کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بعد از لغو تحریم منتظر معجزه نباشید

کدخبر:۱۱۷۸۸چهارشنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۶:۵۹۴۰۰۳ بازدید

نه به دلارهای آزاد شده امیدی است نه به سرمایه‌گذاری خارجی ...
بعد از لغو تحریم منتظر معجزه نباشید

 اقتصاد ایران مدت‌هاست که منتظر به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای است. به این امید که با رفع تحریم‌ها، طلسم رکود بشکند و رونق از دست رفته نیز بازگردد. اما در کنار همه امیدواری‌هایی که به بهبود شرایط وجود دارد، نگرانی‌ها از روزهای بعد از تحریم هم کم نیست. به عبارت دیگر، بسیاری از اقتصاددان‌ها و فعالان اقتصادی معتقدند که با رفع تحریم‌ها آسمان اقتصاد ایران آبی نخواهد شد و حداکثر بخشی از مشکلات حل خواهد شد. درواقع گرفتاری‌های اقتصاد آنچنان ریشه‌دار است که با رفع تحریم‌ها آب از آب تکان نخواهد خورد، مگر آن‌که عزمی جدی برای تغییر وجود داشته باشد. تغییراتی که اجرای آن از ید قدرت دولت به تنهایی خارج است و نیاز به عزمی ملی دارد.

در چنین شرایطی بیم آن می‌رود در صورتی که پیش‌زمینه‌ها فراهم نیاید رفع تحریم‌ها تنها منجر به باز شدن مرزهای ایران به روی واردات شده و میخ آخر بر تابوت تولید ایرانی کوبیده شود. «محسن رنانی» استاد دانشگاه و عضو هیأت‌علمی دانشگاه اصفهان ازجمله همین اقتصاددانان نگران است که امید دارد قبل از رفع تحریم‌ها که به احتمال بسیار زیاد رخ خواهد داد، چاره‌ای برای نجات اقتصاد کشور اندیشیده شود چون در غیر این صورت فرصت دیگری برای جبران وجود نخواهد داشت.

او که در جمع دانشجویان دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با موضوع دوران «پساتحریم» سخن می‌گفت، تصریح کرد: در تمام ماه‌هایی که مذاکرات هسته‌ای وارد دور جدید خود شده و امیدها به حصول نتیجه افزایش یافته بیشتر توجه به این موضوع معطوف است که در صورت رفع تحریم‌ها چه اتفاقی بر سر اقتصاد ایران خواهد آمد. در صورتی که این موضوع کاملا فرعی و حاشیه‌ای به‌نظر می‌رسد. به عبارت دیگر، موضوع مهم‌تر این است که بعد از ورود به مرحله بعد از تحریم ما باید چه کارهایی انجام دهیم.

مذاکرات حتما به نتیجه خواهد رسید

رنانی افزود: مذاکرات هسته‌ای به باور من حتما به نتیجه خواهد رسید و تفاهم حاصل خواهد شد حتی اگر کنگره آمریکا ساز مخالف بزند و بر مخالفت‌های خود اصرار کند. این توافق قطعا برای اروپا مزیت‌های قابل توجهی به همراه خواهد داشت. او تأکید کرد: ایران هم باید برحصول توافق اصرار کند. یعنی حتی اگر آمریکا امضای خود را از سند توافق حذف کند ایران ضروری است با حفظ چارچوب‌ها و ارزش‌های خود با اروپا و سازمان ملل به توافق برسد و به این واسطه آمریکا را به انزوا بکشاند. این استاد دانشگاه با اشاره به این‌که دیگر فرصتی برای آغاز از نقطه صفر نخواهیم داشت و در این خصوص ١٠‌سال زمان را از دست دادیم، افزود: بحران‌هایی در راه است که برای مواجهه با آنها باید با دوران مناقشه خداحافظی کنیم.

طولانی‌ترین رکود عمرمان را تجربه می‌کنیم

رنانی گفت: امروز ما در طولانی‌ترین دوران رکود اقتصادی خود به سر می‌بریم، بخش بزرگی از اقتصاد ایران در آستانه ورشکستگی قرار دارد، هزاران بنگاه یا تعطیل هستند یا برای اعلام ورشکستگی منتظر اعلام نتایج مذاکرات هسته‌ای مانده‌اند به این ترتیب اگر با غرب به توافق نرسیم این پیام را به فعالان نگران اقتصادی ارسال می‌کنیم که حرکت به سوی اعلام ورشکستگی و تعدیل نیرو را آغاز کنند.او درخصوص اشتباهات گذشته تأکید کرد: در گذشته دولت اشتباهاتی در سیاستگذاری‌ها انجام داد. خطای استراتژیک دولت یازدهم این بود که ساماندهی مناقشه هسته‌ای را به برگ برنده خود تبدیل کرد اما همین برگ برنده می‌تواند به برگ بازنده او هم بدل شود به‌هرحال باید پذیرفت که توافق هسته‌ای شرط لازم برای خروج اقتصاد از روزهای بحرانی است اما قطعا این موضوع شرط کافی برای دستیابی به موفقیت نخواهد بود.

حذف تحریم‌ها 20 درصد مشکلات را حل می‌کند

به گفته رنانی، در صورت توافق هسته‌ای و حذف تحریم‌ها حداکثر، ١٠ تا ٢٠‌درصد به عبور اقتصاد از دوران رکود کمک خواهد کرد به این ترتیب حل‌وفصل مابقی مشکلات بستگی به برنامه‌های ما برای دوران بعد از تحریم دارد.او با تأکید بر ضرورت همکاری جمعی و عزم ملی برای کمک به دولت تصریح کرد: خوشبختانه داستان توافق لوزان به ماجرای جام‌جهانی تبدیل شد یعنی مردم به همان اندازه پیگیر این مذاکرات بودند و حساسیت آنها در این خصوص تشدید شد. واقعیت این است که همه زیرمجموعه‌های اقتصاد ازجمله بورس، تولید، شهرک‌های صنعتی و بازار ارز منتظر اعلام نتایج نهایی مذاکرات هسته‌ای هستند با توجه به این شرایط عدم امضای این تفاهم؛ پیامدهای جبران‌ناپذیری برای اقتصاد ایران به همراه خواهد داشت البته این واقعیت را هم باید بپذیریم که با حصول به توافق هم تغییر چندانی در اقتصاد حاصل نخواهد شد.

گرفتار چرخه بسته شده‌ایم

او افزود: اقتصاد ما در چرخه اقتصادی بسته‌ای گرفتار شده و تلاش می‌کنیم این مسیر بسته را با پتک باز کنیم یعنی اولین قدم توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها است بعد از آن نوبت به رفع موانع می‌رسد. درهای اقتصاد ما به روی جهان بسته است حتی اگر تحریم‌ها هم برداشته شود دریچه‌ها برای ورود کالا باز می‌شود نه برای صادرات محصولات ایرانی.

توان تولید داریم مردم توان خرید ندارند

رنانی تصریح کرد: به صورت خلاصه این‌که به علت بهره‌وری پایین نیروی کار، فقدان مزیت رقابتی و به علت وجود بیماری هلندی، دریچه‌های صادرات در اقتصاد ایران بسته است این درحالی است که به علت فقر طبقه متوسط جامعه امکان تحریک تولید هم وجود ندارد و این بخش نمی‌تواند از سایه سنگین تحریم خارج شود. او با اشاره به این‌که در کوتاه‌مدت امیدی به باز شدن دریچه‌های صادرات نداریم افزود: کاهش تقاضا ناشی از افت قدرت خرید مردم به دلیل تشدید رکود اقتصادی است. من به دولت توصیه کرده بودم مهار تورم را دست‌کم مدتی به تأخیر بیندازد و در مدار ٣٠‌درصد به ثبات برساند تا رکود اقتصادی سنگین‌تر نشود. امروز هم تورم ١٥‌درصد شده که باید همین میزان حفظ شود چون اثرات هرگونه شوک تورمی درحال حاضر به شدت مخرب خواهد بود. همین ضرورت هم امکان انتشار پول را منتفی می‌کند. راه دیگر هم اخذ مالیات است اما تا چه میزان می‌توان از این اقتصاد فروخفته مالیات گرفت، اگر بخواهیم از اقتصاد مالیات بگیریم باید به بنگاه‌ها کمک کنیم اما دست بانک‌ها برای تسهیلات جدید خالی است آنها هم یا باید مطالباتشان را پس بگیرند یا املاک و مستغلاتشان را بفروشند که البته در اقتصاد راکد این املاک هم خریدار ندارد. می‌بینید که گرفتار حلقه بسته‌ای شدیم و نمی‌دانیم این حلقه را باید از کجا بشکنیم.

دلارهای آزاد شده هم معجزه نمی‌کنند

رنانی امید گروهی به دلارهای آزاد شده را هم باطل دانست و افزود: اولا این دلارها به یک باره آزاد نخواهد شد. از سوی دیگر بخشی از این دلارها صرف دعاوی حقوقی خواهد شد که در این سال‌ها علیه ایران برگزار شده بدتر از همه این‌که دلارهای آزادشده در صورت ورود به ایران هم ایجاد تقاضا نخواهد کرد. به این ترتیب در خوشبینانه‌ترین حالت دلارهای آزادشده صرف تثبیت اقتصاد می‌شود نه تحریک بخش تقاضا. این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: گروهی هم به افزایش درآمدهای نفتی امید بسته‌اند اما واقعیت این است که برای سال‌ها در حوزه نفت سرمایه‌گذاری جدیدی صورت نگرفته است. چاه‌های نفتی با مشکل افت فشار مواجه هستند چون گازی که قرار بود به این چاه‌ها تزریق شود به روستاها رفت و مصرف شد. پس نمی‌توانیم امیدی به افزایش صادرات داشته باشیم ضمن این‌که پیش‌بینی می‌شود با دسترسی به توافق، قیمت نفت کاهش یابد بنابراین اندک افزایش میزان صادرات با کاهش قیمت خنثی خواهد شد.

منتظر سرمایه‌گذارهای خارجی نباشید

او با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در صورت رفع تحریم‌ها هم گفت: سرمایه‌گذار در بازارهایی با قوانین حقوقی شفاف فعال می‌شود. در اقتصادی که همه قوانین آن می‌تواند با یک تصمیم‌گیری تغییر یابد و او حتی مالکیت خود را هم از دست بدهد به این ترتیب به نظر نمی‌رسد که صاحبان سرمایه خارجی اموال خود را وارد خاک اصلی کنند در بهترین حالت هم آنها در خلیج‌فارس به چند برابر قیمت سرمایه‌گذاری خواهند کرد. رنانی گفت: خارجی‌ها آماده هجوم به بازار ایران برای وارد کردن محصول خود هستند نه برای مشارکت و سرمایه‌گذاری. در چنین شرایطی می‌توان تنها به سرمایه ایرانی‌های خارج از کشور امیدوار بود. آمار غیررسمی می‌گوید که این گروه از ایرانی‌ها ٤‌هزار‌ میلیارد دلار دارایی در اختیار دارند اگر ما بتوانیم ٤٠‌درصد از این رقم را هم به ایران بیاوریم موفقیت بزرگی است اما چنین اتفاقی نیاز به بازنگری‌های اساسی در سیاست‌گذاری‌ها دارد.  او درخصوص نگرانی‌های خود از روزهای پسا تحریم تصریح کرد: مهم‌ترین نگرانی آشفتگی بی‌نظیر در واردات است. تجربه نشان می‌دهد هر زمان درآمدهای نفتی ایران افزایش یافته واردات به‌شدت آشفته شده است. از سوی دیگر، نگرانم که دولت بسته ارزی برای دوران بعد از تحریم در نظر نگرفته باشد و دلارهای نفتی دوباره بین هزاران پروژه ناتمام تقسیم شود و دست آخر هم نتیجه این سرمایه‌گذاری رشد تورم باشد نه به آخر رسیدن پروژه‌ها. نگرانم اسکله‌های غیرمجاز فعال شوند و تقاضای جدید را وارد بازار ارز کنند و شوک قیمتی جدیدی در این بازار به راه بیندازند و تولید را هم گرفتار شوک هزینه‌ای کنند.

خطر اسکله‌های غیرمجاز جدی است

رنانی تصریح کرد: بهترین راه برای زمین زدن دولت میدان دادن به واردات آشفته است. کافی است اسکله‌های غیرمجاز فعال و تقویت شوند این‌جاست که انبوه واردات، تولید را سرکوب خواهد کرد و تولید ایران نیمه جان باقی مانده را هم از دست خواهد داد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

غضنفر: 1394/2/2307:57:00،
39
58
ضمن تشکر؛ گفتگوی بسیار خوبی بود؛ ذکر این نکته هم لازم است که زمان در گذر است و نباید آن را از دست داد و امروز نیازمند تصمیم و اراده جدی و همت مردانه و صادقانه هستیم
آریا مهر: 1394/2/2309:07:08،
69
32
ولی شما منتظر معجزه باشید من که به نوبه خود
اگر معجزه ای نشود برای انتخابات دوره بعد معجزه
میکنم حالا ببینید
امیر: 1394/2/2309:34:08،
63
35
ما منتظر معجزه هستیم
هیچ جا نمیریم همین جا هستیم
دانش آموز باهوش : 1394/2/2309:51:48،
59
30
من از این انشا نتیجه می گیرم که ما آرزوی خوشبختی را به گور خواهیم برد . ولی در آن دنیا خوشبخت خواهیم بود .
بی نام: 1394/2/2309:54:37،
37
39
ارزونی نمیخاییم فقط رونق تو بازار باشه کافیه
ث: 1394/2/2310:20:13،
45
27
از اولشم منتظر هیچی نبودیم. چون توافقی قرار نیست صورت بگیره! منتهی ایرانی ها جوگیرند زود میریزن خیابون فکر میکنند پراید شده 5 میلیون !
اسمارت فون: 1394/2/2310:38:51،
37
24
آخه بچه هاي خوب
ارزوني كه يه دفه نميشه اقتصاد مملكت ، بورس ، بانكداريا همه از هم ميپاشه اوضا بدتر از الان ميشه نميشه كه يه دفه دلار بشه ١٠٠٠ تومن كه آخه
تحريم ها هم بردارن شايد اونم شايد ٨ سال بايد طول بكشه مملكت سر جاش بياد
( البته اگه بعضيا بذارن )
اقتصاد دان: 1394/2/2310:50:22،
34
26
اگر بتونیم توافق کنیم واگر مسولان راضی کنیم که حداقل جو ندن قیمت دلار کفش 3000 تومن هست میتونیم قیمت دلار رو بیاریم پایین =وقتی قیمت دلار بیاد پایین قدرت خرید مردم بهتر میشه =ان موقع میشه گفت که دست مردم یک خورده باز مبشه و تولید یک تکونی میخوره =بعد اگه بتونیم اعتماد سازی کنیم و اعتماد دنیا را جلب کنیم میتونیم کشورهای خارجی و ایرانیان خارج ار کشور را قانع کنیم که بیان و اینجا سرمایه گذاری کنن،=باز قیمت دلار رو اودیم پایین و باز دست مردم برای خرید و رونق اقتصاد و تولید باز میشه ؛رکودی که ما بهش گرفتار شدیم باعث پایین امدن تورم شده نه سیاستهای نظام؛تنها راه نجات اعتمادسازی است وبس
پاسخ به آریا مهر: 1394/2/2313:24:11،
26
32
کسی نیازی به رای شما نداره
saeed: 1394/2/2315:49:07،
12
29
اقاي اقتصاددان اگر دلار بعد از فروپاشي زيرساختي و توليد كه دولت مكرم داره انجام ميده، ارزان شود فقط و فقط واردات رو تقويت ميكنه و به هيچ عنوان نمي توانند توليدات داخلي با خارجي مقابله كنند و تنها در را براي واردات باز ميكنه
میثم: 1394/3/113:19:47،
28
29
منتظر معجزه نیستیم ولی میخوایم دور چین رو خط بکشیم...
محبوبه: 1394/2/2308:00:19،
62
28
اخه تولیدی که نه کیفیت داره نه کمیت همون نباشه بهتره .
pepan: 1394/2/2308:01:28،
62
30
ببین دکتری مهندسی جای خود..
تولید کننده ایرانی تو این چند سال اخیر حسابی سود کلان کرده..میدونی چرا ؟چون ما نمیدونیم تولید کننده بر چه مبنایی سود یا زیان میکنه..چون الان شما نمیدونی من تولیدات خودم رو به چه قیمتی می فروشم.برای مثال پارسال یه شامپو خریدم برند پرژک 1800 تومن الان شده 4800 تومن..این با چه معیاری قیمت رو گرون کرده معلوم نیست..
الکی دکتری گرفتی که چی بشه؟سواد ندارین شما مسئولین
نیسان زامیاد تو 2 سال اخیر 12 میلیون گرون شده..چرا؟
نا امید امیدوار: 1394/2/2308:08:20،
40
27
شما درست میگویید آنقدر حاشیه های سیاسی جدید در دست اقدام است که بتواند ثروت این ملت را پس از توافق هسته ای و لغو تحریمها تا چند سال صرف اقدامات بیهوده کند بهر حال خدا خیرتون بده که شما ملت را امیدوار نمیکنید
امیرو: 1394/2/2308:15:24،
29
34
مرسی . مطلب بسیار منطقی و خوبی بود . امیدوارم هر کس به سهم خود در دوران بازسازی این اقتصاد ورشکسته سعی و تلاش کند !
سلام: 1394/2/2308:18:34،
41
35
اتفاقا خیلی هم منتظر معجزه هستیم...

آنچنان بازار تغییر خواهد کرد که دلارهای خود شما باد میکنه ...بله ...دلارهای خود شما عزیز ....
و اینکه فکر کنم مدرک استادی رو در دولت قبلی گرفتین ..و الا از این مدرکها هر جا نمیدند
محمود : 1394/2/2308:23:19،
49
31
این آقا انگار اقتصاد نخونده اولا که ایران کشور صنعتی ای نیست و تولید ات صنعتی ندارد تولیدات ایران عمدتا مونتاژمی باشد (اخیرا مونتاژکالاهای چینی )ثانیا ایران بیست بار درخواست داده است که عضو سازمان تجارت جهانی شود (wto(ولی این درخواست همیشه رد شد بفرض که این در خواست پذیرفته میشد ایران می توانست روی 3کالا استراتژیک حداکثر 16درصد تعرفه گمرکی وضع کند آنوقت کالاهای ایران می بایست با کالاهای خارجی رقابت میکرد یا حذف میشد آیا آنوقت جای نگرانی برای تکنولوژی پایین ایران در رقابت با کالای خارجی وجود نداشت ؟ حالاکه کشور در حال برداشتن تحریم هاست شما نگران شده اید چرا هنگامیکه کالاهای بی کیفیت چینی کل بازار را اشباح کرد نگران تولید داخلی نشده اید ظاهرا به این ملت بدبخت نمی آید که علی رغم پرداخت پول زیاد کالای خوب و با کیفیت خریداری کند ....آقایان برای نعل وارونه هزاران دلیل می آورند
Z: 1394/2/2315:05:53،
20
23
اشباع نه اشباح(جمع مکسر شبح)
مرتضي: 1394/2/2308:27:41،
33
30
مشخص است دلار تكون نخواهد خورد واين يعني تورم پابرجاست،پس بفكر ارزوني نباشيد
علي: 1394/2/2308:58:18،
32
31
پس دلار 20٪ارزون ميشه
بوئينگ: 1394/2/2308:58:56،
33
27
منتظر نيستيم از اولشم نبوديم
ناصر: 1394/2/2309:04:26،
38
25
بله به باور ایشان تنها ارتباط با افغانستان و زییر و بروندی و بهترین کشور دنیا یعنی چین و روسیه میتواند منجر به پیشرفت اقتصاد حتی معجزه اقتصاد شود
ملك: 1394/2/2309:12:14،
30
29
پس چه نفعي براي ملت داره. پس توافق نشه.
سهیل: 1394/2/2309:13:57،
30
30
به این می گن اقتصاد دان ولی چاره چیه
داغدار: 1394/2/2309:26:00،
36
26
سالهاست که دیگر امیدی به احیا اقتصاد و مشکلات اجتماعی در بین مردم مشاهده نمی شود. وقتی بیکاران چند میلیون نفر همراه
رکود تورمی و تولید عقب افتاده و...... وجود دارد و هیچ کس هم
پاسخگو نیست ساده لوحانه است اگر منتظر بهبود باشیم.
amiran: 1394/2/2309:39:47،
35
32
میدونید کیا به حرفای این اقا منفی میدن کیا مثبت؟؟!!
اونایی که در بازار و اقتصاد و تولید فعالیت دارن به ایشون مثبت میدن
اونای که حقوق بگیرند ( البته از نوع ضعیفش) و منتظر معجزه منفی میدن


ایشون به درستی به خطر بزرگ اسکله های غیر مجاز اشاره کردن.
این اسکله ها که برای برادران عزیز میباشد ؛ اقتصاد و نابود کردن.
reza: 1394/2/2310:18:13،
33
22
اسکله غیرمجازمال فرازمینی ها که نیست مال خود این دولتمردان است وبرای تولید ایرانی هم باید گفت با این همه اجحاف در حق مصرف کنند ه واینهمه مدیر نالایق بی تعهد وخوشگذران بهتر که هیچ تولیدی نباشد بگذار خام فروشی کنیم ومحصول با کیفیت از خارج واردکنیم .
amiran: 1394/2/2310:26:25،
33
18
خوب منم گفتم اسکله ها برای برادران میباشد. که زیر نظر دولت نیست.
یکی از علت های دشمنی ها با سید ممد خاتمی بستن اسکله ها ی برادران در آن زمان بود.

تولید و مدیریت تولید اگر از انحصار دولت و شبه دولتیان خارج شود ؛ اگر در تولید سنگ اندازی نشود ؛ ما مدیران لایقی داریم که خانه نشینند و میتونند تولید و شوکوفا کنند.
حسن: 1394/2/2310:01:03،
27
24
به نظرم بيست درصد خيلي خوشبينانه هست الان هم درسته تورم كمه اما اين ركوده كه كمر توليدو داره خرد ميكنه
amiran: 1394/2/2311:22:48،
32
23
متاسفانه مردم ما نمیدونن که ضرر رکود از تورم بدتره.
رکود فاجعه ای در دراز مدته.
مجید: 1394/2/2310:16:16،
30
28
حقیقت همین است به حال ملت هیچ فرقی نمیکند فقط افرادی شب می خوابند وصبح میلیادر میشوند و افرادی هم بر عکس قانون بقا همچنان ادامه خواهد داشت تا صبح سحرمان بدمد
ابراهیم: 1394/2/2310:28:59،
30
29
سلام. چند نکته ذکر نشده
1-قرار نیست همه تحریمها برداشته شود. بخشی از تحریمهای امریکا هم تعلیق می شود نه لغو و برگشت پذیری این تحریمها سرمایه گذاری خارجی را دچار ابهام و ترس و عدم اطمینان میکند.
2-گفته شده مالیات بیشتر از این نمی شود به اقتصاد تحمیل کرد.اینها اگر برای جیب خودشون نگران نیستند و اگر همانطوری که ادعای مسلمانی دارند عمل کنند و مطابق نص صریح قران عمل کنند اضافه بر نیاز شخصی اغنیا مال خودشون نیست و باید در خدمت رفاه عمومی و بخصوص ضعفا قرار گیرد اینها این کار را نمیکنند و نتیجه اش همین فاصله های طبقاتی است نتیجه این وضعیت دور دور کردن با ماشینهای میلیاردی بچه پولدارها تفاخر با ثروت به انحاء مختلف و حرص زدن برای پول بیشتر و تخریب اخلاقی جامعه .ثروت بیش از نیاز یا به انحاء مختلف مثل خارجی ها باید گرفته شود به نفع عموم یا با فرهنگ سازی وقف عام شود و با سرپرستی خودشون و نظارت حاکم شرع برای نفع عموم بخصوص ضعفا بکار گرفته شود در این صورت نیازی به چاپ پول ایجاد تورم نیست بجای این کار مردم را دچار سیستم ربوی بانکها و موسسات کردند بجای وقف به مردم میگند پولتو بده فلان درصد سود میدیم و بعد پوست مردم رامیکنند تا اون سود را در بیاورند این ره که تو میروی به منزل نرسد .
وحید: 1394/2/2310:43:09،
27
23
ای بابا من منتظر معجزه بودم....
محسن: 1394/2/2311:36:48،
32
30
تحریم.توافق.سکه ارز...... بس است این بازی.به خدا قسم مملکت داره به شدت از بین میره.این ملت از همین اب و خاکن.حسرت به دل خرید.ماشین.خونه.جنس ارزان.... موندن.توان خرید به شدت رو به پایینه.فساد همه جا بیداد میکنه.همه بی اعتمادن.16000 واحد تولید تعطیل شدن=نداشتن صادرات و وارد نشدن ارز.بیکاری.و مشکلات بعد از ان.کاش حرف کنجایش بیان این مشکلات را داشت.به امید شاد بودن ایران زمینم.
sam: 1394/2/2311:50:35،
29
31
با سلام
واقعیت این است که ایران نمی تواند بدون توافق با آمریکا،با اروپا و سازمان ملل به توافق برسد و واقعیت تلخ تر هم آن است که تحریم های آمریکا از طبیعتی فراملی برخوردارند یعنی اگر شرکت اروپایی در ایران سرمایه گذاری کند از بازار آمریکا حذف خواهد شد.با این وصف هیچ شرکت اروپایی ریسک حذف شدن از بازار بزرگ آمریکا را قبول نخواهد کرد.امروز مثل 20 سال پیش نیست که اروپا بتواند در زمینه تحریم ها، ساز جداگانه ای را در مقابل آمریکا بزند.اروپایی ها حرف زیاد می زنند ولی موقع عمل که می رسد حاضر نیستند حتی یک سنت هم از منافع خود بگذرند. متأسفانه بعضی از اقتصاددان های ما هنوز هم در حال و هوای سال 76 به سر می برند! آن دورانی که اروپا در مقابل تحریم های آمریکا می ایستاد برای همیشه پایان یافته است.
عاقل: 1394/2/2312:04:08،
32
28
با تبریک به جناب رنانی بخاطر صراحت لهجه و مقاله شیوای ایشان
تنها نقطه ضعف در این مقاله اشاره نکردن به علت اصلی کلیه مشکلات اقتصادی فعلی ایران است!! در واقع ایشان ذکر کردند که 20% مشکلات بخاطر تحریمهاست ولی از علت اصلی80% باقی چیزی نفرمودند که چگونه طی حدود 10 سال به اینجا رسیدیم !!
saeed: 1394/2/2315:49:54،
31
10
اقاي عقل كل 10 سال نه 18 سال
علی: 1394/2/2312:12:37،
29
24
خطر اسکله های غیرمجاز خیلی جدیست
رضا: 1394/2/2313:34:02،
28
26
جناب رناني
سرتا سر مقاله جنابعالي منفي بافي است و پر از تناقص جاي مي گويد توان توليد داريم ولي مردم توان خريد ندارند
كدام توليد و كدام مديريت توليد جهت اطلاع توليدي كه خريد آر نداشته باشد اسمش توليد نيست.
مملكت ما نياز به يك دگرگوني اقتصادي دارد و فقط اين مورد وقتي اتفاق خواهد افتاد
كه مديريت رأتني عوض شود و سرمايه گذار خارجي ميل به سرمايه گذارى داشته باشد

شك نداشته باشيد ورود سرمايه گذار خارجي پس از توافق انجام خواهد شد و در كنار ان پول ملي بشدت تقويت ميشود لطفا مردم را از مسيري كه انتخاب كرده اند ناميد نكنيد
amiran: 1394/2/2313:55:37،
24
22
اقا رضا حرفات درست. ولی مردم چه مسیری رو انتخاب کردن؟؟!!
مگه مردم میتونن چیزیو انتخاب کنند. این مسیریست که برای ما نوشته شده.
احمد: 1394/2/2314:35:33،
32
29
افرين أقا رضا گل گفتي مگر ميشود با دنيا به توافق رسيد و وضع تغيري نكند
بعضي ها منفي بافي در وجود شان است و فكر ميكنند پا يأن شب سيه سياه است
از قديم ال أيام گفته شده پا يأن شبه سيه سفيد است .
saeed: 1394/2/2315:52:28،
21
22
پول ملي بدون زير ساخت هايي كه خراب شده چطور ميخواد تقويت بشه مطمئن باشيد دولت نميذاره دلار بياد پايين اگر اين اتفاق بيافته توليد داخل بدون زير ساخت ياراي مقابله با واردات با دلار ارزان را نخواهد داشت
فرهاد: 1394/2/2316:09:07،
27
25
برادران محترم میشه بفرمائید قبل از تحریم هاه چه خبر بوده ما که کاملا به صورت زیر پوستی داشتیم آویزون چین میشدیم تمام تولیداتمون ساخت چین بود با لیبل ساخت ایران مثل اکثر تولیدات فعلی نمیدونم شما چی میگید .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار