کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

روایتی از فقرنشینان جزیره کیش

کدخبر:۱۰۶۴۹یکشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۸:۲۰۶۶۵۷ بازدید

کیش در حالی یکی از مناطق گردشگری ایران محسوب می شود و ثروت سرشاری از ناحیه آن کسب می‌کند که باور کردن اینکه هنوز در این جزیره ...

کیش در حالی یکی از مناطق گردشگری ایران محسوب می شود و ثروت سرشاری از ناحیه آن کسب می‌کند که باور کردن اینکه هنوز در این جزیره مناطقی هستند که مردم آنها در فقر مطلق زندگی می‌کنند را غیرممکن می کند.

اینجا کیش است؛ جزیره ای که وقتی نام آن را می شنوید، به یاد ساختمان و هتل‌های لوکس، اتومبیل‌های گران قیمت، پاساژهایی با مارک‌ها و برندهای خارجی و غیره می‌افتید، اما در کنار این سیمای زیبای کیش، مناطقی هم هست که فقر در آنها بیداد می‌کند و باور پذیر کردن اینکه در این جزیره با این ثروت سرشار برخی‌ها با حداقل‌ها زندگی می کنند، غیرممکن است.

طی سال‌های اخیر  مناطق آزاد به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری در ایران درآمده‌اند که می توانند درآمدهای سرشاری را نصیب اقتصاد کشور کنند، اما مسئولان برخی از این مناطق نتوانسته اند برنامه ریزی اساسی و مناسبی برای رضایت گردشگران از این منطقه داشته باشند. هفته آینده کیش میزبان میهمانان و گردشگران خواهد بود اما آمادگی لازم در هتل‌ها، مکان‌های گردشگری و سایر بخش‌هایی که امکانات رفاهی و توریستی را در اختیار گردشگران قرار می دهد، به چشم نمی‌خورد. این در حالی است که تمامی هتل‌های این جزیره از هفته های قبل با قیمت‌های سرسام آور رزرو شده اند و بلیت‌های هواپیمایی به فروش رسیده است.  


هزینه سفر داخلی همتراز با سفر خارجی

سیاست‌گذاری های غلطی که در این سال‌ها در کیش صورت گرفته است، هزینه سفر به این جزیره را برای مسافران داخلی به اندازه هزینه سفر به کشورهای همسایه کرده است. یک هفته پیش سفری به این جزیره که گفته می شود، قلب خلیج فارس است، داشتیم، اولین نکته ای که در بدو ورود به جزیره خودنمایی کرد، ساخت و سازهای بی رویه ای است که در هر نقطه ای به چشم می خورد و نگاه تفریحی و گردشگری و دیدن طبیعت این منطقه را از یاد می برد. این ساخت و سازهای بی رویه و این چهره ای که کیش برای خود به نمایش می گذارد، نتیجه سیاست‌های اشتباهی است که مسئولان مناطق آزاد در حال حاضر و همچنین در دوره های مختلف گرفته اند. پس از آن وارد هتل شدیم، به نظر می رسد با توجه به وفور ساخت هتل‌های متعدد در این منطقه، نظارت بر رفتار و عملکرد هتل‌ها از یاد رفته است.

برخوردهای بی تفاوت کارکنان هتل‌ها که البته جزو هتل‌های بین المللی و به اصطلاح چندستاره در دنیا محسوب می‌شوند، هنوز هم با هتل‌های بین المللی در دنیا بسیار فاصله دارد و  احساس نامطلوبی از ورود به این منطقه و فضا را در انسان به وجود می آورد. در عین حال بررسی های اجمالی به نرخ‌های هتل‌ها حاکی از قیمت‌های سرسام آوری است که دارند. برخی از هتل‌ها که معمولا تورهای مسافرتی به دلیل قیمت‌های پائین، آنها را برای گردشگران انتخاب می کنند، از نازل‌ترین کیفیت‌ها برخوردارند. وضعیت سرویس دهی در بخش غذا، کیفیت هتل، اتاق‌ها، رستوران‌ها و راهروها و تهویه برخی از هتل‌ها وضعیت چندان مناسبی ندارند، با این وجود همچنان به فعالیت ادامه می دهند.

اما برخی دیگر از هتل‌ها هم هستند که کیفیت مناسبی دارند، اما قیمت‌های بسیار بالایی دارند و خانوارهای متوسط هیچگاه قادر به اقامت در اتاق‌های اینگونه هتل‌ها نخواهند بود. برخی از این هتل‌ها برای اتاق‌های یک تخته شبی ۴۴۰ هزار تومان هم در نظر گرفته اند و نرخ‌های سوئیت‌ها به بیش از یک میلیون تومان می رسد.


هزینه سفر یک خانوار 4 نفره به کیش

حال سئوال اینجا است که با چنین نرخ‌هایی هزینه یک سفر به کیش چقدر برای یک خانوار سه تا چهار نفره تمام خواهد شد؟ و خانوارهای با درآمد متوسط ایرانی سفر به این منطقه برایشان تبدیل به رویا می شود؟وارد بازارهای خرید کیش می شویم، اما اولین نکته ای که جلب توجه می کند، این است که بازارها و پاساژهای کیش تبدیل به فروشگاه ها و مغازه هایی با انواع و اقسام کالاهای بنجل، بی کیفیت و چینی به اسم خارجی شده اند، گرچه برخی از این کالاها قیمت‌های ارزانی را دارند، اما کیفیت لازم را ندارند.

برخی از فروشندگان می گویند که برخی از این اجناس از تهران به این منطقه می آید و به اسم کالای خارجی فروخته می شود و این حلقه مفقوده بازار کیش است. کالاهای چینی بدون هیچ کیفیتی در تمام فروشگاه ها و پاساژها به وفور دیده می شود و به نام کالای خارجی به مشتریان عرضه می شود.از سوی دیگر، برندهای خارجی و معروف دنیا هم بخشی دیگر از کالاها را برای فروش به خود اختصاص داده اند اما بررسی اجمالی نرخ‌های کالاها و اجناسی که آنها به مردم ارائه می کنند، حاکی از تفاوت قیمت‌های بسیار بالایی است که این نرخ‌ها در سایر کشورها نسبت به این منطقه دارند و مشخص است که نظارت چندانی از سوی مسئولان ذی‌ربط منطقه بر عملکرد آنها وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد، چشم پوشی می‌شود.

رقابتی شدن بازارهای کیش چه از لحاظ قیمت و چه کیفیت، تنوع محصولات از نیازهای اولیه است، این درحالی است که فروشندگان در افزایش قیمت از یکدیگر پیشی گرفته اند و گویا یک مسابقه به راه انداخته اند و بعضا با فروش کالاهای بدلی به مردم بازار را از تب و تاب خریدهای نوروزی می اندازند. در عین حال تفاوت قیمتی بین منطقه آزاد و مناطق اصلی دیده نمی شود، در حالیکه این منطقه به دلیل اینکه از پرداخت عوارض و غیره معاف است باید با قیمت های کمتری کالا را در اختیار مردم قرار دهد.

در ادامه سفر سری به دنیای بازی ها و تفریحات دریایی زدیم که با قیمت‌های بسیار بالا هزینه سفر را چند برابر می کند. افرادی که این تفریحات را تدارک دیده اند با انواع ترفندها، پول‌های کلان و هنگفتی را به جیب می زنند و کمترین امکانات امنیتی را در اختیار گردشگران قرار می ‌هند. به عنوان مثال تنها یک دور ۱۰ دقیقه "شاتل" سواری برای سه نفر حدود ۲۰۰ هزار تومان تمام می شود.نکته دیگر مورد توجه ساخت و سازهایی است که در یک نقطه از کیش و در نزدیکی دریا احداث شده است که بعضا در آب هم پیشروی داشته اند و با مجوزهایی که به برخی از هتل‌ها و پروژه های بزرگ داده می شود، فاصله ساخت و سازها با دریا به کمترین حد خود رسیده است.
 


هزینه های کرایه های تاکسی، آژانس‌ها و غیره نیز از دیگر مواردی است که به چشم می خورد. مشکلات مربوط به کیفیت آب نیز از دیگر مواردی استکه باید به شدت مورد توجه مسئولان قرار گیرد. البته مشکل آب فقط مختص مناطق توریسیتی نیست و مناطقی از این منطقه که افراد بومی در آ «زندگی می کنند با این مشکل به شدت دست به گریبان هستند و در تامین آب مورد نیاز روزانه و مصارف روزمره خود مانده اند.
 


فقر یا ثروت ؟

اما با این همه پول‌هایی که به این جزیره سرازیر می شود و گردش مالی بسیار بالای این منطقه، مناطقی در این جزیره است که در بخش‌هایی از این جزیریه، فقر بیداد می کند و مردم از کمترین امکانات و خدمات بهره مند هستند. مشاهده ماشین های خارجی و گران قیمت و آنچنانی در خیابان‌های مناطق اصلی این جزیره تفرح می کنند، هیچ این نکته را که در این جزیره افرادی هستند که در فقر مطلق زندگی می کنند را غیرقابل باور می کند، در حالی که با این ثروت سرشاری که راهی این جزیره می شود، وجود فقر بی معنا و ابهام برانگیز است؟

جزیره کیش یا همان مروارید خلیج فارس از پرطرفدارترین مناطق توریستی است که هتل‌ها و ساحل مرجانی اش در نگاه اول به ذهن متبادر می شود اما ساکنان بومی این جزیره در وضعیتی متفاوت زندگی می کنند.
 

بلیط هواپیمادیدگاه ها

رضا: 1393/12/2410:22:54،
46
141
خب بالاخره اینجا خود کیش که نیست. هر شهری حومه ای داره و اینجا حومه کیش هست. تمام شهرهای ایران حلبی آباد دارن! و گرنه ساکنان جزیره کیش همگی بسیار پولدارن و دیگه نمیدونن با پولشون چکار کنند !
amir: 1393/12/2410:51:04،
89
17
چرا بدون اطلاعات نظر میدین.
مردم بومی کیش اکثرا ؛ همگی نه اکثرا فقیرند.
شما کسانی که در کیش میبینید کسبه و دیگران ؛ اونجا ساکن نیستند.
دقیقا بر عکس دبی که افراد بومی اونجا نمیدونن با پولشون چه کنند!!!
بهنام: 1393/12/2412:08:44،
40
36
ایران جیبِ عزیز. کیش دریا نداره. خلیج داره. خلیج پارس.
بنگی: 1393/12/2412:57:22،
86
18
برید خدا رو شکر کنید که همین یه ذره سرمایه و خونه ای که دارین توش زندگی میکنین مال سرمایه پدرتون تو دوران اون خدا بیامرزه وگرنه الان به جا کامنت دادن دمه 4راه داشتین التماس میکردین گل بخرن ازتون .خدا بیامرزت اریامهر متاسفانه قدرتو ندونستن .گرچه مردم کاره ای نبودن باید اینجور میشد .مرگ بر انگلیس
x2: 1393/12/2419:59:45،
19
35
**اشتباه نکنید!**
اینها وضعشون از من و شما بهتره!
فقط علاقه دارن بسبک اجدادشون زندگی کنن.
خونه هاشون 50 تا 90 متره و تو همون متراژ پایین کلی زن و بچه زندگی میکنن.
بارها سازمان میخواسته اونجا رو بکوبه و درست کنه ولی خودشون نذاشتن.
کمی مطالعه ایران جیب عزیز...

شهريار: 1394/1/310:02:55،
13
15
برادر عزيز انشاالله يك روز مياد كه آه اين فقيرها كريبان بولدارهاى بايتخت نشين رو خواد كرفت. حلبى آباد كدومه شاه زمانى كه اومد تو كيش قبل از اينكه كاخ براى خودش درست كنه خونه واب وبرق به اين فقيرها داد بعد شروع به ساختن براى خودش كرد حالا بولدارهاى حروم خور همه جيز رو براى خودشون كرفتن بعد هم شخصى مثل جنابعالى كه خبرى از مردم اصلى فير نداريد كلمه حلبى آباد رو براشون بكار ميبريد.اول مطالعه كن بعد سخن ورى عزيزم؟
جنوبی: 1393/12/2410:24:49،
86
18
تا وقتی شهرهایی همچون آبادان و زاهدان که مثلا مراکز استان هستند از نعمت گاز و آب آشامیدنی محروم هستند، کیش که دیگه چیزی نیست!
امین: 1393/12/2410:26:18،
57
15
به کجا داریم میریم؟
ایرانجیب دم عیدی این گزارش ها رو نذار عزیز! بذار الکی خوش باشیم!
محمد رضا: 1393/12/2410:27:07،
71
16
این مشکلات با نظارت حل نمی شه.

با آزادی حل می شه.

اگه برنامه ریزی می کردیم و آزادی می دادیم، الان کیش به جای دبی بود و این افراد هم در فقر زندگی نمی کردند.
بابک: 1393/12/2412:22:38،
22
27
آزادی دادن که الان هرکاری بخوان با مشتریا میکنن هیچکسم هیچی نمیتونه بهشون بگه...ایرانیا رو با بقیه جاهای دنیا مقایسه نکن به ایرانی ها آرزادی بدن متاسفانه سواستفاده میکنن
m.kobra2009@yahoo.com: 1393/12/2410:28:43،
105
15
فقط بلد بودن بگن شاه حلبی اباد به وجود آورده .الان که 36 سال میگذره شما چکارکردید.کل شهرهای ایران حلبی آباده
فقیر: 1393/12/2410:30:32،
29
51
فکر کردین کیش کجاست که نباید فقیر توش زندگی کنه ... بهشت که نیست
سعید: 1393/12/2411:34:59،
31
9
در پاسخ به دوست عزیزی که فرمودند آن منطق جزئ حومه شهر است باید بگویم اتفاقا مناطق اصلی وقدیمی شهر که از دیر باز سکونتگاه بومیان این جزیره است دچر این مشکلات می باشند که برای هرکس که از نزدیک دیداری از آن منطق بکند تاسف آور است.
امیر: 1393/12/2411:42:00،
40
13
ما رکوردددددددددددددد زدیم.!!!!!
احمدرضا: 1393/12/2412:17:08،
27
8
همه جا فقیر داره و اختلاف طبقاتی طبیعیه ولی توی کیش که زمینه زیادی برای کار داره عجیبه که یک عده تا این حد فقیر هستند. من هم به چشم خودم این بخش فقیرنشین کیشو دیدم. حدود یک چهارم جمعیت کیش مربوط به بومی هاست که البته وضع خوبی ندارند. زمینه کاری توی کیش خیلی خوبه نباید اینطوری باشه. بومی های کیش به عنوان گارسن رستورانها یا مستخدم هتلها هم کار کنند باید خیلی وضع بهتر از این داشته باشند.
كيشوند: 1393/12/2422:56:02،
18
14
با سلام
دوستان عزيز اكثريت بوميان كيش به لطف نگاه خاص حكومت گذشته به جزيره كيش و منطقه آزاد شدن در بعد از انقلاب از وضع مالي بسيار خوبي برخوردار بوده و بيشتر مالك مغازه هاي متعدد و درآمدهاي سالانه چند صد ميليوني هستند.افراد فقير جزيره عموما مهاجران ضعيف از ساير نقاط استان هرمزگان (بشاگرد- بندرعياس- ميناب )و ساير استانهاي همجوار (بلوچستان و جنوب استان كرمان)بوده كه متاسفانه با بوميان كيش اشتباه گرفته مي شوند.
در هرصورت جداي از قوميت و نژاد اين پديده كم و بيش در تمام شهرهاي معروف جهان از جمله دبي،پاريس،نيويورك و ... ديده مي شود.
دلايل اين امر نيز خارج از حوصله اين بحث بوده و اميداريم مشكل فقر ريشه اي در كشورمان حل شود.
با تشكر.
ایرانی: 1393/12/2413:15:33،
39
13
مملکتی که این همه منابع سرشار داره با این موقعیت جغرافیایی عالی...نه تنها مردم کیش بلکه تک تک مردم ایران باید در رفاه زندگی کنن. رفاه واقعی. وای صد افسوس که ایران عزیزمون رو تبدیل کردن به حلبی آبادها!
sam: 1393/12/2413:35:44،
20
17
خود خود کیشه محله معروف به عربا نزدیک بازار عرب ها دوستانی که کیش رفتن میدونن کجاس
یوزارسیف: 1393/12/2413:51:41،
41
13
ما ثابت کردیم که مدیریت هیچ کاری رو بلد نیستیم.
جزیره قشم هم دست کمی از کیش نداره.. میدونید قشم از سنگاپور بزرگتره..اما این کجا و آن کجا..
کیش هم شده بازار مکاره ساختمان سازی..
بی سلیقگی..
تفریحاتش هم چنگی بدل نمیزنه..
رستورانهای مسخره با موزیکهای اجق وجق..نه آرامشی نه تفریح جالبی..
بازارها مملو از جنسهای بنجل چینی..
حیف.از این ایران.چی میخاستیم بشه .چی شد.
Z: 1393/12/2415:38:52،
39
10
این فقر رو در عسلویه پایتخت انرژی جهان هم می توانید مشاهده کنید!!!!!
جواد: 1393/12/2417:25:23،
20
15
خوشى زده بود زير دلتون خوش باشيد ملت نق نقو خودشونم نميدونن چى ميخوان
مممم: 1393/12/2502:39:09،
14
12
من بچه ایران هنوز جزیره ایران رو ندیدم فقط باید بگم متاسفم
lمریم: 1393/12/2510:27:42،
15
11
سلام من با نظرتون کاملا موافقم .به قول معروف صدای دهل از دور خوش است . کیش هیچ جذابیتی برای مردم نداره .بازارها از جنس تغلبی پر شده . با دادن مجوزهای ساخت و ساز تمام زیبایی جزیره رو از بین بردن . ای کاش فکری به حال این جزیره بشه . امیدوارم روزی دلمون نسوزه که میتونستیم کاری بکنیم و نکردیم .

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار