کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

مجلس دولت را مجبور به حذف پردرآمدها كرد

کدخبر:۱۰۶۷۱دوشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۱:۵۳۲۶۷۸ بازدید

طرح هدفمندی يارانه‌ها با ضعف‌هاي فراوان، يادگار و ميراث ناميمون دولت احمدي‌نژاد به دولت روحاني بود كه اكنون دولت يازدهم مجبور به ادامه آن ...

طرح هدفمندی يارانه‌ها با ضعف‌هاي فراوان، يادگار و ميراث ناميمون دولت احمدي‌نژاد به دولت روحاني بود كه اكنون دولت يازدهم مجبور به ادامه آن است و باتوجه به اينكه نمايندگان مجلس در پي برطرف كردن ايرادات شوراي نگهبان درخصوص بودجه 94 كل كشور، به دولت تكليف كردند خانوارهاي پردرآمد براساس شرايط اقليمي، بعد خانوار، محل سكونت و ميزان درآمد، شناسايي و حذف شوند. يكي از ايرادات شوراي نگهبان ابهام در عبارت خانوارهاي پردرآمد بود كه در تبصره21 لايحه بودجه و قانون هدفمندي يارانه‌ها قيد شده بود.

نمايندگان مجلس در جريان تصويب بودجه 94 كل كشور منابع درآمدي حاصل از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها را 48‌ هزار‌ميليارد تومان تعيين كردند كه از اين رقم 39‌ هزار‌ميليارد تومان صرف پرداخت يارانه نقدي خواهد شد. اين در حالي است كه به گفته محمدباقر نوبخت رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي ميزان درآمد ناشي از اجراي اين قانون در سال جاري حدود 33‌هزار‌ميليارد تومان بوده است.

در جريان بررسي تبصره 21 لايحه بودجه پيشنهادهاي مختلفي درخصوص افزايش درآمد ناشي از اجراي اين قانون و همچنين كاهش پرداخت يارانه نقدي به مردم مطرح شد كه درنهايت نمايندگان مجلس 42‌ هزار‌ ميليارد تومان پيشنهاد دولت را با 3‌ هزار‌ ميليارد تومان كاهش، به 39‌ هزار‌ميليارد تومان رساندند.

همچنين با اصلاح تبصره16 لايحه بودجه 94 مقرر شد تا مبلغ 30‌ هزار‌ميليارد ريال از منابع واريزي سازمان‌هاي مناطق آزاد تجاري و صنعتي به كميته امداد و سازمان بهزيستي كشور در همان مناطق پرداخت شود. سازمان‌هاي مناطق آزاد تجاري و صنعتي در راستاي اجراي قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه مكلف به واريز اين منابع به خزانه‌داري كل كشور شدند. نمايندگان مجلس همچنين با رفع ايراد بند(هـ) تبصره 16 مقرر كردند برخورداري زندانيان از خدمات نظارت و مراقبت الكترونيكي در زمان مرخصي منوط به توديع وثيقه باشد، اين در حالي است كه اين افراد پيش از طرح ايراد شوراي نگهبان موظف به توديع وديعه شده بودند. تعرفه استفاده از اين تجهيزات روزانه 100‌هزار ريال تعيين شده است. همچنين مقرر شد آيين‌نامه اجرايي بند(هـ) تبصره 16 به پيشنهاد وزير دادگستري به تصويب رييس قوه قضاييه برسد. نمايندگان مجلس همچنين با رفع ايراد بند(ج) تبصره11، وزارت راه و شهرسازي را موظف كردند با هماهنگي و معرفي بنياد شهيد و امور ايثارگران نسبت به تعيين مسكن يا زمين مسكوني به‌قيمت منطقه‌يي و ساير هزينه‌ها به قيمت تمام‌شده براي حداقل 70‌ هزار نفر از واجدان شرايط كه قبلا از زمين يا مسكن واگذاري از سوي دولت استفاده نكرده‌اند از طريق منابع جدول شماره18 اين قانون اقدام كنند.

نمايندگان همچنين با اصلاح بند الحاقي تبصره 14 دولت را مكلف كردند كمك‌هزينه مسكن كاركنان نيروهاي مسلح (نظامي، انتظامي) ساكن در خانه‌هاي سازماني را تا سقف 300‌ميليارد تومان پس از كسر دريافتي آنان به حساب خاص نزد خزانه‌داري كل كشور واريز كند. معادل وجوه واريزي سال قبل نيز در رديف‌هاي بودجه براي تامين هزينه تعمير و نگهداري خانه‌هاي سازماني پيش‌بيني شده است.

 

  ضعف‌هاي طرحي به‌نام هدفمندي يارانه

كارشناسان و مسوولان اقتصادي بارها بر شكست طرح هدفمندي يارانه‌ها تاكيد كرده‌اند و اكنون نيز مجلس و دولت جرأت توقف اين طرح را ندارند، اما به‌دليل كسري اعتبار ناشي از كاهش قيمت جهاني نفت و كاهش صادرات فرآورده‌هاي نفتي و همچنين تشديد تحريم‌ها، دولت و مجلس راهي جز حذف يارانه پردرآمدها از ليست يارانه‌بگيران ندارند. در اين زمينه عبدالله‌زاده عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه طرح هدفمندي يارانه‌ها موفق نبوده است، به «تعادل» گفت: تداوم هدفمندي يارانه‌ها در سال94 به شكلي كه در سال93 رخ داد، تكرار اشتباهات گذشته است.

محمدعلي عبدالله‌زاده افزود: طرح هدفمندي يارانه‌ها زماني آغاز شد كه اقتصاد كشور در شرايط نامتعادلي قرار داشت و همين امر سبب شد تا اين طرح موفق نباشد. وي تصريح كرد: در اين طرح درآمدهايي پيش‌بيني شده بود كه به‌طور كامل محقق نشد و فقط پول نقد بين شهروندان توزيع شد و اكنون نيز با كسري اعتبار روبه‌رو شده است كه براي جبران آن مجبور به حذف يارانه‌بگيران شده‌اند.

نماينده فردوس در مجلس شوراي اسلامي گفت: در‌حال‌حاضر طرح هدفمندي يارانه‌ها كه قرار بود هدف توزيع عادلانه ثروت را پياده‌سازي كند به يك معضل و مساله بزرگ تبديل شده است.

وي ادامه داد: اكنون دولت براي حذف يارانه‌بگيران پردرآمد به‌دليل ابعاد سياسي و اجتماعي محتاط و محافظه‌كار شده است، در‌حالي‌كه مجلس شوراي اسلامي اختيارات لازم را براي دولت فراهم كرده است.

  هدفمندي يارانه‌ها توزيع عادلانه ثروت نيست

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه حذف يارانه‌بگيران نياز به جسارت دارد، اضافه كرد: با اين وضع درآمدي، توزيع عادلانه ثروت در كشور محقق نمي‌شود و دولت بايد افرادي را كه مستحق دريافت يارانه نيستند از ليست يارانه‌بگيران حذف كند. عبدالله‌زاده گفت: در عين حال كه دولت اقدام به حذف يارانه‌بگيران مي‌كند بايد افرادي را كه واقعا نيازمند هستند، تحت پوشش قرار دهد. دولت بايد براي افراد نيازمند يارانه قرار دهد و يارانه ديگر افراد را به‌طور كامل قطع كند در غير اين‌صورت هيچ راه ديگري براي ادامه اين طرح و رسيدن به اهدف مدنظر آن وجود ندارد.

 

  هدايت درآمدها  به‌سمت طرح‌هاي عمراني

عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس افزود: دولت با درآمدهاي يارانه‌ها مي‌تواند طرح‌هاي نيمه‌تمام عمراني را به سرانجام برساند. وي ادامه داد: در‌حال‌حاضر نيز با روندي كه براي ادامه هدفمندي يارانه‌ها در پيش گرفته است به‌نوعي تكرار اشتباه گذشته را انجام مي‌دهد. در‌حال‌حاضر بيش از 3سال از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها كه يادگار و ميراث دولت احمدي‌نژاد است، مي‌گذرد. با واريز چهل‌و‌نهمين يارانه نقدي 45‌ هزار و 500 توماني به حساب سرپرستان خانوار، هر ايراني تاكنون 2ميليون و 164‌هزار تومان يارانه نقدي دريافت كرده است.

با پرداخت چهل‌و‌نهمين يارانه نقدي حدود 170‌هزار‌ميليارد تومان يارانه نقدي تاكنون بين 76 ميليون ايراني توزيع شده است. اين در حالي است كه دولت در بودجه سال94 نيز 48‌هزار‌ميليارد تومان از محل درآمدهاي هدفمندي يارانه‌ها براي پرداخت وجه نقد در نظر گرفته است. بعد از انصراف داوطلبانه 2.5ميليون نفري يارانه‌بگيران، اكنون دولت و مجلس درصدد حذف يارانه‌بگيران براساس ميزان درآمد، شرايط اقليمي، بعد خانوار و محل سكونت هستند. به‌اعتقاد كارشناسان دولت راهي جز اجراي اين طرح و حذف سريع‌بخشي از يارانه‌بگيران را ندارد، در غير اين‌صورت دولت مجبور به استقراض از بانك مركزي است. باتوجه به اينكه استقراض دولت از بانك مركزي تجربه‌يي مداوم است كه طي سال‌هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي به‌كرات رخ داده است و تبعات چنين اقدامي چنان واضح است كه بعيد به نظر مي‌رسد دولت يازدهم به‌دنبال رشد پايه پولي و تكرار روند فزاينده تورم باشد.

بلیط هواپیما



دیدگاه ها

امیدوار: 1393/12/2508:32:07،
72
19
اثرات منفی طرح هدفمندی یارانه اگه از اثرات تحریم ها بیشتر نباشد کمتر هم نیست.
حق: 1393/12/2508:52:49،
21
73
هر کی یارانه نمیخواد و میگه یارنه اخه، میتونه انصراف بده تا یکی دیگه گیرش بیاد! پول یا مفت رو میگیرید غر هم میزنید؟!
امیدوار: 1393/12/2509:15:50،
47
16
از مسئولین ایرانجیب انتظار داریم تا نظرات هموطنان عزیزمان را سانسور نکنند،بالاخره هر کسی یه نظری در مورد هر مطلب و اخباری دارد و باید به نظرات همدیگر احترام قائل باشیم.
امید: 1393/12/2509:48:13،
39
12
من که فکر کنم از کم در امدها شروع میکننچون صداشون به هیج جا نمی رسه
سینا: 1393/12/2510:48:49،
31
14
آقای حقققق :پول یا مفت نیست حقمون هست.
حتما ایرانی هم هستی.که این حرفو میزنی.
ایشالا که ایرانی نباشی آخه ایرانی غیرت داره
وحید یوسفی: 1393/12/2512:44:45،
13
19
به گفته دکتر روحانی هدفمندی یارانه ها طرح خوبی بود.
ولی متاسفانه خوب و به درستی اجرا نشد.
شوشي: 1393/12/2516:24:57،
24
35
اقا از يك طرف ميدن از طرف ديگه چند برابر پس مي گيرن!
هنوز يارانه ها رو ندادن قبوض صف كشيدن كه در بعضي موارد از مبلغ قبوض بيشتره!؟
hamid: 1393/12/2508:34:26،
16
11
چند نفر از اشناها وضعیت خوبی هم ندارند ولی یارانشون قطع شده از ماههای پیش داره اجرا میشه نیازی به دستور نیست
shooter: 1393/12/2508:36:21،
51
12
چون مردم مظلوم هستن همیشه راحت ترین کار فشار آوردن به مردم است. اگه راست میگه بره اون پولهایی که اختلاس شده برگردونه زورش به اونها نمی رسه آخیییییییییییییییییییی
محمد : 1393/12/2508:39:11،
22
9
بابا تكليف مردم و مشخص كنيد هي يه روز مي گن مي ديم يه روز مي گن نمي ديم
ديگه كلا ندين اين يه قرون دوزارو اينقدر هم سر مردم منت نزاريد
نملی: 1393/12/2508:39:45،
43
21
یارانه حق همه مردمه.هیچ کس اجازه حذفش نداره.چه داخل ایران و چه ایرانیان مقیم خارج.مجلس حق نداره اینجوری دستوری به دولت بده.
ب: 1393/12/2511:57:39،
14
14
فعلا که خدا رو شکر پولدارها دارن شوت میشن!
حمید: 1393/12/2509:24:38،
10
7
رانت خوارهایی مثل برادران جلیلوند(آتیه داده پرداز) مجلس را هم می خرند. کجا شا دیدید ؟؟؟؟؟؟؟
علی: 1393/12/2509:27:28،
19
21
همچین میراث بدی هم نبود*!!!*!!*
به بهانه یارانه ها چندین بار یارانه حامل های انرژی را طی دو سال افزایش داده و درآمد
کسب کرده، الان که قیمت نفت آمده پایین دولت بودجه را با حذف یارانه بگیر ها می بنده
و ....
به علاوه خود طرح هدفمندی آثار مثبتی داشت مانند کاهش مصرف سوخت و ...
در ضمن این طرح را اگر احمدی نژاد مثل روسای جمهور قبل اجرا نمی کرد(البته بد اجرا کرد) الان نوبت خود آقای روحانی بود
مطلع: 1393/12/2515:37:56،
27
19
این قانون و روش اجرای آن که با شعار زدگی و خود کامگی همراه شد، کاملاً غلط بود و دلیل آن وضعیت فعلی اقتصاد در این حوزه است. اصلاح قیمت انرژی نیز بایستی به صورت سالیانه و به تدریج انجام می شد که در آن صورت اثرات مخرب فعلی را در اقتصاد شاهد نبودیم.
a: 1393/12/2510:32:36،
19
12
اصلا از اول نباید یارانه نقدی می دادند. به بهانه اینکه همه از بنزین استفاده نمی کنند، یارانه را برداشتند و نقدی دادند. بخاطر همین انتظارات مردم بالا رفت و همه گفتند حقشان هست دریافت کنند. تورم را بخاطر افزایش نقدینگی در جامعه بالا برد و خیلی از افراد در روستاها هم که با مبالغ خیلی پایین زندگی می کنند دیگر برای مدتی کار نمی کردند. الان هم که یارانه را برای بعضی ها حذف می کنند. یک عده معترض می شوند که حقشان را دارند می خورند. از انجایی که ما می خواهیم به سازمان تجارت جهانی بپیوندیم، در نهایت باید این یارانه حذف می شدند. بهتر بود از حذف یارانه ها در ایجاد خدمات بهتر مانند حمل و نقل عمومی، بهبود شبکه های مخابراتی و . . . استفاده می کردند در مردم هم از سرویس های دولتی کمتر ناراضی باشند.
psk: 1393/12/2512:21:25،
27
17
اگه درست اجرا بشه خوبه
من و شما صدامون به جایی می رسه بیچاره های روستا نه کامیپوتر و موبایل دارند نه روزنامه و .... امیدشون به همین چندرغازه!

ضمنا این پول رو هر جور حساب کنی حق همه نیست.

محتاج نظر حق: 1393/12/2515:28:00،
52
39
مجلس، دولت و سازمانهای وابسته راحت ترین راه حل مشکلات خود را گرانی کالا و خدمات خود به مردم ایران می دانند و به مشکلات عظیمی که برای جسم و روح و روان مردم و خانواده ها ایجاد می کنند توجهی ندارند. با شروع قانون هدفمندی یارانه ها نیز قیمت تمام کالاها و خدمات به شدت گران شد و قرار بود با پرداخت یارانه جبران گردد که حالا حرف از حذف آن می زنند. آیا شما مسئولیتی ندارید که کمی هم فکر کنید که عامه مردم با چه فلاکتی زندگی خود را اداره می کنند؟
رضا: 1393/12/2519:16:12،
19
17
هدفمندی یارانه ها متعلق به دولت احمدی نژاد نبود بلکه اجرای سیاست های ویرانگر بانک جهانی به نام حذف سوبسیدها بود که مسئولین کشور ما با آن همه شعار استقلال و وابسته نبودن به شرق و غرب!! چشم و گوش بسته آن را اجرا کردند و در چندین کشور اعتراضات مردمی زیادی تا حد استعفای دولت علیه این مسئله انجام شد. حالا مجلس و دولت بجای اینکه جلوی اختلاس و قاچاق و حیف و میل بودجه به نهاد و اشخاص غیر قابل نظارت را بگبرند طبق معمول دیواری کوتاهتر از دیوار مردم پیدا نکرده اند. راستی پولی که رحیمی به نمایندگان داده بود به کچا رسید؟؟؟؟
فرهاد: 1393/12/2609:04:24،
39
20
از این به کجا ها رسید خیلی زیاد است ولی دست یابی به دیوار مردم خیلی راحته اونا اشخاصی که میگن جهانی یا پول یا مفت میگیرید !! این طرح از زمان آقای رفسنجانی استارت خورد ولی ایشان گفتند اگه این کار رو بکنید این جوری و اونجوری می شود که قرار شد با اضافه کردن هر ساله دلار و تورم مضاعف این امر زیر اینگونه پوششها محقق بشه ولی پیرو دستور مقام های بالاتر به یکباره کل انجام که بعد از اون اثرات آن هم مشخص شد ، حالا دولت زیرش زاییده می خ.اد بعد از این همه گرونی کم کم اون رو کامل قطع کند !! شما هایی که به روح اعتقاد دارید به روحش ...... صلوات
هادی: 1394/1/313:48:30،
10
12
خیلی جالبه از کلی ثروت ملی و بیت المال گاز و نفت و طلا و مس و اروانیوم و... فقط سهم مردم یک مبلغ ناچیز از این همه ثروت.
اونم با هزار منت و تهدید.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار