کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

اقتصاد يا سياست مقصد پول‌های كثيف كجاست؟

کدخبر:۱۱۵۶۶سه شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۲:۵۴۱۴۵۲ بازدید

چندي قبل بود كه اظهارات وزير كشور درخصوص پول‌هاي كثيف جريان‌ساز شد؛ پول‌هاي حاصل از قاچاقي كه ورود آنها به حوزه سياست مي‌تواند براي كشور ...
اقتصاد يا سياست مقصد پول‌های كثيف كجاست؟

چندي قبل بود كه اظهارات وزير كشور درخصوص پول‌هاي كثيف جريان‌ساز شد؛ پول‌هاي حاصل از قاچاقي كه ورود آنها به حوزه سياست مي‌تواند براي كشور مضر باشد. او در مجلس حاضر شد و گزارشي از ورود پول‌هاي كثيف به سياست ارايه داد.

آمارهايي به نقل از وزير كشور نشان مي‌دهد كه پديده پولشويي در سال‌هاي اخير بيش از قبل درحوزه‌هاي مختلف كشور تسريع يافته است. فرار مالياتي 20ميليارد دلاري و واردات خوروهاي لوكس به ارزش 20ميليارد دلار از طريق كميته امداد نمونه‌يي از پول‌هاي كثيف بود كه اخيرا بحث‌هايي پيرامون آن مطرح شد. نگراني دولت روحاني از فراگيري پول‌هاي كثيف زماني جدي‌تر شد كه صاحبان اين پول‌هاي حيطه فعاليتشان را فراتر برده و پاي در دنياي سياست گذاشته و وارد بازي‌هاي سياسي و جناح‌بندي‌ها شدند.

 اظهارات عبدالرضا رحماني فضلي حاكي از آن بود كه انتخابات دوره دهم مجلس فرصتي براي سودجوياني است كه در فرآيند انتخابات پول‌هاي مسموم را وارد چرخه اقتصاد كشور كنند. هشدار وزير كشور نسبت به اين موضوع باعث كدورت خاطر برخي نمايندگان مجلس شد و زمينه حضور رحماني فضلي در مجلس براي ارايه برخي توضيحات را فراهم كرد. اين برخورد مجلس نيز نتيجه جز تكذيب موارد گفته شده ازسوي وزير كشور نداشت. اگرچه اين عضو هيات دولت روحاني مجبور شد از توضيح بيشتر اين موارد عقب‌نشيني كند. با اين حال اين نگراني از ورود و وجود پول‌هاي كثيف در اقتصاد كشور و حتي ورود آن به برخي حوزه‌هاي سياسي به قوت خود باقي است.

فضاي ناامن منطقه خاورميانه به نوبه خود زمينه معاملاتي از اين جنس را تسهيل مي‌كند. اين تهديد از نااطميناني در سرمايه‌گذاري آغاز مي‌شود تا انجام معاملات غيرقانوني. در اين ميان، پول‌هاي كلاني مبادله مي‌شود كه مبدأ و مقصد آن نامشخص است و تنها طرفين اين معامله در تلاشند كه پول‌هاي بلاتكليف را به نوعي وارد چرخه اقتصاد يكي از اين كشورهاي خاورميانه كنند و در فرآيند پولشويي آن را پاك كنند. ايران نيز از اين پديده شوم اقتصادي درامان نيست و اين در شرايطي است كه نبود قوانين نظارتي مي‌تواند بيش از هر چيزي كشور را با پيامد و عواقب منفي آن درگير كند. در سال1386، قانوني تحت عنوان مبارزه با پولشويي تصويب شد تا مانع از ورود اين پول‌هاي با مقصد نامشخص به اقتصاد كشور شود. باوجود اين قانون، پديده پولشويي و معامله پول‌هاي كثيف در فرآيندهاي مختلف اقتصادي و سياسي، به قوت خود باقي است.

فرآيند پولشويي آنچنان در اقتصاد كشور ريشه دوانده كه در گوشه و كنار هر پرونده فسادي كه در دولت يازدهم افشا مي‌شود، مي‌توان اثري از پول‌هايي ديد كه از طريق فعاليت‌هاي عمدتا غيررسمي و از طرق غيرقانوني معامله مي‌شدند.


 نديمي: اعمال اشد مجازات براي پولشويي

در اين خصوص «ايرج نديمي»، عضو كميسيون اقتصادي مجلس بااشاره به معضل پول‌هاي كثيف در كشور به «تعادل» گفت: مهم‌ترين درخواست مجلس از دولت يازدهم مبارزه جدي با قاچاق ارز و كالا به‌عنوان مرجع اصلي مبارزه با ورود پول‌هاي كثيف به اقتصاد كشور است. در گام بعدي نيز انتظار مي‌رود مجازات را براي اشخاص و شركت‌هايي كه در اين زمينه اقدام كردند درنظر بگيرند.

وي بااشاره به حجم بالاي قاچاق در كشور توضيح داد: طبق برآوردهاي موجود حدود 24ميليارد دلار قاچاق وارد كشور مي‌شود.

نديمي در پاسخ به اين سوال كه آيا ممكن است خلأ قانوني منجر به ايجاد چنين فرصت‌هايي براي ورود پول‌هاي كثيف به كشور شده است، گفت: در اين مورد هيچ كمبود قانوني وجود نداريم. در واقع كوتاهي در امور مبارزه با قاچاق ارز و كالا چنين امكاني را براي سودجويان فراهم كرده است.
 

 ابراهيم نكو: هدايت پول‌هاي كثيف به سمت توليد

«ابراهيم نكو»، عضو ديگر كميسيون اقتصادي مجلس نيز درخصوص طرح ابهاماتي مبني بر به كارگيري پول‌هاي كثيف در جريان انتخابات نيز به «تعادل» گفت: متاسفانه يكي از مسايل مبهم در فرآيند انتخابات مربوط به هزينه‌هايي است كه در اين فرآيند صورت مي‌گيرد. اغلب مشاهده مي‌شود كه در فرآيند انتخابات هزينه‌هاي غيرمتعارف و سرسام‌آور صرف تبليغات مي‌شود.

به‌هرحال خلأ قانوني در تعيين منابعي براي پوشش هزينه انتخابات باعث شده برخي كانديدا از اين طريق تامين شوند.

وي درباره هشدار وزير كشور براي ورود پول‌هاي كثيف به انتخابات بيان كرد: گذشته از بحث انتخابات، ورود اين پول‌ها به حوزه سياست به مثابه بيماري است كه به جامعه آسيب جدي مي‌زند. در اين‌بار مجلس نيز بايد وارد شود و درصورت لزوم از وزرا طرح سوال كند.  وي در پاسخ به اين سوال كه كدام يك از بخش‌هاي اقتصادي بيشترين ظرفيت جذب پول‌هاي كثيف دارند، اظهار مي‌كند: با يك جمله نمي‌توان جواب اين سوال را دارد. به‌نظر مي‌رسد در يك طرح جامع دولت، مجلس و ساير دستگاه بايد در جهت كاهش حجم اين پول‌ها فعاليت كنند.  اين نماينده مجلس درخصوص راهكارهاي استفاده از اين پول‌ها گفت: درصورت كشف اين پول‌ها در اقتصاد كشور در وهله نخست بايد مالكان اين پول تشويق به سرمايه‌گذاري در كشور شوند تا پول مذكور در راستاي تقويت توليد، صادرات، اشتغالزايي و كنترل تورم هدايت شوند.

ghauzxlcykcg8u3ivkna.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کور: 1394/2/1510:39:15،
17
7
همین رقمایی که نوشتی هرچند سر سوزنه جلوی بقیه فسادها ولی همینو جمع کنن جای خالی پول نفتو پر میکنه و نیاز به زدن جیب مردم نیست-ولی خب دیگه چاره چیه جیب آقایون جادار تر از این حرفاست
حقوق بگير: 1394/2/1512:19:55،
10
4
يكي از راههاي جلوگيري از فساد سازمان يافته اين است كه اگر ركن چهارم كه مطبوعات هستند را بصورت واقعي آزاد بگذارند دست خيلي ها رو ميشه ولي افسوس كه خود قوه قضائيه با قوانين كهنه اش مانع اصلي آزادي واقعي مطبوعات و رسانه ها است و بنابراين مي توان نتيجه گرفت كه كداميك از قواي سه گانه در مورد فسادهاي كلان مقصرترند و نفع بيشتري از فساد يقه سفيدها مي برند. درصورتي كه بايد قوانيني را از كشورهاي سالم يا حداقل چين كپي برداري كنند.
محسن: 1394/2/1512:20:52،
8
5

من برای این آقا "عبدالرضا رحماني فضلي" احترام ویژه ای قائلم.

کاش دیگر مدیران ما هم بجای ترس از دست رفتن میزشون، همینقدر شهامت داشتن...

ولی حیف....
فرد: 1394/2/1610:48:33،
3
3
اقا یه نمونه این مجتمع تجاری تازه ساخت در نزدیک کاخ سعد اباد ماله کیه که تو نست بدون وقفه ای همه پول رو اینجا خالی کنه؟شنیدم بابای یکی از شرکا (دو نفرند کلا)تو کاخ سعد اباد زندگی میکنه.و بابای اون یکی که اصلا دیگه اسمش و بیاری کافر محسوب میشی.حالا این پولا ماله کیه و از کجا اومده؟به همین سادگی بپرس و ....ما تو این شهر زندگی میکنیم یه زمانی همه از کارهای خانواده ... میگفتند کسی گوشش بدهکار نبود تا برسه به دعوای شخصی و سیاسی و امروز اقا بچه اش رو گیر بندازند که در نفس عمل تسفیه سیاسیه ربطی به حلال وحرام نداره

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
قیمت کارخانه ای پژو 206 تیپ 2 و پژو پارس بنزینی افزایش یافت - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار