کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ترکیه به دنبال ترکمانچای گازی با ایران

کدخبر:۱۱۰۱۵پنجشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۸:۲۶۴۰۹۹ بازدید

اخبار خوش تجاری و تمایل غیر قابل وصف کشورها برای حضور در ایران هر لحظه بیش از قبل به گوش می‌رسد. از همکاری‌های مشترک در صنایع ...

اخبار خوش تجاری و تمایل غیر قابل وصف کشورها برای حضور در ایران هر لحظه بیش از قبل به گوش می‌رسد. از همکاری‌های مشترک در صنایع کوچک گرفته تا مباحث صادراتی نفت و گاز. در این میان خیلی از همسایه‌ها نیز به رسم نزدیکی و سبقه دیرینه در تجارت، پیش از دیگران قدم رنجه کرده‌اند و برای مذاکرات حضوری به ایران آمده‌اند. یکی از مهم‌ترین این شرکا ترکیه است که با نمایندگی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری این کشور در سفری یک روزه و البته از پیش تعیین‌شده برای برخی مذاکرات سیاسی - اقتصادی به ایران آمد. رئیس‌جمهوری چین نیز از دیگر مسافران ایران است که پس از تفاهم اخیر هسته‌ای کشورمان با ابراز نگرانی از حضور اروپایی‌ها در بازار بکر ایران، عزم سفر کرده است. گذشته از این دو کشور، اما اخبار متعددی درباره علاقه‌مندی کشورها و شرکت‌های اروپایی به گوش می‌رسد که در آینده نیز انتظار می‌رود حضور جدی‌تری در اقتصاد ایران داشته باشند.

محاسبات ذهنی ترک‌ها برای حل مناقشه گازی

در شرایطی که بسیارند کشورهایی که برای بازار ایران (پس از لغو تحریم ) کمین کرده‌اند، دو روز پیش رئیس‌جمهوری ترکیه و تیم اقتصادی او به ایران آمدند تا ملاحظات اقتصادی این کشور همسایه بیشتر از قبل برای ایران روشن شود. ترکیه چندی است در پس مبادلات پرسود اقتصادی با کشورمان، درگیر یک شکواییه گازی از ایران شده، اما درعین‌حال سعی داشته تا مبادلات تجاری گسترده‌ای با ایران به راه بیندازد و بیشترین سود را به صورت یکطرفه از ایران بجوید. بحث تجارت ترجیحی و معافیت‌های گمرکی که از ایران گرفت هم در این قالب بود. اما در این میان، بحث فروش گاز ایران به ترکیه ازجمله موضوعاتی است که دنبال می‌شود. ترک‌ها معتقدند که ایران گاز را گران به این کشور فروخته و این ادعا را تا جایی پیش برده‌اند که شکایت اولیه ترک‌ها از ایران که به جایی نرسید حالا در دیوان داوری بین‌المللی این شکایت را برای گرفتن جریمه از ایران دنبال می‌کنند. اما حالا سفر رئیس‌جمهوری این کشور به ایران و طرح موضوع خرید گاز از ایران، نشان داد که سوسوی امید به برقراری ارتباط دوباره میان کشورهای قدرتمند جهان و ایران، ترک‌ها را قدری به نگرانی انداخته است و فرضیه حل مناقشه گازی پیش از رخداد اتفاق‌های بزرگتر را قوی‌تر از گذشته کرده است.بی‌تردید می‌توان گفت که اردوغان نیز پیش از سفر خود به این نکات اندیشیده و دریافته است که تولیدات قدرتمند گازی ایران در دوران پساتحریم مشتریان بسیاری خواهد داشت، پس چه بهتر که تا پیش از آن دوران با حل این مناقشه گازی ابتکار عمل را در دست بگیرد تا در آینده‌ای نزدیک بتواند به شاهراه انتقال گاز ایران به اروپا تغییر نقش دهد. در کنار این اما چانه‌زنی ترک‌ها برای خرید گاز ارزان دیگر مبحثی است که در دوران حساس سیاسی ایران مورد توجه ترک‌ها قرار گرفته است. آنها در نظر دارند تا با طرح شکایت خود به دیوان داوری بین‌المللی، نگاه‌ها را بار دیگر به سمت کشورمان معطوف کنند و ایران نیز متأثر از این شرایط به تخفیف گازی (به‌زعم ترک‌ها ٢٥ درصدی) تن دهد تا شاید ترکمانچای گازی مورد نظر ترک‌ها محقق شود!

چانه‌زنی اردوغان و قاطعیت ایران در معامله

اما موضع‌گیری‌های هوشمندانه مقامات ایرانی نیز در این میان ستودنی است. آنان به درکی عمیق از شرایط فعلی سیاسی و اقتصادی کشورمان رسیده‌اند و در نظر دارند تا به سیاست‌های رندانه ترک‌ها در قبال این پرونده گازی تن ندهند. این را به وضوح می‌توان در کلام مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران مشاهده کرد. حمیدرضا عراقی دراین‌باره گفته است: آمادگی کاهش قیمت گاز صادراتی به ترکیه را نداریم مگر این‌که قرارداد جدید نوشته شود و طبق آن قرارداد ترکیه حجم بیشتری گاز از ایران خریداری کند .

پیشنهاد ٤ صفحه‌ای ایران به ترکیه

به هر حال موضوع خرید گاز از ایران برای ترکیه این روزها و قبل از پایان ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای، اهمیت حیاتی پیدا کرده، آنچنان حیاتی که نه‌تنها یکی از محورهای مذاکرات در سفر اردوغان به ایران بود، بلکه وزیر انرژی و منابع طبیعی این کشور بلافاصله بعد از بازگشت از تهران مصاحبه مطبوعاتی با اصحاب رسانه برگزار کرد. اظهارات تانر ییلدیز در این کنفرانس خبری هم نشان می‌دهد که ترکیه می‌خواهد از فرصت به دست آمده از شکایت قضایی خود برای امتیازگیری از ایران استفاده کند. به گزارش سایت ان‌تی‌وی ترکیه، وزیر انرژی این کشور دیدارهای صورت گرفته با طرف ایرانی را اثربخش توصیف کرد و افزود: مقامات ایرانی پیشنهاد ٤ صفحه‌ای درخصوص تخفیف‌های قیمتی گاز طبیعی ارایه کرده اما بعضی از بندها و شرایط موجود در این پیشنهادها، مورد قبول ما نیست. ییلدیز افزود: ایران پیشنهاد کرده که ترکیه در قبال تخفیف‌های گازی از شکایت خود صرفنظر کند اما پاسخ ما به این پیشنهاد به روشنی، منفی است چون این دو موضوع ارتباطی به یکدیگر ندارد. او خاطرنشان کرد: ترکیه پیگیری خود برای داوری در مورد خرید گاز از ایران را متوقف نخواهد کرد اما نتیجه و جریمه‌ای که از این طریق عاید ما خواهد شد برای تضمین وعده‌های فعلی ایران می‌تواند مورد مذاکره قرار گیرد. وزیر انرژی ترکیه با اشاره به این‌که این کشور گاز ایران را به گران‌ترین قیمت می‌خرد، افزود: اختلاف بر سر قیمت و شکایت ترکیه، مانعی در مسیر دوستی عمیق دو کشور نخواهد شد. او با اشاره به سفر هفته آینده هیأت مذاکره‌کننده ایرانی به این کشور خاطرنشان کرد: موضوع انعقاد قرارداد دیگری با ایران درخصوص واردات ١٠‌میلیارد مترمکعب گاز از این کشور در صورت روشنی شرایط می‌تواند مورد ارزیابی قرار گیرد. ییلدیز تأکید کرد: ما امیدواریم که ایران به ترکیه قیمت منطقی‌تری برای گاز صادراتی خود پیشنهاد کند، ضمن این‌که فعلا انعقاد قرارداد جدیدی در زمینه گاز با ایران در دستور کار نیست. با این اوصاف به نظر می‌رسد اگرچه پیگیری ترکیه در مورد قیمت گاز دست‌کم در قدم اول به نفع ایران بوده اما ترکیه می‌خواهد از نتایج احتمالی آن برای تنظیم قراردادی سودآور برای خود استفاده کند.

 البته سخنان وزیر انرژی ترکیه فاصله معناداری با اظهارات رئیس‌جمهوری این کشور داشت. رجب طیب اردوغان در دیدارهای متعدد خود با مسئولان کشورمان اشاره کرده بود که برای حل‌وفصل موضوعات حوزه انرژی به ایران آمده و انتظار دارد تا در برابر خرید گران‌ترین گاز از ایران قدری تخفیف بگیرد تا در پی این امر خرید گاز از ایران را افزایش دهند. وی با بیان این‌که گاز در صنعت، روستاها و شهرهای ترکیه مصرف زیادی دارد تأکید کرد: ما می‌خواهیم بهای گاز مناسب باشد تا به بهای کمتر آن را به مردم بفروشیم و مردم ما متضرر نشوند که البته دو کشور دوست باید دراین‌باره همکاری و همفکری کنند. رئیس جمهوری ترکیه افزود: باید در بهای گازی که از ایران می‌خریم به قیمت مناسب برسیم و با در نظر گرفتن دیگر زمینه‌های همکاری باید بتوانیم هدف اصلی یعنی حجم ٣٠‌میلیارد دلاری مبادلات تجاری میان دو کشور را محقق کنیم.

احتمال حل‌وفصل مناقشه گازی

پیش از این هم بیژن زنگنه، وزیرنفت کشورمان کاهش قیمت گاز صادراتی به ترکیه را مشروط دانسته و گفته بود که به شرطی قیمت گاز ایران به ترکیه کاهش می‌یابد که واردات گاز ترکیه از ایران افزایش یابد چرا که برای ایران سهم بازار بسیار مهم است. اکنون که ترک‌ها شرط ایران برای خرید گاز بیشتر را پذیرفته‌اند، احتمال دارد در صورت خرید بیشتر گاز توسط ترکیه، ایران قیمت فروش گاز به ترکیه را کاهش دهد. بر این اساس تابستان گذشته در سفری که رئیس‌جمهوری و وزیر نفت به آنکارا داشتند نیز مذاکراتی درباره کاهش قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه صورت گرفت، اما نتیجه‌ای حاصل نشد. براساس این گزارش قرارداد ٢٥ ساله‌ای که ایران و ترکیه در‌ سال ١٩٩٦ برای صادرات سالانه تا ١٠‌میلیارد مترمکعب گاز امضا کردند، از‌ سال ٢٠٠٢ ایران روزانه ٣٠‌میلیون مترمکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند به‌طوری که ایران در‌ سال ٢٠١٣ با صدور حدود ٨‌میلیارد مترمکعب، پس از روسیه دومین تأمین‌کننده گاز ترکیه شد.

پیشنهاد پیمان پولی دو‌جانبه از سوی اردوغان

در کنار این اما رئیس‌جمهوری ترکیه پیشنهاد دیگری هم برای مقامات ایرانی داشته است. او در جریان دیدار با حسن روحانی رئیس‌جمهوری کشورمان با تأکید بر افزایش همکاری‌های مشترک بین دو کشور، گفته است: باید هر دو کشور سعی کنیم از زیر تسلط پول‌های دیگران بیرون آییم و پول‌های ملی را به جریان بیندازیم، البته بانک‌های مرکزی ما با هم صحبت کردند، اما هنوز گام مؤثری برداشته نشده است. ما می‌خواهیم هرچه ایران از ترکیه می‌خرد با پول ترکیه باشد و هرچه ترکیه از ایران می‌خرد با پول ایران باشد و در این زمینه می‌توانیم برای کشورهای منطقه نمونه باشیم. بنابراین حال که ترکیه داوطلبانه خواستار اجرای پیمان پولی دوجانبه با ایران شده، انتظار می‌رود که دولت و بانک مرکزی ایران به این پیشنهاد توجه جدی کرده و پیمان پولی ٢جانبه را عملا در سیاست‌های خود به کار گیرند. اما این درحالی است که مناقشات میان دو کشور نیز با فهمی مشترک حل‌وفصل شود.

مناقشه گازی از نگاه رسانه‌های خارجی

اصرار ترکیه برای کاهش قیمت قرارداد صادرات گاز ایران دلایل مختلفی دارد. به نوشته نشریه «ترکیش ویکلی» این کشور سعی دارد سبد انرژی خود را متنوع‌تر کند و از سوی دیگر قصد دارد سهم انرژی‌های پاک را در این سبد بیفزاید تا از وابستگی انرژی خود بکاهد. اما «ولکان امر» یکی از تحلیلگران موسسه امنیت انرژی در آمریکا معتقد است این کشور نمی‌تواند به‌طور کامل انرژی‌های فسیلی را حذف کند و برای تأمین انرژی مورد نیاز خود به منابع انرژی همسایگانش به‌خصوص ایران نیاز دارد. نیاز این کشور به گاز طبیعی سبب خواهد شد از شدت موضع خود نسبت به ایران وکشورهای تامین‌کننده انرژی‌اش بکاهد. از سوی دیگر اروپا پس از تحریم روسیه سعی دارد جانشینی برای تامین منابع انرژی خود بیابد. ترکیه به لحاظ موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب است. این کشور هرچند خود منابع انرژی چندانی در اختیار ندارد اما با روسیه، ایران، ترکمنستان و جمهوری آذربایجان همسایه است و روابط انرژی دیرینه‌ای با آنها دارد. به نوشته روزنامه «یورو آبزرور» ترکیه می‌تواند با کمک خط لوله «ترنس آنتولی» گاز ایران و جمهوری آذربایجان را به اروپا منتقل کند. با توجه به منابع عظیم ایران( دومین مخازن بزرگ گاز طبیعی پس از روسیه) نیاز اروپا به روسیه از بین می‌رود و ترکیه نیز می‌تواند با فروش گاز ارزان ایرانی به سود دست یابد.


نفت ایران به‌جای اروپا روانه چین شد

دور جدید مذاکرات نفتی جمهوری اسلامی ایران و چین با سفر وزیر نفت به پکن از امروز با محور وصول مطالبات معوق و امضای قراردادهای جدید نفتی آغاز شد. بر این اساس بیژن زنگنه، وزیر نفت به همراه معاون امور بین‌الملل وزارت نفت و مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران مسافر پکن خواهند شد. در آستانه آغاز مذاکرات نفتی تهران – پکن، هفته جاری شرکت ملی نفت ایران یک قرارداد جدید یک‌ساله صادرات میعانات گازی با شرکت دولتی ژوهای ژنرونگ امضا کرد که با امضای این قرارداد از مردادماه ‌سال‌جاری به‌طور متوسط روزانه حدود ۱۰۰‌هزار بشکه میعانات گازی فازهای پارس‌جنوبی تحویل این شرکت چینی خواهد شد. مهم‌ترین محور سفر هیأت ایرانی به سرپرستی بیژن زنگنه به پکن نحوه وصول مطالبات معوق نفتی ایران از پالایشگرهای چینی در ازای بازگشایی فاینانس طرح‌ها و پروژه‌های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشور است. با وجود این، امیرحسین زمانی‌نیا‌، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت ایران در گفت‌وگو با رویترز، اجرای پروژه‌های نفت و گاز چین در ایران را مهم‌ترین محور مذاکرات پکن عنوان کرده و گفته است: مسئولان شرکت ملی نفت ایران نیز در این سفر با بزرگترین خریداران نفت خام چین دیدار خواهند داشت. اوهمچنین تأکید کرده است: مسأله پرداخت پول نفت حل نخواهد شد؛ مگر آن‌که تحریم‌ها برداشته شود. سفر بیژن زنگنه، وزیر نفت و هیأت نفتی ایران به‌ دعوت اداره ملی انرژی چین که عالی‌ترین نهاد انرژی این کشور است، انجام گرفته است. در همین حال، پیش‌بینی می‌شود در صورت توافق نهایی بین ایران و چین، بخشی از ظرفیت آزاد شده صادرات نفت ایران پس از تعلیق تحریم‌ها به جای اروپا روانه بازار نفت چین و پالایشگرهای این کشور آسیایی شود. هم اکنون شرکت‌های چینی در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی و یادآوران با شرکت ملی نفت ایران همکاری می‌کنند و قراردادهایی هم به منظور بازگشایی فاینانس طرح‌های پتروشیمی با چینی‌ها امضا شده است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

کاوه: 1394/1/2008:58:27،
165
46
مرگ بر عربستان ...
گندم: 1394/1/2009:55:45،
147
56
یادمان نرود ترکیه همان کشوری است که به بهانه خریدن نفت ارزان به داعش کمک مالی میکرد !!
ترکیه همون کشوریه که رئیس جمهورش گفت ایران می خواهد جای داعش را بگیرد !!!!
سالار: 1394/1/2010:37:57،
105
40
البته که همه میان ایران .... منابع عظیم نفت گاز معادن طلا مس ... آب و هوای چهارفصل هیچ کشوری تو دنیا این همه ویژگی رو یکجا نداره. مرگ بر اونهایی که باعث عقب ماندگی ایران شدند وگرنه ما الان تو دنیا تک بودیم و فوقالعاده قدرتمند.
آراد: 1394/1/2012:05:03،
36
120
وقتی غربی ها با ایران توافق ترکمانچای هسته ای امضا میکنن چرا ترکها ترکمانچای گازی امضا نکنن؟
رادمهر : 1394/1/2018:37:03،
54
40
بزرگ مرد حماسی ایران فردوسی کبیر میگه

زشیر شتر خوردن و سوسمار
عرب را رسیده است به جایی کار
که تاج کیانی کند آرزو
تفو بر تو ای روزگاران تفو

انقدر بدبخت شدیم که چهارتا عثمانی و تازی پاپتی که یه زمانی نه چندان دور به صف وای میسادن تا دست شاه رو ببوسن امروز برای ما ادم شدن و بیشتر از حدشون حرف میزنن ولی بدونید که تاریخ بازم بر میگرده دوران شکوه و طلایه داری پارسیان باز هم بر میگرده
این مملکت مثل ققنوس هزار بار اتیش گرفته و درست شده نه تازی و نه عثمانی نه مغول نه ... هیچ کدوم نتونستند ایران زمین رو نابود کنند

من از روییدن خار بر روی دیوار فهمیدم که ناکس کس نمیگردد از این بالا نشستنها
من از روییدن گل بر خاک فهمیدم که کس ناکس نمیگردد از این افتادن و خیزها
یا هو: 1394/1/2009:07:12،
105
78
گویی همه بفکر قراردادهای ترکمن چای با ایران هستند ! این همان عزت و افتخاری است که بجهت انرژی هسته ای عاید ما شد!!
کوکی(تویوتا): 1394/1/2009:16:09،
73
51

به نظرم یه مقدار صبر بکنید تا تحریم ها برداشته بشه.بعدش ترکیه که هیچی گنده تر از اونش هم نمیتونن از این کارا باهامون بکنن.از مسولین خواهش میکنم این کار رو نکنن.ما یه قرارداد 25 ساله با ترکیه بسته بودیم.حالا بعد از 25 سال میگه ارزونتر کن من بخرم.
تورو خدا ، جون هر کسی که دوست دارید منابع این کشور رو حراج نکنید.
بخدا یه روز تموم میشه بعد هیچ کاری از دستتون بر نمیادا.
باش به همین خیال باش: 1394/1/2015:45:00،
34
40
بازم جوگیر شدی کوکی تویوتا ()البته تویوتای چینی)
گندم: 1394/1/2009:17:54،
62
48
یادمان نرود ترکیه همان کشوری است که به بهانه خریدن نفت ارزان به داعش کمک مالی میکرد !!
ترکیه همون کشوریه که رئیس جمهورش گفت ایران می خواهد جای داعش را بگیرد !!!!
سامان ث: 1394/1/2009:20:44،
68
42
با سلام من پیشنهادی که داشتم برای دولت محترم :
1: دولت محترم پول گاز صادراتی را بصورت دلار دریافت کند چون اردوغان یک روباه مکاری است که اگر منافعی در این کار نداشت مطمئنا نه به ایران سفر می کرد و نه پیشنهاد پیمان پولی را می داد . اگر پیمان پولی هم امضا شود قراردادصادرات گاز باید با دلار به امضا برسد در بقیه مراودات تجاری پیمان پولی بد نیست
لطفا به دقت کنید که این بحث چقدر برای ترکها مهم است که با وجود اختلاف جدی ایران و ترکیه بر سر بحران یمن و عراق و حمایت ودوستی ترکیه از وهابیون عربستان اردوغان با وجود مخالفت مجلس به ایران سفر کرد .
دوزسوز: 1394/1/2009:26:09،
59
73
ايراني درهرجايي كه آثارتوسعه و پيشرفتي دارد رد پاي ترك از قبال همسايگي با تركيه ديده ميشود . اينهمه غرور يبجا و نمك نشناسي حاصلي جزانزوا ندارد
ایرانی: 1394/1/2010:24:18،
26
44
حالم بد شد
محمد: 1394/1/2010:34:57،
44
53
عرض این 200 سال هم تفکر سیاسی مانند مشروطه و جمهوریت و هم تفکر اجتماعی و صنعت از طریق ترکها وارد ایران شده است
ساسان: 1394/1/2017:21:00،
35
40
چقد بروبچ اردوعان زیادن ماشاله سلام مارو به آغ دایی اردوغانتون برسونین
رادمهر : 1394/1/2018:40:17،
19
42
شماها همین النشم تو سال 94 نمیفهمید 13 درصد یعنی چی اونوقت دم توسعه و پیشرفت میزنید
حامد تویو: 1394/1/2009:28:22،
71
39
چرا نکنه ! وقتی می بینه اینجا بخور بخوره ! اونم می خواد!
وقتی در پاییز سال ۱۳۸۷ هفت و نیم میلیارد دلار پول نقد و بیست تن شمش طلا را از طریق بار زدن بر ۳۰۸ کانتینر ایران توسط ترکیه توقیف می شه و وزارت خارجه ایران واسه اینکه گندش در تکذیب می کنه ...
خوب بازم می خواد از این پولا !
جغتای: 1394/1/2010:05:23،
42
50
دورتا دور شماها دشمنان شماست.از این طرف ترکیه از اون طرف عربها از اون طرف ترکمنستان آذربایجان پاکستان فقط افغانستان بدلیل هم زبان بودن موند اونم عربستان با وهابی گری میخواد از دست شماها خارج کنه!اسراییل و آمریکا و کانادا و انگلیس که هیچ.ایران باید تمام مرزهایش را ببنده اگه میخواد توسط این گرگها خورده نشه
ساسان: 1394/1/2019:20:20،
28
49
تو چرا سنگ این دوروبریها رو به سینه می زنی ؟ حتما از لحاظ ژنتیکی یه رابطه ای بینتون هست خودتو تابلو نکن عموئه
ایرانی های مظلوم: 1394/1/2010:06:24،
36
54
ترکیه عقده ای زالو خاور میانه ست.
جيب خالي: 1394/1/2010:34:27،
55
26
تركيه مي خواد گاز را مفت بخره ....خريد به ريال، فروش به دلار
محمد: 1394/1/2010:38:04،
49
38
تعجب من این هست که بیشتر کشورهای جهان دنبال منافع خویش هستند . ترکیه هم همینطور . ترکیه با اینکه این قدر با ما اشتراکات مذهبی و قومی دارد بیشتر علیه ان حرف میزنیم در مطبوعات .علت ؟
آتیلا: 1394/1/2013:19:27،
49
34
علت دقیقا همون مشترکات هستش. چون میبینن یه کشوری تا حدودی وشابه خودشون اینقدر پیشرفت کرده ولی اینجا اینقدر عقب مونده ست ، نمیتونن تحمل کنن وچون کاری هم از دستشون بر نمیاد شروع به مهمل بافی میکنن
حرف حساب: 1394/1/2015:48:11،
36
31
به حرف منطقی چی می شه گفت....
گل گفتی
امیر: 1394/1/2012:08:44،
34
33
فقط ترکیه نیست که به دنبال ترکمانچای است. کشورهای زیادی
هستند که منتفع شده اند از وضعیت و موقعیت کشورمان در تحریمها
از بس شم و دانش سیاسی مسولین کشور بالاست.!!!!!
آراز: 1394/1/2013:20:56،
48
22
در ایام عید که طیب اردوغان اظهاراتی بر ضد ایران کرده بود ایران به تلافی ان گاز ترکیه را قطع کرد بدنبال ان ترکیه در خاموشی مطلق فرورفت و مسئولین ترکیه به دست و پا افتادند.حالا سوال اینجاست که چرا ایران با اینهمه ابزارهای قدرتمندی که دارد همیشه باید امتیاز بدهد؟
علی: 1394/1/2021:11:50،
38
49
اون حرف های اردوغان برای به دست آوردن دل اعراب و کسب منافع از اعراب برای دولت ترکیه بود وگرنه اردوغان با یک هیئت بلند پایه ی اقتصادی به ایران نمی اومد. اردوغان منافع ملی کشورش رو نگاه می کنه ما هم که خیلی وقته در واژه ی "ملی" حرف "ی" به یک حرف دیگه تبدیل شده !!

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار