کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات فروش 2 میلیون شغل به خارجی‌ها

کدخبر:۱۳۹۵۶شنبه، ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴:۴۶۲۰۲۶ بازدید

در حالی که بیکاری جوانان بحرانی است، 2 میلیون شغل در اختیار مهاجران خارجی قرار دارد و کارفرمایان می‌گویند استفاده از نیروی ایرانی مقرون به صرفه ...

در حالی که بیکاری جوانان بحرانی است، 2 میلیون شغل در اختیار مهاجران خارجی قرار دارد و کارفرمایان می‌گویند استفاده از نیروی ایرانی مقرون به صرفه نیست. هم اکنون هر مجوز اشتغال خارجی‌ها 287500 تومان است.

بازار کار ایران دچار شرایط بحرانی است و از این بابت هزاران کارجو مجبورند برای شغل یابی با یکدیگر رقابت کنند. به دلیل پایین بودن عرضه شغل و بالا بودن تقاضا، در برخی شغل‌ها صف‌های طولانی از داوطلبان تشکیل می شود و ممکن است برای یک شغل تا چند هزار نفر نیز داوطلب شوند.

کارشناسان می گویند این شرایط بازار کار تا چند سال آینده نیز ادامه خواهد یافت و کشور هم اکنون در پیک تقاضا برای کار قرار دارد و مجموعه عملکرد دولت‌ها نیز در سال‌های گذشته نتوانسته طلسم بیکاری را در کشور بشکند. براساس آمارهای رسمی، هم اکنون بیش از 2.6 میلیون نفر بیکار مطلق در کشور وجود دارد که حتی تجربه یک ساعت کار را نیز ندارند. مقامات دولتی اعلام کرده‌اند نیمی از این تعداد بیکار را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند که هم اکنون بزرگترین معضل بیکاری در کشور محسوب می شوند و مجموعه سیاست‌گذاری‌ها به دنبال این است به هر نحوی که شده، یک دری برای ورود این گروه میلیونی از بیکاران برای ورود به بازار کار باز شود.


2 میلیون شغل در تسخیر خارجی‌ها

سال‌هاست دستکم ۲ میلیون فرصت شغلی در اختیار اتباع بیگانه قرار دارد و کارگران خارجی به راحتی در بخش‌های مختلف بازار کار وارد می‌شوند. آنها با مجوز و بدون مجوز می توانند کار کنند و حتی جای نیروی متقاضی کار ایرانی را نیز با حمایت کارفرمایان و دولت بگیرند.

کارشناسان عقیده دارند دولت و دستگاه‌های وابسته به آن بزرگترین حامی و استفاده کننده از نیروی کار خارجی است و در این بخش بسیاری از کارگران خارجی در شهرداری‌ها و بخش‌های این چنینی حضور دارند. با وجود بحران بیکاری برای کارجویان، دولت برای اشتغال اتباع بیگانه تعرفه پایین تعیین می‌کند و با دریافت مبالغ ناچیزی اجازه می دهد، آنها به آسانی در بازار کار کشور اشتغال داشته باشند.

برخی مسئولان وزارت کار درباره اشتغال و حضور اتباع خارجی در ایران معتقدند اگر افاغنه از ایران بروند، بسیاری از مشاغل معطل خواهد ماند و کسی نیست آنها را انجام دهد. دولتی‌ها می گویند به دلیل ضعف فرهنگ کار، بسیاری از افراد تمایلی به انجام مشاغل سطح پایین را ندارند. از این رو، اینگونه مشاغل عمدتا در اختیار اتباع بیگانه قرار دارد.

وزیر کار پیش تر از خالی ماندن ۲ میلیون فرصت شغلی انتقاد کرده و خواستار تغییر نگرش کارجویان به اشتغال است. هرچند مشکل فرهنگ کار و نگرش منفی به برخی مشاغل یک واقعیت آشکار در بازار کار ایران است اما ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه و حمایت نکردن دولت از ادامه حضور آنها، در حالی که بسیاری از جوانان ایرانی از داشتن شغل محروم هستندۀ می تواند برای بیش از یک میلیون نفر زمینه اشتغال فراهم کند.

اینکه گفته می شود فرهنگ کارمان مشکل دارد و توقعات از شغل تغییر کرده مربوط به همه بیکاران و جویندگان شغل نیست و نمی توان گفت همه ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بیکار فعلی اینگونه فکر می کنند. در حال حاضر مسائل مربوط به توقعات از اشتغال و تمایل شدید به پشت میزنشینی بیشتر مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی است و بیکاران دانشگاه نرفته معمولا اینگونه فکر نمی کنند و چنین نگاهی به بازار کار ندارند.


هزینه فروش مجوز اشتغال به خارجی‌ها

بنابراین همانگونه که عنوان شد، ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه می تواند برای بیش از یک میلیون نفر از جویندگان شغل، زمینه اشتغال ایجاد کند. براساس آمارهای ارائه شده، هم اکنون یک تا یک و نیم میلیون از مجموع بیکاران کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهی و اندکی بیش از این میزان را نیز جویندگان شغل دانشگاه نرفته تشکیل می دهد.

بر پایه این گزارش، وزارت کار در حال حاضر اجازه اشتغال هر تبعه خارجی در ایران را با ۲۸۷۵۰۰ تومان صادر می‌کند و در عین حال، هزینه تمدید هر شغل نیز ۲۰۷۰۰۰ تومان  است. به بیان دیگر، افاغنه می توانند با پرداخت هزینه های یادشده در ایران اجازه کار داشته باشند.

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با بیان اینکه فرهنگ کار در حال حاضر از مسائل بازار کار کشور محسوب می شود، گفت: در واقع مسائل بازار کار ناشی از سیاست‌ها و نگرش دولت به این بازار است.این کارشناس بازار کار اظهارداشت: هم اکنون بخش قابل توجهی از نیروی کار بیگانه دارای مجوز و یا فاقد مجوز با چراغ سبز دولت در بنگاه‌های تحت نظارت دولت مشغول به فعالیت هستند.

حاج اسماعیلی ادامه داد: یکی از بخش‌هایی که استفاده زیادی از نیروی کار خارجی می کند، شهرداری‌ها به ویژه در پایتخت است. هم اکنون هزینه ایجاد یک شغل در ایران بیش از ۶۰ میلیون تومان برآورد می شود ولی با کمتر از ۳۰۰ هزار تومان به اتباع بیگانه واگذار می‌شود.وی خاطرنشان کرد: دولت باید نگرش خود را درباره اشتغال اتباع بیگانه در بازار کار تغییر دهد. البته دولت مدعی است که در این بخش نظارت‌های کافی دارد و نمی‌خواهد فعالیت و کار آنها را در ایران ممنوع کند.


ساختمان‌ها را خارجی‌ها می‌سازند

این کارشناس بازار کار ادامه داد: در شرایطی که نرخ بیکاری بالا است، کارگران خارجی اشتغال را در بخش‌های ساختمانی، معادن و شهرداری‌ها به دست گرفته اند و پیمانکاران در این حوزه ها به وفور از کارگران خارجی استفاده می کنند.

حاج اسماعیلی تصریح کرد: نگرش نسبت به کارگران ایرانی این است که کارفرمایان می گویند استفاده از کارگران داخلی برای آنها مقرون به صرفه نیست. در هر صورت، حضور کارگران خارجی در بخش ساختمان برجسته است.

به گفته وی، اشتغال کارگران خارجی در بخش ساختمان باعث شده است تا بسیاری از آنها امروز ماهر شوند و صاحب تجربه باشند. هم اکنون در شهرداری ها تا ۶۰ درصد کارگران خارجی هستند. این کارشناس بازار کار تاکید کرد: اشتغال کارگران خارجی در سال‌های اخیر به دلیل وقوع خشکسالی ها در بخش دامپروری تضعیف شده و برآورد می شود هم اکنون ۲ میلیون کارگر خارجی در بازار کار ایران حضور داشته باشند.

وی افزود: اینکه گفته می شود ایرانی‌ها تمایلی به انجام کارهای سخت و فیزیکی ندارند قابل قبول نیست. به تازگی در یکی از شهرها ۱۳ لیسانس و فوق لیسانس برای انجام رفته گری پذیرفته شده اند. این شغل‌ها خیلی نیازی به آموزش ندارد و اگر قرار است افراد به این بخش‌ها وارد شوند دیگر نیازی به سال‌ها تحصیل نداشت.

حاج اسماعیلی گفت: علاوه بر این، هم اکنون نیروهای بالاتر از دیپلم برای اشتغال در بخش‌های خدماتی، بیمارستان‌ها و بانک‌ها جذب می‌شوند. از افراد با تحصیلات بالاتر از دیپلم حتی برای نگهبانی‌ها نیز استفاده می شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1394/5/310:29:34،
51
21
انصافا با توجه به اينكه الان فوق ليسانس هاي كشور متقاضي رفتگري شدن ديگه جا برا كارگر خارجي نداريم
رئالیست: 1394/5/312:12:05،
50
19
دولت طرحی داره اونایی که افغانی هستند و در سوریه میجنگند بهشون تابعیت ایرانی بده
بیش از 5 میلیون افغانی ساکن ایران داریم
لطفا مواظب باشید افغانیها ما رو از ایران اخراج نکنند!
رضا: 1394/5/313:59:34،
40
16
ببینید چقدر افغانی داخل ایرانه که همینجا به کامنتهای مورد نظرشان مثبت میدن و به ضررشان منفی!

یادتون نرفته که عید امسال 100 هزار افغانی استادیوم آزادی را فتح کردند.

به خدا اینا برامون اساسی مشکل میشن.
والله اینا از ایرانیا متنفرند
من فکر میکنم بیش از 10 میلیون افغانی در ایران زندگی میکنند و هر روز هم اضافه تر میشن!
اسفندیار: 1394/5/310:30:35،
47
16
کل کشور رفته . 2میلیون شغلم روش
خشایارشا : 1394/5/310:34:08،
55
63
اولا افاغنه واقعا در ساخت ایران زحمتها کشیدند
دوما افغان هموطن ماست با زبان و فرهنگ مشترک
سوما افغان اصولا کارهایی انجام میدهد که ایرانی آن را انجام نمیدهد
ماهان: 1394/5/323:55:12،
16
16
تو بیخود می کنی که توی سایت ایرانی از افغان ها دفاع می کنی...
اسی منیا: 1394/5/310:35:19،
53
26
این کاری که به خارجی ها دادن مدیریت و مهندسی و دکتری بوده که شما اعتراض دارید؟!!!!!!...وجدانا چند درصد همون بیکارها حاضرن این کاری که اتباع افغان و... می کنند رو انجام بدن؟!!!!...بی کفایتی و ناوانایی خودشون در اشتغال زایی رو این جوری میخوان توجیه کنند...
ایرانی: 1394/5/310:36:23،
44
50
افغانها از بعضی ها ایرانی تر هستند
reza111: 1394/5/314:29:05،
34
26
وجود افغانی ها برای مملکت شر است ببین کی گفتم
اینها دیریا زود این کشور را با خاک یکسان خواهند کرد وآن وقت توی افغانی بگو اینها ازایرانی هم ایرانی ترند
خواهش می کنم یک روز قدم به دیار مخروبه افغانها بگذار ببین چه برسرت می آورند آنوقت بیا وبگو اینها ازایرانی هم ایرانی ترند.
عباس: 1394/5/310:36:36،
44
20
اگر بخواهیم منطقی فکر کنیم می بینیم که مهاجران به خصوص افغانی ها چه شغلی های دارند : کارگری ، بنایی ، قبر کن ،کشاورز ی ،غیره و ...
به نظر شما کدوم یک از جوانهای ما حاضر میشن این کارها رو بکنند ؟ تازه اگر هم انجام بدهند هزار تا بهانه و اشکال تو کا ر میارن . ولی منطقی اینه که دولت مثل تمام دنیا ویزای کار و تحصیل و غیره بده و همینجوری همه نیان برای کار و اقامت که بعدش شهروندان با هزار تا مشکل روبرو شوند .
amiran: 1394/5/310:36:44،
67
24
یه نمونه کوچیک. یه رابیتس کار ایرانی اورده بودیم سر یه ساختمونی. بیچارمون کرد تا 3 واحد و زد. میخواست کار و زخمی کنه که کل کار و بگیره دستش. سریع باهاش تسویه کردیم رفت.
یه خارجی ( برادر افغان) اوردیم. جوونم بود ؛ هم سریع کار بلد. با سیلیقه.
خوش اخلاق . آدم کیف میکرد کارش و میدید.
کاش ایرانیا هم دل به کار بدن.
reza111: 1394/5/311:16:27،
31
38
لطف کنید اینقدر کار ایرانیها را بی ارزش جلوه ندهید
شما با این همه بی سوادی و پرتوقعی می خواهی یک کارگر را استثمار کنی وپول زیادی به جیب بزنی وآن وقت کارگر ایرانی را با افغانی مقایسه می کنی در صورتی که هزینه خانواده ایرانی با یک کارگر افغانی قابل مقایسه نیست ومسلما" باید ازخواسته وسود خود بزنی وبه کارگر ایرانی بدهی تا تعادل برقرار شود
من این سیاست غلط مقایسه را قبول ندارم این سیاست عین بی تدبیری است و پوشاندن ضعف های خودمان است.
کارفرمای ایرانی خود را خدای کارگر می داند در صورتیکه باید خودش را همراه کارگر ببیند.
amiran: 1394/5/312:13:18،
43
12
اولا که شما چه جوری فهمیدی من بی سوادم. لطفا ندانسته راجع به کسی نظر ندین.
ایشون اقای ایرنی کارگر نبودن. یه اوستا کاره رابیتس ایرانی بود. ولی با غر زدن کم کاری و استفاده ی بی مورد از مصالح میخواست پول اضافه تری بگیره. تازه ایشون گرون تر هم بودن . بنده هم چون ایرانی بود قبول کردم. ولی واقعا کار و هم عقب انداخت هم هزینه تراشی کرد.
ضمنا این یه مثال کوچیک بود.
همش ناله میکرد که بدبختم. روزی 8000 تومن سیگار میکشید. اندازه ی قیمت پرایدش به ماشینش لوازم اویزون کرده بود.
ایرانی آریایی: 1394/5/310:37:49،
43
27
هموطن فارس زبان من ای افغان
تو سختیها در راه آبادانی این خاک کشیدی
رضا: 1394/5/310:47:20،
25
18
بخشی از این نیروی کار خارجی مربوط به چینی ها است.
در واقع بخشی از دارایی های ارزی کشور که این روزها در مورد آن بحث می شود در اختیار دولت چین قرار گرفته تا شرکت های چینی در ایران کار کنند.
ناشناس: 1394/5/310:50:59،
51
15
وقتی کارگر ایرانی کار نمیکنه ، هزار جور ناز و ادا هم داره ( صبحونه میخواد ، ناهار میخواد ، دیر میاد ، زودم میخواد بره و . . . ) معلومه کار به ایرانی نمیدن !!!
هادی: 1394/5/311:55:49،
34
16
همچین تیتر زده 2میلیون شغل .... هرکی ندونه فک میکنه همشون دکتر و مهندس و وکیل و خلبان و کارمند دولتن .2میلیون عمله بنا هستن اینا .که اگه نبودن چینیها میومدن و همین جوونا که میگین زیربار عملگی نمی رفتن.
یا هو: 1394/5/312:29:51،
30
23
حالا فرض کنیم این کارگران خارجی را اخراج کنند چه اتفاقی
می افتاد ! قطعا بسیاری از کارها متوقف می شود چون جایگزین
ندارند و تورم هم بالا می رود.
وقتی نیروی کار یک کشور بتدریج تباه میشود فاجعه می آفریند
و راه حل کوتاه مدتی هم ندارد!
ایمان: 1394/5/313:10:18،
31
14
من خودم 14 سال کار انبوه سازی ساختمان میکنم ، انصافا اگه این کارگرهای افغان توی مشاغل سخت مثل معدن و تاسیسات زیر ساختی و ساختمان نبودن تورم خیلی بیشتر از اینی که مسبب اصلیش بی کفایتی مسولان است خودش رو نشون میداد
رضا : 1394/5/404:39:35،
13
17
سلام من پرورش دهنده ميگو هستم در تمامي مزارع پرورش ميگو افغاني ها وپاكستاني ها مشغول به كار هستن كمتر ايراني حاضر ميشه از خونه و زندگيش بزنه و تمام طول دوره رو در مزرعه بگذرونه،ايراني ها حاضر نميشن از خانواده هاشون دور باشن و تن به كار سخت نميدهند ،بايد اين حقيقت رو قبول كنيم كه جدا از مسائل نژادي وجود افغاني ها براي رونق برخي كارها مفيد است اونا كارايي رو انجام ميدن كه ايراني ها تن بهش نميدن

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار