کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تقلبی‌های شیک و چند میلیونی

کدخبر:۱۳۷۶۷جمعه، ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۲:۱۷۶۸۲۲ بازدید

در فرهنگ مصرفی پوشاک، نشان(برند) نقش قابل توجهی دارد اما در پوشاکی همچون کت و شلوار که کالایی لوکس به شمار می‌رود، این اهمیت ...
تقلبی‌های شیک و چند میلیونی

در فرهنگ مصرفی پوشاک، نشان(برند) نقش قابل توجهی دارد اما در پوشاکی همچون کت و شلوار که کالایی لوکس به شمار می‌رود، این اهمیت دوچندان می‌شود. به نحوی که فارغ از کیفیت محصول، کت و شلوارهایی با نشان(برند)های خارجی با قیمت‌های چندین میلیون تومانی در بازار عرضه می‌شوند.

به گزارش صمت، استقبال از نشان(برند)های خارجی در فرهنگ مصرفی ایران باعث شده تا برخی از تولیدکنندگان غیررسمی داخلی برای کسب سود بیشتر کت و شلوارهای تولیدی خود را با نشان(برند)های خارجی و با قیمت‌های چند میلیونی در بازار عرضه کنند به طوری که قیمت تمام‌شده آنها یک دهم قیمت عرضه شده محصول هم نیست. به گفته صاحب‌نظران فرهنگ مصرفی پوشاک در ایران، ضعف در نشان(برند)سازی داخلی و کنترل نکردن قیمت کالاهای خارجی از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از مهم‌ترین دلایل اختلاف قیمت افسارگسیخته نشان(برند)های خارجی تقلبی با نشان(برند)های داخلی است.
 

تولید پوشاک صنعتی نیست 

 محمد مروج‌حسینی، رییس انجمن صنایع نساجی ایران در گفت‌وگو با درباره صنعت کت و شلوار در ایران گفت: پوشاک صنعتی کارگر بر بوده و از آنجا که همواره درگیر مسائل کارگری است و قانون کار نیز حمایت چندانی از تولید نکرده،‌ تولید پوشاک صنعتی نشده و بیشتر تولیدات در کارگاه‌های کوچک و واحدهای زیرپله‌ای انجام می‌شود که در این شرایط قیمت تمام شده افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در حال حاضر برخی تولیدات به شکل تک‌دوزی وارد بازار می‌شود که برای فروش بیشتر از نشان(برند)های خارجی استفاده می‌کنند، بنابراین تعداد اندکی واحد صنعتی در حوزه کت و شلوار فعالیت می‌کنند.
 

مروج با بیان اینکه ۷۰درصد پوشاک در ایران وارداتی است، اظهار کرد: با وجود توانایی‌های مناسب در تولید پوشاک همچنان نشان(برند) خارجی در بازار حرف نخست را می‌زند چراکه فرهنگ غلطی در کشور حاکم است که مردم حتی به کیفیت کالا نیز توجه چندانی ندارند و تنها به دنبال نشان(برند) هستند. رییس انجمن صنایع نساجی ایران با اشاره به اینکه هم‌اکنون در پوشاک مسائل فرهنگی با مسائل اقتصادی درهم آمیخته شده است، گفت: کت و شلوار همچون خودرو برای برخی افراد کالای لوکس محسوب می‌شود و افرادی که ۲میلیارد تومان برای یک خودرو هزینه می‌کنند تا در ترافیک تهران با سرعت اندک دور دور کنند در حالی که آن خودرو برای جاده و با سرعت بسیار بالا طراحی شده، برای فخرفروشی هم که شده، حاضرند هزینه‌های چندمیلیون تومانی برای یک نشان(برند) تقلبی و بی‌کیفیت کنند.
 

قیمت تمام‌شده تقلبی‌ها یک‌دهم قیمت فروش 

مروج‌حسینی با بیان اینکه قیمت تمام‌شده کت و شلوارهای چند میلیونی یک‌دهم قیمت عرضه شده در بازار هم نخواهد بود، گفت: قیمت تمام‌شده کت و شلوار با پارچه مرغوب و دستمزد بالا حداکثر ۲۰۰ هزار تومان تمام می‌شود، اما زمانی که با عنوان نشان(برند) عرضه می‌شود، هزینه‌های دیگر مربوط به نشان(برند) نیز به محصول اضافه می‌شود.

رییس انجمن صنایع نساجی ایران درباره میزان گستردگی نشان(برند)های تقلبی در بازار تصریح کرد: در سال‌های اخیر «ترکیه» به یکی از تولیدکنندگان بزرگ پوشاک در دنیا تبدیل شده به نحوی که سالانه ۵/۱۸میلیارد دلار صادرات پوشاک به سراسر دنیا دارد. درنتیجه مقدار زیادی از پوشاک به‌ویژه کت و شلوار از ترکیه به‌صورت رسمی و قاچاق وارد کشور می‌شود بنابراین کالاهای عرضه‌شده با نشان(برند)های تقلبی حدود ۲۰درصد بازار را در اختیار دارند.
 

وی با تاکید بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال ایجاد نشان(برند) داخلی در پوشاک است، تصریح کرد: این مسئله نیازمند حمایت و برنامه‌ریزی دولت است و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز پیگیر ساماندهی نشان(برند) در پوشاک است. در همین حال کشورهای دیگری همچون «بنگلادش» با پشتیبانی دولت توانسته‌اند امروز به صادرات ۳۰میلیارد دلاری پوشاک دست یابند.

به گفته مروج‌حسینی، مهم‌ترین مسئله برای گسترش صادرات، تعامل با دنیاست که خوشبختانه با توافق حاصل شده این امر میسر خواهد شد.

وی با اشاره به لازمه‌های نشان(برند)سازی در ایران گفت: درحال‌حاضر هیچ‌گونه کنترل قیمتی روی کالاهای وارداتی وجود ندارد در حالی که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان کنترل زیادی بر تولیدکنندگان داخلی شناخته‌شده دارد که در چنین شرایطی نشان(برند)سازی امکانپذیر نخواهد بود. مروج با تاکید بر اینکه کنترل این سازمان به معنای قیمت‌گذاری نیست، افزود: قیمت‌گذاری در صنعت نساجی از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان انجام نمی‌شود اما اگر شکایتی از سوی مصرف‌کنندگان مطرح شود این سازمان جریمه‌های سنگینی برای تولیدکنندگانی که به دنبال نشان(برند)سازی هستند، صادر می‌کند و در محاسبه قیمت تمام‌شده، موضوعی به عنوان نشان(برند) را ملاک عمل قرار نمی‌دهد.
 

هیچ نشان(برند) خارجی در ایران نمایندگی ندارد

در همین حال مهدی یکتا، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نساجی و پوشاک ایران و تولیدکننده یکی از نشان(برند)های کت و شلوار در گفت‌وگو با صمت درباره کت و شلوارهای چندمیلیون تومانی گفت: کت و شلوار چند میلیون تومانی در تولیدات داخلی وجود ندارد مگر تعداد اندکی که در واحدهای زیرپله‌ای تولید و با نشان(برند)های تقلبی در بازار عرضه می‌شود و مابقی نیز نشان(برند)های خارجی تقلبی هستند که تولید کشور «چین» بوده و به شکل قاچاق وارد بازار می‌شوند.

یکتا با بیان اینکه مصرف‌کنندگان ایرانی بیشتر به‌دنبال پوشاک خارجی هستند، افزود: تقاضا برای نشان(برند)های خارجی در ایران وجود دارد و از سوی دیگر کنترلی برای قیمت‌های نشان(برند)های خارجی وجود ندارد و برخلاف کنترل‌های سختی که سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بر قیمت تولیدات داخلی دارد هیچ‌گونه نظارتی بر قیمت کالاهای خارجی وجود ندارد. دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نساجی و پوشاک با بیان اینکه به‌طور کلی کنترل قیمت در پوشاک اشتباه است، اظهار کرد: اختلاف قیمت کت و شلوارهای خارجی با ایرانی را باید در کنترل قیمت‌های ناعادلانه جست‌وجو کرد.

وی با بیان اینکه کیفیت بسیاری از کالاهایی که با نشان(برند)های خارجی تقلبی در بازار عرضه می‌شود از محصولات داخلی پایین‌تر است، گفت: شکایت‌های زیادی از مصرف‌کنندگان به‌دست اتحادیه رسیده که پوشاک با نشان(برند) خارجی و کیفیت پایین تهیه کرده‌اند و از آنجا که هیچ مرجعی برای رسیدگی به این موضوع وجود ندارد شکایت خود را به اتحادیه ارجاع داده‌اند. یکتا با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ نشان(برند) خارجی در ایران نمایندگی ندارد، افزود: تمامی کالاهای موجود قاچاق و تقلبی بوده و تمامی فروشگاه‌هایی که با اسم نشان(برند)های مختلف ایجاد شده‌اند تقلبی هستند و اگر مکاتبه‌ای با این شرکت‌ها انجام شود مشخص می‌شود که هیچ نمایندگی در ایران از سوی این شرکت‌ها وجود ندارد اما متاسفانه هیچ سازمانی بر این موضوع نظارت ندارد. وی با بیان اینکه در ایران موضوعی به نام نشان(برند) وجود ندارد، تصریح کرد: در وزارت صنعت، معدن و تجارت هیچ دفتر یا کمیسیونی برای ساماندهی نشان(برند) وجود ندارد و سازمان‌هایی همچون بیمه، شهرداری، مالیات و... به نام نشان(برند) حساس هستند و نشان(برند)ها را بیشتر از واحدهای دیگر مورد بررسی قرار می‌دهند.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نساجی و پوشاک در ادامه گفت: به‌تازگی در هیات وزیران آیین‌نامه‌هایی در حمایت از نشان(برند) تدوین شده است. باید منتظر ماند و دید که جزئیات این برنامه‌ها تا چه اندازه می‌تواند به ساماندهی نشان(برند) در ایران کمک کند.  وی با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۷ نشان(برند) ایرانی برای کت و شلوار وجود دارد، گفت: حدود ۴ نشان(برند) باسابقه در این صنعت وجود دارد و تعدادی نیز در چند سال اخیر شروع به فعالیت کرده‌اند اما به علت محدودیت‌های موجود تعداد نمایندگی‌های این نشان(برند)ها محدود بوده و نشان(برند)ها ترجیح می‌دهند با نمایندگی کمتر اقدام به فعالیت کنند. بنابر این گزارش، قبل از تلاش‌های انجام شده برای ساماندهی نشان(برند) در پوشاک ایرانی باید بر امر قیمت‌گذاری و اصل بودن نشان(برند)های خارجی در بازار نظارت شود تا صنعتی شدن پوشاک برای واحدهای تولیدکننده مقرون به صرفه باشد و در ادامه نشان(برند)سازی نیز انجام شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محمدحسین: 1394/4/2609:29:19،
59
41
ایران جیب عزیز
لطفا مردمو سر کار نزار این ملت به حدکافی مشکل دارند
فرد: 1394/4/2610:12:32،
180
32
اب معدنی رو تقلبی میزنند لباس که چیزی نیست.مقصر نظام فاسد دولتی.
علی: 1394/4/2610:13:47،
87
54
به نظر من برند چیز خیلی مهمی نیست مهم ظاهر لباس و کیفیتشه و تن خور زیبایش برندش مهم نیست
Ary: 1394/4/2610:21:12،
81
29
اکثر کت و شلوار ها یا ایرانی یا چینی مدل ترک و ایتالیا خیلی کم پیدا میشه فقط میدوزن یه مارک پیر گاردین میزنن روش مگر نه کت و شلوار خوب مگه میشه 400 هزار تومن اونمبا دلار 3000 تومنی کسانی هم که میخرنن بدونن همش تو ایران دوخته میشه خیالشون راحت
علی: 1394/4/2614:59:29،
47
31
من پارسال از ترکیه برند سارار که دومین برند معروف ترکیه هست کت عقدم را خریدم 400 هزار تومان.اونوقت چطور تو ایران یک کت می افته 1 میلیون تومان واقعا جای سوال داره برام.
پوووول: 1394/4/2703:06:43،
36
30
علی جان جوابت سوالت خیلی سادس،400تومان پول کتو بعلاوه پول چای بروبچ کن حسابت جور میشه!
آرمین: 1394/4/2611:09:43،
46
25
اینا چجوری روشون میشه بگن بجای برند های خارجی(بجز جنس های تقلبی چینی) از تولیدات بنجل داخلی استفاده کنیم؟؟
اسی منیا: 1394/4/2611:30:18،
66
27
ایرانی جماعت دیگه فقط پول براش مهم هستش راه بدست آوردنش براش اهمیت نداره...
حمید: 1394/4/2612:47:55،
42
17
برند میخوای چکار؟ برو جشن بگیر و شادی کن تا تمام نشده!!!!!
سدید: 1394/4/2612:59:06،
38
28
چرا لباس رو دولت ممنوع کرده تا قاچاق بشه.
حقیقت: 1394/4/2613:22:11،
67
26
تمامی نمایندگی های جردن جنس درجه 3 چین رو به جای درجه 1اورجینال با قیمت فضایی عرضه میکنن و هیچ نظارتی هم نیست.خود بنده یه تی شرت پلو خریدم که با بار دوم شستن رنگش رفت و وقتی مراجعه کردم به نمایندگی جهت اعتراض گفتن عیب از مواد شویندت بوده!!! تقلب به همین سادگی
پول باد آورده...: 1394/4/2703:05:00،
34
35
کسی که حاضره واسه لباس علی الظاهر مارک دار که همه میدونیم فیکن و مال برند اصلی نیستن پول هنگفتی بده حتما خودش یه جای دیگه داره دزدی میکنه و ده برابر اینارو از جیب مردم درمیاره که دلش نمیسوزه!
فرزاد: 1394/4/2712:34:52،
36
30
درود بر دوستان

همون طور كه توي مطالب بالا هم ذكر شده هيچ كدوم از برندهاي معتبر پوشاك خارجي ، در كشور ما نمايندگي ندارن . ولي از لحاظ كيفي ، در بين برندهاي ايراني بالاترين كيفيت رو هاكوپيان داره . پارچه هاي كت و شلوار رو همگي از ايتاليا وارد مي ميكنه .
ART: 1394/4/2823:58:33،
30
27
بازار باید آزاد باشه تا رقابتی بشه
این که هر روز یه فیلتر سر راه هر کالایی بزارن ، مشکل رو حل نمکنه ، یه راه جدید برا دور زدنش پیدا میشه
وقتی رقابتی شد قیمتها به صورت خودکار اصلاح میشه ولی چه کنیم که کار از ریشه خرابه چه پوشاک ، چه خودرو ، چه ملک .....
قادر: 1394/4/2907:56:39،
28
32
اينقدر غر نزنيد عرضه داريد شما هم كت و شلوار به همان خوش دوختي خارجيها بدوزيد بعد هزار تا مارك بغلش بچسبونيد.
ahmad: 1394/5/918:20:22،
40
26
سلام
اگر ما از چیزی که اطلاع نداریم وسکوت کنیم و چیزی ننویسیم کسی به ما اعتراض نمیکنه ، خود هاکوپیان مدعی واردات پارچه از ایتالیا نیست، و لازم است بدانید که مرغوبترین پارچه جهت کت و شلوار بافت انگلستان است که انهم بقدری گران
است که خود انها از پارچه های بافت کشور های اسیای شرقی استفاده میکنند و طبقه اعیان انگلیس از پارچه های خودشان
استفاده میکنند ، بعضی مواقع سکوت زیباست

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
قیمت کارخانه ای پژو 206 تیپ 2 و پژو پارس بنزینی افزایش یافت - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار