کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

پلاکی به نام معلولان، به کام ثروتمندان

کدخبر:۱۱۷۵۶سه شنبه، ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۳:۱۳۶۹۴۳ بازدید

5 سال قبل زمانی که سازمان بهزیستی و راهور ناجا برای تحویل پلاک ویژه معلولان به تفاهم رسیدند، تصور نمی‌کردند پس از چند سال این پلاک، بستر ...
پلاکی به نام معلولان، به کام ثروتمندان

5 سال قبل زمانی که سازمان بهزیستی و راهور ناجا برای تحویل پلاک ویژه معلولان به تفاهم رسیدند، تصور نمی‌کردند پس از چند سال این پلاک، بستر سوءاستفاده برخی افراد از معلولین می‌شود. مدت‌هاست خودروهای گران‌قیمت با پلاک معلولان در خیابان‌های شهر بخصوص محدوده طرح ترافیک جولان می‌دهند، در حالی که وقتی به راننده یا سرنشین آن توجه می‌کنی هیچ خبری از فرد معلول نیست.

 کافی است گشتی در محدوده طرح ترافیک بزنید تا با خودروهای چند صد میلیونی روبه رو شوید که رانندگان آنها نه تنها جزو معلولان نیستند بلکه خودرو نیز به نام فرد دیگری است. مالکانی که کنج خانه یا اتاقک های نگهبانی و آبدارخانه نشسته اند و برای گذران زندگی امتیاز پلاک خود را به افرادی دادند که بدون دغدغه طرح ترافیک یا جای پارک در خیابان های پایتخت تردد کنند.پلاک خودروی معلولان مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک است و برای راحتی معلولان جای پارک های خاصی برایشان در نظر گرفته شده که همین موضوع باعث سوءاستفاده عده ای سودجو از آنها شده است.

در خیابان های شهر بی شک با پلاک های ویژه جانبازان و معلولان روبه رو شده اید؛ پلاک هایی که از سال 89 به منظور تردد راحت معلولان جسمی حرکتی شدید در محدوده طرح ترافیک صادر شد تا برای درمان و کارهای روزانه خود با مشکل محدودیت روبه رو نشوند، اما با گذشت زمان و افزایش کارایی این پلاک ها و آسان تر شدن واگذاری، عده ای سودجو به فکر سوءاستفاده از پلاک معلولان افتادند.

اکنون بسیاری از افراد دارای سرمایه با خرید پلاک معلولان براحتی در سطح شهر تردد می کنند و هیچ مشکلی برای جای پارک ندارند.

در همین زمینه ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی پایتخت هفته گذشته در حالی با اجرای طرحی در ورودی های محدوده طرح ترافیک در مرکز شهر با سوءاستفاده کنندگان از پلاک معلولان برخورد کردند که رانندگان این خودروها نظرات متفاوتی داشتند.

جمال که آبدارچی یک شرکت خصوصی و معلول از ناحیه پا است، می گوید: خیلی دنبال کار گشتم. به دلیل مشکل جسمی، هیچ جا به من کار نمی دادند. سرانجام به عنوان آبدارچی در شرکتی خصوصی استخدام شدم. مدیر بخش اداری شرکت شرط استخدام مرا گرفتن پلاک معلولان برای صاحب شرکت اعلام کرد صاحب شرکت خودروی خود را به نام من کرد و از من سفته گرفت تا در آینده ادعایی درخصوص خودرو نداشته باشم.البته همه خودروها، پلاک فروشی نشده و تعدادی از آنها در اختیار معلولان و بستگان درجه یک آنهاست. مهرداد، جوان 26 ساله ای که خودرویش پلاک معلولان دارد، نیز می گوید: مادرم معلولیت شدید جسمی دارد و پلاک خودرو به نام اوست. برای رفت و آمد به بیمارستان و مراکز بازتوانی مجبورم به محدوده طرح ترافیک بیایم که خوشبختانه این پلاک مشکل مرا حل کرده است.

پسر جوان دیگری که راننده خودروی سانتافه با پلاک معلولان است، می گوید: پدرم جانباز است و به دلیل این که نمی تواند سوار خودرو شود من از خودرو او استفاده می کنم. ورود به طرح با این پلاک جریمه ندارد.

راننده یک خودروی تیبا، مردی 50 ساله است که در آژانس کار می کند، محمود می گوید: با مستمری بهزیستی و حقوق بازنشستگی 700 هزار تومانی نمی شود خرج زندگی را درآورد. معلول جسمی هستم و با گرفتن پلاک معلولان در یک آژانس در محدوده طرح ترافیک کار می کنم تا خرج زندگی را دربیاورم. راننده دیگری که در میدان فاطمی مشغول بردن غذا با خودروی پلاک معلولان است، گفت: خودرو متعلق به برادر معلولم است. خودرو را از او با پلاک اجاره کرده ام. رستوران دارم و با استفاده از پلاک معلولان در محدوده طرح تردد و غذای ادارات را پخش می کنم. راننده خودروی بنز وقتی از خودرو پیاده شد نشانی از معلولیت نداشت و وقتی در مورد پلاک از او سوال کردم مدعی شد برای این که هر سال پول طرح و جریمه ندهم و دنبال کارهای اداری اش نروم، پلاک معلولان را 20 میلیون تومان خریدم و برای تردد راحت هزینه میلیونی دادم.

زن راننده ای که معلولیت دارد، می گوید بارها به او پیشنهاد شده خودرویش را به قیمتی بالا و به صورت قولنامه ای واگذار کند. موضوعی که از سوی او رد شده، اما برخی معلولان برای هرینه درمان مجبور می شوند این کار را انجام دهند.

افسر پلیس مسئول اجرای طرح، درباره برخورد با سوءاستفاده کنندگان از پلاک ویژه معلولان، می گوید: تنها امتیاز ویژه پلاک معلولان ورود به محدوده طرح ترافیک و پارک در نقاط مخصوص از جمله مقابل برخی ادارات است. پلیس براساس وظیفه با تخلفات صاحبان این خودروها از جمله توقف دوبل و توقف در محل مطلقا ممنوع برخورد می کند.

 

صدور تنها یک پلاک برای هرمعلول واجد شرایط

پلیس برای اختصاص پلاک ویژه معلولان شرایط قانونی و خاص خودش را دارد. سرهنگ سعید روحی، رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا در این باره به جام جم گفت: براساس قانون پلاک ویژه معلولان فقط برای افرادی صادر می شود که معرفی نامه معتبر از سازمان بهزیستی داشته باشند و اسامی آنها در فهرست ارسالی سازمان بهزیستی باشد. افراد دارای شرایط تنها برای یک خودرو می توانند پلاک ویژه دریافت کنند و پس از آن پلاک دیگری صادر نمی شود. وی تاکید کرد: قانونی مبنی بر این که به رانندگانی که گواهینامه دارند این پلاک ها تعلق گیرد نداریم و اکنون این پلاک ها تنها به معرفی شدگان از سوی بهزیستی واگذار می شود.

 

دریافت گزارش سوءاستفاده از پلاک معلولان

یحیی سخنگویی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی نیز با اعلام این که معلولان حق سوءاستفاده از پلاک ها و واگذاری آن به افراد دیگر را ندارند، به جام جم می گوید: این پلاک ویژه برای معلولان جسمی شدید، متوسط نابینایان و معلولان ذهنی که نیاز به دریافت خدمات در بیمارستان ها و مراکز بازتوانی دارند، صادر می شود. پلاک معلولان جسمی به نام خودشان صادر می شود و به هیچ وجه پلاک به نام قیم یا اعضای درجه یک خانواده صادر نمی شود. البته این موضوع درباره معلولان ذهنی متفاوت است و پلاک خودرو به نام قیم آنها صادر می شود که این قیم پدر یا مادر است.به گفته وی، دریافت کنندگان پلاک ویژه معلولان باید دارای شرایط باشند تا پلاک به آنها واگذار شود. این شرایط در بهزیستی بررسی و در صورت صلاحیت، فرد معلول به پلیس راهور معرفی می شود.

سخنگویی ادامه داد: ممکن است راننده خودروی معلولان جسمی فرد دیگری باشد، اما باید معلول در خودرو حضور داشته باشد. شخص معلول جزء لاینفک خودرو محسوب می شود و باید هنگام تردد خودرو در خیابان ها جزو سرنشینان باشد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی از دریافت گزارش هایی مبنی بر سوءاستفاده از خودروی معلولان خبر داد و افزود: منکر ارتکاب تخلف در این باره نیستیم و گزارش هایی از سوءاستفاده از پلاک معلولان به دستمان رسیده که با متخلفان برخورد می کنیم. نباید اعتماد مردم به این قشر خدشه دار شود.

وی تاکید کرد: سال گذشته 3000 پلاک ویژه معلولان در کشور صادر شد، اکنون 12 هزار معلول دارای پلاک ویژه خودرو شده اند.

 

مجازات متخلفان

پلیس برای سوءاستفاده کنندگان از پلاک معلولان مجازات سنگینی در نظر گرفته و در طرح های موردی در محدوده طرح ترافیک با این رانندگان برخورد می کند.به طوری که هفته گذشته در محدوده ورود به طرح ترافیک 30 خودروی متخلف اعمال قانون شدند.

سردار تیمور حسینی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران در گفت وگو با جام جم، از اجرای طرح برخورد با سوءاستفاده کنندگان از پلاک معلولان خبر داد و افزود: استفاده بدون اجازه از پلاک این خودروها تخلفی محرز است که به دلیل استفاده از پلاک غیر، خودرو توقیف می شود.

وی ادامه داد: در هیچ جای قانون استفاده معلولان و جانبازان از خودروهای لوکس وگران قیمت ایرادی ندارد، اما وقتی این خودروها از سوی افراد سالم مورد استفاده قرار گیرد، تخلف محسوب می شود. البته به علت معلولیت شدید ممکن است فرد قادر به رانندگی نباشد که در این صورت بستگان درجه یک می توانند تنها با حضور فرد معلول در خودرو از آن استفاده کنند.

به گفته حسینی، صدور این پلاک ها برای ارائه خدمات ویژه به اقشار خاص جامعه است و پلیس در صورت مشاهده مظاهر سوءاستفاده از تردد خودرو جلوگیری می کند.

رئیس پلیس راهور تهران با رد خرید و فروش پلاک گفت: با توجه به شخص محور بودن پلاک ها امکان خرید و فروش پلاک نیست و هرگونه اقدام از جمله خرید پلاک در قبال سفته و چک و ضمانت، غیرقانونی است. ماموران پلیس در سطح شهر با سوءاستفاده کنندگان از این پلاک برخورد می کنند و علاوه بر فک پلاک، فرد معلول و جانباز از حق قانونی اش محروم می شود.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

بوئينگ: 1394/2/2208:48:06،
326
73
واردات بايد آزاد شود . توليد ملي نميخواهييييييييم . ايرانخودرو و سايپا بايد بسته شود . حرف تمام ملت
نیما: 1394/2/2208:54:41،
127
53
چه ربطی داشت داداش؟؟؟
ما ایرانیا کلا تو دور زدن قانون و تقلب اولیم
مجتبی: 1394/2/2208:56:04،
94
68
عزیزم خیلی دلت پره خبر درمورد پلاک نه شرکت خودروساز اصلا تو باغ نیستی جیگز
جوان: 1394/2/2209:09:37،
69
49
سلام
کاملا موافقم . البته این رو همه میدونیم که اینا اگه بخوان بهتر از کیا و هیوندا رو میتونن تولید کنن. اگه اگه
پس میشه فکر کرد که رفاه برای مردم چی؟؟؟؟
وابش با خودتون....
م: 1394/2/2209:09:52،
74
49
فرمایش جنابعالی صحیح ولی چه ربطی به این موضوع دارد .
مرعوب: 1394/2/2209:20:14،
61
24
ایست وگرنه شلیک میکند.
سيد: 1394/2/2209:32:59،
35
49
ربطش به اينه كه اگه واردات آزاد باشد ، كسي نمياد با پلاك معلول بچرخه . كلا اين هموطنان آريايي ما دير ميگيرن يا اصلا نميگيرن .
...00...: 1394/2/2209:42:53،
45
31
فقط خواستی یه حرفی زده باشه وگرنه عمرا متن و مطلب رو خونده باشی
amir: 1394/2/2210:00:12،
54
39
استادان خودرو. اساتید محترم الان اینا چه ربطی به موضوع داره.
در پاسخ به بوئینگ : 1394/2/2210:30:45،
53
31
یعنی اگر واردات آزاد شود خودروها با آرم طرح ترافیک وارد بازار میشوند ؟؟؟؟ !!!!!!!!!!!
داداشی: 1394/2/2211:49:15،
43
38
همسایه ما بنده خدا یه پا نداره مصنوعیه
3 سال دوید دنبال پلاک معلولی تا بلاخره بهش دادن
ولی شده اسباب سواستفاده مردم
هر کی تو طرح کار داره میاد ماشینشو چند ساعت امانت میگیره میره
من خودمم تا حالا 3 بار ازش گرفتم رفتم تو طرح خیلی حال داد
از ماست که بر ماست
خودمون میدونیم اشتباه میکنیم ولی به روی خودمون نمیاریم
سورن : 1394/2/2212:26:52،
33
39
خود دولت باعث شده مردم دست به خلاف بزنن . گمركي رو بردارن اجازه بدن مردم ماشين استاندارد سوار شن هرگز از اين اتفاقا نمي افته .. . كار از ريشه خرابه كاكو . . .ما برعكس همه دنيا عمل ميكنيم .. . .
مستراکنوميک: 1394/2/2208:50:06،
48
43
پس ببينيد مشکل ازخودماايرانياس که هميشه دنبال دورزدن قانون هستيم
و وضعيت خراب اقتصادمونم هم بي تاثير ازاين بي قانوني خودمونه
ناصر: 1394/2/2209:05:12،
62
26
دلیل عقب افتادگی کشور جهان سومی ایران اینه که یه عده با سرمایه نامشروع هر غلطی دلشون بخواد میکنند و کسی هم جلودارشون نیست.
وحید: 1394/2/2209:12:24،
82
37
هیچی دیگه از فردا مد میشه پولدارها خود معلول رو میخرند میزارن تو ماشین
کارمند تحصیلکرده: 1394/2/2214:06:53،
31
31
دمت گرم.ای ول به این نظریه.
amir: 1394/2/2209:58:56،
63
31
یک ماه پیش به یکی از دوستام داشتم میگفتم چرا انقدر معلول زیاد شده؟؟!!
گفت چطور؟ گفتم تو خیابونا پر از پلاک معلوله.
5 سال پیش.بهزیستی و راهور محترم ناجا خیلی خوب میدونستن که میشه از این راهم درامد زایی کرد. کلا سیستم راه و برای خلاف کردن باز گذاشته.
فراهانی: 1394/2/2210:40:24،
50
40
معلول چاره ای نداره پلاک رو بفروشه باهاش زندگیش رو اداره کنه در ضمن با سابقه ای که از راهنمایی ورانندگی دارم فک کنم این پلاکها مال اشناهای اونا هم باشه
آفرودر حرفه ای: 1394/2/2214:08:17،
44
43
ایران جیب خیلی توهین آمیز بود من خودم با این همه آشنا هنوز همچین حرکتی نزدم عشق ماشین وارداتی هم هستم فامیل درجه دو جانبازم دارم پولشم دارم
بدشم طرف حتما باس دوتا پا قطع باشه مگه معلول حساب بشه شاید شیمیایی باشه ظاهر نشون نمی ده. حالا پسرش سوار ماشینش شده جرم کرده یا رانتخوار شده!!! خودت سوار ماشین بابات نمی شی!!! بابا اینا حقشون به گردن ما خیلی بیشتر از طرح ترافیکو جا پارکه
amir: 1394/2/2216:37:59،
40
40
یه دفعه تو این یکی دوساله چرا پلاک معلول زیاد شد؟؟
پول دارا معلول شدن؟؟!!
معلولا پول دارشدن؟؟!!
پلاکا پولکی شدن؟؟!!
قیلا به ندرت این پلاک و میدیدیم
ابو محمد: 1394/2/2216:24:21،
21
29
ما ایرانیا تو دور زدن قانون و تقلب اولیم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار