کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

زیمنس چگونه به ایران بیاید؟

کدخبر:۱۳۹۷۶شنبه، ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۷:۱۲۳۵۹۴ بازدید

زیمنس یکی از شرکت‌هایی است که هفته گذشته با هیات بلند پایه آلمانی به ایران سفر کرد. این شرکت در راستای از سرگیری همکاری‌ با شرکت‌های ...

زیمنس یکی از شرکت‌هایی است که هفته گذشته با هیات بلند پایه آلمانی به ایران سفر کرد. این شرکت در راستای از سرگیری همکاری‌ با شرکت‌های ایرانی در کشور حضور یافت و با وزیر نیرو دیدار کرد. اما فعالان بخش‌خصوصی تأکید می‌کنند که حضور آلمان در بازار برق ایران نباید به منظور فروش کالاهای آماده به بازار ایران باشد. بلکه شرکت‌های آلمانی باید زمینه انتقال تکنولوژی‌های جدید را به ایران فراهم کنند.

هنـوز جوهــر امضای توافقنامه هسته‌ای خشک نشده بود که هیات بلندپایه آلمانی راهی ایران شدند. این هیات 29 تیرماه به ایران سفر کرد تا با مقامات بخش‌خصوصی و دولتی ایران دیدار و گفت‌وگو کند. مذاکره با وزارت نیرو یکی از اهداف سفر هیات آلمانی بود. در نشستی که در این وزارتخانه برگزار شد، شرکت‌های زیمنس و مپنا به‌عنوان فعالان بخش‌خصوصی دو کشور حضور داشتند. اگرچه سایر فعالان غایب بخش‌خصوصی در این جلسه، از محتویات مباحث مطرح شده اطلاع چندانی ندارند اما قضاوت کردن درباره حضور زیمنس در ایران را نیز زودهنگام توصیف می‌کنند اما در این میان، تجار هندی و چینی به‌شدت احساس خطر کرده و تلاش می‌کنند به مسئولان ایران یادآوری کنند که در ایام تحریم، همراه دولت و ملت ایران بوده‌انـد.

اخیــرا نماینده ارشد شرکت سوزلان هند در گفت‌وگو با مهر آمادگی کشورش را برای نصب و راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی در ایران اعلام کرده‌است. این در حالی است که شرکت زیمنس هم یکی از پیشرفته‌ترین توربین‌های بادی را به دنیا عرضه می‌کند. به نظر می‌رسد، رقابت جدیدی بین شرکای تجاری ایران در دوره پساتحریم شکل گرفته‌است. اما باید دید همکاری با کدام کشورها، منافع ایران را در آینده بیشتر تأمین خواهد کرد.

مپنا مخالف توسعه انرژی نو

هاشم اورئی، رییس انجمن علمی انرژی بادی ایران در گفت‌وگو با «فرصت‌امروز» در پاسخ به این پرسش که همکاری با هند یا آلمان بیشتر منافع ایران را تأمین خواهد کرد، می‌گوید: برای تصمیم‌سازی درباره همکاری‌ها، باید به مسائلی مثل وضعیت انتقال تکنولوژی، قیمت و نحوه مشارکت در پروژه‌ها توجه کرد. پس از بررسی مسائل و در نظر گرفتن برآیند آنها، می‌توان به درستی نظر داد.  وی بیان می‌کند: زیمنس در زمینه انرژی بادی بسیار پیشرفته بوده و کشوری مثل هند قطعا در سطح آلمان نیست. اما باید دید زیمنس به مفهوم واقعی در انتقال تکنولوژی به ایران کمک می‌کند یا خیر.

اورئی با اشاره به اینکه هنوز مذاکرات در سطوح اولیه است، بر هنر مذاکره‌کنندگان ایرانی برای دریافت امتیازات بیشتر تأکید می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا مپنا به‌عنوان بخش‌خصوصی ایران، قادر به مذاکره خوب با زیمنس خواهد بود، عنوان می‌کند: شرکت مپنا بعد از اعمال تحریم‌ها، بخش عمده سهام شرکت فورلاندر را خریداری کرد و بقیه سهام این شرکت به یک مجموعه اوکراینی منتقل شد. براساس اطلاعات نسبتا موثقی که دارم، این شرکت ورشکست شده و مپنا به دلیل عقبه کاری طولانی که با زیمنس در زمینه ایجاد نیروگاه‌های حرارتی دارد، همچنین ناامید شدن از به نتیجه رسیدن مسیر قبلی (یعنی خرید سهام یک شرکت آلمانی به منظور انتقال تکنولوژی)، مجددا وارد مذاکره با این شرکت شده‌است.

رییس انجمن علمی انرژی بادی ایران می‌گوید: «نظر شخصی من این است که زیمنس تکنولوژی نیروگاه‌های بادی را به ایران نمی‌دهد یا این کار را با محتوای داخلی خیلی محدود انجام خواهدداد، ضمن آنکه مپنا به دنبال ورود تکنولوژی جدید به کشور در زمینه انرژی بادی نیست». وی اضافه می‌کند: مدیران مپنا در دولت قبلی اعلام کرده بودند، با توجه به وجود انرژی فسیلی، انرژی تجدیدپذیر در ایران صرفه اقتصادی ندارد. با روی کارآمدن دولت یازدهم، به دلیل اینکه مپنا قصد دارد با دولت همسو باشد، تغییر موضعی مقطعی در دیدگاه‌های خود ایجاد کرده است.

همکاری با هند و چین منتهی به لیست سیاه

ایران ترانسفو یکی از شرکت‌هایی است که 15‌‌سال قبل تحت‌لیسانس زیمنس، ترانسفورماتور تولید کرده و به بازارهای خارجی و داخلی عرضه می‌کرد. امیر نجفی، مدیرعامل این شرکت در گفت‌وگو با «فرصت‌امروز» حضور کشوری مثل آلمان را فرصتی برای به‌روز کردن تکنولوژی در ایران می‌داند، مشروط بر اینکه برنامه‌ریزی مناسب در این باره انجام شود. وی اضافه می‌کند: زیمنس فناوری روز دنیا را در اختیار دارد و این اطمینان را به ما می‌دهد که از تکنولوژی نو استفاده می‌کنیم. اما هند و چین تکنولوژی درجه دو و سه دنیا را در اختیار دارند.

مدیرعامل ایران ترانسفو در پاسخ به اظهارات کسانی که معتقدند زیمنس جدیدترین تکنولوژی‌هایش را به ایران عرضه نمی‌کند، می‌گوید: قطعا این مسئله به نوع روابط با زیمنس و مدیریت آن بستگی دارد. بایــد در تـــوافقنامه‌های احتمالی هوشمندانه عمل کرده و بخواهیم تکنولوژی نو را دریافت کنیم. اگر از صاحب‌نظران استفاده کنیم، سرمان کلاه نمی‌رود. وی بر این باور است که اگر ایران ترانسفو به‌عنوان یک برند خوشنام ایرانی با یک برند معتبر اروپایی به‌صورت مشترک محصول به دنیا عرضه کنند، قطعا به توسعه بازارهای بین‌المللی این شرکت کمک خواهد شد. درصورتی‌که اگر ایران ترانسفو با برند مشترک هند یا چین محصولی را به بازارهای خارجی عرضه کند، ممکن است در لیست سیاه کشورها قرار گیرد.

همکاری‌ها به ایجاد اشتغال منجر شود

صادق صیاد، دبیر کمیته حمایت از ساخت داخل سندیکای برق نیز در گفت‌وگو با «فرصت‌امروز» به این نکته تأکید می‌کند که زیمنس نباید کالای آماده به بازارهای ایران عرضه کند. وی با اشاره به سابقه همکاری این شرکت آلمانی با صنعت برق و مخابرات ایران می‌گوید: اگر قرار است محصول ساخته شده وارد کشور شود، این وضعیت خوبی برای صنعتگران ما نیست. اما اگر در انتقال تکنولوژی یا سرمایه‌گذاری ثابت که به ایجاد اشتغال منجر می‌شود با آلمان همکاری کنیم، نتایج مثبت‌تری برای کشور خواهد داشت.

دبیر کمیته حمایت از ساخت داخل سندیکای برق بیان می‌کند: بزرگ‌ترین تهدید ما منابع انسانی و فارغ‌التحصیلان بیکار است. باید به نحوی از این فرصت لغو تحریم‌ها برای جذب و اشتغال نیروی انسانی استفاده کنیم.  وی در پاسخ به این پرسش که آیا ساخت محصول در ایران تحت لیسانس زیمنس بر رونق کسب‌وکار تأثیرگذار است یا خیر، می‌گوید: باید در مذاکرات اجازه صادرات به بازارهای دیگر به ایرانیان داده شود، نه اینکه هدف‌گذاری‌ها صرفا برای بازار داخلی باشد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

كوروش: 1394/5/318:21:09،
159
14
آقا ما مخالف انتقال تكنولوژي جديد به ايران نيستيما اتفاقآ بهتره كه اين اتفاق بيافته تا اينكه بخوايم فقط مصرف كننده باشيم ولي مشكل اونجاست كه بياد و زيمنس تكنولوژي خودشو به كشورمون وارد كنه، تا پنجاه سال بعد شما همين تكنولوژي امروز زيمنس رو مونتاژ ميكنين و نهايتش زيمنسي ميسازين كه راحت در جيب بره و راحت از جيب در بياد !!!!!! نيستش؟؟؟؟!!!! خداييش سي ساله دارين پژو و پرايد رو خيلي خيلي بدتر از نمونه هاي اوليه ش مونتاژ ميكنين
narsis: 1394/5/319:27:20،
64
31
من خودم دانشجوی ترم اخره برقم و کاملن استقبال میکنم ازین طرح به خاطر اشتغالزایی چند جانبه . یکم انصاف داشته باشید. صنعت برق ایران از دیگر صنایع ایران خیلی جلوتره کمو کاستی هست ولی حداقل از نفت و گاز و خودرو خیلی جلوتره.
آرش: 1394/5/319:37:27،
71
17
زیمنس تو هر زمینه ای وارد شده از بهترینها بوده و جنساش عالیه
سمیه: 1394/5/321:26:56،
24
41
من به شخصه به این تلاش کشورهای اروپایی جهت ورود به ایران چندان خوش بین نسیتم هر کدام در پی بازار هستن و اینجاست که ما ایرانی ها با هوشیاری نباید به مصرف کننده محض تبدیل بشیم مثل کشورهای عربی.
امير: 1394/5/322:35:12،
21
27
خيلي راحت شيراز كارخانه زيمنس داره مياد كارش رو باز شروع ميكنه
حسن: 1394/5/322:58:29،
34
18
مپنا همین حالا در حال تولید ژنراتور و توربین های گاز و بخاری است که دانش فنی آن را در زمان آقای خاتمی اخذ کرده بود میباشد .
تا آنجاییکه به یاد دارم مپنا به هیچ عنوان سهام فورلندر را نخرید بلکه شرکت اکراینی که قبلا" سهام آنرا دارابود مابقی آنرا خریداری کرد . ولی مپنا در یک زمانی درصدد خرید آن بود تا بتواند یک جای پایی برای خود در اروپا باز کند .من فورلندر را دیده ام و زمانیکه در آن شرکت بودیم خبر ورشکستگی آنرا شنیدیم .
نیما: 1394/5/404:40:37،
46
18
Siemens به هر شکلی وارد ایران بشه خوبه.چه سرمایه گذاری کنه چه کالای آماده بهمون بفروشه.البته ایران نباید توقع داشته باشه که Siemens اجازه ی ساخت کالاهاش رو به ایران بده چون ایران در بنجل ساختن کالاهای معتبر اروپایی ید طولایی داره!!!
اگه در صنایع سنگین تو ایران سرمایه گذاری کنه خوبه ولی بهتره هم زمان اجازه ی واردات کالاهای مصرفی هم داشته باشه تا موجب بالا رفتن سطح زندگیه مردم ایران بشه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار