کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

علامت هشدار دماسنج مسکن

کدخبر:۱۳۶۱۰یکشنبه، ۲۱ تیر ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۰:۴۰۴۴۶۰ بازدید

اولین صندوق زمین و ساختمان که شهریور پارسال با هدف «تامین مالی عرضه مسکن از بازار سرمایه» راه‌اندازی شد، در جذب نقدینگی متقاضیان حقیقی ...

اولین صندوق زمین و ساختمان که شهریور پارسال با هدف «تامین مالی عرضه مسکن از بازار سرمایه» راه‌اندازی شد، در جذب نقدینگی متقاضیان حقیقی ناکام مانده و بیش از 90 درصد یونیت‌های آن به شرکت‌های وابسته به بانک دولتی، فروخته شده است. قرار بود تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای با ورود به این صندوق و پیش‌خرید متری آپارتمان‌های پروژه وابسته، از سود نهایی «ساخت و فروش» منتفع شوند. اما جو سنگین رکود مسکن، انگیزه سرمایه‌گذاری بلندمدت را سلب کرده و درجه «دماسنج» بازار ملک - بازدهی صندوق - را به پایین‌تر از نصف سود انتظاری رسانده است.

علامت «هشدار» از دماسنج بازار مسكن

به گزارش دنياي‌اقتصاد، اولين ابزار نوين تامين مالي مسكن كه شهريور پارسال با حمايت قابل توجه دو وزارتخانه و يك بانك دولتي، در بازار سرمايه راه‌اندازي شد تا از وابستگي سمت عرضه به سيستم بانكي بكاهد و چالش كمبود منابع بانكي براي رونق مسكن را جبران كند، هم‌اكنون در آستانه يك‌سالگي فعاليتش، دچار شكست در تحقق اهداف اوليه شده است. 

تنها صندوق زمين و ساختمان فعال در بورس كه حكم دماسنج بازار مسكن از بابت اعلام آخرين وضعيت سه متغير «قيمت مسكن»، «ميل به خريد مصرفي مسكن» و «كشش سرمايه‌گذاري در خريد ملك» را دارد، هم‌اكنون نوعي علامت هشدار از خود بروز مي‌دهد كه نتايج تحليل‌هاي كارشناسي اين نشانگر حاكي است: در حال حاضر انگيزه خريد و سرمايه‌گذاري بلندمدت در بازار مسكن، تحت تاثير نامشخص بودن چشم‌انداز قيمت، در پايين‌ترين سطح ممكن قرار دارد و با اين وضعيت، عملا امكان تحقق سياست تامين مالي ساخت‌وساز از محل ابزارهاي بورسي، فعلا وجود ندارد.

وزارتخانه‌هاي راه‌و‌شهرسازي و اقتصاد‌و‌دارايي سال گذشته پس‌از ماه‌ها صرف وقت براي اصلاح مقررات تامين مالي غيربانكي بخش مسكن، سرانجام موفق شدند اولين صندوق زمين و ساختمان را در آخرين روز هفته دولت، تشكيل دهند. اين صندوق كه برخلاف انتظار، به جاي آنكه توسط بخش خصوصي –شركت‌هاي ساختماني و انبوه‌سازان- ايجاد شود، از سوي شركت‌ وابسته به بانك مسكن راه‌اندازي شد، ماموريت داشت نقدينگي‌هاي خُرد همه متقاضيان خريد مسكن شامل تقاضاي مصرفي و تقاضاي سرمايه‌اي را از طريق بورس جذب كرده و به سمت پروژه‌هاي ساختماني و ساخت‌وسازهاي مسكوني هدايت كند تا همزمان، منابع لازم براي عرضه مسكن تامين شود و سود ناشي از ساخت و فروش آپارتمان نيز به تقاضاي مسكن (خريداران يونيت‌هاي سرمايه‌گذاري صندوق) برسد.

اما آنچه در عمل، از كارنامه صندوق زمين و ساختمان «نسيم» بيرون آمده، از استقبال ضعيف و ريزش متقاضيان حقيقي حكايت دارد و نشان مي‌دهد: سهم مجموع دو گروه از متقاضيان خريد مسكن در تامين مالي صندوق، از حدود 40 درصد در روزهاي ابتدايي واگذاري يونيت‌ها (سهام يا امتياز صندوق) به 4/ 3 درصد در حال حاضر نزول کرده و بيش از 96 درصد منابع اين پروژه، توسط شركت‌هاي حقوقي وابسته به بانك‌ها، تامين شده است. صندوق «نسيم» براي تامين مالي هزينه‌هاي ساخت يك برج مسكوني 18 طبقه 60 واحدي در منطقه 22 تهران، تشكيل شد و از مجموع ارزش ريالي كل پروژه شامل قيمت زمين و هزينه ساخت كه چيزي حدود 35 ميليارد تومان برآورد مي‌شد، قرار بود حدود 15 ميليارد تومان مربوط به هزينه ساخت، از طريق انتشار و فروش يونيت‌هاي سرمايه‌گذاري در بورس، تامين شود.

ارزش هر يونيت معادل 1000 تومان و قيمت تمام شده آپارتمان‌ها نيز حدود مترمربعي 4 ميليون تومان تعريف شده بود كه به اين ترتيب، متقاضيان مسكن در نيمه سال گذشته كه قيمت مسكن تقريبا به كف نزديك شده بود، مي‌توانستند با كمترين نقدينگي و با مدلي به مراتب آسان‌تر از پيش‌‌خريد مسكن، از يك‌چهارم متر مربع تا همه مساحت يك واحد مسكوني اين پروژه را با خريد يونيت‌ها، صاحب شوند و سپس در طول مدت ساخت كه 24 تا 30 ماه پيش‌بيني شده، حجم سرمايه‌گذاري اوليه خود در صندوق را افزايش يا كاهش دهند. اما در حال حاضر، خريداران حقيقي اولين صندوق زمين و ساختمان (متقاضيان مسكن) به جاي افزايش سهم خود، آن را كاهش داده‌اند؛ سال گذشته و در شروع فروش اوليه يونيت‌ها، سهم مردم در خريد يونيت‌ها تا 40 درصد هم رسيد اما اكنون، فقط 500 ميليون تومان از 15 ميليارد تومان منابع سرمايه‌اي اين صندوق، توسط مردم تامين شده است كه اين سهم بسیار پایین، از مشاركت كاملا ضعيف سرمايه‌گذاران حقيقي در تامين منابع مالي صندوق زمين و ساختمان حكايت دارد.

تنها نقطه قوت صندوق اول، بانك عامل راه‌انداز آن است كه باعث شده شركت‌هاي وابسته به اين بانك، جاي خالي بازيگران اصلي را پركنند و يونيت‌هاي فروش نرفته يا برگشت داده شده را بلافاصله خريداري كنند. همين مزيت، عملكرد مالي پروژه نسيم را فعلا در وضعيت مطلوب حفظ كرده و باعث شده ميزان پيشرفت فيزيكي پروژه 9 درصد جلوتر از برنامه باشد و تاكنون 39 درصد ساخت‌و‌ساز انجام شود. اما نوع واكنش يك‌سال اخير متقاضيان مسكن به اولين صندوق زمين و ساختمان، راه را براي ايجاد صندوق‌‌هاي بعدي -كه قطعا بايد توسط سازنده‌هاي غيردولتي و غيروابسته تاسيس شود- سخت و دشوار كرده است.

در طرح جامع مسكن، بار تامين مالي سمت عرضه مسكن برعهده بازار سرمايه گذاشته شده كه اين هدف‌گذاري نيز در شرايط كنوني، امكان‌پذير نيست. بررسي‌هاي «دنياي ‌اقتصاد» درباره علت و عوامل ناكامي در اولين تجربه راه‌اندازي صندوق زمين و ساختمان نشان مي‌دهد: دو نقص فني در بازار سرمايه و مقررات صندوق، در كنار دو نوع جو ركودزا در بازار مسكن، سبب كاهش جذابيت سرمايه‌گذاري در صندوق زمين و ساختمان شده است. نواقص فني به ترتيب شامل «خلأ تضمين خريد يونيت‌ها با بازدهي مطلوب» و «نبود سيستم بازارگرداني موثر» است.

حداقل طول زمان سرمايه‌گذاري در صندوق زمين و ساختمان با توجه به مدت ساخت‌وسازهاي مسكوني، دو ساله است بنابراين خريداران يونيت بايد از تضمين لازم براي كسب سود حداقل به اندازه تورم سالانه برخوردار باشند آن هم با توجه به اينكه نرخ رشد قيمت مسكن در دوره رونق، از سطح تورم فراتر مي‌زند. عوامل صندوق «نسيم»، روز اول راه‌اندازي، حداقل سود مورد انتظار را 25 تا 26 درصد عنوان كردند اما اين نرخ، تضمين نشده است.

طبق آنچه مديرعامل شركت راه‌انداز اين صندوق اخيرا اعلام كرد، ارزش هر يونيت 1000 توماني، در حال حاضر در فرابورس به 1093 تومان افزايش پيدا كرده است. به اين ترتيب، سرمايه‌گذاران اين صندوق طي 11 ماه گذشته، 3/ 9 درصد سود كرده‌اند كه عايدي، در مقايسه با تورم 15 درصدي و انتظار سود 25 درصدي، ناچيز و ناكافي ارزيابي مي‌شود. نقص فني دوم نيز نبود بازارگرداني موثر است. سهامدار عمده صندوق بايد به مقدار كافي پول نقد و يونيت در اختيار داشته باشد تا هنگام كاهش ارزش يونيت‌ها در بورس، با تزريق نقدينگي و خريد سهام مانع افت بيشتر ارزش شود و در مواقع افزايش شديد قيمت نيز يونيت (سهام) وارد بازار كند تا قيمت‌ها را تعديل كند. اما در كنار اين نواقص تخصصي بورسي، جو بازار مسكن نيز درست نقطه مقابل صندوق زمين و ساختمان قرار گرفته است.

انتظار مي‌رفت متقاضيان مصرفي مسكن كه قدرت مالي كافي براي خريد آپارتمان آماده را ندارند، از سرمايه‌گذاري در صندوق «نسيم» استقبال كنند تا بخشي از هزينه صاحب‌خانه شدن آنها از محل سود دو ساله ساخت‌وساز اين پروژه، تامين شود اما نشانگرهاي اين دماسنج بورسي حكايت از آن دارد كه سمت تقاضاي مصرفي نسبت به بازدهي مثبت و سود بلندمدت صندوق، خوش‌بين نيست و با همين استدلال نادرست، رغبتي به سرمايه‌گذاري دوساله در صندوق زمين و ساختمان ندارد. از طرفي، رفتار متقاضيان سرمايه‌اي خريد مسكن نيز از تمایل کم به سرمايه‌گذاري بلندمدت در بازار ملك حكايت دارد. با اين حال كارشناسان، در تحليل رابطه‌اي كه هم‌اكنون بين بازار مسكن و بازار سرمايه به وجود آمده است، معتقدند: سمت تقاضاي مصرفي مسكن مرتكب «اشتباه‌رفتاري» شده است چراكه مطابق سوابق سيكل‌هاي تجاري بازار مسكن، سال آينده مي‌تواند زمان خروج قيمت واقعي مسكن از شيب منفي (زيان) باشد و كساني كه امسال وارد بازار پيش‌خريد يا سرمايه‌گذاري در صندوق زمين و ساختمان شوند، محصول نهايي كه اواخر سال آينده آماده عرضه خواهد شد را عملا به قيمتي كمتر از نرخ روز، دريافت خواهند كرد.

سود 11 ماه گذشته صندوق «نسيم» كه 3/ 9 درصد است، تقريبا با ميزان رشد قيمت مسكن طي يك‌سال 93 كه 5درصد بوده، برابري مي‌كند و نشان مي‌دهد اين صندوق در عين حالي كه از شفافيت حداكثري در تعيين و كشف قيمت برخوردار است، تقريبا به اندازه نوسانات قيمتي بازار مسكن، با افت و خيز در ارزش يونيت، مواجه شده است.

پيش‌بيني مي‌شود، طي ماه‌هاي آينده در صورت تعيين تكليف مذاكرات بين‌المللي، اصلاح نواقص فني ضوابط صندوق و روشن‌تر شدن مسير آتي مولفه‌هاي بازار مسكن، گرايش عرضه و تقاضاي مسكن به ايجاد صندوق‌هاي زمين و ساختمان، بهبود پيدا كند. گفته مي‌شود بيش از 20 درخواست براي ايجاد اين صندوق‌ها در بورس منتظر مجوز است كه با توجه به شرايط هشدارآميز فعلي، بهتر است نسبت به صدور موافقت اصولي براي آنها، كمي تامل شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نگار: 1394/4/2108:27:36،
104
112
به زودی افزایش قابل توجه قیمت مسکن اتفاق خواهد افتاد
بی خیال: 1394/4/2108:52:51،
71
30
وقتی جیب اونی که میخواد خونه بخره پول نیست کارشناس وتحلیلگر نمیخواد
راستی یکی از دلالان بنگاه را دیدم داشت میوه فروشی میکرد داد میزد با چه صدای
siya: 1394/4/2109:23:00،
32
17
بستگی به سیاست دولت داره اگه قدرت خریدو ببره بالا قیمتا با تغییر جزئی شایدم کاهشی تو این حد میمونه ولی اگه نه حتما کاهشیه ولی بازم نه خیلی زیاد چون بعد توافق ملت پولاشونو میریزن تو بازار
یک کاسب تحریم کوچک: 1394/4/2109:32:17،
53
37
ایرانجیب جونم جو نده ملک نابوده.

اون دوره گذشت که خون مصرف کننده رو دلال ها و بساز بندازهای 2 کلاس سواد می کردن تو شیشه.

بلایی سرشون میاد که از چششون در بیاد

خبر موثق دارم 20% سازنده ها در زندانند و 40% املاکی ها تغییر شغل دادند
مجرد سرکارگذاشته شده: 1394/4/2109:34:11،
34
51
یه بساز بفروش خیابان فرشته رو دیدم سرچهار راه داشت شیشه ماشینارو دسمال میکشید
مجرد سرکار گذاشته شده: 1394/4/2110:10:31،
53
23
آقا برید فکری بحال بی پولی خودتون بکنید من خودم الان 15واحد خالی دارم یه کلنگی اس زیر قیمت هم خریدم و منتظر یه بازار خوبم فعلا هم ساخت و ساز نمیکنم فعلا فقط میگردم. بیست روز پیش هم روسیه بودم شما هم یاد بگیرید به دیگران توهین نکنید تا ماهم شما رو سر کار نزاریم
علی: 1394/4/2110:26:41،
54
15
اکثر کسانی که تو این سایت یا سایتهای مشابه کامنت میذارن
یا کارمند هستند یا بیکار پای کامپیوتر اکثرا اطلاعات موثقی ندارن
ملک یا مسکن یا خودرو دست عده ای خاصه ( البته در حد بالا ) نه بساز بفروش محلی و دلال خودرو
سازنده ها و بساز بفروش ها مثل ماها نیستند پولشونو جای دیگه سرمایه میکنن اینکه شماها میگید مگس میپرونن یا ماشین پاک مکنن توهم زدید
خیالتون راحت چند سال ملک رو نگه میدارن بعد نجومی میفروشن
بازنده ماها هستیم که پای کامپیوتر کامنت میذاریم و دلمون با یه منفی و مثبت خوشه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پاسخ به علی: 1394/4/2112:25:17،
31
16
علی جان, یکی از سوپر پولدارهای آمریکایی حرف خوبی زد. گفت من هر چقدر هم که پولدار باشم, بازم 10 شلوار در سال بیشتر نمی خرم. 3 تا خونه بیشتر ندارم. 4 تا ماشین بیشتر نمی خرم. اصل گردش اقتصادی مال طبقه متوسطه.
هر چقدر هم که اون طبقه ای که شما گفتی, سرمایه بخوابونن توی ملک, خودرو, زمین, بورس و ... تا وقتی تقاضای طبقه متوسط برای خرید نباشه, هیچ سودی براشون نداره. شما وقتی خونه می سازی باید یه کسی بیاد اونو بخره که پولت بچرخه و سود بهت بده. وقتی طبقه متوسط اینقدر درآمدش آب رفته که به زحمت می تونه هزینه اجاره رو تامین کنه, خونه ساختن معلومه که سودی نداره. قیمت ملک تابع مستقیمی هست از درآمد طبقه متوسط. نه فقط ملک, خودرو و ... همه و همه تابع طبقه متوسط هستند. 100 سال دیگه هم اگه طبقه متوسط درآمدش مثل امروز بمونه, بازم ملک قیمتش در حد همین امروز خواهد بود.
تیبگ: 1394/4/2113:41:55،
29
13
دوستان من خودم یه بساز بفروشم که تو شیراز فعالیت میکنم. برای اطلاع از اخبار اقتصادی معمولا به این سایت میام. بعضی نظرات که میخونم فقط خنده ام میگیره!! من ملک قبلیمو برج 10 پارسال با قیمت عالی فروختم و همون موقع یه زمین خریدم که فقط تا الان 45 میلیون افزایش قیمت داشته! الان هم در حال ساختش هستم و همین الان مشتری پیش خرید دارم. هدفم از گفتن این چیزا اینه که درسته بعضی از دوستان توانایی مالی خرید ملک ندارن ولی خب این نباید دلیل بشه برای توهم زدن و گفتن یه سری چیزای خلاف واقع که باعث گمراهی دیگران بشه. ببینید منم از خدامه که ملک ارزون بشه تا خریدار بیشتر بشه ولی نه در حالی که عوارض شهرداری، پول ناظر، مصالح؛ کارگر؛ پول انشعابات آب و برق و گاز و.... نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه گرونتر از پارسال شده.پس بیاید واقع بین باشیم و خودمونو گول نزنیم که هیچ فایده ای برای هیچکس نداره.
در جواب پاسخ به علی : 1394/4/2114:17:33،
19
10
سوپر پولدار آمریکایی گفته .......................... ؟
بابا جون اینجا ایرانه هیچ فرمول و قانونی وجود نداره
چی میگی حالت خوبه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
من: 1394/4/2118:19:15،
13
7
اقتصاد همه جای دنیا یه قانون داره. عرضه و تقاضا. چه آمریکا چه ایران, چه الان, چه 2 هزار سال قبل, چه 500 سال بعد.
رضا: 1394/4/2108:36:19،
77
47
درآینده ای نه چندان دور علارقم میل باطنی قیمت مسکن بعلت عدم ساخت وساز وکمبود و شرایط اقتصادی بالاخواهد رفت.
دكتر: 1394/4/2109:37:32،
26
24
علارقم؟؟؟
:))
نور: 1394/4/2109:48:31،
21
12
بله با روند فعلی بالا میره اما مشخص نیست کی ..کلا مسکن نیس که این مشکل رو داره وضع خودرو و خیلی چیزای دیگه همینه من رفیقم مغازه اسباب بازی داره بعضی روزا 1 مشتری هم نمیاد براش
پراید سوار: 1394/4/2108:38:04،
52
50
مسکن در خوابی عمیق بسر میبرد. شبیه خواب اصحاب کهف !
سعید: 1394/4/2108:39:25،
35
37
برای مسکن چشم انداز روشنی وجود ندارد
0057: 1394/4/2108:39:44،
43
19
هموطنان گرامي هيچگاه در اين برهه از زمان منتظر معجزه نباشيد. هيچگاه هيچ چيز ارزان نخواهد شد بعد از ركود يا كسادي بازار يك اوج در مسكن را خواهيم داشت.دوستان منفي يا مثبت دادن شما هيچ توفيقي به حال اين بازار آشفته ندارد.اين يك واقعيت بود كه خدمت شما هموطنان خوبم عرض كردم. حال خود دانيد اگر پول داريد بخريد منتظر ارزاني نباشيد. توافق لوزان هم هيچ توفيقي ندارد .....
k : 1394/4/2108:42:31،
30
12
ما که نداریم میخوادبالا بره یا پایین بیاد فرقی نداره ولی با زیاد کردن عوارض شهرداری و انشعابات گرون شدن مصالح ساختمانی و کارگر صد در صد بالا خواهد رفت دیشب هم اعلام کردن سیمان 17 درصد افزایش قیمت خواهد داشت و چون تولید و دپو سیمان زیاده قراره مازاد تولید رو بیارن اتوبان و خیابونها رو بتن کنن دیگه صد کیلومتر راه بری لاستیک ماشینت تعطیله در کل چیزی تو این جامعه ارزون بشو نیست خدا کنه عین چند سال پیش چند برابر نشه حداقال اونا که دارن بتونن بخرن ما که نسل سوخته ایم
ضد مسکن، هوادار نقد: 1394/4/2108:44:16،
31
34
خانه نخواهم خرید و پول ارزشمند نقدم را خرج گچ و آجر غیر قابل نقد نخواهم داد. اون هایی که رفتند خرج تیرآهن و سقف کردند، شکمشون داره قار و قور میکنه
آفرودر حرفه ای: 1394/4/2109:40:37،
21
15
حرفت خوب بود فعلا دوران سقوط ملکه رشد اقتصادی چین به صفر نزدیک میشه و تمام مواد و مصالح از گچ و سیمان تا آهن رو دستشون باد می کنه و مجبور به صادرات می شن... تو همین هفته سنگ آهن قیمتش 6 دلار افت کرده و پیشبینیها حاکی از افت بیشتر این هست..یعنی هزینه ی ساخت مسکن با احتساب 10 درصد رشد ارزش پول بعد از توافق 70 درصد 3 سال پیش یا حتی کمتر خواهد شد... ایران جیب بیا کف هزینه ساخت جدید تعریف کن!!
بینام: 1394/4/2109:41:26،
19
11
برو بابا با همین تحلیلای ابکیتون تو بورس 2 میلیون ضرر کردم.داداش ایران تحلیل محلیل یوخدی
محمد: 1394/4/2109:46:17،
22
10
قیمت مسکن ارزان بود ما نداشتیم بخریم گران هم شد باز ما نداریم بخریم .
Amir: 1394/4/2110:37:30،
16
10
تا آخر مستاجر خواهی ماند !!!!
واقع بین: 1394/4/2109:52:56،
24
21
دوستانی که فکر ارزونی هستن خوش خیال تشریف دارن! ارزونی میشه در صورتی که دلار بیاد پایین یهنی ارزش ریال بالا بره...فکر میکنید این اتفاق میفته؟ اصلا میزارن که بیفته؟ یعنی اون کله گنده ای که با دلار 3300 جنس وارد کرده یا ساخت کرده میزاره با دلار مثلا 2500 بفروشه!!! به هیچ وجه
فرضا من یه ماشین وارد کردم برام در اومده 100 ت گذاشتم 115 برا فروش ..فکر میکنید اگه بخواد ارزونی شه من میام بفروشمش 80 ت؟ خوب نمیفروشم ! میزارم خاک بخوره
واقع نبین: 1394/4/2110:20:02،
32
18
خب عزیزم بزار خاک بخوره. شما 115 میلیون بدی کسی نیست که بخره. نتیجه این میشه که اون ماشین هی میمونه رو دستت, 4 - 5 سال از تولیدش می گذره و مدل های جدیدترش میاد, بعد همون رو ازت 80 تومن هم نمی خرن.
حکایت مسکن هم همینه. وقتی همین الان با همین قیمت کسی نیست که بخره, حالا شما ببر بالاتر قیمت مسکن رو. فایده ای نداره, رکودش سنگینتر میشه. اول و آخر اگه بخوای بفروشی باید بیای زیر قیمت.
با تجربه: 1394/4/2110:22:55،
16
15
حالا حالاها باید خاک بخوری3تا4سال
امین: 1394/4/2110:23:24،
23
23
دولت مردان و هموطنای عزیز توجه فرمایید:
مسکن تا لااقل 5 سال دیگر به همین وضعیت خواهد بود چون
1.جمعیت رو به کاهش لذا یعنی اون جهش جمعیتی دهه 60 تقریبا کم شده
2.در دوره آقای دکتر اح اینقدر ساخته شده اما در جاهای نامناسب که یا باید پر بشن با اجاره کم یا مالکین بفروشن که خیلی کمن کسایی که اونجا سرمایه گذاری کنه چه دلال چه خریدار واقعی
3.اکثر مجتمع های تجاری خیلی از طبقه هاش خالیه...........
دولت مجبور واسه رونق کار از مسکن با 360 شغل وابسته کنار بکشه و رو بیارن به صنعتی دیگر
این حرفا رو یه املاکی داره میزنه در جریان باشین الکی منفی ندین
به علی: 1394/4/2110:43:37،
16
13
دمت گرم اصل مطلب رو گفتی
بهی: 1394/4/2112:57:32،
15
20
قیمت مسکن امکان نداره بالا بره مگر خونه های لوکس قیمت خونه های متوسط همینطور ثابت میمونه حتی به نظر من شایدم کاهش خوبی داشته باشه
کاسب کهنه کار: 1394/4/2118:22:39،
13
8
فرمولتو بذار دمه کوزه ابشو بخور! سال ۷۰ خونه با زمین خریدیم ۶ میلیون تو تهران. ۸ میلیون هزینه کردیم کوبیدیم ساختیم. حالا بعد ۲۴ سال ، شده کلنگی ۲ میلیاردو ۸۰۰ میخرن.حالا هی بشینین واسه هم قصه ببافین ملک مرد!!!!! ملک ٱخه! ملک بده!!!!! دیگه کسی خونه نمیخواد!!!!! همه قراره برن تو غار زندگی کنن!!!!!
مهدی: 1394/4/2122:02:49،
12
10
اگه دولت انگولک نکنه بازار راه میافته اما نه باقیمتهای کذایی باید عرضه وتقاضا به هم بخونه البته چون ما حس سود جویی داریم سال ۹۱به گرانی که توسط بانکها ودولت وقت ایجادکردن دامن زدیم
سعید: 1394/4/2122:12:47،
8
11
آقا من پارسال 4200 میخریدن آپارتمان اصفهان را ندادم سه ماهه پیش گذاشتم برا فروش 3800 نخریدن گفتم 3500 اومدن هم بدید بازم یک نفر مشتری نیومد خیلی ام خوش جا هست 3000تومن بدم شاید بخرن
من یه دونه بیشتر ندارم ولی فکر کن اون بساز بفروشا
مجید: 1394/4/2201:30:42،
12
7
کاسبهای کهنه کار ما اینجوری فکر می کنند که هیج وقت مثل بیل گیتس رشد نمی کنند. مرد حسابی 14 میلیون خرج کردی، پول آب و برق و گاز و تعمیرات و مالیات دادی الان شده 200 برابر! اگر این پول را یک جای درست سرمایه گذاری می کردی که سالی 25 درصد بهت سود می داد. الان بعد 25 سال 3 میلیارد و هفتصد پول داشتی. بدون دردسر! :)
خوش به حال وارثات که خانه ات را می فروشند و با سود بانکیش حال می کنند!
amir: 1394/4/2516:33:57،
14
13
با سلام من خودم طرفدار گرونی نیستم ولی اونایی که میگن ارزونی تو راهه صرفا جهت اطلاع قیمت انشعابات برق اب گاز تقریبا سه برابر شده عوارض شهرداری و نظام مهندسی هرسال داره نجومی میره بالا سایر هزینه های یه ساختمان جای خود حالا قضاوت باخودتون ...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار