کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

رکود بازار مسکن به نفع بانک‌ها تمام شد

کدخبر:۱۰۳۴۴شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۷:۲۱۴۰۷۶ بازدید

اگرچه طبق آمارهای اعلام شده از سوی اتحادیه املاک گفته می‌شود حال و روز این روزهای بازار مسکن نسبت به سال گذشته بهتر است، اما سایه رکود همچنان ...

اگرچه طبق آمارهای اعلام شده از سوی اتحادیه املاک گفته می‌شود حال و روز این روزهای بازار مسکن نسبت به سال گذشته بهتر است، اما سایه رکود همچنان بر این بازار سنگینی می‌کند و بنا بر پیش‌بینی برخی مشاوران املاک سال 94 سال رونق بازار مسکن خواهد بود.

اگرچه اوضاع بازار مسکن طی سه فصل پایانی سال گذشته بدون تغییر قیمت و رونق بازار مسکن به پایان رسید اما طبق گفته اتحادیه مشاوران املاک خرید و فروش مسکن در ماه بهمن و چند روز نخست اسفندماه بهتر شده است، این موضوعی است که برخی از مشاوران املاک آن را رد و برخی تأیید می‌کنند.

آنچه که متفق‌القول مشاوران املاک به آن اذعان دارند این است که دیگر نوسانات قیمت مسکن را شاهد نیستیم و بازار مسکن ثبات قیمت پیدا کرده است، اما همچنان رکورد بر این بازار سایه انداخته است. کارشناسان مسکن بر این باور هستند که بازار مسکن در سال 92 به لحاظ حجم معاملات خرید و فروش با رکود عجیبی مواجه شد که این موضوع تهدیدی برای سایر بخش‌های اقتصادی و اشتغال است.

آنان اضافه‌ می‌کنند: سال 93 و با آمدن دولت یازدهم این نوید به بخش مسکن و سایر بخش‌‌های اقتصادی داده شد که رونق به اقتصاد باز خواهد گشت اما با گذشت بیش از 11 ماه از ابتدای سال جاری هنوز هیچ رونقی بر بازار مسکن و ساخت و ساز دیده نمی‌شود.

آگاهان و فعالان حوزه ساخت و ساز نیز معتقد هستند که آمارها نشان می‌دهد که ورود سازندگان به بخش مسکن نیز روز به روز در حال کاهش است.

ابوالفضل اسفنجانیان یکی از مشاوران املاک می‌گوید: سازنده‌های مسکن اعلام می‌کنند که ورشکست شده‌اند پس بهترین کار در این وضعیت رکود بازار مسکن این است که نقدینگی خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنیم چون سود بیشتری خواهد داشت.

این مشاور املاک که بازنشسته آموزش و پرورش است، ادامه داد: آینده بازار مسکن را نمی‌توان پیش‌بینی کرد اما همواره از بعد از انقلاب بعد از 2 یا 3 سال رکود قیمت مسکن یک جهش پیدا کرده است اما این رکودی که بازار مسکن در حال سپری کردن آن است بسیار خطرناک شده است.

وی افزود: علاوه بر اینکه رکود بازار مسکن طولانی شده است،باید گفت که کاهش آمار ساخت‌وساز و صدور پروانه‌های ساختمانی مؤید این است و صدور پروانه‌های ساختمانی مؤید این است که احتمال جهش قیمت در سال95 و 96 وجود دارد.

اسفنجانیان با اشاره به اینکه قیمت مسکن بالا نیست گفت: قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است و چون قیمت تمام شده مسکن افزایش یافته است متقاضیان تصور می‌کنند که قیمت مسکن بالا است.


سال 94 سال رونق بازار مسکن

حمیدرضا احمدی یکی دیگر از مشاوران املاک می‌گوید: امیدواریم که طبق پیش‌بینی‌هایی که اتحادیه املاک انجام داده و آن را به اعضای این اتحادیه پیامک کرده است،سال 94 سال رونق بازار مسکن باشد چرا که بخش مسکن می‌تواند به طور مستقیم 150 فرصت شغلی ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه خرید و فروش مسکن هنوز رونق مناسبی ندارد، گفت: پایین بودن قدرت خرید متقاضیان و نبود نقدینگی در اختیار مردم باعث شده تا متقاضیان مسکن نتوانند این روزها وارد بازار مسکن شوند.


پارکینگ ها به آرایشگاههای زنانه تبدیل شده اند

احمدی در پاسخ به این سؤال که آیا کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی و یا عدم ورود سازندگان به بازار مسکن نمی‌تواند تهدیدی برای قیمت مسکن در سال‌های 95 و 96 باشد، گفت: به هر حال کاهش تراکم ساختمانی بر عدم ورود سازندگان مسکن به بازار ساخت و ساز بی‌تأثیر نبوده است اما قطعاً برنامه شهرداری و شورای عالی شهرسازی برای کاهش تراکم تأمین پارکینگ بوده است که متأسفانه واحدهای مسکونی که دارای پارکینگ هستند تبدیل به آرایشگاه‌های زنانه و تولیدی شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اتاق اصناف باید تبدیل پارکینگ ها به آرایشگاه‌های زنانه و تولیدی را  پیگیری و جلوی آن‌را بگیرد، ادامه داد: پس کاهش تراکم با هدف تأمین پارکینگ و یا هر دلیل دیگری نمی‌تواند برای بازار مسکن مفید باشد و احتمال اینکه در سال‌های آینده با کمبود واحد مسکونی و جهش قیمت مسکن مواجه شویم، بسیار زیاد است.

وام 60 و 80 میلیونی قیمت مسکن را بالا نمی برد

وی در پاسخ به این سؤال که از سوی بانک مسکن پیشنهاد شده وام خرید مسکن 60 میلیونی و یا از سوی وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد شده وام خرید مسکن به 80 میلیون تومان افزایش یابد، آیا این برنامه باعث گران شدن قیمت مسکن و یا بالا رفتن قدرت خرید مردم می‌شود، گفت: پرداخت این وام‌ها باعث خروج مسکن از رکود و بالا رفتن قدرت خرید می‌شود اما قیمت مسکن را بالا نخواهد برد.

احمدی ادامه داد: بالا رفتن قیمت مسکن به خاطر پرداخت این وام‌ها نیست بلکه افزایش قیمت مسکن به خاطر بالا رفتن هزینه‌های ساخت مثل عوارض شهرداری، بیمه، مصالح ساختمانی و حقوق کارگران است.

وی در پاسخ به این سؤال که مذاکرات چه تأثیری بر قیمت مسکن و بازار را شاهد خواهیم بود، گفت: قطعاً اگر این توافق حاصل شود نه تنها بازار مسکن بلکه سایر بخش‌های اقتصادی شاهد رونق می‌شود چرا که وقتی ثبات به اقتصاد کشور بازگردد بازار مسکن نیز جلوتر از سایر بخش‌ها از این ثبات امنیت اقتصادی پیروی خواهد کرد.


رکورد بازار مسکن به نفع بانک‌ها

حمید سلطان‌ محمدی یکی از مشاوران املاک نیز معتقد است که هنوز بازار مسکن رونق پیدا نکرده است و حتی نسبت به ماه‌های بهمن و اسفند پارسال نیز وضعیت بدتری دارد، گفت: وضعیت رکودی بازار مسکن تنها به نفع بانک‌ها است چرا که بسیاری از سازنده‌ها و حتی متقاضیان خرید مسکن این روزها نقدینگی خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری می‌کنند چون معتقد هستند سود بیشتری به نسبت خرید و یا ساخت مسکن نصیب آنها می‌شود.

وی تأکید کرد:‌ اگر نرخ سود بانکی کاهش یابد به نفع اقتصاد و بخش مسکن است و نقدینگی‌ها از بانک‌ها خارج و به سمت بازار مسکن سوق پیدا می‌کند.

سلطان‌ محمدی با اشاره به اینکه ورود سرمایه‌ها و نقدینگی به سمت بازار مسکن موجب افزایش فرصت شغلی می‌شود، گفت: قطعاً اگر نرخ سود بانک‌ها کاهش یابد رونق به بازار مسکن که به طور مستقیم 150 فرصت شغلی مستقیم و هزار فرصت شغلی غیر مستقیم ایجاد می‌کند بازخواهد گشت.

وی در خصوص پرداخت وام 60 میلیونی و 80 میلیونی خرید مسکن که این روزها بحث پرداخت آن مطرح ولی هنوز انجام نشده است، گفت: پرداخت وام 60 میلیونی و 80 میلیونی می‌تواند قدرت خرید متقاضیان مسکن را بالا ببرد، به این شرط که اقساط آن بالا نباشد.

سازندگان با تجربه نیز در خصوص رکود حاکم بر بازار مسکن می‌گویند: در حال حاضر چون خرید و فروش راکد است بهتر است سرمایه خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند تا علاوه بر اینکه سود مناسبی از بابت سپرده‌گذاری به دست می‌آورند در زمان رونق بتوانند مجددا ساخت و ساز کنند.تغییر رفتار متقاضیان مسکن که هنوز منتظرند قیمت‌ها پایین‌تر بیاید به سازنده‌ها نیز سرایت کرده به طوری که این روزها بساز بفروش‌ها را نیز به این فکر انداخته است که به جای اینکه ساخت و ساز کنند و یا حتی سرمایه خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند اقدام به پیش‌خرید مسکن از افرادی که تمایل به ساخت و ساز داشته و پول لازم هستند، کنند.به اعتقاد این افراد حال که ساخت و ساز همانند گذشته سودی ندارد، هزینه‌های آن بالاست و نهاد و سازمان‌ها هر کدام به نوعی در ساخت و ساز سنگ‌اندازی می‌کنند، بهترین کار برای افزایش سرمایه (بدون دردسر) همانا سپرده گذاری در بانک ها و یا پیش‌خرید مسکن است.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

شهروند : 1393/12/915:41:26،
66
17
ایا موردی هست که بنفع دولت نباشد ؟
میلاد: 1393/12/916:40:29،
60
21
ملک الان 2 مورد خرید و فروش میشه یکی زیر 400 میلیون به خاطر قدرت خرید مردم یکی بالای 3 میلیارد به خاطر اینکه میلیاردر لوکس باز زیاده خونه های بین این 2 قیمت اصلا خرید و فروش نمیشه
ایرانی : 1393/12/1000:37:29،
25
20
بانکها وام نمیدهند در اصل با پنبه سر می برند, سود بالای ۲۰% رباست و بلایی به خانه و خانواده.
عاشق پول : 1393/12/915:57:34،
61
36
بازار مسکن روکوده الان من یک ساختمان 4 طبقه درست کردم یکسال گذاشتم برای فروش هیچی نمیخوره الان میخوام با یک خانه کولنگی معاوضه کنم مسکن حالا حالاها روکوده
محمد: 1393/12/916:32:52،
33
39
دروغ که شاخ و دم نداره
اوسا بنا: 1393/12/916:01:13،
55
25
انشاالله رونق به ساختو ساز برگرده آخه از بیکاری از سال ۸۹ تا چند وقت پیش به گدایی افتاده بودم . خدا روشکر از اول پاییز تا حالا یکم بهتر شده شب عید واقعا داشتم از خجالت زنو بچه میمردم
مهران: 1393/12/916:24:43،
31
102
درود بر احمدی نژاد
حمید: 1393/12/916:03:56،
38
31
به نظر بهترین فرصت برای از بین بردن یا حداقل کاهش دلالی در ساختمانسازی همین زمان هست
اگر دولت یک ذره دیگر به‌‌دلالها فشار وارد کنه ، بیشترشون به علت از دست دادن توجیه اقتصادی از این صنعت خارج میشوند از دلالهای زمین تا مصاح فروش و یا بساز و بندازهای که بدون هیچگونه تخصص و تعهدی اشغال میسازند و با ایجاد جو روانی به مردم میندازند
از طرف دیگر اینکه عوارض و مالیات زیاد شود خیلی درست و به جا هست بهتر از این هست‌ که ققط دلالها بخورن سازنده واقعی از کارش سود میکنه مثل بقیه صنفها مردم هم بیشتر از یکمقدار نمیتونند پرداخت کنند نتیجه فشار مضاعف به دلال نا محترم
امين: 1393/12/916:17:09،
23
32
نه آقا! بانك ها هم اگر بساز بفروش نتونه پول وامشو جور بكنه فوقش ميخواد ساختمان نيمه كاره بزنه به حساب خودش ديگه...! اين بازي بازيه باخت باخته.
حسین: 1393/12/916:32:00،
46
21
پاسخ به رامین

اینطور نیست که شما فکر میکنی بانک زمان وام دادن 70% قیمت ملکو وام میده و ملکو تو رهن خودش میزاره یعنی پیشاپیش 30% سودو برای خودش تضمین شده داره آره عزیزم فکر خودت باش باخت نکنی نه به فکر بانک
ناشناس: 1393/12/916:47:22،
25
31
در حاضر کسانی که مدعی افزایش هستند بدانندکه اهن الات با کاهش شدیدی مواجه است.که ۴۰درصد ساخت مسکن میباشد.
حسین: 1393/12/917:01:50،
63
27
اولا آهن آلات کاهش قیمت بسیار اندکی داشته نه به آن شدیدی که شما گفتی . دوما آهن آلات 40% هزینه ساخت مسکن نیست (هزینه های نقشه پروانه ، خاکبرداری ، فونداسیون ، اسکلت فلزی ، اجرای سقفها و سفت کاری 40% و برق و تاسیسات و نازک کاری 60% هزینه میباشد) و این بدون احتساب قیمت زمین است . عزیزم اطلاع نداری چرا کامنت میزاری .
ج حسین: 1393/12/918:41:24،
52
27
بنده خدا تقصیری نداره از کنار اسکلت فلزی که رد میشه ابهت سازه می گیرتش فک میکنه ساختمون فقط آهنه
progman: 1393/12/923:45:22،
27
27
عزیزم یه خونه دوطبقه با زیر بنا 300 متر مربع با اسکلت شناژ قائم حدود 6 تن میلگرد میخواد که میشه تقریبا 11 میلیون تومن تقریبا اگه بخوای حسابکنی 5 درصدم نمیشه !!
مهدی: 1393/12/920:52:14،
29
21
تا موقعی که قدرت خرید مردم بالا نره رکود در مسکن و خودرو وجود داره ، قدرت خرید مردم هم با جلوگیری از اختلاس و قاچاق کالا و بالا بردن ارزش پول ملی و رفع بیکاری و کاهش نورم و ... انجام می شه که اینها هم با این مسئولین غیر ممکنه.
سام: 1393/12/920:56:54،
31
16
در مملکت ما از آنجا که همیشه جمعیت در حال رشد بوده و دولت و بانکها کارشان فروش نفت و صادرات معادن و تهیه دلار و توزیع و تزریغ پول در جامعه و بخصوص شهرهای بزرگ بوده , اینطور جا افتاده که همه چیز سالی 20% باید بره بالا و یا به عبارت دیگه سالی 20% از اررزش پول کم بشه . اما این روش کار و تورم جمع شده در کالاهای با عمر زیاد تحت تاثیر عوامل دیگر مثل تغییر سبک زندگی و یا بیکاری به رکود سنگین ختم میشه . جوان بیکار که تشکیل خانواده نداده مصارف جدید به شکل قدیم خلق نمیکنه تا بازارها را تحریک کنه و از طرفی قسط وام را هم نداره که بده . از نظر من باید همه از همه دولتها بخواهند که تورم را به 2% برسانند . اشتقال تولیدی و ترجیحا صادراتی را ایجاد کنند . برای این کار هم باید رابطه دوستانه با دنیا داشته باشی که صادر کنی و پولت را هم بدهند و بالا نکشند .اگر هم قرار جنگه خوب بسم الله یکسره کنیم بعد از 36 سال
حمید: 1393/12/921:02:49،
31
26
اگر مهاجرت جدیدی از روستاها وشهرهای کوچک به کلان شهرها صورت نگیرد همین واحدهای ساخته شده خالی که منتظر افزایش قیمت برای عرضه هستند برای دهها سال کافی است .فقط به شرط جلوگیری از مهاجرت
حق بین: 1393/12/922:32:23،
12
16
برای بانک گردش پول مهم است و این با رونق کسب وکار و تولید میسر است . بانک باید تسهیلات بدهد تا سود سپرده ها را بموقع پرداخت کند . حالت رکود برای بانک هم سود آور نیست !
آنهائی که از بانکداری اطلاعی ندارند حرف های الکی نزنند.
حسین: 1393/12/1008:15:15،
21
23
نظر شما درسته ولی نه در مورد ایران
poya: 1393/12/1017:34:10،
30
16
جک نگو مسلمون... تولید کجا بود ؟دلالی ارزو ملکو دارن میکنن حتا هلدینگ بانکا یمدت خودرو صفرم دلالی میکردن میاوردن ....دله خجسته ای دارید بمولا برید پولارو بزارید تو بانک ساله دیگه ادامس خروس باش بخرید.....
نامور: 1393/12/1000:52:34،
18
20
هرچی بدبختیه زیر سر بانکهاست با پول نزول دادنشون
امیر: 1393/12/1008:36:53،
22
18
قیمت مسکن طی سالیان گذشته ، علی الخصوص در تهران مثل قیمت سیگار در داخل زندان بوده و بدلیل عرضه کم و تقاضای زیاد همه ساله قیمت متورم شده است. متاسفانه عرضه و تقاضا بدلیل حجم بالای ساخت و ساز طی جند سال کذشته از طرفی و از طرف دیگر کم شدن شدید بعد خانوارها و کاسته شدن شدید تعداد خانواده های جدید بهم ریخته و عرضه بیش از تقاضا شده است و نهایتاً افزایش قیمت کمتر از نرخ تورم عمومی جامعه خواهد بود.
واقع بین: 1393/12/1018:18:10،
9
7
بزک نمیر بهار میاد کمبوزه با خیار میاد.!!

آقایون پول تو بانک دار عزیز با حرف زدن اینجا تورم کنترل نمیشه.

بزرگترین پروژه های عمرانی دست دولت .!!!! نه دست 4 تا بساز بفروش با 2-3 طبقه ساختمان .

عوارض و تراکم را هم شهرداری میفروشه. کنترل قیمت مصالح هم دست دولت.پول انشعابات آب و برق و گاز هزینه پروانه هم دست دولت.زمین هم که واردات نمیشه که یهویی ارزون شه.

در تمام دنیا هم بهترین سرمایه گذاری ملک چه برسه به اقتصاد داغون ایران با این تولید ورشکسته.

پس بازم میگم من ترجیح میدم آیند نگر باشم تا با اضطراب و نگرانی شب نخوابم از نگرانی تورم اما دلم و خوش کنم به چندغاز سود بانک که موقتی و بعد بدوم دنبال خونه از این بنگاه به اون بنگاه حتی جمعه و روزهای تعطیل و به گرد پای افزایش نرسم.

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
آیسان پرواز
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار