کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حمايت‌هاي ويژه از خودروسازان

کدخبر:۱۲۷۵دوشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۲ - ۰۶:۲۶:۳۶۳۹۲۵ بازدید

گویا هر چه برگ‌های تقویم ورق می‌خورد و از دولت قبل دورتر می‌شویم، رفتارهای عجیب آن نیز بیشتر نمایان می‌شود؛ رفتارهايی که این روزها از زبان مدیران دولت دهم جاری می‌شود و حکم افشاگری پیدا کرده است.
حمايت‌هاي ويژه از خودروسازان

در تازه‌ترین افشاگری‌ها، رییس سازمان ملی استاندارد از لابی خودروسازان با دولت قبل پرده برداشته و گفته که «لابی‌ها» اجازه ندادند «استانداردهای مصوب»، در صنعت خودرو اعمال شوند. نظام الدین برزگری در اظهارات دیروز خود، از «علی‌اکبر محرابیان وزیر وقت دولت قبل» نام برده و از اختلافات گسترده خود با او، صحبت به میان آورده است. ظاهرا در بخش مهمی از این اختلافات، پای صنعت خودرو در میان بوده و دامنه جدال محرابیان و برزگری بر سر مسائل مربوط به صنعت خودرو به حدی رسیده که اولی، دومی را به عزل شدن تهدید و دومی بی توجه به تهدید اولی، گوشی خود را خاموش کرده است. داستان از این قرار بوده که برزگری پنج خودرو داخلی را ناایمن اعلام می‌کند و محرابیان نیز از او می‌خواهد بابت این اظهارنظرش تکذیبیه بدهد، اما برزگری نمی‌پذیرد. محرابیان نیز که ظاهرا انتظار چنین واکنشی را نداشته، رییس سازمان استاندارد را به عزل شدن تهدید کرده و حتی صراحتا خطاب به او می‌گوید که از فردا سر کار نیاید، چون برکنار شده است. این ظاهرا تنها یک نمونه از حمایت نامتعارف وزارت صنایع دولت قبل از خودروسازان به شمار می‌رود که از زبان رییس سازمان استاندارد جاری شده و هیچ بعید نیست امروز و فردا، سایر مسوولان نيز از چنین حمایت‌هایی پرده بردارند. به هر حال وقتی وزیر صنایع وقت تا این حد از پشت خودروسازان درآمده و به رییس سازمان استاندارد دستور داده که «واقعیت» (ایمن نبودن خودروها) را تکذیب کند، قطعا به سایر مسائل مشابه در صنعت خودرو نیز ورود و لابی‌های لازم را انجام داده است. این رفتار خاص وزیر صنایع دولت دهم، نشان می‌دهد اختلافی عمیق بین او و سازمان استاندارد بر سر ارتقای کیفی خودروهای داخلی وجود داشته و گویا باید آقای وزیر را یکی از موانع اجرای استانداردها در صنعت خودرو دانست. نه اینکه فقط اظهارات دیروز برزگری را ملاک این قضاوت قرار دهیم، بلکه اگر نگاهي به پرونده وزرای صنایع دولت قبل (به خصوص محرابیان) بیندازیم، نمونه‌های گفتاری و رفتاری بیشتری از لابی‌ها و حمایت‌های ویژه از خودروسازان را خواهیم یافت. طی این سال‌ها، قوانین مختلفی در مورد ارتقای استاندارد خودروهای داخلی به تصویب رسید، اما خودروسازان یا زیر بار نرفتند یا اجرای آنها را به تعویق انداختند. البته گاهی نیز مصوبات در نظر گرفته شده، با واقعیت و شرایط وقت صنعت خودرو همخوانی نداشته و یک جاهایی نیز نهادهای غیرمسوول مانند پلیس، در امور داخلی خودروسازان دخالت کرده‌اند، اما در کلیت داستان، جاده مخصوصی‌ها چندان روی خوشی به ارتقای استاندارد محصولات خود نشان نداده و نمی‌دهند.    

حالا با توجه به روایت برزگری از رفتار وزارت صنایع دولت قبل در قبال اجرای استاندارد خودروها، مشخص می‌شود که خودروسازان چگونه در این سال‌ها در برابر «مصوبات» دفاع و به اصطلاح حمله را دفع کرده‌اند. در واقع این سپر وزارت صنایع بوده که اجازه نداده خودروسازان در برابر استانداردها سر خم کنند و مقابل نهادهایی چون سازمان ملی استاندارد و پلیس، کم بیاورند. نگاهی به آرشیو اخبار، به خوبی نشان می‌دهد که خودروسازان با سپر وزارت صنایع، تا چه حد در این سال‌ها در برابر اجرای استانداردها مقاومت و تقریبا به میل خود رفتار کرده‌اند. «استانداردسازی کمربند ایمنی»، «نصب ترمز ضدقفل»، «نصب کیسه هوا» و همچنین «اجرای استاندارد یورو4»، از جمله مواردی هستند که خودروسازان یا آنها را اجرا نکرده یا پس از کلی کش و قوس، به اجرا درآورده‌اند. حمایت وزرای صنایع دولت قبل، از خودروسازان البته مختص محرابیان نیست، چه آنکه مهدی غضنفری وزیر «صنعت، معدن تجارت» دولت دهم نیز در این مورد سابقه دارد است. همین سه ماه پیش و در روزهای پایانی دولت دهم، غضنفری در گفت‌و‌گویی به شدت از خودروسازان دفاع و بابت عدم پرداخت تسهیلات مالی به آنها انتقاد کرد. او حتی در برابر کاهش قیمت خودرو نیز ایستاد و در اظهاراتش نشان داد که نظرش با نظر خودروسازان مبنی بر آزادسازی قیمت خودرو، یکی است. به عبارت بهتر، یکی از وزرا را باید حامي خودروسازان در اجرای استانداردها دانست و دیگری را نیز حامي‌آزادسازي قیمت خودرو. 

با این حساب، نباید بابت اجرا نشدن استانداردهایی مانند کیسه هوا و یورو4 در صنعت خودرو، چندان تعجب کرد، چون به هر حال در دولت قبل، وزارتخانه‌ای قدرتمند با وزرایی بسیار نزدیک به رییس‌جمهور، پشت خودروسازان بوده و آنها را ساپورت کرده‌اند. البته نباید از انصاف دور شد و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور را در هشت سال گذشته، بی تاثیر بر عدم اجرای استانداردها از سوی خودروسازان دانست، اما قطعا لابی و نقش حمایتی وزارت صنایع وقت را نیز در این ماجرا نباید نادیده گرفت. هر چند با جدا شدن سازمان استاندارد از وزارت «صنعت، معدن و تجارت»، این وزارتخانه دیگر نمی‌تواند در امور سازمان موردنظر دخالت کند، اما سوابق خودروسازان نشان داده که آنها اگر نخواهند کاری را انجام دهند (به هر دلیل منطقی و غیر منطقی)، تا اتاق رییس‌جمهور هم پیش می‌روند و لابی می‌کنند. حالا باید دید وزارت «صنعت، معدن و تجارت» دولت جدید چه رویه‌ای بابت اجرای استانداردها در صنعت خودرو در پیش می‌گیرد و آیا با خودروسازان مدارا (لابی) می‌کند یا بر آنها سخت خواهد گرفت. تا آنجا که از سوابق محمدرضا نعمت‌زاده وزیر «صنعت، معدن و تجارت» دولت یازدهم بر می‌آید، او بسیار سختگیر و البته واقع بین است، اما اینکه شرایط فعلی صنعت خودرو اجازه دهد با تجربه‌ترین وزیر کابینه بر اصولش پایدار بماند و بر خودروسازان آسان نگیرد، بحث دیگری است. 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

محسن: 1392/7/1506:47:16،
49
21
خلایق هرچه لایق
آبیز خودمونی: 1392/7/1508:41:21،
22
24
به امید بهبودی......
زرو: 1392/7/1509:15:03،
22
22
راست گفتی. تو مملکتی که با ماشین مثل شتر رفتار میکنن و فرهنگ رانندگی نیست ماشین روز اروپا حیفه. تازه مسئولین مملکت مگه از کجا اومدن ؟ از خود ما هستن. مشت نمونه خرواره.
قرقی: 1392/7/1511:20:17،
70
21
مرگ بر سایپا
مرگ بر ایران خودرو
کامران: 1392/7/1508:16:40،
40
21
مردم اگه بفهمن چه خیانتهای پشت پرده ای به خاطر منافع شخصی عده ای قلیل تو این حکومت انجام میشه !! البته کاملا داد میزنه ولی ها ای نوفهمننن!!
حمید: 1392/7/1508:29:11،
38
24
هنوز مونده تا سایر موارد بی قانونی در پاک ترین دولت فاش شود، تازه اولشه .......
کاظم: 1392/7/1508:45:01،
33
19
نمی دونم چرا توی این مملکت وقتی مسئولین میروند آنوقت گند کاری اونها رونمائی می شه.مشخصه که همه سیستم دست به دست هم می دهند که برنامه مطابق میل پیش برود. ای کاش گند کاری دولت قبل زمان خودش اعلام می شد تا به این روز نیفتیم.
کاظم: 1392/7/1508:45:16،
23
19
نمی دونم چرا توی این مملکت وقتی مسئولین میروند آنوقت گند کاری اونها رونمائی می شه.مشخصه که همه سیستم دست به دست هم می دهند که برنامه مطابق میل پیش برود. ای کاش گند کاری دولت قبل زمان خودش اعلام می شد تا به این روز نیفتیم.
حسین: 1392/7/1509:24:54،
36
20
واقعا جای تاسفه که همچین افراد بی لیاقت و خودفروخته ای راس کار بودن که حتی جون هموطناشون براشون بی ارزش بوده
ممد: 1392/7/1510:02:08،
34
21
ماشین های تشغالشونو برای خودشون نگه دارن ما چه قد باید بدبخت باشیم که بخوایم با این قیمتای گزاف این به اصطلاح ماشینارو بخریم
حبيب: 1392/7/1512:38:03،
24
22
عامل عمده گراني كالا تو جند سال اخير همين جيره خواران بازاريان و رفقاي چينيشون هستند كه پول ملي رو با بي ارزشي تحويل دادن بهىدولت يازدهم
آقاي غضمفري اميدوارم اين كمسيون ها به حلق تو خانوادت زهر بشه و خون
اللهم عجل وليك الفرج
حمید: 1392/7/1513:30:20،
22
24
اقای محرابیان و امثال اینها مسئول کشته شدن هموطنهامونند
اگه امثال این ادمها و رؤسای خوردوسازهای متخلف دادگاهی میشدن ما الان ردکورد دار کشته شدن تصادفات در دنیا نبودیم
مسئولین چه پاسخی برای ملت و خدا دارند؟!
مهدي: 1392/7/1517:35:40،
25
20
براي ميز وپول در اين دنياي گذرا افسوس كه بسياري ادميان شرف ودين خودرا چقدر ارزان ميفروشند.
سروش: 1392/7/1520:07:06،
43
21
بالاخره یه روز هر کسی که داره به این مردم خیانت میکنه پاشو میخوره.ان شا ء ا...
سمیه: 1392/7/1600:47:46،
23
19
خاهشا یه کاری کنن راین خودرو ماشینامونو بده یکساله پول ریختیم هنوزم میگن ترخیص نداریم. کمککککککککککک

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار