضوعات مهم در فصل برداشت مساله تعیین نرخ برداشت و هزینه تبدیل شالی به بهترین شکل است که متاسفانه اين موضوع هر سال فقط در حد ثبت شدن در صورتجلسات مورد توجه قرار مي گيرد.

پس از برداشت ، کشاورزان شالي هاي برنج را به کارخانه ها مي فروشند و کارخانه پس از تبديل شالي ها به برنج ، محصول را يا به کشاورزان باز مي گرداند يا آن را مي خرد. در اين ميان برخي کارخانه ها در سايه بي نظارتي مسئولان، شالي ها را به قيمت دانه هاي برنج مي خرند و با اين اقدام سبب زيان کشاورزان مي شوند! رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت فریدونکنار از جمله مسئولاني است که پس ازاعتراض مکرر کشاورزان بالاخره نسبت به اين موضوع واکنش نشان داد. روح‌الله ناصحی دراين خصوص گفت: کارخانه‌های شالیکوبی در زمینه اعلام اجرت قانونی از کشاورزان به صورت سلیقه‌ای وجه دریافت می‌کنند و پایبند نرخ‌های ابلاغی نیستند! وي افزود: در رابطه با نرخ شالیکوبی‌داران هر ساله با مشکل مواجه هستیم که معتقدیم کمیسیون‌های شهرستان با همکاری اتاق اصناف می‌تواند قیمت منصفانه‌ای را در راستای حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان اعلام کنند اما در کمیسیون استان در این خصوص تصمیم‌گیری می‌شود.


کارخانه‌های بي پروانه ، ظلم به کشاورزان

بي توجهي مسئولان اداره جهاد کشاورزي شهرهاي مختلف استان مازندران به اقدامات غيرقانوني کارخانه ها هنگام خريد شالي، راه را براي فعاليت کارخانه هاي بدون مجوز و پروانه کار هم هموار کرده است. رئیس شورای شهرستان فریدونکنار در اين خصوص مي گويد: کارخانه‌دارانی که دارای پروانه کسب هستند رعایت حقوق کشاورز را می‌کنند اما متخلفان کسانی هستند که پروانه کسب صنفی ندارند. حالا بماند که اعتراضات سال گذشته کشاورزان در اين خصوص نشان مي دهد که همان کارخانه هاي پروانه دار هم رعايت حال کشاورزان را نکرده اند! نورعلی جعفری با تاييد اينکه کارخانه‌دار در هنگام تحویل به مقدار شالی توجهی نمی‌کند مي افزايد: در برخي مناطق به ويژه نواحي روستايي کارخانه ها از شاليکاران مبالغ اضافي دريافت مي کنند و از انجا که جريمه اي که بابت اين اقدامات براي اين کارخانه هاي متخلف در نظر گرفته مي شود بسيار کم است اين مسئله ادامه پيدا مي کند. ضمن اينکه با جريمه کردن کارخانه ها ضرر کشاورزان جبران نمي شود.

رييس شورای شهرستان فريدونکنار با بيان اينکه این موضوع بسیار حساس است و باید به سرعت پیگیری شود تا حق کشاورزان ضایع نشود ادامه مي دهد: این امر موجب سردرگمی و نارضایتی کشاورزان این شهرستان شده است و مسئولان باید نسبت به این امر شفاف‌سازی کنند تا اگر تخلفی در فریدونکنار از سوی کارخانه‌‌دارها صورت پذیرفته با آن برخورد قاطع صورت پذیرد تا این گروه زحمتکش به حق خود برسد.


تجهيزات جديدند اما زيان ده !

طي دو سه سال گذشته به منظور کاهش هزينه هاي برداشت شالي از جمله دستمزد کارگر، برنج کاران مازني برداشت مکانيزه شالي هاي برنج را جايگزين روشهاي سنتي کردند تا ضمن تسريع درعمليات برداشت برنج، با کاهش هزينه هاي توليد بتوانند نسبت به سالهاي قبل، سود بيشتري به دست بياورند. از اين رو مسئولان جهاد کشاورزي مازندران يک هزار دستگاه کمباين مخصوص درو شالي به تجهيزات استان اضافه کردند تا عمليات درو مکانيزه در شهرهاي استان بدون مشکل انجام شود. اما ظاهرا در انجام اين اقدامات بررسي هاي لازم انجام نشده بود چرا که استفاده از اين ماشين آلات خود مشکلي بر مشکلات شاليکاران افزود. عدم تناسب بين ميزان شالي برداشت شده در استان با تعداد دستگاه هاي خشک کن اين محصول، بالا رفتن ضريب شکستگي برنج و بنددار شدن آن و در نهايت کاهش کيفيت محصول و افت فروش برخي شاليکاران را به دنبال داشت.

بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی مازندران بیش از یک هزارو 250 واحد شالیکوبی در استان فعال است و متوسط ظرفیت خشک کن ها در هر یک از واحد های شالیکوبی، حدود 15 تن در روز است. ضمن اينکه حدود دو هزارو 200دستگاه کمباین در استان فعالیت دارد که هر یک از کمباین ها در روز قادر است تا بیش از دو هکتار با متوسط تولید 12تن را درو کنند، با اين تفاسير

ظرفیت روزانه خشک کن های استان حدود 19 هزار تن است در حالی که روزانه بیش از 26 هزار تن شالی نم دار به صورت مکانیزه برداشت می شود که باید وارد خشک کن ها شود! از آنجا که ظرفیت خشک کن ها در شالیکوبی های استان مازندران محدود و حجم شالی برداشت شده به صورت مکانیزه و سنتی بالا است، خشک کن های موجود جوابگو نیست و جمع اوري برخي شالي ها با رطوبت هر چند اندک سبب شکستگي دانه ها برنج مي شود.

سال گذشت درست همزمان با فصل برداشت برنج عزیزالله شهیدی فر معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ضمن تایید مشکلات و نگرانی شالیکاران از نم دار بودن شالی درو شده به روش مکانیزه گفت: ظرفیت خشک کن ها باید افزایش بیابد، چرا که اگر شالی نم دار به موقع در خشک کن ها خالی نشوند، علاوه بر مشکل بند دار شدن، درصد شکستگی آن نیز چندین برابر می شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر علاوه بر یکهزار دستگاه کمباین مخصوص درو، به همین تعداد کمباین مخصوص گندم ، درو شالی اراضی شالیزاری استان را انجام می دهند افزود: طرح بالا بردن ظرفیت خشک کن ها و اصلاح ساختار شالیکوبی ها در دستور کار جهاد کشاورزی قرار دارد . اين درحالي است که طبق گزارشات رسيده امسال هم اين مشکل همچنان پابرجاست و کشاورزان امسال هم نگران کاهش کيفيت و افت ظاهري برنجي هستند که قرار است روانه بازار کنند!

بلیط هواپیمادیدگاه ها

جهان بين : 1394/5/1316:19:10،
32
49
به خدا ظلم چرا بايد چند برابر قيمت جهاني برنج ايراني بخريم
چرا واردات را ازادنمي کنند تا مردم نفس راحت بکشند
چرا بايد برنج در ايران چند برابر کشور هاي ديگر باشه
کيفيتش بالاست ؟؟؟ والا در آلمان بنده بردنجي را خريدم که عطر و طعمش
را در ايران نديدم قيمتش نصف ايران هر کيلو يک يورو

چه حمايتي وقتي اينها دارن با قيمت چند برابري مي فروشند مگر در کشور هاي ديگر چگونه کار ميکنند که ارزانتر به دست مصرف کننده ميرسه

حق مردم يک سوم جهاني قيمت محصولات سه برابر جهاني ؟؟؟؟؟
میلیاردران واقعی: 1394/5/1319:55:25،
25
38
روستاییان زمینهای باد اورده زمان اصلاحات ارضی شاه رو بفروشن و


بجای کشاورزی بیان تو شهرها مغازه و خونه و شاسی بلند بخرن.
نوید: 1394/5/1400:42:02،
35
15
عزیز من عدس که هیچی زحمتی نداره کیلویی 10 تومن هست کشاور برای برنج جونش در میاد اونوقت 6 7 تومن

به کشاورز رسیدن مشکلی نداره مشکل ما جماعت دلال و اختلاسگر مازراتی سوار هست
شايان: 1394/5/1316:59:07،
32
28
زخم مصرف كنندگان هم باز ميشود آخه خريد برنج ايراني خوب 8 هزار به بالا است! آيا همه مردم توان خريد با اين قيمتها را دارند؟
مهران: 1394/5/1408:31:22،
22
19
برنج ایرانی تحریم همچون خودروی ایرانی
کلا همه چیز ایرانی تحریم و فقط دلال بازی و واردات آزاد!
۶۶۶۶: 1394/5/1317:11:16،
27
28
کدوم زخم حتما برنج کارا باید سر مردم با قیمت های زیاد ببن نمیسرفه نکارن تعرف واردات برنج ۴۰درصد تازه میدنش۴هزار کیلویی. اختلاف برنج ایرانی با کل دنیا از لحاط قیمتی سه برا بر بیشتر بس اقا تو این بی ابی نخواستیم
moein nabavi: 1394/5/1318:47:48،
39
31
وقتی لیاقت خوردن برنج ایرانی رو ندارین نخورین
همون برنج هندی و پاکستانی و تایلندی از سرتون هم زیادیه
گوشت رو هم همون گوشت یخ برزیلی بخورین...
اینطوری وارد کننده ها هم سودشون رو می خورن و هم شما به لیاقتتون می رسین.
h: 1394/5/1319:52:44،
29
25
انقدر زود قضاوت میکنین. کشاورز بیچاره که برای کارش باید یه سال صبر کنه اخر مالشو بز خری میکنن .. داخل کار خونه از کشاورز کیلویی 6000میگیرن سود اصلی واسه کارخونه و دلالاس

تاز هزینه ها کشاورزی بالاس سم و کود یارانه ای که فروش ازادش ممنوع شرکت تعاونیا ازاد میفروشن دستمزد کارگرا که هرسال دوبله میشه دیگه چیزی تهش واسه کشاورز نمیمونه..

ادوات کشاورزی که قیمتشو خدا تومنه تیلر کشاورزی 17میلیون دستگاه نشا 50میلیون و کومباین 80میلیون و .....
دوره شاه با هواپیما سم پاشی می کردن الان چی باید 5میلیون بدی یه دستگاه بگیری خودت سم بزنی ..

همه فکر میکن از اون کیلویی 6000تومن سود خالص داره واسه کشاورز

اگه برنج خارجی ارزونه واسه اینه که هزینه تولیدش خیلی کم....

بله زود قضاوت نکنین
محسن: 1394/5/1320:00:21،
33
20
اگه همین برنج مازندرانی با همین کیفیت از یه کشور دیگه میومد تو ایران همه میگفتن بهبه عجب چیزیه بوش تا 5 تا کوچه اونورتر میره...بابااا اروپاییه میفهمی اروپا ..بابا ول کنین این داستانارو کلا ما ایرانیا همیشه مرغ همسایه واسمون غازه ..البته ناگفته نماند بعضی محصولاتمونم افتضاحه ولی خودایش کشاورزیمون به خاطر آب و هوا و گلش همیشه با کیفیتو عالی بوده خودم به شخصه نظرم اینه هر چی پول بدی همون اندازه آش میخوری >>>در ضمن برنج مازندران جز بهترین برنجای دنیاس مخصوصا برنج فریدونکنار ... یه سری نمیدونن میان یه چیزی میگن شما بهتره اطلاعاتتو زیاد کنی بعد نظر بدی خاهشااا
نوید: 1394/5/1400:47:09،
27
23
برنج رشت از مازندران هم بهتره مخوصوصا دمسیاه صدری و هاشمی
برنج آشغال هندی با برنج ایرانی قابل مقایسه من حاضرم کیلویی 20 تومن به کشاورزی بدم که 5 صبح بلند میشه تا زانو میره تو آب و لجن تا غروب به هیچ بیمه هیچ بازنشتگی ای و...
انصاف هم خوب چیزه حساب برنج از جنس های بنجل چین و برنج های بوگندو هندو جداست
سعید: 1394/5/1320:25:40،
28
25
نویسنده انگار هیچ اطلاعاتی از بازار برنج نداره. کارخانه شالیخوبی فقط نقش واسط رو برعهده داره و تازه بعد از تبدیل موظفه که برنج رو واسه کشاورز بفروشه. این تاجره ه سوار بر بازار برنجه. وقتی اطلاعات ندارید مجبورید بنویسید مگه....
علي : 1394/5/1321:32:46،
25
18
مگر در کشور هاي ديگر هزينه کار گر ندارند مگر کود نميدهند مگر سموم استفاده نمکنند ؟؟؟

چرا بايد قيمت محصول نهائي سه برابر قيمت جهاني باشه

اتفاقا نرخ دستمزد در دنيا بيشتر است

بايد اقتصاد ازاد و واردات مواد غذائي بدون تعرفه باشه
تا هم رقابت باشه و هم ارزاني و هم دلال از بين بره
شرفی.تالش: 1394/5/1400:02:17،
39
14
متاسفم فقط همین.
یارو واسه یه پیتزای برند حاضره 35000 بده، واسه پفک خانواده 7000 بده
اما واسه یک کیلو برنج شمال که چند وعده استفاده میکنه،میگه گرونه!!!
واقعا لیاقت برنج خارجی رو دارین که با اب فاضلاب بوجود میاد
تالش: 1394/5/1400:03:45،
35
26
متاسفم فقط همین.
یارو واسه یه پیتزای برند حاضره 35000 بده، واسه پفک خانواده 7000 بده
اما واسه یک کیلو برنج شمال که چند وعده استفاده میکنه،میگه گرونه!!!
واقعا لیاقت برنج خارجی رو دارین که با اب فاضلاب بوجود میاد
آیدا : 1394/6/2613:19:54،
10
9
سلام من برنج ایرانی رو خیلی دوست دارم الان هم به تولید کننده ظلم میشه و هم به مصرف کننده من میخوام به یه قیمت معقول برنج رو از خود کشاورز بخرم هر کی میتونه کمکم کنه تا پول اضافی تو جیب دلال نره
امید علی بیگی: 1395/6/414:00:53،
7
15
شما ببینید از مردم شمال تا جنوب از غرب تا شرق همه میگن برنج ایرانی گران هست چرا واردات برنج را ازاد نمیکنید شما ببینید چهارتا شالیکار شمالی چطور مملکت را بهم ریختن؟ البته شالیکار نه چهارتا آقا زاده و وزیر با نفوذ که منفعتی دارند در این کار. . مملکت متعلق به اوناست ما حق هیچ اعتراضی نداریم . واردات برنج هندی درجه یک با کیلویی ۳ هزار ممنوع شده هزارتا اتهام هم به برنج هندی میزنن تا مردم برنج بی ارزش تولید داخل کیلویی ۱۲ هزار بخرن . من نمیدونم این عمل کجاش اقتصاد مقاومتیه ؟ چجوری به این کار میگن اقتصاد مقاومتی ؟؟ که مردم حتما باید اجناس بی کیفیت ایرانی با چهار برابر قیمت بخرن .؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
قیمت کارخانه ای پژو 206 تیپ 2 و پژو پارس بنزینی افزایش یافت - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار