کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

برگشت ناگهانی دلار و سربالاشدن آن در بازار تهران

کدخبر:۱۳۰۷۱پنجشنبه، ۴ تیر ۱۳۹۴ - ۰۶:۱۰:۰۵۳۳۵۴ بازدید

روز چهارشنبه مسیر قیمتی سکه و دلار تغییر کرد تا هر دو دارایی پرطرفدار بازارهای داخلی با افزایش قیمت روبه‌رو شوند. در پنجمین روز هفته، بهای دلار ...

روز چهارشنبه مسیر قیمتی سکه و دلار تغییر کرد تا هر دو دارایی پرطرفدار بازارهای داخلی با افزایش قیمت روبه‌رو شوند.

به گزارش دنیای اقتصاد، در پنجمین روز هفته، بهای دلار با 20 تومان افزایش به 3287 تومان رسید. این بیشترین نوسان دلار در 70 روز گذشته بود. پیشی گرفتن تقاضا در کف قیمتی از عرضه ارز از جمله عواملی است که تغییر ناگهانی دلار را توجیه می‌کند. در حال حاضر برخی معتقدند این بازگشت از کف موقتی است و ارز مجددا به دامنه قبلی برمی‌گردد. برخی دیگر با استناد به انتظارات از دامنه جدید قیمت سخن می‌گویند.

دلار از کف 94 فاصله گرفت - حرکت رو به جلو در بازار ارز

روز چهارشنبه مسیر قیمتی سکه و دلار تغییر کرد تا هر دو دارایی پرطرفدار بازارهای داخلی با افزایش قیمت روبه‌رو شوند. در پنجمین روز هفته، بهای دلار با 20 تومان افزایش به 3287 تومان رسید. این بیشترین نوسان دلار در 70 روز گذشته بود. دیروز قیمت سکه با 3 هزار تومان رشد به 908 هزار تومان رسید. از نظر فعالان، افزایش تقاضای معامله‌گران ارزی که احساس کرده بودند دلار به کف قیمتی خود رسیده، عامل اصلی رشد دلار بود.

به گفته آنها، در ساعات انتهایی فعالیت بازارها در روز سه‌شنبه، با شکسته شدن مرز 3260 تومان در بازار غیررسمی، تقاضای ارزی معامله‌گران افزایش یافت. این افزایش تقاضا در روز گذشته نیز ادامه پیدا کرد تا دلار پس از یک هفته اولین افزایش خود را تجربه کند. «کاهش حجم ارز موجود در بازار» و «بالا رفتن قیمت حواله درهم»، از دیگر عواملی بود که به معکوس شدن جهت حرکت دلار کمک کرد. با وجود افزایش روز چهارشنبه، نظرها درباره آینده قیمتی دلار متفاوت است. گروهی از فعالان روند افزایشی قیمت را موقتی می‌دانند و اعتقاد دارند دلار با فروش ارزهای خریداری شده، به سطح قیمت روزهای پیشین بازمی‌گردد. این در حالی است که گروهی دیگر، معتقدند زاویه دید معامله‌گران غیررسمی به دلیل متغیرهای برون‌زا تغییر کرده و جدا از خرید در قیمت‌های پایین، این عامل نیز به رشد دلار کمک کرده است، عاملی که موجب می‌شود دلار تا تغییر نگاه این دسته از معامله‌گران به قیمت‌های پایین‌تر بازنگردد. روز چهارشنبه، تغییر جهت دلار موجب مقاومت سکه در برابر کاهش اونس شد تا این کالای گران‌بها پس از 2 روز کاهش، اولین رشد خود را تجربه کند.


تکرار چهارشنبه

روز چهارشنبه دلار پس از 5 کاهش متوالی اولین افزایش خود را تجربه کرد تا سرنوشتی مشابه آخرین چهارشنبه خردادماه داشته باشد. چهارشنبه هفته گذشته بهای دلار پس از 5 کاهش متوالی با 5 تومان افزایش به قیمت 3295 تومان رسید. در آن‌ مقطع، اکثر فعالان بازار ارز افزایش قیمت صورت گرفته را ناشی از تحرکات معامله‌گران عنوان کردند. به گفته آنها معامله‌گران غیررسمی که با پایین آمدن دلار از قیمت 3270 تومان، احساس کرده بودند دلار به کف قیمتی خود رسیده، با خریدهای ارزی خود زمینه افزایش قیمت را فراهم کردند. حال پس از گذشت یک هفته، بار دیگر شاخص بازار ارز پس از 5 روز کاهش متوالی، اولین افزایش خود را در روز چهارشنبه به ثبت رساند و چنان‌که اشاره شد با 20 تومان رشد به قیمت 3287 تومان رسید. در پنجمین روز هفته دلار معاملات خود را از ابتدای روز با افزایش آغاز کرد.

در سومین روز تابستان، دلار معاملات خود را با قیمت 3275 تومان آغاز کرد که افزایشی 8 تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز سه‌شنبه داشت. عامل اصلی شروع افزایشی دلار، تحرکات بازیگران غیررسمی در ساعات انتهایی روز سه‌شنبه و رشد قیمت دلار در بازار غیررسمی بود. در ادامه روز چهارشنبه، دلار به افزایش خود ادامه داد و تا ساعت 4 بعدازظهر بهای این ارز به 3287 تومان رسید، رقمی که 20 تومان بالاتر از قیمت روز پیشین بود. مانند چهارشنبه گذشته، اکثر فعالان خریدهای ارزی معامله‌گران غیررسمی در کف قیمت بازار را عامل اصلی رشد دلار عنوان کردند. شکست مرز 3260 تومانی دلار در بازار غیررسمی، بیشتر معامله‌گران بازار ارز را در موضع خرید قرار داد تا جهت قیمتی دلار با مقاومت آنها تغییر کند. این در حالی است که چهارشنبه گذشته، مرز مقاومتی دلار سطح 3270 تومان بود تا ظرف یک هفته 10 تومان از این مرز کاسته شده باشد.

به گفته فعالان، کاهش حجم ارز موجود در بازار در غیاب بازیگران بازارساز رسمی و افزایش قیمت حواله درهم در بازار کشور همسایه نیز به افزایش 20 تومانی روز چهارشنبه کمک کرد. آخرین باری که شاخص بازار ارز چنین نوسانی داشت به 26 فروردین سال جاری بازمی‌گردد. این رکورد 70 روزه، هیجان معامله‌گران بازار ارز در روز گذشته را به میزان زیادی بالا برد. «دنیای اقتصاد» در گزارش‌های دو روز گذشته خود از اظهار نظر برخی از فعالان پیرامون تلاش برخی از معامله‌گران برای کاهشی کردن قیمت‌ها و خرید ارز در کف قیمت‌ها خبر داده بود. روز گذشته، قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز همسو با رشد دلار حرکت کرد تا پس از 2 روز کاهش، اولین افزایش خود را تجربه کند و با 3 هزار تومان افزایش به قیمت 908 هزار تومان رسید.

 
بلیط هواپیمادیدگاه ها

....: 1394/4/406:39:27،
40
18
کی بود می گفت قیمت دلار ثابته؟؟؟؟
خوبه خوش بین هستیم به توافق در مذاکرات وگرنه..........
جنم: 1394/4/408:56:59،
24
45
دلار فاتحهش خوندس .. حالا منفی الکی بدین...
حامد: 1394/4/411:24:45،
39
18
دقت کردین بعضیا تا دهنشون وا میکنن یک سخنرانی میکنن، فرداش دلار و طلا گرون میشه، فاتحه بورس و صنعت هم خونده میشه!!!!!!
مهدی: 1394/4/407:35:20،
27
23
دوباره جو دهی ایران جیب بازهم دلالی بازهم درهم ریختن اقتصاد چرادولت دلار را تک نرخی نمیکند 3000 تومان مثل بنزین مردم تحمل دارند فقط بار اول سخت بود حالاعادت کردند.
EsiMania(اسی منیا): 1394/4/413:30:52،
22
19
من یک هفته هستش که تو اخبار مربوط به دلار و توافق دارم میگم با توجه به وضع اقتصاد و کمبود منابع مالی دولت نرخ دلار رو تو محدوده ۳۰۰۰ تومن نگه میداره...احتمالا ۳۰۰۰ تومن تثبیت بشه...دلالی خیابونی احتمالا جمع میشه
رضا: 1394/4/407:49:31،
60
17
اینا همش بازی که دولت سرملت درآورده و گرنه توکشور ما هرچی بالا رفت شاید بازم بالاتر برع ولی محاله به قیمت سابق برگرده.پس ساده نباشید.5+1و 6+10هم همش برا مشغول نگهداشتن ملت هستش وگرنه مقصر100%تورم خود خود دولته.
مجید: 1394/4/409:19:26،
45
17
به گشور رانت خوارها خوش امدید حتما دولت کسری بودجه داشته خدا قوت
حق گو: 1394/4/409:48:07،
49
22
تعیین خطوط قرمز در مذاکرات هسته ای از سوی ایران کل توافق را به زیر سوال برده!
و اولین اثرش افزایش نرخ ارز است .
ناصر: 1394/4/410:28:58،
31
15
معلوم نیست البته شاید بعد از مدتی این خطوط قرمز سبز و یا زرد شود.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار