کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

سود بالای قاچاق سوخت و قیمت آن در کشورهای همسایه

کدخبر:۱۲۳۴۵دوشنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۵:۵۲۲۶۸۷ بازدید

یكی از مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های كشورهای در حال توسعه فساد مالی ناشی از اقتصاد زیرزمینی و مصداق بارز آن قاچاق است. كشور ما نیز ...
سود بالای قاچاق سوخت و قیمت آن در کشورهای همسایه

یكی از مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های كشورهای در حال توسعه فساد مالی ناشی از اقتصاد زیرزمینی و مصداق بارز آن قاچاق است. كشور ما نیز به عنوان یك كشور در حال توسعه، اخیراً با نوع جدیدی از قاچاق كالا در حوزه فرآورده‌های سوختی مواجه گشته است، خطرات ناشی از قاچاق بی‌رویه این فرآورده نفتی ضمن تهدید اقتصاد ملی و ایجاد بحران در نظامهای اجتماعی، مالی و ... زمینه بروز خطرات امنیتی را نیز فراهم نموده است.

با توجه به تفاوت باور نکردنی قیمت بنزین و گازوئیل در بین ایران و برخی کشورهای همسایه، قاچاق سوخت از ایران دارای چنان جذابیت هایی برای قاچاقچیان است که با وجود قوانین موجود مبارزه با قاچاق و وضع جریمه‌ای معادل سه برابر ارزش محموله، قاچاقچی اگر از هر 3 محموله قاچاق سوخت تنها یک محموله را سالم به مقصد برساند بازهم این کار به قدری سودآور است که به او قدرت تحمل این ریسک را می‌دهد.به گزارش وزارت نفت، صندوق بین‌المللی پول کل یارانه انرژی پرداختی در جهان را طی سال 2015، 5.3 تریلیون دلار (معادل 6.50 درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان) پیش‌بینی و تأکید کرده که پرداخت یارانه برای مصرف انرژی موجب بروز مشکلات سلامت شهروندان و آلودگی هوا می‌شود.
 
 قاچاق

این رقم احتمالاً از کل هزینه‌های بهداشتی و درمانی کشورهای جهان که در سال 2013 توسط سازمان بهداشت جهانی برآورد شده است (6 درصد تولید ناخالص داخلی) فراتر می‌رود.در ایران هم برابر قانون هدفمندی یارانه‌ها که در سال 89 در مجلس تصویب شد، قرار بر این است که از محل اصلاح قیمت حاملهای انرژی و افزایش آن، دولت منابعی را کسب و این منابع را در راستای افزایش رفاه و تامین اجتماعی و توسعه اقتصادی کشور هزینه کند.البته در اینجا بحث بر سر 4٨ هزار میلیارد تومان یارانه ای که در سال به اقتصاد کشور تزریق می‌شود و خود عاملی برای رشد نقدینگی و تورم است، نیست؛ بلکه موضوع بحث، تفاوت عملکرد کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه در مقوله ای به نام یارانه انرژی است.ناگفته نماند که یکی از عوامل موثر در افزایش حجم یارانه انرژی در کشوری مثل ایران، پایین بودن بهره وری انرژی به دلیل رعایت نکردن استانداردهاست که منجر به بالا بودن شدت انرژی شده است.

همچنین به این نکته باید افت شدید ارزش پول ملی را در سالهای پایانی دولت دهم اضافه کنیم که منجر به افزایش چند پله ای و یکباره فاصله میان قیمت‌های ریالی انرژی در داخل و خارج از ایران شد که بحث آن را به فرصتی دیگر وامی گذاریم.بنزین و نفت گازی که در سراسر جهان داد و ستد می‌شود، دارای قیمت تجاری مشابهی در سطح بین المللی است، اما قیمت پرداخت شده توسط مصرف‌کننده نهایی تا حد زیادی منعکس کننده سیاست‌های قیمت‌گذاری ملی است.در برخی مناطق از جمله اروپا، شاهد تحمیل مالیات‌های بالا و در کشورهایی مانند ایران، ونزوئلا و عربستان شاهد پرداخت یارانه‌های بالا به مصرف‌کنندگان سوخت هستیم.

 ایران، دارنده چهارمین بنزین ارزان دنیا 

بنزین ایران با وجود افزایش اخیر قیمت‌ها،‌ همچنان جزو ارزان ترین‌های دنیاست و تنها در ونزوئلا، عربستان و کویت بنزین با قیمت ارزان‌تری نسبت به ایران عرضه می‌شود.

تسنیم نوشت؛ با افزایش 300 تومانی قیمت بنزین در ایران بهای هر گالن بنزین در این کشور به 3780 تومان یعنی 1.147 دلار رسیده است که بر این اساس ایران از نظر عرضه بنزین ارزان در جایگاه چهارم جهان قرار گرفته است.هر گالن برابر با 3.785 لیتر است.بر اساس محاسبات انجام شده ارزان ترین بنزین دنیا در ونزوئلا عرضه می‌شود. قیمت هر گالن بنزین در این کشور تنها 0.04 دلار است. پر کردن باک خودرو در این کشور ارزان تر از خرید یک فنجان قهوه تمام می‌شود .عربستان‌سعودی در جایگاه دوم از این نظر قرار دارد. قیمت هر گالن بنزین در این کشور 0.45 دلار محاسبه شده است. عربستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت عضو اوپک، یارانه زیادی بابت بدون تغییر ماندن قیمت بنزین پرداخت می‌کند.کویت در جایگاه سوم عرضه بنزین ارزان قرار دارد و هزینه خرید یک گالن بنزین در این کشور 0.79 دلار برآورد شده است. درآمدهای نفتی تقریبا نیمی از تولید ناخالص داخلی کویت و 95 درصد صادرات و درآمد دولت این کشور را تشکیل می‌دهد.

 عوامل قیمت‌گذاری 

استفاده و قیمتگذاری بنزین و نفت گاز (دیزل) در هر کشور و منطقه از عواملی مانند قیمت جهانی نفت خام، هزینه‌های فرآوری و توزیع، تقاضای محلی، ارزش پول ملی، مالیات وضع شده و در دسترس بودن منابع (عرضه) تاثیر می‌پذیرد. در این میان، کشورهای عمدتا توسعه‌یافته تقریبا بالاترین نرخها را در استفاده بنزین و نفت گاز به ازای هر فرد نسبت به دیگر کشورها دارا هستند و این به معنای درآمدهای بیشتر برای آنها از محل مالیات بر بنزین و نفت گاز (دیزل) است.به طور مثال، در سال 2012 هزینه نفت خام 62 درصد، هزینه تصفیه ١٢ درصد، مالیات‌ها و توزیع ١٢ درصد و بازاریابی ١4 درصد از قیمت نهایی یک گالن بنزین را در ایالات متحده به خود اختصاص داده است.

در این سال، در کشور ترکیه سهم مالیات در قیمت بنزین ٧٢ درصد بود که در مقام مقایسه با سهم مالیات در قیمت بنزین در آلمان (62 درصد)، ایتالیا (57 درصد)، ژاپن (60 درصد)، کانادا (٢5 درصد) و ایالات متحده (١٢ درصد) رقم بالاتری را به خود اختصاص داده است.در هند نیز مالیات دولت مرکزی و ایالتی تقریبا نیمی از قیمت بنزین فروش رفته در پمپ‌های بنزین را تشکیل می‌دهد. مجموع مالیاتهای دولت مرکزی (24 تا 26 درصد) به همراه دیگر مالیات‌ها در نهایت حدود 50 درصد از قیمت نهایی بنزین فروخته شده از سوی پمپ‌های بنزین را به مشتریان در بر می‌گیرد.کسب درآمد کشورهای یادشده از محل فروش فرآورده‌های نفتی و با هدف تامین اعتبارات بودجه ای دولت در حالی است که تعداد دیگری از کشورهای جهان به بنزین و دیگر فرآورده‌های نفتی یارانه پرداخت می‌کنند.در این گونه کشورها که عمدتا صادرکننده نفت هستند، یارانه‌ها، هزینه‌های حمل و نقل و قیمت کالاها را ارزانتر می‌کند اما بهره وری مصرف سوخت را به شدت پایین و قاچاق سوخت و شدت انرژی را به شدت بالا می‌برد.

به گزارش آرمان، به طور مثال، هم اکنون پرداخت یارانه انرژی و پایین بودن قیمت سوخت در ایران، علاوه بر بار مالی 48 هزار میلیارد تومانی برای دولت، آسیب‌های زیست محیطی غیرقابل جبرانی را در پی داشته و موجب شدت گرفتن قاچاق سوخت شده است.قیمت سوخت در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه در حدی است که با وجود ریسک بالای قاچاق، باز هم قاچاقچیان نمی توانند از سود این کار چشم‌پوشی کنند و بیشتر آحاد متوسط جامعه به بالا هم تمایل چندانی به استفاده از وسایل نقلیه عمومی ندارند. علاوه بر این، قیمت پایین انرژی از جمله اصلی ترین مشوق‌هایی است که در طی سالیان گذشته استفاده از کالاهای انرژی بر را در ایران رونق داده و هم اکنون بخش بزرگی از تولیدات نفت و گاز ایران را می‌بلعد.قیمت بنزین و دیزل در ایران و کشورهای همسایه‌ای که عمده‌ترین قاچاق سوخت به این کشورها صورت می‌گیرد، نشانگر برخی دلایل آشکار قاچاق سوخت است که به همراه عوامل پنهان، هر روز شرایط را برای متولیان اداره امور کشور سخت و سخت تر می‌کند.در این زمینه نگاهی هر چندکوتاه به تفاوت قیمت‌ها در ایران و برخی کشورهای همسایه گویای همه چیز است!.

 قیمت بنزین و دیزل در ایران

در 25 مه 2015 ، پس از افزایش قیمت‌ها در ایران، قیمت هر لیتر بنزین 0.30 دلار ( 1000 تومان با دلار 3300 تومانی) و قیمت هر لیتر دیزل آزاد (گازوئیل) حدود 0.18 دلار ( 600 تومان با دلار 3300 تومانی آزاد) و قیمت هر لیتر دیزل سهمیه‌ای حدود 0.09 دلار ( 300 تومان با دلار 3300 تومانی آزاد) گزارش شده است.

 قیمت بنزین و دیزل در عراق

در 25 مه 2015 ، قیمت هر لیتر بنزین در عراق 0.63 دلار ( 2579 تومان با دلار 3300 تومانی) و قیمت هر لیتر دیزل (گازوئیل) حدود 0.6٢ دلار (2546 تومان با دلار 3300 تومانی) گزارش شده است. براین اساس، قاچاق هر لیتر بنزین از ایران به عراق حدود 0.33 دلار ( 1089 تومان) و قاچاق هر لیتر دیزل (گازوئیل) بالغ بر 0.44 دلار ( 1452 تومان) سود در بردارد. در این حالت یک قاچاقچی خرده‌پای سوخت تنها با قاچاق روزانه 100 لیتر بنزین به مدت 35 بار در ماه، حدود 3 میلیون و 200 هزار تومان و در بخش دیزل و با همین مقدار قاچاق، حدود 4 میلیون و 300 هزار تومان سود به جیب می‌زند!.

 قیمت بنزین و دیزل در ترکیه

در 25 مه 2015، قیمت هر لیتر بنزین در ترکیه 1.81 دلار ( 5973 تومان با دلار 3300 تومانی ) و قیمت هر لیتر دیزل (گازوئیل) حدود 1.54 دلار ( 5082 تومان با دلار 3300 تومانی ) گزارش شده است.براین اساس قاچاق هر لیتر بنزین از ایران به ترکیه حدود 1.51 دلار ( 4983 تومان) و قاچاق هر لیتر دیزل (گازوئیل) بالغ بر 1.36 دلار ( 4488 تومان) برای قاچاقچیان سود دربر دارد. در این حالت یک قاچاقچی خرده‌پای سوخت تنها با قاچاق روزانه 100 لیتر بنزین به مدت 35 بار در ماه، حدود 14 میلیون و 900 هزار تومان و در بخش دیزل و با همین مقدار قاچاق، حدود 13 میلیون و 500 هزار تومان سود به جیب می‌زند!

 قیمت بنزین و دیزل در پاکستان

در 25 مه 2015 ، قیمت هر لیتر بنزین در پاکستان 0.84 دلار ( 2772 تومان با دلار 3300 تومانی) و قیمت هر لیتر دیزل (گازوئیل) حدود 0.82 دلار ( 2706 تومان با دلار 3300 تومانی ) گزارش شده است.براین اساس قاچاق هر لیتر بنزین از ایران به پاکستان حدود 0.54 دلار ( 1782 تومان ) و قاچاق هر لیتر دیزل ( گازوئیل ) بالغ بر 0.64 دلار (2112 تومان ) سود دربر دارد. در این حالت یک قاچاقچی خرده‌پای سوخت تنها با قاچاق روزانه 100 لیتر بنزین به مدت 35 روز در ماه، حدود 5 میلیون و 300 هزار تومان و در بخش دیزل و با همین مقدار قاچاق، حدود 6 میلیون و 300 هزار تومان سود به جیب می‌زند!.

چنانکه ملاحظه می‌کنیم، با توجه به تفاوت باورنکردنی قیمت بنزین و دیزل (گازوئیل) در بین ایران و برخی کشورهای همسایه، قاچاق سوخت از ایران دارای چنان جذابیتهایی برای قاچاقچیان است که با وجود قوانین موجود مبارزه با قاچاق، یعنی ضبط اصل محموله به نفع دولت و وضع جریمه ای معادل سه برابر ارزش محموله، قاچاقچی اگر از هر 3 محموله قاچاق سوخت تنها یک محموله را سالم به مقصد برساند بازهم این کار به قدری سودآور است که به او قدرت تحمل این ریسک را می‌دهد. به نظر می‌رسد راه حل موثر برای مبارزه با این معضل، تعدیل قیمتهای داخلی سوخت و متناسب کردن آن با نرخ‌های بین‌المللی با هدف کاهش حاشیه سود قاچاق سوخت باشد.در غیر این صورت تفاوت قیمت‌های سوخت بین ایران و کشورهای همسایه، ضمن رونق دادن به بازار قاچاق از ایجاد انگیزه لازم برای کارآفرینی در حوزه‌های تولید بویژه در مناطق مرزی جلوگیری خواهد کرد و در عین حال سهم قابل‌توجهی از سود حاصل تجارت سوخت از جیب بیت‌المال به جیب عده‌ای سودجو سرازیر خواهد کرد.

 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

Mmmmmmmmmmmmmm: 1394/3/1107:47:35،
92
16
هنوز نفهميدم جرا ميخوان قيمت سوخت مانند اروبا باشه ولي رفاه اونا رو نداشته باشيم؟؟؟؟
رضا: 1394/3/1108:11:58،
66
11
اینم بگو حقوق من مهندس به دلار 500 دلار در ماه و حقوق یکی همتراز من در امریکا حداقل 5000 دلار در ماه یعنی 10 برابر و در نتیجه باید اونجا هر لیتر 10*0.3 =3 دلار باشه در صورتی که هر لیتر 1 دلار یعنی 1/3 هزینه پرداختی نسبت به ما به عبارتی اگه با حقوق تو ایران مقایسه کنی هر لیتر 0.1 دلار میشه
امید: 1394/3/1108:22:52،
70
17
آیا می دانستید باتوجه به نسبیت درآمد به هزینه ایران جز گرون ترین کشورهای ارائه دهنده بنزین در دنیاس
حامد: 1394/3/1107:54:32،
66
10
اااا راست می گنا !
نظرت چیه دولت امید که بنزین تو ایران بشه 10000 تومن که قاچاق معکوس داشته باشیم؟
خوبها، اونجور پول بیشتری هم واس اختلاس داریم!
راستی مگه بنزین کارتی نیست! پس بی حساب و کتاب نمی شه قاچاق کرد! یه وقت زحمت نکشین دنبال رانت مربوطه برین!
می دونی که آخه اونجور برای خیلی ها بد می شه!
علی احمد: 1394/3/1107:58:59،
55
13
حالا تو که داری قیمت سوخت گران رو در داخل دیگر کشورها میگی،قیمت چیزهای دیگه مثل ماشین رو هم بگو.کیفیت هارو هم با همدیگه مقایسه کن.یکطرفه قضاوت کردن خوب نیست.منت بنزین اشغال مثلا ارزان سر مردم نذار.نفت بریزی تو ماشین از این بنزین بهتره
هادي: 1394/3/1108:05:18،
38
17
باشه آقا شما خوبين - قيمت بنزين هم ارزونه - جم كنين اين عوام فريبي را
آرمان: 1394/3/1108:21:44،
43
14
من حاضرم بنزین به قیمت جهانی بریزم تو ماشینم ولی ماشین هم به قبمت جهانی سوار شم
(سانتافه فول 2015 در دبی قیمت کردم 88هزار درهم یعنی 80میلیون تومن)
سعد حامد: 1394/3/1108:25:20،
41
10
لازم به تذکره که قیمت بنزین تو عراق ۴۵۰دینار که میشه حدود ۱۲۰۰، دیگه برای کسی نمیصرفه ببره عراق، نمیدونم این قیمت ها رو از کجا اوردن، من یک عراقی مقیم ایرانم
rahmani: 1394/3/1108:44:40،
38
12
قیمت هر لیتر بنزین در عراق 600 دینار است که میشود 1500 تومان
هرلیت گازوئیل هم 500 دینار است که میشود 1250 تومان
قیمت هر لیتر بنزین در دبی 1/5 درهم امارات است که میشود 1400 تومان
حالا قیمت ماشین در این کشورها 1/3 ایران است پس ما جلو جلو پول بنزین ده سال را بصورت نقدی پرداخت کرده ایم که با احتساب سود بانکی میشود 15 سال بنزین
حسینی: 1394/3/1115:00:17،
21
11
قیمت هر لیتر بنزین درعراق 450 دینار معادل 1170 تومان
هر لیتر گازایل در عراق 400 دینار معادل 1040 تومانه
البته بجز اقلیم کردستان که بنزین وگازایل گرانتر دارد
حقوق بگير: 1394/3/1108:59:56،
33
12
درمجموع قاچاق ناشي از بيكاري عامه مردم هست كه مجبورند براي كسب درآمد تن به هركار خلافي بدهند و خطراتش را هم بپذيرند. آيا در كويت و عربستان هم كه قيمت سوخت ارزانتر از ايران است قاچاق سوخت داريم ؟؟؟ اگر هست خوب ماهم از آنجا سوخت ارزان به ايران قاچاق كنيم!!!! آيا تركيه از عراق سوخت قاچاقي وارد مي كند ؟؟؟
مجید: 1394/3/1110:02:50،
33
11
با سلام عزیز دل خیلی اشتبا می کنی قیمت سوخت ایران از گرانترین کشورهای دنیا هست چون هنوز در ایران حقوقها بر مبنای دلار هفت هزار تومان است چطوری اجناس را با دلار بی لیاقتی محاسبه می کنید
کارمند تحصیلکرده: 1394/3/1111:22:33،
27
14
یادمه 3، 4 سال پیش تو تلویزیون خودمون نشون میداد وانتهای قاچاق سوخت که داشتن از سیستان به پاکستان می رفتن. انقدر زیاد بودن که خبرنگار به زور تونسته بود یه جایی اون وسط پیدا کنه واسه فیلمبرداری.خوب بالاخره اینا باید از یه مسیری، جاده ای چیزی عبور کنن برای مرز.زیرزمینی نیست که.پس چرا کسی جلوشونو نمیگیره. یه شهرکی هم هست نزدیک بندرعباس به نام آبشورک.فقط کافیه برین در خونه هارو بازکنین و ببینین چه ماشینایی دارن.همشون تو کار قاچاق سوختن.
1. اولا که یا باید ارزش پول بیخودمون بره بالا که سوخت برای همسایه ها گرون دربیاد و قاچاق صرف نکنه.
2. یا اینکه قیمت سوخت حداقل 2 برابر بشه ولی حقوقها هم به صورت بین المللی بشه تا هم قاچاق صرف نکنه و هم برای مصرف کننده داخلی گرون در نیاد.
3. این ماشینای آشغال تولید داخل با مصرف بالاشونم بریزن دور و چند مدل ماشین با مصرف خیلی پایین بیارن که دیگه بهونه آلودگی هوا رو هم نداشته باشن.

ولی کو گوش شنوا. اینا چون به سود ملته پس از اجرا خبری نیست.
م ک: 1394/3/1112:00:19،
29
17
مگه کویت و عربستان مث ما همسایه عراق نیستن. بنزینشون ارزونتر از ما هم هست. واسه چی اونا قاچاق ندارن؟ چون رفاه دارن
خاشاک: 1394/3/1116:55:33،
23
10
عزیزم قاچاق سوخت بخاطر قیمتش قاچاق نمیشه بخاطر ارزش بالای پول های خارجی نسبت به پول بی ارزش ایرانیه
واسه ما ها که واحد پولمون ضعیفه و درآمدامون پایین یه لیتر 1000 تومن خیلیه ولی واسه اونوریا چیزی نمیشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار