کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

حذف فرآيند دادرسی از چك برگشتی

کدخبر:۱۱۴۰۸دوشنبه، ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۰:۵۹۴۴۳۸ بازدید

در اصلاحيه قانون چك، مسووليت بانك‌ها درمقابل اعطاي دسته چك به افراد بيشتر مي‌شود و چك به افرادي تعلق خواهد گرفت كه از اعتبار لازم برای ...

«در اصلاحيه قانون چك، مسووليت بانك‌ها درمقابل اعطاي دسته چك به افراد بيشتر مي‌شود و چك به افرادي تعلق خواهد گرفت كه از اعتبار لازم براي صدور آن برخوردار باشند. » جزييات گنجانده شده در اصلاحيه قانون چك بسيار است اما به عنوان مهم‌ترين محورها مي‌توان به محدوديت بيشتر و افزايش دقت عمل بانك‌ها براي صدور چك اشاره كرد.  

قانون ٤٠ ساله چك در ۲۳ ماده آخرين تغيير و تحولات را در سال ١٣٨٢ به خود ديده است. اين قانون پس از آنكه در سال ۱۳۵۵ به تصويب مجلس شوراي ملي و در سال ١٣٧٢ به تصويب مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان رسيد تا زمان الحاق اصلاحيه‌اي در سال ١٣٨٢ بدون تغيير به مورد اجرا گذاشته مي‌شد. بحث اصلاحات مجدد نيز از سال ١٣٩١ مطرح شده اما تا هفته گذشته كه كليات اين طرح در كميسيون اقتصادي به تصويب رسيد، رسيدگي به آن متوقف مانده بود.

مسووليت بانك‌ها افزايش مي‌يابد

سيد محمدحسين ميرمحمدي، عضو كميسيون اقتصادي در گفت‌وگو با «اعتماد» توضيح داد: در حال حاضر تنها كليات اين طرح به تصويب رسيده و مقرر شده است از روز سه‌شنبه در كارگروه طرح بانكداري، جزييات اين طرح با نمايندگان دستگاه‌هاي مختلف به بحث گذاشته شود و پس از اتمام بررسي‌ها كه احتمالا تا سه ماه آينده به طول خواهد انجاميد، مجدد در كميسيون اقتصادي تصويب و سپس به صحن علني ارايه شود.  وي درباره كليات مورد تصويب كميسيون اقتصادي گفت: با تصويب اين اصلاحيه، مسووليت بانك‌ها در قبال صدور چك براي افراد افزايش خواهد يافت و از اين پس دسته چك براي هر فرد و با هر درجه‌اي از اعتبار صادر نخواهد شد. ضمن آنكه در اين طرح نكاتي لحاظ شده كه به تقويت چك در مبادلات كشور مي‌انجامد.  ميرمحمدي خاطرنشان كرد: در اين طرح برگشتي چك در حكم صدور راي قطعي دادگاه است و اگر اين پيشنهاد در مورد چك‌هاي برگشتي به تصويب برسد فرآيند دادرسي حذف و ارايه چك برگشتي به منزله حكم صدور اجراييه براي صادر كننده چك تلقي شده، به‌طوري‌كه ظرف مدت ١٠روز اين اجراييه بايد به فرد متخلف ابلاغ شود. از ديگر سو در اين طرح تمهيداتي انديشيده‌ شده تا هنگامي كه فرد چك را صادر مي‌كند در صورت نداشتن موجودي، بانك به وكالت از وي مي‌تواند به ساير حساب‌هاي بانكي‌اش دسترسي داشته و مبلغ ياد شده را برداشت و چك را وصول كند.

رنگ‌بندي چك‌ها برحسب ميزان اعتبار

وي در تشريح ديگر مواد طرح اصلاح قانون چك، گفت: همچنين در اصلاحيه ياد شده براي نخستين بار در كشور، چك داراي سقف‌بندي اعتباري مي‌شود، به عبارتي حداكثر مبلغي كه مي‌تواند در چك درج شود تعيين شده و چك‌ها با رنگ‌بندي مختلف در زمينه سقف اعتبار دسته‌بندي مي‌شوند.همچنين تصويب قوانين در حوزه چك‌هاي الكترونيك از ديگر موارد لحاظ شده در اين طرح است. در صورت نهايي شدن اين طرح براي نخستين بار در كشور قوانين در حوزه‌ چك‌هاي برگشتي الكترونيك تصويب مي‌شود، زيرا در حال حاضر در كشور دو هزار شخصيت حقيقي و حقوقي وجود دارد كه داراي چك الكترونيك هستند اما براي چك‌هاي برگشتي در اين حوزه تمهيدات بازدارنده‌اي انديشيده نشده است.  طبق مواد اين طرح اگر كسي حجم مشخصي چك برگشتي داشته باشد، ديگر نمي‌تواند از تسهيلات بانكي و ارزي استفاده كند، ضمن اينكه كارت بانكي وي سوزانده و نامش در ليست بانك مركزي به عنوان دارنده چك برگشتي ثبت مي‌شود. دارندگان چك‌هاي وصول نشده نيز مي‌توانند به بانك‌هاي ديگر مراجعه كرده و چك خود را وصول كنند.

ايجاد بانك اطلاعاتي افراد

در اين اصلاحيه اشخاص داراي بانك اطلاعاتي مالي مي‌شوند كه اشخاص براي دستيابي به اطلاعات بانكي و حساب صادر كننده چك با مراجعه به بانك اطلاعاتي از مقدار وجوه در حساب وي آگاه مي‌شوند. يعني اطلاعات صاحبان حساب جاري، افتتاح و انسداد اين حساب، دريافت دسته چك، صدور گواهي عدم پرداخت، محروميت اشخاص از دريافت دسته چك و ساير اطلاعات را در يك شبكه اطلاع‌رساني رايانه‌اي گردآوردي شده و در اختيار تمام بانك‌ها و افراد قرار مي‌گيرد.  ميرمحمدي با اشاره به اينكه محروميت در فعاليت‌هاي بانكي، پولي و اداري جايگزين ضمانت كيفري شد، تصريح كرد: فرآينددادرسي حذف شده است و هدف از حذف جنبه كيفري لايحه چك، اين است كه چك به جايگاه واقعي خود كه در قانون پيش بيني شده و نقشي كه در تمام دنيا در بين اسناد تجاري دارد، بازگردد.  پيش از آنكه طرح اصلاح قانون چك در دستور كار مجلس قرار گيرد، به دليل تعداد بالاي برگشتي‌ها بانك مركزي اعلام كرده بود كه هر شخص حقيقي بيشتر از يك حساب جاري در يك بانك نمي‌تواند داشته باشد و بانك‌ها بايد اين حساب‌ها را شناسايي و براي بستن و تعيين تكليف آنها اقدام كنند.

١٢ درصد از چك‌هاي صادر شده، برگشت خورد

با اين همه به نظر مي‌رسد اقدامات بازدارنده تاكنون چندان موثر نبوده است. آمارهاي بانك مركزي نشان مي‌دهد تعداد اسناد برگشت داده شده در ٩ ماهه سال ١٣٩٣ نسبت به دوره مشابه سال قبل ٤/٢٠ درصد و مبلغ آن ١/٣٥ درصد افزايش يافته است. در ٩ ماهه سال ١٣٩٣ در مجموع ٣٥ ميليون و ٩٣٥ هزار برگ چك به مبلغ ٩ ميليون و ١٥٦ هزار و ٧٠٧ ميليارد ريال مبادله شده است كه از اين ميزان چهار ميليون و ٤٥٦ هزار برگ به مبلغ ٤٩٨ هزار و ٨٣٢ ميليارد ريال برگشت خورده است. به اين ترتيب از نظر تعداد ٤/١٢ و از نظر مبلغ ٤/٥ درصد از چك‌هاي صادر شده، برگشت خورده است.

 اخذآمار اسناد مبادله شده و برگشت داده شده از دي ماه ١٣٩٣ به دليل اجرايي شدن طرح چكاوك (سامانه انتقال تصوير چك) در كل كشور از طريق اتاق پاياپاي تهران امكان‌پذير نبوده و لذا آمار مربوطه توسط بانك مركزي ارايه نشده است.  بررسي‌ها نشان مي‌دهد با توافق اوليه هسته‌اي در ژنو و ايجاد اميد به برطرف شدن تحريم‌ها، افزايش نرخ ارز از حركت باز ايستاد و حتي روند نزولي اندكي را نيز تجربه كرد. ثبات بازار سبب شد برخي از بازارها حركتي هرچند ناچيز به سمت بالا را داشته باشند و بتوانند از سقوطي كه هر لحظه آنها را تهديد مي‌كرد دور شوند. يكي از اين بخش‌ها بازار سرمايه بود كه با رشد واحدها، مثبت شد. با اين همه به چند دليل فضاي مثبتي كه انتظار مي‌رفت، شكل نگرفت. عمده‌ترين اين دلايل نيز مشخص نبودن نتيجه مذاكرات هسته‌اي و رفع تحريم‌ها، اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها و ميزان افزايش قيمت‌ها و در نهايت دل‌نگراني از ريسك‌هاي موجود در بخش توليد كشور است. بنابراين مجموعه اين عوامل سبب شده است كه مهر ركود تورمي هنوز از پيشاني اقتصاد پاك نشود. هرچند وزير اقتصاد و ديگر مقامات عالي‌رتبه كشور نويد فضايي بهتر در اقتصاد سال جاري را داده و معتقدند امسال رشد اقتصاد كشور بيش از سال ١٣٩٣ مثبت خواهد شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1394/2/709:23:08،
114
44
من خودم از 3 بانک دسته چک دارم

به نظر من بانک بایستی ضمانتی را در قبال دسته چک از صاحب حساب بگیرد طوری که اولا هر مبلغی نتواند بنویسد
ثانیا اگر در حسابش پول کم و یا نداشته باشد انرا پرداخت نموده و به بدهی صاحب حساب اضافه کند و انرا به صاحب حساب اطلاع دهد و از طریق اهرم ضمانت انرا با سودش از صاحب دسته چک بگیرد

اونوقت دیگه من و هر کسی نمیتونه چک با مبلغ بالا بکشه و یا چک خالی بده دست طرف

اینطوری حامل چک یعنی حامل پول به تاریخش


لطفا ایرادات و مزایای طرح مرا بگویید هر چند این طرح در حد 1 نظر می باشد
m: 1394/2/709:48:13،
42
61
این طرحی که شما داری میگی نشدنی است
چون توی طرح شما باید مثل سفته که توش مبلغ مشخص شده گوشه جک هم از طرف بانک مبلغ درج بشه
مثال چک تا مبلغ دومیلیون ریال
در این صورت مردم سفته میدن بجا چک
موسوی: 1394/2/712:06:40،
38
46
اگر کل ضمانتی که بانک داره مثلا 100 میلیون باشه شما چک بکشی 1 میلیارد بانک از کجا بده؟
محمدی: 1394/2/714:00:41،
34
34
نظر جنابعالی کاملا درست ودر کشور عراق سابقا و فعلا در حال اجرا . بانک ضامن چک است وچک در هر مبلغی باشد بلا فاصله پول می شود و به صادر کننده چک اعلام ومهلت تکمیل موجودی اعطا شود ..بغیر اینصورت پلیس دم در صادر کننده چک پیدا و..
سیب: 1394/2/716:22:26،
33
32
بانک خیلی هنرمند باشه قسط های وام خودش رو از ضمانت و ضامن میگیره. این طرح شما که بانک از ضمانت صاحب چک کسر کند و بپردازد شدنی نیست. خود بانک اگر این کاره بود طلب خودش رو میگرفت. چک شده باد هوا.
نظر ناصر: 1394/2/723:59:33،
24
34
به نظر من چک ها بایستی یک سقف مبلغ داشته باشه
یعنی در هر دسته چک چند سقف مبلغ برگه چک وجود داشته باشه تا فرد بتونه متناسب با تقاضاش ازش استفاده کنه
همچنین برگه چک ها دارایه یک کد باشه
که این کد میتونه بر اساس ضمانت های فرد به بانک یا میزان تراکنش او و ... یک اعتبار داشته باشه و با توجه به اون این سقف مبلغ برگه چک به او داده بشه
و فرد متقابل بتونه با یک سامانه مثلا اس ام اس از اعتبار اون چک با خبر بشه
و بایستی بانک تا سقف اون برگه چک ضمانت پرداخت بده که اینم بانک عمرا فک کنم زیر بار بره
مثبت: 1394/2/709:52:31،
41
32
آقا رضا نظرت خوبه اما مطمن باش هيچوقت بانك مركزي همچين چيزي رو عملي نميكنه چون درآمدش از برگشت زدن به چكها و كسرمبلغ از حسابه بدهكار براش بزرگترين سودآوري رو داره.
سوري: 1394/2/710:51:57،
38
47
اصلاً يه كاري كنيد كه چك از بيخ و بن ساقط بشه..
علی: 1394/2/711:25:05،
42
31
اگر کاری بشه که هروقت چک فرم زده شود حکم کیفری داشته باشد و کسی جرات نمیکند و به خودش اجازه نمی دهد هر مبلغی در چک بنویسد و مردم را الاف کند.متاسفانه روند چک و قانون آن بسیار نسبت به عدم پرداخت آن اقدام میشود
احسانی: 1394/2/715:30:34،
35
27
یکی از مشکلات عمده مردم نسبت به عدم رسیدگی به چک و حق و حقوقشون و فریب خوردن از بعضی افراد سودجو این است که بدون اطلاع از حساب های طرف در بانک های دیگر اقدام به افتتاح چندین حساب بانکی می شود و فرض مثال شخص بدهکار درصورتی که چکش از طرف بانک فرم زده شود بانک این اختیار را داشته باشد که بتواند از سایر حساب های طرف پول بکشد دیگری کسی جرات ندارد مردم را سر کار بذارد. ومطمین باشید که چنانچه اقدام شود در حساب و کتاب مردم نظم بوجود میاد
سیب: 1394/2/716:24:47،
32
27
باید طرحی رو که از هر حسابی در هر بانکی , طرف پول داشت, بلافاصله پرداخت بشه اجرا بشه. اینطور یارو اگر جایی پول داشت میتونی حق ت بگیری.
احسان: 1394/2/718:16:58،
34
30
توي كشور امارات چك برگشتي جرم حساب شده و مجازات خودش رو داره برا همين خيللي معتبره و ميشه سرمايه گذاري كرد با خيال راحت ولي كشور ما مهمترين مشكل اقتصاد شده اين چك هاي بي اعتبار واقعا نميشه ديگه كار كرد خواهش ميكنم از مسؤلين قانون چك رو درست كنن كه بشه كار كرد با خيال راحت - چك برگشتي حكم كيفري داشته باشه كه ديگه اينقدر الكي چك نكشن بخدا با اين وضعيت نميشه كار كرد
!!!!: 1394/2/718:21:40،
34
31
خوب این طرح که از هر حسابی داشته باشه بردارن خوبه ولی طرف میاد پولشو میریزه تو حساب دوستی آشنایی براش نگه داره ولی اگه بانکها ضامن بشن و بعد خودشون با نفوذی که دارن و به وسیه پلیس نسبت به مطالبه بدهی طرف اقدام کنند بهتر هست و در دفعات بعد به در تحویل دسته چک به طرف سختگیری شدیدتر کنند

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار