کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مروری بر بحث‌برانگیزترین پروژه آبی استان گیلان

کدخبر:۱۳۴۴۵یکشنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۰:۰۴۲۶۵۴ بازدید

سد شفارود که قرار بود نیازهای صنعت، شرب و کشاورزی را در منطقه رضوانشهر گیلان تامین کند، یکی از بحث‌‌برانگیزترین پروژه‌های آبی استان ...
مروری بر بحث‌برانگیزترین پروژه آبی استان گیلان

سد شفارود که قرار بود نیازهای صنعت، شرب و کشاورزی را در منطقه رضوانشهر گیلان تامین کند، یکی از بحث‌‌برانگیزترین پروژه‌های آبی استان گیلان به شمار می‌آید. زیرآب رفتن بیش از 300 هکتار از اراضی جنگلی، نداشتن ارزیابی زیست‌محیطی برای اجرای پروژه و عدم نیاز به ساخت سازه آبی حجیم در منطقه، مهم‌ترین دلایل طرفداران محیط‌زیست برای مخالفت با اجرای این پروژه است. اما مدیران وزارت نیرو بر این باورند که سد شفارود تمام مراحل قانونی را برای اخذ مجوزهای زیست‌محیطی طی کرده ‌است. ضمن آنکه ایجاد یک مخزن برای تامین نیاز آب شرب منطقه، ضروری است. سد مخزنی شفارود در ٦٥ کیلومتری شمال‌غرب رشت و در منطقه پونل ساخته می‌شود.

مطالعات اولیه این طرح مربوط به سال 1353 است. این سد در سال 1369 دارای ردیف اجرایی شده و از سال 87 رایزنی‌ها برای ساخت آن به‌طور جدی آغاز می‌شود. در طرح اولیه، بیش از 300 هکتار از اراضی انبوه جنگلی گیلان به دلیل قرار گرفتن در مخزن سد و ایجاد جاده دسترسی برای این سازه آبی، از بین می‌رفت. همچنین با ساخت سد شفارود زمین‌های کشاورزی و تاسیسات گردشگری در سرک، دوران وزشت، باسکم شم، شالم شی‌شار و وسکه زیر آب می‌رود. به دلیل اهمیت حفاظت از جنگل‌های هیرکانی طرفداران محیط‌زیست به‌شدت با ساخت این سد مخالف هستند. معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست هم اعلام کرده که سد شفارود بدون انجام مطالعات و ارزیابی‌های زیست‌محیطی کار خود را آغاز کرده‌ است. خبرهایی از منطقه به گوش می‌رسد که کارگاه اجرای سد بدون وقفه و شبانه‌روز به فعالیت خود ادامه می‌دهد و طرفداران محیط‌زیست بر این باورند که این پروژه بدون داشتن مجوزهای لازم در حال تخریب جنگل‌های هیرکانی است.

اما سیف‌الله آقابیگی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان در پاسخ به ابهامات مطرح شده از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست به «فرصت امروز» می‌گوید: سد شفارود در سال 1369 ردیف اجرایی دریافت کرده‌ است. این مسئله به مفهوم آن است که این سد تمام فرآیندهای قانونی زمان خود را برای اجرایی شدن، طی کرده ‌است.

وی اضافه می‌کند: در سال 69، اجرای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی نیازی به دریافت مجوزهای زیست‌محیطی نداشت. به همین دلیل در آن سال موافقت‌نامه اجرایی سد از دولت گرفته شد و در سال 75، اجرای تونل انحرافی سد آغاز شد. به گفته آقابیگی ارتفاع اولیه سد حدود 150متر بوده ‌است. پس از آنکه دولت در سال 85 تصمیم می‌گیرد از فاینانس خارجی برای تکمیل این پروژه استفاده کند، ارتفاع سد تعدیل شده و به حدود 137 متر می‌رسد. ضمن آنکه براساس الزامات شورای اقتصاد، متولیان سد متعهد می‌شوند که ارزیابی‌های زیست‌محیطی پروژه را هم به اتمام برسانند. به همین منظور مقدمات کار فراهم می‌شود و در اردیبهشت 88، موافقت سازمان محیط‌زیست با اجرای پروژه و استفاده از فاینانس خارجی اعلام می‌شود.


تعدیل ارتفاع سد

طرفداران محیط‌زیست بر این باورند که سازمان حفاظت محیط‌زیست‌ در هر مقطعی از اجرای یک پروژه می‌تواند دستور توقف آن را برای ارزیابی مجدد زیست‌محیطی صادر کند. اما مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان می‌گوید: چنین چیزی امکان‌پذیر نیست، زیرا براساس موافقت سازمان حفاظت محیط‌زیست مراحل جذب فاینانس خارجی انجام شده‌ است.

وی تاکید می‌کند: مجریان سد نیز به دنبال کاهش تخریب عرصه‌های جنگلی هستند. به همین دلیل در جلسات اخیر با سازمان حفاظت محیط‌زیست، بار دیگر ارتفاع سد حدود 22متر دیگر کاهش یافته ‌است. به این ترتیب ظرفیت مخزن به حداقل میزان خود یعنی 66میلیون مترمکعب می‌رسد. ضمن آنکه تصمیم گرفته شده که جاده دسترسی به سد که 13 کیلومتر طول داشت و قرار بود به‌صورت ترانشه باز اجرا شود، دیگر ساخته نشده و از جاده‌های موجود استفاده شود تا تخریب در اراضی جنگلی کاهش یابد. آقابیگی بیان می‌کند: در حال حاضر، سد شفارود با هدف تامین نیاز شرب مردم منطقه رضوانشهر و حفظ وضع موجود کشاورزی منطقه-‌ و نه توسعه آن- تا افق 1445 ساخته خواهد شد.


پاسخ به دغدغه‌ها

در مطالعات اولیه سد شفارود قرار بود این سد علاوه بر تامین نیاز شرب، نیازهای صنعت و کشاورزی را نیز تامین کند. ضمن آنکه تولید برق از آب، یکی دیگر از اهداف سد بود. اما بخش عمده این اهداف در جدیدترین بازنگری‌ها، از پروژه حذف شده ‌است. اما هنوز طرفداران حفاظت محیط‌زیست نگران هستند. فاطمه ظفرنژاد، کارشناس آب در روزنامه شهروند ساخت سد را عامل وخیم‌تر شدن وضعیت کشاورزان پایین‌دست معرفی کرده و مدعی می‌شود که گزارش مستندی وجود ندارد که نشان دهد کشاورزان منطقه به آب تنظیم شده برای ادامه فعالیت‌های خود نیاز دارند. همچنین وی بر این باور است که برای تامین آب آخر فصل کشاورزی، می‌توان از حفر چاه‌هایی با عمق 10 تا 20 متر استفاده کرد. از نگاه بهداشتی هم ساخت سد را برای تامین آب شرب مناسب نمی‌داند و می‌گوید: بهتر است از حفر چاه آب برای این هدف استفاده شود.

اما آقابیگی می‌گوید: در حال حاضر در حوزه رضوانشهر سالانه حدود 6/5 میلیون متر مکعب آب از منابع زیرزمینی برداشت می‌شود. به دلیل نزدیکی منطقه به دریا و فاصله کم با دامنه کوه امکان برداشت بیشتر از منابع آب زیرزمینی وجود ندارد، زیرا با برداشت بیشتر، جبهه‌های آب شور پیشروی کرده و تمام آب‌های زیرزمینی را شور خواهند کرد. این پدیده غیر‌قابل برگشت بوده و منطقه را با مشکل مواجه می‌کند.

اگرچه ظفرنژاد معتقد است که از تصفیه پساب صنعتی می‌توان برای جبران بخشی از نیازهای منطقه استفاده کرد ولی کارشناسان آب می‌گویند این پساب تصفیه شده در بخش کشاورزی کاربرد ندارد. زیرا حتی ژاپن که تصفیه‌خانه‌های قدرتمندی دارد، از پساب تصفیه شده برای محصولات زراعی استفاده نمی‌کند.

این پساب فقط برای آبیاری باغات-‌ به دلیل تصفیه در پیکره چوبی درخت- قابل استفاده است. مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان در پاسخ به این پرسش که آیا نمی‌توان از آب رودخانه به‌صورت مستقیم برای تامین نیازها استفاده کرد، بیان می‌کند: در تیر و مرداد نیاز آبی منطقه حدود 9‌متر‌مکعب بر ثانیه است در‌حالی‌که آورد رودخانه حدود 5/1‌متر‌مکعب است. در سال‌های خشک آورد رودخانه به 900‌ لیتر‌‌ بر‌ثانیه هم می‌رسد. به همین دلیل باید سازه‌ای داشته باشیم که سیلاب‌ها را ذخیره کرده و به‌تدریج رها کنیم. زیرا در تیر و مرداد پایین‌دست رودخانه کاملا خشک می‌شود. با ساخت سد قرار است 48میلیون متر‌مکعب آب پایدار برای تامین نیازهای پایین‌دست، از این سازه آبی رها شود.

آقابیگی معتقد است تمام آب‌بندان‌های سنتی منطقه در تیر و مرداد به‌عنوان منابع آبی استفاده شده و ساخت آب‌بندان‌های جدید -به دلیل گرانی زمین در گیلان- هزینه‌های اقتصادی بیشتری را به کشور تحمیل می‌کند ضمن آنکه تخریب بیشتری برای منطقه به همراه خواهد آورد.
 

دوراندیش باشیم

اگرچه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان از ایجاد جنگل جدید به میزان 3/5برابر محوطه تخریب شده خبر می‌دهد و می‌گوید که طرح‌های آبخیزداری هم در منطقه اجرا خواهند کرد، اما هادی کیادلیری، رییس انجمن جنگلبانی در گفت‌وگو با «فرصت امروز» معتقد است: حتی اگر حجم چوب سرپای جنگل تخریب شده را در نظر بگیریم، سدسازان باید 200برابر مساحت تخریب‌شده جنگل ایجاد کنند. وی تاکید می‌کند: اگر سد شفارود نیازهای امروز جامعه را تامین کند اما در افق آینده برای منطقه مشکل ایجاد شود، این تصمیم پایدار نیست. کیادلیری هشدار می‌دهد: با توجه به روند خشکسالی‌ها، بسیاری از یخچال‌های ارتفاعات در حال خشک شدن هستند. به همین دلیل، بخشی از رودخانه‌های کشور بسیار پرآب شده‌اند اما در مقابل چشمه‌های آب شیرین ارتفاعات به‌تدریج در حال خشک شدن هستند. بنابراین ممکن است در آینده هیچ آبی پشت سد شفارود جمع نشود. 

وی بیان می‌کند: براساس مطالعاتی که در یک بازه زمانی هفت ساله در شمال کشور انجام شده، 320 هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی به زمین کشاورزی تبدیل شده‌اند اما در مقابل 312‌هکتار زمین کشاورزی تغییر کاربری داده و ویلاسازی در آنها رخ داده است. این موضوع نشان می‌دهد کشاورزی در اقتصاد آینده منطقه نقشی نداشته و نقش گردشگری پررنگ‌تر است. مهم‌ترین نگرانی رییس انجمن جنگلبانی افزایش ساخت‌و‌ساز در حاشیه سد شفارود است. بنابراین وی تاکید می‌کند: باید قوانین بازدارنده برای مقابله با این ساخت‌و‌سازها وضع شود. البته کیادلیری با تکیه بر تغییرات مداوم ارتفاع سد شفارود معتقد است که طرح اولیه این سازه آبی توجیه علمی نداشته و بسیار مشکل‌دار بوده ‌است. وی تاکید می‌کند: کشور نیاز به سد، معدن و پروژه‌های عمرانی مختلف دارد اما باید ارزیابی زیست‌محیطی این پروژه‌ها به دقت انجام شود. زیرا اگر جنگل تخریب شود و 20سال بعد پشیمان شویم، دیگر راهی برای جبران وجود ندارد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

....: 1394/4/1416:31:41،
39
28
لطفا لیست 10 پروژه غیربحث برانگیز نام ببرید
نداریم دیگه
reza(ansari: 1394/4/1509:04:44،
6
6
سد اصل کره ست
hamed: 1394/4/1417:13:55،
35
11
اول باید سد کامل ساخته بشه بعد سر فرصت کارشناسی بشه که مشکل داره نداره یا اصلن نباید ساخته می شد. شماها چقدر عجولین. اون پیمانکارها و ناظرها و طراحهاو... باور بفرمایید هدفشون فقط اعتلای میهن عزیزمونه ولاغیر
-: 1394/4/1417:32:54،
23
14
آقا حامد کاملا درست میفرمایند، اول باید سد ساخته بشه، بعد که افتضاح به بار اومد، همه به این نتیجه برسن که کار اشتباهی بوده! حداقل اصول کشور که اینو میگه.
یا حق: 1394/4/1417:35:25،
22
7
مطالعه اولیه این سد در سال 1353 بوده ! و حالا می خواهد اجرا شود ! کسانی که در سازمان برنامه بودند می دانند که بیشتر
کارهای در دست اجرا مر بوط به 40 سال پیش است ! که مهمترین آن نیرو گاه هسته ای بوشهر بود .
اگر آن طرح ها مربوط به زمان طاغوت بوده و کارشان نادرست و
مغرضانه بود چرا حالا اجرا می کنند ؟!
حسین: 1394/4/1419:21:20،
22
24

تورو خدا چه به روز گیلان دارن میارن.
این از سد سازیش، اون از نرخ بیکاری و بودجه های کمش.
با اون شورای شهر رشت که یه نفر توش رشتی نیست و همه از در و دهاتای اطراف اومدن رشت و خودشون به خودشون رای دادن. دوره قبلش که همه از رئیس تا آبدارچی دزدی کردن و با چند تا اتوبوس آمدن همشون رو بار زدن بردن زندان. این دوره هم که هرچی هشتپری، ژستی و بی عرضه و دانشجو شدن عضو شورا، دوساله فقط زدن حرف، آخر سر هم هیچ مشکلی از این شهر حل نشد.
پاسخ به حسین: 1394/4/1423:18:27،
24
26
عزیزم به خاطر اینه که مردم رشت به سرنوشت و اینده شهرشون اهمیت نمیدن.وگرنه کسی جرات نمیکنه از اطراف بیاد و با باند بازی و پارتی بشه همه کاره . اگه شما به اینده شهرت اهمیت میدی وقت انتخابات پا پس نکش و تحقیق کن کی هم شهریته و ادم خداشناسیه.اونوقت نه تنها خودت بلکه خونوادت و دوست و رفیقهاتو مجاب کن که انتخاب درست داشته باشن.همین کاری که ما تو شهر خودمون میکنیم.
خوشخط: 1394/4/1511:54:25،
18
8
حالا بگذارید ساخته بشه ببینیم اصلا آب نگه میداره، یا مثل سد گتوند میشه.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
قیمت کارخانه ای پژو 206 تیپ 2 و پژو پارس بنزینی افزایش یافت - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار