کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

بازی «برد - برد - باخت» موسسه مالی ميزان

کدخبر:۱۱۲۰۳شنبه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۱:۲۳۶۱۵۰ بازدید

جنجال موسسات مالي و اعتباري مشهد تمامي ندارد. چند روزي مي شود که جمعي از سهام داران ميزان به محل سرپرستي اين بانک در ميدان جانباز ...
بازی «برد - برد - باخت» موسسه مالی ميزان

جنجال موسسات مالي و اعتباري مشهد تمامي ندارد. چند روزي مي شود که جمعي از سهام داران ميزان به محل سرپرستي اين بانک در ميدان جانباز مي روند تا سپرده‌هاي خود را باز پس گيرند. آن ها در برخي از ساعات روز خيابان را مي بندند و در بقيه ساعات شعارهايي عليه ميزان و مسئولان آن سر مي دهند. سپرده گذاران ميزان مي گويند پولشان را مي خواهند و موسسه ميزان از حواله هاي چند ماهه اي صحبت مي کند که بخش اندکي از سپرده هايشان را کفاف مي دهد.

اگر بخواهيم کمي عميق تر به ماجراي موسسه ميزان نگاه کنيم، متوجه مي شويم در اين جريان سه بازيگر اصلي وجود دارند: موسسه ميزان، بانک مرکزي و سپرده گذاران. هر يک از اين بازيگران به دنبال منافع خودشان هستند و مي خواهند در اين جريان برنده باشند.

بازيگر اول موسسه ميزان است. اين موسسه نمي خواهد سپرده هايي را که در طول سال هاي متمادي به دست آورده است، به آساني از دست دهد. گرچه آمارهاي دقيقي در زمينه ميزان دارايي هاي موسسه ميزان در دست نيست اما مسئولان اين موسسه بارها گفته اند دارايي هايشان بسيار بيشتر از سپرده هاي مردم است. شايد به همين دليل است که رئيس هيات مديره ميزان گفته است: « اگر سه راهکار اوليه شامل وصول مطالبات، اخذ سپرده جديد و دريافت تسهيلات از ساير بانک ها جوابگوي خواسته هاي مردم نباشد فروش املاک موسسه در دستور کار قرار مي گيرد.» لذا به نظر مي رسد، ميزان مي خواهد تا جايي که جا دارد فروش املاک و مستغلات خود را به تعويق بيندازد تا زيان احتمالي خود را به حداقل برساند.

بازيگر دوم اين جريان، بانک مرکزي است. بانک مرکزي بارها و بارها از ساماندهي موسسات مالي غيرمجاز سخن گفته است و مخاطرات آن را گوشزد کرده است. اين نهاد که اين بار ،کمر همت را براي جمع کردن بساط موسسات غير مجاز بسته است، به نظر مي رسد بي ميل نيست که از اين رهگذر شاهد بي اعتماد شدن مردم به اين موسسات باشد. چرا که اين موسسات در سال هاي اخير مانع جدي اجراي سياست هاي پولي و بانکي مد نظرش بودند که پرداخت نرخ هاي سود بالاتر باعث انتقال منابع پولي از بانک ها به سمت موسسات غيرمجازي مي شد که معلوم نبود پول‌ها را در کجا سرمايه گذاري مي کنند. براي اين منظور، دوشنبه شب رئيس کل بانک مرکزي گفت: « آحاد مردم بايد بدانند اعتماد کردن به آن دسته از موسسات مالي که تحت نظارت بانک مرکزي نيستند، مي تواند خطرآفرين باشد و دارايي هاي آنها را نيز در معرض خطر قرار دهد». با چنين ديدگاهي، شايد اگر بخواهيم به جاي بانک مرکزي تصميم گيري کنيم، ترجيح مي دهيم بي تفاوت از کنار موضوع موسسه ميزان بگذريم تا مردم بيشتر و بيشتر از عملکرد موسسات غيرمجاز مکدر شوند تا در آينده نيز به سراغ غيرمجازها نروند.

آخرين بازيگر؛ سپرده گذاراني هستند که سرمايه هاي خود را در اختيار موسسه اي قرار دادند که تعداد شعب آن در مشهد با بانک هاي کشاورزي و مسکن برابري مي‌کند. مردم سپرده هاي خود را در موسسه اي گذاشتند که 13 سال با آرمي شبيه نشان قوه قضاييه فعاليت کرده بود. حال اين سپرده گذاران که پول هايشان را دور از دسترس (لا اقل در کوتاه مدت) مي بينند و حدود 2ماه و نيم صبوري پيشه کرده اند، چند روز است که در مقابل دفتر مرکزي اين موسسه در مشهد تجمع کرده اند. تجمعي که مشکلات زيادي براي حمل و نقل و ترافيک شهري ايجاد کرده است.

طبيعتا در اين شرايط بازي، دو بازيگر اول يعني موسسه ميزان و بانک مرکزي برنده بازي هستند و بازيگر سوم محکوم به شکست است. درد زماني بيشتر مي شود که در ميان معترضان موسسه ميزان، خانم ميانسالي را مشاهده مي کنيد که از بيماري اش مي گويد و عنوان مي کند به اين پول براي درمان عملش نيازمند است و مدارکش را هم نشان مي دهد. ديگري مي گويد با سپرده اش مي خواسته خودرويي بخرد که تا به امروز 1 ميليون تومان گران شده است. چه بخواهيم قبول کنيم و چه نخواهيم بپذيريم، حق با سپرده گذاران است و بايد دو بازيگر ديگر(بانک مرکزي و موسسه ميزان) تن به خواسته هاي آنها دهند.

از اين منظر مسئولان بانک مرکزي نمي توانند با ذکر اين جمله که «اين موسسه غيرمجاز است» از زير بار وظيفه شانه خالي کنند. چرا که وظيفه نظارت بر بازار غيرمتشکل پولي نيز برعهده اين نهاد بوده است. يعني متهم رديف اول ايجاد چنين موسسه اي و تاسيس بالغ بر 100 شعبه در سه استان خراسان، بانک مرکزي است. بماند که اين موسسه در مسير کسب مجوز، مراودات زيادي با بانک مرکزي داشته است و به گفته رئيس هيات مديره آن، چيزي حدود 75 ميليارد تومان ذخيره نزد آن دارد. اگر ميزان در مسير کسب مجوز بوده است که بانک مرکزي موظف به پاسخگويي است و اگر بدون مجوز اقدام کرده است، باز هم بانک مرکزي به دليل عدم نظارت کافي بر بازار پولي، در معرض اتهام است.

لذا پيشنهاد مي کنيم تا دير نشده است کاري انجام دهيم که ممکن است ادامه اين روند عواقب تلخي به همراه داشته باشد. بانک مرکزي مي تواند با آزاد سازي سپرده هاي ميزان، توان نقدينگي اين موسسه را افزايش دهد تا بتواند پاسخگوي جمعيت بيشتري از سپرده گذاران باشد. از طرف ديگر توصيه مي شود که از صحبت هايي که بعدا تکذيب مي شود خودداري کنند.

همچنين، به مسئولان موسسه ميزان پيشنهاد مي کنيم، اگر سه روش اوليه(وصول مطالبات، اخذ سپرده جديد و دريافت تسهيلات از ساير بانک ها) پاسخ نداده است به سراغ فروش املاک خود بروند که به گفته مسئولان اين بانک داراي ارزش دفتري 700 ميلياردتوماني است(ارزش واقعي به مراتب بالاتر از اين اعداد است). اگر چه ممکن است در اين شرايط نتوانند به مبلغ مناسبي املاک خود را بفروشند اما شايد از دست رفتن بخشي از سود، به آرام کردن مردم مي ارزد و البته اگر اين اتفاق به صورت اختياري از طرف ميزان صورت نپذيرفت، انتظار مي رود مسئولان استاني با اعمال فشارهاي منطقي بتوانند اين روند را تسهيل کنند. علاوه بر اين به مسئولان ميزان توصيه مي شود به جاي مصاحبه هاي گوناگون، دست به انتشار صورت هاي مالي خود بزنند تا مردم با اطلاع داشتن از دارايي ها و بدهي هايشان، خيالشان آسوده شود.

حبيب نيکجو

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1394/1/2908:41:14،
86
159
میخواستن پولشون رو اینجا نگذارند. اون موقع که 25 درصد 25 درصد سود میگرفتن باید یادشون میفتاد!
روشنگری: 1394/1/2909:43:12،
80
57
پدیده چی شد ؟

همش زیر سر اونه
هادي: 1394/1/2911:09:53،
41
52
هيچ ارتباطي به موضوع نداره، اگه آقايان سالم كار كنن هم ميشه سپرده گذار 25 درصد 25 درصد سود بگيره و هم موسسه طرف قرارداد كارش رو بكنه كه به اصطلاح ميگن بازي برد برد، متاسفانه نبود نظارت و ضدعفوني باعث ميشه ميكروب ها كه معمولا همه جا هستن باعث بيماري و از كار افتادن سيستم بشن
ضمناً جهت اطلاع پديده اين وسط تقصيري نداشته و خودش قرباني بخل و ندانم كاري يك عده آدماي كوته فكر شده
سعيد: 1394/1/2911:25:31،
67
49
مشهد از اوايل دهه هشتاد شمسي به نحو قابل ملاحظه اي راه پيشرفت و توسعه رو در پيش گرفته كه اين موضوع يك عده آدمهاي بخيل و كاپيتاليست رو تو مملكت نگران كرده، همين موضوع باعث شده تو اين يكي دو سال اخير مشكلاتي براي بعضي از پروژه هاي عظيم در دست اجرا پيش بياد كه مطمئن باشين حل خواهد شد و بزودي مشهد به يكي از قطب هاي مهم گردشگري و اقتصادي در خاورميانه تبديل ميشه، اونوقت اين افراد بايد برن سماقشونو بمكن !!!!
مسعود: 1394/1/2911:37:28،
55
41
حالا مگه این 25 درصد ها رو پدر شما پرداخت میکرده به مشتریان که این همه اتیشی شدی ؟ شما میتونی 10 درصدت رو تو بانکای دولتی بگیری و زیادم صحبت نکنی. پول کسی خورده نمیشه همشون به پولاشون میرسند. در ضمن شما فکر نکن اگه فردا بانک ملی هم همین بلا سرش بیاد بانک مرکزی فرداش میاد دونه دونه پول همه رو پس میده اقای زرنگ !
اسمارت فون: 1394/1/2912:20:49،
45
31
تنها حرفي كه توان گفتنش واسه اين مملكت هست :
عجب مملكتي
يكي: 1394/1/2912:24:00،
46
30
خوب وقتي عده اي انسان راحت طلب پول رو به دست عده اي ربا خوار به اميد سود بيشتر مي سپارند و سعي نمي كنند با سرمايه گذاري و كار آفريني يه عده جوون با سرمايه ي اونا كار و زندگي كنند و اين وسط خدا و رضاي او فراموش مي شه عاقبت كار هم مي شه همين .
ح: 1394/1/2914:29:38،
42
36
تو چرا میسوزی که بقیه سود 25 گرفتن
از حسادت شبا خوابه راحت نمیری مطمعنم
استاد: 1394/1/2915:15:05،
44
39
نتیجه اعتماد بیجا به موسسات غیر محاز و بدون مجوز همینه ...


طمعععععععع کردین ٬ تاوانشو میدین ...
غیر مجااااز: 1394/1/2915:19:41،
34
43
اعتماااااااادددد بیجااااااا به موسسات بدوووووون مجووووززززز بخاطرررر یک دو درصد سووووود بییییشتر نتیجش همییییینههههه
کاردان: 1394/1/2908:49:43،
75
49
بفرما پول مردما میبرن رو ملک سرمایه گذاری میکنن . از اونور جماعت ساده دلشون خوشه ۲۳ درصد روز شمار میگیرن .. جالبه این جماعت ساده منتظر کاهش قیمت مسکن هستن . من دیگه حرفی ندارم
amir: 1394/1/2909:00:10،
77
56
مردم محترم مشهد.
وقتی میبینید تو این مملکت هیچ نظارتی نیست.
وقتی میبینید خیلی راحت با یه پیام تو رسانه ها غولهای عظیم اقتصادیو میکوبونن زمین.
وقتی بانک مرکزی چندین نوبت اعلام میکنه که ما نمیتونیم اینا رو جمع کنیم مواظب پولاتون باشید.
چرا بازم بخاطر چند درصد سود بیشتر میرید این کا رو میکنید.
درسته بیکاریه. اقتصاد مریضه. تولید خوابیده. ولی اینا دلیل نمیشه مالتونو آتیش بزنید.
amir: 1394/1/2909:07:50،
60
43
تازه شهر مشهد یکی از بهترین و پویاترین اقتصاد ها رو بین استانهای دیگه داره.
امیر: 1394/1/2909:40:31،
46
38
کی بانک مرکزی علنی در رسانه ها تأکید کرد که مردم پولشون را در موسسه ها نذارن از وقتی که من شنیدم و تا موقعی که این اتفاق افتاد مگه چقدر طول کشید من میخواستم برم پول رو بردارم ولی بدلیل گرفتاری چند روزی دیر شد وقتی رفتم که این اتفاق افتاد حالا میزان مجوز نداشت این همه موسسه دیگر همشون مجوز دارن چرا بانک مرکزی جلوی اونا رو نمیگیره میخواد اونا هم مثل موسسه میزان خوب ریشه دار بشه بعد با یک شایعه ای که معلوم نیست به چه جهت و هدفی و از چه طرفی شروع بشه کارشون رو یکسره کنن بعد به مردم بیچاره هم بگن میخواستین پولتون رو اونجا نذارین خوبه واللللللللللله!!!!!
amir: 1394/1/2910:34:31،
43
41
برادر عزیز چندین یار سال 91 و 92 بانک مرکزی اعلام کرد. توی یکی از خبرگزاری هی ایتنترنتی خوندم. روزنامه همشهری هم نوشت.
شما درست میگی بانک مرکزی باید جولوشونو بگیره. ولی وقتی میدونیم نظارت ندارن و در بعضی اوقات سازمان های نظارتی خودشونم شریکشون میشن ؛ پس خودمون باید زرنگ باشیم و حواس جمع.
علی: 1394/1/2909:01:18،
64
32
مملکت بی قانون همینه دیگه
به اسم دادگستری موسسه میزنن
بانک مرکزی هم 13 سال سکوت میکنه
حالا بیچاره مردم که چون همیشه چوب اعتماد به .... رو میخورن
سینا : 1394/1/2913:21:04،
41
27
اکثر کارمندان دادگستری سهامداران این موسسه هستند و کارمندان این موسسه هم اکثرا از خود کارمندان دادگستری یا فرزندان آنها هستند مادر بزرگ من کارمند بازنشسته دادگستریه هم سهام داره هم پول تو این موسسه.پس دادگستری هم باید جوابگو باشه
علیرضا: 1394/1/2909:03:12،
65
49
خدا لعنت کند موسسه میزان و دیگر موسسات که مردم را به سود خواری عادت دادن و کم کم همه را دارند بیچاره میکنند و اقتصاد را نیز به تعطیلی کشانده اند
احسان: 1394/1/2909:03:29،
85
35
ي بقالي بي مجوز وا كني،٥٠ تا اداره و مامور ميريزن سرت تا هركدوم ي چيزي بگيرن و در نهايت درشو گل ميگيرن،من موندم اين موسسات چجوري با كلي شعبه و نوشته هاي((زير نظر بانك مركزي))پول مردومو نميدن؟؟!
علی: 1394/1/2909:28:15،
64
25
چگونه این موسسه 14 سال فعالیت بدون مجوز داشت چی شده که امسال مجوز نداره ....!!!! تا دیروز آرم دادگستری را داشت و خودم شاهد بودم که دادگستری پولهای دیه و بچه های صغیر و یتیم را به حساب این موسسه میرخت و سهامدارانشم قضات و کارکنان دادگستری بودن حالا دادگستری اعلام میکنه که این موسسه هیچ وابستگی به اونها نداره دیگه مردم باید به کجا پناه ببرند ... چرا این موسسه توی این چند سال اعلام می کرد که ما مراحل پایانی اخذ مجوز از بانک مرکزی را داریم بانک مرکزی سکوت می کرد.... !!! این سکوت بانک مرکزی و پا کنار کشیدن دادگستری عاقبت خوشی نداره ها مردم هم تا جایی تحمل دارن مسئولین هر چه سریعتر به فکر چاره باشن
رسول: 1394/1/2910:07:58،
53
35
موسسه میزان زندگی ام نابود شد. زنم را طلاق دادم - ماشین م را فروختم نفقه دارم - به زور دارم نفس می کشم. بمیرم تا از این زندگی راحت بشم.
محسن: 1394/1/2911:03:18،
49
32
بيشتر توضيح بده ببينيم موضوع چطوري به اونا ربط پيدا ميكنه رسول جان
محمد: 1394/1/2910:11:40،
51
33
کلا سیستم بانکی یک نوع نظام سرقت و اخاذی منظم و سیستماتیک است که در آن برنده سرمایه دارهای کلان و بانکها هستند. هر از چند گاهی جنگ زرگری میان بانک مرکزی و این بانکها و موسسات اصطلاحا غیرمجاز هم باعث میشه پول ملت به جای خورده شده تدریجی یکدفعه خورده بشه ....
lمرتضی: 1394/1/2910:22:41،
44
34
من امروز حواله ی5700 داشتم 3تومن بهم دادن -فکر میکردم یه هزاری هم نمی تونم بگیرم -بازم خدارو شکر که پول دادن-الان فهمیدم واقعا مشکلی ندارن فقط کمبود نقدینگی دارن
امین: 1394/1/2910:29:56،
35
30
تو بانک های تجاری ایران فقط رو بانک ملی میشه حساب گرد یعنی ریسکش نزدیک به صفر هست.
هادي: 1394/1/2910:30:30،
55
32
از بس مال مردم رو خوردن اين بلا سرشون اومد
سال 86 يك آپارتمان از يك شركت تعاوني با هزار جور قرض پيش خريد كردم. سال 88 آپارتمان رو تحويل گرفتم ولي شركت تعاوني با موسسه ميزان در خصوص وام پرداختي به تعاوني كه اصلا به ما ربطي نداشت كارشون به دادگاه كشيد نهايتاً موسسه ميزان كل مجتمع تو بلوار لادن مشهد كه شامل يازده واحد بود رو مزايده گذاشت و يك نفر كه ميگفتن از خودشونه، مجتمع سه و نيم ميلياردي رو به هشتصد ميليون تومان برداشت و ما يازده خانواده كه هيچ تقصيري نداشتيم رو آواره كرد. سه ساله كه داريم تو دادگاه هاي مشهد ميدويم هيچكي پاسخگو نيست.
رحیم: 1394/1/2910:51:39،
43
39
اگه سپرده گذازان هر بانکی در دنیا برای برداشت پولشان به بانک هجوم بیاورند خوب معلومه ورشکست میشه مگه اینکه دولتی باشه
ahmad: 1394/1/2910:51:46،
33
35
آخه عزيزان تابكي سادگي ميكنيدآخه اگه ميدونستندراه پول دارشدن وبفكرمن وشما نبودندبلكه خودشان پولدارميشدنداين چيزي وبويي ازكلاه برداري نيست
ن.ا: 1394/1/2910:53:56،
39
34
چرا بانک مرکزی ساکته و جواب مردمو نمیده؟چرا مسئولین میزان فقط حرف میزنن و وعده میدن و عمل نمی کنن؟خب حداقل سود یا یه مقداری از پول مردمو بده اگه واقعا مشکل مالی نداره تا مردمم صبر کنند و بیشتر اعتماد کنند
محسن: 1394/1/2911:02:05،
48
33
اين موسسه به خيلي ها تو مشهد اجحاف كرده و چون عده اي از بازنشستگان دادگستري در هيئت مديره اون حضور دارن كمتر كسي تونسته حقشو ازشون بگيره.
پیام: 1394/1/2911:18:02،
43
26
باسکوت بانک مرکزی هر روز بر مشکلات مردم افزوده می شود که حتی دست به خودکشی وخود سوزی می زنند در این میان چه حق هایی که ناحق نشده شاید روزی از اینکه می توانستید ولی اقدامی نکردید پشیمان شوید. این باور مردم است که چوب خدا صدا ندارد اگر کسی بخورد دوا ندارد شاید در این هم حکمتی باشد.
صدیقی : 1394/1/2911:33:11،
41
34

آقا امروز منو واسه 200 هزار تومان از شعبه خودم پاس دادن به شعبه مرکزی گفتن برو از اونجا بگیر!؟

کی گفته پول میدن چرا دروغ ميگين!؟ آخه سپردم همش دو میلیون و هفتصد هزار تومان است حواله داده واسه برج 6
رضا: 1394/1/2911:38:41،
30
38
كامنت سعيد(نفر چهارم از بالا) رو بخون متوجه ميشي
محسن: 1394/1/2911:45:02،
37
30
من امروز برای گرفتن حواله ای که 8درصد پولم رو هم شامل نمیشه بعد از 3 ماه سرگردونی به شعبه مراجعه کردم ودرکمال تعجب به من گفتند باید وامی رو که سال گذشته ازشون گرفتم و باید درمدت 3سال تصفیه میکردم یکجا برگزدونم تا بهم برای چند ماه دیگه نوبت بدن و اونوقت همین حدود 10% موجودی خودم رو بگیرم. معنای این بخشنامه چه چیزی میتونه جز سواستفاده از انفعال ارگانهای بانکی ونظارتی باشه؟ چراکسی به این اجحاف رسیدگی نمیکنه؟
شهروند: 1394/1/2911:58:20،
28
31
ميزان در اين سه ماه فقط دروغ تحويل مردم داده است..... اگر دروغ استخوان داشت هيات مديره ميزان تا الان صدبار خفه مي شد.......
یوسفی: 1394/1/2912:48:36،
37
46
پولاتون پرید که پرید...... فکر نکنم امثال هم به پولاتون برسید ای جماعت نزول طلب!
وحید: 1394/1/2912:12:14،
37
26
خوب این همه میزان املاک داره بفروشه سپرده هارو پس بده
ن.ا: 1394/1/2912:46:46،
20
31
میزان باید املاکشو بفروشه من که بشدت به پولم نیاز دارم مثل منم زیادن
kazemi1349: 1394/1/2912:52:16،
36
38
همه این موسساتی که الان بانک مرکزی میگه بدون مجوز هستند زمان احمدی نژاد دارای مجوز بودند و در دوره روحانی اومدن مجوزشون رو باطل کردند.خوب کسانی که سپرده های 5 ساله در این موسسات داشتند که نمی تونستند برن پولهاشون رو بردارن که اگه همه هجوم می آوردن این موسسات هم به حال و روز میزان گرفتار می شدن.من فکر می کنم که بانک مرکزی نمیتونه به بهانه نداشتن مجوز شونه خالی کنه.
من فکر می کنم که این بازی کثیف رو خود بانک مرکزی شروع کرده که با بدون مجوز اعلام کردن این موسسات بساط اونها رو جمع کنه.
مجتبی عباسی: 1394/1/3000:23:18،
20
37
بانک مرکزی را متهم نکنید چون مجوز نداده و اگر هم مجوز بده در حد سپرده موسسات. وبر اساس قانون اندکی از هر سپرده و تا سقف یکصد میلیون ریال پرداخت میکند و مابقی از محل فروش املاک و مطالبات. در دراز مدت به نسبت میزان سپرده در صورت نکافو پرداخت می شود ضمن اینکه بانک مرکزی اسلحه واجازه ندارد ندارد جلو افتتاح شعب موسسات را که از اداره تعاون مجوز گرفته ااند را بگیرد مشکل از قانون است
امير: 1394/2/2102:21:28،
40
30
نميدونم چرا مشهدي ها به اين نوع درآمدها علاقه دارند. جريانهاي هرمي مثل آنتيگونه هم تو مشهد شروع شد. شما كه همجوار امام رضايين. قبلا مردم همه به فكر كار و سرمايه گذاري سالم و حلال بودن. بدترين كار ديگه ثبت نام خودرو و موبايل بود كه باز غير مستقيم چرخ اقتصاد رو ميگردوند.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار