کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

تنش در بازار مسكن نتيجه فقدان سند محضری املاک

کدخبر:۱۱۸۲۰پنجشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۷:۳۲۲۱۰۳ بازدید

چندی پيش رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران آماري را اعلام كرد كه براساس آن 60 درصد املاك كشور فاقد سند رسمي هستند. اعلام اين آمار جدا از بحث ...

چندی پيش رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران آماري را اعلام كرد كه براساس آن 60درصد املاك كشور فاقد سند رسمي هستند. اعلام اين آمار جدا از بحث صحت و سقم آن نگراني‌هايي را درخصوص تبعات اين موضوع ازجمله چند مالكيتي، ايجاد تنش در بازار مسكن، از ميان رفتن اعتماد عمومي و... را درپي دارد.

البته كارشناسان و فعالان بازار مسكن بر اين عقيده هستند كه راه‌اندازي سامانه ثبت اسناد و ارايه كد رهگيري ملي از سال88 ميزان تخلفات در حوزه مسكن را كاهش داده است اما با اين وجود نمي‌توان مسووليت سازمان‌هاي ذي‌ربط ازجمله سازمان ثبت اسناد كشور، اتحاديه مشاوران املاك و... را درخصوص شفاف‌سازي آمار املاك فاقد سند و ساماندهي بازار مسكن ناديده گرفت زيرا ارايه آمارهاي متفاوت و بي‌توجهي در اين زمينه بازار شايعات را داغ مي‌كند و اثرات منفي آن تا سال‌هاي دور دامنگير جامعه مي‌شود.

در همين ارتباط منصور غيبي، كارشناس اقتصاد مسكن با اشاره به تبعات منفي نبود شفافيت درخصوص آمار منتشر شده در زمينه املاك كشور به «تعادل» گفت: يكي از مشكلات نظام آماري كشور نبود زيرساخت‌هاي مناسب و علمي براي توضيح آمارهاي ارايه شده از سوي سازمان‌هاي مسوول است.غيبي افزود: درحال حاضر علاوه بر اينكه مرجع دقيقي براي اعلام آمار و اطلاعات املاك كشور وجود ندارد بلكه سازماني نيز مسووليت اين اقدام را برعهده نمي‌گيرد.وي ادامه داد: در آمار منتشر شده از سوي اتحاديه مشاوران املاك تهران بايد مشخص شود آمار اعلام شده چه نوع كاربري و چه نوع مالكيتي دارند كه به اين موضوع اشاره‌يي نشده است.

اين كارشناس حوزه مسكن در ادامه به تبعات منفي فقدان سند رسمي اشاره كرد و گفت: چندمالكيتي، ايجاد تنش دربازار مسكن، ازميان رفتن اعتماد عمومي و... از اثرات اين مساله است ‌به عنوان نمونه در سال‌هاي اخير مواردي مشاهده شده كه ساخت و ساز ساختمان‌هايي به علت حضور مدعيان متفاوت متوقف شده است.غيبي اظهاركرد: با توجه به وجود اين مشكلات در بازار مسكن، ارايه گزارش عملكرد سازمان‌هاي ذي‌ربط و رسانه‌يي شدن آن اهميت مي‌يابد، پس از انتشار اين آمار كارشناسان حوزه مسكن مي‌توانند درخصوص دلايل آن اطلاعاتي را در اختيار جامعه قرار دهند و در اين زمينه شفاف‌سازي كنند.


 آمار اتحاديه مشاوران املاك تهران اغراق‌آميز است

رييس سابق اتحاديه مشاوران املاك تهران با انتقاد از اغراق‌آميز بودن  آمار اعلام شده از سوي اتحاديه مشاوران املاك تهران به «تعادل» گفت: اعلام آمار در اين زمينه برعهده سازمان ثبت اسناد و املاك كشور است و از عهده اتحاديه مشاوران املاك خارج است. مصطفي‌قلي خسروي افزود: دو نوع سند رسمي و عادي در كشور وجود دارد كه افراد بايد املاك داراي سند رسمي را خريداري كنند البته با وجود سامانه ثبت اسناد و ارايه كد رهگيري ميزان تخلفات در اين خصوص كاهش يافته است.

وي ادامه داد: از سال 1305 املاك كشور صاحب پلاك ثبتي شدند اما در اين ميان برخي از املاك كشور تفكيك نشده و سند رسمي مشخصي ندارند البته جدا از ساختمان‌هاي قديمي كه به علت عدم تفكيك فاقد سند رسمي هستند هم اكنون با توجه به اينكه براي كسب سند رسمي ساختمان‌هاي تازه‌ساز نياز به دريافت پايان كار از سوي شهرداري است و اين موضوع هزينه‌يي را به مالكان و سازندگان ساختمان تحميل مي‌كند كه بسياري از مالكان اقدام به فروش واحد مسكوني بدون سند محضري مي‌كنند.رييس سابق اتحاديه مشاوران املاك با اشاره به ديگر ساختمان‌هايي كه فاقد سند مسكوني هستند، گفت: برخي از ساختمان‌ها نيز به دليل اينكه به صورت شراكتي ساخته شده‌اند و بحث و جدل‌هاي ايجادشده ميان شركا فاقد سند رسمي و محضري هستند.

 
كاهش 90 درصدي تخلفات بازار مسكن با فعاليت سامانه ثبت اسناد

اين كارشناس املاك كشور با اشاره به اثرات مثبت استفاده از سامانه ثبت اسناد گفت: اين سامانه تخلفات حوزه خريد، فروش، رهن، اجاره و... را تا 90درصد كاهش داده است اما با اين وجود در برخي از مناطق شمال كشور املاكي بدون سند رسمي و كد رهگيري فروخته شده يا اجاره داده مي‌شوند.

قلي‌خسروي اظهاركرد: با توجه به هزينه كمتر ساختمان‌هاي فاقد سند رسمي خريداران اشتياق بيشتري براي خريد اينگونه واحدها دارند.

وي افزود: به منطقه خاصي در تهران نمي‌توان اشاره كرد كه بيش از ساير مناطق داراي املاك قولنامه‌يي باشد اما ساختمان‌هاي منطقه خاك سفيد تهرانپارس بيش از ساير مناطق فاقد سند محضري هستند ضمن اينكه برخي از املاك شمال ايران نيز هنوز به صورت قولنامه‌يي و بدون كد رهگيري فروخته مي‌شوند كه در اين زمينه آگاهي خريدار و مراجعه به مشاور املاك و دفتر اسناد رسمي مي‌تواند مانع از هرگونه سوءاستفاده‌يي شود.


  تحقيقات ميداني نشانگر فقدان سند رسمي 60 درصد از املاك كشور

رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران با اشاره به آمار بالاي املاك كشور كه فاقد سند رسمي هستند به «تعادل» گفت: با توجه به حجم بيشتر دفاتر مشاوران املاك دركشور نسبت به دفاتر ثبت اسناد اين موضوع نقش مشاوران را در زمينه خريد و فروش املاك افزايش مي‌دهد.

حسام عقبايي افزود: در برخي از مناطق محروم كشور امكان مراجعه به دفتر اسناد رسمي از سوي فروشنده و خريدار وجود ندارد و در اين بخش حضور مشاوران املاك در ثبت كد رهگيري و رسمي كردن معامله مهم تلقي مي‌شود.

وي ادامه داد: با آغاز به كار سامانه ثبت اسناد و املاك كشور و حضور پررنگ اتحاديه مشاوران املاك شاهد كاهش دعاوي حقوقي درخصوص تخلفات انجام شده در زمينه ملك هستيم.

عقبايي با اشاره به پژوهش ميداني صورت گرفته از سوي اتحاديه مشاوران املاك گفت: براساس اين پژوهش ميداني 60 درصد از املاك كشور فاقد سند رسمي هستند كه حل اين مشكل نيازمند همكاري و تعامل سازمان‌ها و نهادهاي مسوول است.

رييس اتحاديه مشاوران املاك افزود: البته اتحاديه براي ساماندهي اين شرايط با راه‌اندازي سامانه ثبت اسناد و املاك از ايجاد تخلف در اين زمينه جلوگيري كرده‌اند اما با اين وجود نياز به همكاري ساير سازمان‌ها و نهادها وجود دارد.

وي گفت: درحال حاضر در مناطقي مانند پونك، سئول، خاك سفيد تهران معاملاتي از طريق قولنامه و بدون سند رسمي صورت مي‌گيرد كه اين موضوع اهميت و مسووليت سازمان ثبت اسناد و املاك را افزايش مي‌دهد.

عقبايي افزود: اگرچه با وجود سامانه ارايه كد رهگيري تمام اطلاعات معاملات در سامانه ثبت مي‌شود اما با اين وجود بايد اين مساله ساماندهي شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهرستانی: 1394/2/2408:23:31،
19
38
توو شهرستان ما که خوب ملک خرید فروش میشه تازه رکوده و اینطوریه اگه رکود نبود که...
شهری: 1394/2/2409:39:16،
38
19
واسه همینه که بهش میگن شهرستان
بردیا: 1394/2/2412:34:51،
21
17
با این وضعیت بازار همه دارند میرنذ ترکیه ملمک میخرند ... ارز داره از کشور میره بیرون...

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
جنجالی‌ترین دستمزد بازیگران ایرانی منتشر شد
جایگزین خودروی تندر 90 از روسیه می‌آید؟
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار