کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تقاضای خريد، ارز‌ها را گران كرد

کدخبر:۱۳۹۸۰شنبه، ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۶:۳۲۳۰۵۳ بازدید

صرافان بازار ارز و سكه نرخ هر دلار امريكا را در روز شنبه 28 تومان رشد قيمت نسبت به روز پنج‌شنبه هفته گذشته 3267 تومان و هر قطعه سكه تمام بهار ...

صرافان بازار ارز و سكه نرخ هر دلار امريكا را در روز شنبه 28 تومان رشد قيمت نسبت به روز پنج‌شنبه هفته گذشته 3267 تومان و هر قطعه سكه تمام بهار آزادي طرح جديد را با 8 هزار تومان افزايش 873 هزارتومان تعيين كردند.

به گزارش تعادل، هر يورو در بازار آزاد با 40 تومان رشد نسبت به روز مذكور 3630 تومان و هر پوند نيز با 39 تومان افزايش 5 هزارو 95 تومان قيمت خورد. هر قطعه سكه تمام بهارآزادي طرح جديد با 8 هزار تومان رشد 873 هزارتومان و قيمت سكه طرح قديم هم با 6 هزارتومان رشد 870 هزارتومان تعيين قيمت شد. هر نيم سكه با 3 هزارتومان رشد 473 هزار تومان و هر ربع سكه نيز بدون تغيير قيمت 262 هزارتومان فروخته شد. هر سكه يك گرمي بدون تغيير قيمت 168هزارتومان و هر گرم طلاي 18عيار 89 هزار و 100 تومان خريدوفروش شد. هر اونس طلا نيز در معاملات امروز 1100دلار قيمت‌گذاری شد.
 

 پشت پرده افزايش نرخ ارز

هرچند نرخ دلار پس از التهابات سال‌هاي قبل در دوسال گذشته، همواره روندي كاهشي داشت و باثبات بود اما نرخ اين اسكناس سبز و همچنين ساير ارزها در هفته اخير و بعد از اعلام برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) برخلاف انتظارها تغيير مسير داد و روندي صعودي ملايم را در پيش گرفت اما دليل اين امر چيست؟

بازار ارز در يك هفته اخير با تحولاتي مواجه شده و نرخ دلار در اين بازار در روزهاي اخير به‌طور نامحسوس روندي افزايشي درپيش گرفته، اين درحالي است كه به گفته مسوولان اقتصادي و بانكي كشور بازار ارز در يك‌سال گذشته با كمترين تغييرات و تحولات مواجه و آرامش در اين بازار برقرار بوده است.

اين تغييرات درحالي در بازار ارز كشور رخ داده كه متقاضيان اين بازار از ماه‌هاي قبل منتظر كاهش قيمت‌ها پس از اعلام نتايج مذاكرت بودند و به عبارتي تقاضاي خود را حبس كرده بودند. اما با اعلام نتايج مذاكرات هسته‌يي نرخ‌ها در بازار ارز تغيير مسير داد و روندي مثبت را درپيش گرفت به نحوي كه نرخ دلار كه قبل از اعلام برنامه جامع اقدام مشترك تا مرز 3180تومان (23تيرماه) كاهش يافته بود، پس از اعلام نتيجه مذاكرات روندي صعودي به خود گرفت به نحوي كه 11روز پس از اعلام نتايج با 108تومان رشد به مرز 3288تومان رسيد.

حال سوال اينجاست كه چرا روند بازار ارز در 11روز گذشته تغيير مسير داده است؟

صرافان عمده بازار ارز در اين‌باره دلايل مختلفي را اعلام كرده و اين افزايش را مربوط به عوامل واقعي و غيرواقعي اقتصاد ايران مي‌دانند.

يكي از صرافان بازار ارز در اين‌باره به ايرنا گفت: در بخش عوامل واقعي اقتصاد ميزان مصرف ارز مشخص بوده اما محل توليد آنكه همان فروش نفت است در هاله‌يي از ابهام قرار دارد و اين امر در نهايت در بازار ارز تاثيرگذار است.

وي اظهار داشت: سايت‌هاي اطلاع‌رساني، شايعات، دست‌هاي پنهان، خريدهاي كلان برخي افراد با مقاصد سياسي را مي‌توان در بخش عوامل غيرواقعي طبقه‌بندي كرد.

اين صراف عمده بازار ارز با تاكيد بر اينكه ميزان مصرف ارز از سال گذشته افزايش يافته است، گفت: به عنوان نمونه درحالي كه بهره‌گيري از تلفن‌هاي همراه هوشمند در سال گذشته يك‌ميليون گوشي بوده اين رقم در سال‌جاري به 40ميليون افزايش يافته و اين رقم به معناي رشد 40برابري است كه در نهايت در بازار ارز تاثيرگذار است.

اين صراف تصريح كرد: علاوه بر اين افرادي كه از ماه‌هاي قبل در انتظار اعلام نتيجه مذاكرات بودند تا تقاضاي خود را روانه بازار كنند از همان روز اعلام نتايج به بازار مراجعه كرده و در نتيجه آن ميزان تقاضا در بازار ارز بالا رفت.

وي با تاكيد براينكه، هجوم متقاضيان به بازار درحالي بود كه رفع تحريم‌ها امري زمان‌بر است، ادامه داد: درحالي كه نتايج رفع تحريم‌ها حداقل 6ماه پس از رفع آن مشخص مي‌شود اما متقاضيان بازار ارز كه صبرشان تمام شده بود، ديگر به اين مساله توجه نكردند و روانه بازار شدند. اين صراف با بيان اينكه، بانك مركزي به دنبال افزايش يا كاهش نرخ ارز نيست و سياست ثبات را پيگيري مي‌كند، اظهار داشت: اين نكته را نيز نبايد از نظر دور داشت كه نرخ ارز در ميزان صادرات از اهميت ويژه‌يي برخوردار است و در صورتي كه نرخ ارز كاهش چشمگيري يابد، ميزان صادرات به كشورهايي نظير تركيه و شوروي كاهش مي‌يابد.

وي تقاضاي غيرواقعي را سم بازار دانست و گفت: برخي افراد براي حفظ ارزش پول مترصد تغييرات قيمتي هستند و با تقاضاي كاذب، بازار را به هم مي‌ريزند و البته درهمين زمان نيز شركت‌ها و توليدكنندگان بزرگ نيز نگران شده و براي تامين نياز، تقاضاي خود را روانه بازار مي‌كنند در نتيجه نظم بازار به هم مي‌ريزد.

اين صراف يكي ديگر از دلايل رشد نرخ انواع ارز را ارائه آمارهاي مختلف از دلارهاي بلوكه‌شده كشور عنوان و تصريح كرد: با اعلام ارقام مختلف برخي از سرمايه‌گذاران بازار ارز دچار اضطراب شده و شروع به خريد در بازار كردند.

وي، تيتر روزنامه‌ها و رسانه‌هاي منتقد دولت را يكي ديگر از محرك‌هاي بازار ارز دانست و گفت: اين روزنامه‌ها پس از اعلام برجام تيتر ‹واكنش منفي بازار به توافق› را براي صفحه اول روزنامه خود انتخاب كردند كه اين امر تاثير نامناسبي بر بازار گذاشت و همين يك تيتر كافي بود تا ساعت‌ها توضيح مقامات دولتي بر باد رود.


 مرداد و شهريور تقويم ارزي كشور است

اين صراف مرداد و شهريور ماه هر سال را تقويم ارزي كشور عنوان كرد و گفت: معمولا توليدكنندگان در دو ماه مرداد و شهريور به دليل تعطيلات تابستاني كارخانه‌ها و آماده‌سازي اقدام به خريد ارز مورد نياز براي واردات مواد اوليه مي‌كنند كه همين امر سبب مي‌شود تا تقاضا در بازار افزايش يابد.

اين صراف خاطرنشان كرد: درحالي اقتصاد كشور در سال‌جاري با دوماه پرتقاضاي ارز مواجه شد كه نتايج مذاكرات هسته‌يي نيز درهمين ماه مشخص شد. بنابر اين متقاضيان تشنه روانه بازار شدند. وي در تشريح اين مطلب اظهار داشت: قالب خريدها در دوماه مرداد و شهريورماه توسط شركت‌هاي بزرگ دولتي انجام مي‌شود و همين امر ميزان تقاضا را افزايش مي‌دهد. حال اين امر همزمان با تقاضاي مردم منتظر نتايج مذاكرات شده و در نتيجه قيمت‌ها روند صعودي به خود گرفته است.

اين صراف عمده ارز با بيان اينكه، بازار ارز هم‌اكنون حباب ندارد، ادامه داد: حباب در دوسال گذشته با بازار خداحافظي كرده و خريداران در اين مدت بدون دغدغه نياز خود را تامين مي‌كنند.

وي در پايان گفت: بازار ارز در اين روزها علاوه بر موارد مذكور دستخوش خبرهاي مثبت و منفي و همچنين منتظر نتيجه اعلام‌نظر كنگره امريكا درخصوص برنامه جامع اقدام مشترك است و همين امر به صعودي شدن قيمت‌ها كمك مي‌كند.

 

 پيش‌بيني اونس هزار دلاري

با كاهش قيمت طلا به كمترين سطح آن در 5.5سال گذشته، افت بهاي اين فلز نيز ادامه پيدا كرد. تحليلگران هشدار دادند، قيمت طلا مي‌تواند خيلي زودتر از پيش‌بيني‌هاي اخير و ظرف چند هفته، به يك‌هزاردلار در هر اونس كاهش يابد. قيمت طلا اخيرا تحت فشار قرار گرفته و ظرف 7روز گذشته درحدود 5.4 درصد كاهش يافته است. قيمت نقدي طلا در بازار لندن به يك‌هزارو77دلار در هر اونس كاهش يافت و كمترين مقدار خود در 5.5سال گذشته را تجربه كرد. همچنين تحليلگران انتظار دارند در كوتاه‌مدت قيمت طلا كاهش بيشتري پيدا كند.

در اين رابطه ديويد ويلسون مدير بخش تحقيقات و استراتژي طلا در بانك سيتي امريكا در مصاحبه با شبكه خبري سي.‌ان.‌بي.‌سي اين كشور گفت: درحالي كه پيش‌بيني مي‌شود بانك مركزي امريكا در ماه سپتامبر (شهريور) اقدام به افزايش نرخ بهره كند، فكر مي‌كنم قيمت طلا به ويژه در ماه‌هاي آينده كاهش بيشتري پيدا كند. وي افزود: فكر مي‌كنم، به راحتي مي‌توان ظرف دوماه آينده شاهد افت قيمت طلا به كمتر از يك‌هزاردلار در هر اونس بود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

$: 1394/5/323:09:14،
16
17
داش دلار داری؟
محمود: 1394/5/409:56:18،
21
7
حالا که مشکل تحریم و دلارهای بلوکه شده داره حل میشه، چه کسی ممکنه تقاضای افزایش خرید دلار داشته باشه!!!!

بازیگریم یا بازیچه عایا؟

عاقلان را اشارتی کافی است.....

مهدی: 1394/5/323:12:59،
27
12
فقط میتونم بگم بازیچه
رضا: 1394/5/323:21:01،
19
10
یه سری ادم های گوش به زنگ هستن که دلار رو در نقطه ای که به ضرر مافوقشون نباشه ثابت نگه میدارن پایین نمیزارن بیاد بالاشو که قضش مفصله
sohil_kiyan: 1394/5/323:28:24،
26
16
هیچ فرقی در ارز و بورس و طلا در قبل از توافق و بعد از توافق حاصل نشد!!!

ولی خدا رو شکر پول نفت سر سفره هامون هنوز هست !!!!
ممل: 1394/5/323:29:46،
19
15
پسرم شاید در دوران جوانی تو ارز به زیر 3000 تومن برسه !!!
بیطرف: 1394/5/400:06:56،
36
12
لطفا با مردم فیلم بازی نکنید خودتان گران میکنید الان ساعت 12 شب مردم که بازار نیستند شماها هستید که قیمت را در سایت به نفع خودتان جابجا میکنید
بیطرف: 1394/5/400:20:31،
43
14
با این خبرها مردم را سعی نکنید گیچ کنید دولت وقتی میبینه انس ریزشیه میخواد با افزایش دلار جلوی ریزش سکه را بگیره یعنی مردم دیگه دست دولت را خوندند
رضا: 1394/5/400:26:16،
29
16
متاسفانه تو این مملکت چیزی ارزون بشه نیست.
رادمهر : 1394/5/400:28:13،
27
38
یه واقعیتی هست اونم اینه که اکثر دوستانی که اینجا و تو بقیه سایتها میرن و کامنتهایی رو از رو بی اطلاعی و تعصب میزارن اونا فکر میکنن که قیمت ارز و تورم و ... دست دولته که مثلا امروز بگه دلار 2000 تومان یا شیر بشه کیلویی 200 تومان اما قوانین و شرایط اقتصادی فراتر از مغز من و شماست قیمت واقعی دلار امروز در این شرایط با توجه به نقدینگی نزدیک به 800 هزار میلیارد تومان بالای 4000 تومانه که دولت مثل اشتباهات گذشته اون رو فرمایشی نگه داشته و به زودی فنرش مثل دو سال پیش در میره مگه اینکه شرایط اقتصادی تغییر کنه
باور کنید اوضاع اقتصادی مردم و دولت خیلی وحشتناک افتضاحه
پاسخ به رادمهر : 1394/5/410:01:50،
16
9
رادمهر معقول؛ سخن شما کاملا منطقی است. ولی
اینجا یک سایت عامیانه است و اکثر بازدیدکنندگانش از افراد عادی
و بدون تخصص آنچنانی در زمینه اقتصاد هستند.
به همین دلیل هم هست که پربازدید ترین اخبار سایت ربط زیادی به
مسائل تخصصی ندارند و از جنس اخبار اتومبیلها هستند!
بنده چند بار حقایق اقتصادی و تخصصی جاری کشور را مانند شما
مطرح کردم ولی بازهم مانند شما کلی منفی متعصبانه گرفتم.
ولی خوبی این سایت اینه که طرز فکر عمده مردم را روشن می کند.
(چیزی شبیه به آمار گیری با پرسشنامه)
!!: 1394/5/410:16:35،
20
9
ای کاش مردم مثل شما کمی مطالعه و تفکر می کردند!
پاسخ به رادمهر: 1394/5/404:59:55،
25
12
آقای عقل کل تا قبل از تحریم ها که نفت می فروختیم دلار هزار تومان بود بعد که تحریم شد چون پول نفت بدست دولت نمی رسید که به بازار تزریق کنه دلار شد 3 4 هزار تومان.
حالا سوال من اینه که الان که دولت دوباره می تونه مثل قبل نفت بفروشه و پولش هم تا سنت آخر بگیره و تازه اون چند میلیارد پول بلوکه شده رو پس بگیره پس چه دلیلی داره که نمی ذاره دلار برگرده به قیمت سابق؟! جز اینکه دولت داره دلار های نفتی رو تو بازار می فروشه تا کثری بودجه اش رو تامین کنه؟! یا گرونی کالاها و سودهای کلون تو دهن کارخونه دارها و وارد کننده ها مزه کرده؟! شما هیچ می دونی که همین گرونی دلار و کم شدن قدرت خرید مردم عامل اصلی این رکود کمرشکنه؟
بهتون بگم تا وقتی ارزش پول و به طبعش قدرت خرید مردم زیاد نشه مملکت تو همین رکود می مونه حالا چه دولت خوشش بیاد چه بدش بیاد.انتخاب با خودشه.
unisubs: 1394/5/410:14:13،
18
10
دوست گرامی
"کثری بودجه " نه؛!!! بلکه "کسری بودجه"
در ضمن دلار هزار تومانی سالها با به تاراج گذاشتن ذخایر ارزی کشوری و تنها به جهت حفظ وجهه دولت و سیستم، هزار تومان
مانده بود. در آن زمان هم قیمت دلار معقول نبود و می بایست با شیب ملایم حکومت اجازه گران شدن آن را می داد.
از نظر ریاضیاتی نمی توان هم پول بدون پشتوانه چاپ کرد و نقدینگی را افزایش داد و هم اینکه ارزش پول را ثابت نگه داشت.
نتیجه این کار جهش ارزش پول، رکود تورمی شدید و زیان کردن
کسانی است که به پول ملی اعتماد داشته اند و پس اندازهای خود را به شکل ریال نگه می داشتند.
ایران : 1394/5/409:02:53،
16
11
گفته بودند دلار را ثابت میکنیم رو مرز سه هزار از طرفی هم گفته بودند فاصله ارز دولتی و آزاد حدود 500 توان تفاوت داره ، حالا ارز دولتی را رساندن به مرز سه ،هزار یعنی چند وقته دیگه ارز دولتی میشه 3500 آزاد هرچی پیش بیاد این بازی از زمان دلار هفت تومان شروع شده و الی ابد ادامه داره تا بانکها سود پول میدن افزایش تورم در همه چیز وجود داره ، بانک اسلامی که نباید نزول بده
خدایی کی فکر می کرد یه کشور اسلامی اینهنه بانک داشته باشه ، بنظر شما پولشویی نیست!؟
امیر: 1394/5/409:36:36،
16
8
وقتی سالهاست نتوانسته اید قیمت یک ارز را ثابت نگه دارید چطور
توقع دارید شرکتهای بزرگ خودروسازی و دیگر صنایع بیایند به کشور
و سرمایه گذاری هم داشته باشند.!!
005: 1394/5/410:57:44،
15
9
دولت هیچوقت دلش به حال مردم نسوخته.
توی تحریم به جای باز کردن گمرکات و تسهیل در واردات، متاسفانه همپای تحریم کنندگان مردم را تحت فشار گذاشته.
از طرف دیگه مثل داروغه ناتینگهام فشار را برای گرفتن مالیات از مردم عادی بیشتر کرده و یک جورایی کسریهای بودجه را مردم بیچاره جبران میکنه.
حالا هم که داره برنامه ریزی میکنه دلار دولتی را بالای 3000تومان ببنده.
ما نمیدونیم این دولت سلطان بانوی ما مردمه یا سلطان بانوی بیگانگان!!!!!!!
خاشاک: 1394/5/415:44:15،
11
8
این تورم نتیجه چاپ و توزیع بی ریه و بدون پشتوانه پول(پول پاشی) در دولت آقای احمدی نژاده برای جبران کسری بودجه چند هزار ملیاردی دولت در شرایط تحریم دوستان درست میگن نقدینگی در کشور خیلی زیاده از طرفی هم به نفع دولت نیست سکه و ارز کاهش قیمت داشته باشه چون بازار این دو کالا انحصارا در اختیار دولته عزیزان

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار