کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بانک‌ها قفلند و کلید دست دولت است

کدخبر:۱۴۰۳۰دوشنبه، ۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۳:۲۴۲۴۳۵ بازدید

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه پول های آزاد شده نباید صرف معیشت شود باید صرف تولید و ارتقای فناوری شود گفت:برای 10 سال آینده ...

اسداللّه عسگراولادی شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: ما احتیاج داریم از حالت سنتی به علمی حرکت کرده و به علم و فناوری بیشتر بها دهیم. صنایع داخلی خودشان برای مسائل درمانی و سلامت می توانند به خوبی تکاپو کنند ولی اگر علم تقویت شود مسئله سلامت، اشتغال و درآمد خود به خود حل خواهد شد. ما در قرن 21 و عصر فناوری هستیم بنابراین باید به علم و فناوری بیشتر اهمیت داده و پول هایی که از بلوکه خارج می شوند را در این زمینه هزینه کنیم.

وی افزود: بعد از پایان بحران جنگ جهانی دوم درسال 1326 بهترین فرصت را داشتیم تا برای رونق تولید و بازسازی صنایع کاری انجام دهیم که این کار این کار به ظاهر بوده وعملی نشد. مدتی هم کشور به سمت کشاورزی رفت ولی در این بخش هم توفیقی حاصل نکرد.

عسگراولادی تصریح کرد: اگر به فناوری رسیدگی می کردیم در حال حاضر جلو بودیم ولی در واقع 20 سال است که کشور به علم روی آورده که خوشبختانه 50 سال هم در زمینه فناوری جلو افتادیم. در حال حاضر کارخانه ها و پالایشگاه های خوبی با فناوری جدید داریم که در خاورمیانه بی نظیر است.

عسگراولادی بیان کرد: اگر به سمت فضانوردی، راه سازی و راه آهن حرکت کنیم به فناوری نیاز داریم. دیگر راه آهن را به شکل سنتی نمی توانیم بسازیم و 50 هزار کیومتر خط ریلی جدیدی که کشور به راه آهن نیاز دارد، باید با فناوری جدید ساخته شود.

وی عنوان کرد: دلارها از چهار ماه دیگر به تدریج آزاد می شوند چون توافق کرده و در واقع یک سری موافقت نامه در ژنو، لوزان و غیره انجام و در نهایت به وین ختم شد. اجرایی شدن توافقات نیازمند گذر از یک سری تشریفات هست که به عنوان نمونه مصوبه قطعنامه شورای امنیت یکی از آنها بود و تمام تحریم های علیه ایران را معلق کرد. خوشختانه تصویب این قطعنامه برای نظام و دولت یک توفیق بزرگ بود. همچنین باید از مجلس کشور یک مصوبه بگیریم که آن هم در جریان است.
وی ادامه داد: حضور هیئت های ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و غیره یکی از راه های نشان دادن آمادگی این کشورها برای همکاری با ایران است. بعضی ها معتقد هستند که بعد از انجام توافقات اگر همه امیدوار شده و تصمیم به کسب و کار بگیرند قطعا باید کسب و کار رونق بگیرد و برخی دیگر اعتقاد دارند اصلا رونق نمی گیرد.
عسگراولادی یادآور شد: قطعا در آینده کسب و کار کشور رونق خواهد گرفت ولی لازمه آن رونق اشتغال و سرمایه گذاری است. در حال حاضر در رکود هستیم و بعد از پایان رکود حداقل تا 6 ماه آینده رونق کسب و کار را شاهد خواهیم بود. تا چهار ماه آینده باید به سمت اقتصاد مقاومتی در حرکت باشیم، اعتقاد دارم کار و کاسبی از اردیبهشت سال اینده راه می افتد.

وی تأکید کرد: رونق در کسب و کار نیاز به پول دارد ولی بانک های کشور قفل هستند. کلید باز کردن بانک ها در دست دولت بوده و با پرداخت بدهی های بانکی قفل بانک ها باز می شود. در حال حاضر کشورهای خارجی این آمادگی را دارند که ایران از آنها خرید کنند ولی نباید به واردات روی آورد.
عسگراولادی تصریح کرد: دلارهای آزاد شده قدرت مالی کشور را افزایش خواهد داد که مقرر شده تا 130 میلیارد دلار از پول های بلوکه شده کشور را در مرحله اولیه آزاد کنند. این میزان دلار معادل 390 هزار میلیارد تومان است که در امکان بانک مرکزی کشور قرار می گیرد. سیستم بانکی کشور با آزادسازی این میزان پول می تواند مطالبات خود را دریافت کند.

وی اظهار کرد: صندوق ذخیره با یک هدفی شکل گرفته و برای ذخیره ابدی پول ها ساخته نشده است. پول های این صندوق باید طبق برنامه ریزی برای توسعه زیربنای کشور از اموال این صندوق هزینه شود. در واقع صندوق نباید پول را راکت باقی بگذارد بلکه باید آن را برای زیربنای کشور یعنی تقویت راه آهن، جاده ها و فناوری هزینه کند.
وی با اشاره به اینکه صنایع کوچک کشور در حال حاضر دچار فقر تولید شدند، گفت: باید با آزاد شدن این دلارها به کارخانه های مختلف فاینانس و امتیاز افزایش تولید بدهیم و باید مشخص شود که چرا اقدام به خرید جنس های آشغال ترکیه می کنیم. به جای اینکه از کشورهای چین و ترکیه جنس های بی کیفیت وارد می کنیم بهتر است که کارخانه های خود را تقویت کنیم.

عسگراولادی بیان کرد: متاسفانه در گذشته با کشور روسیه مشکل حمل و نقل داشتیم که هنوز هم حل نشده و این مشکل از سمت مدیریت بود. در حال حاضر با انجام توافقات اتفاق خوبی رخ داده و در واقع پول های بلوکه شده کشور ظرف یک سال به تدریج آزاد می شوند. به نظر من این پول باید صرف تولید و فناوری شده و نباید صرف امور جاری شود.

*در صورت عدم حل بحران آب در آینده دچار گرسنگی می شویم

وی عنوان کرد: پول های آزاد شده نباید صرف معیشت شود باید صرف تولید و ارتقای فناوری شود. اگر برای رفاه هزینه شد در واقع یک تورم بیجا به کشور وارد کرده و پول ها نیز تلف می شود. الآن در زمینه آب بحران داریم و هر چقدر که صندوق توسعه ملی برای حل آن بودجه بگذارد، خوب است. بحران آب اگر حل نشود تا 50 سال آینده دچار گرسنگی می شویم.

وی اضافه کرد: باید با فناوری های جدید برداشت محصولات کشاورزی از هر هکتار زمین را افزایش دهیم. باید در مدیریت ها تجدید نظر شود به عنوان نمونه در حال حاضر مدیریت های کشاورزی کشور دچار ضعف است و باید بهره برداری این بخش را با ماشین آلات و تکنولوژی بیشتر، بالا ببریم. قطعا اگر فناوری و علم را توسعه دهیم قطعا به سایر بخش ها هم خواهیم رسید.

عسگراولادی تأکید کرد: 38 میلیون جوان زیر 35 سال در کشور داریم که باید فکری به حال آنها کرد. باید به فکر اشتغال جوانان باشیم و با یک تقسیم متوجه می شویم که هر سال یک میلیون و 500 هزار پسر و دختر زیر 25 سال تحویل جامعه می دهیم. مرکز آمار می گوید فردی که یک ساعت در هفته کار کند در صورتی که غلط بوده و بیکار است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: از اردیبهشت 95 شاهد رونق کسب و کار هستیم و تا رسیدن به این زمان در تشریفات توافق قرار داشته و به تدریج ارتباط بیشتری با غرب خواهیم گرفت. کارخانه ها فاینانس های خارجی خود را دریافت کرده و ما هم به رونق بازار می پردازیم. چنین کارهای باعث اشتغالزایی و رونق فضای کسب و کار می شود البته تا چهار ماه آینده و حتی بعد از آن باید اقتصاد مقاومتی را بر اساس اصول کم اتکایی به ارز خارجی، بی نیازی به خارجی ها، افزایش منابع تولید و رونق منابع داخلی داشته باشیم. باید تا 80 درصد از نیازهای خود را از داخل کشور تأمین کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون بیشتر هزینه های جاری کشور بر اساس دلار سه هزار تومان تنظیم شده و اگر بخواهیم این میزان را تغییر بدهیم هزینه هایمان دچار مضیقه می شود که نمی شود مضیقه را به راحتی از بین ببریم. به نظر من در تمام سال 95 نمی توانیم قیمت نفت را با دلار کمتر از سه هزار تومان به فروش برسانیم و قیمت بین سه هزار تا سه هزار و 300 تومان خواهد بود.

عسگر اولادی گفت: واردات را در شرایطی انجام دادیم که نفت را هیچ جای دنیا خریداری نمی کردند و به قولی اجباری بوده و تنظیم روابط بین الملل قوانین خاص خودش را دارد.

وی یادآور شد: من ثروتی به جز انبار، ماشین و خانه ندارم و شایعات درباره من دروغ است. بنز هم ندارم و فقط به خاطر همین حرفا که میگفتن فخر فروشی می کند، ماشین خودم را فروختم. من با اعتبار خود دارم زندگی می کنم و با پول هایی که درآوردم خانه خریدم.

عسگراولادی در پاسخ به سوال مردم مبنی بر پیش بینی وضعیت دلار و صادرات فرش دستباف گفت: پیش بینی می کنم دلار بین سه هزار و 200 و حداکثر سه هزار و 300 تومان قیمت داشته باشد. بعد از توافقات اتحادیه فرش دستباف باید هیئت هایی را به اروپا و چین اعزام کرده و بازارهای از دست رفته را برگرداند. این کسادی حاکم بر بازار کم کم برطرف شده و بازار فرش دستباف رونق هم می گیرد.

عسگراولادی افزود: برای 10 سال آینده باید به اقتصاد مقاومتی اهمیت زیادی بدهیم چون به آن نیاز داریم. در حال حاضر در قبال اخم غربی ها لبخند شرقی ها را پذیرفته ایم ولی خب این لبخندها پایدار نیست. بنابراین باید پایه های اقتصاد مقاومتی را مستحکم کنیم و برای آن به آموزش نیاز داریم و صدا و سیما باید در این زمینه همکاری کنند.
وی اظهار کرد: تعداد زیادی از هیئت های خارجی که آمده اند در واقع برای فروش خودرو به ما بوده که به آنها اعلام کردیم خودرو به ما بفروشید و ما از ما خرید کنید. در اروپا بازار خودرو متورم شده و می خواهند خودرو را بفروشند در حالی که در ایران وضعیت این بازار خوب است.

وی بیان کرد: انرژی را حاضریم بفروشیم ولی بعد از شکستن تحریم ها؛ یعنی انرژی ها را به فروش می رسانیم اما چوب حراج به آنها نمی زنیم. الآن به دنبال فروش کالاهای مصرفی نبوده و به دنبال سرمایه گذاری های مشترک هستیم.

عسگراولادی ادامه داد: اگر تحریم ها کاملا در سه ماه آینده شکسته شود قطعا کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری مشترک به ایران خواهند آمد. اروپایی ها به سرمایه گذاری در ایران به ویژه در بخش انرژی اهمیت زیادی می دهند.به دولت توصیه می کنم هرگز به دنبال واردات نباشند چون ما را بدهکار می کنند. این مذاکرات هسته ای هنوز فرصتی برای ایجاد بازار صادرات ایجاد نکرده ولی در آینده بیشتر می شود. افزایش حداقل 15 درصد صادرات غیر نفتی بعد از شکسته شدن تحریم ها عملیاتی است.
وی در پاسخ به این سوال مجری که چقدر پسته می توانید صادر کنید، گفت: در تولید پسته به مرز تولید 300 هزار تن رسیده بودیم که به دلیل مشکلات منابع آبی به 200 هزار تن کاهش پیدا کرد. اگر می خواهیم شاهد افزایش صادارت این محصول باشیم باید مشکل آب را حل کنیم. امسال راحت می توانیم 160 هزار تن پسته را صادر کنیم ولی باید با بالا بردن تکنولوژی کشاورزی و حل مشکل آب این میزان صادرات را افزایش دهیم.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حسین: 1394/5/511:55:34،
141
19
تا امثال ایشان هستند، این مملکت درست نخواهد شد.
آتیلا: 1394/5/512:17:50،
101
14
منظورش اینه که باید صرف من و رفقای چینی بشه.
mahyar: 1394/5/512:17:56،
69
12
1000ررحمت به بابک
ی: 1394/5/512:52:04،
26
52
صد رحمت به احمدی نژاد!!!
کلید طلا: 1394/5/513:12:23،
41
11
این کلید برای باز کردن قفل دلار بود یا برای بستنش؟!
خودتی: 1394/5/514:20:58،
26
9
دولت هر کاری خواست بکنه فقط مراقب قیمت پسته باشه نکنه بیاد پایین یوقت مردم رنگ پسته ببینن
اسفندیار: 1394/5/517:05:22،
34
12
امثال تو این مملکت رو به اینجا رسوندن
احمد: 1394/5/511:59:31،
118
15
این آقای عسکر اولادی پارسال هم میگفت دولت نباید اجازه بده دلار ارزون شه چون قیمت پسته صادراتیش میومد پایین
فک نمیکنه ی روز میمیره این آقا که معیشت مردم براش مهم نیست!
بابا خون مردم رو مکیدید ول کنید دیگه
ن : 1394/5/512:01:11،
85
16
50 سال جلو رفتیم؟؟؟؟ کو چرا ما نمیبینیم در ضمن کدوم دلار ازاد میشه برادر سیف گفت همش ریال کردیم دادیم دولت خورده اونها هم که بیخبرن پیدا کنید 180 میلیارد را اقا عجب مملکت دزد بازاری شده همه چی دروغ اینا جلو ایینه هم میرن به خودشون دروغ میگن
حمید: 1394/5/512:35:54،
46
18
جشنی که گرفتید وکلی بنزین برای دور دور مصرف شد همه پوچ شد
خسته: 1394/5/512:39:58،
44
10
تنها چیزی که تو این مملکت ارزش نداره مردم و وضع معیشت اونهاست. تا بوده چنین بود و تا هست .....
حمید: 1394/5/512:42:23،
36
15
من که نتونستم 50 سال صبر کنم ومنتظر ارزانی دلار و باز شدن مکدونالد در تهران باشم برای این دارم میرم استانبول هم پوشاک بخرم هم کنار میدان تکسیم یک همبرگر دوبل با سیب زمینی میل کنم
mahyar: 1394/5/513:38:45،
32
18
اگه خواستی منم باهات میام چون قصدم رفتن به استانبوله.مکدونالد جووون.
وحید@@@@: 1394/5/512:56:24،
37
16
آقای عسگر اولادی تو فضا سیر میکنی؟؟؟اول باید نون شب مردم فراهم بشه

بعد اونچیزایی که تو میگی.از شکم سیر صحبت نکنید.
ooooooooo: 1394/5/513:01:10،
30
11
جشن هسته ای یادتون نره .خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ .حالا کم کم مونده تا اثاره توافقو ببینید .منفی یادتون نره .
وحید: 1394/5/513:18:57،
19
11
جواب حمید :شما با اقای جلیلی نسبتی دارید؟ به قول دکتر سوزش .آب .اونجا
نادر: 1394/5/513:19:14،
32
12
آقا نمي خواد شما نظر بدهيد قبلاگ ديديم كه چكار كرديد پولهايي كه سالهاي گذشته مصرف كرديد براي كارخانجات و0000 كجاست ويا كارخانه كجاست از خداوند بترس شما آخر عمرتان است بفكر معيشت مردم باشيد تا بلكه از بار شما كم شود ، مغز انسان سالم تا 70 سالگي درست كارميكند0
یا حق: 1394/5/513:51:11،
31
8
با این اقتصاد بسته و دولتی و بانک داری اسلامی همه چیز
قفل می شود تعجبی هم ندارد.
حق: 1394/5/514:03:39،
18
15
هـمه جا قفله فقط يك شاه كليد ميخاد باز كنه
وحيد يوسفسي: 1394/5/514:26:11،
17
25
بعضي حرفاش خوبه.
عين واقعيته.
ولي فقط در حد حرفه مطمئنا.
اگه عملي شد اونوقت بايد كلاهمون رو بندازيم هوا.
من : 1394/5/515:23:13،
28
11
كليد فقط جهت اختلاس است
جمشیدیان: 1394/5/519:30:53،
15
10
تا ثروت کشور همچنان در دیگر کشور ها به غلط بیهوده بر باد رود اقتصاد درست شدنی نیست . و کم کم بانک ها هم ورشکست می شوند . سیاست کشور همچنان به غلط پیش می رود
Z3: 1394/5/608:54:55،
20
11
آقا این اطاق ایران و آمریکارو هم راه بندازیم بدیم دست ایشون

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار