کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

یک بام و دو هوا در صنعت روغن‌نباتی

کدخبر:۱۳۹۳۴جمعه، ۲ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۶:۲۰۱۶۵۸ بازدید

این روزها اخباری مبنی بر دامپ روغن‌نباتی (فروش کالا با نرخی کمتر از قیمت تمام‌شده) از سوی فعالان این حوزه مطرح می‌شود که می‌تواند از یک سو ...

 این روزها اخباری مبنی بر دامپ روغن‌نباتی (فروش کالا با نرخی کمتر از قیمت تمام‌شده) از سوی فعالان این حوزه مطرح می‌شود که می‌تواند از یک سو نشانگر وضعیت بد تولیدکنندگان بزرگ روغن‌نباتی در ایران و از سوی دیگر نشانه‌ای از نبود نظارت بر عملکرد تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان در بازار باشد

که ادامه این روند می‌تواند آسیب‌های جدی به واحدهای تولیدی کوچک وارد کند.


خبری از دامپینگ نیست

احمد ترک‌نژاد، عضو انجمن صنفی صنایع روغن‌کشی در گفت‌وگو با صمت ضمن تکذیب خبر دامپینگ روغن‌نباتی در بازار ایران گفت: دامپینگ به معنای اقدام هماهنگ واحدهای تولیدی بزرگ برای کاهش قیمت محصول نهایی است که تا این لحظه، تولیدکنندگان بزرگ روغن‌نباتی در ایران با یکدیگر برای کاهش هماهنگ نرخ روغن‌نباتی توافق و تبانی نکرده‌اند. بنابراین کسی نمی‌تواند مدعی دامپینگ در بازار روغن‌نباتی شود.وی ادامه داد: درحال‌حاضر، بسیاری از واحدهای تولیدی برای تامین نقدینگی دچار مشکلات جدی هستند بنابراین امکان کاهش قیمت از سوی یک کارخانه برای رفع مشکل کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش وجود دارد، اما این امر را نمی‌توان به حساب دامپینگ گذاشت.این تولیدکننده روغن‌نباتی تصریح کرد: برای دامپ هر محصولی لازم است تا تمام تولیدکنندگان بزرگ فعال در یک زمینه خاص با یکدیگر تعامل کرده و قیمت محصول خود را به صورت هماهنگ کاهش دهند که به طورقطع چنین اتفاقی در زمینه تولید و عرضه روغن‌نباتی در ایران رخ نداده است.این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: هرچند وضعیت تولیدکنندگان روغن‌نباتی با توجه به افزایش نیافتن قیمت و همچنین کاهش میزان فروش چندان مساعد نیست، اما تاکنون دامپی در بخش عرضه خرد و کلان روغن‌نباتی در ایران به وجود نیامده است.

عضو انجمن صنفی صنایع روغن‌کشی درباره وضعیت واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ روغن‌نباتی یادآور شد: درحال‌حاضر تمام واحدهای تولیدی روغن‌نباتی با ۳۰ تا ۴۰ درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند زیرا کمبود نقدینگی، کاهش قدرت خرید مردم و پایین آمدن سرانه مصرف روغن‌نباتی باعث شده تا تولیدکنندگان به کاهش ظرفیت تولید روی بیاورند.


روغن‌نباتی یک‌ماه است که دامپ می‌شود

محمد قبله، دبیر انجمن تولیدکنندگان روغن‌نباتی در گفت‌وگو با صمت درباره ایجاد دامپ در بازار روغن‌نباتی اظهار کرد: پدیده دامپ یا ایجاد انحصار در بازار، پدیده‌ای است که در زمان رکود بازار شکل می‌گیرد اما در شرایط عادی چنین مسئله‌ای رخ نمی‌دهد. وی افزود: تولیدکنندگانی که اقدام به ایجاد انحصار در بازار می‌کنند، از شرایط رکود بازار استفاده می‌کنند؛ در این شرایط شرکت‌های بزرگ وارد بازار شده و چنین انحصاری را در بازار ایجاد می‌کنند البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که تولیدکنندگان بزرگ امکان تحمل ضرر و زیان‌های کوتاه‌مدت را دارند بنابراین در شرایط رکود بازار اقدام به فروش محصولات خود به زیر قیمت بازار و یا حتی تولید می‌کنند. دبیر انجمن تولیدکنندگان روغن‌نباتی ادامه داد: ایجاد انحصار از سوی تولیدکنندگان بزرگ هر اندازه برای آنها زیان‌های مقطعی را به دنبال داشته باشد، اما آنها را قادر می‌سازد که باز هم در چرخه اقتصادی باقی بمانند اما اتخاذ این رویه منجر به خارج کردن تولیدکنندگان کوچک از عرصه رقابت می‌شود.

قبله تصریح کرد: مدتی است تولیدکنندگان روغن‌نباتی در ایران اقدام به دامپینگ کالا در بازار کرده‌اند اما زمان اجرای دقیق این امر و همچنین میزان کاهش قیمتی که داده‌اند، مشخص نیست البته می‌توان تخمین زد که حدود یک‌ماه است روغن‌نباتی در بازار دامپ می‌شود. وی با بیان اینکه ایجاد انحصار در بازار روغن‌نباتی با هدف افزایش سهم بازار انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: برای حمایت از واحدهای تولیدی کوچک روغن‌نباتی یا باید به این موضوع ورود کرده و از طریق ایجاد تعامل میان تولیدکنندگان کوچک و بزرگ نسبت به رفع مشکل تولیدکنندگان اقدام کنیم و یا اینکه سازمان‌های نظارتی دولتی وارد میدان شوند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان روغن‌نباتی در پاسخ به این پرسش که تاکنون چه اقدامی در راستای حمایت از واحدهای کوچک تولیدی روغن‌نباتی انجام شده؟‌ گفت: درحال‌حاضر تلاش داریم تا در انجمن و با ایجاد تعامل میان تولیدکنندگان در قبال انحصار در بازار از واحدهای تولیدی کوچک حمایت کنیم. قبله ادامه داد: اگر دامپ مشمول مصرف‌کننده شده و قیمت نهایی و فروش روغن‌نباتی کاهش یابد به طورقطع مصرف‌کنندگان در این میان سود می‌برند بنابراین نباید نسبت به کاهش قیمت‌ها حساس بود اما اگر کاهش قیمت‌ها در بخش عرضه کلان و بنکداری باشد و زیان‌ها متوجه بنکدار و خرده‌فروش شود، زیان‌های بسیار زیادی به بخش تولید وارد می‌شود. به گفته وی، درحال‌حاضر کاهش قیمت روغن‌نباتی در مراحل مصرف و عرضه به صورت بنکداری و کلان بوده که این روند برای تولیدکننده و مصرف‌کننده زیان‌بار است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در شرایط فعلی که قیمت روغن توسط برخی از نشان(برند)ها درحال دامپینگ است، چه لزومی برای افزایش قیمت این محصول وجود دارد؟ اظهار کرد: فروش با تخفیف تنها مربوط به روغن نیست؛ جرم تولیدکنندگان روغن‌نباتی این است که برای رسیدن کالا با قیمت مناسب به‌دست مصرف کننده، تخفیف‌ها را به داخل فروشگاه‌ها برده‌اند. قبله با بیان اینکه دامپینگ و تقاضای افزایش قیمت صنایع روغن ۲ مقوله متفاوت است، ادامه داد: به طور معمول دامپینگ توسط شرکت‌هایی که توان مالی مناسبی دارند، انجام می‌شود یا در مواردی که صنایع نیاز به نقدینگی دارند این عمل در بازار مصرف انجام می‌شود و اعمال دامپینگ همیشه به معنی شرایط مطلوب تولید نیست.

گفتنی است؛ دبیر انجمن تولیدکنندگان روغن‌نباتی در حالی از دامپ این کالا خبر می‌دهد که تولیدکنندگان نسبت به این امر بی‌اطلاع هستند، اما از سوی دیگر شاهد تقاضای متناقض انجمن تولیدکنندگان روغن‌نباتی از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر افزایش قیمت روغن‌نباتی هستیم و این درحالی است که براساس گفته‌های قبله، تولیدکنندگان برای تامین نقدینگی و خروج از رکود بازار دست به دامپینگ زده و نرخ محصولات خود را کاهش داده‌اند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

تندرستی: 1394/5/210:54:31،
63
25
خدا کنیم روغنهای امریکایی و اروپایی به بازار ایران وارد بشه تا ملت بعد از سالها یک روغن سالم مصرف کنند
خدا کند: 1394/5/211:32:32،
45
22
ایشالا نه فقط روغن بلکه همه چیز وارد شود
جلال: 1394/5/213:53:06،
22
47
این چه حرفیه آخه؟
دیگه روغن نباتی چیه که بخواد وارد بشه؟
حالا چون توافق شده دیگه باید همه چیز وارد بشه؟؟؟
یک کم منطقی باشید
scorpion : 1394/5/301:38:28،
22
23
قيمت ارزونترين دانه روغنى رو دربياريد ميزان روغن استحصال شده ازيك كيلوى اون رو پيدا كنيد تا قيمت يك كيلو روغن محاسبه بشه اونوقت مى فهميد اونى كه مى خوريد اصلا" روغن نيست.
محمد: 1394/5/311:33:42،
20
21
پس چیه ؟ چی توش بریزن که از روغن ارزون تر باشه وزن مخصوصش هم 0.9 باشه ؟ خوبه قبل تایپ کردن کمی فکر کنیم. قیمت جهانی دانه های روغنی با قیمتی که شما از آجیل فروشی محلتون میخرید متفاوته ، در ضمن ، بعد از استحصال روغن از دانه روغنی تفاله دانه (کنجاله) به فروش میره مه خوراک اصلی دامه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار