کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازگشت عجیب 900 هزار نفر به بازار کار

کدخبر:۱۴۱۸۰یکشنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۰:۲۷۱۹۷۷ بازدید

دغدغه تامین معیشت، به‌هم خوردن دخل و خرج، میل به حضور در اجتماع و انتقال تجربه دلایلی هستند که 900 هزار بازنشسته را به بازار کار برگردانده و ....

دغدغه تامین معیشت، به‌هم خوردن دخل و خرج، میل به حضور در اجتماع و انتقال تجربه دلایلی هستند که 900 هزار بازنشسته را به بازار کار برگردانده و آنها را در یک رقابت جدی با جوانان جویای شغل قرار داده است.

کارشناسان بازار کار عقیده دارند سال‌هاست بازار کار کشور دچار تحولاتی شده و تغییر رفتار شاغلان و جویندگان کار باعث شده است تا رفت و آمدهای عجیبی در این بازار شکل بگیرد. در گذشته افراد که به سن بازنشستگی می رسیدند، از بازار کار به صورت کامل و قطعی خارج می‌شدند.

بازنشستگان تا همین یکی دو دهه گذشته، پس از 30 سال اشتغال دیگر به کار برنمی‌گشتند ولی تغییرات زندگی، افزایش هزینه ها، پایین بودن حقوق بازنشستگی در مقابل مخارج و همچنین علاقه به ادامه فعالیت اقتصادی و اجتماعی باعث شده است تا امروزه هزاران بازنشسته پس از طی دوران اشتغال ۳۰ ساله خود، از این فضا خارج نشوند و تلاش کنند تا در فعالیت‌های اقتصادی باقی بمانند.

سن فعالیت اقتصادی در ایران بر مبنای استانداردهای شناخته شده آماری ۱۰ تا ۶۵ سال است و معمولا فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی افراد در این سنین شکل می گیرد. اشتغال رسمی و جدی قریب به اتفاق افراد از ۲۵ سالگی به بعد شروع می‌شود و آنها معمولا تا رسیدن به سن بازنشستگی که ۵۵ تا ۶۰ سالگی است، در بازار کار کشور حضور خواهند داشت. از سویی، بررسی آمارهای مربوط به بیکاری جوانان نیز نشان می دهد در حال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جوان زیر ساله که نیمی از آنها را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند، منتظر ورود به بازار کار هستند و به دلیل نبود فرصت‌های شغلی، امکان اشتغال آنها فراهم نیست. بسیاری می‌گویند اگر بازنشستگان از بازار کار خارج شوند، زمینه اشتغال دستکم یک میلیون نفر از جویندگان جوان شغل فراهم می شود.


بازنشستگانی که خیال رفتن از بازار کار را ندارند

همچنین عنوان می‌شود به دلیل حضور طولانی مدت بازنشستگان و افراد سن بالا در بازار کار، فضاهای خالی کمتری برای جذب نیروی جدید وجود دارد. از این رو، کشور با صف شلوغ تری برای بیکاری مواجه است. ظاهرا نیز شرایط به نحوی است که بازنشسته‌ها خیال رفتن از بازار کار را ندارند و می‌خواهند به فعالیت خود ادامه بدهند.کارشناسان بازار کار عقیده دارند، علاوه بر مسائل و مشکلات اقتصادی بازنشسته ها، یکی دیگر از دلایلی که باعث ادامه حضور بازنشستگان در بازار کار شده، تمایل کارفرمایان به جذب آنها است. کارفرمایان فکر می کنند بازنشسته ها خرج کمتری دارند، اما تجربه و مهارتشان در کار بالا است. آنها نیازی به بیمه شدن ندارند و توقعات کمتری از کارفرمایان خواهند داشت.

همچنین بازنشستگان در اغلب مشاغل نیازی به آموزش و صرف هزینه توسط کارفرمایان ندارند و به صورت کلی در بسیاری از موارد حقوق و دستمزد پایین تری نسبت به نیروهای جدید و تازه وارد دریافت می کنند. به بیان دیگر، نگاه بازنشستگان به کار پس از دوران ۳۰ ساله فعالیت اقتصادی، نوعی بهره مندی نسبی از درآمد برای تقویت نیازهای مالی زندگی است.استفاده از بازنشستگان با دیدگاه های یاد شده در طول سال‌های گذشته در برخی مشاغل تخصصی مانند بانکداری رواج داشته و امروز بسیاری از مدیران شعب بانک‌های تازه وارد به بازار پول کشور را بازنشستگان شبکه بانکی تشکیل می دهند.نگاهی به آمارهای ارائه شده از سوی وزارت کار درباره اشتغال بازنشستگان نشان می دهد براساس آخرین سرشماری رسمی کشور، ۹۰۰ هزار نفر بازنشسته پس از طی دوران اشتغال ۳۰ ساله خود و بازنشستگی، دوباره برای کار به فعالیت های اقتصادی برگشته‌اند.


بازگشت 900 هزار بازنشسته به بازار کار

تحلیل این است که داوطلب شدن افراد با سن 65 سال و بیشتر برای کار نشان دهنده این است که سالمندان پس از بازنشستگی در بسیاری از موارد ادامه فعالیت خواهند داد. برهمین اساس، از 900 هزار نفر بازنشسته‌ای که به کار برگشته اند، بیش از ۷۸۸ هزار نفر مرد و ۱۱۱ هزار نفر نیز زن هستند.در واقع مشارکت بازنشستگان در بازار کار می‌تواند به دلایلی مانند انتقال تجربه، اجبار برای رفع نیازهای اقتصادی و مشارکت در فعالیت‌ها باشد. نکته حائز اهمیت این است که در حال حاضر حدود ۱۱ هزارنفر از بازنشستگان و افراد بالای ۶۵ سال در مشاغل قانونگذاری فعالیت دارند و مقامات عالی رتبه و مدیران را تشکیل می دهند.

در حال حاضر، ۹۳.۷ درصد از بازنشستگانی که به کار برگشته اند، در بخش خصوصی فعالیت دارند. همچنین ۵۴.۹ درصد بیکاران ۶۵ ساله و بیشتر دارای مدرک لیسانس هستند. ۲۳.۴ درصد فوق دیپلم و ۲۱.۸ درصد فوق لیسانس و دکترا دارند.درباره بازنشستگان زن بالای ۶۵ سال، می‌توان گفت نرخ مشارکت اقتصادی آنها که از سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۸۵ روند کاهشی داشت، به یکباره در مدت ۵ سال تا ۱۳۹۰ دو برابر شد که نشان دهنده جنب و جوش زنان بازنشسته برای ورود دوباره به بازار کار است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بازنشسته: 1394/5/1111:43:27،
68
13
بنده با31سال خدمت بازنشسته شده ام وتمایل ونیروئی برای کارندارم امارفت وآمدفرزندان ونیزفرزنددانشگاه آزادی ودرسن ازدواج دارم که باحقوق اندک فقط ده روزبیشتردرماه نمیتوانم زندگی خودم راتآمین نمایم لذامجبورم تاپاسی ازشب کارکنم
ل.ع: 1394/5/1115:05:45،
19
8
چرا راه دور میرید!!؟
آقای محمدرضا حیاتی,گوینده خبر شبکه یک,خودش تو برنامه خندوانه گفت که چند ساله بازنشسته شده:
اگه بازنشسته شدی,چرا هنوز سرکاری؟
اگه سرکاری,چرا میگی بازنشسته شدم؟

و لطفا نگو که در حال انتقال تجربیات به نسل جوان هستم...

من با 28 سال سن و چندین سال گذشت از فارغ التحصیلی هنوز بیکارم ...
حسین: 1394/5/1112:21:01،
37
7
با سلام
خداوکیل من تو پروژه ها نفت و گازم یه پیرمرد هایی هست 80به بالا.هروقت میبینمشون افسوس واسه رفیقا بیکارم میخورم.بخدا بدون بازدهی.وقتی ازشون پیگیر میشیم میفهمیم معتاد کارن یا اینکه تو خونه نمیتونن بمونن که باید تاوان این خونه نموندنشون رو جوونایی بدن که اول زندگیشونه.دلیل جذب این افراد هم فقط بخاطر واریز نشدن بیمه تامین اجتماعیه.ما اینجا 1317 هم داریم
ناشناس: 1394/5/1123:28:55،
11
11
1317 می شه 74 سال . بعد می گی بالای 80 سال ؟
کشکول طلایی: 1394/5/1112:23:19،
26
9
آنچنان فقر و نیاز را در جامعه حاکم کردندوالدین باید تا آخر عمر زحمت بکشند و لذت زندگی را احساس نکنند.هیچ پدری دوست ندارد پس از بازنشستگی خودش را به زحمت بیندازد ولی چکنیم احتیاج است احتیاج است احتیاج...........!!!!!!!
ماهان: 1394/5/1112:45:12،
17
10
این همه جوون بیکار اونوقت افراد با 65 سال سن باید کار کنند!!
Dandn: 1394/5/1114:04:17،
18
11
بزار همین بازنشسته ها برن ،اینا با یه میلیون در ماه قانع هستن،من که دستو دلم به کار یه میلیونی با مدرک مهندسی مکانیک نمیره،ده سال رفتم،چی شد،الان خونم راحترم.
محمد: 1394/5/1119:04:56،
12
5
واقعا کار کارمندی بی معناست ...حقوق پایه تازه اگه خوب باشه 1 ت ...بهد 5 سال برسه بگو به 3 ت که چی؟ ب کجا میرسه؟ با 3 ت نمیشه تو تهران زندگی کرد و زن گرفت و ....
کارشناس: 1394/5/1119:48:23،
13
6
سال 2003 در سفری که به بلژیک داشتم اکثر توریست های بازدید
کننده از مراکز تاریخی این کشور را افراد مسن و بازنشسته ژاپنی و
چینی تشکیل می دادند. اسوده و با فراغ بال مشغول عکاسی از
موزه ها و دیدنی های ان کشور بودند. در این کشور با اینهمه منابع
خدادادی نه کار برای جوانان است و نه تامین مالی برای بازنشستگان در زمان پیری.!!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار