کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازگشت به سياست‌های اقتصادی دهه 1360

کدخبر:۱۲۵۵۵سه شنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۸:۴۰۲۲۶۶ بازدید

معاون وزير كشاورزی با پيش‌بيني كشت يك‌ميليون و 700 هزار تني برنج در سال جاری، از تصميم اين وزارت براي سهميه‌بندی واردات ...

معاون وزير كشاورزی با پيش‌بيني كشت يك‌ميليون و 700 هزار تني برنج در سال جاری، از تصميم اين وزارت براي سهميه‌بندی واردات برنج خبر داد.

تعادل در گفت‌وگو با دبير انجمن واردكنندگان برنج و دبير انجمن برنج ايران، موضع فعالان بازار برنج را در اين مورد بررسي مي‌كند. دبير انجمن واردكنندگان برنج ايران معتقد است كه اعلام خبر سهميه‌بندي واردات برنج، به نوعي بازگشت به گفتمان دهه60 است. چراكه در آن دوران به علت كمبود‌ها و محدوديت‌ها، عرضه كالاهاي مختلف سهميه‌بندي مي‌شد و اكنون نيز صحبت از سهميه‌بندي مي‌شود.

برنج، غذاي مطبوع ايراني‌هاست. كمتر سفره‌يي را مي‌توان يافت كه برنج در آن نباشد. اين منبع غني نشاسته كه زماني از شرق آسيا وارد ايران مي‌شد، امروز تبديل به قوت غالب مردم ايران شده و به همين علت، سهم بزرگي از كشاورزي كشور را در اختيار دارد. شايد به همين علت باشد كه خبرهاي مربوط به برنج، توجه ايراني‌ها را به خود جلب مي‌كند. چه آنها كه نگران تامين غذاي خود هستند و چه آنها كه زندگي‌شان از راه كشت، فرآوري يا واردات برنج مي‌گذرد.

روز شنبه خبري منتشر شد كه از تصميم وزارت جهاد كشاورزي براي سهميه‌بندي واردات برنج مي‌گفت. معاون وزير كشاورزي، از تصميم اين وزارت براي برآورد نياز داخلي به برنج خارجي و همچنين سهميه‌بندي واردات اين محصول گفت. عباس كشاورز، همچنين با اشاره به موضوع رانت در واردات، اعلام كرد كه اين سهميه‌بندي به گونه‌يي اعمال مي‌شود تا موجب ايجاد رانت نشود. او ميزان توليد داخلي در سال جاري را به شرط مساعد بودن آب و هوا، يك‌ميليون و 700هزار تن پيش‌بيني كرد و گفت: به ميزان كسري تقاضاي داخلي برنج، واردات صورت خواهد گرفت.

اما واكنش فعالان اقتصادي به اين خبر چيست؟ واردكنندگان و توليدكنندگان چه موضعي در قبال اين خبر خواهند گرفت؟

 

  سهميه‌بندي، ايجاد محدوديت است

تاثير مستقيم سهميه‌بندي واردات را واردكنندگان بيش از همه حس خواهند كرد. «تعادل» براي كسب نظر واردكنندگان، سراغ دبير انجمن واردكنندگان برنج ايران رفت. مسيح كشاورز، به «تعادل» گفت كه سهميه‌بندي به معناي ايجاد محدوديت است و محدوديت مطلوب نيست. اين نخستين‌بار نيست كه واردات برنج با محدوديت مواجه مي‌شود. پيش‌تر، اختصاص ارز مرجع براي واردات برنج متوقف و ثبت سفارش آن ممنوع شده بود. اين‌بار نيز خبر از محدوديت‌هاي بيشتر براي اين تجارت به گوش مي‌رسد. كشاورز مي‌گويد كه اين كار همان پيامد‌هاي منفي را دارد كه ممنوعيت ثبت سفارش برنج داشته است، پيامدهايي كه افزايش قاچاق برنج و خطر سفر برنج از سفره‌هاي ايراني ازجمله آنهاست.

او اعتقاد دارد كه اعلام اين خبر، به نوعي بازگشت به گفتمان دهه60 است. چراكه در آن دوران به علت كمبود‌ها و محدوديت‌ها، عرضه كالاهاي مختلف سهميه‌بندي مي‌شد و اكنون نيز صحبت از سهميه‌بندي مي‌شود. هرچند كشاورز اشاره‌يي نكرد كه چگونه مي‌توان محدود كردن واردات يك محصول را هم‌تراز و هم‌معني محدود بودن توان عرضه آن محصول دانست.

 

  فروش سهم به دنبال سهميه بندي

همواره يكي از حاشيه‌هاي اجراي سياست‌هاي اقتصادي توسط دولت، شبهه ايجاد فساد بوده است. دبير انجمن واردكنندگان برنج ايران معتقد است: اجراي اين سياست نيز به فساد در تجارت برنج دامن خواهد زد.

كشاورز مي‌گويد: مشخص نيست چه راهكاري براي تخصيص سهميه به واردكنندگان مختلف انديشيده شده است. تعيين ميزان واردات بايد با توجه به توانمندي افراد باشد و نه تصميم دولت. افراد بايد با توجه به توانايي‌هاي خود، تجارت را مديريت كنند. سهميه‌بندي به معناي اخلال در جريان آزاد تجارت است و تجارت آزاد نبايد محدود شود.

از طرف ديگر، سهميه‌بندي به معناي ايجاد حق است. و اين مساله ممكن است به بازارهاي ثانويه و خريد و فروش سهم توسط واردكنندگان منجر شود. كشاورز نگران افزايش فساد در پي سهميه‌بندي واردات برنج است.

البته او دخالت دولتي را كاملا رد نمي‌كند. بايد سقفي براي واردات در نظر گرفته و زماني تعيين شود كه توليد داخلي زير ضربه نرود.

 

  واردات كمتر؛ توليد بيشتر

واردات هميشه اگر نه دشمن، كه حداقل به عنوان رقيب توليدات داخلي شناخته شده است. بنابراين هر خبري كه به واردات كالايي مربوط باشد، طبيعتا واكنش توليد‌كنندگان را نيز به دنبال خواهد داشت. «تعادل» براي پرس‌وجو درباره موضع توليدكنندگان برنج، با دبير انجمن برنج ايران تماس گرفت. جميل عليزاده‌شايق به «تعادل» گفت كه به عنوان يك كارشناس، سهميه‌بندي واردات برنج را براي كنترل ميزان واردات و جلوگيري از تخريب توليد داخلي توصيه مي‌كند. نياز سالانه برنج ايران چيزي حدود 3ميليون تن است و طبق آمار وزارت كشاورزي، 2ميليون تن از اين نياز توسط كشاورزان ايراني توليد مي‌شود. بنابراين براي تامين تقاضاي برنج در سال حدود يك ميليون تن واردات ضروري است.

عليزاده اين اعداد را قبول ندارد و معتقد است: نياز ايران به واردات سالانه بيش از 800هزار تن نيست، اما با اين حال مي‌گويد كه توليدكنندگان به آمار وزارت كشاورزي احترام مي‌گذارند. چيزي كه داد آنها را درآورده، واردات برنج بيش از يك‌ميليون تن است. برنج ايراني، از نظر كيفيت همواره برتر از رقباي خارجي‌اش بوده و ذائقه مصرف‌كنندگان نيز با آن سازگارتر است. اما مساله‌يي كه موجب نگراني توليد‌كنندگان مي‌شود، قيمت پايين‌تر رقيب خارجي‌شان است. قيمت تمام‌شده برنج توليدي در كشورهايي مانند سريلانكا، ويتنام، پاكستان و هند عموما به علت صرفه مقياس و نيروي كار ارزان، بسيار پايين است و اين مساله باعث مي‌شود اين محصول در بازار قيمت كمتري داشته باشد. از طرف ديگر برنج وارداتي، عمدتا از محصولات بي‌كيفيت خارجي ‌است و كيفيت كمتر يعني قيمت پايين‌تر. اگر برنج خارجي بيشتر از كمبود عرضه برنج وارد شود به علت قيمت پايين‌تر جاي برنج ايراني را در سفره ايراني‌ها خواهد گرفت و اين به معناي كاهش توليد داخلي و ضرر توليد‌كنندگان است.

دبير انجمن برنج ايران براي جلوگيري از واردات بيش از حد برنج، سهميه‌بندي واردات را پيشنهاد مي‌كند. به اين معنا كه به هر واردكننده سهميه مشخصي براي واردات اعطا شود، به شرطي كه جمع اين سهميه‌ها بيشتر از كمبود عرضه داخلي برنج نباشد.

برنج شايد محبوب‌ترين غذاي ايراني‌ها باشد. بسياري از خوراك‌هاي ايراني را بدون برنج نمي‌توان خورد و از طرفي سهم بزرگ آن از محصولات كشاورزي ايران، باعث شده نقش زيادي در اقتصاد خانوارهاي كشاورز داشته باشد. اين مسايل موجب مي‌شود كه تصميم‌گيري و سياست‌گذاري در مورد كشت برنج و واردات آن، دقت زيادي طلب كند. دولت بايد مراقب باشد كه نه از سطح عرضه برنج كاسته شود و نه توليد آن كاهش يايد. حفظ تعادل ميان توليد و واردات براي حفظ رضايت مردم و فعالان اقتصادي ضروري به نظر مي‌رسد. بايد ديد كه برنامه دولت براي ايجاد اين تعادل چيست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

روباه مکار: 1394/3/1909:16:22،
72
18
ایران جز بهترین تولید کنندگان برنج است

آنوقت با واردات برنج هندی و پاکستانی و... که آنهم سمی نبودنشان مشخص نیست، با تولید کنندگان برنج ایرانی رقابت میکنند

حال که میخواهند با جلوگیری از ورود برنج خارجی از تولید کننده ایرانی حمایت کنند، این حمایت شده است بازگشت به سیاستهای دهه 60؟؟؟

40 سال است دارند با گرفتن گمرک بالا از ورود خودروهای ارزان و با کیفیت خارجی جلوگیری میکنند و خودروی آشغال داخلی را به این مردم میفروشند، چرا یک نفر صدایش در نمی آید که این هم سیاستهای دهه 60 است؟ این هم به نوعی محدودیت برای واردات است؟چون در واردات برنج سمی برایتان سود است و در تولید خودروی داخلی بی کیفیت هم برایتان سود است، هر جا که به سودتان باشد همانگونه سخن میگویید.
مجید تیزه: 1394/3/1909:34:23،
49
17
حیف کشت برنج شمال سال به سال کمتر میشه
بیشتر زمین های کشت برنج الان شده ویلا
دیگه برنج ایرانی هم داره میره پیش ببر مازندران و شیر ایران
ساخت و ساز بی رویه تو شالیزار
کمبود درامد شالی کارهای زحمت کش
واردات بیرویه شبه برنج های خارجی
دارن تیشه به ریشه شالیکاری ایران میزنن
مجید تیزه: 1394/3/1909:37:07،
19
21
جاتون خالی زمستون رفته بودم شمال برنج 2 بار چین گرفتیم کیلویی 8500
فوق العاده بود تو عمرم برنج اونجوری نخورده بودم
مغازه دار میگفت از این برنج دیگه گیر نمیاد خیلی کمیاب شده راستم میگفت هرسری دیگه رفتم شمال پیدا نکردم
nas: 1394/3/1911:19:25،
20
20
روباه جان دمت گرم عالی گفتی...
A: 1394/3/1916:32:27،
24
23
به نظرتون اگه اینا برنجو وارد نکنن دلال های محترم اجازه میدن برنج شمال کمتر از کیلویی ۲۰هزار تومن تو بازار پیدا بشه ؟؟؟
الآنش که برنج تو بازار ریخته برنج شمال زیر ۸تومن پیدا نمیشه.
روباه مکار: 1394/3/1909:30:26،
29
16
ایران جز بهترین تولید کنندگان برنج است
آنوقت با واردات برنج هندی و پاکستانی و... که آنهم سمی نبودنشان مشخص نیست، با تولید کنندگان برنج ایرانی رقابت میکنند
حال که میخواهند با جلوگیری از ورود برنج خارجی از تولید کننده ایرانی حمایت کنند، این حمایت شده است بازگشت به سیاستهای دهه 60؟؟؟
مردک 40 سال است دارند با گرفتن گمرک بالا از ورود خودروهای ارزان و با کیفیت خارجی جلوگیری میکنند و خودروی آشغال داخلی را به این مردم میفروشند، چرا یک نفر صدایش در نمی آید که این هم سیاستهای دهه 60 است؟ این هم به نوعی محدودیت برای واردات است؟

چون در واردات برنج سمی برایتان سود است و در تولید خودروی داخلی بی کیفیت هم برایتان سود است، هر جا که به سودتان باشد همانگونه سخن میگویید.
ناصر: 1394/3/1910:16:08،
30
21
با این وضع که من دارم می بینم به زمان احمد شاه قاجار داریم میریم دهه 60 که خیلی بهتره!
جعفر: 1394/3/1911:16:01،
26
18
با شرایط خشکسالی درایران وحفظ منابع ابی کشور محصولات کشاورزی که اب زیادی میبرد باید کمتر کاشت . مثلا با کشت دانه روغنی ابی کمتر مصرف مکنند وقیمت جهانی ان خیلی بیشتر از برنج است ودانه روغنی صنایع تبدیلی ان نیرو کار زیادی میخواهد. اگر با محدود کردن برنج قیمت ان میشود هرکیلوی 15000 تومان فقط به سود قاچاق کنندهها ورانت خوران مشود .برنج ارزان خارجی را سه برابر میفروشند پس اقای دبیر برنج عوض پیشنهاد محدود کر دن برنج پشنهاد علمی بدهید .فعلا باوجود فراوانی برنج خارجی برنج ایرانی هرکیلوی 8500 تومان است.اگر محدود بشود چقدر میشود.
با تجربه: 1394/3/1914:41:44،
30
19
مسلما امسال در دشت ساری و گرگان و آمل خشکسالی شدیدی حکمفرماست که باعث سوختن برنجها شده این فرمایشات که محصول زیادی تولید میشود کلا از ریشه غلط است علاوه بر اینها من فعلا گیلان هستم اینجا هم تعریفی ندارد محلی که قرار است برنج زیادی تولید شود دقیقا کجای ایران است؟
علی از ساری: 1394/3/1911:55:22،
26
20
تمام سیاستهای دولت در راستای ازبین بردن تولید داخلی و تولیدکننده هستش و هیچ حمایتی از بخش کشاورزی نشده و نخواهد شد چونکه آقایان با واردات محصولات کشاورزی سودهای کلانی میبرند .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار