کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اپراتورها به جنگ وایبر و تلگرام می روند؟!

کدخبر:۱۲۳۶۸دوشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۳:۵۴۶۹۴۸ بازدید

اندک زمانی بعد از پیدایش و توسعه شبکه های پیام رسان موبایلی، اپراتورهای گوناگون و دولت های کشورهای مختلف، انتقاداتی را از این نرم افزارهای پیام رسان مطرح می کنند.

اندک زمانی بعد از پیدایش و توسعه شبکه های پیام رسان موبایلی، اپراتورهای گوناگون و دولت های کشورهای مختلف، انتقاداتی را از این نرم افزارهای پیام رسان مطرح می کنند. درواقع این ابزار با هزینه ساخت اندک در حالی روی اینترنت و در نتیجه بسترهای چند هزار میلیاردی کشورهای میزبان خود سوار می شوند که سودی هم به دولت ها و اپراتورها نمی رسانند و با کاهش درآمد اپراتورهای موبایل، اشتغال زایی در کشور میزبان خود را نیز تهدید می کنند.

 به گزارش هفته نامه عصر ارتباط، این در حالی است که برخی از پیش بینی ها حاکی از آن است که تا سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۴۷۹ میلیارد دلار زبان برای اپراتورهای سراسر جهان به بار آید، البته برخی اپراتورها ارقامی بسیار بزرگ تر از این زیان را پیش بینی می کنند. در عین حال برخی دولت ها این طور استدلال می کنند که گروه های تروریستی از طریق این نرم افزارها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و باید آنها را مسدود کرد. برخی دیگر اما به کاهش درآمدهای اپراتورها با رشد این نرم افزارهای پیام رسان معترضند و به کاهش درآمد دولت از مالیاتی که از اپراتورها و کاربران می گیرند اشاره دارند و خواستار محدودیت پیام رسان ها هستند.

بعضی دیگر می گویند این نرم افزارها معلوم نیست که منابع مالی شان از کجا تامین می شود و مشکوک هستند و در آخر بعضی دیگر هم فروش شکلک و بازی توسط نرم افزارهای پیام رسان را عامل خروج از کشور خود قلمداد کرده و از این موضوع شکایت دارند. البته هریک از دولت ها و اپراتورها هم با توجه به سیاست های خود برخورد متفاوتی با این مساله داشته اند.

برخی این شبکه های پیام رسان را فیلتر می کنند، برخی استفاده از آن را جرم می دانند، برخی دیگر به شکلی نامحسوس آن را کنترل می کنند یا حتی جنگ سایبری علیه آنها راه می اندازند. البته بعضی هم در پی تصویب قوانین برعلیه آنها هستند. در مجموع می توان به جرات گفت کمتر کشوری پیدا می شود که نظر مثبتی به آنها داشته باشد و از این نرم افزارهای محبوب کاربران که به هرشکل خدمات رایگانی را ارایه می کنند، پشتیبانی کند.

برخورد کشورهای غربی با پیام رسان ها
شاید مخالفت با این شبکه های پیام رسان تنها نقطه اشتراک کشورهای عربستان، انگلستان و چین باشد چرا که هرسه کشور با فعالیت آنها در کشورشان مخالف هستند.

اما دلایل هر یک از کشورها به طور مشخص و به تفکیک برای مخالفت با شبکه های پیام رسان موبایلی چیست؟ برخورد کشورهای اروپایی با نرم افزارهایی نظیر وایبر و لاین چه تفاوتی با کشورهای خاورمیانه ای دارد؟ و آینده ارتباطات جهان تا چه حد به اپراتورهای موبایل یا نرم افزارهای پیام رسان موبایلی وابسته خواهدبود؟

اگرچه کشورهای غربی همواره شعارهایی نظیر جریان آزاد اطلاعات را مطرح می کنند اما به تازگی برخی از آنها سعی دارند تا قوانینی سفت و سخت علیه نرم افزارهای پیام رسان موبایلی به اجرا بگذارند؛ یکی از کشورهایی که به تازگی به صف مخالفان نرم افزارهای پیام رسان موبایلی پیوسته، کشور انگلستان است.

آن طور که روزنامه انگلیسی گاردین در مقاله ای نوشته است، دیوید کامرون، نخست وزیر این کشور اعلام کرده برنامه ای در دست دارد تا قانونی برای بلوکه کردن نرم افزارهایی که پیام های رد و بدل شده را رمزگذاری می کنند، تصویب کرده و به اجرا بگذارد. اگر این تصمیم عملی شود، سرویس هایی مانند واتس اپ، آی مسیج و تلگرام مجبور می شوند برای زنده ماندن در انگلستان، تغییراتی اساسی در سیستم های خود اعمال کنند. قانون موردنظر به دولت اجازه خواهدداد تا هر سرویسی که پیام هایش را رمزگذاری می کند، مورد هدف قرار داده و بلوکه کند.

بسیاری از رسانه های انگلیسی دلیل این تصمیم نخست وزیر انگلیس را با موضوع حملات پاریس، در مورد استفاده گروه های تروریستی و افراد مجرم از وجود نرم افزارهای پیام رسان نگران شده است و می خواهد بستری را فراهم کند که دولت در اینگونه موارد بتواند پیام ها را به راحتی کنترل و شنود کند. از آن جایی که بسیاری از سرویس های پیام رسان مایل به برداشتن رمزگذاری از روی پیام های رد و بدل شده نیستند، به احتمال قوی در صورت تصویب چنین قانونی توسط دولت کارون، ارایه دهندگان این نرم افزارها خدمات خود را در انگلیس تعطیل می کنند.

البته در سایر کشورهای اروپایی هنوز دولت ها تصمیم مشخصی برای برخورد با شبکه های موبایلی ندارند اما برخی از کارشناسان و دولتمردان اروپایی این نرم افزار را تهدید بالقوه علیه امنیت ملی خود می دانند و برخی دیگر خواهان محدودیت دسترسی دانش آموزان در مدارس به این شبکه های پیام رسان هستند.

برخورد کشورهای خاورمیانه با پیام رسان ها
تقریبا بیشتر کشورهای خاورمیانه، به نرم افزارهای پیام رسان موبایلی نگاه مثبتی ندارند و خواهان انسداد یا حداقل محدودشدن فعالیت آنها در کشورشان هستند.

* عربستان در خط مقدم مخالفان این نرم افزارهای پیام رسان قرار دارد. اداره تنظیم مقررات ارتباطی عربستان سعودی از دو سال پیش، دسترسی به نرم افزار پیام رسان و ارتباطی وایبر را در این کشور قطع کرد. این اداره تهدید کرده است که اگر سایر نرم افزارهای پیام رسان، توقعات این اداره را برآورده نکنند، اقدامات مشابهی در انتظار آنها نیز خواهدبود.

*در امارات متحده عربی هم شبکه های موبایلی وایبر، اسکایپ و مسنجر بلک بری نیز برای مدتی مسدود شدند. دولت امارات دلیل این اقدام را تلاش برای حفظ درآمد شرکت های مخابراتی خصوصی و دولتی و همچنین محدودکردن دسترسی به نرم افزارهایی دانسته که دولت روی آنها کنترل ندارد.

*در مصر هم اداره تنظیم مقررات ارتباطی کشور اعلام کرده است نرم افزارهای پیام رسان را مسدود می کند چرا که معلوم نیست منابع مالی این نرم افزارها از کجا تامین می شود و به آنها مشکوک است.

*در سوریه و عراق هم به دلیل جنگ تمام عیار این دو کشور با تروریست هایی که سعی دارند با کمک نرم افزارها هویت خود را پنهان کنند دسترسی به نرم افزارهای پیام رسان مسدود شده است و دولت به شدت آنها را کنترل می کند. در کشور لبنان نیز جاسوسی های اطلاعاتی اسراییل از این کشور، نگاه بدبینانه ای به پیام رسان های موبایلی را موجب شده است و تبادل اطلاعات به خصوص با وایبر که گفته می شود وابسته به صهیونیست ها است به شدت کنترل می شود.

برخورد ایران با نرم افزارهای پیام رسان
اگرچه در ایران دولت تاکنون رسما اعلام نکرده است که قصد برخورد با نرم افزارهای پیام رسان موبایلی را دارد اما هرازگاهی گفته می شود که امکان برقراری تماس صوتی و ارسال عکس با یک نرم افزار پیام رسان مثل وایبر مسدود شده است یا پیام رسان دیگری چون تلگرام فیلتر شده است و کاربران امکان استفاده از آنها را ندارند.

درباره اختلالات ایجادشده در نرم افزار تلگرام همچنین گفته شده این نرم افزار برای مثال روی سرویس اینترنتی شرکت شاتل اختلال دارد که البته شاتل این مطلب را نه تایید و نه تکذیب کرده است. چندی پیش نیز اختلال وایبر روی شبکه شرکت مخابرات ایران مطرح شد که این موضوع رد شد.

بماند که سکوت، تایید یا تکذیب ها نیز تاثیری بر واقعیت اختلا پیام رسان های موبایلی نداشته و این نرم افزارها واقعا در ایران دچار اشکال شده اند، فارغ از این که نهاد یا شرکتی مسوولیت آن را بپذیرید یا نپذیرد.

به هر حال همین شایعات در کنار اختلالاتی که مرتب در نرم افزارهای موبایلی در ایران به وجود می آید، باعث شده کاربران ایرانی به شکل موجی در بیایند که هرازگاهی از یک شبکه موبایلی به شبکه دیگر نقل مکان کنند و دایم بین وایبر و لاین و تلگرام و انواع دیگر نرم افزارهای موبایلی جا به جا شوند.

در آخرین خبر رسمی اما سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور اعلام کرده کاهش میزان پیامک و تماس اپراتورها به دلیل فعالیت نرم افرازهای موبایلی یک چالش جهانی است و در کشور ما نیز آمار پیامک دیگر رشد نداشته و حتی رو به کاهش است. گویا رگولاتوری هنوز تصمیم نگرفته که برای برخورد با این معضل چه کار باید بکند و به جزییات بیشتری اشاره نشده است، اما به تازگی به این جمع بندی رسیده اند که این نرم افزارها باید براساس مقررات خاصی فعالیت کنند و برهمین اساس قرار است طی ماه های آینده نسخه اولیه مقررات فعالیت این نرم افزارها را تهیه کند. موضوعی که به هرحال و با توجه به نگرانی ها و دغدغه هایی که در کشورهای مختلف مطرح شده است، علی القاعده به محدودیت هایی برای استفاده از پیام رسان های موبایلی منجر خواهدشد.

جمع بندی
به نظر می رسد شبکه های پیام رسان موبایلی موج جدیدی از ارتباطات هستند که خواسته یا ناخواسته به زودی جهان را فرا می گیرند. لذا بجاست دولت ها به جای برخوردهای سلبی نظیر انسداد، محدودکردن و فیلترکردن این نرم افزارها، دنبال به دست آوردن راه های جایگزین و تشویقی برای برخورد با نگرانی های احتمالی باشند.

اپراتورها هم می توانند مانند بسیاری از کشورهای اروپایی با اجرای طرح های تخفیفی و ترغیب کننده و بالابردن کیفیت کار خود از یک سو و توسعه خود به عنوان یک نرم افزار پیام رسان موبایلی از سوی دیگر از کاهش درآمدهای شان جلوگیری کنند. چرا که به هر حال اگر از چشم کاربران موضوع نگریسته شود، آنها بدون نگرانی از تهدیدهای امنیتی و حریم خصوصی که مطرح می شود، استفاده از خدمات رایگان را به خدمات پولی و گاه گران ترجیح می دهند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

نامردا: 1394/3/1115:36:39،
101
19
47899999999 دلار زیانش مال ایرانسل و همراه آخره
امیر: 1394/3/1116:02:56،
192
16
حالا اینقدر گیر بدی به این شبکه ها تا فیلتر کنن !
جا این که ایران رو با اروپا ، آمریکا ، امارات و ... مقایسه کنید واسه محدود سازی شبکه های اجتماعی ....از لحاظ اینترنت و پیشرفت ها هم مقایسه کنید اگه اروپا آمریکا امارات و ... میان محدود میکنن جاش اینقدر تفریح دارن مردم به شبکه اجتماعی فکری نمیکنن اینقدر اینترنت خوب دارن که کسری بودجه از طریق اینترنت جبران میشه ... با اینترنت خط موبایل امارات من وسط خیابون برنامه دانلود میکردم با اینترنت خط موبایل ایران گوگل رو گذاشتم باز شه رفتم فردا اومدم دیدم جونش در رفته ... ممنون از این مقایسه عالی !!!!
مهدی: 1394/3/1116:06:38،
193
13
چون پول مُفتی که گیرشون میومد داره کم میشه صداشون در اومده. چرا مردم بدون پول دادن زیاد به اپراتورها با هم مکالمه کنن!!! دارن میسوزن از اینکه بازارشون کساد شده
نیما: 1394/3/1207:50:41،
58
22
جالبه فقط کشورای جهان سومی و مسلمان مخالفن باهاشون.

اونم به خاطر اینکه مطالبی که دوستان روشنفکر میزارن باعث باز شدن دید میشه که این کار توی کشورهای مسلمان و جهان سومی جرم محسوب میشه
ناشناس: 1394/3/1211:46:55،
34
19
برخی این شبکه های پیام رسان را فیلتر می کنند، برخی استفاده از آن را جرم می دانند، برخی دیگر به شکلی نامحسوس آن را کنترل می کنند یا حتی جنگ سایبری علیه آنها راه می اندازند. البته بعضی هم در پی تصویب قوانین برعلیه آنها هستند. ببخشيد اين برخي و بعضي شدن عربستان و چين؟؟؟ انگلستان هم تنها صحيت نخست وزيرش براي قانون مند كردن اون. مي خواين بگين فقط ما نيستيم كه مي ترسيم و همه مخالف گردش آزاد اطلاعاتن؟ ما هم كه گوشامون دراز، از هيچ جاي دنيا خبر نداريم و باور كرديم.
در ضمن مخابرات نامحترم وقتي سيم كارتهاي 10 تومني رو با قيمت هاي چندصدهزار تومني به مردم بيچاره قالب مي كرد، چرا هيچ شير حلال خورده اي نميگفت داريم مردم رو مي چاپين، حالا نگران كاهش درآمد اوپراتورهان!!!!!!!!!!!!!!
دانشجو: 1394/3/1214:42:05،
29
20
اون موقع که این اپراتورها سیم کارتی که هزینه تولیدش براشون، چندهزار تومن نبود رو هشتصدهزار میفروختن، به اندازه کافی سود کردن. براشون همون بسه......
داوود: 1394/3/1115:37:45،
76
14
مخابرات خصولتی همینه همینه همینه
محمدخان: 1394/3/1115:53:35،
65
16
سوال اینه که چرا نمیگن یک خدمت برپایه اینترنت ارزانتر از خدمت مستقیمه؟
مگر بنا نیست که دولت و شرکتهای مجوز گرفته از دولت ، خدمتگذار ملت باشند . مگر پول خرج نمیکنند تا مردم به زحمت نیفتند ؟ مسئولین معنای دولت را فراموش کرده اند . دولت یعنی مدیریت خواسته های مردم . برای اینکه هرکسی یک ساز نزنه و درخواستها بصورت مدیریت شده برآورده بشه . این از تنبلی و نادانی مسئولان و دولته که با فراموش کردن وظیفشون ، که حمایت از مردمه ، از زیر خواسته های بجای مردم شونه خالی میکنن چرا که نادانیشون باعث سردرگمیشون میشه . این شبکه ها فیلتر بشن یا نشن مهم نیست اما اپراتورهای داخلی و سرمایه گذاران شبکه های اجتماعی دست به دست هم دارن نشون میدن که با سرمایه گذاری های بروز و دریافت مبالغ بسیار کمتر هم میشه ارتباط برقرار کرد . اما کسی نیست که به این موضوع فکر کنه و خدمات پیامکی رو بر بستر اینترنت سوار کنه .
حامد : 1394/3/1115:58:10،
38
19
کربلا کجا میری ما داریم میاییم
نکته سنج: 1394/3/1116:04:00،
104
12
باز دوباره درآمد آقا زاده ها داره کم میشه وصلش میکنن به تروریست و اختلال در شبکه و ....
بابا بسه دیگه این ترفندها قدیمی شده. اگه می خواید این حد اقل تفریحی هم که مردم دارن ازشون بگیرید خب چرا مثل مرد حرفتون را نمی زنید و میایید اینجا ازش داستان می تراشید!!
بنده ی خدا: 1394/3/1116:14:14،
138
14
این نرم افزارها که به فضا وصل نیستن، باید اینترنت داشته باشی که وصل بشی!!! به جای غر زدن ، اپراتورها تعرفه سر گردنه ای اینترنتشون رو کم کنن که مشترکین از اینترنت اپراتورها استفاده کنن! نمیشه که همیشه معامله بیست سر سود برای اپراتور باشه که!!!
یکم وجدان داشته باشید!!
الان باز هم تیتر میزنن که بنزین ایران ارزونه! گرونش کنید!!! :))
یکبار شد یکی از مسئولین بگه ملا اینترنت ما 1000000000000 برابر گرونتر از مثلا کره جنوبیه؟! نه خداییش شده؟!
S&G: 1394/3/1116:46:09،
84
18
نظرات بالا همه یک طرف نظر شما یک طرف...حرف حق همینیه که شما زدی لایک
....: 1394/3/1116:41:39،
40
20
بنظر بنده به جای پاک کردن صورت مسئله، باید فرهنگ سازی کرد.
یک روز مزاحمت تلفنی و یک روز موبایل پخش کننده عکس و فیلم و بلوتوث و امروز شبکه های اجتماعی
باید استفاده کرد و اسایش داشت اما فرهنگ استفاده هم داشته باشیم
امید: 1394/3/1118:01:15،
43
15
شما چی کار به این برنامه ها داری! لطفا اخبار اقتصادیت رو منتشر کن و اینقد اسم اینا رو تو بوق نکن
ایرانی: 1394/3/1118:40:43،
60
17
متاسفانه نگارنده شدیدا ار فنون خالی بندی استفاده کرده.چون من خودم الان تو عراق هستم.نه تنها هیچ برنامه ای فیلتر نیست هیچ سایتی هم فیلتر نیست.تا الان که من فهمیدم اینترنت آزاده آزاد دارن.
پس آقای نویسنده که برای نون شبت هر دروغیو مینویسی یه کم تحقیق کنی تو خالی بندیات بد نیست.
آرشیا: 1394/3/1209:43:51،
30
19
محدودترین اینترنت در ایرانه دوست عزیر مگر اینکه کره شمالی باشه!!!!
14: 1394/3/1118:44:22،
59
18
کشورهای مختلف نه . فقط مخابرات ایران.
ایرانی: 1394/3/1118:46:44،
41
20
و این همه بالا و پایین کردن بخاطر اینه که دارآمد عزیزان شدیدا پایین اومده.اینا همه آسمون ریسمون بافتنه.گفتم من الان تو عراقم.دائمم با خونوادم با این نرم افزارا در رابطم.کجاش فیلتره یا مسدود شده لابد ایرانجیبو نویسندش میدونن.من از دنبال کننده های این سایتم، یواش یواش دارم به این نتیجه میرسم این سایت کاملا وابستس.به کجا وکی ? خدا داند و بس.
علی: 1394/3/1119:45:20،
43
18
باز سنگ کشورهای دیگه رو به سینه میزنن تا حرف خودشونو بزنن
شده جریان بنزین که در اروپا گرونه ما هم باید گرون بدیم
اینترنت ضعیف و ناقص باقیمت بالا به مردم تحمبل میکنن بازم انتظار دارن مردم پیامک ایرانسل و همراه اول استفاده کنن
آخه سودش خیلی خیلی شیرین بود
شاهین: 1394/3/1123:20:10،
37
19
این دلگرمی رو به مردم میدم که خوشبختانه تنها چیزی رو که دولت ها نمیتونن کنترل کاملی روش داشته باشند اینترنت هست
در صورت فیلتر یک مسنجر کوچ به مسنجر دیگه اتفاق می افته و هزینه فیلترینگ انقدر بالا میره که عملا سوذی براشون نداره
تنها راه حل اینه قیمت پیامک و مکالمه رو پایین بیارن یا مسنجر بهتری تولید کنن که دومین گزینه در ایران مورد استقبال قرار نمیگیره چون مردم اعتمادی به دولت ندارند و نگران شنود و حریم خصوصیشون هستن
یک راه حل د یگه هم هست یکی از علما حکم بدن اینترنت حرامه و کلا اینترنت رو قطع کنن راحت بشن که البته اگه شدنی بود حتما انجام میدادن
ارش: 1394/3/1123:44:12،
31
44
كاشكي وايبر هم جمع ميشد
محمد : 1394/3/1200:56:38،
39
23
این برنامه نه یکی دیگه .. شما ببند ما یکی دیگه فعالیت میکنیم :)) چیزیه که زیاده از این برنامه هاست .. باش تا باد دولتت بدمد مخابرات :v
مردتنه: 1394/3/1208:45:16،
30
25
زیاد تند نرید شما برای کار با این شکه ها نیاز به اینترنت وانتقال دیتا دارین وبدون شک حجم زیادی برای اینرنامه ها مصرف میشه و پولش میره توجیب ......
اما از ظرفی من اشخاصی رومیشناسم که در روز شاید 2 تا مسیج هم نمیدادن. ولی به لطف وایبر و..... الان دقیقه ای مسیج میفرستن واین یعنی درامد
ونیز ما جهان سوم هستیم . اگه پولی نداشته باشیم وییکار باشیم مهم نیست باید گوشی گرونی داشته باشیم .
وطبعا فرستادن مسیج زیاد روی وایبر نشانه باکلاس بودن ماست
اما در کشور غربی وقتی به جای مسیج معمولی روزمره حالا با نرم افزار پیام خودشون رو ارسال میکنن یعنی افراط نمیکنن بنابر این درامد اپراتور کاهش پیدا میکنه.
محمود: 1394/3/1209:25:39،
26
23
چرا خود مخابرات یا دولت ویا هرکدون از زیاندیدگان خودشون یک پیامرسان اینترنتی نمیسازن ؟ تو زمان حاضر بشینی و دست رو دست بذاری عقب میوفتی دیگه طبیعیه.
آرش: 1394/3/1209:41:56،
34
18
قضیه همون جمع کردن دیشاس دیشارو جمع کردن ملت دیش داخلی و تلویزیونی و ... خریدن! اینم تلگرامو و وایبر رو ببندید اینقدر از این نرم افزارا زیاده و حتی طراحیش راحته که نمیشه جلوشو گرفت مگر اینکه کل نت رو قطع کنید!!! حالا بسم ا...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار