کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات مذاکرات صنعتی ایران و فرانسه

کدخبر:۱۴۱۴۳شنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۵:۲۸۳۶۲۶ بازدید

ایران و فرانسه قبل از آغاز تحریم‌ها بدون احتساب نفت حدود 4 الی 5/4 میلیارد دلار مبادلات تجاری با یکدیگر داشتند اما وقتی وزنه تحریم‌ها ...
جزئیات مذاکرات صنعتی ایران و فرانسه

ایران و فرانسه  قبل از آغاز تحریم‌ها بدون احتساب نفت حدود 4 الی 5/4 میلیارد دلار مبادلات تجاری با یکدیگر داشتند اما وقتی وزنه تحریم‌ها سنگین‌تر شد، این حجم از تجارت به 500 میلیون دلارکاهش یافت. در آن مقطع که نگاه ایرانیان به فرانسوی‌ها مثبت بود همواره آنها در تبادلات تجاری دو کشور موفق تر بودند حتی در قراردادها‌یشان به گونه‌ای عمل می‌کردند که واژه برد- برد معنا نداشت و در خیلی مواقع  آنها تنها به دنبال فروش کالاهای خود بودند.

حال با توافق ایران با کشورهای 1+5 ورق برگشته است و کشور فرانسه  که سالیان متمادی ما را مصرف کننده صرف می‌پنداشت این روزها برای سرمایه گذاری مشترک پا پیش گذاشته است به طوری که فابیوس وزیر امور خارجه این کشور که هفته گذشته میهمان ایرانی‌ها بود اذعان داشت ایران فرق‌های زیادی کرده و باید برای رسیدن به بازار این منطقه به‌دنبال همکاری‌های مشترک بود.

شاید همین نوع نگاه باعث شده کارشناسان از افزایش 20درصدی مبادلات دو کشور سخن به میان آورند که البته این پیش‌بینی‌ها به مذاق برخی کشورها خوش نمی‌آید، کشورهای رقیبی چون آلمان و ژاپن. این جمله بدان معنا نیست که پرونده همکاری با فرانسه کاملاً بسته شده و این مجموعه شریک اول کشورمان خواهد شد.رفتارهایی که شرکت‌های فرانسوی با تولیدکنندگان ایرانی داشتند از حافظه تاریخی پاک نخواهد شد لذا شاید این‌گونه رفتارها باعث شد مدیرعامل ایران خودرو حرف از غرامت بزند و بگوید با شرط‌های خاصی حاضر به همکاری با برند پژو هستیم.

در جلسه‌ای که مدیران صنعتی با لوران فابیوس داشتند حرفی از پرداخت غرامت از سوی شرکت‌های فرانسوی که به یک باره ایران را ترک کردند زده نشد اما وزیر امور خارجه فرانسه به گونه‌ای صحبت  کرد که تمام شروط ایران را رد نخواهد کرد وحتی خودروسازان هم باید پای میز مذاکره بنشینند تا مشکلات این بخش رفع شود. معلوم نیست چه زمان شرکت‌های ایرانی با طرف‌های فرانسوی خود آشتی می‌کنند اما  همین تجربه تلخ (رفتن شرکت‌های خارجی از ایران)باعث شد ایران به دنبال قراردادهای برد- برد باشد و تنها به یک شرکتبسنده نکند.

هفته‌های متوالی است که شرکت‌های خارجی از کشورهای مختلف  به ایران می‌آیند و برای شروع  یا ادامه همکاری‌های قبلی خود اعلام آمادگی می‌کنند. فرانسوی‌ها نیز در اولین اقدام وزیر امور خارجه خود را برای رصد وضعیت راهی ایران کردند و قرار است شهریورماه نیز هیأت اقتصادی این کشور اروپایی به کشورمان بیاید تا به جای رد و بدل کردن پیغام‌ها، مذاکرات حضوری انجام گیرد و حتی قراردادهای لازم بین طرفین امضا شود تا با برداشته شدن تحریم‌ها، فعالیت‌های مشترک وارد فصل جدیدی شود.

محورهای شش گانه مذاکرات نعمت‌زاده با فابیوس

اما در جلسه‌ای  که محمد رضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان  با لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه داشت چه گذشت. مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت که درمذاکرات دو جانبه وزیر صنعت کشورمان با وزیرخارجه فرانسه حضور داشت، درگفت‌و‌گو با «ایران» درباره این نشست ابتدا صحبت‌های فابیوس را در 6 محور تقسیم بندی کرد و گفت: طرف فرانسه با نگاه باز و رو به جلو و براساس خواست رؤسای جمهوری دو کشور برای همکاری در همه زمینه‌ها و برای ساختن آینده اعلام آمادگی کرد.

دومین مسأله این بود که همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های انرژی، تکنولوژی‌های جدید، مخابرات، حمل ونقل و هر نیازی که طرف ایرانی بخواهد متمرکز خواهد شد. سومین نکته، فرانسه آمادگی دارد در بخش‌هایی که  نیاز ایران به سرمایه‌گذاری، مشارکت در طرح ها، توسعه اشتغال و غیره است همکاری کند.

وی درباره چهارمین موضوع بیان شده از سوی وزیر امور خارجه فرانسه افزود: شرکت‌های خودرو ساز فرانسوی آمادگی سرمایه گذاری مشترک برای تولید خودرو و قطعه را در ایران دارند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پنجمین نکته این بود که  تمام شرکت‌های ذینفع می‌توانند مذاکرات خود و قراردادهای مرتبط را منعقد کنند و با اقدامات در دست اجرا در طی چند ماهه تا پایان سال میلادی، اظهار امیدواری شد که بلافاصله و حداکثر از ابتدای سال آینده میلادی اجرای قراردادهای منعقده آغاز شود.

 شرایط همکاری مانند گذشته نیست

خسروتاج  با اشاره به اینکه فابیوس در صحبت‌های خود با صراحت به این موضوع پرداخت که شرایط همکاری مثل گذشته نخواهد بود و سعی می‌کنند متناسب با دیدگاه دوستان ایرانی، همکاری‌ها را انجام دهند. افزود: در ماه سپتامبر سال جاری یک هیأت بلند پایه اقتصادی متشکل از مدیران عامل شرکت‌های بزرگ فرانسوی و همراه دو وزیر تجارت، کشاورزی و صیادی برای بررسی زمینه‌های همکاری بیشتر شرکت‌های ایرانی با فرانسوی به ایران می‌آیند.

وی به پیشینه روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: فرانسه یکی از شرکای مهم اقتصادی ایران تا قبل از تحریم بود به‌طوری که میزان همکاری‌های تجاری دو کشور بدون نفت به حدود 5/4 الی4 میلیارد دلار می‌رسید. با شروع تحریم و محدود شدن روابط، این رقم در سال گذشته به حدود نیم میلیارد دلار کاهش یافته است. فرانسه در بخش‌هایی همچون دارو، برق و حمل‌و‌نقل هوایی با در اختیار قراردادن هواپیماهای ایرباس، در بخش مخابرات (آلکاتل) و الکترونیک، از طریق شرکت توتال در پروژه‌های نفتی و گازی، از طریق شرکت هایی همچون تکنیپ در مهندسی، با بانک‌های سوسیاته ژنرال و پاری با برای فاینانس و در صنایع غذایی و غیره همکاری‌های خوبی با ایران داشته که متأسفانه با شروع تحریم در اکثر موارد یاد شده، همکاری‌ها کاهش داده شده است، البته در بخش خودرو هم با پژو و رنوی فرانسه همکاری‌های قدیمی وجود داشته است.

در ادامه قائم مقام وزیر صنعت به صحبت‌های وزیر صنعت در این نشست اشاره کرد و افزود:  در این نشست با تأکید بر اینکه همکاری‌های صنعتی ایران با فرانسه باید با توجه به شرایط جدید صورت پذیرد عنوان شد ایران در مقایسه با سال‌های قبل از تحریم از توان صنعتی و ظرفیت‌های خوب مهندسی برخوردار شده و رشد خوبی هم داشته که لازم است در شکل و نحوه همکاری با طرف‌های اروپایی تغییراتی به‌عمل آید.

وی گفت: وزیر صنعت عنوان کرده است سرمایه‌گذاران خارجی نه صرفاً با هدف آوردن سرمایه مالی خارجی به داخل کشور بلکه باید با  خود طراحی مشترک، مهندسی مشترک، بازاریابی مشترک و صادرات مشترک را نیز به همراه داشته باشند و به دنبال همکاری بلند مدت باشند. برقراری هر چه سریع‌تر ترتیبات بانکی و استفاده از پوشش‌های بیمه‌ای شرکت کوفاس برای اجرای طرح‌های عمرانی ضروری است و کارهای بزرگ اقتصادی را می‌توان در دستور کار همکاری قرار داد.

خسروتاج با اشاره به صحبت‌های وزیر صنعت در نشست دوستانه با وزیر امور خارجه فرانسه افزود: فارغ‌التحصیلان ایرانی از ظرفیت بالایی برای کارهای مهندسی و صنعتی برخوردارند که در قالب همکاری‌های مشترک موجبات تحکیم روابط را فراهم می‌آورند. درخصوص همکاری در بخش خودرو متأسفانه خودروسازهای فرانسوی با شروع تحریم همکاری‌های خود را قطع کردند و امروز یک دید منفی در واحدهای تولیدی، نسبت به فرانسه وجود دارد. معهذا خودروسازهای فرانسوی حاضر شده‌اند براساس ضوابط و شرایط که خودروسازان ایرانی مطرح می‌کنند در قالب سرمایه‌گذاری مشترک، چارچوب‌های جدید برای همکاری فراهم کنند که منتظر نهایی شدن مذاکرات آنها هستیم، البته صنعت خودرو ایران به صورت همزمان با آلمانی‌ها و ژاپنی‌ها در حال انجام  مذاکراتی است که امیدوارم هر کدام از شرایط رقابتی بهتر و در برگیرنده خواست خودروسازهای ما توفیق این همکاری را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: همکاری‌های صنعتی ایران و فرانسه با توجه به شرایط جدید امضا خواهد شد و فرانسه بشدت به دنبال انعقاد توافقنامه‌های همکاری جدید پژو و رنو با خودروسازان ایرانی است. این کشور نگران است که مبادا خودروسازان آلمانی و ژاپنی جای آنها را بگیرند.

 بازگشت پژو به بازار ایران سخت‌‌تر است

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه پس از بازگشت به کشورش در برابر این سؤال قرار گرفت  که بازگشت شرکت‌های خودروساز فرانسوی به بازار ایران چگونه خواهد بود. وی جواب داد: احتمال بازگشت «پژو» به ایران سخت‌تر است اما از این حیث «رنو» وضع بهتری دارد. شرکت پژو سیتروئن که قبلاً در بازار ایران نقش رهبری داشت، در قیاس با شرکت خودروسازی رنو برای بازگشت به این کشور مشکلات بیشتری دارد.وی تصریح کرد: «هر دو شرکت فرانسوی پژو و رنو قبل از تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده در سال 2011 در ایران که آنها را به خروج از کشور مجبور کرد، از موضع مستحکمی در بازار ایران برخوردار بودند».وی گفت: «تا آنجا که موضوع پژو مطرح است، دولتمردان ایرانی از آن به خاطر خروج چند سال قبل انتقاد می‌کنند. در نتیجه این موضوع(بازگشت پژو به بازار ایران) می‌تواند سخت‌تر باشد».

 صنعت نفت ایران ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد

توسعه همکاری‌ها و روابط  خارجی باعث شده است محمد رضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با روزنامه اتریشی وینر زیتونگ بگوید ایران برای بازگرداندن صنعت نفت خود به سطح ۵ سال پیش به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.وی در مورد برقراری مراودات بانکی با خارج افزود: انتظار دارد ایران طی سه ماه پس از برداشته شدن تحریم‌ها به شبکه بین‌المللی پرداخت‌های الکترونیکی سوئیفت بپیوندد.

وزیر صنعت همچنین در حاشیه نمایشگاه مبلمان با بیان اینکه پول ایران در چین (22 میلیارد دلار)پشتوانه تسهیلات صنایع است گفت: با اصلاح سیاست‌های بین‌المللی می‌توانیم منابع بیشتری را از خارج جذب کرده تا به نقدینگی صنایع کمک شود.

نعمت‌زاده در خصوص بدهی چینی‌ها به ایران و نحوه واردات از این کشور در شرایط پساتحریم گفت: هیچ الزامی برای واردات از این کشور وجود ندارد و واردات به صورت آزادانه انجام می‌شود. پولی که ما آنجا داریم پشتوانه تسهیلات است که بانک مرکزی در این زمینه تصمیم‌گیری نهایی را انجام می‌دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از آغاز ارتباط بانک‌های داخلی با همتایان خارجی خود برای گشایش در تأمین مالی خبرداد و گفت: با اصلاح سیاست‌های بین‌المللی می‌توانیم منابع بیشتری از خارج کشور جذب کنیم تا به افزایش نقدینگی داخل کمک کند. بانک‌ها در شرایط پساتحریم از طریق ارتباطی که با بانک‌های خارجی برقرار می‌کنند می‌توانند خطوط اعتباری لازم را دریافت کنند تا حجم مبادلات افزایش یابد.

وی نیز در جلسه شورای سیاستگذاری خودرو گفت: ‌بازار ایران یک بازار جهانی است و ما هم بخشی از آن بازار هستیم، بنابراین اگر یک سرمایه‌گذار خارجی تولید خودرو را در ایران انجام دهد، می‌تواند تا صد درصد سهام آن شرکت را دارا باشد، البته در این میان باید به دنبال تکنولوژی روز بوده و تفکر سرهم‌بندی قطعات (CKD) را از ذهن‌مان حذف کنیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

hamed: 1394/5/1008:18:58،
53
15
هموطنان عزیز توجه فرمایید پژو ماندگار شد
البته بهش گفتن که چقدر کار بدی کرده و مردم!!! ازش دلخورن خوب اونم از دل مردم درآورد و جبران هم کرد. سعی کنید گذشته ها رو فراموش کنید و ایران خودرو هم کماکان این ماشینهای باکیفیتو به شماها خواهد انداخت تا ظهور
سعید: 1394/5/1012:48:49،
24
16
ایرانجیب نکنه با وزیر صنعت نسبت فامیلی داری؟؟؟ هر وقت از نعمت زاده انتقاد میکنم فوری سانسور میکنی خجالت بکش.
بنظرت نعمت زاد حامی سرسخت خودرو سازا نیست؟ یا واردات خودرو خارجی انحرارشو نداد دست دو سه تا خونواده ؟
علی S: 1394/5/1016:00:20،
13
15
ما دوماه قسط گاز نداشتیم بدیم اخطار قطع اومده . حالا اینا تو جلسه حرفی از غرامت نزدن ؟ فقط واسه مردمتون زرنگین؟ آره بایدم زرنگ باشین چون ههمون خفه خان گرفتیم . ولی دیگه گذشت اون دوران
علی: 1394/5/1008:21:38،
20
49
ایران فرقهای زیادی کرده!!خوب به همت محمود بوده دیگه!
حامد: 1394/5/1009:49:27،
37
19
روحانی مچکریم!
مردم: 1394/5/1008:23:57،
32
15
ای کاش مسئولین بفکر منافع ملت باشند و با تجربه ای که در گذشته فرانسویها از خود نشان دادن و خیانت بزرگی در حق مردم ایران کردن مسئولین نیز به جمع انها اضافه نشوند و بفکر منافع شخص یا گروهی خاص نباشن
رضا: 1394/5/1009:21:36،
22
13
شاید منظورشون تولید اسباب بازی فرانسوی بوده!!!
احتمالا اومدن ایران تفریح و گردش!!
گفتن چهار تا اسباب بازی هم واسه بچه هاشون درست کنیم و بریم!
بهلول حكيم: 1394/5/1009:35:00،
22
23
. آقاييون، نماينده هاي محترم، مسئولين دست اندر كار، آغازاده ها
ما مردم از فرانسوي هاي پست فطرت بيزاريم؛ اعتماد نداريم؛ كشور صاحب تكنولوژي تو دنيا قطعه؟ اون وقت فقط همين يه فرانسه از آسمون افتاده؟ بگو صبح ظهر شب من و يه رول اف مسيرم همينه و هيچ چيزي نداره فرق
dadahamid: 1394/5/1009:58:44،
33
15
بهلول جان با تنفر که چیزی درست نمیشه!!!میشه نه والا!!اونکه گناهی ندارن مسئولین خودمون دز...و بی کفایت هستن وگرنه حتی حمار هم میفهمه که تولید405که مال چند دهه قبل هست اونم با قطعات اشغال چینی و کیفیت مزخرف خیانته ولی تا وقتی انحصار و رابطه سالاری باشه همینه!!!هرچند ملت ندیدبدید عشق پراید و زیبای ایرانی و405لیاقتشون همین مسئولین و خودروسازها است!!!مگه نه!!!البته رول ع ل ف رو خوب اومدی!!!بالایی ها!!!
محمود: 1394/5/1010:29:00،
24
11
آقا بهلول حکیم

از قدیم گفته اند: کرم درخت از خود درخته...

دیگه بچه های دبستانی هم فهمیده اند چه خبره. فقط مشکل اون کبکه است که سرشو زیر برف کرده (به نفعش نیست واقعیت رو بفهمه)
افشین: 1394/5/1012:49:10،
15
14
باز یه زیر میزی ای میرسه و ورق بر میگرده، میتسوبیشی و فولکس واگن و تویوتا فاقد استاندارد های لازم اعلام میشن و
پژو ۳۵سال دیگه ۴۰۵ رو بوسیله ایران کندرو میندازه به ملت.
ملك: 1394/5/1009:39:22،
24
11
ميگم به قيافهنعمت بخش دقت كرديد از خوشحالي داره غش ميكنه. انگار جونتر شده سنش اومده پايين تر. از بس چند وقته اروپايي نديده بودن داره ذوق مرگ ميشه.
محمد: 1394/5/1009:45:50،
26
12
سیاست خودروسازان فرانسه اینه که خودروهای از رده خارج را به قیمت بالا به ما تحمیل کنند وما هم کورکورانه از آن استقبال میکنیم البته مصرف کنندگان راه چاره ای ندارند
وحيد: 1394/5/1011:10:27،
19
13
اين سياست مملكت خودمونه شما پول بديد اونا بهترين خودروهاي روز دنيارو به شما ميدن اين خودروها واسه ايران خودرو سود داره نه خودروهاي به روز
شاهین: 1394/5/1010:55:33،
16
10
فرانسه دستکمی از روسیه و انگلستان نداره و فقط برای منافع خودش میاد و هروقت هم چیزی بشه ایران رو جا میذاره
وقتی المانی ها با تکنولوژی از هر لحاظ بالاتر و با سابقه بهتر هستند چرا فرانسه ؟
من مخالفم با حضور دوباره فرانسه مگر اینکه بیاد و فقط سرمایه گذاری کنه توی بخش انرژی و صنعتی ولی خودرو اصلا ورود نکنه چون بازم همون بلارو سرمون میاره و مارو جا میزاره
بازم امریکا به مراتب بهتره چون امریکا به هر کاری ورود کنه تاثیر مثبتی داره
پس اول المان و بعد امریکا و ژاپن
کرده و فرانسه و انگلیس و امارات و ترکیه هرگز
امير: 1394/5/1011:08:56،
14
16
تو اين مذاكرات فقط گرونيه اقاي روحاني ميخوان اواخر دوره رياست جمهوريشون يه كم ارزوني بيارن كه بدرد نميخوره
افشین: 1394/5/1011:35:55،
20
16
فرانسه یک کشور استعمارگر با سابقه ۵۰۰ ساله در این زمینه!
مثل برادرای عزیزش انگلیس و روسیه!
هنوز از قاره افریقا گرفته تا قاره امریکا ده ها مستعمره داره!
استعمار تو خونشه!
تو ذاتشه!
جزء فطرتشه!
باید ازین کشورها پرهیز کرد

جوان: 1394/5/1014:39:49،
15
13
اره بده. خیلی بده فرانسه ، گوگو هستش میخولدت. مواظب باش .... اصلا اینا قاتلن ، حقوق بشر رعایت نمیکنن ، تو این 6 ماه 453 نفرو اعدام کردن .... مسوولاشون همه فاسدن. اختلاس میکنن در حد بانک صادرات. ... ماشین سرهم میکنن میدن به ملتشون تا باهاش بمیرن ( مثل پراید اون کشورههه) تازه شم جوانهاشون بعده کلی درس خوندنو مدرک ، بیکار میمونن و بدبخت ، چونکه فلان رییسو نمیشناسن یا فامیل فلان مدیر کل نیستن....
حسن: 1394/5/1017:10:57،
13
14
چه ربطی داره
داریم راجعبه شریک خارجی برای روابط اقتصادی صحبت میکنیم.
برای ما فرانسویا بد هستن
وگرنه برای ملت خودشون بهترینن ! اصلا همه دنیا رو میچاپن که بریزن تو حلق ملت ناز پرورده شون !
ناصر: 1394/5/1012:00:07،
24
15
این اتاق وزیر صنعته! چرا تو ویترین قوریها و ظروف مدل عثمانی گذاشته شده؟ مگه ایران خودش صنعت دستی نداره؟ ظروف خاتم و میناکاری بزار حداقل یکم ایرانی بشه
نیما: 1394/5/1103:13:37،
9
7
حالا فرانسه کلی چیزهای بهتر از ماشین داره که بفرسته به ایران.چه گیری دادین به خودروسازیش.؟!
البسه و پوشاک مبلمان صنایع ساختمانی خوراکی های خوشمزه شراب خلاصه کلی چیزای خوب دارن واسمون.ول کنید ماشین سازیشون رو.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار