کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

معرفی خودروهای فوق لوکس دهه 70 در ایران + تصاویر

کدخبر:۱۰۸۲۲چهارشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۳:۴۷۳۹۲۴۴ بازدید

در این مطلب ما به قیمت‌های افسانه‌ای برخی خودروهای وارداتی دهه 70 شمسی می‌پردازیم و با اندکی مقایسه منطقی، نشان خواهیم داد که ...

حضور نسبتا پررنگ پورشه و مزراتی در کنار ورود و شماره‌گذاری تعداد اندکی جگوار، رنجروور، کوروت و حتی فراری بحث‌های متعددی را در رسانه‌های کشور و شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت. قیمت‌های میلیاردی این خودروها در کنار چگونگی ورود و اخذ پلاک و چگونگی ثروت‌اندوزی برخی ‌مالکان چنین خودروهایی از جمله داغ‌ترین موضوعاتی بودند که سر و صدای زیادی به پا کردند. اما این موج ورودی محدود خودروهای لوکس تنها به 5 یا 6 سال اخیر محدود نمی‌شود و در 2 دوره ایران پیش از انقلاب اسلامی (خصوصا اوایل دهه 50 شمسی) و موج اول واردات خودرو در اوایل دهه 70 شمسی نیز وضعیتی نسبتا مشابه وجود داشته است.

در این مطلب ما به قیمت‌های افسانه‌ای برخی خودروهای وارداتی دهه 70 شمسی می‌پردازیم و با اندکی مقایسه منطقی، نشان خواهیم داد که برخی قیمت‌های میلیاردی خودروهای وارداتی سال‌های اخیر در مقایسه با قیمت‌های چند ده میلیونی آن سال‌ها حرف زیادی برای گفتن ندارند!


مهاجران کویتی، واردات خودرو و سایر عوامل

جنگ تحمیلی 8 ساله در کشورمان به‌تازگی تمام شده بود که صدام تصمیم گرفت تا این بار به کویت یورش ببرد. همزمان با بهبود وضع اقتصادی در ایران، واردات خودرو به طور محدود دوباره از سر گرفته شد و محصولات متوسط و اقتصادی برندهایی همانند تویوتا، ب‌ام‌و، مرسدس بنز، دوو، فولکس واگن، میتسوبیشی، نیسان، هیوندای و هوندا به طور جدی وارد بازار ایران شدند. در این میان برخی نمونه‌های خاص و لوکس برندهای ب‌ام‌و، بنز، تویوتا، نیسان، میتسوبیشی، هوندا نیز به طور محدود و بعضا غیرقانونی وارد کشور شدند. اما این مهاجران کویتی بودند که همراه با پناه آوردن به خاک کشورمان، تعداد زیادی از خودروهای خاص و لوکس آمریکایی، ژاپنی، ایتالیایی و آلمانی را به ایران آوردند و بسیاری از ثروتمندان ایران را با این خودروها آشنا کردند. جنگ خلیج فارس و حمله آمریکا و نیروهای اعتلاف به عراق نیز سبب شد تا مهاجران عراقی همراه خود، برخی خودروهای خاص و لوکس را به ایران وارد کنند. این یورش به موقع خودروهای خاص به ایران سبب شد تا برخی به فکر وارد کردن این خودروها از مجاری قانونی و حتی غیرقانونی به کشور بیفتند و سیلی از خودروهای نامتعارف (برای بازار نسبتا کم تنوع اواخر دهه 60 شمسی و اوایل دهه 70) به ایران سرازیر شود. این وضع رفته رفته اوج گرفت و کم کم پای سوپراسپرت‌ها و خودروهای اسپرت خاص پر از تکنولوژی و سدان‌های لوکس بزرگ به ایران باز شد. اما اواسط دهه 70 بود که چشمه واردات خودرو خشکید و رفته رفته وضعیت واردات غیر‌قانونی و غیر‌رسمی نیز بسیار دشوار شد و مجازات‌های سنگینی برای این کار در نظر گرفته شده، شماره‌گذاری این خودروها تقریبا غیر‌ممکن شد. این روند تا واردات دوم خودرو در اواسط دهه 80 ادامه یافت و در ابتدای این دوره (سال‌های 76 تا 80) به خاطر خاص‌بودن، قیمت این نوع خودروها افزایش شدیدی یافت، اما پس از مدتی به خاطر وضعیت نه‌چندان مناسب و نبود قطعات و دانش فنی تعمیر چنین خودروهایی، رفته رفته بسیاری از این خودروها به گوشه پارکینگ‌ها  رفتند و بعضا نیز به ورطه نابودی کشیده شدند. نمونه‌های خوش‌شانس‌تر نیز تا به امروز در خیابان‌ها ماندگار شدند و هنوز هم جلب توجه می‌کنند. 

در ادامه نظر شما را به برخی از این خودروها و قیمت‌های نجومی ذکر شده برایشان جلب می‌کنیم.


مرسدس بنزهای خاص

مرسدس بنز برندی است که از ابتدای ورود خودرو به ایران در اوایل قرن بیستم مورد توجه ثروتمندان و مردم عادی ایران بوده و همواره در کشورمان حضوری پر‌رنگ داشته است. در دوره جنگ تحمیلی و پیش از واردات رسمی خودرو تعداد اندکی از نسل‌هایW123  (کلاس E) و W126 (کلاس S) به ایران وارد شدند. تعداد قابل توجهی از این خودروها تحت عنوان خودرو تشریفات سفارت‌ها به ایران راه یافته بودند و بعدها به فروش رسیدند. پس از آغاز واردت خودرو در دهه 70 نیز بیشتر مرسدس‌های وارد شده به ایران از نوع W124 (کلاس E مشهور به کپل) و W201 (کلاس C مشهور به 190E) بودند. اما مهاجران کویتی، عراقی و همچنین سفارت‌های کشورهای مختلف و خودروهای تشریفات دولتی و حتی واردات قاچاقی بانی ورود برخی از خاص‌ترین محصولات آن دوران مرسدس به ایران شد.

مشهورترین این خودروها مرسدس کلاس S نسل W140 مشهور به اتاق تانک بود که یکی از لوکس‌ترین محصولات مرسدس تا به آن روز بود. این خودرو در نمونه‌های لانگ و ساده و با کدهای پیشرانه 320، 500 و حتی 600 به ایران راه یافت. نقل قولی وجود دارد که در حوالی سال‌های 75 و 76 نمونه‌های  لانگ 600 این خودرو با قیمت‌هایی تا حدود 200 میلیون تومان معامله می‌شدند! ابعاد بزرگ و امکانات رفاهی زیاد در کنار برچسب 12 سیلندر بودن سبب شد تا اتاق تانک برای خود آوازه خاصی پدید بیاورد. امروزه اکثر 140‌ها مشکلات فنی متعددی دارند. مرسدس بنز دیگری که در این دوره به طور محدود به ایران وارد شد، سری R129 کلاس SL بود که تعداد انگشت‌شماری از آن به طرق گوناگون (به روایتی بیشتر این خودروها از مجراهای غیرقانونی به ایران وارد شده‌اند.) به ایران راه یافت. نسل قبلی این خودرو (107) در ایران طرفداران بیشماری داشت و همین امر سبب شد تا این خودرو نیز جایگاه خاصی در ایران پیدا کند. بسیاری از 129‌های وارد شده به ایران امروزه زمینگیر شده‌اند و به دلیل مشکلات سندی، خرید و فروش بسیاری از آنها نیز ممکن نیست.

برخی برای این خودروها قیمت 150 میلیون تومان (حوالی سال 1372) را ذکر کرده‌اند. نمونه‌های کوپه کلاس اس نیز (نسل‌های 126 و 140) به طور محدود به ایران راه یافتند که به طور مشخص به دلیل ظاهر خاص و ابهت بی‌نظیرشان توانستند مشتری‌های خاصی را به سمت خود بکشند. حداقل یک نمونه 140 کوپه و 5 الی 6 دستگاه 126کوپه در ایران وجود داشت که امروزه نیز با قیمت‌هایی نجومی معامله می‌شوند. اما در این میان شاید عجیب‌ترین داستان مربوط به واردات تعداد کمی از نسل اول SLK باشد که با مجوزهای خاص و به صورت قانونی به ایران راه یافتند. این خودروها که تقریبا در آخرین لحظات امکان ورود خودرو به کشور به ایران راه یافتند، در سال 78 چیزی در حدود 250 میلیون تومان قیمت‌گذاری شدند که با قیمت جهانی این خودرو بسیار فاصله داشت. علاوه بر این تعداد بسیار اندکی از نمونه‌های  AMG نسل W210 کلاس E (مشهور به الگانس) و سایر نمونه‌های خاص نیز به ایران راه یافتند که به دلیل تعداد اندک، اطلاعات موثقی از وضعیت قیمت آنها در دست نیست.


1i799y7gtffrne413r8h.jpg

hb2elsbv3p8vhl6d9t7.jpg

3yaeloypwmqc1qxf2qqc.jpg


باواریایی‌های انگشت‌نما

ب‌ام‌و با E30 در اواخر دهه 80 به ایران راه یافت. نسل دوم سری 3 به دلیل ظاهر جذاب، خشن و هندلینگ مناسب در کنار قابلیت تقویت‌شدن توانست در ایران به اسطوره‌ای بی‌مانند بدل شود. با این حال تنها یک یا دو نمونه M3 واقعی از این خودرو به ایران وارد شده است که در کنار نمونه‌های تارگا (2 نمونه رسمی) و کانورتیبل خاص‌ترین E30‌های ایران محسوب می‌شوند. اما پس از E30 نوبت به E34 (سری 5) و E36 رسید. این دو در تیراژی کمتر از E30 به ایران وارد شدند که علت اصلی امر باقی ماندن بسیاری از آنها در گمرک و پایان واردات خودرو بود. به طوری که بسیاری از E36‌های وارد شده به ایران در ابتدا مشکلات سندی متعددی داشتند. از این دو نسل تنها تعداد انگشت‌شماری نمونه M وارد شده است (2 دستگاه M3 و یک دستگاه M5) که قیمت‌گذاری برای آنها را غیر‌ممکن می‌سازد. اما شاید بتوان خاص‌ترین ب‌ام‌و‌های وارد شده به ایران در این دوره را از کلاس‌های بالاتر دانست. سری 8 که تنها در یک نسل و به عنوان جانشین موقت سری 6 تولید شد به ایران راه یافت. 

با این حال تنها 4 یا 5 دستگاه از این خودرو به ایران وارد شدند که امروزه تنها 2 نمونه از آنها موفق به دریافت پلاک شده‌اند و از سرنوشت نمونه‌های دیگر اطلاعات چندانی در دست نیست و قیمت‌گذاری روی آنها نیز دشوار است. با این حال در ابتدای دهه 70 رقمی در حدود 100‌میلیون تومان برای این خودروها ذکر شده است. این خودرو به دلیل ظاهر جذاب (چراغ مخفی) و عملکرد مناسب پیشرانه‌های 8 و 12 سیلندرش در ایران بسیار سر و صدا کرد و توانسته تا به امروز یکی از خاص‌ترین خودروهای وارداتی محسوب شود. در کنار سری 8، سری 7 نیز توانست در ایران با نسل‌های E32 و E38 حضوری محدود را تجربه کند. بیشتر این خودروها از نوع تشریفات و سفارتی بودند که بعدها به بازار دست دوم خودرو راه یافتند و به دلیل خاص بودن، قیمت‌هایی نجومی پیدا کردند. اسپرت کوچک نوظهور ب‌ام‌و یعنی Z3 نیز به طور محدودی به ایران وارد شد. نمونه‌های زرد، قرمز و آبی‌رنگ این خودرو در خیابان‌های پایتخت مشاهده می‌شدند. در کنار این موارد باید به ورود محدود سری5 نسل E39 نیز اشاره کرد که به دلیل دور بودن دوره واردات آن از واردات دهه 70، به آن نمی‌پردازیم.


tte0menpem4l5p7nl64.jpg

cfoaojv81swythmy7w4.jpg

5v1xn1nbom9ijtjiemg5.jpg


مزراتی‌های معذرتی


امروزه دیگر کسانی که کمتر اطلاعاتی در مورد خودرو دارند نیز نام مزراتی (مازراتی) را شنیده‌اند و می‌دانند که محصولات این کمپانی با قیمتی در حدود یک میلیارد تومان، جزء گران‌ترین خودروهای کشورمان هستند. اما جالب است بدانید که خبرساز بودن این برند تنها به 3 تا 4 سال اخیر ختم نمی‌شود و این خودروساز مطرح ایتالیایی مدت‌هاست در ایران حضور داشته است. اگر به حضور نمونه‌های متعدد این خودرو در ایران پیش از انقلاب اسلامی و حمایت‌های شاه مخلوع از این برند بگذریم، به اواخر دهه 60 شمسی و ورود دوباره مزراتی می‌رسیم. در دوران جنگ کویت برای اولین بار یک دستگاه مزراتی بی‌توربو سدان تیره‌رنگ به ایران راه یافت.

همین خودرو سرآغاز شناخته‌شدن دوباره مزراتی در ایران شد. به تدریج 5 تا 6 نمونه دیگر از این خودرو به ایران وارد شدند که به‌روایتی یک تا 2 دستگاه از آن وارداتی و باقی نمونه‌ها مهاجران کویتی و عراقی بودند. برخی آن یک یا 2 نمونه وارد شده به ایران را وابسته به مفسد اقتصادی مشهور دهه 70 می‌دانند که در همین دهه به جرم مفاسد اقتصادی اعدام شد. ورود مزراتی به ایران بسیار خبرساز شد و برخی سران وقت نیز از ورود چنین خودرویی با قیمتی نجومی ابراز تاسف کردند. این مزراتی‌ها که به اصطلاح «معذرتی» نام گرفتند، به جراید و سخنرانی‌های برخی راه پیدا کردند. در یک مورد گفته‌های یکی از سران شناخته شده کشور در دانشگاه بوعلی همدان در سال 1375 از افراد ثروتمندی گفته شده است که ساعتی با بند پوست مار و لباس‌های مارک‌دار به تن می‌کنند، ماشین زیر پایشان 30 میلیون تومان قیمت دارد و 3 میلیون تومان پول بیمه مزراتی خود را پرداخته‌اند. 


29c3yof8qwf1a88npl0k.jpg

jrg24tx2brwriw260ll.jpg

برخی قیمت رسمی اولین مزراتی فروخته شده در سال 1371 را در حدود 120میلیون تومان ذکر می‌کنند که حتی برای امروز نیز رقم قابل توجهی است. پس از مدتی با بالا گرفتن انتقادات بالاخره واردات مزراتی به ایران منتفی شد و تا حدود 15 سال بعد دیگر مزراتی به کشورمان باز‌نگشت.


لکسس ؛  نامی ناآشنا و قیمتی باورنکردنی

برند لکسس در اواخر دهه 80 توسط تویوتا پایه‌گذاری شد. هدف از ساخت این زیر‌مجموعه، ورود به رقابت مستقیم با محصولات بنز و ب‌ام‌و بود؛ کاری که در ابتدا به نظر بسیاری دیوانگی محض محسوب می‌شد؛ اما سرانجام کیفیت و کارایی بالا در کنار امکانات رفاهی متعدد به کمک این برند آمد و این زیرمجموعه تویوتا برای خود جایگاه خاصی پیدا کرد. همزمان با آغاز کار لکسس، تویوتا نیز به ایران دوباره بازگشت و همین بازگشت قدرتمندانه توانست پایه‌های رسیدن لکسس به ایران را مستحکم کند.


li2jettchhqut3qbcoz.jpg

در ابتدا تعداد محدودی از نسل اول LS430 به عنوان خودروهای سفارتی و تشریفات به ایران وارد شدند که تا اواسط دهه 70 وارد ناوگان خودروهای شخصی نشدند؛ اما ورود تعداد انگشت‌شماری از این خودرو توسط برخی ثروتمندان و همچنین مهاجران کویتی نام لکسس را به ایرانیان بیش از پیش شناساند. حداقل 4 دستگاه از این خودرو در خیابان‌های تهران رفت و آمد داشتند که یکی از آنها به مفسد اقتصادی بزرگ دهه 70 ایران که بعدها اعدام شد، نسبت داده می‌شود و مالک یک نمونه دیگر نیز یکی از عوامل خودسر اطلاعاتی کشور در آن دوره عنوان شده و نمونه سوم نیز به مالک یکی از نمایشگاه‌های خودرو در آن دوره نسبت داده شده است. علاوه بر این تعداد اندکی نیز بعدها توسط سفارت‌ها و دولت فروخته شدند و به بازار دست دوم راه پیدا کردند. تا پیش از این قیمتی در حدود 100 میلیون تومان (سال 1374) برای این خودرو عنوان می‌شد. شایعاتی مبنی بر ورود تعداد اندکی (یک تا 2 دستگاه) از نسل اول SC430 نیز وجود دارد که نمی‌توان صحت این ادعا را به طور کامل تایید کرد.


آمریکایی‌های اسطوره‌ای و بازگشتی گران‌قیمت

مدت‌ها بود که واردات خودروهای آمریکایی به ایران قطع شده بود و تولید بیوک اسکای لارک، شورولت نوا و سایر آمریکایی‌های مونتاژ شده در کشورمان نیز ادامه نیافت و همین عطشی خاص برای این خودروها در ایران ایجاد کرد. اولین آمریکایی‌های وارد شده به کشورمان شورولت کاپریس کلاسیک‌های عراقی و کویتی بودند که در حدود 5 میلیون تومان قیمت داشتند، اما رفته رفته پای شورولت سلبریتی، الدزموبیل کاتلاس سوپریم، شورولت C10 پیکاپ و حتی نمونه‌های اقتصادی محصولات GMC به ایران باز شد. با این حال به جز وارد شدن کاپریس‌های نسل بعدی (مشهور به تخم مرغی) تقریبا دیگر خبری از خودروهای مدرن آمریکایی نبود تا اینکه تعدادی از خودروهای اسپرت مشهور آمریکایی به طور محدود و عمدتا توسط مهاجران کویتی به ایران راه یافتند. (برخی نمونه‌ها نیز بعدها به طرق غیرقانونی سر از ایران در آوردند!) یکی از این خودروها نسل چهارم کوروت بود که اولین نمونه از آن از نوع کانورت و به رنگ آبی متالیک با پلاک اهواز در ایران مشاهده شد. مالک این خودرو که بعدها صاحب کیت بدنه خاصی شد، صاحب یکی از مشهور‌ترین برج‌های لوکس تهران در دهه 70 (واقع در خیابان پاسداران) عنوان می‌شود. این کوروت به دلیل مشکلات فنی و تصادف مدتی زمینگیر شد و به رنگ سفید درآمد، با این حال هنوز هم یکی از خاص‌ترین خودروهای کشور محسوب می‌شد. در همان دوره یک دستگاه قرمز رنگ کوپه از نوع ZR1 نیز به ایران وارد شد که مدت‌ها با پلاک دوبی تردد داشت، اما بعدها عنوان شد که به دوبی بازگشته و پس از مدتی نیز عنوان شد که توانسته پلاک ایران را دریافت کند.  به هر جهت عنوان شده است که این خودرو به هنگام زمینگیر شدن و مشکلات تردد و در حالی که هنوز پلاک نداشت، در حدود 15 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود. قیمت نمونه سفید رنگ نیز در میانه دهه 70 چیزی در حدود 50 میلیون تومان ذکر شده است. 

علاوه بر این تعدادی از کاماروهای نسل سوم و چهارم نیز به طرق مشابه به ایران راه یافتند که شاید بتوان مشهورترین آنها را 2 نمونه کانورتیبل نسل سومی دانست که نمونه مشکی رنگ در یک مجموعه تلویزیونی در اواخر همین دهه ظاهر شد و نمونه سفیدرنگ نیز مدت‌ها در خیابان‌های معروف تهران مشاهده می‌شد. علاوه بر برادران شورولت، فورد نیز با نمونه‌های نسل سوم و چهارم ماستنگ در ایران حضوری نسبتاً کمرنگ داشت. در دهه هفتاد 3 تا 4 دستگاه از این ماستنگ‌ها در ایران حضور داشتند که بیشترشان به مهاجران کویتی نسبت داده می‌شوند. پونتیاک فایربرد/ترنزام نیز با تعداد محدودی به ایران دوباره بازگشت. این خودروها نیز به مهاجران عراقی و کویتی نسبت داده می‌شوند و هنوز هم تعداد اندکی از آنها را می‌توان در شهرهای گوناگون پیدا کرد‌. به جز این خودروها، تعداد محدودی محصولات کرایسلر، الدزموبیل، ایگل، داج و جیپ‌های دهه هشتادی نیز به ایران راه یافتند که در این میان تعداد کمی نیز از خودروهای سفارتی بودند. این مورد به طور خاص برای جیپ‌های رانگر و چروکی دهه 80 و 90 میلادی صادق است.

x54d18irxf5i0jju4i.jpg

fesddfbobrqw21bq321l.jpg

snigkl8t1kgi934g9zoi.jpg

kearcavt775dbahxve5i.jpg


اسپرت‌های ژاپنی و قیمت‌های نجومی

زمانی که واردات خودرو به کشورمان متوقف شد، خودروسازی ژاپن پیشرفت قابل توجهی داشت و در همین دوره خودروسازان این دیار به حدی از پیشرفت فنی و تکنولوژیک رسیدند که رفته رفته توانستند در برخی زمینه‌ها خودروسازان مطرح اروپایی را به چالش بکشند. خودروهای اسپرت مهمی در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 از ژاپن طلوع کردند که در این میان نیسان اسکای لاین GTR، نیسان 300ZX توربو، میتسوبیشی 3000GT، میتسوبیشی لنسر Evo، هوندا اینگرا، NSX و پریلیود و تویوتا سوپرا از جمله مهم‌ترین آنها بودند. همزمان با آغاز واردات خودرو به ایران، تعداد اندکی از خودروهای ذکر شده به دلیل حضور نمایندگان مستقیم برندهایشان به ایران راه یافتند. حداقل 2‌دستگاه از نیسان 300ZX (سفید و مشکی) به ایران وارد شد که اکنون هر دو به دلیل مشکلات فنی زمینگیر شده‌اند. با این حال این 2 خودرو مدت‌ها در حوالی میدان ونک و تجریش مشاهده می‌شدند و برادر دو‌دیفرانسیل 300 یعنی GTR نیز با 2 دستگاه (به روایتی) در ایران نماینده داشت که هنوز هم یک دستگاه از آن در کشورمان شناخته شده است. میتسوبیشی 3000GT  به عنوان یک ابر خودرو ژاپنی در ایران توانست سر و صدای زیادی به پا کند. تعداد انگشت‌شماری از این خودرو (مشکی، سفید، نقره‌ای، صدفی و قرمز) به ایران وارد شد و حتی 2 نمونه از این خودرو در پیست‌های اتومبیلرانی تهران حضوری فعال داشتند و به دلیل هندلینگ و شتابگیری بی‌نظیرشان اسم و رسمی به دست آوردند. این خودروها اما به دلیل پیچیدگی‌های فنی خاصی که داشتند، اکثرا زمینگیر شدند و امروزه یک یا 2 دستگاه از آنها تردد دارند. تعداد محدودی از لنسرها و گالانت‌های رالی که به ترتیب Evo و VR4 نامیده می‌شدند نیز به ایران وارد شدند. تویوتا نیز با سلیکا و سوپرا حضوری پر‌رنگ در ایران داشت. با آنکه تنها 2 یا 3 دستگاه از خودرو سوپرا به ایران وارد شد، اما همین تعداد نیز برای نامدار شدن این خودرو کافی بود. سلیکا نیز به عنوان یک خودرو اسپرت کم استهلاک و زیبا طرفداران بیشماری داشت و در سال 1371 در حدود 7 میلیون تومان قیمت داشت.

در کنار تویوتا، هوندا نیز به ایران بازگشته بود و سیویک و آکورد به عنوان خودروهایی زیبا و تجملاتی شناخته می‌شدند. در کنار نمونه‌های‌ هاچ‌بک 3در سیویک که طرفداران خاص خود را در میان جوانان داشتند، نمونه خاص این خودرو با پسوند دل‌سول بود که یک کوپه جمع و جور تارگا محسوب می‌شد و به یکی از خاص‌ترین خودروهای وارداتی آن دوران بدل شد. نمونه‌های سفید، نقره‌ای، مشکی، سبز و قرمز این خودرو به ایران راه یافتند (حدوداً 10 تا 20 دستگاه) و توانستند جایگاه خاصی در آن دوره به دست آورند. این خودرو که تقریبا هم قیمت تویوتا سلیکا بود اما به دلیل مشکلات قطعات فنی و عملکرد نه‌چندان مناسب و شتابگیری معمولی به مرور از گردونه رقابت حذف شد. علاوه بر این باید به نسل قبلی این خودرو با نام CRX نیز اشاره کنیم که به طور محدود به ایران راه یافت. اما 2 کوپه ژاپنی دیگری که در ایران طرفدران خاصی داشتند هوندا اینتگرا و پریلیود بودند. پریلیود که از نظر فنی و عملکرد خودرویی استثنایی بود، به نحوی یکی از برترین خودروهای وارداتی ژاپنی محسوب می‌شد و حدود 15 نمونه از آن به ایران وارد شد (نقره‌ای، مشکی، آلبالویی، بنفش، سرمه‌ای و سفید) که حدود 30 میلیون تومان در سال‌های ابتدایی دهه 70 قیمت‌گذاری می‌شدند. علاوه بر این یک یا 2 دستگاه از ابر خودرو NSX به ایران وارد شد که هر دو به روایتی هیچ‌گاه مجوز تردد دریافت نکردند و امروزه نیز در گوشه‌ای آرمیده‌اند.

9s9ujsq3tcwxs9k4or2.jpg

h0fchnv5oizqi3trcc9w.jpg


سایر خودروها

در ابتدای دهه 70 شمسی شرکتی تحت عنوان گل موتور قرار بود تا محصولات آلفارومئو را به ایران وارد کند. با وجود اینکه این رویا هرگز تحقق نیافت، اما تعداد اندکی از محصولات خاص این برند ایتالیایی به بازار کشورمان راه یافتند. حداقل 2 تا 3 دستگاه از خودرو اسپایدر به کشورمان وارد شد که امروزه هنوز هم تردد دارند. علاوه بر آلفارومئو، لانچیا و فیات نیز به طور محدودی با محصولات متوسط و نیمه لوکس در قالب خودروهای سفارتی و وارداتی به بازار راه یافتند. کوپه جالب توجه دیگری که در آن دوره به ایران راه پیدا کرد، اپل کالیبرا بود.  این خودرو که حدودا 20 دستگاه از آن به ایران وارد شد، در اواسط دهه 70 شمسی حدودا 30میلیون تومان قیمت داشت و به دلیل ظاهر جذاب و عملکرد مناسبش طرفداران خاصی برای خود پیدا کرد؛ هرچند بعدها مشکلات عدیده فنی و نبود قطعات یدکی کالیبراهای ایران را زمینگیر کرد.  لندروور دیسکاوری و رنجروورهای دهه نودی نیز خودروهایی بودند که بیشتر در قالب وسایل نقلیه سفارتخانه‌ها به ایران وارد شدند و بعدها ماندگار شدند.  


k6cgg5jm2g2ma8nnm7qz.jpg

zx1ws095tabisi1yp1m5.jpg

yww5ys5hmo8ymezilum.jpg

95boadizn95pzh4u0s.jpg

suxyqpoo5ad62c0wx4iy.jpg


پژو 605 و 406 نیز خودروهای نسبتا خاصی بودند که به دلیل وروردشان در قالب خودروهای سفارتی و تشریفات بعدها بازار خاصی داشتند. در نقل قولی قیمت 605‌های وارد شده به کشورمان در اواسط دهه 70 حدود 40 میلیون تومان ذکر شده است. سیتروئن XM نیز به طور محدودی به کشورمان وارد شده که متاسفانه احتمالا هیچ یک از نمونه‌های واردشده امروزه تردد ندارند. فولکس واگن کورادو و شیراکو نیز 2 محصولی بودند که در تیراژی اندک به ایران وارد شدند و به دلیل استفاده نامناسب مالکین، همه زمینگیر شدند.   اما مرموز‌ترین گفته‌ها حاکی از آن است که در دهه 70 یک یا 2 دستگاه فراری نیز به ایران وارد شده که هر دو به مهاجران کویتی نسبت داده می‌شوند.  از وضعیت این دو خودرو که یک تستاروسا قرمز رنگ و 355 یا 348 کوپه قرمز عنوان شده‌اند، امروزه اطلاعاتی در دست نیست.


p8f5m06okr4dzqdwryil.jpg

بلیط هواپیمادیدگاه ها

اراز: 1394/1/710:40:18،
268
52
تورو خدا به قیمت دلار توجه کنید
محمد: 1394/1/712:03:26،
71
158
پراید کو پس ؟
کوکی(تویوتا): 1394/1/713:58:18،
87
127

خوشم میاد که با اینکه تحریمیم ماشینایی که خود خارجی ها ندارن رو میتونی تو ایران پیدا کنی
siya: 1395/4/1608:35:45،
56
45
یا ابلفض چقدر من پبرم الان این ماشین عهد بوقن فسیل شدیم رف
خسرو: 1395/4/1609:56:50،
78
43
قیمت دلار از سال 76 تا الانه
7.7 برابر شده
این یعنی تلاش بی وقفه مسئولین برای معیشت مردم
ارزش پول ملی در 20 سال
حدود 8 برابر کم شده
اون هم با این همه معاونی که داریم
من من : 1395/4/1610:59:14،
65
81
خسرو جان فقط خواستم بهت یک نکته رو بگم که برای مقایسه وضعیت در زمانهای مختلف فقط از یک معیار استفاده نمیشه...

به قول شما دلار 7.7 برابر شده

اما حداقل حقوق در سال 76 فقط 25 هزار تومن بوده و الان در سال 95 شده 812 هزار تومن

یعنی حداقل حقوق 32 برابر شده!

یعنی با توجه به اینکه قیمت دلار در سال 76 فقط 478 تومن بوده
اما حداقل درامد یک ایرانی تنها 52 دلار بوده!

الان حداقل درامد یک ایرانی میشه 230 دلار

پس به نسبت سال 76 قدرت خرید دلاری ایرانی ها رفته بالاتر!
اما نسبت به سال 89 که حداقل حقوق 300 دلاربوده کاهش پیدا کرده...

خلاصه درسته وضعیت اقتصاد ایران افتضاحه ولی مطمنا نسبت به سال 76 بهتره از نظر درامد دلاری مردم!
رضا : 1395/4/1611:58:23،
50
41
اینقدر تقصیر ها را نندازید سر دلار،
وقتی یکسری از صنعت های ایران شروع به کار کرد و دست به صادرات زد این قسمت دلار براشون وحشتناک بود. علت این افزایش زیادی قیمت مسئولین بی عرضه بودند نه چیز دیگر.
اون ها به جای اینکه هر سال بر اساس تورم قیمت دلار را ببرند بالا اومدند و هی دلار تزریق کردند تا قیمت ثابت بماند و این سمی برای اقتصاد است. اساس پول کشور ها اینه که اول بی ارزش هستند برای صادرات بعد که کیفیت و فروش بالا رفت اون وقت باید برابری ارز صورت بگیره برای رقابت. این مورد را می توانید در ارز های معتبر جهان ببینید.
ولی خوب در ایران تازه اولش هست و بعد اگر مسئولین یک مقدار از جیب مبارک کم کنند باید برابری ارز صورت بگیره
....: 1395/4/1613:40:43،
61
46
از سال 76 حقوق بوده 23 هزار تومن سال 84 شده 117 هزار تومن یعنی 5 برابر
دلار بود 475 تومن سال 84 شده 904 یعنی دو برابر
قیمت نفت (زیر 50 دلار)
........................................................................
سال 84 حقوق 117 هزاری تو 92 شده 490 تومن یعنی 4.18 برابر
دلار اما از 904 تومن شده تو سال 92 3400 تومن یعنی 3.7 برابر
قیمت نفت (140 دلار )
.............................................
چرا اون روند سال 76 تا 84 ادامه پیدا نکرد ؟
دشمنی با سایر کشورها و دخالت تو کشورهای دیگه و کمک تو جنگ های منطقه با اینکه نفت گرون شد
Avvahr: 1394/1/711:10:24،
191
66
ما رو بردی به اون سالها ....که تنها منبعمون برا اخبار خودرو مجله ماشین بود.
میلاد: 1394/1/801:24:40،
87
54
یاد پلاک لیزری ها هم بخیر...
اعتلاف: 1394/1/711:23:09،
63
61
اعتلاف
استاد ماشین : 1394/1/711:51:18،
73
61
مغز ادم سوت می کشه برا این قیمت ها
دیدگاه: 1394/1/711:51:40،
102
53
سال 70 که دلار 30 تومان بود و سال84 که دلار 1050تومان شد و الان که 3280تومانه
amiroo-ahwaz: 1394/1/712:01:23،
98
62
مطلبه جالبی بود ایرانجیب مرسی...یاد ماشین بازی بخیر عشقمون کورس گذاشتن هاچ بک پراید بود با پیکان جوانان!
هادی: 1394/1/713:07:31،
73
54
هنوزم هکینا از خیلی مدلهای جدیدشون به لحاظ فنی بهترن به خصوص ژاپنیا.
اسی: 1394/1/714:02:28،
74
52
یادش بخیر.چه ماشینهای تکی سال 71_73 می اومد .واقعا زمانهای دلخوشی بود.الان فقط بیکاری و گرونی و رکوده
فرد: 1394/1/714:15:37،
66
78
چقدر اسامی عادی و محصولات عمومی در جهان برای ایران لوکس جلوه میکنه.هنوز موز و میگو و شیشلیک ....هنوز خونه سه خوابه چهار خوابه با لابی و لابی من....ویلای شمال و دماوند و چهار تا دور همی برای کشور من دهن پر کنه.
ماشینهای لوکسسسسس...خجالت داره.هنوز ....
نقی: 1394/1/715:27:51،
44
51
جالب بود ممنون
ساسی: 1394/1/716:19:10،
52
220
فقط جک s5 ماشینی که جا داره تا150بره بالا
حمید: 1394/1/721:45:11،
122
51
کشتی خودتو با این جک s5 ت.
من: 1394/1/722:04:09،
114
63
موندم بخندم یا گریه کنم واسه این کامنت.
یه لحظه فکر کن قیمت یه آشغال چینی برسه به 40 هزار دلار.
محبت: 1394/1/722:57:30،
83
59
من بهش مثبت دادم اما از ماشين چيني بدم مياد مثبت واسه اين دادم كه ميدونم ادمها مثل ساسي كم نيستن و قيمتشو تا دويستا هم ميبرن
من: 1394/2/509:37:34،
75
68
حواله خریدی میخای گرون شه بفروشی داداش گلم؟
Aria: 1395/4/1619:53:16،
48
43
اس5 ماشین خیلی خوبیه ولی بنظرم در حال حضر گیربکس دستیش 5 تومن و اتوماتش 8 تومن باید قیمتش بیاد پایینتر . یعنی دستی بشه 70 و اتومات بشه 80 .
سعید: 1394/1/721:57:00،
63
45
ایران جیب اینارو داری باهم مقایسه می کنی ک چی بشه.ذهن مونوببری بسمت دلار؟ یا میخوای بگی قیمت ماشین ها اون موقع گرونتر بوده و پولدارم تواین مملکت زیادبوده؟ درصورتی ک زندگی لوکس ممنوع بوده.یامیخوای بگی الان وضعیت عالیه ک 400تا500میلیون پولی نی برای خریدن ماشین لوکس
سرخوش: 1394/1/802:18:33،
123
56
اون موقع 4 نفر ازاین ماشین ها سوار بودن و تک توک میتونستی ازاین چیزا
ببینی نه الان که عین پشکل تو خیابون هستن
بعدش اون 4 نفرو اگه ته توشو در میاوردین یا از مایه دارای قدیم بودن یا دکتر مهندسی چیزی بودن . خلاصه سرشون به تنشون میارزید
اما الان بیشترشون بچه سوسولایی هستن که معلوم نیست باباشون از کجا اورده که ماشین 2 میلیاردی بندازه زیر پاش بچه شون که برن باهاش قرتی بازی
و دوردورکردن
خلاصه ایران جیب با این حرفها ومقایسه های در پیت نمی تونی مردم وگول بزنی که قبلا" هم وضع همین جوری بوده
نه داداش این خبرها نبود که تو گفتی
پاسخ: 1395/4/1612:56:08،
52
43
اون موقع هم پولدارها از احتکار و رانت بالا کشیده بودند.یک شبه همه چیز دوبله میشد. خواب بودی.
lmos: 1394/1/811:47:05،
49
69
باسلام و تشکر از اطلاعات فنی و جالب
فقط می خواستم خدمتتان عرض کنم دهه 70 یعنی از سال 1361 تا 1370 و مابین سالهای 1371 تا 1380 جز دهه 80 حساب می شود.
امیر: 1394/1/812:13:18،
57
63
ساسی جان!عمرا سوار ماشین خوب نشدی که میگویی جا دارد
قیمت ج تا 150 میلیون برود!!! ج را در درازمدت در نظر بگیر انوقت
می بینی از لحاظ کیفیت و بازار دست دوم همان هفتاد میلیون
هم زیادش است.
ساسی: 1394/1/817:20:28،
48
76
دادا ما ت پارکینگ یه ماکسی اتومات سال90داریم فقط40هزار تا رفته بعدش هم یه مگان که فقط بابا سوار میشه این جکم واسه پسرداییم بوده وگرنه من خودم با اون ماکسی هستم بعد عیدم میخوام بفروشمش یه قشقایی بگیرم نیسان بازم دیگه
احسان: 1394/1/814:39:52،
47
43
بابا تنبلي هم حدي داره:(( تمام وبسايتا كلي مطلب جديد گذاشتن بعدا ايرانجيب قفلي گرفته و ي خير جديدم نذاشته،مجبور نيستين كه دسته جمعي برين شمال:((((
بینام: 1394/1/900:42:41،
61
51
ایرانجیب با این جملت حال کردم"یکی از عوامل خودسر اطلاعات"
فرهاد: 1394/1/913:07:30،
51
48
توجه به نرخ دلار خیلی جالبه
سال 71 نرخ دلار 140 تومان و 5 سال بعد یعنی سال 76 تقریبا 3.2 برابر یعنی به قیمت 450 تومان میرسد

و الان تقریبا بعد از گذر 23 سال از سال 71 به بعد نرخ دلار تقریبا 3300 تومان است یعنی تقریبا 23 برابر نسبت به سال 71..آیا باز هم آینده از آن دلار خواهد بود و همراه خود تورم افسار گسیخته به بار خواهد آورد؟؟؟؟؟؟
من من : 1395/4/1611:20:02،
49
46
در سال 71 حداقل حقوق فقط 6800 تومن بوده!
الان 812 هزار تومن!

یعنی 119 برابر!!!!
بعد دلار به قول شما 23 برابر شده!!!
شایان: 1394/1/1004:43:14،
43
48
بنز w123,بی ام و E21 و E30 , بیوک رگال کوپه ،الدزموبیل کاتلاس سیرا ،جیپ چیروکی چیف ، بلیزر ،شورولت سلبرتی ، شورولت مونت کارلو ، گالانت سوپر سالن ، لنسر GTI و GLX , کلت ، هوندا سیویک ، کارینا ، اپل ،دوو ریسر . از وارداتی های قدیمی که قبلا داشتیم
شایان: 1394/1/1015:05:42،
46
43
ببخشید e21 نه e12
عاشق gm: 1395/2/1409:26:13،
63
63
اواین بار لکسوس رادر اوائل دهه هفتاد توی یک نمایشگاه اتومبیل توی خیابان شریف واقفی اصفهان دیدم کویتی بود و تازه پلاک تهران 41 گرفته بود اگر اشتباه نکنم
خیلی ها هم اسم نمایشگاه ماشین خودشون را تغییر دادند به کاپریس !
گالانت سوپر سالن ، دوو اسپرو ، الدزمبیل کاتلاس و کاپریس ( تخم مرغی و تخته ای ) هم به شدت طرفدار داشت
هادی: 1395/4/1611:27:41،
40
45
باکم کردن کیفیت ماشین خواستن قیمت بیاد پایین که همه بتونن بخرن امااینکارباعث شد هم خیابوناشلوغ بشه ورانندگی سخت وهم هواکثیف بشه وهم هربی فرهنگی ماشین سوارشه وهم چون کیفیت ماشین پایین اومد جراحات ناشی ازاون بیشتر بشه
ناصر: 1395/4/1612:27:48،
51
41
اون زمانم ماشینهای خیلی خوبی وارد شد.دوو ریسر و اسپرو و فولکس گلف و میتسوبیشی لنسر و گالانت اپلهای کورسا و آستارا با قیمت مناسبی وارد شدن که خیلی مورد استقبال بودن و هنوزم از پراید و سمند خیلی بهترن.سالهای 70 هم دولت تکنوکراتی بودن که اقتصاد آزاد بود و سرمایه گذاریهای خوبی شکل گرفت و بعد از آن تا به امروز هیچ کاری صورت نگرفته!
كأخ نياوران: 1395/4/1617:06:56،
43
39
از ماشينهاي اون دوران فقط E39 از كمپاني B.M.W
رضو: 1395/4/1715:32:09،
39
39
یکی او کوروتو یکی هم او پاساتو خیلی خوشگلن
راستی یادومه ما بچه بودیم تو شیراز 2 تو کوروت بود یکیش رنگش سرخ ماتیکی بود یکیشم زرد قناری ، سال 53_54 ره میگما

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

سایر خبرها

پرسپولیس و طارمی علاوه بر محرومیت، جریمه مالی 790 هزار یورویی هم شدند
چپ کردن ماشین آتش‌نشانی (عکس)
سرانجام خبر فوت یک رهبر اخوان المسلمین در زندان تایید شد
رهبر کره‌شمالی: ترامپ را وادار می‌کنم به دلیل تهدیدهایش بهای سنگینی بپردازد
ارجاع پرونده احمدی‌نژاد به دادسرا
4 مجروح حاصل تصادف خودروی ساینا با دیوار بتنی + تصویر
هشدار محسن رضایی: اگر کشوری امنیت ایران را مخدوش کند با موشک‌ها جنگ را پایان می‌‌دهیم
دستگیری پزشک جاعل/ پزشک حقیقی در شیراز، پزشک قلابی در تهران
کره شمالی: تهدیدهای ترامپ مثل پارس سگ است!
برخورد عجیب پرنده با دماغه هواپیمای تفلیس- تهران + تصویر
برخورد بامدادی یک دستگاه تانکر با یک دستگاه کامیون + تصویر
تصادف شدید اتوبوس بین شهری و خودرو سواری
واکنش شریعتمداری به تلاش برای رفع حصر
تهدید علیه برجام؛ ترامپ با آتش بازی می‌کند
آخرين قسمت «خندوانه»؛ سنگ تمام خانوادگی و رانت بی سابقه تلويزيون براي فيلم رامبد جوان!
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار