کانال تلگرام ایران جیب

آخرین اخبار

آژانش مسافرتی جا اینجاس
کیان برنا
تور لحظه آخری,تور کیش,تور دبی,تور آنتالیا,تور ترکیه,تور استانبول
صرافی آرز
نیسان
کانال تلگرام ایران جیب

دوئل بی سابقه بر سر نرخ سود بانکی

کدخبر:۱۰۳۰۷پنجشنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۷:۴۸۹۵۳۲ بازدید

بازار پول و سرمایه رقیب یکدیگر هستند. این رقابت هم قابل‌انکار نیست اما هر اندازه که بانک‌ها مشتاق هستند که در زمینه تأمین مالی شریک بازار سرمایه ...

بازار پول و سرمایه رقیب یکدیگر هستند. این رقابت هم قابل‌انکار نیست اما هر اندازه که بانک‌ها مشتاق هستند که در زمینه تأمین مالی شریک بازار سرمایه باشند در زمینه جذب نقدینگی، سایه رقیب را با تیر می‌زنند. این موضوع درمورد بورس هم صادق است. به عبارت دیگر، هر دو تلاشی بی‌وقفه دارند برای این‌که دیگری را از گود رقابت جهت جذب سرمایه بیرون کنند. در این رقابت اما؛ برنده میدان گاهی بازار پول است و گاهی سرمایه.

یعنی گاهی مانند سال‌های پایانی دهه ٨٠ در به‌نفع بورسی‌ها روی پاشنه می‌چرخد و بانک‌ها هر روز تعداد بیشتری از سپرده‌گذارانشان را از دست می‌دهند و گاهی نیز مانند یکی، دو‌سال اخیر ورق به‌نفع بانک‌ها برگشته یعنی با رکود بازار سرمایه و خروج واسطه‌ها از بازار ارز و سکه، این‌بار نوبت به بانک‌ها رسید که پرمشتری شوند.

البته گاهی‌اوقات هم برای مدتی، هردو رقیب قافیه را به‌نفع بازار ارز و سکه باختند و بازی به تساوی کشیده شد، دلایل افزایش این جذابیت هم واضح است. نرخ تورم در یک‌سال گذشته کم و بیش مهار شده؛ بازار سرمایه گرفتار موج بدبینی و تبعات تحریم و این‌روزها کاهش شدید قیمت نفت است، در بازار ارز و سکه هم خبری از نوسان شدید قیمت و بازده‌های شگفت‌انگیز نیست، از سوی دیگر بانک‌ها به راه‌های مختلف سودهایشان را جذاب‌تر می‌کنند تا با توجه به ریسک نزدیک به‌صفر سپرده‌گذاری، مشتریان بیشتری را به‌سوی باجه‌هایشان بکشانند. در این میان کورسوی امید بازار سرمایه کاهش احتمالی نرخ سود بانکی است.


نرخ سود بانکی کم می‌شود؟

دولت وعده داده نرخ سود را روی شیب ملایم کاهش خواهد داد از نیمه‌پاییز هم بورس با امیدواری مضاعف منتظر تحقق این وعده بود. اصولا یکی از دلایلی هم که در هفته‌های منتهی به آذر امسال شاخص رو به رشد گذاشت و بورس مثبت شد، امیدواری اهالی بازار به کاهش نرخ سود بانکی بود هرچند همان‌روزها بسیاری از حرفه‌ای‌ها هشدار می‌دادند که بازار نباید تبعات اتفاق نیفتاده را پیشخور کند چون هنوز خبری از این کاهش نیست.

در ادامه هم مجموع اتفاق‌ها نشان داده که خوشحالی بازار چندان منطقی نبوده و درنهایت هم همان شد که قدیمی‌ها و کارکشته‌های بازار پیش‌بینی می‌کردند. مذاکرات هسته‌ای تمدید شد و به نتیجه قطعی نرسید. از سوی دیگر هم خبری از کاهش نرخ سود بانکی نشد به این ترتیب شاخص روی مدار نزول قرار گرفت و افت قیمت نفت هم شیب این نزول را تشدید کرد. نکته دیگر این‌که نشانه‌ها، گزارش‌ها و خبرها حکایت از آن دارد که دست‌کم تا پایان ‌سال نباید منتظر کاهش بیشتر نرخ سود بود هرچند رئیس‌جمهوری و مسئولان اقتصادی بارها تأکید کرده‌اند که با توجه به کاهش دامنه‌دار و تدریجی نرخ تورم باید نرخ سود بانکی هم کاهش یابد. اما با فرض کاهش این نرخ در بازار سرمایه باید منتظر تحولاتی عظیم باشیم، به عبارت دیگر، کاهش قدرت رقابت بانک‌ها در مقابل بازار سرمایه می‌تواند جذابیت لازم را به بورس بدهد و آب رفته را به جوی برگرداند؟ آیا رونق به بورس برمی‌گردد یا سهامداران کوچ کرده و سرمایه‌گذاران جدید به تالار شیشه‌ای بازخواهند گشت؟


اثرات کاهش نرخ سود بانکی

کارشناسان معتقدند، آثار کاهش نرخ سود بانكي بر بازار سرمايه را مي‌توان در ٣ گروه دسته‌بندي كرد. اول، هزينه‌هاي مالي که جزئی از هزينه‌ شركت‌ها به‌شمار می‌آید و به‌دليل تأمين مالي و اخذ تسهيلات بايد پرداخت شود. با این تفاسیر در اثر کاهش نرخ سود بانكي، بهاي تمام شده پول و به‌تبع آن، هزينه تأمين مالي شركت‌ها پایین می‌آید و سبب رشد حاشيه سود آنها می‌شود و ارزش سهام شركت‌ها نيز به همين نسبت بالا می‌رود.

در توضیح گروه دوم این تأثیرات باید به شاخص بازده مورد انتظار سهامداران و سرمایه‌گذاران اشاره کرد. با کاهش نرخ سود بانكي، نرخ بازده مورد انتظار نيز کاهش می‌یابد، نکته دیگر این‌که سود سپرده بانكي همواره به‌عنوان جايگزين سرمايه‌گذاري در بازار سرمايه مطرح است بنابراین با کاهش سود بانكي، بخشي از سهامداران و سرمایه‌گذاران که به‌دلیل داشتن درجه ريسك‌‌گريزي بالاتر به بانک‌ها مراجعه کرده بودند و سرمايه‌گذاري در بانك و كسب سود بدون ريسك را بر كسب سود توأم با ريسك از طريق خريد و فروش سهام ترجيح داده بودند، رو به‌سوی تالار شیشه‌ای می‌آورند. بنابراين کاهش سود بانكي مي‌تواند كاهش نسبت قیمت به درآمد بازار سهام و افزایش ارزش بازار را به‌همراه داشته باشد.

در این میان بانک‌ها هم نگران هستند. آنها می‌ترسند با کاهش بیشتر نرخ سود بانکی، خاطره تلخ سال‌های گذشته تکرار شود یعنی با عقب‌ماندن نرخ سود از نرخ تورم واقعی مردم دوباره سپرده‌هایشان را از بانک‌ها خارج کنند و این یعنی تهی‌شدن دست و خزانه بازار پول. شورای پول و اعتبار البته با این نظر مخالف است و می‌گوید، کاهش نرخ بهره بانکی هزینه تولید را کاهش خواهد داد و باعث افزایش میل به سرمایه‌گذاری می‌شود به این ترتیب تولید ملی بالا می‌رود و به‌تبع آن درآمدهای مالیاتی و سرعت گردش پول در جامعه افزایش خواهد یافت.


منتظر معجزه نباشید

گروهی از کارشناسان می‌گویند، با کاهش نرخ بهره بانکی اتفاق چندانی برای سهام بانکی‌ها در بلندمدت نمی‌افتد، ضمن این‌که بعید به نظر می‌رسد تا نیمه اول ‌سال آینده نیز شاهد کاهش نرخ سود بانکی باشیم. در این میان البته بدبینی اهالی بازار سرمایه به اجرای مصوبات بانک مرکزی درخصوص کاهش نرخ سود از سوی بانک‌ها هم بی‌تأثیر نیست، چون تجربه نشان داده، راه‌های فراوانی برای بانک‌ها وجود دارد تا از موضع خود در قبال میزان سود پرداختی کوتاه نیایند. درخصوص کاهش نرخ سود بانکی البته از سوی دیگر هم می‌توان به مسأله نگاه کرد، یعنی این‌که بانک‌ها کماکان وزنه‌های سنگین تالار هستند و اگر کاهش نرخ سود نمادهای این صنعت را با زیان مواجه کند در میان‌مدت و بلندمدت دودش به چشم بازار سرمایه هم خواهد رفت.

«حسین صالحی» کارشناس بازار سرمایه هم به‌دلایل متعدد معتقد است که دست‌کم فعلا خبری از کاهش نرخ سود بانکی نخواهد بود ضمن این‌که اگر هم این رقم کاهش یابد، تأثیرپذیری مثبت بازار سرمایه اما و اگر فراوانی خواهد داشت.


چرا دولت نرخ سود را کم نمی‌کند

این کارشناس به «شهروند» گفت: اگر مبنای تعیین نرخ سود بانکی، نرخ تورم باشد، طبیعی است که باید سود بانک‌ها به سپرده‌گذاران کاهش یابد اما به‌دلایل مختلف می‌توان پیش‌بینی کرد که فعلا خبری از این نزول نخواهد بود. به گفته صالحی، ترس از خروج نقدینگی از بانک‌ها و هجوم دوباره آن به بازار ارز یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود دولت رغبتی به کاهش نرخ سود بانکی از خود نشان ندهد. او تأکید کرد: کنترل تورم مهم‌ترین هدف و البته دستاورد دولت در یک‌سال گذشته به‌شمار می‌آید و از آن‌جا که کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند بازار ارز را با موج جدید تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت دلار و رشد دوباره تورم مواجه کند درحال‌حاضر میلی به پذیرش این ریسک دیده نمی‌شود.

صالحی تصریح کرد: نکته دیگر این است که دولت در لایحه بودجه پیش‌بینی کرده، درآمد حاصل از فروش اوراق مشارکت با رشد ٨٣‌درصدی به ١١‌هزار‌ میلیارد تومان خواهد رسید این درحالی است که درآمد پیش‌بینی شده از این محل در بودجه ٩٣ امکان تحقق نیافت، بنابراین اگر دولت می‌خواهد این‌بار پیش‌بینی‌هایش محقق شود، چاره‌ای ندارد جز حفظ جذابیت‌های بازار پول و نرخ سود. این بدان‌معناست که نمی‌توان چندان به کاهش نرخ سود در شرایط فعلی امیدوار بود.

او خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود با تداوم روند فعلی قیمت نفت و احتمال کاهش آن به‌زودی دوباره دلار در بازار ارز گران‌تر خواهد شد و این یعنی رشد دوباره نرخ تورم، به عبارت دیگر قابل‌پیش‌بینی است که با همین روند و تا پایان‌ سال نرخ تورم به ٢٠‌درصد برسد. در نتیجه با توجه به این‌که دولت کماکان بر حفظ جنبه اقتصادی نرخ سود بانکی برای سپرده‌گذاران تأکید کرد، دارد به‌نظر می‌رسد نرخ سود ٢٢‌درصدی فعلا به قوت خود باقی بماند.
 

بورس با حذف بانک‌ها هم جذاب نیست

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: برای بررسی ابزارهای مالی باید نگاه جامعی داشته باشیم و تمام این ابزارها ازجمله اوراق صکوک را در نظر بگیریم یعنی سقف سود این ابزارها در صورت بازارگردانی تا ٢٤‌درصد هم افزایش می‌یابد و درمورد مبالغ هنگفت تا ٢٦‌درصد هم قابل‌افزایش است به این ترتیب اگر نرخ سود بانکی هم کاهش یابد این اوراق گزینه مقبول‌تری برای صاحبان سرمایه خواهد بود و بیشتر از بورس جذابیت خواهد داشت.

او در ادامه تأکید کرد: با توجه به تمام آنچه گفته شد می‌توان نتیجه گرفت دولت تجدیدنظر در نرخ سود بانکی را به حصول توافق هسته‌ای یا اطمینان از دستیابی به آن موکول خواهد کرد. صالحی گفت: اگر بر فرض نرخ سود بانکی هم در ماه‌های پیش‌رو کاهش یابد (که البته چندان محتمل به نظر نمی‌رسد) بازار سهام به‌صورت مشروط از این نزول منتفع خواهد شد. به عبارت دیگر اگر توافق هسته‌ای حاصل شود کاهش نرخ سود بانکی به‌شدت به‌نفع بورس خواهد بود چون این دو بازار به‌صورت سنتی رقیب یکدیگر به‌شمار می‌آیند اما در غیر این صورت و اگر پیشرفت سیاسی حاصل نشود، کاهش نرخ سود بانکی هم گرهی از کار بازار باز نخواهد کرد.
 

حداقل ابهام‌زدایی کنید

صالحی افزود: درحال‌حاضر جهش قابل‌ملاحظه‌ای در سودآوری شرکت‌های بورسی به‌چشم نمی‌آید. بنابراین اگر به‌دنبال رشد بازار سرمایه در‌ سال آینده هستیم، باید به‌دنبال رشد نسبت قیمت به‌درآمد بازار باشیم، حصول به این نتیجه هم بستگی به تحقق چند شرط دارد. این کارشناس بازار سهام درخصوص شروط رشد بازار سرمایه گفت: قبل از هر عاملی دستیابی به توافق‌هسته‌ای می‌تواند محرکی قوی برای رشد بازار سرمایه به حساب‌ آید، در کنار این عامل، کاهش نرخ سود بانکی هم می‌تواند بر خروج بورس از رکود موثر واقع شود. او ادامه داد: برآورده شدن دو دلیل گفته شده شاید برای دولت در شرایط فعلی میسر و مقدور نباشد اما قطعا دولت می‌تواند با رفع ابهام از صنایع به ثبات بازار کمک کند، به‌عبارت دیگر، می‌توان با رفع ابهام‌ها و حمایت از بازار و صنایع تا اندازه‌ای از بار مشکلات بورس و سهامداران کاست.

بلیط هواپیمادیدگاه ها

alex: 1393/12/717:14:57،
66
16
وقتی‌ که یک سیستم از پایه اشکال داشته باشه ، سر هم بندی کردن و ظاهر سازی نتیجه مثبتی نه خواهد داشت . حالا به این وضع ، عدم مدیریت و کار شناسی‌ و فساد هم اضافه کنید ، نتیجه اقتصادی می‌ شود که فعلا داریم
حاج حسین: 1393/12/719:51:14،
45
46
من یکساله تو قوامین همین امروز باز کردم ۲۵٪
بالای ۵۰ تومن
وحید یوسفی: 1393/12/721:36:27،
64
45
به نظر من سود بانکی باید تا 50 درصد بره بالا. تا درآمد زایی بشه و مردم راغب بشن بیان پولاشونو بذارن توی بانک. و سرمایه های مردم بره به سمت اشتغالزایی و جامعه از وضعیت بیکاری بیاد بیرون.
اینطوری بهتره.
نه غلام؟
ss: 1393/12/804:32:02،
51
19
خیلی جالبه پول میگیرن سود22درصد میدن اونوقت همون پول رو با منت زیاد با کلی ضامن با یه سود بیشتر میدن به مردم رو دست تمام دلالها بلند شدن
ایرانی: 1393/12/717:33:51،
99
42
ول کن اقا مردم رو بدبخت کردین با این سود بانکی که میدین تولید به صفر رسیده بیکاری بیداد میکنه مردم از زور بیکاری و بی پولی کم کم همدیگر رو میخورن و هیچ توافقی هم در کار نیس یا اگه باشه فقط رو کاغذه و به عمل کشیده نمیشه . ...خدایا چرا من ایرانیم ؟ تا کی به خاطر بی کفایتی و باند بازی و قوم و خیش سالاری باید این همه بدبختی رو تحمل کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟
بهنام همتی : 1393/12/719:03:38،
43
76
خبر مهم موسسه قرض الحسنه (مهر ایران )ورشکست شده الان 3 روز میرم ومیام پولم نمیتونن بدن هرکی پول داره یواشکی اقدام به برداشت کنه تا قضیه تاب بر نداشته پولتون بردارین
سیا: 1393/12/719:32:18،
54
17
اقای همتی شما کارمند کدام بانک دولتی هستی؟؟؟ اینکه میای تو سایت و شایعه درست می کنی اضافه کاری حساب میشه یا پاداش فیششو جدا میگیری
علي: 1393/12/807:54:38،
29
23
من كه اينقدر از اين بانك و اون بانك وام گرفتم از جمله همين مهر كه آرزومه ورشكست بشه ما هم ديگه پولمون را به حساب اين نزول خورها نريزيم.
مسعود : 1393/12/717:41:28،
80
19
سود سپرده رو کم کنند سرمایه های سرگردان از بانک ها خارج و تو هر بخشی مثل مسکن و خودرو سکه و ارز و .....بره تورم زا میشه .....///////
نکنید اقا با اتیش بازی نکنید ...../
MOHAMAD: 1393/12/718:04:18،
58
20
بخدا قسم 2 روز پیش رفتم پیش رییس یکی از بانکها که سود روز شمارشو کاهش داده بود و ما هم کل پولو کشیدم . اومد میگه روز شمار 22 درصد بهت میدم 1 تومن ثابت بمونه گفتم چی شد یهویی .. بخدا گفت هیچی بابا خودشون یه کاری کردن توش موندن.
سیامک: 1393/12/718:07:00،
79
22
اگه الان موسسات مالی و بانک های خصوصی نبودن انحصار میفتاد دست بانک های دولتی هر کاری دلشون میخواست با مردم می کردن سود سپردرو میکردن 3 درصد سود وامو میزاشتن 30 درصد الان به خاطر رقابت با جاهای خصوصی هستش که یه زره بانکای دولتی سودشونو بردن بالا
فرشاد: 1393/12/718:12:08،
119
23
نرخ سود باید ازاد باشه تا هر ارگانی تواناییشو داره سود بالا بده و بانک هایی هم که توانایی سود بالارو ندارن همون بهتر که فقط مردم در اون بانک فقط قبض اب و برق پرداخت کنن.
وحید: 1393/12/719:35:03،
58
21
افرین به فرشاد دقیقا درست میگی
دلسوز: 1393/12/718:14:20،
39
34
فکر میکنن حالا سود بانکا خیلی بالاست!تو همین اوضاع داغون اقتصادی اگه یه زره فکر اقتصادی باشه میشه از سرمایه ای که دراختیار بانکا گذاشتی وحداکثر سالانه 25درصد سود میده خودت تا50درصد مفعت ببری .نمونشم واردات خودروست .
رضا: 1393/12/719:14:18،
33
23
آقای دلسوز کجای کاری با واردات ماشین خارجی در طی یکسال میشه حداقل تا 200درصد سود کرد.من تا یکماه پیش فعالیت داشتم.البته به عنوان کارگزار یه سرمایه دار.سرمایه دارطی یک بازه زمانی یکساله با 600میلیون تومان سرمایه حدودا 1200میلیارد سود کرد .البته 4تا کارگزارمثل من داشت .که طی یکسال 120میلیون گیر هر کدوم ما آمد.حالا حساب کن ببین چقدر سود داره؟
عنایت: 1393/12/718:47:22،
38
123
با مبلغی حدود 40 میلیون میتونین 2 تا پراید صفر بخرین و یه مقدار خرج تجهیزات جانبیش بکنید و با 2 ملیون سود هر کدومو بفروشین.
پراید ماشین پرشتابیه و موتور مقاوم و سرحالی داره،سیستم تعلیق و نرمیش حداقل از 206 از رده خارج بهتره و مصرف سوخت عالی و تعمیرات کم هزینه ای داره.
جالبه که تو این سایت ها همه میان از پراید بدگویی میکنن ولی تو سطح جامعه از بیشترین مقبولیت و محبوبیت تو ماشینای رنج متوسط قیمت برخورداره
شروین: 1393/12/720:10:05،
51
17
منتظر نقد شما از پراید هستیم چون که واقعا تجربه سوار شدن به این ماشین رو نداشتیم و نمیدونیم !!!
علي: 1393/12/807:55:50،
35
18
عزيز من ديگه پرايدم تعريف كردن داره؟
amin: 1393/12/719:20:19،
26
27
بالا بودن سود سرمایه گذاری بانکی = افزایش نقدینگی , نخ تورم و بیکاری
ناشناس: 1393/12/719:22:12،
54
22
آقاي عنايت شما احياناًحالتون خوبه!!!
مگه پرايدم جز ماشينه !!!! ضمنا اگه جايي ٢ميليون رو پرايد لگن سود ميدن بگو ما يه چندتايي داريم ببريم براي فروش!!!؟؟؟
ضمناً 206 كه چند سال پيش ماشين روز اروپا بوده رو با تكنولوژي دهه هاي گذشته قياس نكنيد خواهشاً!!
علی: 1393/12/719:26:16،
32
17
اقتصاد ایران شده دستوری ،سلیقه ای ،هیجانی و بازی با لغات ،اگر قیمت نفت کاهش پیدا کنه و یا در مداکرات به نتیجه مطلوب نرسیم ،چیزی از اقتصاد باقی نمیمانه.
رضا12: 1393/12/720:00:06،
25
29
سود بانکی در 94 اگر هم بخواد کم بشه حداکثر 2 درصد کاهش می یابد.
یعنی میشه 20%
مهر: 1393/12/815:49:31،
33
17
اقای بهنام من هر روز بابانک مهر کار میکنم واقعا که با خودت مشکل داری
hamid: 1393/12/818:20:20،
17
19
بانک شهر خوب بود حساب های قدیمشا 18درصد روز شمار میداد حالا نمیدنم چطوریه
علي: 1393/12/1813:18:46،
31
17
بانك شهر هم سود حسابهاي قديمي را به ده درصد كاهش داده
محمود: 1393/12/901:16:39،
14
8
من 200 تومن تو فرشتگان داشتم تقریبا یه روز از صبح رفتم پولمو بگیرم تا ظهر منو سر دووندن تا پولمو با هزار مکافات گرفتم به نظرم حساباشون خالییه تازه منو به سود بالاتر هم تشویق کردن.
علي: 1393/12/908:46:31،
14
10
اقا محمود نكنه شما كارمند بانك دولتي هستي برادر من چرا دنبال شايعه هستي فكر نكن واسه هيئت مديره اون مشكلي پيش مياد فقط مردم بيچاره له ميشن از خدا بترس نتيجه شايعه واسه ميزان رو نديدي بترس از خدا

افزودن دیدگاه


  • نظرات غیر مرتبط با موضوع خبر منتشر نمی شوند.
  • نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نمی‌شوند.
  • لطفاً نظرات خود را به صورت فارسی بنویسید.
نام:
پست الکترونیک:
متن:
در صورتی که تمایل دارید بعد از تایید از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود ، علامت بزنید

در صورتی که تمایل دارید بعد از پاسخ به نظر شما از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود، علامت بزنید
نگین خودرو
رزرو هتل
آژانش مسافرتی سارویه تور

پربازدیدترین اخبار هفته

پربحث ترین ها

شرایط جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو - مهر 96
شرایط فروش فوری محصولات ایران خودرو منتشر شد - مهر 96
در محدوده 190 میلیون تومان در بازار ایران; کیا کانزا یا هیوندای گرنجور؟
حاشیه‌های عجیب ثبت‌نام امروز رنو ساندرو استپ‌وی
پیش‌فروش ویژه هایما S5 توربوشارژ اتوماتیک برای اولین بار در ایران/ شهریور و مهر 96
استقبال از ساندرو استپ‌وی بسیار کم نظیر بود
میزان رضایت مشتریان از خودروهای اتوماتیک منتشر شد
ارزانترین شاسی‌بلند ولوو با نام Xc40 به ایران خواهد آمد + قیمت
قیمت جدید مزدا3 تیپ 4 از سوی گروه بهمن اعلام شد/ مهر 96
واردات خودروهای بالای 2500 سی‌سی آزاد شد؟
قیمت جدید محصولات هیوندای شرکت کرمان موتور اعلام گردید - مهر 96
شرایط جدید فروش نقدی و اقساطی خودروهای شاسی‌بلند شرکت ایران خودرو – مهر 96
اولین دستگاه از پژو 3008 وارد ایران شد + تصاویر
خودروی جدید پژو 2008 با چه قیمتی در بازار به فروش می‌رسد؟
جزئیات پیش نویس دستورالعمل جدید واردات خودرو/ افزایش 30 تا 100 درصدی تعرفه واردات خودرو
آسایشگاه خیریه
40 نما
تورآنتالیا
قاصدک
فروشگاه اینترنتی مد و پوشاک دیجی استایل
بلیط قطار