کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جزئیات دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی

کدخبر:۱۱۳۶۳شنبه، ۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۸:۴۳۳۴۴۴ بازدید

آیین‌نامه حقوق مسافر از سوی سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد تا وظایف ایرلاین‌ها در برابر مسافران در پروازهای داخلی ...

آیین‌نامه حقوق مسافر از سوی سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد تا وظایف ایرلاین‌ها در برابر مسافران در پروازهای داخلی شفاف شود و در مقابل مسافران پروازهای داخلی بدانند در زمان تاخیرهای پروازی که بخشی از این دستورالعمل است چه مطالبه‌ای باید از ایرلاین داشته باشند.

«دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی» از ماه‌ها قبل در چندین جلسه شورای عالی هواپیمایی با حضور نمایندگان ایرلاین ها مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با تایید وزیر راه و شهرسازی و از دوشنبه هفته گذشته (۳۱ فروردین) به شرکت های هواپیمایی ابلاغ شد. طبق دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی، مطالبات مسافران در مواردی چون «پذیرایی در زمان بروز تاخیر»، «ابطال پرواز توسط ایرلاین»، «تاخیرات پروازی»، «شفاف سازی نرخ بلیت و خدمات هوایی» و سایر موارد تعیین شده تا همه ۱۶ شرکت هواپیمایی داخلی ملزم به اجرای آن باشند.

یکی از بخش هایی که در آیین نامه حقوق مسافر به آن اشاره شده موضوع تاخیرهای پروازی است؛ تاخیرهایی که در این دستورالعمل به سه گروه تاخیرهای بین یک تا دو ساعت، تاخیرهای بین دو تا چهار ساعت و تاخیرهای بیش از ۴ ساعت تقسیم شده و وظایف ایرلاین ها در برابر مسافران متناسب با زمان و دلیل تاخیرها نیز مشخص شده است تا شرکت‌ها ملزم به ارائه خدمات و خساراتی به مسافران باشند؛ البته پرداخت خسارات برای تاخیرهایی که به دلیل شرایط جوی است استثنا شده است.

بر اساس این گزارش متن «دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی» به شرح ذیل است:

«وزارت راه و شهرسازی

سازمان هواپیمایی کشوری

دستورالعمل‌های هواپیمایی کشوری

Civil Avlation Directives

دستورالعمل حقوق مسافر در پروازهای داخلی

به استناد قانون هواپیمایی کشوری

فروردین ۱۳۹۴- ویرایش هفتم

مقدمه:

حقوق مسافر مجموعه ای از سیاست‌ها، دستورالعمل‌ها، استانداردها، ضوابط و مقرراتی است که الگوی رفتاری شرکت هواپیمایی و دست اندرکاران امور پروازی را تدوین می کند و هدف آن تضمین حقوق مادی و معنوی و رعایت شأن و منزلت مسافران در فرآیند مسافرت‌های هوایی است. رعایت این مجموعه حمایتی بر اساس مفاد ۵ قانون هواپیمایی کشوری و ماده ۱۹ کنوانسیون ورشو مصوب ۱۳۵۴/۳/۳۱ مجلس شورای اسلامی برای کلیه شرکت های هواپیمایی الزامی است.

فصل اول: تعاریف

ماده ۱: در این دستورالعمل اصطلاحات در معانی مشروح زیر تعریف شده است.

۱-۱- سازمان: سازمان هواپیمایی کشوری

۲-۱- شرکت هواپیمایی: اشخاص حقوقی که مطابق قوانین هواپیمایی کشوری تاسیس و پس از تصویب شورای عالی هواپیمایی کشوری حسب شرایط مندرج در پروانه بهره برداری شرکت (AOC) در زمینه ارائه خدمات حمل و نقل مسافر و بار و پست در پروازهای بازرگانی (تجاری) فعالیت نماید.

۳-۱- شرکت حمل و کننده: کلیه شرکت های هواپیمایی که اقدام به حمل مسافر یا توشه وی می نمایند.

۴-۱- پرواز بازرگانی (تجاری) : پروازی است که توسط شرکت های هواپیمایی مجاز به حمل بار، مسافر و محمولات پستی و با مقصد انتفاع انجام می گردد.

۵-۱- بلیت: بلیت مسافری مدرکی است متعبر دال بر انعقاد قرارداد حمل و نقل و شرایط آن، اعم از بلیت رایگان و تخفیف دار که به صورت الکترونیکی و یا به صورت کاغذی صادر می گردد.

۶-۱- ساعت پرواز: منظور از ساعت حرکت اعلام شده در بلیت است.

۷-۱- پذیرایی نوع اول: شامل میان وعده (اعم از نوشیدنی گرم یا سرد و شیرینی مناسب) است.

۸-۱- پذیرایی نوع دوم: شامل وعده غذای اصلی اعم از صبحانه، ناهار و شام است.

۹-۱- پیمان ورشو: منظور پیمان ۱۲ اکتبر ۱۹۲۹ ورشو در خصوص یکسان سازی برخی از مقررات حمل و نقل هوایی بین المللی مصوب ۳۱/ ۳/ ۱۳۵۴ و اصلاحات بعدی مجلس شورای اسلامی است.

فصل دوم: رویه ها:

ماده ۲: حقوق مسافر به طور کلی ناظر بر موارد مشروحه ذیل است:

۲-۱- عدم تبعیض: کلیه مسافرین به صورت یکسان از خدمات شرکت های هواپیمایی بهره مند می شوند.

۲-۲-ممانعت از سفر: در صورتیکه به رغم داشتن بلیت تایید شده شرکت هواپیمایی از پذیرش مسافر به لحاظ محدودیت های شرکت حمل کنند اعم از بازرگانی، فنی و یا حقیقی امتناع نمایند، در اینصورت شرکت حمل کننده موظف به استرداد وجه و همچنین ارائه یک بلیت رایگان مشابه از لحاظ مسیر و کلاس پروازی است.

۳-۲- ابطال پرواز توسط شرکت حمل کننده:

۱-۳-۲- اگر ابطال پرواز از زمان خرید بلیت تا یک هفته قبل از انجام پرواز باشد در اینصورت شرکت حمل کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیت است.

۲-۳-۲- اگر ابطال پرواز از شش روز تا ۲۴ ساعت قبل از انجام پرواز باشد، در این صورت شرکت حمل کننده موظف به پرداخت کامل وجه بلیت و ارائه یک بلیت مشابه با ۳۰ درصد تخفیف از لحاظ مسیر و کلاس پروازی به مسافر است.

۳-۳-۲- اگر ابطال از ۲۴ ساعت مانده تا زمان انجام پرواز، انجام پذیرد در این صورت شرکت حمل کننده موظف به پرداخت کامل وجه و ارائه یک فقره بلیت نیم بهاء مشابه از لحاظ مسیر و کلاس پروازی است.

تبصره ۱: ارائه بلیت مشابه (از لحاظ مسیر و کلاس پروازی) در اولین فرصت زمانی انجام می گیرد. همچنین در صورت انتقال مسافر توسط سایر خطوط هوایی این امر بدون پرداخت هزینه و یا مابه التفاوت توسط مسافر و یا خسارت توسط شرکت های هواپیمایی انجام خواهد پذیرفت.

۴-۲- تاخیرات پرواز:

در صورت بروز تاخیر در انجام پرواز بر اساس زمان درج شده در بلیت مسافر، اقدامات ذیل می بایست توسط شرکت هواپیمایی انجام شود.

۱-۴-۲- اقدامات عمومی:

- نماینده شرکت هواپیمایی با حضور در میان مسافران با متانت و احترام نسبت به اطلاع رسانی صحیح در خصوص تاخیر پرواز اقدام می نماید.

- شرکت هواپیمایی نسبت به اطلاع رسانی از طریق سیستم اطلاعات پرواز به صورت مستمر اقدام می نماید.

۲-۴-۲- اقدامات اختصاصی:

الف- تاخیر بیش از یک ساعت و تا ۲ ساعت:

- در صورت تاخیر بیش از یکساعت و کمتر از دو ساعت از مسافران پذیرایی نوع اول به عمل خواهد آمد

- ارائه این پذیرایی مشروط به وجود زمان کافی جهت پذیرایی و عدم ایجاد تاخیر بیشتر در پرواز است.

ب- تاخیر بیش از ۲ ساعت و تا ۴ ساعت:

- انجام پذیرایی مناسب حداقل نوع اول با توجه به امکانات فرودگاهی

- فراهم نمودن امکان برقراری ارتباط تلفنی جهت اطلاع رسانی

- تغییر پرواز در صورت درخواست مسافر و امکان انجام آن

- انجام اقدامات لازم جهت اعزام با سایر شرکت های هواپیمایی (در صورت درخواست مسافر) و در صورت وجود پرواز از همان مسیر و یا انتقال به مقصد نهایی از طریق مسیرهای جایگزین (به غیر از مسیر درج شده در بلیت)

- پرداخت کامل وجه بلیت مسافر در صورت انصراف مسافر از ادامه پرواز

ج- تاخیر بیش از ۴ ساعت:

- در این صورت شرکت حمل کننده موظف به ارائه یک فقره بلیت مشابه با تخفیف ۳۰ درصد از لحاظ مسیر و کلاس پروازی است. ابطال پرواز در این حالت مشمول بند ۲-۳-۳ خواهد بود.

تبصره ۲: در مورد پروازهایی که به دلیل شرایط جوی یا امنیتی فرودگاه مبدا، مقصد و در مسیر دچار تاخیر و یا ابطال می گردد، شرکت های هواپیمایی با رعایت مقررات پذیرایی از مسافرین صرفا موظف به استرداد کامل وجه به مسافرین هستند.

۵-۲- تغییر مسیر اجباری توسط شرکت هواپیمایی در طول پرواز:

۱-۵-۲- در صورتی که هواپیما در مکانی به غیر از مقصد مسافر و یا نقطه میانی (در پروازهای اتصالی مندرج در یک بلیت) توقف نماید شرکت هواپیمایی موظف است مسافر را به مبدا یا مقصد پرواز مطابق یکی از روش های زیر منتقل نماید.

الف: انتقال مسافر به مبدا توسط شرکت هواپیمایی حامل صورت پذیرفته و کل وجه بلیت بدون کسر جرایم به مسافر پرداخت گردد.

ب: در صورت درخواست و انتقال مسافر به مقصد یا هر وسیله نقلیه عمومی زمینی (اتوبوس، قطار، ...) این انتقال ضمن فراهم نمودن شرایط لازم و پرداخت هزینه های آن توسط شرکت حامل صورت می گیرد.

۶-۲- فقدان و یا آسیب دیدگی جامه دان:

۱-۶-۲- در صورت فقدان و یا آسیب دیدگی جامه دان و بار همراه، شرکت حمل کننده بر اساس دستورالعمل پیگیری، جستجو و یا جبران خسارت خود (وفق پیمان ورشو که عینا در تاریخ ۱۳۶۴/۸/۱۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی نیز رسیده است) موظف به تامین رضایت مسافران هستند.

۲-۶-۲ - مسافر در صورت فقدان و یا آسیب دیدگی جامه دان و بار همراه را بلافاصله (قبل از ترک فرودگاه) فهرست آن را به شرکت حمل کننده ارائه فرمایند.

۳-۶-۲- در صورت تاخیر در تحویل جامه دان و بار همراه، ضروری است مسافر حداکثر ظرف مدت ۲۱ روز نسبت به ارائه اعلام موضوع خود به شرکت حمل کننده اقدام فرمایند.

۷-۲- مسافرین توانخواه:

۱-۷-۲- به منظور تامین تسهیلات، رفاه و ایمنی مسافر توانخواه، شرکت های حمل کننده در چارچوب دستورالعمل های تخصصی ذیربط اقدامات لازم را در ارائه خدمات مناسب و رایگان معمول خواهند نمود.

۲-۷-۲- شرایط خاص مسافر توانخواه می بایست در زمان خرید بلیت و حداکثر تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز به شرکت حمل کننده اعلام گردد.

۳-۷-۲- شرایط خاص مسافر توانخواه می بایست در زمان خرید بلیت و حداکثر تا ۴۸ ساعت قبل از پرواز به شرکت حمل کننده اعلام گردد.

۴-۷-۲- ضروری است مسافر جهت آگاهی از چگونگی این خدمات با دفتر شرکت حمل کننده تماس حاصل فرمایند.

۵-۷-۲- مسافر بیمار در دوره پس از عمل جراحی و یا دوره نقاهت از قاعده مسافرین توانخواه مستثنی می‌باشند و تابع مقررات حمل بیمار شرکت حمل کننده خواهند بود.

۸-۲- شفاف سازی نرخ بلیت و خدمات هوایی:

۱-۸-۲- شرکت هواپیمایی و دفاتر نمایندگی فروش بلیت موظف هستند بلیت مسافر را با مشخصات کامل اعم از شرایط و ضوابط بلیت صادره، قیمت نهایی (بهای پایه، عوارض، قواعد ابطال و هزینه های اضافی)، نام شرکت شرکت حمل کننده و سایر اطلاعات ضروری به مسافر ارائه نمایند.

موخر: این دستورالعمل در ۲ فصل، ۳ ماده، ۸ بند، ۱۴ زیر بند و ۲ تبصره تدوین شده و در شورایعالی هواپیمایی تصویب و به تایید مقام عالی وزارت راه و شهرسازی رسیده است و از تاریخ ابلاغ توسط سازمان قابل اجراست. »

بلیط هواپیمادیدگاه ها

صدای داد مردم: 1394/2/511:39:59،
94
42
تا در عمل ببینیم چی اجرا می کنند
بهمن: 1394/2/511:42:31،
93
46
تو ایران هیچ حقی نداری !!!
فقط خفه شو چون هرچی داری لطف بهت شده و استحقاقش رو نداشتی ...
ساحر: 1394/2/511:43:45،
69
41
شوخی دیگری از مسئولین با مردم! نمیدونم چرا نمیتونم جلو خنده خودمو بگیرم!! شما چطور؟؟ وای دلم !!!
n: 1394/2/512:02:09،
67
42
آقا اینا همش داستانه......براسرگرم شدن من وشما...
صادق هدایت: 1394/2/514:16:17،
48
49
همش تقصیر خودمونه
تا حالا شده بریم از وقتمون بزنیم و بگیم به این دلیل حقمونو بدین؟
.
.
همش غر میزنیم
تا حالا شده پیگیر باشیم و به مراجع بالاتر شکایت کنیم؟
فقط غر زدیم و رد شدیم

از ماست که بر ماست
محسن: 1394/2/514:42:55،
34
36
دیگه شرکتا هواپیمایی بخاطر اینکه خسارت ندن هواپیمارو با نقص فنی هم مجوز پرواز میدن عجب گیری افتادیم بخدا اینجور که بدتر میشه...!
وحيد يوسفي: 1394/2/516:01:41،
44
31
اصلا اينطوري هم كه ميگيد نيست.
با مسافران اينقدر بد برخورد ميشه كه حتي بعضي موقعا كار به فحاشي هم ميكشه.
پروازهاي با تاخير و شلوغي سالنهاي پرواز و ازدحام جمعيت و از يك طرف هم برخورد بسيار بد مامورين پرواز با مسافرين. مخصوصا مامورين خانوم كه بسيار بد برخورد ميكنند تنها نمونه اي از برخوردهاي بد مامورينه.
واقعیت: 1394/2/511:40:23،
55
45
همیشه از وقت مسافر مایه گذاشتند بدون هیچگونه عذرخواهی
تقی: 1394/2/511:42:01،
42
29
همه جای دنیا رزو بلیط بر اساس تعداد ماه یا روزهای درخواستی با تخفیف هست
اما توی ایران برای 2 ماه یا دوز دیگه قیمت یکسان هست

روشنگری: 1394/2/511:42:34،
39
45
همواره قانون جوری نوشته می شود که به نفع کارفرما شود

چون از جنس خودشون هست
مجلس فرمایشی: 1394/2/511:42:59،
34
37
خب چرا اینکارها رو چند ساله انجام ندادین ؟

حمید: 1394/2/511:44:54،
46
33
متاسفانه خیلی از این پروازها به مقصد نمیرسه که مسافر بخواهد پیگیر حق وحقوق خودباشه مگه اون دنیا اونا را مطالبه کنه
رضا: 1394/2/513:18:42،
46
48
این چه حرفیه؟ مگه ما در سال چند تا حادثه هوایی داریم؟ در مقایسه با سفرهای جاده ای خیلی هم وضعیتش بهتره
مردم: 1394/2/512:08:26،
44
39
خخخخ/سر تا پا این مملکت فقط کاغذ بازی و حرف یا مفته که اول تا آخرش بر میگرده به اینکه میخواهند ملت تیغ بزنند از تعویض کارت ملی و گواهینامه بگیر تا طرح سازماندهی حمل و نقل و امور بانکی و وزارتخانه ها و ادارات و .......
-: 1394/2/512:10:27،
58
45
پذیرایی نوع اول = کیک و ساندیس!
محی: 1394/2/513:23:09،
40
41
طوری ک قانونم اجازه داده، تا دو ساعت تاخیر هیچ مشکلی نیست. شرکتا برید حالشو ببرید!!!
مردمم ک این وسط نه سز پیازن نه ته پیاز
آراز: 1394/2/514:03:14،
33
31
یکی از حقوق مسافر که در اکثر کشورها هم رعایت میشه نحوه تعیین نرخ بلیط میباشد. کسی که با یک کیف دستی مسافرت میکند چرا باید بهائ بلیطش برابر با کسی باشه که دوتا چمدان (تا سقف وزن مجاز) با خودش دارد؟ در ثانی ارائه خدمات باید بنابه درخواست مسافر باشد تا مسافر این حق رو داشته باشد که نرخ بلیط را خودش تعیین کند مثلا اگر بار اضافی نداشته باشد و سرویس پذیرایی داخل هواپیما نخواهد و یا موقعیت صندلی و .... را خودش انتخاب کند تا بتواند از حداقل قیمت بلیط استفاده کند
مهرداد: 1394/2/609:09:02،
38
45
مسئله ای که ذهن خودم رو هم درگیرکرده.البته اکثرا با یکی دو تاچمدان مسافرت میکنم، ولی برام سواله که چرا اونی مسافری که بارباخودش نمیاره به اندازه من پول میده!!!
البته قاعدش اینه که مسافری که بار نداره از تخفیف برخوردار شه،ولی اینا اگه بخوان به این موضوع توجه کنن نمیان به اون بنده خدا تخفیف بدن، بلیت من نوعی رو که چمدان دارم رو گرونتر حساب میکنن!!!
خوشخط: 1394/2/514:13:37،
46
44
وقتی این دستور العمل میتواند اجرا گرددکه حداقل نصف هواپیما ها نوسازی شوند ،در حال حاضر این قوانین سرکاریه.
ایرانی اصیل: 1394/2/515:25:03،
41
33
تمام این مشکلاتی که دوستان ذکر کردندوسایر مشکلاتی که عنوان نشده فقط با رقابتی کردن واقعی شرکتهای هوایی واجازه فعالیت شرکتهای خارجی قابل حله .باور میکنیدکه در کشورهای اروپایی اعم از ترکیه وآلمان وغیره اگه از یکماه پیبش اقدام به خرید بلیط هواپیما بکنید باقیمت بلیط اتوبوس در همان مسیر برابره؟یک مورد قابل ذکرهم اینجانب درتبلیغی که روی یکی از پلهای عابر پیاده سنندج مبنی برقیمت بلیط پرواز ازکرمانشاه تا استانبول با سی کیلوبارباترکیش ایرلاین راکه فقط سی دلاررا از دفتر شرکت جویا شدم گفتند درسته ما فقط سی دلار میگیریم بقیه اش رادولت ایران با عناوین عوارض فرودگاهی و.... اخذ میکنه.
جمشید: 1394/2/516:00:14،
31
30
همش حرف مفته من خودم 12 ساعت تاخیر مسیر تهران مشهد رو تجربه کردم بدون یک معذرت خواهی و حتی دادن یک شکلات و وقتی اعتراض کردیم گفتن به خاطر نقص فنی سلامتی شما از همه چیز برامون مهمتره, و از اینکع به فکر سلامتی ما هستند باید از اونها تشکر هم بکنیم , و مطمین بلشید تا زمانی که یکی از وزرا یا نماینده های مجلس 12 ساعت تو فرودگاه معطل نشه کسی برا ملت تره هم خورد نمیکنه, و همانطور که قانونی گفته شده شرایط جوی استثنا است مطمین باشید تمام تاخیرها رو به شرایط جوی نسبت میدن حالا شما برو ثابت کن هوا خوبه, و این بازیها هم به خاطر کشته شدن چند نفر به خاطر پرواز پرگشتی در مسیر شماله و بعد از مدتی کاملا میخوابه
لالایی: 1394/2/523:32:25،
36
48
سرکاریه. مثل قبل
حامد: 1394/2/600:42:17،
52
58
نمیخوام منفی نگر باشم ولی فکر کنم دارن درباغ سبز نشون میدن گرونش کنن
واسه پذیرایی هم میبینین که شرط گذاشتن امکانات باشه پروازو عقب نندازه... خوب بگو نمیخوام بدم

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار