کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

راستی‌آزمایی؛ آخرین پازل باقیمانده از توافق هسته‌ای

کدخبر:۱۳۲۹۷چهارشنبه، ۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۰۸:۱۲:۰۷۲۸۱۶ بازدید

شاخصه های راستی آزمایی پرونده هسته ای ایران در نگاه طرف مقابل تا حد زیادی با آنچه که ایران در نظر دارد و آنچه که به عنوان محدودیت‌ها و ...
راستی‌آزمایی؛ آخرین پازل باقیمانده از توافق هسته‌ای

شاخصه های راستی آزمایی پرونده هسته ای ایران در نگاه طرف مقابل تا حد زیادی با آنچه که ایران در نظر دارد و آنچه که به عنوان محدودیت ها و خطوط قرمز مطرح است دارای تفاوت های اساسی می باشند. در نگاه طرف مقابل بازرسی های فراپروتکلی و نوع سوم که بازرسی های پادمانی و یا بازرسی های مدالیته را تکمیل می کند ضامن دستیابی به شاخص مطمئنی برای ادعای آنها مبنی بر عدم انحراف در فعالیت های هسته ای می باشد.

به گزارش تابناک، بر این مبنا، نظام بازرسی ها فراتر از تعهدات اعضای عادی ان پی تی و حتی بازرسی های توافق شده دو طرفه آژانس و یک عضو دیگر می بایست شامل ترتیبات شفافیت نظیربازدیدهای "هرکجا، هرزمان" که به بازرسان اجازه میدهند هم به اطلاعات و هم به سایت ها، مواد، تجهیزات، اشخاص و اسناد دسترسی داشته باشند، باید بخشی ازفرایند راستی آزمایی باشند.

فراتر از این، طرف مقابل ادعا می کند می بایست مساله ابعاد احتمالی (PMD) که ناظر بر فعالیت های گذشته ایران است (و پاسخگویی به چارچوب همکاری ایران-آژانس (FOC) در 11 نوامبرسال 2013که در قالب همان مساله ابعاد احتمالی مورد توافق قرار گرفته است) به پیش نیازی برای گزارش دهی آژانس از راستی آزمایی اقدامات ایران بعد از تصویب توافق هسته ای تبدیل شود.

به بیان دیگر طرف مقابل بر آن بود که پس از تصویب توافق، ایران هم تعهدات مندرج در متن برجام و محدودیت های ذکر شده را اعمال نماید و هم تا پیش از آنکه آژانس گزارش این فعالیت ها را جهت رفع تحریم ها آماده نماید، مساله پی ام دی را با آژانس حل نماید.

این موضوع فراتر از دشواری های فنی زیاد تقریباً در زمان کوتاه مثلا بازه چند ماهه به هیچ وجه قابل حل نیست. به عنوان مثال از مسائل باقی مانده بین ایران و آژانس در قالب (FOC) سه مورد باقی مانده وجود دارد که ورود به هر یک از آنها (مانند آزمایشات هیدرودینامیک) هم دسترسی های فراپروتکلی و دسترسی به مراکز، افراد، اسناد و.. را طلب می کند و هم چند سال زمان نیاز است که ابعاد گوناگون آن واکاوی شود.

با این حال به فرض ورود به این مسائل ممکن است در پایان این فرآیند، آژانس تحت هر عنوانی مساله را ختم نشده اعلام نماید. بنا براین ادعای حل پی ام دی در قالب فرآیند اجرای توافق و پیش شرط تخفیف و لغو تحریم ها کاملا غیر معقول و از نظر ایران پذیرفته نیست. ضمن اینکه این ادعا با روح سند لوزان برای اقدامات متقابل کاملا مغایر است.

در مقابل تیم ایرانی معتقد است که مسائل مربوط به ابعاد احتمالی می بایست اولاً در قالب یک مدالیته مدون و قبل از اجرای توافق، در همکاری با آژانس مکتوب شوند و ثانیاً اجرای تعهدات طرف مقابل منوط به حل این مساله نگردد. در خصوص این موضوع البته نرمش هایی در مواضع طرف مقابل مشاهده شده است که می تواند راه را برای اجرای بدون تنازل توافق برجام و بی توجه به مساله ابعاد احتمالی باز نماید.

اگر چه نفس تدوین یک مدالیته مشخص و پردازش آن در قالب فرآیند اجرایی توافق جامع این مخاطره را هم در بر دارد که همزمان با اجرای توافق، باب اتهام ها و ادعاها علیه ایران باز بماند. جایگزین دیگری که در این فرآیند می تواند مورد توجه قرار گیرد این است که موضوع ابعاد احتمالی در قالب یک تفاهم سیاسی و به عنوان یکی از تعهدات طرف مقابل بین دو طرف حل شود. هر چند به نظر می رسد این احتمال بسیار ضعیفی است. 

از سوی دیگر باز ماندن مساله پی ام دی از نظر ایران نبایست بهانه ای برای دسترسی های ویژه به حساب آید. در واقع ایران معتقد است که حل مساله ابعاد احتمالی اگر نیاز به دسترسی به هر مکان، هر فرد، هر سند و در هر زمان می باشد، قابل قبول نیست بلکه آژانس می بایست در قالب دسترسی های پروتکلی ویا نهایتا دسترسی های تکمیلی مدیریت شده به حل و فصل این مسائل با ایران بپردازد. 

مساله دیگری که در قالب راستی آزمایی مورد نظر غرب قرار دارد موضوع تحقیق و توسعه است. بر طبق سند لوزان تحقیق و توسعه بر روی ماشین های سانتریفیوژ نسل 4 و در فردو انجام می شود. از نظر غرب هر چه که تحقیق و توسعه ایران بر روی ماشین های قدرتمند تر و پیشرفته تری صورت بگیرد، امکان تحقق یک برنامه مخفی موازی بسیار بیشتر است. ضمن اینکه از نظر غرب این تحقیق و توسعه بر روی ماشین های پیشرفته، بعد از اتمام دوران محدودیت می تواند به محض آغاز فعالیت های متعارف از سوی ایران به سرعت زمان گریز هسته ای ایران را کاهش دهد.

به همین دلیل است که ایالات متحده بر خلاف سند لوزان در خصوص فعالیت های (R&D) ایران در فردو محدودیت ها و خواسته های جدیدی مطرح کرده است. در این خصوص ایران ضمن رد این ادعاها فعالیت های تحقیق و توسعه خود را هماهنگ با نیازهای این کشور در دوران بعد از محدودیت ها می داند و هر گونه تعهد جدیدی در این خصوص را مغایر با نیازها و خواسته های آینده خود می داند.

مساله دیگری که در قالب ساز و کار شفافیت و راستی آزمایی از سوی غرب ادعا شده است، فارغ از دسترسی های "هر زمان و هر مکان" نظارت بر چرخه تهیه مواد خام، مونتاژ تجهیزات، نقل و انتقال مواد هسته ای و حتی کیفیت و کمیت استخراج مواد معدنی مرتبط با فعالیت های هسته ای است.

نفس این نظارت ها و دسترسی ها البته در پروتکل الحاقی آمده است و پذیرش پروتکل از سوی ایران متضمن اعطای این دسترسی ها و تسهیل نظارت های تعبیه شده می باشد. آژآنس هم اکنون نیز این نظارت ها را با مقیاس کمتر در تاسیسات و از طریق ساز و کار های اعمالی تحریم ها از سوی کشورهای غربی در اختیار دارد. ایران معتقد است که این نوع بازرسی ها را نیز البته در قالب پروتکل خواهد پذیرفت.

مشکلی که ایران اکنون با آن مقابله می کند بحث ساختگی و کاملا غیر معقول دسترسی و بازرسی نامحدود و بی انتها "از هر مکان و در هر زمان" می باشد. از نظر ایران تعریف نظام ویژه بازرسی ها هم غیر الزامیست و هم حاکمیت و امنیت ملی ایران را به خطر می اندازد. طرف مقابل هدف از اعمال این نظام بازرسی ویژه را جلوگیری از دنبال نمودن یک برنامه هسته ای مخفی و موازی برنامه متعارف ایران ذکر می کند و به تعبیر مقامات آمریکایی هدف جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای از تمامی مسیر های احتمالی و از جمله مخفیانه است.

ایران ضمن رد این ادعا، با استناد به نظام بازرسی های عرفی مرتبط با پروتکل الحاقی و ان پی تی که اتفاقا دسترسی های مدیریت شده تکمیلی را نیز شامل می شود، هدف نهایی این نظام بازرسی ویژه مورد طلب غرب را مسائل دیگری چون قدرت تدافعی و برنامه موشکی خود اعلام می کند و آن را مغایر با سند منشور ملل متحد می داند. 


گزارش از سید صاحب صادقی- روزنامه‌نگار مستقر در وین

بلیط هواپیمادیدگاه ها

حمید : 1394/4/1008:29:59،
41
92
حالا که قرار است در مورد فعالیتهای گذشته تحقیق شود بایستی فعالیتهای گذشته کشورهای غربی در زمینه ترور دانشمندان هسته ای و خرابکاری و فریبکاری در ارسال تجهیزات برای غیر قانونی نشان دادن برنامه های هسته ای ایران مورد بررسی واقع شود .
حاجی: 1394/4/1009:52:19،
70
16
یه نکته بگم و اون اینه که ما ایرانیها دچار مشکل شدیم. یه سر به خودمون بزنیم می بینیم که راحت حق هم رو می خوریم. چه دکتر چه فروشنده چه... به نظر من تا ما انسان نشیم وضعمون همینه خیلی هم ربطی به مذاکرات نداره.
رضا: 1394/4/1010:23:51،
41
17
چقدر ساده یی تو برادر ، اخبار رو بخون بریتانیا تحریم یک شخص حقیقی در ایران رو لغو کرده متوجه می شی شخص حقیقی !!
تحریم شخص حقیقی یعنی بلوکه کردن حساب هایی که از این شخص در انگلیس هست حساب های شخصی !! گرفتی یا نه ؟؟
این توافق برای آزاد کردن همین حساب های شخصی هست نه رفع مشکل مردم ایران و مطمئن باش با توافق هیچ چیزی برای مردم بهتر نمی شه.
پاسخ به حاجی: 1394/4/1010:25:17،
44
18
باهات موافقم صد در صد اما بخش بزرگی از این هایی که گفتی همنام های خودت انجام می دن.
وطن پرست: 1394/4/1012:04:33،
25
16
حرف من اينکه اگر ما کارمون درست بوده و در گذشته درست و در قالب چهار چوب بين المللي کار کرديم چرا بايد از راستي ازماي هراس داشته باشيم مگر اينکه...!!!؟؟؟!!!
Arsenal: 1394/4/1014:45:09،
35
22
نمیخوام بگم توافق نشه خوبه چون من نه دلالم نه کارخونه دار نه هیچی من یه دانشجوام ولی با اینکه بازرسا هر موقع دلشون خواست بیان هر جاییو که خواستن بازدید کنن 1000% مخالفم چون این همون کاریه که با عراق کردن بعدش با یه جنگ 3 هفته ای عراق کامل اشغال شد چرا تو 3 هفته کار دولت عراق تموم شد چون هیچ چیز پنهونی نداشتند امریکا تمام افراد اثر گذار و انبارهای تسلیحاتیشونو نابود کرد الاانم وضع عراق و میبینین نگین ما ایرانیم اونا عراقین وقتی تمام مشتتو باز کنی دیگه هیچ کاری جلو رقیب نمیشه کرد
خدا کنه وضعمون از این بهتر بشه
شهریار: 1394/4/1009:26:28،
41
26
ظریف جان دمت گرم...تورا خدا توافق کن
حسن: 1394/4/1009:59:25،
37
19
حمیدجان اینقد گیر نده بزار توافق شه!!! هسته رو ولش کن، مردم رو داشته باش... ملت داره از دست میره ها!!!!
بی نام: 1394/4/1010:23:00،
47
17
زیاد به توافق دلخوش نباش چشمان حوثی ها حماس بشار اسد و حسن نصرالله و بقیه مزدوران به مذاکرات دوخته شده
فکر نمیکنم چیزی واسه مردم ایران باقی بمونه
یا هو: 1394/4/1011:03:49،
38
20
در واقع همه ملت ایران باید راستی آزمایی شوند ! چون دروغ و
خالی بندی یک فرهنگ رایج در کشور است !
حمید: 1394/4/1011:13:20،
35
23
ما که همیشه ودر همه زمینه ها راست میگییم و دروغ تو ذاتمان نیست !!!!!!!!!!!!!!
نهال: 1394/4/1011:31:05،
31
19
برام عجیبه . هممون میدونیم مشکل چیه و از کجا داره بلا سرمون میاد . هممون هم دایم ازش حرف میزنیم ولی بازم نشستیم و فقط نگاه میکنیم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار