کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

با شرایط مطلوب فاصله داریم اما دولت قبل نیستیم

کدخبر:۱۲۳۴۷دوشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۰:۳۷۱۸۶۷ بازدید

افزایش دوباره نرخ تورم و به حرکت درآمدن موج جدید گرانی، نگرانی این روزها است؛ نگرانی‌ای که حذف بنزین یارانه‌ای و افزایش وام مسکن به آن ...
با شرایط مطلوب فاصله داریم اما دولت قبل نیستیم

افزایش دوباره نرخ تورم و به حرکت درآمدن موج جدید گرانی، نگرانی این روزها است؛ نگرانی‌ای که حذف بنزین یارانه‌ای و افزایش وام مسکن به آن دامن زده است. در این میان هم گروهی زیر سایه این نگرانی‌ها تلاش دارند با مقایسه بعضی از شاخص‌های اقتصادی ازجمله افزایش پایه پولی، نشانه‌هایی از بروز فاجعه سال‌های گذشته را رونمایی کنند.

به گزارش شهروند، فاجعه‌ای که با تمرکز دولت‌های نهم و دهم بر پروژه مسکن مهر آغاز شد و درنهایت بخش بزرگی از بودجه عمرانی و غیرعمرانی کشور را بلعید، بانک‌ها را به بزرگ‌ترین بدهکار اقتصادی تبدیل کرد و بانک مرکزی ناچار به چاپ اسکناس شد؛ درنهایت نه همه مردم ایران صاحبخانه شدند نه رونق بازار مسکن چرخ اقتصاد کشور را حرکت داد، به عبارت دیگر تنها عایدی بزرگ‌ترین طرح اقتصادی و عمرانی ١٠‌سال گذشته،  افزایش بی‌سابقه پایه پولی کشور و رشد نرخ تورم تا رقم شگفت‌انگیز ٤٠‌درصد بود. در دو ‌سال گذشته دولت یازدهم تلاش کرد ضمن مدارا با میراث مسکن مهر، به هیچ قیمتی زیربار چاپ اسکناس و افزایش پایه پولی نرود. شخص رئیس‌جمهوری هم پرهیز از افزایش پایه پولی را خط قرمز پررنگ دولت قرار داد. با این همه اقتصادی که بیش از ٨‌سال یکسره در مدار رخوت و نزول حرکت کرده قطعا به این سادگی‌ها نمی‌تواند از کما خارج شود.

قیاس دو دولت تنها با یک معیار

واقعیت این است که بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در نتیجه سال‌ها سیاست‌گذاری غلط هنوز سر به آسمان دارد. با این همه دولت تلاش می‌کند به هر ترتیب از افزایش پایه پولی جلوگیری کند. این درحالی است که مهار نرخ تورمی که بدون هراس تا ٤٠‌درصد هم پیش رفته بود، بازگشت رونق به اقتصاد را با دشواری مواجه کرده آن هم در شرایطی که هنوز بسیاری از واحدهای تولیدی یا از مدار تولید خارج شده‌اند یا با بخش محدودی از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند. ناگفته هم پیداست که احیای این چرخه تولیدی بیمار حتی با فرض رفع تحریم‌ها به گذشت زمان و صبر نیازمند است. صبری که شاید عامه مردم که در انتظار تحولی فوری و اثرگذار هستند، نداشته باشند. در این میان دولت هم دوباره به سیبل حملات تبدیل شده می‌گوید قیاس دو دولت گذشته با دولت فعلی با سنجش چند شاخص اقتصادی اصولا قیاس مع‌الفارق است و امیدوار است مردم تفاوت امروز و شرایطی که در صورت تداوم سیاست‌های گذشته پیش می‌آمد را در نظر داشته باشند.

کاهش رشد پایه پولی

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد در این خصوص با اعلام این‌که سهم رشد پایه پولی از نقدینگی به‌شکل معناداری کم شده است، افزود: اگر قبلا پایه پولی از چاپ پول پرقدرت و استفاده از پول بانک مرکزی افزایش پیدا می‌کرد، امروز شاهد افزایش از این مسیرها نیستیم. طیب‌نیا افزود: بخشی از افزایش بدهی بانکی به بانک مرکزی تحت‌تأثیر بودجه دولت بوده است و این دولت و مجلس بوده‌اند که در قالب بودجه تکالیفی را برای بانک مرکزی و بانک‌ها در نظر گرفته‌اند و بانک مرکزی را مکلف به انجام آن کرده‌اند که باعث رشد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و رشد پایه پولی و تورم شده است. او افزود: مدیریت انتظارات تورمی، انضباط پولی، مالی، ثبات نرخ ارز و مثبت شدن رشد اقتصادی و البته اصلاح عوامل شکل دهنده نقدینگی به دولت کمک کرد تا تورم به‌شکل معناداری کاهش یابد. طیب‌نیا ادامه داد: عامل دیگری که امکان کنترل نقدینگی را کاهش داده، سیاست‌های ارزی بوده است. تلاش دولت و بانک مرکزی برای تثبیت نرخ ارز، کنترل بانک مرکزی را به نرخ ارز محدود می‌کند. عامل دیگر وجود موسسات پولی و مالی غیرمجاز است که سیاست‌های اعمالی بانک مرکزی را به درستی رعایت نمی‌کنند.

تورم ایران در دنیا پنجم است

وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: نرخ تورم در بین اقتصادهای پیشرفته در دنیا در‌ سال ٢٠١٤، ١,٤‌درصد و در کشورهای نوظهور، این رقم حدود ٥.١‌درصد بوده است. از میان ١٩٨ کشور جهان، ١١ کشور تورم دو رقمی دارند که رتبه ایران در بین آنها پنجم است. اگر بخواهیم در نرخ تورم در بین صد کشور دنیا قرار بگیریم و رتبه صدم را به دست آوریم، باید به تورم پنج‌درصدی برسیم اما هنوز تا این شرایط فاصله قابل ملاحظه‌ای داریم. وی با انتقاد از سلطه سیاست مالی بر سیاست پولی و نحوه حکمرانی بانک مرکزی گفت: متاسفانه اقتصاد ایران در دهه‌های گذشته با مشکل سلطه مالی مواجه بوده و این سلطه مالی امکان اعمال سیاست پولی مستقل را از بانک مرکزی سلب کرده است. در این شرایط بانک مرکزی امکان اعمال سیاست‌گذاری بر نقدینگی را از دست داده است. اگر قرار است بانک مرکزی مستقل عمل کند و مسئولیت تورم را برعهده بگیرد، لازمه آن این است که سلطه سیاست‌های مالی و بودجه‌ای بر پولی برداشته شود.

ما مثل دولت قبل نیستیم

ولی‌الله سیف، رئیس شورای پول و اعتبار هم شباهت کارنامه دولت یازدهم و دو دولت گذشته به‌خصوص در حوزه بانکی و افزایش بدهی بانک‌ها و رشد پایه پولی را بی اساس می‌داند. به گفته او در‌ سال ۹۳ بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نقش مهمی در افزایش پایه پولی ایفا کرد و برخی منتقدان عملکرد بانک مرکزی در این زمینه را در دولت یازدهم با دولت گذشته در طرح مسکن مهر مقایسه کردند. اما باید گفت عملکرد اقتصادی بانک مرکزی براساس متغیر رشد اقتصادی، تورم، رشد سرمایه‌گذاری و ثبات نرخ ارز باید بررسی شود و نه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی. او با اشاره به این‌که بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی قابل افزایش یا کاهش است، افزود: بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در‌ سال ۹۳ به دلایلی ازجمله تنگناهای مالی بانک‌ها و مطالبات انباشته مالی دولتی افزایش یافته اما در فروردین‌ماه امسال بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی روندی نزولی داشته است.

چون رویکرد انضباطی داشتیم انتقاد می‌کنند

سیف ادامه داد: منتقدان نسبت به تزریق‌های بانک مرکزی نقدهایی داشته‌اند اما باید بگویم که این تزریق‌ها مانند مسکن مهر نبوده و با آن متفاوت است به عبارت دیگر بانک مرکزی به دلیل اتخاذ رویکرد انضباطی مورد نقد قرار گرفته است. وی رشد نقدینگی‌ سال ۹۳ را معادل ٢٢,٣‌درصد اعلام کرد و افزود: هدف بانک مرکزی کمتر از این رقم بوده است، همچنین حجم پایه پولی پایان ‌سال ۹۳ به ۱۳۱‌هزار‌ میلیارد تومان رسید که ۱۱۸‌هزار‌ میلیارد تومان نسبت به‌سال قبل آن، یعنی معادل ١٠.٦‌درصد رشد داشته است.
به‌هرحال به اعتقاد رئیس‌کل بانک مرکزی، عملکرد اقتصادی دولت را نباید تنها با سنجش یک شاخص آن هم در شرایط خاص مورد ارزیابی قرار داد.او ضمن بررسی کارنامه اقتصادی دولت با اشاره به کاهش نوسانات نرخ ارز و ثبات نرخ ارز افزود: به این دو دلیل انحراف معیار نرخ ارز به ٤٢,٤‌درصد کاهش یافته و همین عوامل باعث کاهش نااطمینانی در بازار ارز و تبدیل نوسانات به نوسانات محدود و قابل پیش‌بینی در ‌سال ۹۳ شده است.

کارنامه اجمالی دولت یازدهم

رئیس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: مدیریت نرخ ارز، نرخ تورم را نیز کاهش داد به‌طوری که این نرخ با کاهش ١٩,١‌درصدی در‌ سال ۹۳ به ١٥.٦‌درصد و در اردیبهشت‌ماه به ١٥.٥‌درصد تقلیل یافته است.وی حجم مطالبات غیرجاری بانک‌ها در پایان ‌سال ۹۳ را ۸۵۱‌هزار ‌میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: رشد اقتصادی در ۹ ماهه ابتدای ‌سال گذشته ٣,٦‌درصد و رشد ارزش افزوده تمام گروه‌های اقتصادی مثبت بوده این درحالی است که در‌ سال ۹۲ به جز بخش کشاورزی، رشد ارزش افزوده سایر بخش‌ها منفی بود.
سیف ادامه داد: سرمایه‌گذاری ۹ ماهه ابتدای‌ سال ۹۳ حدود ١٣,٨‌درصد رشد داشته، این درحالی است که این رقم در مدت مشابه ‌سال قبل از آن، منفی ١١.٣‌درصد بود که خطر جدی برای آینده اقتصاد کشور محسوب می‌شد. رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: رشد سرمایه‌گذاری ماشین‌آلات در همین مدت به ١١.١‌درصد رسید درحالی‌که این شاخص در مدت مشابه‌ سال قبل از آن، منفی ٢٠.١‌درصد بود، همچنین حجم نقدینگی در پایان ‌سال ۹۳ به ۷۸۳‌هزار‌ میلیارد ریال رسید که ۶۰‌هزار ‌میلیارد آن به دلیل افزایش پوشش آماری سه موسسه مالی و اعتباری است.
 

برخورد با موسسات مالی غیرمجاز توسط شورای امنیت ملی و 3 قوه

شهروند| رئیس‌کل بانک مرکزی در بیست و پنجمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی با اعلام رویه برخورد با موسسات مالی غیرمجاز و تخلف‌های بانکی خبر داد: درحال حاضر قوای سه‌گانه عزم جدی در برخورد با موسسات اعتباری غیرمجاز دارند و اخیرا در شورایعالی امنیت ملی این موضوع مطرح و ساماندهی بازار غیرمجاز پولی مدنظر قرار گرفت. سیف به ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز اشاره کرد و گفت: درحال حاضر قوای سه‌گانه عزم جدی در برخورد با موسسات اعتباری غیرمجاز دارند؛ اخیرا در شورایعالی امنیت ملی کشور این موضوع مطرح شده و ساماندهی بازار غیرمجاز پولی مدنظر قرار گرفته است. او تاکید کرد: درحال حاضر نرخ سود سپرده‌ها در موسسات اعتباری غیرمجاز جذاب است و مردم مواظب باشند، به خاطر‌ درصدی سود بیشتر سرمایه خود را به خطر نیندازند. وی به هدف‌گذاری همکاری با کارآفرینان که بدهی خود را با دلایل موجه پرداخت نکرده‌اند اشاره کرد و گفت: در بخشنامه بیستم اسفندماه ٩٣ شرایط تأمین مالی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی مشخص شده است. رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: رئیس قوه قضائیه اخیرا دستور تشکیل دادگاه‌های بررسی تخلفات بانکی را صادر کرده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

مریم: 1394/3/1107:56:18،
108
85
شما فرق دارید ... اینکه شماها دروغ هاتون خیلی بیشتره !!!!
مهران: 1394/3/1108:11:34،
99
82
هیچ کسی رو در دنیا به دروغگویی دولت قبلی ندیدم. تنها تندروهای افراطی هستند که میتونن به دولت روحانی بگن دروغگوترین دولت!
حمید: 1394/3/1108:18:24،
97
68
خانم مریم!!! حداقل انصاف اینه که این دولت نسبت به دولت قبل خیلی کمتر دروغ میگه.( این که میگن ایرانیا حافظه تاریخی ندارن حقیقته محضه) شما ماجرای گوجه فرنگی و محله ایشون یادت میاد؟هاله نور چی؟ تورم چی؟ پول نفت سر سفره چی؟ پول امام زمان چی؟ همین فرمونو بگیر برو جلو
ramin: 1394/3/1108:25:24،
70
41
چه فرقی برادر من قیمت حامل های انرژی بالا رفت بر آب گاز و بنزین از اونطرف نان و مایهتاج روزانه با افزایش نجومی چند برابر شده مثل تخم مرغ و گوشت و برنج و لبنیاتو... من با مدرک لیسانس تو شهر شیراز تاکسی دارم باهزار بدبختی و قرض و وام یه تاکسی خریدم از پس خرج یومیه بر نمیام تازگیا قیمت بیمه خودرو حق بیمه تامین اجتماعی بالا رفته سهمیه بنزین هم که کنسل شده از کجا بیاریم
ارش: 1394/3/1108:35:40،
66
37


همه چی گرون شده یه سر به فروشگاههای زنجیره ای بزنید میفهمید

مثلا ماالشعیر ایستک میخریدم1900شده 2500....
محمد حسین: 1394/3/1108:36:18،
81
72
کاملا موافقم...
دروغگوترین دولت همین دولته!
مخصوصا در زمینه مذاکرات هسته ایی!!
محمد حسین: 1394/3/1108:39:13،
76
56
هر مشکلی که به وجود بیاد میندازن گردن دولت قبل ..... !

123: 1394/3/1108:50:55،
51
86
دولت قبلی هر چی بود به مردم دروغ نمیگفت....
امیدوار واقعی اصلی: 1394/3/1111:12:37،
51
49
مردم اگر از عملکرد دولت قبلی رضایت داشتن به کاندیدای نزدیک دولت قبلی رای میدادند نه آقای دکتر روحانی،بعضی از دوستان که میگن این دولت دروغ میگه مثلا درباره تورم که کاهش یافته ولی بعضی از دوستان میگن دروغ میگن قیمتها افزایش پیدا میکنه،دوستان عزیز قیمتها وقتی کاهش میابه که تورم منفی باشه الان که تورم ما 15 درصد شده یعنی قیمتها به صورت نسبی 15 درصد اقزایش داره نه 50 درصد.
ناشناس: 1394/3/1111:24:25،
55
42
ما حافظه ي تاريخي نداريم: فاجعه‌ای که با تمرکز دولت‌های نهم و دهم بر پروژه مسکن مهر آغاز شد و درنهایت بخش بزرگی از بودجه عمرانی و غیرعمرانی کشور را بلعید، بانک‌ها را به بزرگ‌ترین بدهکار اقتصادی تبدیل کرد و بانک مرکزی ناچار به چاپ اسکناس شد؛ درنهایت نه همه مردم ایران صاحبخانه شدند نه رونق بازار مسکن چرخ اقتصاد کشور را حرکت داد، به عبارت دیگر تنها عایدی بزرگ‌ترین طرح اقتصادی و عمرانی ١٠‌سال گذشته، افزایش بی‌سابقه پایه پولی کشور و رشد نرخ تورم تا رقم شگفت‌انگیز ٤٠‌درصد بود. اقتصادی که بیش از ٨‌سال یکسره در مدار رخوت و نزول حرکت کرده قطعا به این سادگی‌ها نمی‌تواند از کما خارج شود.
میثم: 1394/3/1112:28:10،
38
32
دقت کردید هوا که گرم میشه نرخ تورم میره بالا و گرانی میشه !! نه جون من دقت کرده بودید؟؟
بیکار: 1394/3/1116:56:11،
41
22
"از میان ١٩٨ کشور جهان، ١١ کشور تورم دو رقمی دارند که رتبه ایران در بین آنها پنجم است"

یعنی اینکه 198 منهای 11 میشه 187 بعلاوه 5 که بشه رتبه معظم ایران بدست میاد که میشه 192

یعنی ایران از نظر تورم در رتبه ی 192 قرار داره
ولی این آقا طوری بیان کردن که رتبه ایران رو پنجم نشون بدن
Mmmmmmmmmmmm: 1394/3/1107:56:30،
66
34
تا رسيدن به تورم ٥درصدي جند دهه بيشتر فاصله نداريم!!!!
درکل: 1394/3/1108:00:57،
83
60
شما از دولت قبل هم بدتر هستین
....: 1394/3/1108:07:20،
60
39
برام دولتها با هم فرقی ندارند و از هیچ کدام طرفداری نمی کنم.
فقط یک جمله میگم**مهم وضعیت معیشتی و اسایش ملت است که من تغییری نمی بینم**
مهران: 1394/3/1110:07:40،
45
46
اگر جلیلی شده بود تفاوت از چشات میزد بیرون!!!
اراكي: 1394/3/1108:13:41،
68
33
تمام پايه هاي اقتصاد ايران كج بنا شده نه برداشتن تحريم چيزيو حل ميكنه نه عوض شدن دولت فقط يه چيزه...
امید: 1394/3/1108:15:22،
55
35
اینا امتحان الهی یه وقت خدای نکرده فکر نکنین سومدیریته ها
amir: 1394/3/1108:27:34،
46
51
سادگی است اگر تصور کنید فرقی بین اینها و احمدی نژادها باشد . احمدی همه چیز را سه برابر کرد . 45500 داد دست مردم و اینها همه چیز را نزدیک دو برابر خواهند کرد و یارانه را قطه . توجه داشته باشیم که دو برا بر اینها یعنی 6 برابر زمان محمودی نژاد می شود ، حکومتی جز عدل علی ع هنوز دنیا بخود ندیده
پویا: 1394/3/1108:32:06،
63
53
چرا اینقدر ناشکر هستین
فراموش کردید دوره قبل صبح مثلا شیر 1000 تومان بود 2 ساعت بعد 1200 تومان
دلار هم که ثانیه ای بالا میرفت
هیچ کالایی مطابق با قیمت مصرف کننده فروخته نمیشد
اختلاس ها هم که الان داره رو میشه مال دوره قبل بود
به هر حال شرایط برای خیلی ها از جمله خودم سخته اما هرچی باشه بهتر از دوره قبل هست
لااقل پرچم کشورمون کنار پرچم قدرت های جهانی قرار گرفت
محمد حسین: 1394/3/1109:55:55،
47
53
پرچم کشورمون کنار پرچم قدرت های جهانی قرار گرفته!؟!؟!؟!؟!
به چه قیمتی!؟؟!
با دادن چه امتیازاتی!؟؟!؟
......
استقلال و آزادی و .... پس چی؟؟!!؟؟
مهران: 1394/3/1115:23:37،
46
41
محمد حسین یعنی واقعا فکر میکنی دولت قبلی استقلال و ازادی داشتی؟
محمد حسین: 1394/3/1209:30:29،
40
43
بله ....
مخصوصا در زمینه بین الملل ...
مجتبی: 1394/3/1108:32:15،
56
36
راست میگن.مثل دولت قبل نیستن.شیوه جدید شیب ملایم رو در پیش گرفتن.فرق داره.
حقوق بگير: 1394/3/1108:46:21،
49
38
كلاً ناكارآمدي دولت مردان طي ساليان سال را مي توان در رتبه هاي ايران در شاخصهاي مختلف جهاني مشاهده كرد و البته راضي هم بود!!!!!! با هيچكدام به مقصد خوبي نخواهيم رسيد.
آتش: 1394/3/1112:41:59،
45
35
همشون سر و ته یه کرباسن ..روزگاریست کسی به کسی یاری نیست ...از جنوب کرمان نظر می دم مردم به دلیل خشک سالی های چند سال گذشته کار اصلی شون که کشاورزی بود رو از دست دادن و الان مردم هیچ درآمدی ندارند جز همین یارانه ای که با این همه گرانی به جای نمیرسه و فریادمان هم به جای نمی رسد
بنده خدا: 1394/3/1121:41:14،
38
38
بانک مرکزی نرخ سود را کاهش داد !!!
اما خود بانک ملی ایران داره پیشنهاد نرخ سود 19.75 روزشمار به مشتریهاش میده !!!

باورتون نمیشه کافیه یه سر بزنید بانک ملی ترجیحا یه چک مبلغ بالا هم داشته باشید یا به عنوان سرمایه گذار عادی سوال کنید از کارمنداشون راحت بهتون پیشنهادهای جذاب رنگارنگ میدن!!!

این یعنی اقتصاد بیمار ، تولید متوقف و کارخانجات در حال ورشکستگی اما بانکها مثل غارچ رشد کنند و مردم را به سرمایه گذاری و گرفتن سود ترغیب کنند

این معنی کنترل تورم؟؟؟؟!!!!!!

اصلا در شرایط رکود اقتصادی که خودشان ادعادی تورم 14 درصد دارند چط.ور سودهای بالای 20 درصد میدهند ؟؟؟؟ از کجا؟؟؟ از سرمایه گذاری در چی؟؟؟؟
سجاد: 1394/3/1213:36:30،
34
36
ازقدیم گفتن که هیچ کس به ماست خودش نمیگه ترشه...اینها ملاکشون فقط شده دولت قبل ....مثلا چی رو درست کردید که اینها این همه به خودتون مینازید....دولت بی تدبیروناامید کننده مردم...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار