کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

جای خالی دولتی‌ها در فهرست حذفی يارانه بگيران

کدخبر:۱۱۲۸۴سه شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۱:۳۲۴۰۱۵ بازدید

هرچند اين اقدام، اقدامي بجا و ضروري است، اما نکته اي که در اين ميان حائز اهميت بوده، انتخاب گزينه هاي حذف يارانه است. سوال اينجاست که چرا دولت ...

بالاخره آنچه دولت از آن فراري بود اتفاق افتاد، آن هم از سوي وزارت رفاه، کار و امور اجتماعي. هرچند دولت تمام تلاش خود را براي حرکت چراغ خاموش براي حذف يارانه به کار گرفت، اما اين اقدام دور از چشم رسانه ها نماند و مردم با پيگيري يارانه ازدست رفته خود، خبر از حذف يارانه هاي خود دادند. به گزارش يکي از رسانه ها، برخي اقشار بي نياز شامل پزشکان، وکلا، صاحبان خودروهاي لوکس، صاحبان صرافي ها و اعضاي هيات مديره بانک ها و شرکت هاي خصوصي و ايرانيان مقيم خارج از دريافت يارانه بازماندند که حذف يارانه ايرانيان مقيم خارج از کشور پيش از اين اعلام شده بود.

از سويي، گزارش هاي ميداني حاکي از آن است که يارانه برخي از اين اقشار حذف شده يا يک خانوار چهارنفره به جاي دريافت يارانه براي تمام اعضاي خانواده خود، تنها سه سهم از يارانه نقدي را دريافت کرده و در سازمان هدفمندي يارانه ها اعلام شده که حذف يارانه نقدي به تشخيص دولت و براساس مصوبه مجلس صورت گرفته است. به گفته افرادي که شامل حذف يارانه شده اند، در صورت اعتراض فرمي در اختيار معترضان قرار مي گيرد که در اين فرم خواسته شده تا مشخص کنند مشمول کدام يک از گروه هاي پنج گانه هستند و نتيجه رسيدگي به اعتراض ها ظرف يک ماه تا ٤٥ روز بعد مشخص خواهد شد. 

هرچند اين اقدام، اقدامي بجا و ضروري است، اما نکته اي که در اين ميان حائز اهميت بوده، انتخاب گزينه هاي حذف يارانه است. سوال اينجاست که چرا دولت اقدام به حذف يارانه از بين مشاغل غيردولتي کرده است؟ در حالي که شنيده ها، از دريافت يارانه نقدي در ميان دوسوم نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خبر مي دهد. مگر نه اينکه اين افراد نيز دستمزدهاي بالايي دريافت کرده و جزء اقشار پردرآمد محسوب مي شوند؟ مديران کل، وزرا و معاونان وزرا، قضات، اعضاي هيات علمي دانشگاه ها، فرمانداران و... در کدام دسته قرار دارند؟ شايد بهتر آن باشد که دولت نسبت به انتخاب خود براي حذف يارانه پردرآمدها توضيحاتي بدهد. 

     با اينکه از زمان اعلام اين خبر، محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آن را تکذيب کرد، اما به گزارش فارس سرپرست دفتر مطالعات رفاه اجتماعي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با تاييد حذف يارانه برخي سرپرستان پردرآمد از ابتداي سال ۹۴، درباره نحوه تعيين افراد گفت: اين فرمول با مشورت دستگاه ها نهايي شده و براي حذف تدريجي افراد به دولت ارسال خواهد شد. براي حذف يارانه اقشار پردرآمد، يکي از مهم ترين مشکلات نبود بانک هاي اطلاعاتي دقيق از ميزان دارايي هاي خانوار است که روند اجراي قانون را کند کرده است. احد رستمي در پاسخ به اين سوال که تاکنون چه گروه هايي به طور کامل حذف شده اند، گفت: تاکنون هيچ گروهي حذف نشده اند، اما برخي افراد که ميزان دارايي و درآمدشان مشخص بود، از ابتداي سال ٩٤ حذف شدند، اما به طور کلي پيشنهاد حذف تمام اقشار پردرآمد در فرمولي معين خواهد شد و سعي داريم از ارديبهشت ماه يارانه افراد قطعي شده را براي حذف به دولت پيشنهاد کنيم.

ابوذر نديمي، عضو کميسيون اقتصادي مجلس در گفت وگو با همشهري اظهار کرد: علي ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي، هفته گذشته با حضور در مجلس و ارائه گزارشي از اقدامات صورت گرفته براي سامان دادن به وضعيت يارانه نقدي اعلام کرد که يارانه نقدي تعداد زيادي از اقشار با درآمد بالادر مرحله پنجاهم (فروردين امسال) حذف شده و به تدريج اين فرايند ادامه خواهد يافت. ابراهيم نکو، ديگر عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت که علي طيب نيا، وزير اقتصاد به فراکسيون رهروان ولايت آمده بود و اعلام کرد که يارانه نقدي تعدادي از شهروندان حذف شده است اما تعداد آن قابل توجه نيست؛ ضمن اينکه مطالعات براي شناسايي و حذف يارانه پردرآمدها ادامه دارد.

براساس تکليف مصرح در بند «ح» تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۹۴ کل کشور، دولت موظف است يارانه خانوارهاي پردرآمد را قطع کند. خانوارهاي پردرآمد به تشخيص دولت و براساس شرايط اقليمي، بعد خانوار و محل سکونت و ميزان درآمد تعيين مي شوند. براساس قانون بودجه سال ۱۳۹۴، ميزان درآمد هدفمندسازي يارانه ها از ۴۲ به ۳۹ هزار ميليارد تومان براي توزيع نقدي کاهش يافته، اين در حالي است که حدود ۷۶ ميليون متقاضي يارانه نقدي در کشور وجود دارد. با واريز پنجاهمين مرحله از يارانه نقدي، تاکنون هر يارانه بگير حدود دو ميليون و ۲۷۵ هزار تومان يارانه دريافت کرده است. اين همه در حالي اتفاق مي افتد که کارشناسان بارها در قالب پيشنهاد، راهکارهاي متعددي را براي حذف يارانه نقدي ارائه داده بودند. به گفته برخي از کارشناسان، دولت مي تواند تنها به سه دهک نيازمند جامعه يارانه پرداخت کند و براي اين امر بايد نگاه دولتمردان تغيير کند و به جاي حذف دهک هاي پردرآمد از فهرست يارانه بگيران تنها به کساني يارانه پرداخت کنند که جزء دهک هاي پايين هستند و نياز به اين يارانه دارند.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

ali seddigh: 1394/2/110:45:03،
74
31
بسیار کار بجایی هست اگر نمایندگان مجلس هم در این مهم مشارکت کنند بعنوان الگویی برای مردم
سار: 1394/2/110:59:09،
37
43
شما نماینده مردمی؟! شما میتونی برو انصراف بده!
حقیقت: 1394/2/517:43:51،
34
29
همه کارمندا ی دولت وبیت المال خورها باید یارانشون قطع بشه اینا دنیا را هم بهشون بدی میگن ما قشر ضعیف هستیم
ب: 1394/2/110:45:05،
34
33
خدمات دولت تدبیر و امید!
محمود: 1394/2/110:54:06،
72
36
این یارانه ای که میدن از پول نفت و سایر منابع کشوره که متعلق به تمام مردم ایرانه چه پولدار و چه فقیر . همه ایرانی ها حق دارند حتی کسانی مثل بابک زنجانی هم سهمی از این منابع دارند ( حالا بگذریم که نامبرده یک مقدار جزئی بیشتر از سهم خودش برداشته ) . البته اینکه خود فرد بی نیاز انصراف بده بحث دیگری است ولی کسی نمیتونه بگه تو که پولداری سهم خودتو نگیر . ضمناً من خودم یک کارمند ساده ام با حدود یک میلیون حقوق .
محمد 1: 1394/2/111:01:37،
42
19
دوست عزیز تا حدودی با حرفاتون موافقم ولی شما بفرمایین دولت باید دنبال برابری باشه یا عدالت....؟اگر برابری که فرمایش شما صحیحه ولی اگر به دنبال عدالت هست بحث فرق می کنه...هرچند بنده به طور کلی با پرداخت یارانه نقدی که نقدینگی و فشار زیادی رو با اقتصائ وارد می کنه مخالف هستم.
محمود: 1394/2/111:27:14،
31
16
درسته کسی مثل من و حتی پایین تر از من را دولت باید یک فکری براشون بکنه ولی نه با پرداخت یارانه نقدی که این روش فعلی پرداخت یارانه بیشتر به ضرر من و امثال منه . من میگم با این روش که من از پایه باهاش مخالفم ، فقیر و غنی هر دو حق دارند سهم خودشون را از منابعی که متعلق به کشورشونه بگیرند . ولی درستش اینه که دولت این منابع را طوری مدیریت کنه تا این منابع عادلانه و به نفع کل اقتصاد کشور هزینه بشه و تمام اقشار از منافع آن بهره مند بشوند .
محمود: 1394/2/111:32:21،
30
16
ضمناً بله ، من هم معتقدم « عدل بالسویه عین ظلمه »
لولو: 1394/2/111:44:07،
28
23
عدالت این که به همه یارانه بدهند چه فقیر چه غنی.همانطوری که زمان حکومت حضرت علی علیه السلام اقا به همه سهمی مساوی از بیت المال دادند که ثروتمندان اعتراض کردندچرا ما رابافقرا یکسان ازبیت المال داده اند.
lمحسن : 1394/2/112:27:17،
21
20
من با حقوق زیر یک میلیون از چهار نفرمون یک نفر رو بی دلیل حذف کردند...
احمد: 1394/2/110:57:42،
28
22
ما یک خانواده چهارنفره هستیم.یارانه فروردین سه نفر واریز کردند.ببینیددر هر شهری 200نفر اینجوری کم واریز کنن چقدرتو جیب دولت میره؟؟؟؟؟
حمید: 1394/2/111:03:00،
45
14
دولت باید اول ازخود شروع کند ویارانه تمام وزرا استانداران فرمانداران وبخشداران ومدیران ارشد وکارمندان بلندپایه و کادر بلندپایه ارتش وسپاه وانتظامی و............راقطع کند چون اینها حقوق ومزایا بالایی دریافت میکنند وهم میزان ان مشخص است ونیاز به بررسی هم ندارد وهم انها اعتراضی ندارندودرحدود 50درصد یارانه بگیران راشامل شده ومشکل دولت حل میشود
ali seddigh: 1394/2/111:04:45،
29
26
دوست عزیز من با شما موافق نیستم که این حق همه هست افراد ثروتمند نه نیاز مند و نه حق دارند یارانه بگیرند ولی مثل شما که یک میلیون درامد دلرید چرا و باید اتفاقا سهم بیشتری داشته باشید
محمود: 1394/2/111:26:29،
23
20
درسته کسی مثل من و حتی پایین تر از من را دولت باید یک فکری براشون بکنه ولی نه با پرداخت یارانه نقدی که این روش فعلی پرداخت یارانه بیشتر به ضرر من و امثال منه . من میگم با این روش که من از پایه باهاش مخالفم ، فقیر و غنی هر دو حق دارند سهم خودشون را از منابعی که متعلق به کشورشونه بگیرند . ولی درستش اینه که دولت این منابع را طوری مدیریت کنه تا این منابع عادلانه و به نفع کل اقتصاد کشور هزینه بشه و تمام اقشار از منافع آن بهره مند بشوند .
ali seddigh: 1394/2/111:27:10،
26
20
دوست عزیزم سار که بمن پاسخ محکمی دادی و نوشتی شما نماینده مردمی می تونی خودت انصراف بدی در جواب باید بگویم بنده نه نماینده مردمم و نه تا بحال یارانه بگیر بوده ام که بخواهم انصراف بدهم شما هم اکر نیازی نداری برو انصراف بده
rashidi: 1394/2/111:39:12،
30
21
کارمندان رسمی شرکت نفت ،مخابرات، پزشکان متخصص فراموش نشود
مسعود: 1394/2/111:45:50،
33
25
روحانی مچکریم . دیگه سری بعد بهت رای نمیدیم.
آشنا: 1394/2/111:52:46،
30
23
خوبه که یارانه پر درآمدها داره حذف میشه اما مگر نه اینکه هر سال قیمت برق و آب و گاز و بنزین و غیره افزایش پیدا می کنه و یارانه هم از محل سوبسیدی است که دولت قبلا به مردم میداد پس چرا با اینکه مبلغ یارانه افزایش نیافته دولت همچنان مدعی است که میزان پرداخت یارانه بیش از میزان درآمد دولت از محل تامین آن است و با این ترفند دولت دو برابر پرداخت یارانه درآمد کسب نموده و هم سر مردم منت گذاشته که داریم با این وضع بد یارانه به مردم می دهیم. اینکه چرا مردم با اینکه یارانه میگیرند باز فقیرتر میشوند به دلیل شیبی است که اینگونه به توان رسیده و افراد جامعه بیش از دو برابر بیش از آنکه دریافت می کنند به دلیل افزایش نرخها پرداخت می کنند
فتنه جو: 1394/2/112:00:19،
30
24
اونی که ماهیانه 30 ملیون درامد دارد یارانه که نباید بگیرد 5 ملیون هم باید مالیات بدهد مالیات نگرفته اند که بین غنی و فقیر فاصله زیاد شده یکی کرایه خانه اش نیتواند بدهد یکی هم 40 تا خانه اضافی دارد که خیلی از انها هم خالی است باید از ماللیات غنی برای افراد فقیر استفاده شودبه نظر میرسد در ایران خیلی ها حق زندگی ندارند خیلی ها این سرمایه های کلان از راه نا مشروح بدست اوردهاند همه میدانیم که با عرق جبین وبا قدرت بدنی کسی ثروتمند نمیشود
حقیقت: 1394/2/112:03:29،
30
19
این جاست که بی عدالتی بین دولتی ها و مردم نمایان میشود احسن ایران جیب حرف دل ما را زدی
وحید: 1394/2/112:36:38،
28
19
دولت اینم از مردم بگیره ببینیم بالاخره سیر میشه یا نه.
شرمنده: 1394/2/112:55:46،
35
18
درد ما یارانه گرفتن و یا نگرفتن نیست زخم ها اونقدر عمیق است که با مبلغ یارانه التیام نمی یابد اصرار و پافشاری مردم برای گرفتن یارانه به خاطر این است که به دولت و قول هایش اعتماد ندارند این مردم خوب میدانند که قطع یارانه هیچگونه اثر مثبت در جامعه نخواهد گذاشت .دولت انتظارات مردم را برآورده نمیکند بیکاری بیداد میکند اون همه مردم و بچه های این مردم هفده ، هجده سال از بهترین دوران عمر خودشان را صرف درس و مدرسه و دانشگاه میکنند آخر سر هم بیکار می مانند که چی؟هم سرمایه خانواده هدر میره هم سرمایه کشور هدر میره ، آخر سر هم یک مشت بیکار با تحصیلات متوسطه و عالی رو دست مان می ماند خانواده ها چون نتیجه زحماتشان را هدر رفته میبینند، جوانان مبینند تلاش شان بیهوده بوده و کار عبث انجام داده اند افسرده و پریشان حال میشوند .
دولت ابتداء باید اعتمادسازی کند و مردم ببینند که این یارانه را نگیردکجا میره .
دلخون: 1394/2/113:14:02،
33
18
اون موقع که مبلغ یارانه 45500 تومان تعیین شد برآورد دولت از بابت یارانه های داده شده به انواع انرژی ها و سوخت ها بوده امروز با فرض اینکه یارانه های نقدی را نمی دادند و دولت به روال قبلی به سوخت ها و انواع انرژی خودش تقبل میکرد و یلرانه می داد امروز میخواست ابتداء به ساکن تعیین کنه که یارانه نقدی بده مبلغ چقدر میشد . به نظر بنده این مبلغ به ازای هر نفر بالای 200 هزار تومان میشه . پس نتیجه اخلاقی این میشه که فعلا" دولت به مردم خیلی مدیون و بدهکار است و مردم در این فاصله زمانی خیلی به دولت کمک کردند و به نرخ روز یارانه نخواستند ولی نتیجه اش جز تورم و گرانی چیزی عاید مردم نشده است.
بهزاد: 1394/2/116:20:16،
29
16
فلسفه پرداخت یارانه ربطی به میزان درآمد مردم نداره و قرار بر این بود که به ازای افزایش قیمت انرژی و واقعی کردن قیمتها، از محل افزایش درآمد دولت مابه التفاوت افزایش قیمتها (برای پرداخت به خود دولت) به مردم پرداخت شود. بهتر است جدول توزیع بودجه سالیانه کشور به جاهائیکه نه تنها بی مصرف هستند بلکه برای کشور وجودشان ضرر هم دارد مورد تجدید نظر قرار گیرد.
حمید : 1394/2/116:30:40،
22
20
اقا پزشکی و خدمات درمانی و بیمارستانی و دارو رایگان بشه قطع کنن والا هچی مثل مریضی و خرجش نیس
امیر: 1394/2/118:07:06،
21
18
یارانه بایستی به همه داده شود. ظلم دولت در حق بولدارا.
امید: 1394/2/123:08:22،
25
20
اگر یارانه من را قطع کنند من در انتخابات ها دیگر شرکت نمیکنم.ضمنا ماشین مدل بالای خارجی هم دارم. بای بای روحانی- با این کارهای دولت یازدهم و کسادی بازار مملکت دیگه روحانی تموم شد.
میقم: 1394/2/212:44:37،
23
17
هنوز باور نکردید دعوا سر لحاف ملا است. ما به تفسیر رایانه و مزایا و مضراتش مشغولیم و چراغ خاموش آب و برق و نان و کره و پنیر و ماشین و بیمه و شتر و ..... داره گرون میشه. آخه واقعا کسی که زندگیش به این چندر قاز یارانه که کفاف یه روز یه خانواده چهار نفره رو نمیده بنده، باید به فکری به حال خودش بکنه. بجای این تحلیلا بهتره چشمون رو باز کنیم و این همه ظلمی که هر روز به هممون میشه رو ببینیم.
بدبخت: 1394/2/315:53:16،
27
16
اولین کسایی که باید یارانشون قطع بشه تمام کارمندای دولته
مهدي: 1394/2/412:20:33،
30
30
دولت به بهانه ي يارانه دادن اومد قيمت همه چيزو دو برابر كرد. حالا كه مردم گروني واسشون عادي شده ميخواد يارانرو حذف كنه . اين سياست دولت بود . الانم واسه يارانه ي ٤٠ تومني كلي منت ميزارن . در ضمن چرا كسي در اين مورد چيزي نميگه كه سال ٨٩ يارانه ٤٠ تومن بوده الان بعد از ٥ سال در سال ٩٤ هم همون ٤٠ تومنه . مگه تورم به يارانه تعلق نميگيره ؟؟؟؟ تو اين ٥ سال همه چيز سه برابر شده قيمتشون . ولي يارانه ها همون ٤٠ تومن مونده . چرا هيچ مسئول و نماينده اي در اين مورد حرف نميزنه ؟؟؟؟ فقط بلدن ملتو تهديد كنن كه يارانتون قراره حذف بشه

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
قیمت کارخانه ای پژو 206 تیپ 2 و پژو پارس بنزینی افزایش یافت - مهر 96
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار