کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

متقاضیان خرید مسکن برای تخمین آینده بخوانند

کدخبر:۱۲۰۰۷پنجشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۹:۲۸۸۳۶۳ بازدید

از قدیم گفته‌اند پول خرید دو چیز از آسمان هم که شده جور می‌شود؛ اولی خرید جهیزیه و دومی خرید خانه. تنها کافی است قدم اول برداشته شود و ...

از قدیم گفته‌اند پول خرید دو چیز از آسمان هم که شده جور می‌شود؛ اولی خرید جهیزیه و دومی خرید خانه. تنها کافی است قدم اول برداشته شود و خریدار عزم کافی برای رسیدن به نیت‌اش را داشته باشد. در ماجرای خانه‌دار شدن اما همیشه اهرم وام و تسهیلات بانکی به‌عنوان امری پیش‌برنده مورد توجه تمامی متقاضیان خرید خانه بوده است.

توجه ویژه به وام مسکن در تفکر آنان که در پی خرید مسکن بوده‌اند موجب شده تا مشاغل متعددی در مسیر اعطای وام به متقاضیان نیز شکل بگیرد. دلالی و خرید و فروش وام مسکن در سال‌های اخیر و از طرف دیگر معامله اوراق مسکن در بورس از نتایج کمک‌های وام مسکن به خانه‌دار شدن افراد است، کمکی که بی‌تردید اصلی‌ترین نقش را در این مسیر برعهده دارد. به عبارتی دیگر وام بانکی و حوزه مسکن با یکدیگر ارتباط معناداری دارند؛ ارتباطی که پیوندی ناگسستنی را برایشان به ارمغان آورده است. در همین حال اما اخبار تازه‌ای بازار مسکن و وام بانکی را دستخوش تغییرات جدیدی کرده است.

وام سه پله‌ای؛ مسکن 80 میلیون برای تهرانی‌ها

طبق اعلام شورای پول و اعتبار و جلسه شبانه سه‌شنبه، وام مسکن برای خانه اولی‌ها در تهران ٨٠‌میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ٦٠‌میلیون تومان و در شهرهای کوچک ٤٠‌میلیون تومان تصویب شد. نرخ سود این تسهیلات ١٤‌درصد خواهد بود. مصوبه مذکور شورای پول و اعتبار صرفا برای خانه اولی‌ها خواهد بود چراکه براساس مصوبه دیگر شورا وام مسکن برای سایر افراد در شهر تهران ٦٠‌میلیون تومان، شهرهای بزرگ بالای ٢٠٠‌هزار نفر جمعیت ٥٠‌میلیون تومان و سایر مناطق شهری ٤٠‌میلیون تومان خواهد بود. ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی در ارتباط با زمان اجرای این مصوبه گفته است: از هفته آینده مصوبه جدید شورای پول و اعتبار به نظام بانکی ابلاغ خواهد شد.

بانک‌های تجاری وام 80 میلیونی می‌دهند

در همین رابطه پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز در گفت‌وگویی با تسنیم اعلام کرده است: طبق تصمیم بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار خانه‌اولی‌ها برای دریافت تسهیلات ٤٠، ٦٠ و ٨٠‌میلیون تومانی خرید مسکن باید سپرده‌گذاری 20 ، 30 و 40 میلیون تومانی انجام دهند. وی با بیان این‌که تسهیلات ٨٠‌میلیون تومانی پس از طی دو دوره سپرده‌گذاری شش ماهه و بعد از یک‌سال پرداخت خواهد شد، تصریح کرد: این تسهیلات در قالب حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم (خانه اولی‌ها) و از محل سپرده‌گذاری واجدین شرایط با حداقل دوره انتظار یک‌سال و با سود 14 درصد جهت خرید مسکن پرداخت می‌شود. قربانی همچنین به مصوبه دیگر شورای پول و اعتبار مبنی بر آزادسازی انحصار پرداخت تسهیلات مسکن اشاره کرد و افزود: بانک‌های تجاری از ‌سال ٨٧ تاکنون از پرداخت تسهیلات خرید و ساخت مسکن منع شده بودند اما این ممنوعیت با مصوبه شب گذشته شورای پول و اعتبار رفع شد. به گفته معاون اقتصادی بانک مرکزی، متقاضیان بر این اساس می‌توانند با مراجعه به بانک‌های تجاری تقاضای خود را برای دریافت این تسهیلات ارایه دهند ضمن آن‌که دریافت تسهیلات خرید مسکن از بانک‌های تجاری نیاز به سپرده‌گذاری ندارد و بانک‌های تجاری می‌توانند براساس مقدورات و منابع و مصارف خود این تسهیلات را ارایه کنند. وی نرخ سود تسهیلات مسکن در بانک‌های تجاری را براساس نرخ عقود مبادله‌ای و ٢١‌درصد اعلام کرد و افزود: نرخ سود تسهیلات ساخت نیز براساس عقود مشارکتی ٢٤‌درصد خواهد بود.

بانک‌ها تا ابد برنده هستند

تنها یک بررسی سطحی از معادله تازه بانکداران برای بازار مسکن نشان می‌دهد، آنهایی که تصمیم عجولانه‌تری برای دریافت وام مسکن ٨٠ میلیونی دارند، باید به بانک‌های تجاری رفته و بدون سپرده‌گذاری و خواب پول در بانک‌ها، ٢١‌درصد سود بدهند و درنهایت وام ٨٠ میلیونی را دریافت کنند. در همین چرخه اما هستند کسانی که به بانک مسکن می‌روند و ترجیح می‌دهند با خواب یک‌ساله پولشان تنها ١٤‌درصد سود برای وام دریافتی، پرداخت کنند. این دو سوی ماجرا  اما در کنار هم ترکیب جالبی را پدید می‌آورند. دسته اول ٧‌درصد بیشتر سود می‌دهد اما پولی از سرمایه اصلی بانک را از آن خود نمی‌کند. این دسته سپرده یک‌ساله گروه دیگر را از آن خود می‌کنند و بانک‌ها بار دیگر تنها با گردش پول در طبقات مختلف اجتماعی سودی از ١٤‌تا‌٢١‌درصد را نصیب خود می‌کنند. تحقق این امر دقیقا در برهه‌ای رخ داده است که دولت یک تصمیم بزرگ و اساسی دیگر بانکی را رقم زده است. کاهش نرخ سود بانکی و طرح ساماندهی موسسات مالی و بانک‌ها که به نوعی ابتکار عمل را در پرداخت سود از این موسسات گرفته است. حال سوال اساسی این‌جاست؛ در زمانی که سوددهی بالای بانک‌ها به نوعی موجب قفل شدن تسهیلات‌دهی بانک‌ها شده است و در پی آن دولت اقدام به‌کاهش نرخ سود بانکی کرده است، چگونه توانایی اجرایی کردن وام ٨٠ میلیونی مسکن را نیز خواهند داشت؟ تردید در پیاده‌سازی صحیح این سناریوها به‌طور همزمان درحالی به میان می‌آید که بخش مسکن به‌عنوان حوزه‌ای که معیشت ٣٠٠ صنعت مختلف را به‌خود گره زده است در این بازی گرفتار شده است.

مسکن در گیرودار تورم و رونق

بررسی اوضاع مسکن در سالیان قبل نشان می‌دهد، هر بازه ٣ساله زمانی در این بازار با یک دوره رکود و پس از آن رونق همراه بوده است. حال اما دوران رونق مسکن نزدیک است؛ رونقی که به افزایش قیمت‌ها در این حوزه منجر خواهد شد و شوک تازه‌ای را پس از یک دوره میان‌مدت رکود به مسکن تزریق خواهد کرد. کارشناسان بر این باورند که اکنون پدیده تقاضای انباشته در بازار مسکن وجود دارد، تقاضایی که در صورت پیاده‌سازی سناریوهای به یکباره دولت ممکن است شدت بگیرد و به تبع آن تورم نسبی را نیز در بازار مسکن ایجاد کند. در آن سوی میدان اما ترفند دولت برای کاهش نرخ سود بانکی این شائبه را نیز تقویت می‌کند که با رونق بازار مسکن و سوددهی بالای آن در ماه‌های آتی بخشی از سرمایه‌های سرگردان و البته سرمایه‌های حاضر در بانک‌ها به سمت این بازار سرازیر شود. در آخر این‌که رونق بازار مسکن و ورود نقدینگی به آن به رونق کسب و کارهای مرتبط با آن و در نتیجه تحرک در یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور منجر خواهد شد. به انتظار می‌نشینیم تا نتیجه مدیریت دولت در سیستم بانکی و به موازات آن آینده بازار مسکن در ماه‌های پیش رو را شاهد باشیم. پیش از این اما گروه اقتصادی «شهروند» در گفت‌وگو با ٣ کارشناس حوزه‌های مسکن و بانک نظرات آنها را جویا شده است که در ادامه گزیده‌ای از گفته‌های آنها را می‌خوانید.

بانک‌ها توان پرداخت وام 80 میلیون تومانی را دارند

غلامحسین تقی نتاج مدیرعامل بانک مهر اقتصاد

مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد افزایش تسهیلات خرید مسکن تا ٨٠‌میلیون تومان و ورود بانک‌های تجاری به فهرست پرداخت‌کنندگان این تسهیلات را می‌توان اتفاقی مبارک و تصمیمی درست ارزیابی کرد آن هم با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران. در این‌باره البته دو پرسش مهم مطرح است؛ اول این‌که آیا بانک‌ها توان پرداخت این تسهیلات را که سود کمی هم دارد، خواهند داشت. نکته دوم این‌که تا چه اندازه می‌توان امیدوار بود که تزریق این نقدینگی جدید به بازگشت دوباره رونق به بازار مسکن منجر شود.  درباره توان بانک‌ها برای پرداخت این دسته از تسهیلات باید گفت که قطعا نظام بانکی کشور چنین توانی را در اختیار دارد. نقدینگی از سوی موسسات پولی و بانک‌ها از دو محل تامین می‌شود؛ اول سپرده‌گذاری‌ها و تزریق نقدینگی از سوی مردم و دوم بازپرداخت تسهیلاتی که پیش از تخصیص یافته است این وجوه دریافت شده وظیفه دیگری ندارند جز اختصاص یافتن به تسهیلات جدید. این درحالی است که به واسطه اسناد معتبر موجود، بانک‌ها نه‌تنها دستشان برای پرداخت تسهیلات خالی‌تر نشده بلکه در سال‌های گذشته نقدینگی موجود و ضبط شده از سوی بانک‌ها در طول سال‌های اخیر افزایش یافته است. درباره ابراز نگرانی‌ها درخصوص کاهش سپرده‌گذاری‌ها با توجه به نزول نرخ سود باید تاکید کرد كه سپرده‌گذاری‌های جدید تنها محل کسب نقدینگی برای بانک‌ها نیست و آنها می‌توانند این نقدینگی را از محل اقساط تسهیلات قبلی هم تامین كنند.
در این خصوص نباید فراموش کرد که بازار مسکن و اصولا صنعت ساخت‌وساز را با توجه به پتانسیل‌های آن می‌توان موتور محرکی برای اقتصاد کشور توصیف کرد. به عبارت دیگر همه بخش‌های این اقتصاد به‌خصوص صنایعی که مستقیم و غیرمستقیم چشم امیدشان به بازار و صنعت مسکن دوخته شده ضمن این‌که با رونق گرفتن بازار و به تبع آن افزایش ساخت‌وساز مسکن بخش بزرگ و قابل ملاحظه‌ای از نیروی انسانی دوباره جذب فضای کسب و کار می‌شوند. درنهایت این‌که اقتصاد کشور درحال حاضر منتظر احیای بازار مسکن است تا امیدهایش برای رونق دوباره زنده شود. با این تفاسیر با توجه به نیازمندی بازار مسکن به انرژی جدید می‌توان با قاطعیت پیش‌بینی کرد در صورت اجرای این مصوبه و البته تخصیص تسهیلات ٨٠‌میلیون تومانی رونق دوباره به این بازار بازخواهد گشت. به عبارت دیگر مصوبه شورای پول و اعتبار تسهیلات بانک‌ها را به سوی بخش مسکن هدایت خواهد کرد. البته منتقدان می‌گویند که در سال‌های گذشته به اندازه کافی نقدینگی کشور صرف صنعت ساخت‌وساز شده و پرداختن بیش از این مقدار به این صنعت دیگر صنایع و بخش‌های تولید را از تسهیلات بانکی و تزریق نقدینگی محروم خواهد کرد اما در این میان نباید فراموش کرد که اگرچه در سال‌های گذشته واحدهای مسکونی فراوانی ساخته شد اما به دلیل کاهش قدرت خرید مردم؛ روی دست سازندگانش ماند، بنابراین لازم است با تزریق نیروی جدید این واحدها به فروش برود تا سازندگان بتوانند به سراغ پروژه‌هاي جدید بروند و به تبع آن رونق به صنایع وابسته به صنعت ساخت‌وساز برود.

دولت عجله کرد؛ مراقب انفجار قیمت‌ باشید

بیت‌الله ستاریان اقتصاددان و کارشناس مسکن

در دوسال گذشته ساخت‌وساز و تولید مسکن عملا متوقف شد و ثبات نسبی قیمت‌ها به دلیل نبود قدرت خرید بود. در شرایط فعلی که دولت وام مسکن را به ٨٠‌میلیون تومان افزایش داده و درواقع تقاضا را تحریک کرده است؛ بی‌آن‌که تولیدی در این زمینه داشته باشیم. نتیجه این ماجرا انفجار قیمت‌ها و گرانی وحشتناکی خواهد بود که تا امروز به دلیل رکود و نبودن قدرت خرید به تأخیر افتاده و نه متوقف شده بود. در این شرایط که تولید بسیار کم و تقاضا زیاد می‌شود، این گرانی به تأخیر افتاده خود را به یکباره نشان می‌دهد. بنابراین تورمی که پس از افزایش وام مسکن اتفاق می‌افتد از نظر ماهیتی، بخش اندکی از آن به هیجانات کاذب مربوط است و بخش اعظم آن ناشی از تورمی است که پشت رکود به تأخیر افتاده است.

بنابراین برای ارزیابی پرداخت وام ٨٠‌میلیون تومانی باید به دومنظر توجه کرد. اول از نگاه اقتصاد مسکن و دیگری از منظر خروج از رکود. اگر بخواهیم این موضوع را در بازار مسکن بسنجیم معاملات به همراه قیمت، رشد مختصری را تجربه خواهد کرد اما اگر بحث خروج از رکود را در نظر بگیریم با توجه به خواب کوتاه یک‌ساله‌ای که برای سپرده‌گذاری در نظر گرفته‌اند، این سرمایه نمی‌تواند تأثیر قابل توجهی بر تولید مسکن داشته باشد و تنها در مدت زمان کوتاهی تقاضا را به شدت بالا می‌برد در نتیجه عملا تأثیری بر شوک اقتصادی و خروج از رکود نخواهد گذاشت یا تأثیر آن، چنان آهسته و پلکانی است که قابل اغماض است به عبارت بهتر باید بگویم اجرای وام ٨٠‌میلیون تومانی تزریق ضعیف منابع به بازار به شمار می‌آید.

 بنابراین از نظر من دولت برای اجرای این وام عجله به خرج داد زیرا برای تحریک تقاضا در بازار مسکن و خروج از رکود می‌توانست با روش‌های بهتری عمل کند. به‌عنوان مثال این تسهیلات می‌توانست در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد که با این روش عرضه در بازار افزایش پیدا کرده و در نتیجه قیمت خودبه‌خود کاهش پیدا می‌کرد و یا این‌که این اعتبار صرف پرداخت دیون پیمانکارها می‌شد زیرا در شرایط فعلی پیمانکاری در بازار مسکن وجود ندارد که بابت خرید مواداولیه و مصالح ساختمانی یا پرداخت دستمزد کارگران بدهکار نباشد. اگر این تسهیلات برای پرداخت دیون پیمانکار مصرف می‌شد، دیون به سرعت از بین می‌رفت در نتیجه قدرت ساخت‌وساز و تولید و سرمایه‌گذاری پیمانکار افزایش داشته و این اعتبار با سرعت بیشتری توزیع می‌شد که نتیجه آن ایجاد تحرک در بازار و خروج از رکود با سرعت بیشتری بود.در ادامه اشاره به این نکته ضروری است که پرداخت تسهیلات ٨٠‌میلیون تومانی توسط بانک‌های تجاری عملا غیرممکن است زیرا با سود ناچیز در نظر گرفته شده برای این تسهیلات، بانک‌های تجاری نه‌تنها انگیزه‌ای برای پرداخت این وام نخواهند داشت که پرداخت این حجم از وام خرد برای آنها زیان‌ده خواهد بود.

اثرگذاری وام ٨٠میلیونی کند خواهد بود

|  عباس زینعلی  |  کارشناس اقتصاد مسکن   |

عدد تصویب‌شده برای وام جدید مسکن، یعنی یک‌میلیون فقره وام ٨٠‌میلیون تومانی عدد قابل توجهی است، بنابراین بدون‌شک بر بازار تأثیرگذار خواهد بود. اما باید دید در عمل این منابع به بازار تزریق می‌شود یا خیر؟ بانک‌ها برای پرداخت این منابع چقدر انگیزه دارند و سختگیری‌هایی که برای پرداخت وام‌های خرد اعمال می‌کنند، برای وام ٨٠‌میلیون تومانی هم لحاظ خواهد شد یا نه؟ آیا منابع به دست مصرف‌کننده واقعی می‌رسد یا همچون تجربیات مشابه گذشته ابزار سوداگران بازار مسکن می‌شود و دولت برای جلوگیری از تکرار این موضوع چه تمهیداتی اندیشیده است؟ اگر پرداخت این وام در بلندمدت انجام شود و استمرار قطعی داشته باشد و همین‌طور این‌که به تناسب نیاز مصرف‌کننده به بازار تزریق شود، می‌تواند در بازار تحرک ایجاد کند اما اگر بخواهیم در کوتاه‌مدت، بازار مسکن را پس از ابلاغ وام ٨٠‌میلیون تومانی پیش‌بینی کنیم در نیمه اول ‌سال بعید است که اتفاق خاصی رخ دهد زیرا جامعه تولیدکننده و مصرف‌کننده همچنان درگیر جو روانی ناشی از آینده سیاسی کشور است، بنابراین تصمیم‌گیری برای هر دو سوی بازار یعنی تولیدکننده و مصرف‌کننده با‌ هاله‌ای از ابهام خواهد بود اما از نیمه دوم ‌سال که تکلیف مباحثات سیاسی کشور تقریبا روشن شده است و توجه بیشتر از آن‌که به معجزات مقطعی پساتحریم متمرکز باشد به ظرفیت‌های داخلی خودمان متمرکز شده است، وام ٨٠‌میلیون تومانی تأثیر خود را بیشتر نشان می‌دهد. البته ذکر این نکته ضروری است که با توجه به این‌که وام ٨٠‌میلیون تومانی نمی‌تواند به سرعت بر میزان تولید مسکن تأثیرگذار باشد، افزایش تقاضا با افزایش قیمت مسکن همراه خواهد بود. / شهروند

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ممد: 1394/2/3108:53:17،
76
26
خوشبحاله نزول خونه ها
شهروند: 1394/2/3109:23:14،
70
33
آره حتما
با این شرایط دم بنگاهها صف میکشند
رها: 1394/2/3109:37:31،
95
99
در هر حال قیمت مسکن بالا می رود
حسن: 1394/2/3109:59:27،
71
96
قیمتها بشدت بالا میره همه چی گرون شده بدبخت شدیم
علی: 1394/2/3110:39:39،
78
53
تا اونجا که میتونید سعی کنید زیر بار اقساط سنگین وام مسکن نرید...
اونم 12 سال...
یعنی تا 12 سال باید بیخیال تمام رویاهای زندگیتون بشید...
فقیر: 1394/2/3110:48:46،
61
32
ساختو ساز ملک باعث خارج شدن اقتصاد از رکود خواهد شد نه خرید فروش ملک ...
علاف: 1394/2/3123:22:50،
38
26
یهو بگین آپارتمان گران شد خودتان را راحت کنید
جعفر جنی: 1394/2/3109:29:33،
62
31
شرم اوره
رند: 1394/2/3109:44:27،
97
30
اقای ستاریان شماچه جورکارشناسی هستی که نمیدونی باوام80میلیونی خانه اولیها هیچوقت نمیشه وسط شهرخونه خرید وبایدرفت درشهرکهای حاشیه تهران سکنی گزیدالبته اگرغیراون وام اندوخته چرب وچیلی داشته باشی .مگراینکه یاشماتوهم زدی وفکرکردی خونه توالهیه و... شده متری200تومن یااینکه تومسکن زیادی سرمایه گذاری کردی داری بارویاهات حال میکنی.
رضا2: 1394/2/3120:07:45،
37
28
برادر جان خرید خانه مثل یک واکنش زنجیره ای است و به مر کز شهر سرایت میکنه یعنی مثلا خانه اولیها در حاشیه شهر میخرند و کسی که خونشو به اونا فروخته در مناطق بهتر میخره و همینطور الخ... یعنی همه فرصت پیدا میکنن که خونشونو حداقل 80 م ارتقا بدن.
جواد: 1394/2/3109:55:17،
80
31
این مسولین اقتصادی به جای الکی جو دادن و به زور رونق دادن به بازار مسکن دنبال اصلاح زیرساختها باشند،وقتی تولید وجود نداره و صنعت ملی تعطیله و بیکاری بیداد میکنه در نتیجه عموم مردم قدرت خرید ندارند.
اگر رونقی هم ایجاد بشه بسیار کوتاه مدت و موقتی و دوباره به همین حالت برمیگرده
تنها در شرایطی که جلوی واردات بی رویه از چین،هند و ... غیره گرفته شود و مردم را به استفاده از تولیدات و کالاهای داخلی هرچند بی کیفیت تشویق کنند رونق اقتصادی بوجود می آید
البته در صورتی که انحصار در تولید بر داشته شود و بازار آزاد ایجاد شود
در غیر اینصورت تمامی اقدامات کنونی در جهت بیشتر سود بردن واسطه گران و دلالان میباشد
افرادی که با 30میلیون افزایش وام توان خرید مسکن پیدا میکنند معمولا از طبقه متوسط به پایین هستند و برای این طبقه پرداخت اقساط مسکن ماهیانه 1.150.000 تومان بسیار سنگین هست
حق: 1394/2/3110:13:05،
53
79
متاسفانه قيمت مسكن در نيمه دوم سال ميتركه
هدهد: 1394/2/3110:17:03،
70
25
فکرشو بکن ۱۲ سال ماهی ۱۱۵۰۰۰۰ تومن
عجب شرایط باحالی
ماهان: 1394/2/3111:34:23،
61
26
با وام 80 میلیونی باید بریم خونه رهن کنیم نه اینکه خونه بخریم.
حمید: 1394/2/3111:44:41،
42
30
بعد 12 سال از تون چیزی نمی مونه موهاتان سفید شده یا ریخته و دندان مصنوعی دارین و اونم از کار افتاده بس خانه میخواید چکار کنید برای نسلهای بعدی خوب میشه
ا.: 1394/3/108:24:47،
31
30
یعنی یه نفر که 27 سالشه تو سن 39 سالگی این همه بلا سرش میاد؟!!!
درضمن تا 5-6 سال دیگه قیمت خونه دو برابر میشه و این مبلغ هم تا 5-6 سال بعدش دوبرابر میشه، در نتیجه بعد از 12 سال سرمایه فرد 4 برابر شده
بهنام: 1394/2/3112:03:14،
61
31
شما هم با این پیش بینیاتون سال ۹۲ میگفتین تابستون ۹۳ قیمت خونه چند برابر میشه اما دیدیم کمتر هم شد
لطفا دیگه راجع به قیمت خونه اظهار نظر نکنید و به همون خبرای ماشینیتون برسید
آرش: 1394/2/3112:32:32،
46
33
اونایی که میگن اقساطش سنگینه در نظر داشته باشن که ارزش واقعی مبلغ اقساط هر سال به اندازه نرخ تورم کاهش پیدا میکنه و هرسال پرداختش آسانتر میشه و در عوض ارزش ملک هر سال افزایش پیدا میکنه به خصوص در نقطه عطف تورم که ظرف مدت کوتاهی ممکنه ارزش ملک چند برابر بشه. برای مثال پدر من سال 70 با وام بانک مسکن و پس انداز ناچیز خودش ملکی خرید که همون ملک الان چند میلیارد می ارزه و حتما خودتون نمونه مشابه دیدین
بی نام: 1394/3/201:24:56،
29
29
در شرایط فقر و بیکاری و بی ثباتی این حرف چندان قابل دفاع نیست. مگر این که وام گیرنده منبع درآمد بالا و مطمئنی داشته باشد.
تورم و مشکلات اقتصادی امروز و فردای ایران با سال 1370 که شما اشاره کرده ای اصلا فابل مقایسه نیست. فردا بدتر از امروز خواهد بود. ضمنا وقتی که خرید و فروش نیست قیمت اسمی ملک هر اندازه هم بالا باشد نشانه بهبود وضع بازار نیست بازار زمانی خوب است که خریدار واقعی بتواند بخرد و فروشنده واقعی بتواند بفروشد. با این قیمت های نجومی و رکود بازار فقط عدد ها تغییر می کند ولی وضع مردم به جای بهتر شدن بدتر می شود
مشهد: 1394/2/3112:46:32،
49
23
مشکل اساس رکود در بازار مسکن در حال حاضر قدرت خرید افراد است که پایین تر از قیمت مسکن میباشد و این وام میتواند این قدرت را افزایش دهد. قیمت فعلی مسکن با توجه به هزینه ساخت، عوارض شهرداری و غیره که در هر ساله افزایش میباید در کف خود میباشد و یکی از دلایل عمده این موضوع عدم تمایل سرمایه گذاران در سرمایه گذاری در مسکن است.
در صورت تمایل دولت برای کاهش قیمت مسکن تنها راه کاهش هزینه ها از جمله عوارض شهرداری و غیره است.
بعنوان مثال در مشهد بتازگی بخاطر مصوبه شورای شهر مشهد خلافی هر متر ساخت ده برابر شده است. شخصا موردی دیدم که برای 166 متر خلافی شهرداری طلب 800 میلیون تومان خلافی کرده است در صورتی که همان مقدار اپارتمان در بهترین حالت در همان منطقه 600 میلیون نمی ارزد.
افشین: 1394/2/3112:54:59،
44
34
کسی که خانه ندارد اجاره نشین است . الان در تهران رهن واجاره آپارتمان متری 1 میلیون تومان است . عزیزان همان اجاره را اگر قسط وام بدهید و پس انداز خود را صرف خرید مسکن کنید حداقل بعد از 12 سال صاحب خانه هستید در غیر این صورت همیشه اجاره نشین خواهید بود.
101: 1394/3/201:32:23،
29
28
با قیمت 300 میلیونی آپارتمان 90 متری در مناطق متوسط شهرها 80 میلیون وام بانکی و 320 میلیون کسر بودجه.
شخص مستاجر هر اندازه هم تلاش کند و کمک بگیرد توانایی پوشش دادن این کسر بودجه سنگین را ندارد پس مجبور است بر خلاف میل خود به اجاره نشیتی ادامه دهد این وام 80 میلیونی برای آپارتمان 120 میلیون تومان به بالا به درد نمی خورد با 120 میلیون تومان فقط در حاشیه شهر ها می توان خانه دار شد
مجید : 1394/2/3114:04:46،
48
25
متاسفانه هیچکس به این نکته توجه ندارد که ملک درزمان احمدی نزاد خدود سه سال پیش 400% تا500% افزایش داشته یعنی اینگه به همان نسبت قدرت خرید مردم کم شده است چون نه حقوق کارمندان و نه درامد سایر افراد نسبت به تورم افزایشی نداشته یعنی تاچند سال اینده همچنان رکود دربازار مسکن وجود داردبیخود مردم را گمراه نکنید که قیمت مسکن میترکد وسعی کنید مملکت را به سمت ارامش پیش ببریم چون از آشفتگی بازار وقت سرمایه دار سود میبرد وبس
فرید: 1394/2/3114:53:19،
42
24
تو مملکت یه سری زودترازمن وتو می فهمن گرون میشه وزودترهجوم میارن ومیخرن این بازیها برا پول من و تو میباشد عزیز
آرش: 1394/2/3115:26:26،
31
26
وقتی صحبت خودرو میشود میگویند اگر خودروسازهای داخلی تعطیل شوند یک میلیون نفر بیکار میشوند و وقتی صحبت مسکن میشود میگویتد 300 صنعت درگیر ان هستند
اگر این کالاها از حالت سرمایه ای خارج شوند چه لطمه ای به این صنعت ها وارد میشود؟؟
کل سیاست های کشور فقط به نفع دلالان است
یعنی اگر مسکن سرمایه ای نباشد دیگر کسی مسکن نمیخرد؟
کاملا برعکس است اگر مسکن سرمایه ای نباشد تقاضای زیادی که برای مسکن وجود دارد وارد بازار خواهد شد و مسکن رونق گرفته و همزمان کاهش می یابد (در صورت حذف دلال و سرمایه ای بودن مسکن و اجاره نجومی مسکن)
قیمت اجاره اگر تعدیل شود مسکن از حالت سرمایه ای خارج میشود
الان اجاره نجومی میگیرند و همزمان ارزش ملکشان بالا میرود خوب مغلوم است به دید سرمایه ای به ان نگاه میکنند و سرمایه دارها چندین خانه میخرند که خون مردم را در شیشه بکنند
من: 1394/3/114:39:41،
33
25
اتفاقا اگر این کالاها از حالت سرمایه ای خارج بشه برای خود تولید کننده ها هم بهتره, بخاطر اینکه مردم هی تعویض می کنن و هی نو می خرن, در نتیجه تقاضا براشون میره بالا و همیشه کار برای کارمند ها و کارگر ها و ... هست.
منتها تو ایران این داستان فقط حرفه. طرف بساز و بندازه دنبال اینه جیب خودش رو پر کنه در کوتاهترین زمان ممکن و با کمترین هزینه, براش اصلا اشتغال و کارگر و ... اهمیتی نداره. پس به نفعشه که قیمت بالا باشه که با فروش و ساخت کمترین تعداد آپارتمان, بیشترین سود نصیبش بشه. این حرف های صنعت و شغل و ... هم همش کشکه و بهونه برای پر کردن جیب خودشون.
محسن: 1394/2/3116:24:41،
31
33
بعضی ها از خودشون پول ندارن و قسط هم که نمیتونن بدن بهترین جا هم میخان باشن بفرما خونه بلا عوض میخای. کسی که بالا شهره احتیاجی به وام نداره کسی هم که نمیتونه ماهی 1 میلیون قسط بده خانه دار نمیشه
حامد: 1394/2/3119:45:40،
47
25
40 میلیون سپرده یکساله بدون سود بعد آن80 میلیون وام 14% خوشگلید یا خوب تار می زنید
جانان: 1394/3/120:02:09،
39
26
از ایران جیبت هم تشکر دارم و هم شکایت.. چنین مقاله هائی هیچ کمکی به مردم بی خانه نمیکند.. فقط فرصتی پیش میاد تا افرادی با نام کارشناس نظراتی مطرح میکنند که بیشتر یک به نعل است و یکی به میخ.. همه میدانند که با وام 80 میلیونی نمیشود خانه دار شد !! لطفا برای دلال های بساز بفروشها فرامم نکنید... از انشاء و کلمات بکاربرده شده معلوم میشود چه کسانی از گران شدن خانه سود میبرند.. بنگاه های معاملات ملکی که نام خود را مشاور مسکن گذاشته اند.. در منطقه ای زندگی میکنم که ده ها ساختمان 6 - 10 طبقه ساخته شده که اکثرا بفروش نرفته اند.. زیرا خریدار نیست... در آینده نزدیک هم نخواهد بود.. مگر میشود با این اقتصاد منتظر رونق بازار مسکن بود؟ این فقط یک حرف است که بعمل در نخواهد آمد..
نکته سنج: 1394/3/121:47:48،
31
26
اون قدیمی ها که این حرف را زدن خیلی غلط کردن با تو! مرد حسابی قدم اول و دوم و ....نداره! مردم بدبخت پولشون کجا بوده که ملک بخرن! همینکه شکمشون را سیر کنن که از گرسنگی نمیرن خیلی هنر کردن ، خرید ملک و املاک پیشکش!
سلام: 1395/9/1311:27:08،
13
11
با توجه به مهاجرت زياد ، پيرشدن جامعه ، ازدياد طلاق ، كم شدن ازدواج ، خرابي اوضاع اقتصادي ، شيوع جامعه تك فرزندي يا بي فرزندي ، ترافيك سرسام آور ،الودگي هوا و .... مسكن ديگر ارزش سرمايه گذاري ندارد

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار