کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رونق بازار شب عید هر سال بدتر از پارسال

کدخبر:۱۰۵۴۵دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۷:۳۲۴۶۳۷ بازدید

اگرچه دولت بسته خروج از رکود را به معنای واقعی کلمه همچنان بسته نگه داشته است اما مردم خود دست به کار شده‌اند و شب عیدی با خریدهای ...

 اگرچه دولت بسته خروج از رکود را به معنای واقعی کلمه همچنان بسته نگه داشته است اما مردم خود دست به کار شده‌اند و شب عیدی با خریدهای خود البته با پول‌های خرد، بازار را رونق داده‌اند. دولت قرار بود که از ماه‌ها قبل، سیاست‌های خروج از رکود را برای بخش‌های مختلف اقتصاد کشور از جمله تولید و بازار، اجرایی کرده و با تحریک تقاضا، زمینه‌ساز رونق تولید شود، البته آن روزها دولتمردان اعلام کرده بودند که تحریک تقاضا در دو بخش داخلی و خارجی را صورت خواهند داد؛ بدون اینکه تورم ناشی از برهم خوردن عرضه و تقاضا، گریبان‌گیرشان شود. اما گویا چندان در اجرای این سیاست موفق نبوده و بنابراین بسته خروج از رکود به معنای واقعی کلمه را همچنان بسته نگاه داشته‌اند. 
از سوی دیگر، هر کشوری در ایام پایانی سال یا همان شب عید، رونق کسب‌و‌کار را شاهد است، اگرچه ممکن است نوسانات این رونق در سال‌های مختلف، متفاوت باشد اما به هرحال چون گردانندگان اصلی اقتصاد در این ایام را مردم تشکیل می‌دهند، بنابراین آنها خود دست به کار شده و هم نقش تقاضاکننده را بازی می‌کنند و هم به نوعی عرضه‌کننده می‌شوند بنابراین چرخ تولید را به حرکت درمی آورند. 

بنابراین این نمونه موفقی از اقتصاد رقابتی و البته مردمی است که در شب عید در کشور صورت می‌گیرد، در غیر این صورت دولت برنامه مشخصی برای خروج از رکود بازار عملیاتی ندارد. این روزها هم بازار بزرگ تهران در کنار بسیاری از مراکز خرید پایتخت، شاهد همین رفت و آمدها و حضور پررنگ مردم است که خود می‌خرند و خود هم می‌فروشند. البته سرمایه‌ها اندک و پول‌ها خرد است و بیشتر به همان عیدی کارمندان و حقوق پیش از موعد، اسفندماه خلاصه می‌شود. همین رونق نسبی هم که در بازار بزرگ تهران مشاهده می‌شود، چندان سبب رونق خرید و فروش نشده است چراکه آنگونه که فروشندگان می‌گویند، بیشتر حضور مردم در این ایام در بازار بزرگ تهران نمایشی است اما بالاخره نسبت به ماه‌های دیگر سال بازار را رونق داده و زمینه را برای فروش کالاها فراهم کرده‌اند. به گزارش مهر، اگر این روزها گذرتان به بازار بزرگ تهران بیفتد با جمعیتی انبوه و قابل توجه مواجه می‌شوید که تردد در خیابان و بازدید از مغازه‌ها را با سختی مواجه کرده است اما جالب اینجاست که بازار بزرگ تهران به عنوان بزرگ‌ترین مرکز خرید پایتخت، باوجود همین جمعیت زیاد نتوانسته فروشندگان را به میزان توقعی که دارند، راضی نگاه دارد. 

یکی از فروشندگان بازار بزرگ تهران می‌گوید: مردم بیشتر کالاهای مصرفی می‌خرند و البته کالاهایی همچون پوشاک و کیف و کفش هم طرفداران خاص خود را دارد اما اگر نگاهی به کیسه‌هایی که دست مردم است، بیندازید بیشتر کالاهای با قیمت مناسب را خرید کرده‌اند، این را می‌توان از کیسه‌ها و نوع بسته‌بندی کالاهایی که خریداری کرده‌اند، فهمید. قسمت ابتدایی بازار بزرگ در خیابان اصلی به چند حجره و مغازه لباس فروشی اختصاص دارد؛ بخشی که به نظر می‌رسد شلوغ‌تر از سایر اصناف است. همچون سال‌های گذشته مردم استقبال زیادی برای خرید پوشاک نشان‌ داده‌اند به گونه‌ای که به دلیل شلوغی و ازدحام جمعیت به سختی می‌توان وارد برخی لباس‌فروشی‌ها شد. 

فروشندگان البته از وضعیت بازار پوشاک اظهار گله‌مندی می‌کنند و می‌گویند: هرچند میزان تقاضا و خرید پوشاک در این ایام نسبت به روزها و هفته‌های گذشته بیشتر شده اما در سال‌های قبل میزان خرید مردم بیشتر از امسال بود و دلیل حضور قابل توجه مردم در بازار پوشاک این است که بسیاری از مردم صرفا برای دیدن و قیمت گرفتن اجناس می‌آیند و تعداد کمتری خرید می‌کنند. یکی دیگر از فروشندگان می‌گوید: استقبال بیشتر از بازار پوشاک نسبت به سایر بخش‌ها امری طبیعی است اما تخفیف‌ها و حراجی‌های زودرس لباس‌های زمستانی هم از دلایل مهم برای استقبال مردم است چراکه عرضه لباس‌های زمستانی که به دلیل کوتاه شدن دوره سرما در زمستان امسال، خیلی زودتر با تخفیف در مراکز خرید عرضه می‌شوند در حضور مردم در بازارهای خرید موثر است. 

از سوی دیگر بخش اصلی بازار بزرگ تهران را که خوراکی‌ها تشکیل می‌دهند، شلوغ است و مردم هم البته به تناسب بودجه خود، قیمت و کیفیت اجناس را می‌بینند و خرید می‌کنند. وقتی اتیکت‌های قیمتی آجیل و خشکبار را بررسی می‌کنیم، همه نوع آجیل با کیفیت و قیمت‌های متنوع عرضه می‌شود؛ از آجیل چهارمغز ۳۰ هزار تومانی گرفته تا ۶۰ هزار تومانی، البته بسته به کیفیت، قیمت هم متنوع است. برخی فروشندگان در بیان دلایل این اختلاف قیمت می‌گویند: آجیل‌هایی که قیمت کمتری دارند از خشکبار ایرانی استفاده شده‌اند بنابراین اغلب ریز هستند ولی طعم خوبی دارند در حالی که آجیل‌های با قیمت بالا از مغزهای خارجی استفاده می‌کنند و گران‌تر هستند. 

در کنار این بازار دستفروشان هم داغ است، دستفروشانی که به دلیل عدم توانایی مالی قادر به اجاره غرفه‌ها و حجره‌های بازار بزرگ تهران نیستند و با پرداخت پول اندکی به شهرداری از فضای بیرونی بازار بزرگ تهران استفاده می‌کنند بنابراین آنها هم این روزها کسب و کار خاص خودشان را دارند. از سوی دیگر این داستان را مردم تشکیل می‌دهند، مردمی که خرید از دستفروشان را به صرفه می‌دانند و معتقدند که اگر همین دستفروشان نباشند، آنها قدرت خریدشان به نصف می‌رسد. یکی از این مشتریان می‌گوید قیمت پلیوری که از یکی از دستفروشان خرید کرده کمتر از مغازه‌هایی است که حراج هم زده‌اند. یکی دیگر از مشتریان خرید از دستفروشی می‌گوید: این روزها تنوع در اجناس بازار بالاست و همین تنوع‌گرایی ما را تشویق به خرید از دستفروشان می‌کند چرا که به هر حال قیمت بسیار مناسب‌تر از مغازه‌های سطح شهر است. وی می‌افزاید: قیمت‌هایی که دستفروشان بازار تهران عرضه می‌کنند، از دستفروشی‌های سایر نقاط بسیار ارزان‌تر است و باوجود اینکه باید شلوغی بازار را تحمل کرد اما خرید از دستفروشان حاشیه بازار تهران بسیار به صرفه است. در عین حال، یکی دیگر از افرادی که مشتری دایم بازار تهران برای مغازه خرده فروشی خود است، می‌گوید: مغازه‌های بازار تهران چندان هم ارزان‌تر از سایر مغازه‌های شهر نیستند، زیرا اوضاع کاسبی خوب نیست و مغازه دار هم باید هزینه‌های خود را از فروش هر چند اندک اجناس جبران کند. 

وی تصریح می‌کند: بازار تهران دیگر بازار سابق نیست و رکود بر آن حاکم شده است به همین دلیل فروش غیرنقدی یا نسیه کالاها در عمل صورت نمی‌گیرد، بساط خرید و فروش با چک برچیده شده و در نهایت اجناس به صورت نقدی و با اختلاف جزیی قیمت و تخفیف‌های اندک به فروش می‌رسد. به هر حال این رونق بازار هم حداکثر تا ۲۹ اسفندماه پا برجاست و به طور قطع، فروردین‌ماه باز هم رکود بازار را در بر می‌گیرد اما مهم این است که آیا دولت برای این دسته از کسب‌و‌کارهای خرد آن هم در قلب اقتصادی پایتخت یعنی بازار بزرگ تهران، برنامه‌ای تدارک خواهد دید تا این رونق را باز هم به خود ببینند؟

بلیط هواپیمادیدگاه ها

سامان: 1393/12/1810:01:58،
39
198
بنده تو هفت تیر مانتو فروشی دارم و تعداد فروش بهمن ماه ما در قیاس با سال گذشته نزدیک 30 درصد افزایش داشته است مبلغ فروشمون هم حدود 26 درصد افزایش داشته. اسفند ماه نیز نسبت به سال گذشته چیزی حدود 20 درصد افزایش فروش داشتیم هرچند همچنان با انتظارات ما فاصله داره اما جای شکر داره که بازار وضعیت مناسب تری رو نسبت به تابستان و پاییز تجربه میکنه.
ی: 1393/12/1810:20:23،
26
64
پس این همه آدم تو مغازها، این همه ماشین تو خیابونها همش توهم هست دیگه ؟!
حمید: 1393/12/1810:21:38،
98
40
میگن دروغ که کنتور نداره شماره بندازه.....شما هم دلت خوش باشه به دروغگویی
پاسخ به سامان: 1393/12/1810:22:27،
109
43
معلوم نیست روزی چند تا مانتو به مردم میندازی آقا سامان. مانتوهایی که از چین و تایلند آوردی و بخاطر اجاره مغازت به هیچ کسی رحم نمیکنی! اما اینو بدون یک روزی شما و امثال شما همه رو باید پس بدی. فقط صبر داشته باش
متفکر: 1393/12/1810:41:52،
66
57
نمیدانم معنای منفی دادن به یه نفر که با کمال سخاوت اطلاعات شخصی خودش را به اشتراک میگذارد یعنی چی؟ بابا اگه داره چاخان میکنه شما هم اطلاعات خودت رو زیرش بزار ما هم استفاده کنیم
حسن الدین: 1393/12/1811:03:48،
61
32
حالا تو این وانفسا یه بنده خدایی خداروشکر فروشش خوبه احساس شادی میکنه نمیدونم چرا این همه آدم سوزششون گرفته؟؟ متاسفانه ما ایرانی ها تحمل شادی و خنده و رونق اقتصادی و پولدار شدن و خوشحال بودن دیگران رو نداریم....و همینه که بر ما هی داره می باره....
این‌ور‌ و اون‌ور دیوار / درد ما هنوز همونه / آی‌ شقایق ما جماعت / دردمون از خودمونه ....
پاسخ به متفکر: 1393/12/1811:04:50،
55
40
چون مردم ایران دوست دارن بشنون که همه بدبخت تر از خودشون هستن! و همه هم از این اصل طبعیت می کنن و در هر صورت می گن بدبختیم حتی اگر تلیاردر باشه طرف.
حالا اگر یکی جای سامان میامد می گفت: "ما نون شب نداریم بخورم شب عید کیلو چند !" کلی مثبت می گرفت
یا مثال تکراریه دگه ش : "ما پول نداریم پراید سوار شیم"
بردیا: 1393/12/1811:25:00،
41
24
تماشا چی فراوان ولی مشتری نیست
سامان: 1393/12/1811:25:03،
57
48
من خدارو شاهد میگیرم که یک کلمه دروغ نگوفتم. اطلاعاتی که من به شما دادم از روی سیستم نرم افزاری هست که در مغازه دارم و فروش هر ماه و هر سال رو با هر دوره ای مقایسه می کنم. بالاخره من میدونم چه تعداد فروش داشتم و چه مبلغی داشتم. بنده هم تو خود مغازه کار نمی کنم و کار فروشندگی نمی کنم که از حضور من تو این سایت تعجب می کنید. من دفتر دارم طبقه بالای مغازه و کارهای دیگه ای جز فروش دارم. خواهشا واقع نگر باشید. من همیشه از اون چیزی که نیاز دارم 2 تا فروشنده بیشتر میگیرم که دو نفر مشغول به کار بشن. برای من تنها سود خودم مهم نیست اینکه افرادی که کار میکنن داخل مغازه من هم راضی باشن مهمه. حقوقی که من به فروشنده های خودم می دم هیچ احدی حداقل تو صنف ما و تو محدوده هفت تیر نمیده. امیدوارم خدا به همه برکت بده و مردم از این فشار خارج بشن.
پاسخ به سامان: 1393/12/1811:31:59،
38
41
اینجوری که تو دقیق حساب کردی فقط به جای 26 باید میزدی 26.5 ، ظاهرا باید رییس کل صنف مانتو فروشان باشی شایدم تو ایران نیستی کلک
بازاری: 1393/12/1812:08:24،
28
29
دچار توهمی داداش
amir: 1393/12/1812:11:48،
33
24
اقا راست میگه سامان.
بازار مانتو فروشی خوبه. خانما پشت سر هم میخرن. مانتو ها کیفیتش امده پایین. تند تند باید بخرن.
ولی بازار ما رو این مانتو فروشا تشکیل نمیدن.
بازار لوازم خانگی افتضاحه. جشن واره های الکی پشت سر هم.
YK: 1393/12/1813:51:34،
35
29
تو که راست میگی .......!!!!!!!
ن.م: 1393/12/1810:07:33،
93
22
مردم ایران دلشون به همین عید خوش بود که اونم از بین رفت
م.ن: 1393/12/1810:20:59،
47
33
اینو به آقای روحانی بگو نه ما!
1: 1393/12/1810:27:27،
40
31
رئيس جمهورم ما كه چند ماه پيش در مشهد فرمودند ما از ركود خارج شديم و يكي سري هم هورا كشيدن ، ايران جيب مثل اينكه تنت ميخاره ، خودت اين خبر ها رو منتشر مي كني بعدش اينجوري ميگي .
حسن: 1393/12/1811:06:17،
38
32
رییس بانک مرکزی فرمودند :

مردم نگران پول نو در بازار نباشند....
عاقل بی خیال: 1393/12/1811:09:31،
61
48
در این که رکود کامل بر اقتصاد حکمفرما شده که شک نیست اما باید دید چرا اینطوری شده؟ مگه ظرف 10 سال گذشته از تولید کننده و صادرات استعفا ندادیم !! خب تا وقتی نفت بالای 100 دلار بود و مابالای2 میلیون بشکه صادر میکردیم همه چیز را هم وارد میکردیم و دست همه نوجوان ها گوشی مدل بالا و زیر پای والدین خودرو خارجی افتاد !!حالا توهم تمام شده باید برگردیم به اقتصاد دوره خاتمی که یه پراید پولش با یه آپارتمان کوچک تو تهران یکی بود و اسمارتفون و لپ تاب مال فقط افراد تراز اول بود دلار باید تا 5 برابر گران شود تا بتوان دوباره تولید اقتصادی داشت و لشکر بیکاران سر کار برود (در ضمن زیر 200 منفی هم قبول نمیکنم)
حق: 1393/12/1812:05:36،
41
30
احسنت حقیقت را گفتی و تمام.
آرمان: 1393/12/1812:38:47،
28
23
همه لج کردیم فقط بهت مثبت میدیدم!!
سینا: 1393/12/1813:37:50،
31
12
جناب عالی خیلی خوش خیالی
اینجا ایرانه نه چین
اینجا 2+2=4 نیست ، بلکه بسته به شرایط جواب این معادله تغییر میکنه

فکر کردی دلار بشه 20 هزار تومن مردم میتونن از تولید داخلی استفاده کنند و ملت بیکار صاحب کار بشن؟
الان مثلا ما که ادعا داشتیم سمند رو خودمون تولید میکنیم چرا وقتی دلار 3 برابر شد قیمت سمند هم 3 برابر شد؟

بله دوست عزیز اگه روزی مثلا قیمت یخچال خارجی بشه 100 میلیون مطمئن باش یخچال داخلی کمتر از 60 تا 70 میلیون نیست

درضمن زمونه عوض شده و اگه 15 سال پیش قیمت یک کامپیوتر معادل یک آپارتمان بود بخاطر تاز وارد بودن این کالا بود و الان به لطف رقابت بالا ی شرکت های خارجی و داخلی این قیمت ها از چند سال پیش به شدت شکسته شده
هن: 1393/12/1814:04:26،
28
28
آخه جونم اینا که گفتی همش قصه بود

داستان یک میخ رو شنیدید که میگن بد به نعل اسب کوبیده شد و اسب را به زمین زد و اسب مرد را به زمین زد و مرد باعث شکست لشگرش شد
و با شکست لشگر کشورش نابود شد.
تو فک کردی قضیه به همین سادگیه؟
واسه همینه که میگم خیال بافی نکنید!!!!!!!!!!
حکایت بالا رفتن دلار حکایت بد کوبیده شدن میخ توسط ناشی است.
amir kh: 1393/12/1817:30:08،
12
16
با اینکه حرفات توهم بود بهت مثبت دادم
چون هم با منفی حال می کردی گفتم حال نکنی هم زهن خیال پردازت و دوس دارشتم یه هری پیاتر هم تو بنویس
جواب سینا: 1393/12/1820:59:16،
17
23
عزیز من این مطالب را برای این نوشتم که شما فکر فردا کنید !!
خود من دست اندرکار اقتصادم اول باید فکر کنید بعد مطلبی را بگویی سمند اصلا ایرانی نیست طرح را از سنگاپور خریدند در انگلیس تصحیح کردند با قطعات فرانسوی مربوط به پژو تجهیز کردند اما صاحب براند ایران است و میتواند درآن دخل و تصرف کند اما قیمت دلار بیش از چند برابر شده و سمند تقریبا همان است که بود سال 90 سورن 26T بود و دلار 1100T حالا دلار 3400 است پس سورن شده 80 ؟ زمانی که خیلیها که نظر میدهند نبودند ما توی بازار بودیم
حسن: 1393/12/1813:22:23،
30
22
بابا این قدرسخت نگیرید.
م-ر: 1393/12/1815:38:53،
32
33
من تولید کننده هستم و بخاطر وضع بد بازار مغازم رو پس دادم. و کسایی که عمده خرید میکردند دیگه جنس نمیخرند. کی میگه بازار پوشاک خوبه؟
حاجی: 1393/12/1820:33:14،
29
29
چیزی که من و همکارام در بازار میبینیم رکود و کسادی
مرغ گران است: 1393/12/1900:20:10،
11
14
اینهاهمه ازبرکات هدفمندی یارانه است
نازگل: 1393/12/1910:38:58،
18
7
من خودم تو اين هفنه بازار بزرك بودم شلوغ هست اما همه تماشاچي هستند وتوان خريد ندارند وقتي نگاه مي گني دسته همه خاليه وپيش خودت مي كي مردم براي جي امدن بازار ولي خريد نمي كنندو دست فروش يجلوي بازار وجد ندارد شهرداري جلوي اين بدبختها رو گرفته وروبروي بازار تعداد زيادي از طرف كلانتربي وشهرداري ايستادند تا هركس بفرشه جلوشونو بگيرن
سجی: 1393/12/2015:57:11،
21
23
من تو بازار ادکلن، بازار کویتیها مغازه دارم. ما عمده فروشیم مثلا. سالهای قبل از اول بهمن میگفتن بازار شب عیده. فروشمون تو این دو ماه از کل سال بیشتر بود. امسال به برکت سیاست های غلط دکتر احمدی نژاد که الان داره ثمر میده بازار شب عید ما از اسفند شروع شد و فروشمون حتی 20 درصد سالهای قبل هم نیست. در واقع داریم تک فروشی میکنیم. بازار خیلی خیلی خرابه. من نمیدونم چطور بعضیا فروششون بالا رفته. در حیرتم.
ن ز: 1393/12/2100:39:34،
14
31
من هم تولید کننده هستم خدارو شکر فروشمون خیلی خوبه................

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار