کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

طرح جايگزين وام ازدواج يعنی دلال‌بازی!

کدخبر:۱۴۲۵۳سه شنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۶:۴۰۲۲۴۶ بازدید

با ابلاغ آيين‌نامه اجرايي فروش اقساطي كالا به زوج‌هاي جوان از سوي محمد جهانگيري، معاون اول رئيس‌جمهور گام‌هاي نخست حذف وام 3 ميليونی ...

با ابلاغ آيين‌نامه اجرايي فروش اقساطي كالا به زوج‌هاي جوان از سوي محمد جهانگيري، معاون اول رئيس‌جمهور گام‌هاي نخست حذف وام 3 ميليونی ازدواج آغاز شد. حالا قرار است جوانان دم بخت به جاي وام 3 ميليوني تسهيلات فروش اقساطي تا سقف 10 ميليون تومان دريافت كنند. اين تسهيلات اما به شرط و شروطي به زوج‌هاي جوان تعلق مي‌گيرد. اين شرط خريد كالاي وطني است. 
       
يك تير و دو نشان حكايت مصوبه جديد دولت براي زوج‌هاي در شرف ازدواج است؛ تسهيلاتي 10 ميليوني كه محمود گلزاري، معاون سابق ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تحت عنوان كارت جهيزيه از آن ياد كرده بود و از سود 12 تا 16 درصدي آن سخن گفته بود. عمر معاونت دكتر گلزاري در وزارت ورزش و جوانان آنقدر قد نداد كه به ثمر نشستن اين طرح را در همان سمت ببيند. با ابلاغ آيين‌نامه اجرايي اين طرح به وزارت‌هاي صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و دارايي و بانك مركزي، اين طرح كه حمايت از توليد ملي را هم در دل خود دارد، كم‌كم به ثمر مي‌نشيند. اگرچه از دل آيين‌نامه اجرايي منتشر شده جزئيات اجرايي اين طرح چندان مشخص نيست اما از همين حالا مي‌توان اما و اگرهاي اين طرح را به روشني دريافت؛‌اما و اگرهايي كه در صورت عدم تدوين ساز و كاري مناسب و منطقي نه به حمايت از توليد ملي مي‌رسد و نه حمايت از زوج‌هاي جوان را جدي‌تر و بيشتر مي‌كند.


حمايت از جهيزيه‌های وطنی 

حمايت از توليد ملي، ‌كار و سرمايه داخلي شعاري است كه سال 91 از سوي رهبر معظم انقلاب مطرح شد. اينكه تا چه حد اين شعار تحقق يافته است را مي‌توان با نگاهي به آمار واردات و مصرف كالاي خارجي دريافت. علاوه بر اين سايه سنگين تبليغات كالاهاي خارجي بر سر كالاي داخلي موجب شده است محصولات ايراني بيش از پيش مورد بي‌مهري واقع شوند. حالا اما دولت مي‌خواهد با يك تير دو يا شايد چند نشان بزند. معاون اول رئيس‌جمهور آيين‌نامه اجرايي تبصره (۲۶) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۴ كل كشور درباره فروش اقساطي كالاهاي بادوام خانگي به زوج‌هاي جوان مشمول دريافت وام ازدواج را كه به تصويب هيئت وزيران رسيده براي اجرا ابلاغ كرد. 

در تبصره ۲۶ ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۴ كل كشور مقرر شده است: زوج‌هاي مشمول دريافت وام ازدواج مي‌توانند به جاي دريافت وام به صورت نقدي، از تسهيلات فروش اقساطي استفاده كنند. 

تسهيلات مزبور توسط توليد‌كنندگان و فروشندگان متقاضي كه عرضه‌كننده كالاهاي بادوام داخلي هستند، ارائه مي‌شود و بانك‌ها صرفاً پرداخت اقساط را تقبل مي‌نمايند. بانك‌ها و مؤسسات اعتباري موظفند با درخواست فروشنده پس از اخذ تضمين‌هاي لازم از زوجين، پرداخت اقساط را تقبل كنند. خريدار موظف به پرداخت اقساط به بانك است و بانك عامل، پرداخت اقساط را در سررسيدهاي مذكور در قرارداد براي فروشنده (يا فروشندگان) تضمين مي‌كند. سقف تسهيلات فروش اقساطي كه بانك‌ها به موجب اين تبصره مكلف به تضمين پرداخت اقساط آن هستند در سال ۱۳۹۴ براي هر يك از زوجين يكصد ميليون ريال است. آيين نامه اجرايي اين تبصره به پيشنهاد بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران و وزارتخانه‌هاي امور اقتصادي و دارايي و صنعت، معدن و تجارت ظرف مدت يك ماه از تاريخ تصويب اين قانون به تصويب هيئت وزيران مي‌رسد. 

  سود 4 برابري تسهيلات خريد كالا به جاي وام ازدواج 

وام ازدواج تنها حمايت دولتي از ازدواج و تشكيل خانواده بود اما اين كمك حداقلي در سال‌هاي اخير آنقدر پر‌دردسر شده كه خيلي از تازه عروس دامادها عطايش را به لقايش مي‌بخشند. حالا كه پاي تسهيلات خريد جهيزيه وطني به ميان آمده نكته مهم در اين ميان ميزان سود يا همان كارمزد وام خريد كالاي ايراني است. آنطور كه محمود گلزاري گفته بود سودي 12 تا 16 درصدي براي اين وام تعيين شده است؛‌سودي كه نسبت به سود 4 درصدي وام 3 ميليوني ازدواج سه تا چهار برابر بيشتر است و اين سود بالا حداقل حمايت دولتي از تشكيل خانواده جوانان را با چالش جدي مواجه مي‌كند. به بيان ديگر با دريافت چنين سودي و با محدود كردن انتخاب متقاضيان به كالاهاي خاص در عمل حمايتي وجود ندارد. مطابق آيين‌نامه ابلاغي اما قرار است كارمزد بانك توسط شوراي پول و اعتبار تعيين شود. 

بر اساس آيين‌نامه مصوب قرار است قيمت كالاي با‌دوام داخلي و شرايط تسهيلات اعطايي به تفكيك هر يك از كالاها، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و همراه با فهرست فروشندگان مايل به شركت در طرح موضوع اين آيين‌نامه و نام بانك‌هاي عامل هر يك از فروشندگان، از طريق پايگاه اطلاع‌رساني وزارت يادشده براي آگاهي عموم منتشر شود. 
اگر مي‌خواهيد بدانيد چگونه مي‌توانيد از چنين تسهيلاتي استفاده كنيد، ‌همچنين طبق آيين‌نامه، متقاضي موظف است با مراجعه به فروشنده پس از انتخاب كالا نسبت به اخذ پيش فاكتور حاوي مشخصات كالا، قيمت فروش كالا، شرايط بازپرداخت تسهيلات اقدام و آن را به بانك مربوط ارائه كند. همچنين بايد اقساط تسهيلات كالاي دريافتي را در موعد مقرر در قرارداد تسهيلات كالايي، به بانك عامل پرداخت نمايد. بانك عامل پس از دريافت نسخه‏اي از پيش فاكتور از متقاضي، مطابق مفاد قرارداد عامليت، نسبت به اخذ تضامين كافي و معتبر از متقاضي و انعقاد قرارداد ايفاي تعهد در سررسيد با وي اقدام مي‌كند. كارمزد اشاره شده توسط فروشنده و هنگام انعقاد قرارداد ايفاي تعهد در سررسيد بين بانك عامل و متقاضي پرداخت مي‌شود. 

 
 تضمين حمايت از كالای داخلی 

هرچند هنوز سود اين تسهيلات مشخص نيست اما اگر سود 12 تا 16 درصدي اين تسهيلات قطعي شود به نظر نمي‌رسد از چنين طرحي چندان استقبال شود اما در صورت پايين بودن نرخ سود بايد تدابيري اتخاذ شود كه با فاكتورسازي امكان دريافت نقدي تسهيلات فراهم نباشد، چراكه در اين صورت ديگر هيچ تضميني براي حمايت از كالاي داخلي وجود ندارد. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

منطق الدوله: 1394/5/1311:04:51،
25
57
این کار باعث رونق بازار تولید داخلی میشه. حالا هی نق نق نق بزنید و از کالای خارجی پشتیبانی کنید نون بشه واسه سرباز و کارگر خارجی.
ساسان: 1394/5/1311:11:57،
48
19
عجب تولیدی ...من یخچال فریز گرفتم فعلا دوبار تعمیر خورده ...هنوز دوسال نمیشه زندگیو شروع کردیم...
جواب به سا: 1394/5/1311:22:48،
38
37
خودت بد مصرف کردی. طبیعی نیست ادعات. دفترچه رو بخونی بد نیست
حق خواه: 1394/5/1311:24:32،
20
27
با منطق موافقم. وقتی پول شد واسه سرباز غریبه ای که اومد بالا سر زن و بچتون. یا پول شد واسه حقوق همونایی که تحریمتون کردن، حالتون جا میاد
مجرررررررررررررد: 1394/5/1311:36:34،
17
20
اگر کمی هم رو این حساب میکردم دیگه الان نمی کنم
مجررررررررررررررررردی را عشق است.........................بدبخت ما پسرهای و دخترهای دم بخت ....................
بی خیال: 1394/5/1311:48:56،
29
18
دلار دولتی بی سر وصدا به 3هزار تومن رسید150 تومن بیشتر از قیمت بوجه برای امسال
بقیه جیب که میرود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
رضـا: 1394/5/1312:00:00،
31
25
تو ذهن اون مسئولین محترمی که این طرح شگفت انگیز به ذهنشون رسیده واقعا چی میگذره ؟ !
کدوم کالای وطنی ؟ !
منظور نکنه همون محتویات بنجل چینی تحت یه نام مثلا ایرانیه ؟ !
گذشت زمانی که پارس و صنام و جنرال و غیره حداقل از محتویات با کیفیت جهان استفاده میکردن !
ازینا گذشته 10 میلیون با سود 12 تا 16 درصد اونم به شرط خرید بنجل رو کدوم عقل سلیمی قبول میکنه ؟ !
بهتر نبود خیلی روراست با مردم همین وام ناچیز و خجالت آور 3 تومنی هم حذف میکردید ؟ (مثل یارانه برخی از همین زوج های جوان به بهانه ی تشکیل خانواده جدید !)
اسی منیا: 1394/5/1311:40:21،
23
14
خوب شد کلمه دلال وجود داره و مردم بهش کاملا حساس هستند تا هر اتفاقی افتاد برای توجیه کردن بی کفایتی و دزدی های خودشون از کلمه دلال و دلال بازی استفاده کنند و ملت هم ساده بگن آره کار دلال هستش...
رضا: 1394/5/1311:44:24،
38
11
به احتمال غريب يه يقين بسياري از زوج ها بعداز تحويل گرفتن كالا بدون دست زدن آنها را فروخته و تبديل به پول نقد مي كنند.

مهندس: 1394/5/1313:48:15،
30
30
اگه این وام شامل خرید فرش ومبل وسرویس چوب باشه که مطمنا نیست!ارزش داره!
چون بقیه کالاهای ایرانی مرخص اند!
ضمنا یکی بپرسه الان پزو405 رو ایرانی حساب میکنید ولی یخچال ال جی ک تو ایران منتاژ میشه خارجیه!!!
وحيد يوسفي: 1394/5/1314:14:27،
23
16
اين كار غلطه.
بايد پولشو بدند دست مردم.
حالا جوون هر كاري دلش خواست بكنه با اين پول.
اصلا بره بندازه توي رودخونه.
رضا: 1394/5/1314:18:36،
41
15
واقعا برای آقای روحانی متاسفم
این چه تدبیر و امیدی بود!
رضا:: 1394/5/1314:32:17،
36
14
یک یخچال ارج گرفتم بعداز 2ماه خراب شد درستش کردم این دفعه دربش خراب شد و بعد از 3ماه هر یک دقیقه روشن،خاموش شده و آژیر میکشید بعد یکسره روشن تا یک هفته دباره همین وضعیت، درش رو که باز میکنم انگار خشم شب زدن و... خلاصه روانیمون کرده این یخچال وطنی.
رضا: 1394/5/1315:46:20،
27
20
میدونید خوشبخت کیه؟
اونی که پاشا از این مملکت بزاره بیرون تا دیگه این همه معضل وبدبختی رو نبینه.
این دولت و مملکت حتی رحمش به ملت خودش هم نمیاد.
لابد: 1394/5/1322:48:36،
13
30
لابد بره ترکیه خخخخخخخخخخخخ

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار