کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

ممنوع‌الخروجی با 10 ميليون تومانی بدهی مالياتی

کدخبر:۱۰۵۶۰سه شنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۷:۱۱:۵۵۳۱۲۸ بازدید

براساس اظهارنظر اخير رييس سازمان امور مالياتي كشور، ميزان فرار مالياتي در حدود 20 تا 25‌ درصد از توليد ناخالص داخلي است كه با وجود ...

براساس اظهارنظر اخير رييس سازمان امور مالياتي كشور، ميزان فرار مالياتي در حدود 20 تا 25‌ درصد از توليد ناخالص داخلي است كه با وجود حجم بالاي فرارمالياتي، رقم اعلام‌شده همخواني چنداني با شرايط اقتصادي كشور ندارد.

در اين ميان كارشناسان اقتصادي، علت اصلي رقم بالاي فرار مالياتي را وجود روابط غيررسمي ميان موديان و كارشناسان سازمان امور مالياتي و همچنين نبود عزم جدي ميان مسوولان براي افزايش نقش ماليات در درآمدهاي دولتي دانستند كه درصورت ايجاد هماهنگي ميان سازمان‌ها مي‌توان شاهد كنترل 70 تا 80‌درصد از فرارهاي مالياتي باشيم. در همين ارتباط، كامران ندري، استاد دانشگاه، ضمن اشاره به معضل فرار مالياتي در كشور به «تعادل» گفت: رقم اعلام‌شده از سوي رييس سازمان امور مالياتي كشور بسيار بالاست و به نظر نمي‌رسد كه درحدود 20 تا 25‌درصد از توليد ناخالص داخلي، فرار مالياتي وجود داشته باشد. ندري افزود: اگرچه ميزان فرار مالياتي در كشور بالا است و اين موضوع نيز كاملا مشهود است اما اعلام آمار، نياز به فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي دارد كه بايد از سوي معاونت اقتصادي يا مالياتي وزارت امور اقتصاد و دارايي صورت بگيرد تا آماري قريب به واقع منتشر شود. وي ادامه داد: جلوگيري از فرار مالياتي به‌دليل پيچيدگي‌ها و گره‌هاي موجود در روابط ميان موديان و كارشناسان سازمان امور مالياتي و همچنين شرايط اقتصاد ايران با موانعي روبه‌روست.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اهميت درآمدهاي مالياتي كشور در اقتصاد، گفت: تاكنون به‌دليل وابستگي اقتصاد ايران به درآمدهاي نفتي، بودجه كشور متكي به درآمدهاي مالياتي نبوده اما با اعمال تحريم‌ها به‌سمت دريافت ماليات سوق داده شده است. ندري اظهاركرد: در اغلب كشورهاي دنيا، ماليات به‌عنوان اصلي‌ترين منبع درآمدي محسوب مي‌شود، در ايران هم با تكيه بر تجربه‌هاي گذشته و استفاده از روش‌هاي روز مالياتي مي‌توان ميزان فرار مالياتي را كاهش داد ضمن اينكه براي اجرايي‌شدن آن نياز به اراده ملي است.

 

 اجراي نادرست ماليات بر ارزش‌افزوده موجب كاهش تقاضا مي‌شود

وي در ادامه اظهاركرد: براساس قانون، پرداخت‌كننده اصلي ماليات بر ارزش‌افزوده، توليد‌كننده است و اعتراض توليد‌كنندگان به اعمال اين ماليات براي افزايش قيمت كالاها و خدمات است كه اين موضوع تقاضا را كاهش داده و به‌تبع آن كشش تقاضا نيز كاسته مي‌شود.

اين استاد دانشگاه با اشاره به كاهش كشش تقاضا با اجراي نادرست ماليات برارزش‌افزوده گفت: سنگيني بار مالياتي بايد براساس كشش تقاضا بين فروشنده و خريدار تقسيم شود كه درحال‌حاضر اين‌گونه نيست. ندري بيان كرد: ماليات برارزش‌افزوده بايد اين‌گونه محاسبه شود كه هزينه كالاهاي واسطه‌يي و مواد اوليه از درآمد نهايي كاسته شود و ماليات بر آنچه باقي مي‌ماند، تعلق بگيرد. وي گفت: درحال‌حاضر ماليات برارزش‌افزوده به‌درستي محاسبه نمي‌شود و اين ماليات به قيمت نهايي كالا تعلق مي‌گيرد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه در پايان گفت: نظام مالياتي كشور شفافيت ندارد كه براي جلوگيري از فرار مالياتي بايد اين نظام شفاف‌شده و آمارها به‌درستي اعلام شود.

 

 روابط نادرست موديان و كارشناسان مالياتي، عامل فرار مالياتي است

قاسم انصاري‌رناني، استاد دانشگاه با انتقاد از نظام مالياتي كشور به «تعادل» گفت: نوع برخورد سازمان امور مالياتي با شركت‌هاي دولتي و شبه‌دولتي و همچنين ارتباط غيررسمي اين سازمان با اين شركت‌ها موجب شده كه هم‌اكنون شاهد فرار مالياتي بسياري باشيم. انصاري افزود: براي مقابله با سنت نادرست ايجاد‌شده درخصوص دريافت ماليات بايد مسوولان تمامي قوه‌ها در اجراي طرح جامع نظام مالياتي از سازمان امور مالياتي حمايت كنند.

وي ادامه داد: باتوجه به كاهش شديد قيمت نفت در ماه‌هاي اخير، افزايش درآمدهاي مالياتي با جلوگيري از فرار مالياتي مي‌تواند به بودجه دولتي كمك كند. اين استاد دانشگاه با اشاره به چشم‌انداز خوب درآمدهاي مالياتي در سال‌هاي آتي گفت: با‌توجه به قدرت پنهان برخي از شركت‌ها و ارتباط نادرست موديان با كارشناسان سازمان مالياتي تاكنون بسياري از موديان در پرداخت ماليات كوتاهي كرده و ما با ميزان بالايي از فرار مالياتي روبه‌رو هستيم.

انصاري اظهاركرد: با اجراي طرح نظام جامع مالياتي و تعامل تمامي سازمان‌ها براي دريافت ماليات مي‌توان انتظارداشت كه 70 تا 80‌درصد از فرارهاي مالياتي را كنترل كرد.

وي بيان كرد: بايد تمامي شركت‌ها و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي بايد به سازمان امور مالياتي، ماليات پرداخت كنند تا ميان بخش دولتي و خصوصي رقابتي سالم برقرار شود ضمن اينكه با اين اقدام كسري بودجه كشور نيز مرتفع مي‌شود.

 

 موفقيت نظام جامع مالياتي به جديت مديران بستگي دارد

انصاري با حمايت از نظام جامع مالياتي گفت: موفقيت اين طرح بستگي به ميزان تعامل سازمان‌ها و نهادها با سازمان امور مالياتي و ميزان جديت مديران اجرايي دارد. اين استاد دانشگاه با اشاره به امتيازات اجراي طرح ماليات برارزش‌افزوده، گفت: صنعتگران گلايه‌يي را نسبت به سازمان امور مالياتي دارند مبني براينكه در اين طرح بار اصلي بر دوش توليد‌كننده است در‌حالي‌كه براساس قانون مصرف‌كننده نيز در پرداخت اين ماليات سهم دارد. وي ادامه داد: توليدكنندگان در مقابل ماليات پرداختي، قيمت كالاها و خدمات خود را افزايش مي‌دهند كه اين موضوع موجب كاهش تقاضا مي‌شود پس براي حل اين مشكل وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنين وزارت امور اقتصاد و دارايي بايد هماهنگي‌هاي لازم را داشته باشند. انصاري در پايان اظهاركرد: براي حمايت از توليدكننده در شرايط كنوني علاوه بر اجراي درست طرح ماليات بر ارزش‌افزوده بايد در قوانين واردات نيز بازنگري شود، به‌عبارت ديگر تعرفه واردات بايد افزايش يابد تا كالاها و خدمات بخش داخلي قدرت رقابت با نمونه خارجي را داشته باشد.

 

 نظام مالياتي كشور نيازمند سيستمي كارآ است

مهدي پازوكي، استاد دانشگاه با انتقاد از آمار اعلام‌شده درخصوص فرار مالياتي از سوي رييس سازمان امور مالياتي به «تعادل» گفت: نسبت ماليات به GDP در ايران حدود 6.3‌درصد است كه اين ميزان در كشوري مانند تركيه در حدود 25‌درصد است. پازوكي ادامه داد: درصورتي‌كه فرار مالياتي در حدود 20 تا 25درصد توليد ناخالص داخلي باشد رقم به‌دست‌آمده درحدود 250هزار‌ميليارد تومان مي‌شود كه با اين مبلغ ديگر نيازي به درآمدهاي نفتي نيست، پس مي‌توان گفت كه آمار رييس سازمان امور مالياتي از واقعيت دور است. وي افزود: براي جلوگيري از فرار مالياتي بايد از دستاوردهاي علمي و تجارب كشورهاي توسعه‌يافته همچون ژاپن، اروپاي‌غربي، امريكا و... در دريافت ماليات، استفاده بهينه شود. اين استاد دانشگاه با اشاره به بهره‌گيري از علم ‌آي‌سي‌تي در دريافت درآمدهاي مالياتي گفت: بايد سيستم اخذ ماليات را درست طراحي كنيم، در‌حال‌حاضر مشكل اصلي ماليات كشور اين است كه با يك سيستم سنتي جامعه‌يي صنعتي را مديريت مي‌كند درحالي‌كه براي مديريت جامعه، نياز به انديشه‌هاي مدرن است نه ابزارهاي مدرن.

 پازوكي بيان كرد: قانون ماليات در كشور قابل اصلاح است ضمن اينكه مشكل اصلي در قانون نيست بلكه در اجراي قانون است. اين كارشناس مسايل اقتصادي ادامه داد: براي اخذ ماليات نياز به طراحي يك سيستم كارآ و اجراي آن است، در امريكا ضرب‌المثلي وجود دارد كه مي‌گويد كه از مرگ مي‌توان فرار كرد اما از ماليات نه، درواقع در ايران نيز بايد چنين سيستمي اجرايي شود.

 

 تعامل قوا براي اصلاح نظام مالياتي

وي ضمن اشاره به تغيير طرز فكر مديران و استفاده از تجارب ساير كشورها دراين زمينه، گفت: درصورتي مي‌توان مولفه‌هاي اقتصاد مقاومتي را اجرايي كرد كه اقتصاد در مقابل تكانه‌ها و شوك‌هاي خارجي مقاوم باشد و تغيير نكند، يكي از اين مولفه‌ها كاهش وابستگي به درآمدهاي نفتي و اتكا به ساير درآمدهاست كه درآمدهاي مالياتي يكي از آنهاست.

پازوكي، اظهاركرد: براي اصلاح سيستم مالياتي بايد مجموع قواي مقننه، مجريه و قضاييه با يكديگر تعامل داشته باشند تا بدين طريق از انجام فرارهاي مالياتي و هدررفت هزينه‌هاي بسيار جلوگيري شود.

وي با تاكيد بر تصميم جدي مسوولان براي جلوگيري از فرار مالياتي افزود: بايد سران سه قوه به اين جمع‌بندي نزديك شوند كه درآمدهاي مالياتي مي‌تواند مشكل كسري بودجه دولت را حل كند.

پازوكي در پايان افزود: مشكل اصلي در فرار مالياتي عدم وجود سيستم اجرايي است و در زمينه قوانين مالياتي خلأ خاصي وجود ندارد.

 

 ممنوع‌الخروجي بدهكاران مالياتي با 10ميليون تومان

رييس كل سازمان امور مالياتي با بيان اينكه از ۷۸‌ميليون ايراني تنها 5.2‌ميليون نفر مودي مالياتي هستند، گفت: براساس قانون مالياتي عدم پرداخت ماليات جرم شناخته شده است. علي عسگري گفت: معوقات مالياتي كشور 12هزار و 600ميليارد تومان است كه 60درصد آن جريمه و 40درصد اصل ماليات است. عسكري با بيان اينكه اگر موديان اصل ماليات را بدهند بخشي از جرايم مشمول بخشيدگي مي‌شود، گفت: رقم ممنوع‌الخروجي براي فعاليت‌هاي توليدي در بخش مشاغل 100‌ميليون و فعاليت‌هاي شغلي 10‌ميليون تومان است البته در قانون مالياتي هر كس بيش از يك‌ميليون تومان بدهي داشته باشد بايد ممنوع‌الخروج شود كه اين قانون اصلاح شد.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

زال: 1393/12/1907:30:24،
44
19
به جاى چوب لاى چرخ گذاشتن سر راه توليد بخشش و معافيت مالياتى را زياد كنيد كه اشتغال زياد بشه
طالب: 1393/12/1908:31:34،
40
22
تولید کیلویی چند ؟ شما تولید کننده اگه 10 میلیون بدهی مالیاتی داشته باشی ممنوع الخروج می شوی و آقای که 123 میلیارد اختلاس کرد 20 سال پیش ( اونی هم که نقش داشته میشه رئیس کل ( ب.م )تا الان که به 12000 میلیارد و بیشتر رسیده ول ول می چرخه تازه مدعی دفاع از انرژی هسته ای هم هست و داره برای این انرژی سینه چاک میده!!
Ali: 1393/12/1909:43:30،
47
23
همسايه ما كارشناس اداره دارايي هستش هرسال نزديك عيد ماشين خارجي ميخره و درحدود 100 ميليون تفاوت ماشين جديد با قبليش هست . واقعاً يه كارمند چقدر درامد داره كه هرسال بتونه يه ماشين خارجي بخره
دوماً وقتي ماليات براساس اصول واقعي و صحيح دريافت نشه ، باعث ميشه فرار مالياتي پيش بياد و درحال حاضر ماليات در كشور ما يعني اجحاف . چون معلوم نيست كجا داره خرج ميشه !!!!!!
برادر: 1393/12/1919:40:28،
21
16
بابت این مالیات که می گیرند چه خدماتی می دهند!!! قراره این مالیات ها را از مردم بیچاره بگیرند حقوق بدهند به کارمند های دولت که یا ناهار هستن یا نماز!!!!!!!!
بهلول: 1393/12/1921:38:16،
12
13
جالبه چی شده ؟ فقط ده میلیون ؟اختلاس کننده ها چی. 100 میلیارد قابل قبوله ؟یا اصلا مشکی نداره .در کشوری که کسی مالیات نده مجرمه اما کسی که اختلاس میکنه مشکلی نداره .
گندم خانم: 1393/12/1907:47:20،
20
15
ممنوع الخروج کردن که فایده نداره ! به چه درد میخوره؟ آیا این برای مملکت پول میشه ؟ اون بدبختی که میخواد یه وام دو میلیونی بگیره باید دو سه تا ضامن کارمند و سفته و ... ببره . ولی بعضی از این بدهکاران بزرگ بدون وام و سند و هیچ مدرکی چند صد میلیارد میگیره و نمیده و کاریشم ندارن
shooter: 1393/12/1908:04:48،
55
21
اولا اینجا فقط زوردولت به اقشاری مثل کارگر، کارمند، معلم و... کسانی که فیش حقوقی دارند میرسه و از اونا مالیات میگیره
2- اونی که اختلاس میکنه ، یک ريال مالیات نمیده که هیچ همچنین فرار میکنه از فرودگاه که مسئولین سال بعد متوجه نبودش میشن
3 مایلات بدیم که چی بشه خرج از ما بهترون و اقازاده ها
4اصلا روال محاسبه درست نیست به قول داروغه ناتینگهام ، هدف خوشحال کردن پرنس جان هست
بنگی: 1393/12/1912:22:57،
16
11
منظورت از پرنسس رییس کره شمالی که نیست احیانا ؟
ياريار: 1393/12/1907:53:35،
26
21
ماليات حق
دلال - بنگاهي- زرگر- انباردار- نمايشگاه دار- واسطه -
نيست .
فقط حق كارمند دون پايه هست .
amir: 1393/12/1908:46:49،
23
16
باشگاه پرسپولیس و استقلال هر کدام به تنهایی 70 میلیارد تومن بدهکاری مالیاتی دارن
بنگی: 1393/12/1912:36:07،
28
13
یعنی استان قدس و قرار گاه خاتم هم مشمول پرداخت مالیات میشن ؟ا .اول از خودتون شروع کنید .بسم الله (ایرانجیب اگه منتشر کردی صداقت و مسولیت پذیریت بر همگان اشکار میشه و دعای خیر مسلمین و امت همیشه بدرقه راه تو خواهد بود )
بیچاره: 1393/12/1910:12:00،
23
13
تو این مملکت چیزی که اجرا نمیشه عدالته جور درآمد مالیاتی رو تولید کننده بیچاره میکشه این مالیات برا رزش افزوده هم نور علی نور شده
عاقل: 1393/12/1910:32:21،
8
27
اتفاقا تنها مالیاتی که باعث میشه جلوی دلال بازی گرفته بشه همین ارزش افزوده است البته باید رقمش افزایش پیدا کنه و درضمن کسی هم نتونه از زیرش در برود (این کار توی همه دنیا جواب داده)از همه دوستان خواهش میکنم اول تحقیق کنند و اگر عرایضم درست بود همه همکاری کنند با پرداخت این مالیات ریشه دلالها را بخشکانیم
من: 1393/12/1911:12:45،
26
16
اتفاقا جناب عاقل عرایضتون کاملا اشتباه هست.
در کشور هایی که بنیان گذار این نوع مالیات بودند :
ابتدا اینکه روی بسیاری از کالاهای اساسی و اولیه ارزش افزوده ای گرفته نمیشه.
دوم اینکه مقدار ارزش افزوده روی کالاهای مختلف, متفاوته. یه کالای لوکس مثل یه ساعت گرون قیمت ممکنه 25 درصد ارزش افزوده داشته باشه, اما یه کالای دیگر مثل شیر خشک بچه صفر درصد.
در اقتصاد بیمار ما بالا بردن مالیات هیچ نتیجه ای جز بالا رفتن قیمت برای مصرف کننده نداره.
علی: 1393/12/1910:54:44،
20
13
مالیات برای اصلاح آبادانی پیشرفت وبهتر زیستن ورفاه وتولید بیشتر یه مملکت هست وقتی من احساس می کنم این مالیات خرج یه چیزای دیگه ای میشه که نباید بشه آیا باید مالیات بدم؟
كاسب: 1393/12/1912:21:39،
13
11
بنظرم بايد جلوي قاچاق كالا گرفته شود و بطور جدي كنترل شود تا ماليات واردات و صادرات گرفته شود همچنين از شركتهايي كه واردات و صادرات كلان دارند ماليات مناسب گرفته شود ، و شركتها و كسانيكه درآمدهاي كلان دارند ولي يا سابقه مالياتي ندارند يا مبلغ كمي ميپردازند شناسايي شوند نه اينكه به اصنافي كه شناخته شده هستند و سابقه مالياتي دارند هر سال ماليات خود را پرداخت ميكنند فشار بياورند و آنرا چند برابر كنند كه كرده اند.
سیامک: 1393/12/1913:19:58،
7
15
مالیات بر ارزش افزوده یعنی گرون کردن همه چیز برای مصرف کننده، مثلا من کارمند که وقتی حقوق ام رو میگرم ازش بیمه و مالیات کم شده . موقع خرج کردنش هم باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازم ( مثلا فروشگاه شهروند رفتید فیش رو نگاه کنید)
علیرضا: 1393/12/1913:22:59،
21
16
نه درامدی هست و نه پولی باقیمانده ! دولتی که دنبال مالیات 10 میلیونی هست یعنی داره میگه من با درشتها کاری ندارم با خردها کار دارم پس زهی خیال باطل همه اش شعر و وره! مالیات برای شرکتهای کوچک و کاسبان معمولی و حقوق بگیران است نه گنده ها ...
نفرین بر اداره دارایی و کارمندانش یک دعای همیشگی این قشر است
ارش: 1393/12/1922:41:54،
27
16
اي دولت گشنه و ورشكسته بيچاره!!!!
مالیات نده: 1393/12/1922:57:09،
23
18
آستان قدس رضوی چقدر در سال مالیات می دهد ؟

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
رونمایی از کراس‌اوور جدید ایران‌خودرو با قیمت 75 میلیون تومان/ تصاویر
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
شرایط ویژه فروش نقدی و اقساطی ایران خودرو به مناسبت هفته دفاع مقدس – مهر 96
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
شرايط فروش فوری خودروی پژو 207 اتوماتيك جديد به مناسبت هفته دفاع مقدس - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
تصاویری از خودروی جدید هایما S5 توربو; آغاز فروش از 2 مهرماه
آیفون 8 و آیفون 8 پلاس وارد بازار ایران شدند + جدول قیمت
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار